Het qeslacht Strauss gaf de wereld ZWIER Maastricht werd op de Veluwe clubkampioen KAP PIE EN DE ZEEWEDSTRIJD Over de grens Een zeer belangrijke week Het Huis aan de Baai Een muzikale fnm tïONDERD JAAR GELEDEN zag het oude .Oostenrijk er anders uit dan nu. Het was een keizerrijk midden in het woelige Europa, dat mede door de krachtige politiek van het Habsburgse Huis veldslag na veldslag had beleefd, maar uiteindelijk toch tot rust kwam. Bin- nen de zogenaamde dubbel-monarchie, waarin grote groepen vijandige volken waren samengebracht, heerste onenigheid tussen Polen, Kroa- Iten, Duitsers, Magyaren, Italianen en Joden. De enige, die tenslotte een allesoverheersend element vond om al die rassen aan Oosten rijk te binden, was niet keizer Ferdinand maar.de walsenkoningen Johann Strauss sr. en jr. Zij waren het, die de wereld zwier gaven. Morgen is het juist honderd jaar geleden, dat Johann Strauss sr over leed; In deze tijd ook herdenken wij de vijftigste sterfdag van Johann junior, de grootste aller walscomoonisten. IÏJIOEWEL de zoon zeer zeker de p vader als componist heeft over-» proffen, komt de oude Strauss de Wor toe d® eerste schreden te heb- non gezet op het moeilijke pad der fecmponistenfamilie. Vader Strauss fcvard 14 Maart 1804 in het oude Kwartier van Wenen geboren en g moot geen onbezorgde jeugd. Hij groeide op in een wijnlokaal en "roomde er van rondtrekkend mu ikant te worden, zoals er ook wel i het café van zijn ouders optra- |p >n. Maar inplaats van bij een kun stenaar, kwam hij bij een boekbin der in de leer. Desondanks tracht te de jongeling in zijn vrije ogen blikken zich te bekwamen op een (Hooi. Van een muzikant, Polinschans- ky wist Strauss zijn eerste lessen Vos te bedelen. Deze constateerde #1 derdaad grote begaafdheid en zo bleef de leerling-boekbinder oëfe- kien op zijn viool tot hij „ontdekt" Jverd door Joseph Lanner, de com- ronist, die destijds uitsluitend leunde op zijn reputatie als „Wirt- Êausmusikant" en speler op brui- iften en partijen. Strauss kwam i het kwartet van Lanner en ■peelde nabij het beroemde Pra ter in het café „Rabhuhn". Hoe het kwam, is nimmer be- tend geworden, maar erg goed bo- >rde het tussen beide kunstenaar» t\ Amper 21 jaar oud, in 1825 klus, vormde Johann zelf een kwar tet en een echte muzikale oorlog lussen de twee orkestjes ontbrand de. Al spoedig waren de Weners (verdeeld in twee kampen: de Lan- fverianen en de Straussianer. Met gijn nu nog bekende „Trennungs- S nlzer", een lied ter gelegenheid an de scheiding geschreven, won jonge dirigent spoedig vele har- Zijn grootste succes kwam pas jbtj het carnaval, toen hij de lei- Bi .ig nam over drie orkesten. Ri- èhard Wagner, die hem zo in 1832 |>ezig zag, schreef: „De wals is een ■nachtiger verdovingsmiddel dan fce alcohol. Bij de eerste maten ge- kaken alle toehoorders in vuur en Daarna kwamen de operettes. Op verzoek van Steiner, de direc teur van de schouwburg, begon hij er mee. Maar Offenbach de ver maarde auteur van „Orpheus in de onderwereld" - stak huizenhoog boven de nieuwbakken operette- schrijver uit. Desondanks wist de walsenkoning na enkele minder, geslaagde composities als ,,Indigo" en .„Der Karnaval in Rom" een meesterwerk te scheppen met „Die Fledermaus". Dan volgden na el kaar „Cagliostro" (1875), ,,Prinz Methusalem" (1877), „Blindekuh" (1878). „Der Spitzentuch der Kö- nigin' (1880), „Der lustige Krieg'' (1881), „Eine Nacht in Venedig" (1883) en „Der Zigeunerbaron" (1885). Het was de laatste schepping van Strauss senior. Op 25 Septem ber 1849 overleed hij, 45 jaar oud. Hij werd bijna even plechtig be* graven als Beethoven in 1827. Die schone blaue Donau Nu nam de zoon werkelijk de plaats in van zijn vader. De We ners stroomden toe om naar zijn orkest te luisteren. Tussen de uit voeringen door componeerde hij walsen. Zo inspireerde een onbe duidend gedicht met de slotregels „An der Donau, an der schonen blauen Donau" hem Hot de be roemdste Wener wals. In 1854 bezocht Schanl Rusland en wijdde daar te St. Petersburg de concertzaal Pawlowsk in. In 1864 volgde zijn benoeming tot Hofbalmusikdirector aan het Kei zerlijk hof. In 1867 vierde hij triomfen op de internationale ten toonstelling te Parijs. In 1872 reis de hij door Amerika ter gelegen heid van de vredesfeesten te Boston. Een muzikale famifie MINDER BEKEND is, dat Jo hann Jr. nog twee broers bezat, die ook al uitstekende orkestlei ders werden: Jozef en Edward. De kunst van het componeren waren zij evenwel niet in die mate mach tig en in de muziekgeschiedenis bleef hun werk geheel onopge merkt De pas overleden Richard Strauss, die geen familie was van de walsenkoning, heeft toch wel de Wener walsen <-»- o.a. In zijn „Rosenkavelier". Ove rigens verrijkte deze Duitse com ponist ons met „Salomé", „Elek tra" en tal van „symphonisch® Dichtungen". Sinds de dood van Johann! Strauss Jr. kennen alle muziek liefhebbers en zelfs vele onver schilligen deze beroemde naam. Zijn begrafenis te Wenen groeide in 1899 uit tot een over weldigende demonstratie van aanhankelijkheid en bewonde ring. Ontelbaren volgden die derde Juni zijn baar. En op een rood fluwelen kussen werd de viool, waaraan zovele onster felijke walsen waren ontlokt, de meester naar diens.laatste rust plaats nagedragen. Precies vijf- ijt begc reds tx>n< De eerste tourneé door Europa •gon in de herfst van 1837. De ds voerde hem naar Parijs en o.a. iden. waar het eerste hofbal Jinds de kroning van koningin Vic- oria onder zijn leiding stond. Een tl euwe wals-suite werd daar het terste gespeeld. Toen hij terug kwam in Wenen werd hij de ge vierde man en prompt benoemd tot feofbalmusikdirektor. Een hoge en •«wantwoordelijke functie! De jonge Johann De jonge Johann, bijgenaamd ffchani, was op dat ogenblik al in het geheim begonnen met muziek- Ïtudie, geholpen door zijn moeder, n 1844 leverde hij in een wijnlo- pcaal het bewijs van zijn talent. Tal Van aanhangers van zijn vader wa pen bij dit eerste optreden tegen woordig en heel Wenen raakte op gewonden door de concurrentie tussen senior en Junior. Maar fcchnni liet zich door zijn tegen- air. nciers niet ontmoedigen en bracht na het eerste eigen werk tooit „Lorelei Rheinklange van fajn vader ten gehore. Een geste, pie door de samengestroomde be- WonJeraars van „der alte Johann" pe op prijs gr *"erd Strauss junior zag op 25 Oetobez 4825 het levenslicht en Schani is piet anders dan de echte Weense liitspraak van Johnny. Tijdens de Revolutiedagen van 1848 koos hij Be zijde der opstandelingen en componeerde daarvoor de wals LFreiheitslieder" en een studen ten mars. Weer vond hij zijn vader (tegenover zich, die als conserva» kef man de beroemde Radetzky- Vnars schreef voor de keizerlijk® garde. JOHANN STRAUSS Jr. rig jaar na de dood van Johann Strauss senior beierden in We nen weer de klokken. Maar de muziek leeft voort in de oren van allen, die eens de drie kwartsmaat in hun harten voel den bonzen. Maandag werden op het Veluwe-par cours de Nederlandse clubkampioenschap pen wielrennen verreden. De kampioen van het vorig jaar en groot favoriet, Maastricht, prolongeerde inderdaad zijn titel, wat ook niet te verwonderen is, als men weet, dat de Limburgers ren ners als Lambrichs, Vinken en Jansen tot hun beschikking hebben. De ploeg reed in totaal de 116 km in 2 uur 41 min. en 38 sec. DTS uit Zaandam, ettelijke keren kampioen, was tweede en de club van Gerard Peters, „De Kam pioen" uit Haarlem, derde. Overigens moest er eerst nog een protest worden afgehandeld (wat wordt dat toch ver velend met al die protesten de laatste tijd!), omdat DTS en Olympia beweer den, dat naast de ploeg van Maastricht een open auto reed, die de renners aan wijzingen zouden hebben gegeven. Zeer verstandig werd het afgewezen, zodat de titel mee naar het uiden kon worden genomen. Tevens werd verreden het officieuze kampioenschap van de nieuwelingen over 58 km. Tachtig renners vochten het uit in de eindsprint. De titel ging naar Mokum. Rijnders ging nl. als eerste door de finish in 1 uur 24 min. en 31 seconden. Van wielrennen naar zwemmen. Er werden Maandag wedstrijden gehouden in Leiden, waar de door Nederland rei zene Joego Slavische ploeg aan deelnam Een grote verrassing was de nederlaag van Bonte op de 2U0 m schoolslag he ren. Hij werd slechts derde achter Rudi van Feggelen, onze polo-intemationaal en de Joegoslaaf Laszlo. Van Feggelen won vlinderend in 2 min. 50.6 sec. na een uiterst spannende race. Bonte had voortdurend de leiding, maar werd op de laatste baan dvor van Feggelen en Lasz io ingehaald. Gebrek aan uithoudings vermogen? Een goede tijd maakte de Joegoslaag Stipetic op de 100 m borst crawl,' nl. 60,3 sec. De Alkmaarse crack en kampioen van Nederland, werd een kansloze tweede in 1 min. 2 sec. Tenslotte og wat voetbal. Scheidsrech ter Bronkhorst uit Velp gaat zich op het internationale pad begeven, in na volging van Karei van der Meer c.s. De Gelderlander fluit op 2 October a.s. in Brussel België—Zwitserland en op 9 October in Hclsinski Finland—Ierland. Hij heeft het dus meteen al druk. Ondertussen plegen de voetbalbonden van Nederland en Zwitserland overleg om een datum te vinden voor een inter landwedstrijd, welke zowel ons land als 9 Kappie had intussen het haveloze kasteel van Baron Bracsandt bereikt. Hij belde aan en de deur werd even later open gedaan door een vreemd uit gedoste huisknecht, die een heel deftig gezicht trok. „Wat is er van uw dienst, als ik vragen mag?" vroeg hij met ge maakte stem. „Kan ik .de Baron spreken?" vroeg Kappie. „Ik wilde mij opgeven voor de zeewedstrijd ik ben namelijk de ka pitein van de sleepboot „Kraak.. „Het spijt mij, maar de baron is niet thuis.de baron laat alle zaken op het ogenblik aan mij over Zo was ik juist bezig om met het personeel enige zeemansliederen in te studerende baron is de laattste tijd namelijk zeer geïnteresseerd in het „ruige zeemans leven", zoals hij dat noemt.iedere keer iets andersnog slechts kort ge leden had het „ruige boerenleven", zoals hij dat noemde, zijn volledige interesse. En ik heb al mijn tijd nodig, om het personeel in al deze zaken op te voe- een en aan te. laten passen, dus wanneer U het mij niet euvel duidt, sluit ik nu de deur, om met het instuderen van de zeemansliederen voort te gaan! De deur werd met een klap voor Kap pie's neus dicht geslagen. „M.maar ik wilde mij opgeven!" r. p Kappie. „Sleepboot „Kraak Juist! zei de butler door het open raampje van de deur. „Ik zal U noter-:n Verexcuseer mij! Ik heb nu geen tfd meer, zoals ik U reeds duidelijk maakte!" De dagbladen hebben in de afgelo pen week niet over gebrek aan copie te klagen gehad. Het begon met de de valuatie van het pond Sterling, die ge volgd werd door een groot aantal landen Gedurende de gehele week werd het proces tegen Laszlo Rajk en zeven an deren in Budapest er door in de scha duw gesteld. Het Westduitse parlement kwam voor het eerst in Bonn bijeen en de vooruit zichten waren nu juist niet al te veel belovend. De Verenigde Naties Zijn hun zittingen weer begonnen en president Truman deed de opzienbarende onthul ling. dat ook de Russen nu over de atoombm beschikken. Het zou prettiger geweest zijn, als deze gebeurtenissen over enkele weken verdeeld waren geweest. Dan had men aan de verschillende gebeurtenissen meer aandacht kunnen besteden. De devaluatie is in verschillende lan den met weinig vreugde begroet Ook Engeland zelf is er slechts node aan begonnen. Dat de Labourregering aan de vooravond van de verkiezingscam pagne tot deze stap is moeten overgaan, cuidt wel heel duidelijk aan, dat er iets moest gebeuren. Dat iets was de waar >devermindering van het pond. Het is nog niet mogelijk, te zeggen, welke uit werking dit Zal hebben. Wij geloven niet dat devaluatie de redding zal zijn. -Db productieverhoudingen tussen Ame riKa en de devaluerende landen blijft er biffttzelfde om. Het gevolg is, dat wij de Amerikaanse producten wat duurder ihoeten betalen en dat de Amerikanen onze producten wat goedkoper kunnen krijgen. Hebben de Amerikanen echter behoefte aan onze producten? Indien dat niet zo is. dan speelt de prijs slechts een ondergeschikte rol. Dan nemen ze ze toch niet. de Zwitsers schikt. Dit zal in elk geval ia het voorjaar zijn in Bern of Zurich. De Helveten spinnen op wraak voor de 6-2 van 1947! uilen we ze dan in andere landen kunnen plaatsen? Verbetering in de al gemene situatie verwachten we pas van wereldeconomie, waarin het ene wereld deel mede zal kunnen profiteren van de overvloed van het andere. Hongarije heeft na het proces Minds zenty nu ook het proces Rajk gehad. Een verheffend schouwspel was het nu juist niet. Rajk en zeven anderen heb ben gedurende enkele dagen alles be kend, met een vlotheid, dat je paf van bet prompte stond. Het waren om zo te zeggen bekentenissen op bestelling. La ten we ons in d? hoedanigheid van deze bekentenissen niet verdiepen. Er is iets veel interessanters in deze tragedie. Men onderkent er duidelijk de grote span ning in, die er in Oost en Zuid Oost Europa heerst. Werd niet herhaaldelijk de naam Tito vernomen? Tito, die nu voor de honden niet meer deugt, omdat hij het nationale belang van Yoego Sla vië hoger achtte dan het Russische en daarop edfcn prompt tot verrader en fas eist werd bestempeld als Rajk c.s. Is het soms de grootste misdaad van Rajk geweest, dat hij voor alles Hon gaar is gebleven? Het is wel opmerkelijk dat de leiders, die gedurende de oorlog in eigen land fel verzet tegen deDuitsers hebben gepleegd, van lieverlee het veld moeten ruimen voor figuren, die in die zelfde periode hun opleiding in Rusland kregen. Inmiddels wachten .we na het beëin digen van deze Hongaarse Rhapsodie maar op het volgend nummer van het programma. Wie zal er nu aan de beurt zijn? De bijeenkomst van het West Duitse Parlement Bonn is'zeer nuttig ge weest. Niet zozeer voor de Duitsers zelf, als wel voor degenen, die meenden dat het nationaal socialisme onder de puinhopen van de vernietigde Duitse steden begraven lag. In schijn moge het dood zijn. in wezen leeft het voort en telkens zal het weer de kop opsteken. Misschien niet in zijn oude vorm, het is zelfs mogelijk, dat het geheel andere gestalten zal aannemen, maar het zal oherroepelijk herrijzen. En heviger en sneller, naarmate het Duitse volk zich door het vredesverdrag, al dan niet terecht, daar laten we ons niet over uit gekrenkt voelt. We hoorden reeds weer klanken over de aansluiting vah Oosten rijk, over de aanspraken op het Sudeten gebied, over verlegging van de Oder- Neissegrens. Klanken, die ons buitenge woon onsympathiek aandoen. Wat had men echter anders verwacht? Dat een volk, dat nog verbitterd is over de ne derlaag, dat de schuld voor de oorlog niet voelt en niet wenst te aanvaarden, dat onder beroerde omstandigheden in een verwoest land woont, de boetvaar-* dige zondaar zou gaan spelen? In der gelijke omstandigheden is men eerder geneigd om een grote mond op te halen. En eisen te stellen, die herinneren aan het tijdperk der vergane glorie. Vooral als de omstandigheden daar aanleiding toe geven. En dat doen ze. gezien de spanning tussen de voormalige bondge WOENSDAG 28 SEPTEMBER, NA 12 UUR. Hilversum 1, 301 m. 12.00 Ken. Militaire kapel; 12.33 Orgelconce; t; 13 uur Nieuws: 13.15 Promenade-orkest. 13.55 Koorconcert; 14.20 „Eliasora torium; 15.25 Strijkkwartet; 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Amusementsmuziek; 18 uur Harmonie orkest; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Jeugduitzending: 2130 Radio Philharmonisch Orkest; 22.30 Gr. muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr.nvziek Hilversum II, 415 m. - 12.00 Sextet; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole orkest; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de zieken; 15.50 Voor de jeugd; 17.15 Ac- cordeonmuziek; 18.30 RUV: 19.00 Es peranto; 19.30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.15 „Paljas", opera; 21.30 ..Het pro ces", hoorspel. 22.30 Orgelspel: 23.00 Nieuws. 23.15 Gramofoonmuziek. Programma 3; 12.00 Ork. Fantasiën; 13.15 Kamerorkest; 14.00 Lichte gr p!.; 15.30 Mil. orkest, 16.00 Beethoven-p-. 17.00 Batavia; 18.00 Voor de soldaten; 19.30 Stand easy; 20.00 Der Ziqeuner- baron" van Joh. Strauss; 22.15 Jazz. Programma 4 12.00 Zigeunermuziek 13.15 Kamerorkest; 14.00 Lichte gr pi 15.00 Strijkensemble; 16.15 BBC-orkest 17.30 Orkest Geraldo; 18.15 Lichte muziek; 19.00 Orkest Peter York; 20.00 Symphonisch concert; 21.30 Operette muziek. DONDERDAG 29 SEPTEMBER Hilversum I 301 m. - 7.00 «n 8.00 Nieuws en gr.pl; 940 Schoolradio: 1015 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken. Hilversum II, 415 m. 7.00 en 8.00 Nws en gr.muz.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Vrolijk progr.; 11.00 Vioolspel; 11.20 Verpozingsmuziek. Programma 3 - 9.10 Verz. progr. 11.00 BBC licht orkest Programma 4 - 9.05 Lichte klanken; 10.00 Le menage en musique: 11.00 Voor de scholen. noten zeer zeker. In vele kringen .valt de stemming waar het nemen, dat het nog beter is Duitsland maar weer een beetje op de been te helpen, dan de kans te lopen op een Russische invasie. De Duitsers zullen niet nalaten van deze stemming gebruik te maken. Ten?" de overwinnaars inzien, dat ze op verkeerde weg zijn en elkaar weten vinden. Dc Russen schijnen nu ook hun atoom bom te hebben. We hebben er geen stukje brood minder om gegeten en we zijn er ook niet van geschrokken. Mis schien dat de atraospheer gezuiverd wordt, indien de atoombom wederzijds bezit is. Bergijpt u ons goed, niet door dc ontploffing. Maar Rusland werd uit de aard der zaak wantrouwend tegen Amerika.omd at deze staat over een wapen beschikte, dat Rusland nog niet had. En misschien voelde Amerika zich door het bezit van de bom een tikje te machtig. Dan is het moeilijk elkaar te verstaan. Laten we hopen, dat de komende zitting van de V.N. een ander beeld te zien zal geven dan de vorige. Dat de heren niet meer alleen tegen el kaar glimlachen tijdens het diner, maar ook in de conferentiezaal. «rflipwradio, Andrew Mackenzie __st* Een nieuwe )«yuur tn ae omgeving van het Huis aan de Baai: Arthur Carfrew, zoon van de gravin die het slachtoffer dreigt te worden van de chantage in Londen. Wat komt die hier doen? Van de chantage moet hu beslist onkundig zijn. De bekoorlijke Judith Taylor, ge wond bij de aanslag bij het Huis aan de Baai, komt langs in haar auto. Zij bedankt Bob voor zijn meeleven die avond. 24) Als ik geen afspraak in de stad had gehad, zou ik zeker zijn komen infor meren, hoe het met u ging, zei ik. Is er 1 een aanwijzing gevonden, wie pp u ;eschoien heeft? Gisteren heeft de politie een gron dig onderzoek ingesteld. Ze zeggen, dat het schot gegeven is met een dienst- geweer. Degene, die het gelost heeft, wie het ook zija mag, is et vapdoor ejj onvindbaar. Mijn oom Is erg zenuwach tig sinds het gebeurd is. Arthur Carfrew, die tot dusver bij ons was blijven staan, excuseerde zich en ging naar zijn auto. Met veel lawaai reed hij de dorpsstraat af. Judith keek hem na en er was een vragende uitdruk king op haar gezichtje. Ik weet bijna zeker, dat ik die wa gen eerder gezien heb, zei ze. Zelfs het lawaai, dat hij voortbrengt, komt me bekend voor. Het is èker uiets, dat je niet gauw vergeet, stemde ik toe. Zijn moeder is gravin Carfrew. Misschien hebt u hem eens ergens op een feest ontmoet. Ze schudde haar hoofd. Ik ga heel weinig uit. Maar ik heb die naam vaker gehoord, misschien In verband met mijn oom's zaken. Ik merkte opeens, dat juffrouw Clitherwood ons vanuit het raam met belangstelling stond gade te slaan. Ze gebaren, dit me niet geheel duidelijk waren, totdat ze met veel nadruk een kop aan haar lippen begon te brengen. Mijn hospita maakt me duidelijk, dat ik u uit moet nodigen voor een kop je koffie, zei ik. Ze zal heel erg teleur gesteld. zijn, als u het niet aanneemt. Judith lachte vrolijk. De gespannen heid, die ik bij haar waargenomen had, scheen geheel geweken te zijn. Ik zou het erg prettig vinden, zei ze eenvoudig. Toen ze tegenover me in een gemak kelijke stoel zat, had ik eerst goed de gelegenheid haar eens op mijn gemak op te nemen. De avond van mijn eerste bezoek aan het Huis aan de Baai, was mijn belangstelling meer uitgegaan naar Edith Simpkins en de kolonel dan naar het meisje. En de sfeer van het huis was ver van alles wat naar roman tiek neigde. Maar hier, in de zonnige zitkamer van het huisje, waren alle verschrikkingen vergeten. Werkt u al lang in uw oom's zaak? vroeg ik. Vier jaar. Mijn ouders lieten me een heel klein Inkomen na, zodat ik wel een baan moest zoeken. Ik had niet veel ervaring en ik was blij, toen mijn oom zei, dat ik zijn secretaresse kon wor den Stenografie en typen had ik ge- Het lijkt me interessant werk, zei ik. O ja, dat is het. Maar soms heb ik het gevoel, dat er ergens op de achter grond iets achter dit hele bedrijf schuilt, dat niet in orde is. Meneer Arlen, hebt u dat gevoel van angst wel eens gehad, waarvan je tegen je zelf zegt, dat het onzin is, maar dat je toch niet kwijt kunt raken? w Haar ogen stonden ernstig. Iets van de vrees, die ik er die avond van onze eerste ontmoeting in gezien had, was er weer in te lezen. Dat soort gevoel, dat je als kind had, als je opgesloten werd in de' kel der? vroeg ik. Aan de ene kant zeg je tegen je zelf, dat er niets te vrezen is, maar aan de andere kant heb je allerlei voorstellingen van vreselijke dingen, die des te erger zijn, omdat ze in de ver beelding fantastische vormen aannemen. Dat is het. Ze klemde haar handen in elkaar. U hebt precies beschreven wat ik voel. Er zijn diverse kanten van het bedrijf, waar ik niets van weet. De chef de bureau Fellowes werkt op mijn zenuwen. Ik heb het gevoel, dat hij meer van allerlei zaken weet dan zelfs mijn oom. En uw tante Edith? Och, die arme. Ze maakt me bang, maar mij niet alleen, ze jaagt iedereen angst aan. Ze komt niet vaak in d® stad. Ze staat als lid van de directie in geschreven, maar ze is er bijna nooit. Z® is niet gezond en lijdt erg veel pijn. Al hetgeen Judith mij vertelde, was meer dan ik ooit had durven hopen. Het meisje zou als helpster aan onze zijde, onbetaalbaar zijn. Maar opeens voelde ik argwaan in me opkomen. Bestond er niet de mogelijkheid, dat ze door haar oom op mij af was gestuurd om t® zien, of ik soms speciale belangstelling had in de werkzaamheden van de fir ma? Ze zag er allerliefst uit, maar dat behoefde niet te betekenen, dat ze on schuldig was! Als u Fellows niet vertrouwt, waarom gaat u dan niet naar uw oom om hierover te praten? vroeg ik. Ik bea er zeker van, dat die geen truc* tole reert. Het zou m® bovendien verbazen, als er onregelmatigheden voorkwao'.en in het bedrijf, zonder dat uw oom er van op de hoogt® waa. V stalt toch vol ledig vertrouwen te hem, nietwaar? O ja, zei sc mei eer. spoor van aar zeling in haar stem. (Wordt verj .^gd>.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3