Ikmaader Het Pond met 30 pet. gedevalueerd Amerikanen thans in het bezit van de sleutelposities in West-Europa N.-HOLLAND3E PERS 1945 Lopen leren De prijzen van levensmiddelen in Engeland reeds gestegen Scheepsbrand eist 200 doden NIEUWS 5e JAARGANG Nr. 1694 Maandag 19 September 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per -week ƒ128 nar maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Vercmtw. redacteuri J. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 S97| STAFFORD CRIPPS, Engeland's economische era ik, die ge durende de gehele dol larconferen tie nadrukke lijk betoogde dat het pond s.terling ge- h andh aafd zou mosten blijven, doch inmid dels een devaluatie met niet minder dan 30 pet. voorbereid de Netjes gezegd heet dit „di plomatie on-netjes, misleiding en leugen DE VERGADERING van de Raad van Europa is al weer enkele da gen achter de rug. Misschien net lang genoeg om nog niet hele maal vergeten te zijn. Want nauwelijks is de Raad van Europa er geweest, of de Ronde tafelcon ferentie vraagt aller aandicht. En de Ronde tafelconferentie zal nog niet afgelopen zijn, of de Verenig de Naties en de Veiligheidsraad zullen in Lake Su/cess ettelijke moeilijke problemen bespreken. Moeilijkheden dreigen overal. Moeilijkheden bij de eenwording van Europa. Moeilijkheden bij de Ronde tafelconferentie en moei lijkheden in Lake Success waar men het zelfs niet eens kan wor den over de toelating van een vijftiental nieuwe staten. Laten we ons voor deze keer bij Europa bepalen, waar ons land ten slotte enig belang bij heeft. Zijn we soms Europeanen of zijn we het niet? Wie beweert, dat de eerste bij eenkóm st van afgevaar digden van de verschllfcnde Euro pese landen in Straatsburg een overweldigend succes is geworden, maakt 'zich aan overdrijving schuldig. Kon men dat echter verwach ten? Zou het rechtvaardig zijn, om aan de eerste vergadering van afgevaardigden van landen met tegenstrijdige belangen, de eis te stellen, dat ze een oplossing zou bieden voor de economische moei lijkheden waarmee Europa te worstelen heeft? Neen, dat zou het zeker niet. In geen van de West-Europese landen is men het zelfs eens over de te volgen wegen om uit de impasse te geraken. De Benelux, die vorig jaar als lich tend voorbeeld omhoog werd ge stoken, is op het ogenblik nog niet meer dan een sputterend kaars vlammetje. Er zal nog heel wat moeten gebeuren, voor het een stralend electrisch licht is gwor- den. Daar was fiog maar sprake van drie landen, die verschillende belangen gemeen hebben. Wie dan verwachtingen had gekoesterd omtrent de economische eenwor ding van Europa heeft de zaak toch wel een weinig simplistisch bekeken. Temeer, daar hier spra ke is van vrije landen. Iets ge heel anders is het als er een machtig buurman is, die zijn wil oplegt. Dan kan er inderdaad een schijneenheid ontstaan. Maar ook niet meer dan dat. Veel resultaten heeft de eerste assemblee dus niet opgeleverd. Tenzij men de verklaring, waarin de rechten van de vrije Europeaan als iets belangrijks w> onderken nen. Wij voelen daar nog niet veel neiging toe. Hoewel we niet willen ontkennen, dat liet zijn nut kan hebben, als men tegenover de we reld eens verklaart, welke funda mentele rechten en vrijheden on ontbeerlijk zijn, om als mens te Jeven. Maar ondanks de geringe resul taten achten we de bijeenkomst van Straatsburg zeer belangrijk. Hier werd de eerste schrede ge zet. Wie Fanny BlankersKoen de horden ziet nemen, kan zich moeilijk indenken, dat ook zij menigmaal gestruikeld zal zijn, (toen ze leerde lopen. Precies zo is het de raad van Europa. Euro pa leert lopen. En misschien zal ons werelddeel nog menigmaal e ruikelen. Het is echiter onze vaste overtuiging, dat deze eerste schre de het begin is van het lopen. Hert; is aan ons zelf, er voor te zorgen, dat Europa binnen korte tijd de horden neemt. v. z. Dé teerling is geworpen, het pond sterling is gedevalueerd, met niet mta- der dan 30%, en in haar val heeft zij vele andere staten meegesleept. Onder meer zal de gulden moeten worden „aangepast" Een diret: gevolg zal zijn dat de Ver. Staten Europese producten voor 'n appel en een ei zal kunnen kopen, zoals destijds, na de eerste wereldoorlog met een „gave Nederlandse gulden" in Duitsland kon worden gedaan. De gang van zaken rond deze devaluatie is leerzaam. Niet slechts vanwege de onder worpenheid aan de Verenigde Staten, doch tevens voor de oribe" trouwbaarheid die de officiële be richtgeving de laatste weken heeft gekenmerkt. Nadrukkelijk werd bij herhaling verzekerd, dat het pond sterling niet zou devalueren, nadrukkelijk betekende dit dat de kleine spaar ders, de kleine bezitters en de loontrekkenden het vertrouwen in de koopkracht van hun spaarza me centen behielden. Het bedrog Is volkomen. Meer dan 10 staten moesten .ca pituleren voor de druk der dollar en de consequentie van de dol larovermacht aanvaarden. Wat betekent deze devaluatie? Ten eerste dat de dollarhulp aan Europa zo spoedig mogelijk zal worden beëindigd. In Ameri kaanse beurskringen wordt over 1952 gesproken, doch snellere be ëindiging is eveneens mogelijk. Ten tweede dat Europese pro ducten, of beter alle producten uit gedevalueerde staten, goedkoop door de Verenigde Staten kunnen worden opgekocht. Dit zal een verhoging der uitvoer naar de Ver. Staten betekenen, waar tegenoevr een mindere ontvangst va- dol lars staat. Het maakt tevens de positie van de Ver. Staten onaantastbaar, het betekent de afhankelijkheid van alle Atlantische staten het bete kent in feite het einde der eco nomische zelfstandigheid voor zo ver deze nog bestond. Daarnaast moet een opmerke lijk feit worden geconstateerd. De Belgische frank is niet gede valueerd. Vermoedelijk zullen de Belgen in st£at zijn zich te hand haven. hetgeen betekent dat de gehele Benelux-overeenkomst en alle hiermede samenhangende vraagstukken op losse schroeven komen te staan. Welk voordeel heeft Enge land bij deze devaluatie? Zijn goederen zullen worden afgenomen door de Ver. Sta ten, de toeristen zullen goed koper het land kunnen over stromen (evenals alle andere gedvalueerde landen), een een schijnwelvaart voor ex porteurs zal zijn intrede doen, maar in werkelijkheid Reeds thans is de broodprijs in Engeland met ruim 30% gestegen. De voedselsubsidies zullen niet worden verhoogd, zoda ook andere levensmidde len naar boven zullen gaan. w««rbericht Geldig tot Dinsdagavond: WEINIG VERANDERING. Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Overdag zwakke of matige wind uit noor delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur, Buiten Engeland bijvoorbeeld in Nederland, betekent dit eveneens spoedige prijsstijging. Indien hier tegenover loonsverhoging zou wor den geplaatst, zou er in een cirkel worden rondgedraaid en het „voordeel der devaluatie", dwz het voordeel voor de bezitters van onroerende goederen, de exporteurs enz., fictief worden Een drastische verlaging van t toch -reeds aangetaste levenspeil is dan ook te verwachten. De val van het pond heeft in de gehele wereld een' enorme schok veroorzaakt. In verschillende hoofdsteden is een paniek uitge broken. In tientallen landen is de beurs heden en morgen gesloten. Alle handel in efecten is verboden, terwijl een stijging van de waarde van onroerende goederen heeft plaatsgevonden. Op de gevolgen van de val van de gulden voor het binnenland komen wij In een hoofdartikel na der terug. Toenadering lussen Engeland en Duitsland De Britse onderminister van buiten landse zaken, Lord Henderson, heeft in gezelschap vgn de Britse commissaris generaal Bishop een bezoek gebracht aan Karl Arnold de minister president van Rijnland Westfalen en voorzitter van de Bundesrat, met wie hij bespre kingen voerde over politieke economi sche en sociale vraagstukken en o.m. over het vluchtelingenvraagstuk en de wederopbouw. Na het onderhoud verklaarde Ar nold, dat dit bezoek, had bijgedragen tot het herstel van het vertrouwen on der de volken" op basis waarvan alle vraagstukken betreffende Duitsland zul len kunnen worden opgelost". DE VOLGENDE STATEN ZULLEN IN EVENREDIGHEID MET HET POND ONGEVEER 30% MOETEN DEVALUEREN: IERLAND, ISRAËL, NOORWEGEN DENEMARKEN, INDIA, BIRMA, EGYPTE, Z.-AFRIKA, AUSTRA LIË, CEYLON, ARGENTINIË, NIEUW-ZEELAND EN NEDER LAND. „Staakt het vuren - Naar Lloyd's uit London meldt, is het Nederlandse motorschip „Pinquin", dat op weg was van Antwerpen naar S'ockholm, bij Kiel tegen het wrak van een lichtschip gevaren en binnen tier minuten gezonken. Alle leden van de bemanning op één na werden gered. In de haven van Toronto is in de vroege ochtenduren T,an Zaterdag brand uitgebroken op het 6905 ton metende stoomschip „Noronic'. Toen de brand ontdekt werd, viel er aan blussen niet meer te denken: het schip stond in enke le minuten van neus tot staart in lichter laaie. De „Noro nic" was een luxe passagiersschip bestemd voer de vaart op de Grote Meren. Aan b oord bevonden zich 690 personen. De passagiers waren hoofdzakelijk vackntiegangers uit De- troit en Cleveland. Doodsangst en paniek onmiddellijk na het ontdekken van de brand werd groot alarm gemaakt. Onder de passagiers, die in hun slaap werden verrast, ont stond grote paniek. Mensen in nachtgewaad liepen gillend over de dekken. Sommigen sprongen jitt hun angst te water. Touwen bn ladders werden toegeworpen, om het bezit waarvan vaak en hef tig werd gevochten. Ongeveer hon derd passagiers konden door de (bemanning worden overgebracht naar een langszij liggend schip. De kapitein, William Taylor. bleef zo lang hem dit mogelijk was op hét voorschip, waar hij passagiers behulpzaam was bij 't verlaten van het brandende vaar tuig. De ladder, waarmee hij zelf aan land werd gebracht, brak en bij viel te water waaruit hij werd gered. De Nederlandse ambassadeur Mr. E. N. van Kleffens en onze minister van buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker op het Staatsdepartement te Washing ton, wachtende voor him bespreking met de Amerikaanse staatssecretaris Dean Acheson. S^van Dag lol Dag^ Alle Zaandammers boven de zes jaar zullen in de pe riode van 3 October tot eind November- röntgenolo- gisch worden onderzocht. Bij de Amerikaanse marine zijn demonstraties gehouden met een nieuw soort pak voor brandweerlieden, dat hen in staat stelt bijna drie minuten in 'n hitte van 1093 graden C te vertoeven Op 80 jarige leeftijd is Trui da Kok, schrijfster van vele meisjesboeken overleden Uit protest tegen het uitblij ven van nieuwe collectieve contracten hebben 8000 A- merïkaanse mijnwerkers het werk neergelegd. In de Amerikaanse laboratora zou men een toestel hebben uit gevonden, waarmede het mo gelijk is, in de eerste drie minuten tijd, de diagnose van een aan suikerziekte lij dend persoon vast te stel len. Op de Volkshoge school „Geerlingshof" te Val kenburg is een veertien daags werkkamp gehouden van Nederlandse en Duitse studenten. De nieuwe Tsjecho Slowaakse gezant in Nederland, dr. J. Marti- nic, is in ons land aange komen. De Tsjecho Slo waakse eerste minister, An- tonin Zapotockin, heeft mee gedeeld, dat de broodrant soenering van 1 October af zal worden opgeheven. Een Duits zuiveringstribu naal te Fritzlar (Hessen) heeft Prins Josias van Wal deck Pyrmont, voormalig S S generaal, die commandant van het concentratiekamp Buchenwald zou zijn ge weest, veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid en confis catie van 70 procent van zijn bezit. Twee mannen hebben Zaterdagavond ge poogd een 74 jarige kruide nier in zijn winkel in de Rustenburgerstraat te over vallen. Zij belden aan de winkeldeur en vroegen de kruidenier of hij een tientje kon wisselen. Toen de win kelier zijn poriemonnaie wil de pakken riep een der in dringers plotseling „handen omhoog" en poogde de deur open te duwen. De kor date kruidenier slaagde er echter in deze poging te ver ijdelen en op geroep om hulp van zijn vrouw namen de beide indringers de be nen- In dc tuin van de heer Tanis te Ouddorp op Overflakkee groeien op het ogenblik aardbeien. Zo over vlocdig dat de familie Ta- nis ze zelf niet op kan eten De „Osloford" het vlag- geschip van de Noorwegen Amerika, dat door de Ne derlandse dok en scheeps bouwmaatschappij te Am sterdam werd gebouwd, na dert zijn voltooiing. 22 Nov. vertrekt het schip voor de eerste rcis naar New York- Tevoren had hij de deuren van een aantal hutten ingetrapt, en ra deloze vrouwen naar het dek ge bracht. Intussen hadden 18 brandweer auto's en twee drijvende spuiten de hopeloze strijd met het vuur aangebonden. Zo groot was de hit te, dat de brandweermannen pas na vijf uur aan boord konden gaan. Volgens de laatste berichten zijn ten minste 197 mensen omgekomen. 190 lijken zijn aan boord van het schip aan getroffen, 3 gewonden zijn in het ziekenhuis overleden en 4 lijken zijn uit het water opge haald. De ziekenhuizen en de eerste hulpposten ln twee ho tels tellen 189 gewonden, van wie 16 efnstig. Het schip is geheel uitgebrand. De brand ontsVmd ip het achter schip. De president directeur van de „Canada Steamship Lines", heeft verklaard dat de brand schijnt te zijn ontstaan in een van de statiehutten. Hij achtte het niet onmogelijk, dat een branden de sigaret of sigaar de oorzaak is. Het onderzoek was nog niet be ëindigd. Nalatigheid van de zijde der bemanning achtte hij nage noeg uitgesloten. Het is de ergste scheepsbrand ln Canada sinds 1847, toen de „Phoe nix' op het Michiganmeer door brand is verwoest, waarbij 247 mensenlevens verloren ginrer.. Vrolijke klant roofde zijn broers brandkast Het- trok de aandacht, dat in een Arnhems café, iemand die be weerde jarig te zijn, met volle handen geld uitgaf. De politie werd gewaarschuwd en deze kon nog juist de man aanhouden, voor dat hij per taxi naar Rotterdam vertrok. -Hij bleek in het bezit te zijn van een bedrag- van f 1500 en beweerde uit Sittard te komen* waar hij bij een broer had gelo geerd. Dit laatste bleek na onder zoek door de Sittardse politie te kloppen, doch op de vraag of de broer geld miste kon hij geen ant woord geven omdat hij de sleutel van de brandkast niet kon vin den. Te Arnhem werd inmiddels de „jarige" broer nog eens aan een verhoor onderworpen en deze bekende tenslotté zich over de sleutel van de brandkast en over ongeveer f 1700 te hebben ont fermd. Hij had zich in Nijmegen in nieuwe kleedij gestoken en de oude plunje in de Waal gedepo neerd. Hij was juist van plan 't verdere kapitaal te liquideren, teen de Arnhemse politie daar 'n stokje voor stak. Hij is inmiddels overgegeven aan de politie, ZE ZITN HET EENS Het Spaanse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat ko ning Abdoellah van Transjordanië en generaal Franco „volledige overeenstem ming hebben bereikt over de kwesties met betrekking tot het midden oosten en de bedreiging van het Sowjetrus- sische communisme". Een pracht combinatie. Na de afkondiging van de order staakt het vuren, werden te Solo (Indonesië) door middel van geluidsversterkers re devoeringen gehouden, teneinde de be volking over de voorschriften, die deze order behelst, in te lichten. Ook wer den de dagorders van de brigade-com mandant, kolonel U. L. E. Ohl en de commandant van de tweede T.N.I. di visie, luitenant kolonel .Slamet Riardi, bekend gemaakt. Militairen der T.N.I. ruimen over eenkomstig de order „staakt" het vu ren", versperringen op. Wild-West aan boord van de „Hagno" Twee „cowboys", die toezicht zouden moeien houden op de vee lading van het Nederlandse ss Hagno, kwamen gisteravond droii ken aan boord terug, waar ze ru zie kregen met cowboy nummer drie, oud 61 jaar, die rustig in zijn bed lag. Er ontstond een vecht partijtje. De oude man, bang voor ergere dingen vluchtte naar de messroom en verschanste zich. Toen de twee anderen hem niet konden bereiken, werden twee brandbijlen opgescharreld en na enige ogenblikken was de verbinV ding weer hersteld. De man in de messroom zocht zün toevlucht bij een mand met lege flessen en r af en toe een hoofd door. het gat in de deur verscheen, probeerde .deze flessen daar een gat in tè krijgen. De tegenpartij zocht hierna een partij brandbaar materiaal en voor de deur werd dit in brand gestoken om d-v flessen werper uit te roken. Dit werd ech'er te bar en de man maakte alarm. Via het Coolsineelziekenhuis kwamen de „cowboys" bij de rivier politie terecht. Ze bloedden erg. De mannen afkomstig uit Dublin, zijn opgesloten. Kanaalzwemmen in familieverband Twee leden van de Amerikaanse fa milie die gestart is voor de zwemtocht van Manhattan naar Cohey Island, hebben hun pogingen gestaakt. Het be treft de tweeling van elf jaar, twee meisjes, die na 5 k.m. opgaven. Papa John Mercer, zijn dochter van 21 en zijn zoon van 18 jaar volbrachten de tocht in 5 uur 32 minuten, een tijd, sneller dan de zwèmlustige familie t dachr had te zullen maken. Het volgeÜ de jaar wil de familie Mércer een geza menlijke poging doen het Kanaal over te zwemmen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1