Rusthuizen met capaciteit voor dertig personen Po'iHerecMer agenda Belgische brandweermannen met open armen ontvangen Elke dag w De millioenennota der Y.Y.Y. - Alkmaar Hel vreemdelingenbezoek stijgende Io het Wapen van Heemskerk kwaden Maandagmiddag de voorzitter en leden van de Studiecommissie voor Huisvesting van bejaarden bijeen ten einde rapport uit te brengen over dit vraagstuk. Het resultaat van dit rapport was, dat het beste kon worden overgegaan tot de bouw van rust huizen voor ca. dertig personen, aangezien in de praktijk gebleken is, da* deze rusthuizen uitnemend voldoen en bovendien ook in financieel opzicht exploitabel zijn. AANTAL BEJAARDEN NEEMT TOE. Burgemeester Correl]é van Callants- oon. voorzitter van deze op 19 Janua ri I"48 opgerichte commissie, betreurde bet dat anderhalf jaar voorbij had moe iten gaan, voordat de commissie rappor1 uit kon brengen. Dit is niet de vrije wil van de commissie geweest, maar was noodzakelijk geweest in verband met 't verkrijgen van gegevens, hetgeen dik wijls tijdrovend was. ..Het is zeer juist geweest" aldus de heer Correljé, „dat aandacht is geschon ken aan dit probleem, aangezien het aantal beiaarden toeneemt en dank zij de verbeterde hygiënische en sociale toestanden zal blijven toenemen". Spreker noemde enige cijfers: in 1920 waren er op elke honderd inwoners zes van boven de 65 Jaar: in 1950 zullen dit er volgens de schatting 8 zijn en in 1970 tien. Er is dus een grote behoefte aan goede woonruimte voor bejaarden, temeer daar daardoor een aaiftal wo ningen vrij zal komen voor jongere mensen. ..Wij hebben", zo ging de heer Cor reljé verder. ..bij het ontwerp en van deze plannen met belde voeten op de gr 1 gestaan. Daarom hebben wij qeen groot scheepse of dure plannen gemaakt, maar wij hebben geprobeerd met redelijke middelen ons doel te bereiken. Hofjesbouw zou geen nyttig effect sorteren, aangezien het oneconomisch Is; de enige oplossing wordt gezien in de vorm van rusthuizen voor dertig personen. Architect Bijl had een ontwerp ge maakt. Als uitgangspunt hiervan heeft men genomen, dat de kosten per ver pleegde f 3000 zouden bedragen. Voor de nrijs van f 120.000 zou dan een Verdachte Wijbe de G. bewoonde tezamen met zijn vrouw en nog een inwonend man een huig in Schagen. Deze inwoner vertrok echter, en toen werd het huis te groot geacht voor twee personen en kreeg hij een ander huis toe gewezen. Hij had echter geweigerd Eijn intrek daarin te nemen, en moest zich nu voor dit feit verant woorden voor de politierechter. Getuige W., burgemeester van Schagen verklaarde, cl^t het aan de G. toegewezen huls in goede staat was. de G. zei echter, dat er wel enige reparaties nodig waren. De politierechter zei. dat hij zich dan tot de huiseigenaar moest wen den, want de burgemeester kon hier ook niets aan doen. De eis was f 100 of 40 dagev Het vonnis luidde f 70 of 14 dg. De volgende verdachte P. B. uit Alkmaar had zich schuldig ge maakt aan het stukgooien van enige ruitjes bij een meisje, waar hij wel eer.s omgang mee had ge had. maar dat Inmiddels getrouwd was. De politierechter hield rekening met het feit, dat hij iets meer op had dan goed voor hem was. zoals hij het uitdrukte en met de ver klaring dat verdachte het meisje niet meer lastig zou vallen. Eis f 20 of 10 dagen. Vonnis f 20 subs. 12 dagen. Verdachte C. L. M. C. uit Den Helder had in een danszaal een portemonnaie en nog enkele klei nigheden uit de jaszakken van 'n paar meisjes gegapt. Hij ontkende dit ech'er en zei. dat hij ze op de grond onder de Jassen had gevonden, wat de po litierechter niet erg geloofwaardig vond, ook al omda* verdachte al twee keer terecht had gestaan v. diefstal. De officier eiste 6 mnd. Het vonnis luidde 5 maanden. Verdachte Jacob S. uit Alkmaar wilde zijn- honden, die hij aan he dresseren was op een plaats te water laten, waar enige kinderen aan het spelen waren. Er was toen herrie ontstaan, daar de kinderen niet weg wilde gaan. en verdachte had toen In zijn drift één van de kinderen, die hem uitschold, ge slagen. Voor dit feit eiste de officier 15 of 10 dagen. Het vonnis luidde f 15 of 9 dg. Als laatste verdachte werd Dirk K. uit Schoor! verhoord. Hij had. toen hij zijn bus niet keren kon. daar er een auto in de weg stond, bij deze auto een ruit ingegooid, om de deur te kunnen openen. Daar de auto met één wiel vast zat in het zand. had hij hem van achter een duw gegeven, waardoor de auto begon te rijden, maar hij niet meer bij he'. stuur kon komen De auto was toen met eer? portier tegen een paal gereden, waardoor het portier beschadigd werd, en daarna was zij tegen een steen hoop tot stilstand gekomen. De officier vond dat er wel een andere manier was geweest om te keren, dan deze en vond ook dat verdachte wel eens behoorde te Informeren naar de schade, daar er nog nooit iets vergoed was. Daar er ook bij verdachte geen enkel "teken van berouw te bespeuren was, eiste hij een gevangenisstraf yan 2 maanden. De politierechter vond ook dat Iemand, die veel met het verkeer heeft te maken, zich op zulke ogen blikken beter moe» weten -te be heersen. Het vonnis luidde 1 mnd. ©nvoorwaardelijk. rusthuis gebouwd kunnen worden van ongeveer 2500 kubieke meter. Aangezien voor sommige Noordhol landse gemeenten een rusthuis voor dertig personen te groot zou zijn, heeft de commissie enige combinaties van ge meenten gemaakt, die tezamen één rusthuis konden bouwen. Zo zou bijv. voor St. Pancras. Koedijk, Oterieek één rusthuis voldoende kunnen zijn. De heer Bijl liet vervolgens door mid del van een lichtbeeld zijn ontwerp voor een dergelijk rusthuis zien. Men heeft voorkeur gehad voor een huis, dat In vleugelstijl opgetrokken was. Hierin be vonden zich kamers voor ongehuwden en echtparen. Bij de bespreking van dit ontwerp kwam er nogal wat critiek los. die echter geheel door de heer Bijl beant woord werd. Dr. Hofstede dankte spreker en aan- weziqen en sprak de hoop en de ver wachting uit dat de rusthuizen voor bejaarden er zo spoedig mogelijk zullen komen. Harmonie Theater Pinocchio Toeganj tot 14 jaar onder gelei de Voorstellingen Vrijdag en Za terdag 7 en 9,30 uur Zaterdagmid dag extra matinee om 2,30 uur Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur Van af Maandag dagelijks 8 uur Woens dag 2,30 uur matinee Victoria Theater Voor nu en altijd, met Esther Williams, Lau ritz Melchior en Jimmy Durante Toegang tot 14 jaar onder geleide Voorstellingen Vrijdag en Zater dag 7 en 9.30 uur, Zondag 2, 4.30, 7 en 9,30 uur Vanaf Maandag da gelUks 8 uur Woensdag 2,30 uur matinee Cinema Americain Margie, met Jeanne Crain, Glenn Langan Lynn Bari en Alan Young Toe gang tot 14 jaar onder gelelde Voorstellingen Vrijdag en Zater dag 7 uur en 9.30 uur Zondag 2, 4,30 7 en 9.30 uur Vanaf Maandag dagelijks 8 uur Woensdag 2.30 uur matinee ABT The Lambeth W^lk met Lupino Lane en Sally Grlfy Toegang alle leeftijden Voorstel lingen chge'ijks 8 uur Zondag 2. 3 en uur BERGEN Zaterdagmiddag, omstreeks 2 uur heerste er een gezellige drukte in en voor de brandweerkazerne van Ber- gen's brandweer. Leden van de vrijwillige brandweer van het stadje Ronse, dat op de grens ligt van Vlaanderen en Henegouwen, zouden een bezoek komen brengen, aan hun collega's van Berqen. Deze uitwis- selina. die op initiatfef van de heer P. J. Blauw, commandant van Bergen's brandweer tot stand kwam. is de eerste in Nederland op dit gebied. Dat er veel belangstelling voor dit bezoek bestond, bewees de aanwezigheid van de gewes telijk inspecteur van de brandweer- inspectie te Haarlem, de heer Fehres en de heer C- Mol. gewestelijk instructeur dezer inspectie. Laatstgenoemde is oud- Bergenaar en heeft voor jaren her de Bergense brandweer geïnstrueerd Hij zal binnenkort het-corp van Berqen weer de nieuwste methoden oP het qebied van brandblussen leren. Ook de heer Mosk, commandant van Bergen aan Zee was aanwezig. De Belgische commandant met zijn mannen (en hun dames) die om onge veer 4 uur aankwamen, werden door de heer Blauw begroet. waarna een in spectie plaats had door beide com mandanten. Allen stelden zich toen op en voorafgeoaan door Beraen's Harmo nie. die vrolijke marsmuziek weggaf, werd in formatie naar het RaadV-"is r>e- ma»cheerd. waar zij door dr. W. Huy aens de burgemeester van Bergen wer den ontvangen. De corüsen stelden zich weer oo voor het raadhuis, brachten het saluut aan de burgemeester, waarna Bergen's Har monie de Brabanconne en het Wilhel mus ten gehore bracht. Hierna werden allen in de raadszaal, die met bloemen was versierd, door de burgemeester toe gesproken. De commandant van Ronse's brand weer, de heer La Beau. dankte voor de Bergens eerste tankstation Aan de Bergerweg op de kruising me» de Oude Bergerweg is een tank station gebouwd, dat Zaterdag of ficieel is geopend. De ondernemer, dhr. A. Visser, mocht op deze dag vele bloemstuk ken die 't gebouwtje tot een bloem hof maakte ontvangen. Het sta tion draagt de naam „Autobuffet" en is voorzien van olie. magazijn, toilet en zandbak voor eventuele branden. De eerste klant, een motorrijder had geen geld bij zich. Maar de heer Visser heeft hem toch maar geholpen. POKINENTING. Op 6 en 7 Sepember, des avonds om 8 uur vindt er wederom pokken inenting plaats in het Centraal Zie kenhuis. Feeke winf buitengewone ontvangst: hij was hier zeer door getroffen, en nodigde de Ber gense brandweer uit, volgend jaar een teoenbezoek in Ronse te komen brengen. Hif besloot met een „Vive la Hollande". Om 7 uur vertrokken allen met bus en luxe wagens naar Bergen aan Zee. Het punt van samenkomst was Hotel Prins Maurits waar de heer Verkerk 'n lezing hield over de Zuiderzeewerken. Deze lezing was bedoeld als inleiding voor de tocht naar de Afsluitdijk en Wieringermeerpolder. Zondag was men in Alkmaar, waar commandant v. Maarleveld het corps de kazerne van Alkmaars brandweer liet bezichtigen, 's Avonds vierden zij feest en was het weer tijd om afscheid te nemen. Maandagmorgen verdween de stoet. Tot' ziens au revoir! Sportproeven Op tien September zullen de wandelproeven van de H.L.O. af gelegd worden. Degenen, die de afstand van 30 km wandelen, ver trekken om 1.30 uur van de Over dekte. Zij, die de kortere afstan den gaan afleggen, vertrekken om 2 uur. Op 17 September volgen de proe ven voor athletiek, die afgelegd zullen worden In het Sportpark. Aanvang 2.30 uur. De zwemproe- ven worden op 20 September af gelegd in de Overdekte. Deze be ginnen om 8.30 uur. Allen, die zich nog willen aan melden. kunnen die doen bij de overdekte Zweminrichting aan 't Canadapleln. Eieren legen: 100 per minuut Twee jeugdige Amsterdammers, A. Bosch en G. J. Noltes, hebben in de af gelopen anderhalf jaar in een fietsen kelder in Amsterdam gewerkt aan een machine, waaraan in de eierenverwer- kende industrie grote behoefte bestaat. De uitvinders zijn tenslotte tot een pro totype gekomen van de machine, die auomatischh eieren leeghaalt. De machine, die door één man be diend wordt, kan 6000 eieren per uur ledigen. Bij lediging met de hand kan men een maximum van slechts 800 eie ren bereiken. Zelfs in de V.S. volgt men nog de oude methode van het met de hand ledigen en de uitvinders, die hun machine zeer toepasselijk „Colum- busnoemen, hopen, dat zij te zijner tijd hun product in licentie kunnen la ten bouwen in Amerika en elders. Bij de mechanische lediging van het ei (het wordt door epn vernuftig apparaat leeg geblazen) blijft slechts 1 procent van de inhoud aan de schaal hangen; bij ledi ging met de hand gaat er 4 procent ver loren. Het apparaat heeft bovendien 't voordeel hygiënisch te zijn en worden meteen doorgelicht, opdat men kan vast stellen of zij goed zijn. ALKMAAR Geboren: Alida A. M. d.v. J. C de Goede en A. C. Hassing; Grietje H., d.v. C. Heidema en H. Hiddlng Brlgitta C. dv L. F. van den Burg en B. C. Schreuder; Louise M. Th. dv M. F Keuss en M. van de Kamer Petrus, z.v. J. Koppes en A. M. GroothulzenGeer:ruida, dv Th. J. van Vegten en H. J. Hertogs. Gehuwd: John F. Langley Ger rita J. Bakhuis. SCHOONHEID De zon gaat onder in rozig gouden gloed en tovert wolkenbanken, waarin ze langzaamaan verzinkt, tot bergen met kastelen om, vol majesteit. En t meer, omringd door lage landen, wordt schoner dan het heerlijkst bergenmeer. O! mens, gij die gedoemd rijt te leven Uw ganse leven in die lage landen en die verlangt naar verte schoonheid, Open Uw ogen voor het schone van nabij. de V. Voor alle schoolkinderen een popje Een dezer dagen zal aan alle leer lingen van de Openbare en Bijzon dere Lagere Scholen in onze stad een in kleurendruk uitgevoerd op stevig papier gedrukt popje wor den uitgereikt, ter propagandering van de Internationale Poppenten- toonstelling, die. zoals elk stadge noot weet. tot- en met 11 Septem ber a.s. bij Kofa-Spruyt wordt ge houden. De medewerking van het onder wijzend personeel zal voor deze uitreiking worden verzocht. Op de achterzijde van elk popje staat een nummer afgedrukt. Bij een bezoek van een schoolkind aan deze tentoonstelling kan het ontvangen popje worden getoond. Oder de geoonde nummers zullen enige prachtige speelpoppen wor den verloot. De getoonde papieren popjes dienen dus na het bezoek aan deze tentoonstelling als een lot te worden bewaard. Een bezoek van onze schooljeugd aan deze beroemde expositie is wel zeer aan te bevelen. Zij zullen een inzicht krijgen ln het leven van vele volken ver over onze grenzen. Ouders en opvoeders zullen er ongetwijfeld goed aan doen een bezoek van hun kinderen aan deze poppenshow te bevorderen. De poppenten'oonstelling van de Stichting 1940-1945. die Aan 31 Augustus tot en met ll September a.s. bij Kofa-Spruit in de Langes'r. wordt gehouden, is dagelijks van 10 tot 12.30 en van 14 tot 22 uur geopend. Zondags ls de expositie van 16 tot 22 uur geopend «•iling arkten NOORDSCHARWOUDE 5 SEPT. 25000 kg aardappelen: eerstelingen 7.60; eigenheimers 6.20—6.30; blauwt eigenheimers 6.60—7.50; bintje 6.70—8; bevelander 5.90-6.30; 16000 kg rode kool 5,506,50; 4000 kg witte kool 8.60 5600 kg uien 11.2614.70; 1200 kg peen n 6.60-6.90. peen IH 6.80-7.80; 7500 kg slabonen 3447, afwijkend 2036, WARMENHUIZEN 5 SEPT. 28000 kg aardappelen: bintje 7.20— 7.50; grove 7.607.70; witte eigenhei mers 6.707.40; blauwe eigenheimers 6.807.30; bevelanders 6.50: 1850 kg slabonen 3747; 3000 kg peen II 8.90 —10.20; 7000 kg uitte kool 7 80-8.80, Het vreemdelingenverkeer in Alkmaar ls na de oorlog met rasse schreden vooruit gegaan en hetaantal Nederlanders en buitenlan ders, dat in de Kaasstad overnaéht heeft, bereikte in het jaar 1948 een recordcijfer ln de geschiedenis van Alkmaar aldus het jaar verslag over 1948 van de VW Alcmaria". Het jaarverslag constateert, dat dit vreemdelingen bezoek een be langrijke versterking betekent van onze natolnale devlezenpositie, hoewel men het mogelijk acht, dat de positie nog aanzienlijk ver beterd kan worden door middel van een intensieve propaganda op grote schaal, waartoe momenteel de middelen niet aanwezig zijn. Het verslag besluit dan ook met de opmerking, dat het Jaar 1948 een- druk en gevarieerd arbeidsjaar geweest ls, waarin gebleken ls, dat een eenzijdige oriëntering op de oude basis van bevordering van het vreemdelingenverkeer niet meer gevolgd kan worden. Daarom is besloten voor het jaar 1949 comissies samen te stellen om nieu we wegen in te slaan waardoor de aantrekkelijkheid van Alkmaar als centrum van Noordholland-Noord zal worden verhoogd. Revanche wedstrijd tussen de Ruyter en Feeke In hotel „de Nachtegaal" had Maan dagmiddag en avond de revanchewed- sfijd plaats tussen de bekende biljart grootmeester Kees de Ruyter en de Alk maarse crack Feeke. Evenals de vorige keer moest De Ruyter 1000 caramboles maken tegen Feeke 800 en ook nu moes1 hij in zijn Alkmaarse tegenstander zijn meerdere erkennen. Vooral in de avond partij was Feeke heel goed op dreef en maakte een prachtige hoogste serie van 195. In de middagpartij had De Ruyter een hoogste serie van 177. Met een serie van 108 caramboles wis* Feeke na 24 beurten zijn 800 vol te maken en had hiermee na een sportieve envooral warme strijd de overwinning behaald. Slechts weinig toeschouwers hfcbben deze wedstrijd bijgewoond maar zij heb ben kunnen genieten van uitstekend bil jarten. en wij hopen dat dit niet de laatste keer is geweest dat De Ruyter in Alkmaar heef: gebiljart. Bij het maken van propaganda is de VW, steeds van het princi pe uitgegaan, dat het ontwerpen van reclame-materiaal voorafge gaan dient te worden door een diepgaande bestudering van het te bewerken publiek. Naast een vouwblad van algemene aard, dat via de relsbureaux zijn bestemming naar de onbekende lezers moet vinden, dient de pro paganda voor Alkmaar - aldus 't verslag tot die groepen gericht- te worden, waarvan men verwach ten kan. dat de belangstelling op gewekt kan worden. Dit betreft de binnenlandse toe- ristenmarkt: de buitenlandse vraagt weer geheel andere: De Fransman dient te worden be werkt met materiaal dat geheel af wijkende redactie heeft dan de Engelsman. De Amerikaan stelt op dit punt zijn eigen eisen. In cor respondentie en drukwerk dient men zich hierop in fe stellen en het is in ieder geval een vereiste dat men, zoals VW „Alcmaria" kan teruggrijpen op Engelse Fran se en Amerikaanse publicisten (via de connecties met de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer) die zich volkomen in de men taliteit van hun landslieden kun nen Inleven." In het voorjaar 1948 verscheen een folder van Alkmaar met korte teksten in de moderne talen: hier van werden 8000 exemplaren uit gereikt. Van de 5000 geïllustreerde boekjes over Alkmaar werden 600 stuks verkocht. Bovendien verscheen platte grond van Alkmaar met een aan duiding van de bezienswaardighe den van de stad. BEZOEK UIT DE VREEMDE Het jaarverslag geeft een opsom ming van de belangrijke buiten landse bezoekers, die in 1948 onze stad bezochten. Hiervan noemen wijDe Amerikaanse Hamilton Wright organisatie, die filmopna men maakte van de kaasmarkt ter verspreiding in de Amerikaan se pers; een groep van 24 Franse directeuren van Zuivelfabrieken; de Indonesische delegatie, o.a. van Borneo-Fengganleden van het Internationaal Kerkelijk Congres: en de directeuren van Amerikaan se seisbureaux. VEEL MEDEWERKING VER LEEND, De VW verleende o.m. zijn mede werking tot- het houden van een Alkmaarse dag; aan de gecostu- mcerde voetbalwedstrijd tussen ca féhouders en kelners; bovendien werd het bezoek aan de Grote kerk gestimuleerd doorde verkoop van een boekwerkje over deze kerk. Ook werd gelegenheid gege ven tot de bezichtiging van de kerk onder leldlr.g van gidsen. Bij de verkoop van kaas aan bui tenlanders werd steeds medege werkt door het verstrekken van ln lichtingen. In totaal werden 5150 kazen verkocht aan buitenlanders Van de gelegenheid tot het kopen van beschuitjes met kaas werd door de energieke wijze van wer ken van het marktwezen veel ge bruik gemaakt. Volgens verkregen inlichtingen bedroeg het aantal af geleverde beschuitjes nlm. 40.000". De directeur van VW was aan wezlg bij de opening van de win kelweek, de Landbouwtentoonstel llng, evenals bij de opening van café's en restaurants. DIT BEELD BOOD ALKMAAR VELE MALEN. HONDERDEN AUTO MOBILISTEN IN ONZE FRAAIE STAD. BEZOEK STIJGENDE. Het aantal bezoekers gedurende het seizoen 1948 lag tussen de 130.000 en 140.000; dat wil zeggen dat het bezoek in verhouding tot dat van de jaren vam voor de oorlog vele malen verdubbeld is. Het aantal bezoekers aan de Waagtoren steeg eveneens: het waren er 19197 teeen 17760 ïn 1947. Het jaarverslag cons'ateert. dat er gedurende het seizoen een te kort aan hotelruimte was. Wél kan gezegd worden, dat vele hotelhou ders de accomodatie van hun ho tel steeds verbeteren. Betreffende het aantal gas'en zijn gegevens ontvangen van de Commissaris van Politie vanaf 14 Juni 1948. Over het tijdvak van 14 Juni 1948 tot en met 31 December bedroeg het aantal gasten i.i to taal 9489. Over het tijdvak van 16 Juli tot en met 31 December 1948 werd tevens het aantal buitenland se gasten opgegeven: dit bedroeg over genoemd tijdvak 1484, be staande uit: Belgiëë 655; Engeland 251; Frankrijk 200; Zwitserland 124: Ver. Staten 88; Denemarken 83; Zweden 33; Oostenrijk 23; Spanje 9; Duitsland 5; Luxemburg 3: Tsjecho Slowakije 3; Turkije 2; Afrika. Au,=t->,i°o A^ë Italië en Polen ie''" LEDEN STEEG. Het aantal leden steeg van 298 tot 502 op 1 Januaris 1949. Een ernstig geluid laat het ver slag horen over de geldmidde len; men meent, dat men nog steeds niet ls, waar een bij uit stek Alkmaarse vereniging als V V.V. „Alcmaria" zijn moet en het bestuur is van mening, dat de middenstand en de autoritei ten dienen in te zien, dat de V. V.V. in belangrijke mate aan de belangen van stad en midden stand kan medewerken, indieni de financiële omstandigheden van de vereniging on een goede basis beruste" ...„oONEEL, Mei ingan0 van 16 April 1948 werd aan de heer C. G. Verwer eervol ontslag verleend en met ingang van die datum tot direc teur benoemd de heer H. G. Rijs. Aan mej. R. Driesen werd met ingang van 10 October 1948 eervol ontslag verleend als informatrice en werd met Ingang van 16 No vember 1948 benoemd mej. G. C. van Engelen. Tot dusver het jaarverslag. Hier uit blijkt, dat zal voor elk duide lijke z.'Jn - dat de VW, die de bil uitstek Alkmaarse belangen behan delt, m het jaar 1948 zijn uiterste best heeft gedaan op alle gebieden waarop voor ónze stad propagan da gemaakt kon worden. Bedriegen de tekenen niet. dan zal ook het jaar 1949 als een re cordjaar geboekstaafd kunnen wor den, wat betreft het vreemdelingen bezoek aan onze stad. Een woord van dank aan het bestuur van de VVV voor de wijze, waarop zij de belangen van- oze stad behartigd heeft, is hier dan ook zekei; op zijn Pla. ts

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2