N.-HOLLANDSE t PERS 1945 NIEUWS 700.000 k9 Donderdag 8 September 1949 T ot van het proces tegen S.D.-leider Wiily Lages de Zwarte dag Wet-Werkloosheidsverzeke nrg door Eerste-Kamer aangenomen Verzekeringsgrens op i 6.000 vastgesteld Uitwar ingsiermijn 21 weken totaal J 5e JAARGANG Nr. 1675 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 125 per maand ƒ3.65 p. kwart, b(J vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familiebericht ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verontw. redacteuri J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oude^racht Tel R 2200 3971.' „De laatste woord" - comedie kon de procureur-fiscaal nicht erschüttern Onder enorme stilte kreeg Willy Lages gisteren het laatste woord in het langdurige proces dat tegen deze S.D—chef werd gevoerd Vooraf hadden de verdediger, mr. Feenstra en de procureur-fiscaal, mr. v. Rij, elkaar gedurende enige uren in de haren gezeten. Herhaaldelijk onderbrak pt-.-aident mr Hemel de discussies. Tenslotte kreeg Lages, de man die voor de dood van duizenden verantwoor delijk is geweest, en daarnaast nog de Silbertanncmoorden organiseerde, gele genheid tot een laatste woord. Het kwam neer op de fraaie bekentenis dat het Duitse volk als geheel verantwoordelijk gesteld moet worden, doch dat hij. La ges zelf, „zich als officier en mens geen misdadiger voelde, doch als Duitser het hoofd boog". Deze indrukwekkende uitgesproken zin kon de procureur-fiscaal niet uit zijn evenwicht brengen. Het antwoord dat hij de verdediger toegediend had, was in deze duidelijk genoeg. Mr. v. Rij herinnerde om aan een dezer dagen gepubliceerd gedicht in een weekblad dat eindigde met de z.nnen: „daar al die Lages zich in onschuld wasten omdat hun misdaad op bevel zou zijn!" Maar deze Befehl ist Befehl-comedie hebben we in ons land reeds te veel 2ien opvoeren om nog indruk te kunnen maken. Wat wel indruk op ons landgenoten Nog enkele dagen en Nederland zal verblijd worden met een paar dagbladen die gedurende de oorlog een slechte klank hebben gekregen. We hebben hier bet oog op „De Telegraaf" en „Het Nieuws van de Dag". Het is niet onze bedoeling een waslijst uit te stallen van de verkeerde handelingen, waaraan ze 2ich gedurende de oorlog hebben schul dig gemaakt. Het publiek wordt immers zo gauw verveeld, als men ze nog eens berinnert aan de tijd die achter ons ligt Maar toch menen we het verschijnsel niet stilzwijgend voorbij te kunnen gaan Vooral niet, daar onze bladen voortge- koir.en uit de illegaliteit, dit weer ver •chljnen voelen als een uitermate grie nende bejegening. Zoals we het weer. verschijnen van de plaatselijke collabo- 'atiepers hebben opgevat als een kaak- •lag, toegebracht aan hen. die voor de vrijheid hebben gestreden. Het verschijnsel is niet nationaal. In Duitsland doet zich onder bescherming van de Westelijke bezettingiautoriteiten het zelfde voor. In Beieren is naar het schijnt de vroegere Nazipers weer bijna heer en meester. Waarschijnlijk is het leergeld, dat we allen hebben moeten betalen, niet hoog genoeg geweest Van sommige zijde wordt het herver- ichijnen van de bewuste bladen gemoti veerd met een beroep op de drukpers. .Wij wijzen deze gedachtengang met ver ©ntwaardiging van de hand. De vrijheid van drukpers is in ons land voldoende verzekerd, behoudens ieders verantwoor «lelijkheid voor de wet Een ieder kan schrijven wat hij wil. Maar het moet als een onvergevelijke slapheid van de Nederlandse regering en haar organen worden beschouwd, dat de gelegenheid ©m zijn gedachten te lanceren weer wordt gegeven in bladen, waarvan al- leen reeds de naam gevoelens van weer zin moet oproepen bij ieder, die een onafhankelijk volksbestaan het hoogste goed acht De vrijheid van drukpers is hier niet in het ged:ng. Hier schuilt heel iets anders achter. We maken hier ken nis met de macht van de millioenen, die achter de oude pers staan. Millioenen die ze helaas nog hebben weten te be houden. ondanks alle monetaire maat 'eaelen. En het in de strijd gooien van die mil lioenen wordt getolereerd door instan ties. die er in feite voor moesten waken. Jat de beloften, gedaan aan de illegale pers. vanuit Londen, gestand werden gedaan. Het is beschamend. Beschamend voor die instanties, maar evenzeer be schamend voor dat deel van het volk. dat steun verleent aan hun pogingen om hun vroegere invloed te herwinnen. Opnieuw is een groot deel van de Nederlandse pers in handen gekomen van mensen, die getoond hebben te wei nig fuggegraat te bezitten. Althans, toen het er om ging zich te weer te stellen tegen vreemde indringers. Nu het er om gaat hun oude invloed te herwinnen, hebben ze een geestkracht aan de dag gelegd, een betere zaak waardig. Hopen we nog slechts, dat ons volk genoer weerstand weet op te brengen, om te bele'ten, dat het herverschijnen van de- 2e bladen een succes wordt. Eerst dan zullen de woorden van de procureur fiscaal bij het proces tegen Willy Lages {jeuit een diepe betekenis krijgen. v. Z. heeft gemaakt is de iuper-rechtvaardige wijze waarop de massamoordenaars van het slag als Lages worden behandeld, en de omzeilden guldeus die nog aan proces 1 os en worden besteed om een schuldige als Lages, over wiens persoon bij de meest naieve mens geen twijfel kan be staan, nog zo gunstig mogelijk voor te stellen. Het Nederlandse volk sluit zich zeer zeker aan bij de eis van mr. v. Rij, de doodstraf, en liefst op korte termijn, opdat het aantal herleefde Nazis niet nogmaals wordt uitgebreid met een ge vaarlijk exemplaar. Pelgrims keren terug Twee Mohammedaantjes geboren Na de „Ko'a Gede" zijn thans met, een dag tussenruimte bok de beide andere pelgrimsschepen van de Kon. Rotterdamse Lloyd. ril". de ,Kota Baroe' en de .Kota Agoeng' in de Rotterdamse haven terug gekeerd. De laats'e twee schepen vervoerden 2300 pelgrims van wie er onderweg slechts een stierf, het geen ie's bijzonders is, omdat er met een dergelijke bedevaart: ta melijk veel afgeleefde mensen* mee gaan, die voor hun verscheiden nog hadji fheilig) willen worden. Op ieder schip werden nog twee Mohammedaantjes geboren; Hun leven dat tijdens een bedevaart naar de Heilige Steen in Mekka begon, moet naar Mohammedaan se opvatting wel heel bijzonder ge zegend worden. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp joekes voor de Werkloos heidsverzekering aanvaard, met slechts de stemmen der Communisische Kamer leden tegen. Er was nogal wat critiek in de Ka mer, alhoewel ze een welwillend karak ter droeg en het wetsontwerp geen ogenblik in gevaar heeft gebracht. De PvdA-sprekers achtten het ge wenst dat de vakbonden een belangrijke stem in het kapittel hebben, daarnaast releveerden zij het enorme stuk sociale strijd dat verzet werd om tot dit ont werp te geraken. Van Katholieke zijde werd enige ma len de nadruk gelegd op de sterke bin ding die in het bedrijf moet heersen en dat het werkloosheidsverzekeringspro bleem in wezen een bedrtjfsaangelegen heid is. waarmede de Staat zich slechts met mate zal dienen te bemoeien. In Farnborough (Engeland) wordt 'n tentoonstelling georganiseerd d&or de Vereniging van Engelse Vliegtuigbou wers, gehouden, die Zaterdag en Zon dag a.s. voor publiek toegankelijk is. Drie modellen, die alle aandacht der deskundigen trokken: links: het „lucht- paard", de Cierva helicoptcr die aan 24 passagiers plaats biedt. Midden, de „Vickcrs Supermachine 510". met naar achter wijkende vleugels, die een snel heid gelijk aan het geluid kan ontwik kelen. Rechts: de „Canberra". Egelands eerste straalbommenwerper. De heer Vix^eboxse (C.H.) kwam op het chapiter der lonen en sociale lasten terug. Hij had grote waardering voor de sociale zijde van het ontwerp, die wel overwogen en gefundeerd is, maar naar spr. men.ng komen voor deze ext>'a- lasten de lonen op een dusdanig peil dat zelfs misschien de loonpolitiek van de re gering in gevaar zal komen, d.w.z. dat de loonstop zou moeten worden gebro ken. Van de zijde van de PvdA werd nog gewezen op de merkwaardige wachtgeld regeling die bijv- voor de havenarbei ders bestaat. De heer Schalker, CPN, achtte het onaanvaardbaar dat de werknemers te vens mede aan de totaalpreraie moeten betalen. Daarnaast oefende hij critiek op de percentages van uitkering, terwijl hij tevens van mening was dat niet alle vakverenigingen zouden worden inge schakeld. De heer Joekes beantwoordde ten slotte de sprekers. Hij wilde deze werk loosheidsverzekering niet als het sluit stuk van de sociale politiek zien, in ver band met de noodwet Ouden van Dagen. Hij waardeerde het streven van de vak beweging sedert 1917. De totale uitkeringsperiode bedraagt voor wachtgeld ea werkloosheidsuitke ring 21 weken. Deze kan nog langer zijn voor bepaal de bedrijven waar reeds zekere regelin gen bstaan. ZKH Prins Befnhard heeft Dinsdag een tocht door de provincie Noord Brabant gemaakt. Op deze tocht bracht hij o.a. een bezoek aan de klokkengieterij van de firma Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel ZKH in de klokkengieterij. Het witte doek nog zwart in Gouda Het ligt niet aan de filmsterren, noch aan de publieke belangstelling, maar m Gouda draaien geen hlms meer. De destijds verhoogde vermakelijk- heidsbelast-ng drukt blijkbaar te sterk op de balans van de bioscooPexploitan ten terwijl anderzijds de autoriteiten ook geen alstand willen ol kunnen doen van deze bren van inkomsten. Enfin, het zaakje is nu aan het draai en, niet de films, die liggen reeds se dert 29 Juli stil, maar de ambtelijke mo len. De gemeente Gouda heeft het ge schil aan de regering voorgelegd en in middels dringend verzocht de theaters in afwachting van een beslissing te her openen, doch een oesluil is in deze nog niet genomen. Richard Strauss in levensgevaar Garmisch Partenkirchen. Richard S rauss verkeert in levensgevaar, hldus maakt zijn arts in een com muniqué bekend. De 85-jarige, in Duitsland geboren componist, die aan angina pectoris lijdt, heeft opnieuw een ernstige instorting ge kregen, nadat in zijn toestand ver leden week een verbetering was ingetreden. z MIJNWERKERS te Spitsbergen zijn in staking gegaan om het ontslag 'e be werkstelligen van een voorman, wiens regelingen volgens hen aanleiding geven tot levensgevaar. weerbericht DROOG WEER In de nacht en ochtend plaatse lijk nevel of mist Morgen overdag droog weer en gedeeltelijk bewolkt met een matige wind' tussen west «n zuidwest Weinig verandering in -emperatuur ALS COLUMBUS nog geleefd had, dan zou hij beslist grijze haren gekregen hebben. Daar zijn 50 journalisten met een Stratokruiser vertrokken om Ame rika vanuit de lucht „te ontdekken' En hij, hoeveel dagen heeft hij gezwor ven en honger geleden.. Wij weten het niet meer, misschien heeft u kinderen thuis (met een geschiedenisboekje)! DE SPOORWEGEN hebben ook altijd weer wat nieuws. Nu zal met ingang van de nieuwe dienstregeling een die- selelectrische trein VlissingenRotter dam worden ingelegd, die om 7.48 uit Vlissingen zal vertrekken. „HET KLOKJE van zeven uur en dus.." Deze bekende rubriek zal weer in ere hersteld worden. Och, als het van Dag tot Dag REEDS GERUIME TIJD hebben de fruittelers van de Noordelijke kleigron den in Fr.esland, de behoefte gevoeld aan ie*s „koels". Dat krijgen zij nu. In Leuwarden zal er binnenkort een koel huis van ongeveer 2000 m3 komen, zo dat een regelmatiger en meer over het Jitle jaar verdeelde afzet van hun pro- du' ten verkre |^n wordt. DAT IS NOG EENS TROUW zijn. Fokke Hofman, een 80-jarige man uit Drachten, zal 12 September 65 jaa - dezelfde baas werkzaam zijn. Iedere nat en koud weer gaat worden, hebben morgen stapt hij als eerste van het per we er beus niets op tegen OP HET OGENBLIK wordt een gri- meurstournooi om het persoonlijk kam pioenschap van Nederland gehouden. Op 9 Oct. zal in Utrecht de finale worden gehouden, 't Zal me n „ge zicht" worden. NOG VERSCHRIKKELIJKER is het bericht dat een Amerikaans oudstrijder in een vlaag van waanzin 12 mensen heeft doodgeschoten. Vijf anderen wer den gewond. Met een revolver in de hand rende hij de straten door, en schoot op ieder die hij tegen kwam. sonecl het gebouw binnen om de „za ken te regelen". KAN HET nu niet een beetje kalmer aan? Dagbladen van Bogota melden dat bij een treffen tussen liberalen en con servatieven in het departement Santan twintig personen gedood werden. OM JALOERS TE WORDEN. De eis van Australische mijnwerkers om extra vacantie te ontvangen voor het verrich ten van lange diensten is ingewill.gd. Deze eis vormde een der punten die aanleiding gaven tot de nationale sta king, die zeven weken duurde. DAAR ZIJN ZE wel vlot mee. De UFA-filmmaatschappij, die eens in han den der nazi's was (90 pet der activa was in het bezit geworden van het re- g.em van Hitier) zal ontbonden worden. De studio s en de materialen zullen ver kocht worden over een periode van 18 maanden. Over de filmsterren is niets bekend. DAT KOMT ERVAN. We willen geen namen noemen, maar u alleen vertellen, dat iemand, die ter verkrijging van het certificaat voor mijnbestuurder exa men deed, en spiekte van aantekeningen, die hij onder zijn zitvlak verborgen had, tor een boete van 25 pond, subs 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld is. TIEN GRIEKSE zakenlieden en indus triëlen zijn door een militair Gerechts hof ter dood veroordeeld, beschuldigd van financiële steun aan opstandelingen. DE SOWJETRUSSSEN doen aan.pra ken gelden op een nieuw snelheidsre cord voor lichte sportvl.egtuigen. Jacob Forestenko heeft 1000 km. gesloten cir cuit in vier uur en 31 minuten afgelegd. IN TUTTLINGEN (Duitsland) heeft een hond een kind gered door te ver hinderen dat het. terwijl het buiten aan het spelen was. een slang zou grijpen. Daarna sprong de hond naar de slang, doch werd door het gift gedood. Ark van Noach nog steeds onvindbaar Leden der expeditie ontmoedigd Er is geen hooj, dat men de overblijfselen van de Ark van Foach op de berg Ararat in Oost Turkije zal vinden, aldus Turkse journalisten, die de expeditie van de Amerikaan Aaron Smith ver gezellen. De expeditie is sedert 1 September tezig en er is nog niets ontdekt. De moeilijke levensomstandighe den, welke «te wijten zijn aan de regenval en koude, hebben de le den der expeditite ontmoèdigd. Dr Smith zou een beloning van 200 dollar hebben aangeboden aan de gene, die een spoor van de ark vindt. Dat vliegt Uw neus vooibij Vrijdagmorgen om vier uur zal uit Stavanger een speciaal door de olie-scheepvaart- en bevrach- tigingsmaatsrhappij gecharterde DC 3 opstijgen om 3000 kg kreef ten naar Nederland te'brengen. Met speciale vergunning van. het departement van oorlog zal op 't vliegveld Woensdrecht geland mo gen worden. Deze kreeften zijn bestemd om weer te worden uit gevoerd naar België en Frankrijk. Motorrijder reed de dood in De 38-jarige G. W. W. uit de Columbusstraat die vanavond om streeks tien voor negen op zijn motor met zijspan met een snel heid van 75 a 80 km over het Schenkviaduct reed, raakte het wiel van het zijspan kwijt. G. W. W werd tegen een lantaarnpaal aangeslingerd, waardoor zijn borst kas werd ingedrukt. Tijdens het vervoer aar het ziekenhuis Zuid- wal is hij overleden. Nieuwe werelduurrecord achter de motor De Franse wielrenner José Mielfret verbeterde vandaag het wereld-uurie cord met motorgangmaking. Hij legde 87,918 km af. Het oude record stond met 82,300 km op naam van zijn land genoot Claverie. Birma versterkt zijn grens met China De Birmese minister van buitenlandse zaken. Maoeng, heeft heden verklaard, dat de Birmese garnizoenen aan de Chi ncse grens zullen worden versterkt om „mogelijke infiltratie" van Chinese com munisten of bandieten tegen te gaan. Zoals bekend, heeft de gouverneur van de Chinese provincie Joenan, die aan Birma grenst, zich onafhankelijk verklaard. Augurken aangevoerd Op de Venlose veiling werd gif leren een recordaanvoer van 703 duizend kg augurken genoteerd. 30 procent h:ervan ging naar Duit* land, terwijl de rest geheel door binnenlandse inleggerljen en con servenf abrieken werd opgekocht De A-sortering werd geheel door het binnenland opgekocht. Voor de B-augurken werd nog 57 ct per kg betaald. Eén jaar tegen twee jodenverraders geëist! De advocaat fiscaal bij het Amster dams Bijzonder Gerechtshof eiste tegen de Haarlemmers M. C. M. B. en M. A R-, die in April '44 aan de NSB poli tieagent G. W. Oude-Wolbers van het bureau Joodse zaken een adres hadden medegedeeld waar enige joden waren ondergedoken, ieder één jaar gevange nisstraf. Van de drie gearresteerde io den kwamen er twee om het leven. De derde verbleef tot aan de bevrijding in een concentratiekamp. Het Hof zal 20 September uiLpraak doen. Shirley haalde 't ook niet Shirley May Frace heeft 10,5 u. in het water gelegen en daarna werd zij uit zee getrokken aoor haar vader en haar trainer. Twin tig minuten lag had zij geweigerd de strijdn op te geven, ondanks 't feit dat tegenstromingen haar be letten veel vooruit te komen. Kijk eens hoe dicht wij bij de kust zijn, laat me toch doorgaan, smeekte zij. Maar haar vader was standvastig en zo werd Shirley In de boot getrokken. „Wij zullen het volgend jaar te rugkomen", beloofde hij het mels je Intussen wilde mevr. Croes-van Rijssel Woensdagmorgen een 3de poging wagen het Kanaal over te zwemmen. Zes Egyptische zwemmers die elk 2 uur zullen zwemmen, zij tussen Folkestone en Dover gestart voor een estafette-zwemtocht over Het Kanaal en de eerste zwemmer was na een half uur bijna vijg km van de kust verwijderd. De Egyptenaren willen proberen het estafetterecord voor Het Ka naal, da op naam van Frankrijk staat met een tijd van 12 uur 20 min. te verbeteren. Het record werd In 1935 gevestigd door zes Franse zwemmers, die ook van Do ver naar Frankrijk zwommen. Verzoening in Milaan EN NEDERLAND LEIDT. Met evenveel lawaai als tijdens de herrie van de avond tevoren hebben Nederlanders en Italianen zich in het zwembad van Milaan, waar het Europese waïerpolotour nooi wordt gespeeld, weer ver zoend. Speelden eerst proppen pa pier en dreigende vuisten de grote rol nu was het Viva Olanda niet van de lucht Nederland heeft de tweede wed strijd tegen België met 4-2 gewon nen: dat was de eerste-na-oorlog se zege op onze Zuiderburen. Italië klopte Hongarije met 3-1 en Frank rijk hield de Zweden onder water 2-0; Nederland leidt met- 4 pun ten vóór Frankrijk, België, Honga rije en Italië met 2 punten. Zweden staat onderaan met twee nederlagen. Sjanghai ontvangt weer Buitenlands nieuws Na zes dagen zal Sjanghai morgen weer buitenlands nieuws kunnen lezen, nu het Britse blad „North China 1 News" haar per morse ontvangen Reu- terdienst weer zal mogen publiceren. Het blad heeft heden van de commu nistische autoriteiten toestemming ge kregen om alleen deze dienst te publi ceren. Britse plannen voor een vrijere Europese handel Engeland zal binnenkert voorstellen doen betreffende opheffing van de be perkingen op de invoer van bepaalde goederen uit Europese landen met hel doel verlaging van de prijzen te berei ken en de terugkeer tot een multilaterale handel te bespoedigen. Waarschijnlijk zal met de bekendma king van deze voorstellen worden ge wacht, totdat de besprekingen over de Britse dollarcrisis te Washington, die morgen beginnen, zullen rijn beëindiqd.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1