Moet de werkloosheid een noodzakelijk kwaad zijn Waarheen? r NIEUWS Weinig optimistisch gezichtspunt van Nederlands afgevaardigde in het „Europees Parlement Duitsland heeft weer eigen President een RK-voetbalclubs mogen toch 10 elftallen inschrijven! baba 5a JAARGANG Nr. 1674 Woensdag 7 September 194$ Uitgave Stichting „De Vitf# Altonaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1M per maand 3.65 p. kwart, bU vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familiebericht ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur, J. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 Kwestie Duitsland voorlopig uitgesteld Enige weken geleden maakten wij melding van de cerste „boven"-nationaie bijeenkomst te Straatsburg van de in hoofdzaak West-Europese staten, die zich 'en doel stelden de West-Europese blokgedache vastere vormen te geven, met inachtneming an de nationale waarden van elk land afzonderlijk De uiteindelijke bedoeling van deze eerste bijeenkomst is de staten kennis te laten nemen van de diverse opvatt ingen die over een komend „Verenigd Europa" heersen, niet slechts in polit iek, doch tevens in economisch opzicht. Helaas is de slotvergadering, die de zer dagen plaats heeft gehad nu niet be paald hoopgevend gebleken. Alhoewel ONZE MiNiSTER van landbouw he«f; vorige week in een uitvoeri ge rede ter gelegenheid van de grote tentoonstelling te Eindhoven opnieuw betoogd, dat de Neder landse bodem meer moet voort brengen, daar het tijdstip, waarop we op eigen benen moeten staan, dus niet meer kunnen rekenen op de Marshallhulp steeds naderbij komt. Dit betekent dat we meer landbouwproducten in de ruimste zin van het woord, zullen moe-en produceren Want behalve de steen kool van Zuid Iümburg en* de olie van Drente levert onze bodem weinig op De produc-ie van lapd en tuin bouw moet dus omhoog En er zal ook goedkoper geproduceerd moe ten worden teneinde aan de con currentie in het bui-enland het hoofd te kunnen bieden. Dat bete kent, dat de landbouw veel ster ker dan voorheen gemechaniseerd zal moeten worden. Dat betekent «chter ook minder werkgelegen heid Want elke machine neemt t werk van ettelijke arbeiders over Het vervaardigen van die machi nes geef altijd aan minder arbei ders werk, dan er door worden uit geschakeld Anders heeft het ver vaardigen van machines immers geen zin Dat is alvast een kant van het probleem Want wel kan men roe pen om industrialisa-ie maar ook over die producten moet een markt gezocht worden en 't heeft er alle schijn van, dat de mark in het bui-enland niet bijzonder graag is naar vreemde producten Er zitten echter nog meer kan ten aan het vraagstuk vast Is er een afzetgebied voor wat onze landbouw voorbreng l? Is men er van verzekerd, als men producten geteeld heeft, dat men er ook geld voor krijgt? Misschien dat het zal gelukken om. voor bepaalde pro ducten als graan en aardappelen in het binnenland een plaats te vinden als men gebruikt maakt van kunst en vliegwerk Als men bv aardappelen gaat verbouwen voor veevoeder. Uiteindelijk is dit echter niet de bedoeling van onze landbouw De teelt zal voor de aardappelverbouwer nimmer een vetpot kunnen worden en het vlees voor de binnenlandse con sump ie blijft te duur Dat is weer een andere kan; En hoe staat het met de land bouwproducten waarbij we aanvan kelijk- zijn van he. buitenland? Hoe s.aan de tuinbouwers er voor? .ioe zal het met de boter gaan? Hoe me. de kaas? He zijn vragen, die de minister niet heeft beant woord. Niet heert kunnen beant woorden, omdat dh afhangt van in ernaóonale factoren die we me. in onze hand hebben En wan neer we dat neerschrijven, is het voor ons heel duidelijk, dat we 'n gemaxxeiijk an-woord kunnen ge ven op de vraag, die we boven di ar.ikei plaats.en Slechts ophéfling van ae internationale belemmerin gen zal het een land als het onze, aai op de export van agrarische ar ixeien is aangewezen, mogelijk maxen in de .oexomsi een behoor lijxe boterham aan zijn agrarische bevolking te verzekeren. Een ver telsel, dat natuurlijk ook de mi jns.er wel weet. Reeds voor die oelemmeringen zijn opgeheven, moet er echter dag en nacht naar worden ge streefd, om onze producten in het buitenland bekend te maken. Er zullen daartoe economische am bassadeurs worden aangewezen Laa. de landbouw er echter voor screen dat de belangen van de landbouw niet in de verdrukking komen voor die van de Indus rte Ket zcu de cerste keer niet %ijn.; v Z de diverse rapporren werden aanvaard met grote meerderheid, maakten toch verschillende landen ernstige bezwaren. In het bijzonder wees Frankrijk op t gevaar van de „alles vergeve en ver geten" politiek ten opzichte van Dul's- land. Terecht merkten de Franse afgevaar digden op dat in Doitslad het Nazidom herleefd, zelfs nog geruggesteund door de Amerikaanse autoriteiten, hetgeen 'n groot gevaar voor Frankrijk vormt. (Eveneen*, voor Nederland. Red.). Tevens wenste de Fran<e afgevaar digde de kwestie van het Saargcbied, waarover de Duitsers nogal brallende Anschluss-slagzinnen de wereld in heb ben gezonden ter gelegenheid van de verkiezingen, opgelost te zien. Al met al een veroordeling van de in Duitsland toegepaste politiek van barm hartigheid, die tenslotte zou leiden tot een nieuw Nazi-Duitsland, met alle ge varen als nabuurstaat hieraan verbon den. Opmerkelijk is hierbij tevens da1 de Italianen, die hun Duce blijkbaar nog niet hebben kunnen vergeten, het hardst om toelating van Duitsland tot de Wes* Europese „Statenbond" hebben verzocht Opvallend was de rede van de Ne derlandse afgevaardigde, de heer Bur ger. Deze wees op de gevaren die de conclusie van het economische rapport fgfey,- tïMgfeJS ^JHBÖlKUe Nederland om politieHp redenen met de onprettige conclusie van het rapport meeging, doch hieraan de heersende op vatting omtrent de economische gedach te verloochende) daar dit rapport zeker niet het rapport is waar Europa op ge wacht heeft. De heer Burger concludeerde dat het economisch rapport niet ten volle heeft onderstreept dat werkloosheid een blij vend verschijnsel is. Hij wees er op dat scherpe concurrentie met de sterkste (bedoeld werd Amerika) gepaard moet gaan roet lagere lonen. Dit zou, aldus de heer Burger, be tekenen dat wij Amerika zouden moeten verzoeken ons te willen steunen in onze poging tot beconcurrering van.. Ame rika!' De heer Burger wees er op dat in het economisch rapport de basis van de beschaving, het Christelijk Humanisme, is losgelaten. De economie is geen doet doch hulpmiddel. Hij concludeerde dat Straatsburg er niet in is geslaagd de banier van "vrij heid en welvaart voor de Europese ar beiders te hijsen. GROOT STRO OVERSCHOT De opbrengst van stro is dit jaar in ons land groot Dit valt in het bijzonder op in de Noord Oostpol der, waar grote gebieden me graan werden fc bouwd De verbouwers van het graan vragen zich thans af welke prij zen zij voor he; bijproduct stro kunnen maken Deze prijs was het vorige jaar ogeveer f 45 per ton. nu ongeveer f 20 De strocartonfa brieken kunnen niet op volle kracht werken, omdat er niet vol doende exportmogelijkheden zijn Verscheidene van de fabrieken heb ben de voorraad van 1948 nog niets vewerkt. Er zijn in de Noord Oostpolder boeren die het stro op het land in pakken laten persen, dat kost hun f 10 per ton Anderen verbran den het. Men hoopt, dat het buitenland binnenkort meer zal gaan importe ren omdat er anders een groot stro overschot in ons land zal ont staan. weerbericht WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met hier en daar een enkele regenbui en in de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Aanvankelijk zwakke wind uit uiteenlopende richtingen, later in het Westen van het land zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tem- Dcratuur. Winston Chincli*.., wiens ideeën in Straatsburg blijkbaar niet gemakkelijk uitvoerbaar zijn. Kanttekening WE LEVEN SNELspeciaal polii'ek snel, en dat de gewone burger alle conferen-ies en resoluties niet bij kan houden is dan ook niets bij zonders Doch dat in Siraa sburg, waar alle Wes; Europese Staten bijeen waren gekolen, om een nieuwe weg te vinden, een \erregaand trieste conclusie moest worden ge trokken is dusdanig betekenisvol dat wij 'even willen stilstaan bij de huidige situatie S'raatsburg zou moeten beteke nen de eerste stap op weg naar een Verenigd Europa t .vel te ver staan een Verenigd Wes; Europa) dat zowel economisch als politiek haar eigen doelstellingen zou kun nen nastreven Dit is niet verwezenlijkt, noch op papier noch in richtlijnen Gebleken is dat de politieke te genstellingen in feite betekenen, dat Engeland, Italië en uiteraard de Ver. Staten een sterk Duitsland wensen te zien. •y1".-..,— van'ónze naburen bij inbegrepen was Deze prijs is te hoog, hetgeen in het bijzonder Frankrijk naar voren bracht Economisch was de conclusie zo mogelijk nog ernstiger Permanen te werkloosheid en onmacht ten opzichte van de concurrentie van de Ver Staten op economisch ge bied Ook deze prijs is eveneens te hoog Conclusie? De weg naar Euro pese Eenheid zal moeilijk zijn en misschien op bredere basis moe ten berusten dan de drang naar blokvorming op behoudende grond slag Als de weg inderdaad te smal is (en de rapporten wijzen hierop) dan zou dit betekenen dat de we derzijds opgetrokken scheiding tussen Oost en West Europa een nadrukkelijk gevaar voor onze eco nomische zekerheid betekent en mede oriëntering op Oost Europa noodzakelijk is POOLSE BENZINE OVERZEE De Australische regering heeft een vergunning uitgegeven voor de nvoer van 3,5 millioen gallons Poolse benzine Ministerpresident Chifley verklaarde, da; krachtens het con'ract geen dollars zullen be hoeven worden te besteed voor de benzine of voor het .oer naar Australië De regering is bereid soortgelijke vergunningen te ver strekken voor de invoer van Russi sche benzine Wethoudersverkiezingen in de omtrek In vele gemeenten uit de omtrek zijn Dinsdag gemeenteraadszittingen gehou den, waarin het voornaamste punt dat van de wethoudersverkiezingev was. In Heiloo keerden dezelfde wethou ders weer: de heren Schuyt (KVP) en Rus (PvdA) zuilén voor de komende periode weer het wethoudersambt be kleden. De wethouders van Koedijk zullen zijn. de heren F. Riekwel (PvdA) en G van de Gragt (KVP). In Langedijk werden de heren J. Weel en M. Kuiper herkozen. In St Pancras zijn de heren J. Groen eu J. Nierop gekozen; in Castricum de heren De Vries en Meyer. In de gemeente Ou dorp zijn de heren C. N. Tuinman en v. d. Post de wet houders voor de komende periode. Schaken HET TOURNOOI TE TEPLICE In het schaaktcuriiooi te Trencianske Téplice zijn thans 10 ronden gespeeld. Op de eerste plaats staat de Hongaar Szabo met 8 p.; op de tweede plaats Richmann met 7,5. Onze landgenoot Prins heeft 5 punten. Er moeten nog 10 ronden volgen. Het is waarschijnlijk, dat de schrijver/ politicus Theodor Heuss president zal worden van de toekomstige West- Duitse Republiek. De 65 jarige Heuss is voorz.tter van de democratische par tij. In de jarei> dat Hitier in Duitsland zijn schrikbewind uitoefende, zijn dc meeste van Heuss' boeken verbrand. He; bestuur van de afd Noord holland van de KNVB heeft, zo vernemen wij. Zaterdag besloten 't beruchte beslui; inzake het aan tal elflallen, da; aan de competitie mag deelnemen, ongedaan te ma ken De R K verenigingen, die aan vankelijk met 7 elftallen per veld mochten inschrijven krijgen ioe stemming desgewens; dii aantal tot 10 te verhogen Voorwaarden echter zijn, da; men bereid moet zijn de jeugdelfallen -ia 7j»t«rrfaor "uiar te laten spelen Tot zover deze mededeling Daarmee is dus de kwestie, die tijdens de jaarvergadering zozeer de gemoderen verhitte, uit de weg reld geholpen Of het een bevredi gende oplossing is? Voor de R K clubs ongetwijfeld, maar voor de clubs die zich in Alkmaar achter het bestuur plaatsten en nu moe ten ervaren, dat hun stem zonder meer aan de kan wordt gezet, is het een vreemde geschiedenis -Slechts he; fei dat het hier gaat om elftallen die toch in aparte afdelingen zijn ondergebracht verzacht de bittere pil wat Al zal men aan de andere kant bij een regenachtige winter moeten erva ren, da: vele velden zozeer kapot gevoetbald worden, dat alle clubs er de nadelen van zullen ondervin den EGMOND. In de gemeenteraadsverkiezing van Dinsdagmorgen zijn de heren S. M. van der Reep en 8. Hopman OTERLEEK. In de gemeenteraadsverkiezing van Dinsdagmorgen zijn de heren W. Schellig en J. H. C. Govers <p vda) tot wethouder gekozen. INWONER VAN H.-HUGOWAARD DODELIJK VERONGELUKT. Heerhugowaard - Uit de Haarlem mermeer kwam gister het droeve bericht, dat de 25-jarige zoon van de landbouwer Weel uit Heerhugo waard bij een motorongeval om het leven is gekomen. Weel 'was daar werkzaam bij de K. I. Dinsdag heeft de 53ste jaarbeurs in Utrecht haar poorten geopend. On danks de hitte stroomde het publiek in grote getale het gebouw binnen. Een overzicht van de drukte voor het beurs gebouw, toen de deuren werden geopend Het eerste blijk van politiek herstel van Duitsland is waar te nemen au te Bonn de nieuwe volksvertegenwoordi ging bijeen is gekomen. Deze eerste volksvertegenwoordiging sedert 1933 omvat niet de Oost-zone, daar helaas nog steeds de ongezonde splitsing een feit is. Tevens is Duitsland spoedig opnieuw een vrijelijk gekozen president rijk, n.1. Prof. Heuss, lid van de vrije democra- ische partij. Dc bondsdag bestaat uit 402 leden en is samengesteld uit vertegenwoordigers van dc West Duitse landsregeringen. Alhoewel dus niet van een vertegen woordiging van het Duitse volk als ge heel kan worden gesproken, dan zouden eerst de scheidsmuren moeten wegvallen waarop wij reeds bij ons Straatsburg- ar'ikel wezen, een begin van democra tisch leven is er, en dat stemt tot ver heugenis. Wethoudersverkiezingen in Den Helder en elders De wethoudersverkiezingen in Den Helder hebben een merkwaar dig verloop gehad Geenszins nor maal, doch wel enigszins tekenend voor de huidige verhoudingen De PvdA bezet nl 12 raadszetels. de oppositie 11 De oppositie legde een verkla ring af, waarin zij van mening was „da; de fractie van de PvdA de ver-oning der verkiezingen van weihouders uit haar eigen candi da en kennelijk op eigen houtje in he; openbaar wenst op te voe ren" De PvdA vertegenwoordiger wees op de meerderheid in de raad en acht-e dus een PvdA college ge wenst He. resultaat is geweest dat de opposi.ie de zaal verliet en alle we houderszetels en commissies aan de PvdA toevielen Aan de andere kant hebben we in zuidelijke gemeentes het omge keerde beeld gezien Hier alle ze rvaA idee der evenredige vertegenwoor diging, waarop onze landspoli iek steunt losgela.en, hetgeen zeer be treurenswaardig is Dat deze losla ting der evenredige yertegenwoor diging in Amsterdam begon (vo rig jaar toen twee comm wethou ders uit het college werden verwij derd) en zich thans over de ge hele linie, met inbegrip van de re geringspartijen voortzei, is een ernstige zaak en zeker niet in overeenstemming me: de opvat-in gen over democratie die onze be volking huldigt 1 Men kieze toch de bekwa-.m-.te mannen uU diverse partijen en werke samen, zoals dit ook in ho gere politieke organen dient t« ge beuren en gelukkig nog in hoofd zaak plaats vind" Volgens „Central News", het of ficiële nartonalistische persbureau is e°n communistische Illegale wer ker ter dood gebracht omdat hij medeplichtig geweest zou zijn aan de brand te Tsjoenking welke Vrij dag en Zaterda? heeft gewoed en waarbij een duizendtal slachtof fers is gevallen. Me' hem is nog een andere man door het executie peleton van het garnizoen terecht gesteld. OP ALLE STATIONS kunt u van 8 tot en met 15 September jaarbeurskaar- ten kopen. Spaart veel Ujd! EEN MENS IS NOOIT te oud om te leren. U kent dat spreekwoord wel, maar Greta Garbo kent het ook. Zij gaat weer filmen. Haar tegenspeler is de be kende acteur James Mason. JA, ER ZIJN NOG meer mensen die iets vinden, want onder de stenen van de St. Janskerk te Florence is he1 doop vont gevonden, waarboven Dante ten doop werd gehouden. HUPPELEND en dartelend fokvee kunt u op 10 Sept. in Delft zien. Ongeveer 500 dieren zullen worden aangevoerd. Ter opluistering zullen ongeveer 150 landelijke ruiters hun kunnen vertonen. NU WE HET TOCH over kunsten hebben, vertellen we u maar direct dat de Ned. Federatie van Beeldende kun stenaars in Den Haag gaat confereren. Kunstenaars en kunstenaresjes sullen o.a. over Kunst dabaferen. V» van Dag ioi Dag ER ZULLEN WEER veel harten snel ler gaan kloppen, nu bekend is dat de „Johan van Oldenbarneveldt het troe pentransportschip in Amsterdam ver wacht wordt. HET KON Shirley May Francc niets schelen, dat het vanmorgen regende, want het water was toch nat, zei ze. Daarom heeft zij nu een poging gedaan om over Het Kanaal te zwemmen. WAT ZAL DIE meneer van ae Bo- gert geschrokken zijn! Hij vond bij de achterdeur van zijn woning (te Leer- sum) een ringslang van ruim een ma ter lang en vier centimeter dik. Hij beeft het diertje afgestaan aan he* Ouwehands Dierenpark. Dus u weet nu, waar u hem bekijken kunt. TUSSEN OLDEBROEK en Nunspeet zijn enorme bosbranden geweest. Ruim 11 h.a. bos (meest 60 jarige dennen) gingen verloren. In Driebergen fvas het niet minder erg. Daar ging ongeveer 6 h.a. bos in de vlammen op. Te Oos terbeek brandde de boerderij „RiN» en Vrede" geheel uit. Of 't al flet warm) genoeg is. (En als het-nu met de vrede maar niet gedaan is). EEN VROUW die haar echtgenoot (me* behulp van een vriend) met een gordijnenkoord worgde, hoorde vanmor gen 12 gen 12 jaar gevangenisstraf te. gen zich eisen. HET KON PRINS BERN HARD niet» schelen, dat het zo warm was. bt) toch naar Oost Brabant gegaan, waar hij met veel belangstelling een en anVr bekeken heeft. KONINGIN JULIANA heeft óe hem Mohammed Hatta. voorzitter van Republikeinse delegatie ter Ronde Tafel Conferentie, in audiëntie ontvangen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1