l N.-HOLLANDSE PERS 1945 Churchill oefende vernietigende critiek op Cripps Lapmiddel Eind October textiel vrij? Mao Tse Toeng boekt succes Mishandeling ofnoodweer? ^-NIEUWS—^ 5e JAARGANG Nr. 1703 IWder Donderdag 29 September 1949 Uitgave Stichting wDe Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand 3.65 p. kwart. MJ vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familiebericht ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteui, J. v. Zoooen Bureau, Ridderstraat hoek Oudearaeht Tel K 2200 J97I Felle debatten in Engels Lagerhuis Sarcastisch amandement op motie van vertrouwen In het Engelse Lagerhuis zijn debatten gehouden, die wel tot de felste van de laatste jaren mogen worden gerekend. Winston Churchill nam het leeuwen aandeel van de geconcentreerde aanval op de regeringvoor zijn rekening en Stafford Cripps, de Engelse devaluatie-minister, kwam er in zijn betoog noch politiek, noch moreel erg goed af. De Engelse ministerpresident. Clement Attlee, wiens regeringspolitiek door zijn voorganger, Churchill, fel werd becriti- aeerd. De man. die meende dat hij ten ge volge van de devaluatie inplaats van 'n gulden nog maar zeventig cent in zijn bezit zou hebben, is mis geweest- Hij heeft nog steeds een gulden. Maar de gene. die meent, dat de devaluatie vrij wel ongemerkt aan ons voorbij zal gaan omdat de gulden in het binnenland toch de gulden blijft en er tal van landen met ons gedevalueerd zijn, heeft het even zeer mis. Al kost dc shag dan ook nog geen cent meer. En al hebben we dan ook nog niet gehoord over verhoging van de broodprijs, toch hangt ongetwij feld dit in de lucht, tenzij de regering de graanprijs die ze in het buitenland mét minder waard zijnde guldens moet betalen, zal compenseren door een ver hoging van het landbouwegalisatiefonds. Of zou de tarwestroom uit de Ver enigde Staten plotseling niet meer no- Idig blijken en zouden Canada en Oost Europa plotseling in staat zijn ons brood giaan te leveren? Het is niet wel denkbaar. Vooral niet Orr-dat het ontwakende Azië, tegelijker tijd met het nationale reveil een ont wakende honger aan de dag zal leggén. Langzaam aan zullen de prijzen dus on vermijdelijk iets stijgen en wel naar mate we importeren uit de dollarlanden. Of «de stijging vier of vijf of zes procent za' bedragen, kan niemand nog met ze kerheid zeggen. Maar in ieder geval zo danig, dat een derde loonronde er on vermijdelijk door zal worden. Dat hét loven van de kleine zelfstandigen er weer moeilijker door wordt. Stijgende lonen, stijgende kosten, stij gende prijzen, exportmoeilijkheden, enz. We zullen er met devaluatie alleen niet komen. Al achten ook wij de mogelijk heid aanwezig, dat de export naar ver schillende landen er door zal worden bevorderd. Om uit de misère te komen Zijn echter andere middelen nodig dan 'devaluatie. Opheffing van de tarieven, die bijna alle staten nog hebben en waardoor ze aan de grens zeggen: Zoveel eerst be talen, voor het artikel het land inkomt. Opvoering van de Europese arbeids productiviteit tot het Amerikaanse Peil. Verbetering van onze productiemetho den. (Geschiedt dit niet, dan heeft de devaluatie slechts een zeer tijdelijke be tekenis en zou ze binnen afzienbare tijd dcor nieuwe mocfcn worden gevolgd). Dat is misschien mogelijk door de Marshallhulp, maar dan moeten de Marshalldollars door de Europese sta ten vrij besteed mogen worden. Naast het lapmiddel devaluatie zullen deze lap middelen moeten worden gebruikt om ons er boven op te helpen. En dan zal jia verloop van enige tijd toch blijken, dat het maar lapmiddelen waren en dat slechts de gelijkmatige verdeling van de rijkdommen der aarde onder haar bevol king tot wereldvrede en wereldwelvaart zullen kunnen leiden. Want de petro leum in de bodem van Amerika is niet het bezit van een bepaald persoon. Zo ver is het begrip reeds gekomen. Bijna alle banden hebben wetten, waarbij de LotU ir schatten aan het particulier bezit werden onttrokken- Het is echter ook niet liet bezit van een volk. Het be hoort wereldbezit te zijn. Eerst dan ko men wc er. v- Z. weerbericht Geldig tot Vrijdagavond. RUSTIG HERFSTWEER. In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking. Later op de dag plaat selijk opklaren. Zwakke en af en toe matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. De hoofdzaak was dat de Engelse re gering een vertróuwensmotie had inge diend. De conservatieven bleken wel ge negen deze te ondersteunen indien als amendement de aantekening werd inge voegd. „voortdurend financieel wanbe heer". Dezelfde vertrouwensmotie werd in 't overwegend conservatief samengesteld Hogerhuis met 93 tegen 24 stemmen ver worpen. GhurchilTs betoog droeg een scherp weloverdacht doch uitermate behoudend karakter De ex-premier bracht in herin nering dat Engeland 16 milliard pond meeif heeft uitgegeven dan in „vier vette jaren'' voor de oorlog. De nationalisatie politiek kwam er evenmin genadig af. Engelse regering verweet dat de Russen te: wijl hij op oorlogszuchtige toon de nog eerder de atoombom hadden dan de Engelsen, maar gelukkig later dan dg Amerikanen Dat het pond sterling zo diep gekelderd was vond hij evenmin noodzakelijk- Een zwevende munt was beter geweest. Hij eiste spoedige parle ment? verkiezingen De 1'btiale spetter, Clement Davies, was ets Korter, .naar niet minder posi tief-afkeurend in zijn betoog. Hij zeide „als m».n btaffórd Cripps voor de ra dio hoorde, zou rr en denken dat het een overwinning betrof. In werkelijkheid geilt het hier een der eriistigste com merciële en economische nederlagen, wel ke dit land ooit geleden heeft" De communist Callacher zeide dat dc regegring gevormd werd door een troep In Berlijn opnieuw netelige kwesties Tusen de Vier bezettingsmogendheden t(- Berlijn is het opnieuw tot wederzijdse .jy-egelijkheden" gekomen. Zij zullen niet langer de Westmark toeslag betalen aan personeel van de Spoorwegen, dat officieel voor geheel Berlijn onder Sow jet Bestuur is gesteld. De Westelijke commandanten beschuldigen hun Sowjet collega er van in het geheel niet of ver traagd op brieven te hebben gereageerd en indirect represailles te hebben door gevoerd jegens de stakers. De Berlijnse gemeenteraad zit zonder contanten. Pensioenen van ouden van dagen enz. kunnen niet meer worden betaald. Onmiddellijke hulp van de ge allieerden of het bestuur van West Duitsland is geboden. „buitergcwcne acrobaten" Hij zeide dat de arbeiders ii. Engeland meer dan ooit zouden wc; den uitgebuit, terwijl de Amerikaanse arbeiders door de eventu ele qoeukope Engelse producten nog af hankelijker zouden worden. De kans op redding was gelegen in handel met de Sowjet Lnie en andere landen die be reiking van het socialisme nastreefden Van de zijde der labour-leden werd herhaaldelijk geïnterrumpeerd Om zeide een der afgevaardigden, toen Winston Churchill over gebrek aan geld klaagde „je moet je paard maar verkopen". De dupliek van de" minister wordt met s; «inning tegemoet gezien Uit gegevens, die ter beschikking staan van de overheid, handel en in dustrie, valt te concluderen, dat de tex tieldistributie waarschijnlijk eind Octobrir zal worden opgeheven, aldus de Volks krant. Van officiële zijde kon tot dusver geen definitieve datum voor de ophef fing worden bepaald. Ten onrechte is aan de inwerkingtreding van de Vóór Unie der Benelux de gevolgtrekking ge koppeld. als zou op die datum ook de textiel vy-lj komen. Nu de gulden is gedevalueerd en de Belgische franc vrijwel wordt gehand haafd, is aan te nemen, dat hiermede opnieuw een reden is vervallen om de textielrantsoenering voort te zetten. Waren de prijzen hiervan kolrt vóór de devaluatie in België en Nederland nage noeg gelijk, thans worden de Nederland se producten uiteraard aanzienlijk goed koper. De zo noodzakelijke export zal dus bij een vrij-geven van de distributie van textiel niet worden benadeeld. Even min behoeft Nederland te vrezen, dat zijn markt met dc Belgische textielpro ducten zal worden overstroomd, Aan de binnenlandse behoeften kan op het ogenblik vrijwel worden voldaan al blijft het linnengoed vooral lakens en slopen nog een zwak punt in de voorziening. De aankoop van textiel artikelen zal dus mogelijk bij de ophef fing van de distributie in de aanvang I stijgen, maar deze zal toch weer vrij I spoedig tot op het tegenwoordige peil I teruglopen. Daarnaast zal echter de ex 1 port misschien geleidelijk toe nemen. De leider van het z.g. volksdemocra- tische China, Mao Tse Toeng, heeft 'n belangrijk succes geboekt. Na de vele overwinningen die de volkslegers de laatste maanden behaalden en het stop zetten van buitenlandse hulp aan Tsjang Kai Tsjek, heeft de communistenleider thans door middel van diplomatiek en politiek overleg de provincie Sinkiang in handen gekregen. Dit betekent dat de nieuwe Chinese regering de gehele Sowjet Russisch—Chi nese grens van Mandsjoerije tot Sinkiang beheerst, hetgeen duizenden kilometers betekent. Daar 't tevens de meest weste lijke provincie van China is, wordt Tsjiang Kai Tsjek's positie ook in het „Verre" ZuidWesten zeer bedenkelijk. Arme schipper „Mijn schip ligt in Venlo aan de kade en ik moet in Panner- den stenen gaan laden, maar ik heb geen sluisgeld meer zo begon het verhaal van een schipper, die bij een Venlose pastoor zijn nood klaagde en aan het einde er van de geestelijke ertoe bewoog hem 25 gulden te lenen. Zoals hij hetzelfde verhaal met succes ook reeds had opgehan gen in andere plaatsen. Nadat de schipjjer vertrokken was kreeg de Venlose pastoor toch argwaan- De politie werd op de hoogte gebracht en toen de schipper eniqe dagen later bij de pastoor in Arcen aanklopte werd hij door de Arcense politie in de kraag gepakt. De schipper bleek alleen maar in zijn fantasie moeilijkheden met sluisgelden te hebben, want hij bezat in het geheel geen schuit. H-t was een 30-jarige slagers knecht H. V. uit Den Haag. Knaapje tussen brug gekneld en gedood Een vierjarig knaapje uit Almelo wilde bij het dichtdraaien van een brug over de Vriezenveense wijk te Daler veen bij Almelo hierbij al spelende be hulpzaam zijn. Hij verloor daarbij het evenwicht en geraakte met zijn hoofdje bekneld tussen het hekwerk van de brug. Met een ernstige schedelbasisfrac tuur werd het ventje naar het ziekenhui s vervoerd, waar hij in de afgelopen nacht is overleden. De Spaanse-Kwestie Met de fascistische Spaanse dictator Franco schijnt het goed te gaan. Hij bereidt een bezoek voo* aan Portugal waar hem onder meer een eredoctoraat zal worden aangeboden, en verder eer betoon als „bevriend staatshoofd" zal worden bewezen. De Spaanse kwestie zal niet officieel op de agenda van de Ver. Naties wor den geplaatst, doch het bezoek van het Amerikaanse eskader enerzijds en de be noeming van een Braziliaanse ambassa deur in Madrid anderzijds worden „po- tieke en diplomatieke overwinningen voor de Spaanse dictator genoemd." MAO TSE TOENG. de leider van het nieuwe China. Voor het Hof te Den Haag heeft een zeer gecompliceerde zaak gediend tegen een grenscommies uit het dorpje Ede, op de grens van Zeeuws Vlaanderen en België. Twee commiezen betrapten twee mannen, die een cafétje verlieten dat op 300 m van de grens ligt. Zij volgden de beide mannen en sommeerden hen te stopen. Eén er van wierp een pakweg entswerd achtervolgd door van F. Van R., de andere commies, keerde terug en ontmoette vlak voor het ca feetje een wielrijder P. R. Deze was zeersterk onder invloed van sterke drank. De commies sommeerde hem te stoppen, doch het resultaat was dat P. R. de commies van R. aanviel. Hij be dreigde hem met de woorden „ik maak Minder troepen naar Indonesië? Het feit, dat in de oorlogsbegroting voor 1950 voorzien wordt in de uitzen ding naar Indonesië, heeft in Indonesië een zekere verontrusting gewekt. Van gezaghebbende Nederlandse zijde wordt verklaard, dat voor een derge lijke verontrusting geen enkele grond bestaat. De ontwerp-oorlogsbegroting werd opgesteld lang voor de Ronde Ta fel Conferentie. Met de vooruitzichten, welke door deze conferentie worden geopend, kon en mocht daarbij geen rekening worden gehouden. Een herziening van de begroting ten aanzien van de uitzending van Neder landse troepen naar Indonesië zal plaats hebben zodra de Ronde Tafel Conferen tie is geslaagd. Een Karen-staat De aparte staat der Karens in Birma is thans „een voldongen feit", aldus heeft Saw Ba Oe yi, de leider de Karens tijdens een persbijeenkomst in Toungoe verklaard. Deze leider der Karens. te vens ministerpresident, vertrouwt, dat de staat, die zijn volgelingen in Juni heb ben uitgeroepen, na bezetting van ruim honderdduizend vierkante kilometers gebied in Oost en Zuid Birma, dat voor namelijk door Karens bewoond werd, binnen zes maanden internationaal er kend zal worden. V.van Dag tot Dag-- In Albanië is de leerplicht in- iendam een noodlanding ge- Hierdoor zullen vele opslag- na maanden van pogen niet in maakt. Het toestel is bescha- problemen voor klein-behuis- geslaagd een leerkracht te j De piloot is ongedeerd den verdwijnen. In het af- vinden voor de drie lagere gelopen zom«rseizoen is het klassen der openbare lagere erg druk geweest in Elten. school te Helenaveen eri zulks Naar schatting bezochten terwijl thans het tekort aan digd- gebleven. Naar het Duitse nieuwsbureau meldt, zullen 1 October manoeuvres in de beginnen. Volgens radio Rome zijn de meesten van gesteld voor alle analphabeten Russische zone van Duitsland meer dan 2 millioen toeristen onderwijzers niet nijpend meer van 12 tot 40 jaar. In 1J'- - - Anchora (Alaska) heeft zich Dinsdag een aardbeving voor gedaan, die de hevigste van de laatste vijf jaar wordt ge- Goemd. Zij duurde 69 sec. B en W van Bergen op Zoom s hebben voorgesteld een „zwar Twee overlevenden wa»>n er Woensdagochtend is, waar zorgwekkende toestand in het nieuwe gebied Een ruwe is, Een luxe auto te Sit- schatting maakt uit, dat circa tard ramde een stilstaande grote groep Slovenen. die 20.000 autobussen naar Elten bakkerswagen. Een 47-jarige heimelijk de grens naar Italië kwamen. De toegangswegen dame, die bij de wagen stond, die door het vele verkeer erg om gebak in ontvangst te ne- geleden hebben zullen zo spoe men, werd daarbij op slag ge- dig mogelijk worden hersteld, dood. De bakker moest wilde oversteken, door Joe goslavische politie en grens wachten gedood of gewond. te lijst" in te voeren voor in geslaagd Italiaans openbare dronkaards. De na- bied te bereiken. men van hen, die meermalen kok zijn drie krachtige radio, moeten worden verbaliseerd zenders in beslag genomen, schijnlijk door schuiven van ziekenhuis worden oPgeno. de lading, op de rijksweg bij men. De KNAC wijst erop, 's Heer-Arendskerke (Zuid- dat zich de laatste tijd weer o- Beveland) een militaire auto verkeersongevallen hebben zullen, wanneer het voorstel die door Chinese communisten over kop geslagen. Een voorgedaan, welke veroor- aanvaard wordt, op een lijst werden gebruikt. Een Chinees jg,. inzittenden, afkomstig uit zaakt zijn door loslopende hon worden geplaatst, die in alle is gearresteerd. Gelijk bak Haarlem, werd op slag ge- den. En in het belang van de café s zichtbaar moet worden fcer, melk- en groenteboer zal dood. Een andere moest met veiligheid van het verkeer èn opgehangen. Een meteor na afloop van de kolendistri- cen schedelbasisfractuur in 't in dat van de viervoeters straaljager, afkomstig van t butie dagelijks een kolenhan- ziekenhuis worden opgenomen wordt aangeraden, de honden vliegveld te Leeuwarden, heeft delaar aan de deur komen. Ondanks allerlei adverien- waar het nodig is aan de lijn ties en het aanwenden van te houden. je dood, ik wurg je. ik vermoord je", enz. De commies voelde zich bedreigd en loste een drietal schoten, waardoor P. R. dodelijk werd getroffen. Tijdens de vlucht van kommies van R. zou hij tegen zijn inmiddels weergekcere colle ga F. hebben gezegd: „ga uit de weg, want hier zit het niet goed". Tot zover -de lezing van de commies, een lezing, die door de arrondissements rechtbank was aanvaard. De officier van justitie ging echter in hoger beroep. Hij achtte het onaanne- lljk dat een gewapende commies zich zo bedreigd zou hebben gevoeld, dat een dodelijke verdediging nodig zou zijn ge Weest. De procureur fiscaal vond dat. ondanks de duistere kanten van het ver haal, het beroep op noodweer van de commies niet gerechtvaardigd was. Hij was van mening, dat het hier een geval van zware mishandeling betrof. Hij acht te de commies schuldig en eiste 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, ror Wieringa wees op de soms gespannen verhoudingen in het grensgebied tussen bewoners en commie zen. Hij was van mening, dat zijn cliënt uit noodweer had gehandeld, en conclu deerde, evenals de rechtbank dit had ge daan, tot vrijspraak. Oud-burgemeester van Laren in cassatie „Ik was pro Nederlands en niet pro Duits", zo zeide de voormalige burge meester van Laren en waarnemende bur gemeester van Blaricum, A. W. Knip- scheer, gistermorgen voor de Bijzondere Raad van Cassatie. Op de vraag van de president of re- quirant het laten arresteren van Joodse landgenoten dan een pro Nederlandse daad vond, bleef K. het antwoord schul dig. De requirant was voor zijn daden gedurende de bezetting door het Bijzon dere Gerechtshof te Amsterdam tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De raadsman van requirant. mr H. J. F. Huffer was van oordeel, dat bij het vonnis niet genoeg rekening is gehouden met de goede daden van K. Hij heeft zeker fouten gemaakt maar is stellig geen „Moffenknecht" geweest. De Duitsers verdachten hem zelfs van sabotage. De procureur-fiscaal achtte de opge legde straf geenszins te hoog en vroeg •erwerping van het beroep. Voortgezette behandeling van PBO in Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft in hoofdzaak moeten luisteren naar uiteenzettingen van de zijde der ministers over het nog al zwaar aangevallen wetsontwerp op de publiekrechterlijke bedrijfsorganisaties. Ondanks de talrijke voorstellen, critische opmerkingen en de waarschuwing van enkele hoogleraren, handhaafde de ont werper van het wetsontwerp, staatssecr. van Grinten, zijn oorspronkelijke voor stel geheel. De behandeling wordt voort gezet. Een maharadja uit ln-ia nuU een jaar geleden bij een goudsmid te Biriningham opdracht gege/en tot het vervaardigen van een gouden thee en eetservies met een Indisch patroon ter waarde van 100.000 gulden. Nadat enige delen van het servies naar de opdrachtgever waren gezonden, ver bood de regering van India de import van het restant, omdat import van buiten ladse goederen in India sterk beperkt diende te worden. Hiermee begon de narigheid. Eerst probeerde men het ser vies over Amerika naar de Maharadja te zenden. Toen dat mislukte deed een 45jarige hoteleigenaar een poging de de len van het servies per vliegtuig naar India te smokkelen. Deze poging kostte hem 500 pend of drie maanden hechtenis Thans probeert men voor de koppen, lepels, vorken, enz. kopers te vinden. Als dit niet lukt, wat wel zo goed als zeker is, omdat de hoge prijs voor h;t 18 karaats goud nog wordt verhoogd met 100 procent belasting, zal het gou den servies in de smeltkroes een einde vinden. Enige delen van het servies, wat zal hun lot zijn, pronkstuk bij een Croesus of de smeltkroes? Conflict tussen K.A.B. en groothandel Kan fruii goedkoper Vorige week nam de Kath. Arbeiders Beweging Limburg het besluit om ter verkrijging van meer redelijke fruitprij- zen dan die, welke door de detaillisten worden berekend, zelf fruit op de vei lingen te doen aankopen, welke dan over de coöperatieve winkels in de mijnstreek en Zuid-Limburg zouden worden ver deeld. Vorige week Vrijdag werd op de coöp. veiling van Wijlre reeds een klei ne partij voor de KAB aangekocht. Maar Maandag hebben de grossiers, toen ze vernamen dat aan deze veiling wellicht nogmaals voor de KAB vla 'n commissionair zou kunnen worden ge kocht besloten dan zelf geen enkele aankoop te doen- Alle kopers, ook de „Hollandse" kooplui, verlieten de vei ling, welke met een aanvoer van 120000 kilo bleef zitten. Na beraad werd in Wijlre des middags om hu: nog cen veiling gehouden, waarbij de hele aanvoer werd verkocht, nadat te kennen was gegeven, dat op deze veiling niet aan de KAB zou worden geleverd. Intussen is deze aangelegenheid, welke de Kath. Arb. Beweging heeft aange pakt om tot een meer redelijk prijzen- peil voor de minder draagkrachtigen onder het publiek te komen, nog niet afgedaan- De meeste veilingen blijken zich hoewel men tevoren met de KAB in principe tot accoord was geko men aan de zijde van de kooplieden op hun veilingen te scharen. gisteren omstreeks vijf uur Men zal dan diverse soorten in een weiland vlak bij Vo-kolen per kit kunnen kopen. persoonlijke relaties is men er Terwijl de vader een buurpraatje maak te en de moeder met de was bezig was heeft de elf maanden oude baby uit Venlo een kan kokende melk. die door een ouder zusje op de vloer was ge plaatst, omver getrokken, waarbij het kind de melk over zich kreeg. Met ern stige brandwonden werd het kind naar het ziekenhuis gebracht, waar het na een week is overleden.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1