Ikmaattbï N.-HOLLANDSE Scherpe redevoering van Bevin CiKb iy annmq'zonder p'an Hitler's geest sprak: Ik vertrok vrijwillig naar het hiernamaals s:as NIEUWS<v te JAARGANG Nr. 1701 OtDC 1Q/.C Dinsdag 27 September 194g Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familiebericht ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur. J. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoel Oudearaeht Te! K 2200 3971 De Verenipde Naiies bijeen Fe. .w, woord van Manoeilski aan Joego-Slavië De Ver. Naties beginnen op volle toeren te komen, w,z. dat wederzijds naa'stig naar de steen der Wijzen ordt gezocht, maar nu niet bepaald op vriendschappelijke ïanier. Eén positief besluit werd genomen, de vredesvoor- teilen van Wysjinski van Vrijdag M. zullen op de agenda vcrden geplaatst, maar of dit tot toenadering zal leiden? De rede van Engelands minister van Buitenlandse Zaken, '-irnest Bevin, ws agressief en weinig verzoenend van toon. 3RNEST BEVIN ingeland's minister /an Buitenl. Zaken, ziens rede weinig zoenend was. Of 'i komende bespre- ingen omtrent Wys nski's vredesvoor stellen in dezelfde jjeesi zuilen v.orden gehouden? Dan hebben we weinig vertrouwen in het zoveelste plan der „Grote Vier". li. In de komende vijf jaar zal de be roepsbevolking toenemen met meer dan tweehonderdduizend man. Met deze me dedeling begint de Minister van Eco nomische Zaken oen ap. ort ovej de industrialisatie. Een rapport, warr we slechts weinig bewondering voor heb- ben, omdat het hinkt op twee gedach ten- Omdat het enerzijds bePaald over heidsingrijpen voorstaat, en anderzijds een pleidooi houdt voor vrije vestigings mogelijkheden. Er komt in het rapport zo duidelijk naar voren, dat de Minis ter van geleide economie maar weinig moet hehhen, dat we ons verbaasd af- vraoen: Moet deze Minister een plan ma ken betreffende de industrialisatie van Nederland' Wat zal daar van terecht komen? Want plannen maken is met ge leide economie nauw verbonden Het is zo ongeveer het zelfde. Heeft men dus tegenzin in ..planning", dan valt er I niet veel te verwachten. En toch zal er een en ander moeten gebeuren, willen we binnen enkele ja ren niet met pen bevolking zitten, waar van een gedeelte permanent oeen werk zal kunnen vinden. Dat is het nut van bet ranr>ort. dat het dit duideliik aan toont. En er worden ook duideliik de bezwaren naar voren gebracht, die de industrialratie met zich mede zal bren gen. De industriële productie zal met bijna drie milliard moeten toenemen. De achterstand in herscholing van arbeiders moet beter ter hand worden genomen. We zullen kwaliteitsartikelen moeten voortbrennpn Bepaald verrassend ziin deze mededelingen niet. F'oenliik ziin ze gemeengoed geworden. Maar als we dan verder oaan. lezen we zo ongeveer vlak na e'kaar. dat de overheid 'n be paalde peval'en actief moet oaan deel nemen aan de industriële aemeenschao en dat er in de toekomst vriie vesti«ino veror industrie in verschillende bedriifs- takken zal komen. Slechts bepaalde worden daarvan uitgezonderd. Dat is wel een 'eer bedenkelük stand punt. Het is wellicht onhescheiden. als we de vraag stellen, welke industriële doelen voor de overheid zullen worden gereserveerd en welke onder de vriie vestiginn zullen vallen. Moet het soms zo worden, dat de overheid van de winsten van een bepaalde industriële tak niet mag profiteren, maar de slechtst geachte voor haar rekeninq moet ne men? Getuigt het van wantrouwen, wan neer we de vraag stellen, voor welke bedrijfstakken vriie vestioing mocieliik zal zijn en in welke niet?-Is het wellicht zo, dat de beste bedrijven voor concur rentie moeten worden gevrijwaard? Over al deze dingen zwijgt het rapport. Het roert zo terloops het probleem van de uitvoer aan en zegt, dat dit het grootste probleem is Dat is belangrijk. Maar evenzeer belangrijk is het ver bruik van tien millioen Nederlanders- En dat verbruik kan slechts worden op gevoerd door een zo hoog mogelijke levensstandaard en hoge lonen. In dat verband doet het komisch aan, dat de Minister ons volk vraagt offers te bren gen, opdat de vergróte nationale in komsten niet voor consumptieve doel einden worden gebruikt, maar voor in vesteringen in de industrie. Laat de Mi nister het geld in Nederland halen, waar het is. En er is voor belegging in de industrie heus nog wel iets te vinde" Maar laat hij zijn nota niet beëindigen met een beroep op soberheid van het volk in al zijn geledingen. Want opge voerde productie moet gevolgd worden door opgevoerd verbruik. Ook in het binnenland. •- 7, Enige kleine staten kwamen eerst aan het woord De Joego Sla vische afgevaardigde beschuldigde Rusland van agressie intimidatie enz De Griekse vertegenwoordiger Tsjaldaris wa§ weinig vriendelij ker Hij meende zelfs, dat zijn land het recht zou hebben uitgeweken portisanen op b v Albanees grond gebied te achtervolgen Libanon was van mening, dat Israël te zijner tijd opnieuw oor log zou gaan voeren, sraI81 eiste bescherming van de Heilige plaat sen in Palestina REDE \TAN BEVIN Bevin ging in op Wysjinkis voor stel tot sluiten van een vredes pact tussen de 5 grote mogendhe den Hij hoopt dat dc Sovje; Unie uit „haar schelp" zou willen ko men De gemeenschappelijke ver klaring van Canada, de Ver Sta ten en Engeland, afgelegd In No vember '45 noemde hijf een goede basis voor besluiten t o v controle op de atoomenergie Het Berlijnse incident werd door Bevin nog maals opgehaald en als agrssieve stunt van de Sovjet Unie voorge steld De Ver Naties hadden z i weinig bijgedragen tot oplossing van het geschil, doch slechts de vastberaden houding van de Wes terse mogendheden Bevin veroordeelde het optreden van de Sovjet Unie in de Balkan, dat tot nieuwe en veranderde rege ringen had geleid Hij hoopte op 'n oplossing van het Oostenrijkse probleem (De laatste tekenen zijn in deze echter niet gunstig Red) Ten opzichte van China haopte Bevin da de nieuwe Chinese staat de hulp van alle landen van de Verenigde Naties zal nodig heb ben en niet slechts van een enkel land Tenslotte meende hij dat, on danks alles, de Ver Naties nuttig werk hebben verricht Oriëntering op Oost-Europa Nederland heeft een handelsovereen komst met de Sewjet Zone van Duits land gesloten, aldus meldt heden de economische commissie der zone. De overeenkomst, die tot 30 Juni '50 van kracht is, voorziet in de uitwisseling van goederen ter waarde van 68 mil lioen gulden. REDE VAN MANOEILSKI Manoeilski de Oekrainse afge vaardigde, reageerde fel op de re de van Bevin die vol van waar heidsverdraaiing was De rede zou in de politieke commissie „een zorgvuldge sectie" ondergaan Het effect van de rede van Bevin noemde hij gelijk aan dat van de devaluatie van 't pond sterling! Manoeilski lierinnerde aan de Gestapo methoden die in Joego Slavië worden trDgepast, aan de pogingen van Joego Slavië het land tot een bolwerk van de ïm perlalis ische mogendheden te ma ken (we herinneren aan de ge ruchten omtrent Amerkaanse vloot bases op Joego Slavische eilanden Red), aan de onthullingen die in het proces Rajk zijn gedaan, waaruit bleek dat verschillende hoge politici als spionnen voor Joego Slavië werkten enz Tenslotte hekelde Manoeilski de pogingen van Joego Slavië om he.' vredesaanbod van Wysjinski te beledigen (Dit vredesaanbod werd door de Amerikaanse afgevaardig de als basis voor besprekingen in de alg vergadering aanvaard) Rond de atoombom In Londen vinden op het ogen blik zeer geheime besprekingen plaats russen Britse, Canadese en Amerikaanse atoomgeleerden Zelfs de plaats der vergadering en de tijdstippen zijn onbekend De bij eenkomst zou „toevallig" samen vr"eii met de thans be.tend zijnde „Russische atoombom", doch reeds voordien zijn vastgesteld Pu blicaties over de besluiten zullen worden overwogen De Franse natuurkundige prof Thiboud zegt, dat Frankrijk een het land zich thans nog slechter tweederangs staat is op he tgebied van atoomonderzoek en dat het land zich thans nog slechter we tweederangs staat is *>p het gebied dan in '39 Hoge salarissen, ten einde duizenden jongelui aan te trekken tot wetenschappelijk werk zou de enige oplossing zijn P.v.d.A.-bestuur over devaluatie Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft een belangwekkende ver klaring gepubliceerd naar aanleiding van de door de devaluatie ontstane toestand. Het Partijbestuur acht de deva luatie een juist besluit, doch vraagt met het oog op de veranderde toe stand, en de onvermijdelijke prijs stijging, looncorrecties, herinvoering van levensmiddelensubsidies of las tenverlaging op andere wijze. Dit is de tweede reactie in enige da gen t.o.v. de te verwarhten prijsstijging Ook de Nederlandse middenstandsver enigingen verwarhten dat diverse pro ducten in prijs zullen stijgen. (Ongecorrigeerd) Olie luchtvaartmaatschappijen gaan samenwerken Drie luchtvaartmaatschappijen Naar het ANP verneemta heeft de K LM; de Scandinavian Airlines System en de Belgische Luchtvaartmaatschappij Sabèna een overeenkomst gesloten, de luchtlynen naar en van de Scandinavi sche landen voor het grootste gedeelte gezamenlijk te vliegen. Stockholm zal in het kader van deze samenwerking twee maal per etmaal te bereiken zijn. Deze route zal overdag wekelijks viermaal door de KLM worden gevlogen met Convairs. Tweemaal door de SAS met de 6 toestellen en eenmaal door de Sabena met Convairs. Er bestaat bij de fotografen grote be langstelling voor de vierling Good uit Bristol. Zodra zij maar even in de tuin spelen is er wel een fotograaf in de buurt om het kwartet op de gevoelige plaat vast te leggen. Jennifer, Bridgett, Francis en Eliza- beth met hun drie-jarig zusje Susan, dat maar wat trots op de vierling is. Middernacht om 12 uur: Een rimboekist geschonken door de Utrechtse Asphaltfabriek, werd door de Niwin bij een detachement van 4-10 RI overgedragen. Tot groot genoegen van cïe jongens zullen nog zes kisten volgen. Njpnvcnipri bekijken de soldaten de in houd der rimboekislen. Nieuwe uraniumlagen in Saksen Het met Franse vergunning verschij nende blad „Kurfer" meldt, dat te Eis- leben in de provincie (Russische zone) nieuwe lagen uraniumhoudend erts zijn ontdekt. n Tijdens een spiritistische seance is een „interview" tot stand gekomen met de geest van Hitier, aldus meldt de te Stuft gart verschijnende periodiek „Neues Europa", die zich bezig houdt met astro logie en sensationele pseudo-wetenschap pelijke voorspellingen. Uit dit interview was gebleken, dat Hitier „een strijder voor de vrijheid en de menselijke vrij heden" zou worden, indien hi{ nu terug kwam met de kennis, die hij thans heeft Opgedaan, aldus het blad. „Van hier uit (het hiernamaals) heb ik een andere kijk op de dingen dan tijdens mün aards bestaan. Mijn omgevino vertelde mij mDOit de volledige waarheid en die wil de ik ook niet horen. Alle geruchten, dat ik mij-in Zuid-Amerika bevind, zijn vals. 30 April 1945 ginq ik vrijwillig over naar het hiernamaals. Ik doe een beroep op u allen, In vrede en harmone datgene weer op. te bouwen, wat door mijn schuld in de oorlog verwoest werd. Ik was het slachtoffer van een duivelse eh vernietiqende machtslust. U moet on ze nationalistische verwatenheid en ons gevaarlijk militairisme overwinnen", zou Hitler's geest tot het Duitse volk gezegd hebben. Hij beëindigde zijn „onthullin gen" met een kort: „U kunt mij wan neer nodig weer oproepen". Drieling geboren Op het gemeentehuis van Zwijndrecht is vandaag de heer P. H. komen mede delen, dat hij vader is geworden van een drieling. De kinderen heten: Corne lis, Paulus en Gerrit Rokus. Moeder en kinderen maken het wel. weerbericht Weersverwachting, medege deeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Woensdag avond: WEINIG VERANDERING In dc nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laag han gende bewolking. Overdag bij na ove'dl perioden met zon neschijn- Droog weer. 3wakk<> en af en toe matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig vcam&etlng van temperatuur. Een ander occult Duits blad, de ..Ok kulte Welt" uit Kassei, bestrijdt de juist heid van dit bericht. Op een op 2 No vember 1947 gehouden seance kreeg het blad de volgende boodschap: „U vergist zich, indien U gelooft, dat Hitier dood is. Kapitein Baumgart bracht hem per vliegtuig naar Arabië". Enkele te Frankfort verschijnende dagbladen wijzen op het gevaar, dat dergelijke Publicaties gebruikt worden als nazi-propaganda. In ditzelfde kader vallen talrijke berichten over het parti culiere leven van Hitier, die moeten suggereren, dat Hitier nog niet zo kwaad was- Ter walvisvaart Midden October zulen drie Engelse, twee Japanse, een Nederlandse, tien Noorse, een Russische en een Zuid- Afrikaanse expeditie naar de Zuidpool vertrekken ter wa.visvaart. Het seizoen zal naar verwachting 22 December ge opend worden. Twee walvisjagers van de Britse vloot zullen uitgerust worden met electrische harpoenen, die verleden jaar opgang heben gemaakt. Het do den der walvissen wordt hierdoor ge makkelijker, goedkoper en minder wreed Volgens de voorschriften van de inter nationale commissie voor de walvis vangst mogen in een seizoen voor de vloten van alle landen niet meer dan 16.000 blauwe walvissen gedood wor den. De „Willem Barendsz" zal ook dit seizoen weer deelnemen. Uit de vangst van het vorige jaar werd 17.000 ton traan gewonnen. Nieuw pijnstillend middel ontdekt Na maandenlange onderzoeking heeft het laboratorium voor schei kundige synthese te Gent volgens een nieuw procédé een pijnstillend geneesmiddel vervaardigd, dat de naam „Mephenon" draagt Dit product is drie tot vier keer zo sterk als morphine en bezit niet de nadelige gevolgen daarvan Verwacht wordt, dat het nieu we geneesmiddel een omm01-^*- zal teweeg brengen in de behande ling van {Dijn in al haar vormen De wetenschappelijke naam van dit middels is Dimethylamïnodip- lhenylhtepn hrl rdraat Kindie dronk zoutzuur Een twee en een half jarig kind is Zaterdagavond in de Maria Stichting te Haarlem overleden als gevolg van het drinken van zout zuur Het kindje speelde Zaterdag middag op de Bloemendaalses raat weg onder Velscn en heeft van 'n schilderskar een fles zou'zuur ge pakt en er een slok uit genomen >~van Dag lot Dag—' omvat ook dc Rimi-afdeling sen. Na een langdurige waren met het herstellen van van de 7 Decemberdivisie. ziekte is de bekende violist een tunnel naar het Centraal Nederland heeft, evenals Ye- Chris Vreyer overleden. In Station te Lissabon, werden men en Abessinië, de nieuwe verband met moeilijkheden door een trein gegrepen, waar Uit de Amstel te Amsterdam regering van Syrië erkend. die gelezen zijn met Belgische door er vier om het leven is het lijkje van een 4-jarig In verband met de devaluatie arbeiders hebben de beide sui- kwamen. De anderen werden jongetje opgehaald. Het kind zal de KLM krachtens inter- kerfabrieken te Sas van Gent gewond. Hugo de Groot had 's middags aan de steiger nationale overeenkomst uitslui n-1. de Centrale Suikermaat- heeft een driedelig solo-stuk gespeeld en was in ffèt water *end tariefsverhoging in gul- schappij en de Eerste Neder- voor fagot geschreven, met gevallen. Een voorbijganger dens toepassen op Transatlan landse Coöperatieve Beetwoi"- begeleiding van strijkorkest en sprong in het watir, doch tische trajecten. De werk- telsuikerfabriek, de aanvoer slagwerk. Het zal in Engeland slagje er niet in, het kind te nemers betrokken bij het con- Van suikerbieten stopgezet worden uitgegeven. H M. rMOTa. De 3de infanterie over het uitvaren van n De Heer José Gorosdza, die de Koningin heeft op paleis brigade werkplaats, zoals de- aantal IJmuidense trawlers een hoge post bekleedt bij het Soestdijk, de gezant van ze zich thans aan boord be- voor de verre visserij in de ministerie van Buitenlandse Ethiopië te Londen ontvangen vindt van de „Kota Inten", Barendsaee, hebben besloten zaken van Mexico, is benoemd die namens zijn keizer een die omstreeks 1 October te niet uit te varen. Zij blijven tot gezant van Mexico. boodschap aan de koningin Rotterdam verwacht wordt, voorlopig in de Noordzee vis- Acht werklieden, die bezig heeft overhandigd. Uit het land van Adolf Zaterdagmiddag werd in Bonn 'n een Duits Olympisch Comité op gericht dat als voorzitter heeft de Hertog van Mecklenburg Andere bekende personen die in het be stuur zijn gek ogen zijn dr Bau wens en prof Diem In een rede verklaarde de voorzitter o a dat de (Tvmoische Spelen van 1936 in Berliin nie' voor Nazi- nronag^nde hadden ge dienri Prof Diem deelde nog roe" dat Duitsland zou kunnen deelop men aan de Spelen van 1952 in Helsinki Duitsers moaen vrij naar buitenland Inwoners van West Duitsland zullen desgewenst mogen emigreren, zo wordt in een Brits Amerikaanse, bekendmaking qezegd. De beperkende bepalingen voor bezoeken aan andere landen zijn opge heven om de Duitsers zoveel mogelijk vrije toegang tot de buitenwereld te ge ven en bovendien om het vluchtelinqen en werkloosheidsprobleem te verzachten aldus de bekendmaking. Tot dusver werd voor reizen naar het buitenland slechts toestemming ge. geven wanneer de reis in het directe belang van het militaire bestuur of van de heropvoeding van Duitsland dan wel wanneer een dringende reden aanwezig was. De bezettingsautoriteiten behouden zich echter het recht voor een uitreis vérgunning te weigeren, wanneer bepaalde reis afbreuk zou doen haar gezag of strijdig met de „belangen van Duitsland zou zijn," Strauss' nalatenschap heeft als laatste werk een viertal liede ren nagelaten. De Europese muziekwereld zal echter tot 2 Mei 1950 moeten wachten voor zij deze liederen kan horen, want pas op die datum zal Kirsten Flagstad ze in de Albert Hall te Londen vertolken. Deze zangeres heeft namelijk voor 'n jaar het alleenrecht verkregen deze liede ren te zingen. Zij verkreeg dit recht van Strauss zelf toen zij in het be^n van dit jaar enige van zijn vroegere liederen zong. De componist werd daardoor ao ge troffen, dat hij haar over de bewuste liederen sprak en de wens te kennen gaf, dat Flagstad deze zou zingen om dat zij dan gezongen zouden worden, zoals dit moest. Jongetje verongelukt In de dr Schaepmanlaan te Haarlem fie'ste een dame me;, op de bagagedrager haar zevenjarig zoontje Een autobus van de NZH, die haar achteropreed maakte haar blijkbaar nerveus Zij remde plotseling, waardoor de jongen van de bagagedrager viel en on der de wielen van de bus terecht kwam Het kind was op slag dood Opnieuw devaluatie in Engeland? Naar aanleiding van het devaluatie debat in het Engelse parlement, schrijft de liberale ..Manchester Guardian", dat tenzij de Britse regering een nieuwe politiek gaat volgen, het pond opnieuw zal moeten worden gedevalueerd, de le vensstandaard nog verder zal dalen en grote werkloosheid op de duur meer te voorkome: zal zijn. Om dit te vermijden en te voorkomen, dat Enge land zijn essentiele goudreserves spoedig geheel verliest, moet de devaluatie van de vorige week spoedig gevolgd worden door een stijging van de Britse uitvoer naar het dollargebied met 300 millioen pond per jaar. Waar het op aan komt, zo schrijft het blad, is dat Sir Stafford Cripps antwoord geeft op de vraag, hoe stelt de regering zich voor te verzekeren dat de goederen, die voor de verhoging van de export nodig zijn, worden ge maakt? Er zijn volgens het blad drie mogelijkheden om de Britse export met 300 millioen pond per jaar op te voe ren: Engeland kan minder uitvoeren naar de landen buiten het Westelijk half rond. Engeland kan in plaats hiervan goederen vervaardigen, die dollars op brengen, en Engeland kan minder zelf verbruiken van zijn productie. ©318 <U' •ffTkiiF'

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1