Ikittaaidei n.-hollandse Zal de Franse regering vallen Verenigde Naties Ronde-Tafelconferentie in impasse? r- NIEUWS-^ baba 5e JAARGANG Nr. 1702 Woensdag 28 September 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar! Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verontw. redacteur. J. Zoonen Bureau, Ridderitraat hoek Oudeqracht Tel R 2300 3971 Loonconflict door devaluatie Ernstige tegenstelling tussen rechts en gematigd links In de hoofdsteden der grote Europese landen is de loonstrijd, het onmiddellijk gevolg van de devaluatie, ontbrand In Londfen zoekt Stafford Oipps nog naar. een oplossing, doch in Parijs is het stadium van rustig overleg reeds voorbij en heeft zich een dusdanige crisis ontwikkeld dat gevreesd wordt dat de regering Queuille, die reeds meer dan een jaar het Franse staatsroer in handen heeft, er over zal struikelen. President Vincent Auriol, van wiens bemiddeling het voortbestaan van het Franse kabinet afhankelijk is. Nederland heeft politiek gezien een veelbewogen week achter de rug. Deva luatie, millioenennota, troonrede, West- blokmanoeuvres en een eerste accoord op de Ronde Tafelconferentie, maar naast dit enerverende nationaal-politie- ke leven, vragen de Verenigde Naties onze dringende aandacht. Niet slechts omdat we er vermoedelijk rechtstreeks mee te maken zullen krijgen, (Palar, de Indonesische afgevaardigde dreigt n.1. als stok achter de deur der Ronde-Tafel onderhandelinggen de souvereiniteits- kwestie opnieuw voor het wereldforum aanhangig te maken) doch om de vraag stui ken die in Lake-Succes ter tafel zijn gebracht. Daar was allereerst de rede van de Sowjet-afgevaardigde Wysjinski. Samen gevat kwam zijn voorstel hierop neer, een nieuwe basis voor .besprekingen die tot duurzame-vrede moeten leiden tussen de Grote Vijf, d.w.z. inclusief het nieu we China. Tegen dit laatste is minder bezwaar dan misschien wel gedacht wordt- We leven n.1. snel en de rol van Tsjiang Kai Tsjek is uitgespeeld. Hij is door vooraanstaande -politici in de Ver. Staten losgelaten, terwijl Dean Acheson, Bevin en andere Westelijke politici geneigd bleken te zijn het China van Mao Tse Toeng de facto te erken nen. De grote vijf zouden dus moeten trachten een stevige basis voor „leven en laten leven" te vinden. De rede deed zeer sympathiek aan en Warren Austin, de Amerikaanse gedelegeerde, verklaarde zich dezer dagen bereid de voorstellen op de agenda te laten plaatsen. De eerste „Westerse grootmacht" die gesproken heeft was Bevin, en zijn ge luid was niet mis te verstaan- Het was minder verzoenend dan de toon van Wysjinski. Maar er was een derde geluid, al hoewel dit enige dagen geleden niet sterk aan de oppervlakte is gekomen. Namelijk het voorstel der kleine Naties om een „derde Macht" te vormen. Dit voorstel zal, als de tekenen niet bedrieg gen, nog wel enige malen worden her haald en, gezien onze positie als kleine natie, is het zeker de moeite waard er over na te denken. Wat betekent dit voorstel? Ten eerste een poging tot negatie van de tegenstelling OostWest en een te rugkeer tot de toestand van „baas in eigen huis" in vrije samenwerking met andere kleine naties- Ten tweede eeh macbtsblokVorming als tegenwicht tegen de overheersende positie van Oost of West. Is er een tussenweg mogelijk? Het lijkt een eenvoudige, acceptabele, zelfs begerenswaardige tussenweg. Niet mecr de dollarafhankelijkheid aan de ene zijde noch de politieke angst naar de andere zijde. Niet langer instructies van Washington, noch verplichte deelneming aan West-blok-combinaties op militair gebied die ons millioenen kosten. Zelf beschikkingsrecht in Indonesië enz. enz- Enfin, het biedt elck wat wils en het schijnt er toe te kunnen leiden, dat elk land een buitenlandse politiek voert Vervolg op pag. 4, 3de kolom) weerbericht Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: RUSTIG HERFSTWEER W'j frisse ochtend met op vele plaatsen nevel of mist. Later op de dag fraai herfstweer met on geveer dezelfde middagtempera- turen als vandaag. Zwakke wind hoofdzakelijk uit Oostelijke rich tingen. Het bureau van de Franse nationale vergadering heeft in eerste instantie het verzoek van de communisten afgewezen om een onmiddellijke bijeenroeping van het parlement te bewerkstelligen ten einde de devaluatieproblemen te berpre- ken. Het eerste devaluatieprobleem is uiteraard dat van de ionen en er blijkt in Parijs zelfs geen parlementszitting no dig te zijn om zeer scherpe tegenstellin gen te scheppen. In de boezem der regering is het ge schil uitgegroeid tot een crisis, die slechts door president Auriol zal kun nen worden gesust. De rechtse minister van financiën Petsche, hierin gesteund door premier Queuille. heeft zich tegen verbreking van de loonstop verklr.ard, hetgeen aan Sloot op de uitlating van Harrinian, Amerika's reizende Marshallplan-ambas- sadeur, die zich „tegen inflatoire druk" uitsprak, d.w.z. tegen loonsverhoging. De socialisten, onder leiding van mi nister Mayer, en de katholieke leden van het kabinet, hebben zich echter krachtig tegen handhaving der loors: >p verzet. Zij wezen er op dat de kosten van levensonderhoud sedert September 1948 met 20 pet zijn gestegen, (Hierin is dus De Rijnvaartkwestie De Nederlandse reders hebben de wens te kennen gegeven vrij te mogen deel Duitse reders is de schrik om het hart nemen aan de vaart op ^le Rijn. De geslagen en zij hebben zich prompt tot de geallieerde autoriteiten gewend. De Duitsers zouden de concurrentie wegens gebrek aan schepen en door oorlogs schade en herstelbetalingen (aan wie? Red..) niet kunnen volhouden. Oriëntering op het Oosten Tussen de westelijke en oostelijke zone van Duitsland is een handelsovereen komst gesloten ten bedrage van 270 mil lioen mark. Van dit bedrag zal door West Berlijn voor 90 millioen mark wor den geleverd. Verder verzochten de West Duitse autoriteiten inschakeling van West Ber lijn in het Marshallplan, daar de toe stand zeer moeilijk geworden was. Tenslotte werd uit West Berlijn be kend, dat de Sowjets de oude wissel koers, in verband met de devaluatie,, tussen Oost cn Westmarken hebben op geheven, zonder een nieuwe vast te stel len nog niet de devaluatie-loonsverlaging verdisconteerd - Red.). De socialisti sche minister sloot zich aan bij de lei dende vakbonden die een onmiddellijke toeslag van 3 tot 5 duizend francs per maand eisten. De katholieke ministeTs hebben zich niet uitgelaten over de looneisen. Het Franse kabinet heeft in een zit ting van 3uur getracht een compro mis te vinden, doch slaagde hierin niet. President Auriol is daarom per om gaande van zijn vacantie naar Parijs te ruggekeerd en zal trachten in het con flict te bemiddelen. Nog heden wordt de uitkomst van deze interventie ver wacht. Politieke kringen houden ech ter ernstig rekening met een val van 't kabinet, hetgeen zou betekenen dat de socialisten, katholieken en communisten op het gevoelige punt der loonpolitiek voorlopig in hetzelfde schuitje zitten. De regering vap Thailand heeft be kend gemaakt dat de Thailandse munt eenheid, de tical, ten opzichte van dé dollar met' 20 pet is gedevalueerd. Naar uit Bonn meldt, heeft West Duits land de Deutsche Mark gedevalueerd tot 23,8 dollarcents. De oude koers bedroeg 30 dollarcents. - f 250, boete voor „examenknoeier" Het Amsterdams gerechtshof veroor. deelde een dertigjarige boerenzoon, fvj bij een middenstandsexamen valsheid in geschrifte had gepleegd, tot 250 gulden boete subsidiair 50 dagen hechtenis. De jongeman, die tweemaal voor dit exa men was gezakt, had de derde keer het nummer van zijn achterbuurman met zijn nummer op het in te leveren werk verwisseld. De dvocaat-generaal had 14 dagen geleden verdubbeling van het rechtbankvonnis, n.1. twee maanden ge- eist. Na de gecombineerde vlootmanoeuvres der landen van de West-Eufopese Unie die begin Juli plaats vonden, worden er op het ogenblik gecombineerde luchtma- noeuvres gehouden door dezelfde landen Tijdens deze oefeningen werden er schijnaanvallen gedaan op Londen, Portsmouth, Cardif, Bristol en South- ampton. Enige Nederlandse piloten nemen een pauze tussen twee aanvallen te haat om een partijtje kaart te 'spelen. Verkiezingsstrijd op een Lyceum Onder de leerlingen van een Rotterdams lyceum zijn verkie zingen aangekondigd- Er moet nl een voorzitter van de leerlingen- schoolraad gekozen worden en een van de ernstigste candidaten is een jongeman, die Pim heet. Men heeft de verkiezingen serieus opgevat en pamfletten laten druk ken, die de candidatuur van Pim moeten aanbevelen. Kori maar krachtig luidt de tekst: WEEST SLIM KIEST PIM Maar onverwachts is er een op positiepartij gesticht. Deze ver spreidt nu strooibiljetten waarop staat: WEEST NOG SLIMMER KIEST PIM NIMMER Om de Ronde-Tafelconferentie hangt een waas van geheimzinnig heid. Wij wezen hierop reeds in 'n hoofdartikel. De Republikeinse dele gatie heeft enige malen het stilzwij gen verbroken en nu wel op zeer drastische, zij het indirecte, wijze. Palar, de Republikeinse afgevaardigde bij de Ver. Naties is n.1. naar Nederland gekomen om eens „poolshoogte" te ne men. Hij verklaarde dat absolute sou- vereiniteit de eis is, en dat slechts in volkomen wederzijdse onafhankelijkheid besluiten kunnen worden genomen. Hij kende de inhoud van het accoord van Namen niet, althans onvoldoende. Of mohammed Hatta te Vérgaande besluiten heeft genomen, d-w-z. buiten de delegatie Italië wenst versterking van leger en vloot De Italiaanse minister van defensie, Randolfo Pacciardi, heeft medegedeeld, dat Italië gebruik zal maken van de rech ten ..die, in het vredesverdrag zijn vast gejend, en die bepalen dat geleidelijk bewapeningsbeperkingen worden opgehe ven. Italië wenst het leger op 250000 man te brengen, nieuwe wapens aan te schaffen en de vloot belangrijk uit te breiden. De minister zei dat de verdedi ging van zee en kusten niet meer aan de geallieerden behoefde te worden toe vertrouwd en vond dat de bewapening de vrede hielp verzekeren. We hebben dat voorheen ook wel eens van Benito Mussolini gehoord. „Mensen met ministersinkomen moeten tevreden zijn" Het toestel naar Johannesburg ver trok met een andere gezagvoerder, dan aanvankelijk was vastgesteld. De Ame- rikaase captain, die de DC 6 zou be sturen, stond "namelijk op het ogenblik dat de motoren van zijn toestel werden aangeslagen, ver van het geronk in het kleine zaaltje van de economische poli tierechter te Amsterdam. Tezamen met een collega-piloot, eveneens een Amerikaan, had hij zich te verantwoorden voor het zwart kopen van dollars bij de Amsterdamse dollar- koning Cor Posthuma- De piloot vloog tegen de lamp, toen hij bij een New Yorkse bank een aantal traveller-cheques aanbood, die als ver mist genoteerd stonden. Door de' ontdekking in New York kwamen de beide piloten, de dollarko ning en een gids, die allen in déze zaak betrokken waren, met de justitie inaan- raking. „Het is spijtig, dat iemand, die zon verantwoordelijke betrekking heeft als piloot zich met dergelijke zaken in laat", vond de officier, mr A. Reigers man. „Mensen met een ministersinko men moeten zich daarmee tevreden stellen en niet door allerlei zwarte prak tijken proberen er nog wat bij te ver dienen", voegde de economische politie rechter er aan toe- De piloten werden veroordeeld tot respectievelijk vierhonderd en tweehon derdvijftig gulden. V.van Dag' ioi Dag jcinderen. De landdag van sumptie bevonden zijn. HM TSleeswijk Holstein heeft een Koningin Juliana zal Vrijdag- verklaring goedgekeurd waar- middag 7 October, om drie in de regering te kennen geeft uur de eerste steen leggen voor een vriendschappelijke verhou het Curacao-paviljoen van 't De producer Walter Ganger ding tussen de Deense minder Nederlands Studenten Sanato- heeft bekend gemaakt dat Gre heid en de Duitse bevolking riuin te Laren. De vijfde ta Garbo toegestemd heeft, de te willen bevorderen. De na-oorlogse „damesbeui's" zal vervaardiging van de film „la politie te Buenos Aires heeft op 30 September in de Haag- Duchesse de Langeais naar t bekend gemaakt, dat 155 per- se Houtrusthallen worden ge- boek van de Balzac, uit te stel sonen om het leven gekomen houden. De pluimvecteelt- len tot het voorjaar 1950 2jjn en verscheidene anderen vereniging „Orintho Philia" West-Berlijnse onderwijzers verwondingen hebben opgelo- uit Utrecht, die in 1944 aan hebben besloten een Ameri- pen a]s gevolg van een vlieg- het gouden jubileum geen aan kaanse documentaire film over tuigongeluk- Het Britse mF dacht wilde schenken, heeft processen te Neurenberg niet nisterie van Voedselvoorzie- thans het 55-jarig bestaan met in de scholen te doen verto- njng heeft bij de Nederlandse een groot feest herdacht. nen daar de film niet geschikt jnstanties een klacht ingediend Op de provinciale weg bij zou zijn en ten dele ook niet over een zending van schapen Schellinkhout nabij Hoorn is begrepen zou worden door de vlees, die ongeschikt voor con gisteravond om half acht een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 25-jarige motorrijder H. Smol- ders uit Enkhuizen. De permaoente deputatie van de provincieraad van Oost-Vlaan deren heeft beslotenop plech tige wijze de 100ste verjaar dag te doen vieren van het eerste cultureel contact tussen Nederland en Belgdë. De Ncderlandse bond van werkge vers in de hotel-, restaurant café en aanverwante bedrijven Horecaf, houdt op 4, 5 en 6 Gctober zijn congres te Hil versum. De Italiaanse zee lieden hebben de staking, die twintig dagen geduurd heeft, beëindigd. om Nederland te veel terwille is geweest, is nog niet geheek duidelijk, doch zeer waarschijnlijk. In Indonesië schrijven verschillende bladen op harde toon over de overeen komst. Ook Republikeinse politici zijn van mening dat de situatie op de Ronde Tafelconferentie niet in overeenstem ming is opdracht die de delegatie heeft gekregen. Samenvattend kan gezegd worden dat de Republiek enerzijds opnieuw dreigt mét behandeling voor de Ver. Naties, anderzijds een krachtiger houding eist van de delegatieleider, Mohammed Hat ta, in Den Haag. De mislukking is nog niet defini tief, doch veel vertrouwen in de Nonde-Tafelconferentie is toch min of meer optimistisch in het huidige stadium- Omgekeerde wereld Een enigszins ongewone gang van za- ken tleed -Zich voor bij' de Rotterdamse rechtbank, toen de officier van justitie een verdachte, die op het ogenblik op rijkskosten in een ziekenhuis wordt ver pleegd, onmiddellijk in vrijheid wilde stellen, terwijl verdachte's raadsman het tegenovergestelde voorstelde. Verdachte een jongeman, die wegens een kleine diefstal was opgesloten, moest worden opgenomen in een ziekenhuis. De offi cier vond, dat de kosten hieraan verbon den, en door het rijk moeten worden gedragen, reeds hoog genoeg waren. Als men de verdachte in vrijheid stelde, zou den de kosten door verdachte zelf moe ten worden gedragen. De raadsman vreesde, dat de jongeman, om deze kos ten te kunnen betalen, wel weer eens een diefstal zou kunnen gaan plegen en vroeg de rechtbank verdachte niet bij verstek te veroordelen, maar de zaak aan te houden. De rechtbank was het echter eens met de zienswijze van de officier, zodat men aan dc gratis behan deling van verdachte een einde is ge komen. Zingende zusjes De Venlose „zingende zusjes" die door hun optreden voor verschillende radio-omroepen bekendheid hebben ver kregen, maakten zich al en'ge maanden zorgen over een raadselachtige dubhel- gangster, die onder hun naam door Ne derland zwierf en allures aannam, welke de reputatie van de echte zusjes s.hade deed. Zo belden o.m. taxichauffeurs aan he: Venlose adres aan om de zusjes tc her- j innemen aan onbetaalde taxiritten, die zij echter nooit gemaakt hadden Er volgden telefoongesprekken met allerlei heren in verschillende steden des 'ands, die op de toon van „oude bc<endeu spraken, terwijl de zusjes deze heren niet kenden noch zelfs in hun woonplaatsen waren geweest. De ontknoping volgde toen op een Augustusdag twee jcngêlie den uit Venlo arriveerden, die beweer den in Gulpen met een van de zingende zusjes te hebben gedanst, en die haar thuis nog eens wilden opzoeken. De ver wondering van de echte zusjes" en dc jongelui was wederzijds even groot, want men was elkaar even onbekend. Nog groter was der jongelieden verba zing, toen ze een portret in de foto etalage van de papa der zusjes aanwe zen en daarop „hun" zingend zusje her kenden. Het was het portret van een 14-jarig meisje uit Baarlo, dat al enige maanden lc-ng werd gezocht om wegens wange drag in een gesticht te worden opgeno men. Het* meisje, dat er enige jaren ouder uitzag dan ze in werkelijkheid was wist echter aan de handen van de jus titie te ontsnappen en is toen als „zin gend zusje" door de wereld gegaan. De zer dagen is het meisje door de politie te Breda uit een hotel gehaald en in bewaringg genomen. Aan de voet der Nederlands Hervormde Kerk te Amerongen wachten drie klok ken geduldig, met de klepel aan hun zij, tot ze in de toren zullen worden gehesen. Ter bescherming tegen de regen, heeft men er een houten afdak boven gebouwd Zwitserse franc handhaafd zich De Zwitserse regering heeft gister in het parlement bekend gemaakt dat defi nitief besloten is niet te devalueren* Een regeling zal worden getroffen voor de hotelhouders, die belangrijke inkom sten zullen derven door geringer bezoek van toeristen uit de Sterling-staten. Daar Zwitserland slechts voor de helft op de Sterlingstaten is aangewezen, neemt men aan dat de eventuele schade zichzelve zal ophetfen. Meningsverschil Volgens welingelichte kringen is op een vergadering van het Franse kal met geen overeenstemming bereikt over de wijze, waarop de arbeiders schadeloos moeten vyorden gesteld voor de stijging van de kosten van .levensonderhoud. De ministers komen weer bijeen. Uit welingelichte bron verluidt, dat ministers en deskundigen zich hebben beziggehouden met een plan ter voor koming van prijsstijgingen als gevolg van de devaluatie. Attlee zwijgt Premier Attlee heeft geweigerd aan de leider van de oppositie, ChurchilK nadere inlichtingen te verstrekken over de atoomexplosie in Rusland. Onder luide toejuichingen van de op positie vroeg Churchill of Attlee een verklaring had af te leggen over de ont wikkeling van de atoombom in Ru land. Attlee antwoordde ontkennend. „Ik ge loof niet, dat het doen van verdere me deaelingen het openbaar belang zou dienen", aldus de premier. Kardinaal Spellman op Schiphol Kardinaal Spellman zal Donderdag ochtend per KLM uit New York ver trekken om via Amsterdam naar Rome te gaan. Hij wordt vergezeld door mgr J. McGuire en mgr C, J. Weldon. Zij zullen zich enige tijd op Schiphol ophou den. Te Rome zullen zij de paus ver slag uitbrengen over de liefdadigheid in New York. Voorts zullen de voorbe teidingen voor het Heilige Jaar worden besproken.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1