Loonolfer op politiek altaar? N,-HOLLANDSE PERS 1945 baba NIEUWSn Bescheiden begin Wederom mysterieuze roofoverval in de hoofdstad 5e JAARGANG Nr. 1706 ONTHULLING GEDENKTEKEN OP SCHIPHOL Op Schiphol heeft Zaterdag de onthul ling plaats gehad van het weder opge richte gedenkteken ter herinnering aan de instelling in 1930 van de geregelde luchtdienst AmsterdamBatavia. Het vorige monument, in 1931 opgericht, was in 1944 door de bezetter ernstig beschadigd. Overzicht na de onthul ling van het monument, welke verricht werd door de burgemeester van Amster dam, Mr Arn. J. d'Ailly. Sovjet Unie erkent regering in China Nu dezer dagen officieel de volks republiek China is uitgeroepen en een regering is gevormd, heeft de Sovjet Unie besloten haar verte genwoordiger uit Kanton terug te roepen (d estreek waar het leger van Tsjang Kai Tsjek nog ver toeft) en een diplomatieke verte genwoordiger in Peking te instal leren. In de verklaring welke Gro myko afgaf wordt o.m. gezegd, dat de Chinese volksregerin de over grote meerderheid van heb volk vertegenwoordigt en de regering te Kanton slechts als een regiona le regering kan worden beschouwd Oe Belgische koningskwestie De Katholieke premier van België Eys kens schijnt vastbesloten te zijn een eind te maken aan de koningskwestie, die thans reeds 5 jaar België in twee scherp tegenover elkaar staande fcwn <r- deeld houdt. Het zou vrijwel vaststaan dat dit jaar een volksstemming wordt gehouden Over het percentage bestaat echter onenigheid De Katholieken wensen een meerderheid van 55. de liberalen van 60 procent, de socialisten 66 procent Tenslotte heeft een aantal Waalse politici gezegd, dat de koning zeer sterk Vlaams georiën teerd is en dat Wallonië zich niet bij een meerderheid, die door Vlaamse stemmen ontstaan zou kunnen, zal neer leggen. Nederlands schip op mijn gelopen Het bijna 500 ton metende Nederland se motorschip Orca is in de Kielse Bocht op een mijn gelopen. Er vond een he vige ontploffing plaats die een ernstige lek sloeg. Door raiddel van de water dichte schotten .matrassen en dergelijke slaagde de bemanning er in zinken van het schip te voorkomen. Na uitzending van signalen zijn twee Duitse sleepboten uitgevaren die de Or ka de haven van Nakshov (Denemarken hebben binnengesleept. Een Üd der negen koppen tellende be manning moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. Meisje verdronken te N. Niedorp Zondagavond, even na 6 uur, is het 8 jarige meisje Toosje Steen uit Antwerpen bij de kanaalbrug in de Westerweg te N. Niedorp te water geraakt en verdronken. Het kind speelde daar met een vriendinnetje en gleed van de ste nen glooiing in het ter plaatse zeer diepe kanaal. Het andere meisje, Anja van der Kooy, wilde haar helpen en kwam eveneens in het water terecht. Zij werd op de wal gebracht door een juist pas serend wielrijder en een schipper: Met een dreg en haken werd daar na naar het meisje Steen gezocht. Hoewel ook zij spoedig gevonden werd. mocht kunstmatige aderaha ling niet meer baten. Het meisje was voor één dag met haar vader, moeder en een zusje over uit An'werpen. De fam. Steen was 's middags even met» kennissen 'n autorit gaan maken; omdat de auto vol was was Toosje achtergebleven en met het vrien dinnetje gaan spelen. Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"' Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar! Abonnementen ƒ0.30 per week 125 per maand ƒ3.55 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et. per mm., familiebericht ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Het Franse Kabinet bestaat nog Over luiers en babies Dank zij een nieuwe Amerikaanse uitvinding kunnen baby's in de V.S. automatisch hun ouders waarschuwen, wanneer zij een schone luier nodig hebben en de melk opzetten, als zij mid den in de nacht van honger en dorst gaan schreeuwen. In een nieuw soort luier zijn twee thermosplaatjes aange bracht. die uiterst gevoelig zijn voor verandering in vochtigheidsgraad en wanneer deze intreedt een neonlicht bo ven de wieg aan het branden brengt. Wanneer de baby van honger gaat schreeuwen, wordt het geluid in een microfoon opgevangen, die contact maakt en een electrische spoel aan het gloeien brengt, waardoor een flesje melk gewarmd wordt. Wanneer de melk de vereiste temperatuur begint te berei ken. gaat een wekker af. waarvan het geluid na korte tijd door een microfoon versterkt wordt. Deze uitvindingen zijn gedaan in een laboratorium te Washing ton, waar verschillende jonge vaders werken, die de lasten van het ouder schap trachten te verlichten. Algemene verkiezingen in Engeland op komst? Men verwacht, dat de Engelse regering, op welke de linkse La bourleden een sterke druk uitoefe nen. onmiddellijk algemene verkie zingen uit te schrijven, binnen kort zal beslissen, of het parle ment in November of in het voor jaar 1950 ontbonden zal worden, aldus schrijft Reuter's politieke correseponoent DRIEJARIG KINDJE ONDER AUTO GEKOMEN Gistermiddag om kwart voor twee is een driejarig jongetje te Amsterdam door een auto aange reden. Het kind kwam plotseling de we gophollen. Met een zware hersenschudding en verlamd lin kerbeentje werd het in zorgwek kende toestand naar het Wilhelml na gasthuis overgebracht. V»rantw. redacteur, J. Zoonen Bureau. Ridderitraat hoek Oudegracht Tel K 7200 3971 Socialisten in zeer moeilijke positie De Franse regering is tot op heden nog niet gestruikeld over het loonvraagstuk, dat sinds de devaluatie zeer acuut is geworden. Bericht wordt dat, na 10 dagen onderhandelen, de Socialisten hebben toegestemd in handhaving van de loonstop, me enige tegemoetkoming voor groepen arbeiders me: zeer lage inkomens. Hoe in de toekomst de wet op de PBO zal werken, moeten wij nog af wachten. Het is een zg. Raamwet, waar .In slechts de hoofdlijnen worden aange geven. Bij latere wetten en algemeae maatregelen van bestuur Zullen nog ve le zaken geregeld moeten worden. In gunstige., zowel als In ongunstige tin. Het wai> ons liever geweest, in- iflien het oorspronkelijke ontwerp-Vo? In behandeling ware gekomen. Dan had men een beter houvast gehad en zou •an 'de overheid een vrij sterke mate Van Invloed verzekerd zlin geworden. Want daar gaat het Juist om. Indien Werfcoevers en werknemers In de So- tiaal Economische Raa'd !n de bedrilfs- ichappen en straks in de productieschap pen een gelijkelüke vertegenwoordiging Zullen krijgen. hanat van de te benoe inen voorzitter heel veel af. Worden 'deze voorzitters door de Staat aange wezen. dan belopen de werkqevers op ♦en bepaalde dag de kans. dat er een voorzitter komt. die niet speciaal op hun belangen zal letten. De verovering Van het algemeen kiesrecht heeft Im mers 3e massa de gelegenheid gegeven bet staatsbestel naar hun hand te zetten En gedachtig het spreekwoord, dat het beter fs. te voorkomen dan te genezen, willen de ondernemers de Invloed van 3e overheid ZO oerlng mogelijk houden. Vanuit dat standpunt bezien, fs bet de bat uitermate leerzaam geweest. Het Is ♦en stuk belanoenstrlld. een stuk klas senstrijd geworden. Want de onderne mers bebben niet altiid bezwaar tegen Overheidsinmenging. We herinneren alech's aan de worgrwetten van dr. Kui ber. We herinneren aan de talloze ma len. dat een beroep op de overheid qe- werd. als *t bedrijfsleven bescber- m<»nde maatreqenTen nodig bad. Dan schroomde men niet om de hulp van 1 d- overheid In te roeoen. Maar o wee. *'s men -J«>nkf aan Invloed te moeten boeten. Dan wordt alles In het werk gesteld om dat te beletten. Dan moet ».de mens geen slaaf worden van de i'aat". Het wetsontwerp op de PBO ls een ■tap op de weg naar economische de mocratie. Het is echter nog lang niet de .verwezenlijking er van. En aan een zeer jroie groep van ons volk wordt op deze wijze nog steeds elke medezeggen •chap onthouden, de groep der consu menten inschakeling der overheid zou tot gevolg kunnen hebben, dat ook op hun belangen gelet wordt. Misschien dat ze In de productschqogen een kans zullen brijgen Mlaschien. V.van Dag lot Dag-- In de Dominicanerfccrk te Maastricht is de tentoonstel ling geopend van schilderijen, welke HKH Prinses Wilhel- mina ter beschikking stelde voor een expositie, waarvan de baten zullen dienen voor de Limburgse beeldende kun stenaars. De pTo-communis tische socialistische partij in Italië (leider Pietro Nenni) zal in Januari 1950 te Rome een internationale conferentie van links-socialisten bijeenroe pen, Op de agenda zal o.m. komen de socialistische strijd voor de vrede en tegen het Atlantische pact en besprekin gen van de degenererende in vloeden in de vakbeweging Dr. Kort Schumacher, voorzit ter van de Westduitse sociaal democratische partij, heeft tij dens een met Westduitse Joodse leiders gehouden bij eenkomst verklaard, dat zijn partij alle noodzakelijke stap pen zou doen, om de in Duits land verblijvende Joden ten volle te beschermen. Konin gin Juliana onthulde te Put ten een eenvoudig monument ter herinnering aan de bijna vijfhonderd mannen van deze gemeente, die niet uit Duitse gevangenschap terugkeerden. In de Parijsc buitenwijk Irvy hebben twee met revol vers gewapende bandieten een bankloper twee milhoen francs ontnomen. De Sowjet afge vaardigd* in de speciale poli- Maandag 3 October 194$ Lf~n Blum, de oude socialistenleider, die rijft-., „mannen" blkbaar opdracht beeft moeten geven van strijd om loons Verhoging af te zien. Het debat over het wetsontwerp op de publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie in de Tweede Kamer is in de afgelopen dagen belangwekkend geweest. En te vens leerzaam. Het is in feite een strijd geworden over de vraag, of de over heid een bel^grijke plaats in het be drijfsleven mag innemen, of dat het be drijfsleven moet worden overgelaten aan een vertegenwoordiging van werknemers en werkgevers. Over èèn ding heerste slechts weinig meningsverschil en wel, dat aan de arbeiders een bepaalde ma te van medezeggenschap in het bedrijfs leven niet langer kan woren onthouden Over de mate van die medezeggen schap liepen de meningen echter nogal uiteen.. Tegenover de mening van de communisten, dat deze wet de arbei ders zou knevelen, stond de bewering van de minister, dat met de liberale po litiek gebroken werd. Tegenover een onvoorwaardelijke goedkeuring der Katholieken, stond een iamelilk gereserveerde houding van' de Socialisten. Het heeft gespannen in het Franse kabinet. De Socialisten drongen terecht aan op doorbre king van de loonstop, daar het le vensonaerhoud met sprongen stijgt en de gemiddelde Fransen de touwtjes op geen stukken na aan elkaar kunnen knopen. Door de devaluatie werd de toestand nog onhoudbaarder. Minister President De Qeueille, hierin ge steund door de rechtse kabinetsle den. wilde echter niet van een doorbreking der loons op we'en. Er volgden langdurige onderhan delingen zonder resultaat. Ten einde toen het kabinet te redden, is president Vincent Auriol naar Parijs teruggekeerd en er blijk baar in geslaagd de Social's'en te overtuigen van de noodzakelijk heid van een loonstop, althans de laatsten hebben genoegen dit besluit genomen, met als en'ee voorwaarden een nog nader uit te werken h»'1voor de laag ste inkomens. Deze beslissing is kennelijk ui: politieke overwegingen ge groeid. De Socialisten zouden, indien zij aan hun oorspron kelijke eisen hadden vast gehou den. het kabinet hebben doen vallen met als consequentie een oppositeblok met de Com munisten en links Katholieken. Dit voor de Socialisten weinig- aanlokkelijke beeld heeft thans tot dit voor de gewone Fransman onaangename be sluit geleid. De laatste berichten doen echter vermoeden dat de Franse vakbon den zich niet bij dit politieke spel zullen neerleggen. Woordvoerders van twee niet Comumnistische vakbonden hebben gisteren ernsti ge critiek op het z.g. accoord uit geoefend. De secretaris van de Chr. vakbonden verklaarde te Or leans: „Eens temeer doet men ons vage toezeggingen. Wij vinden dat deze maatregelen laat en aarzelend genomen zijn. Wij betwijfelen .op grond van onze vroegere ervaringen, of zij ook werkelijk toegepast zullen wor den". De laa'ste opmerking trekt dus de toezegging der hulp voor lage inkomens nog in twijfel en het is zer zeker de vraag of het Fran se kabinet zich niet 'egenover een golf van sociale acties geplaatst zal zien. Tenslotte heeft generaal de Gaul le nog gesproken. De leider van de RPF was weinig vriendelijk ge s'emd jegens zijn landgenoten. Hij vermoedde dat de tegenwoordige regering door een catastrofe zal worden weggevaagd. Hij eiste daar nm spoedige verkiezingen en ver klaarde ..de zaak te zulen overne men", alhoewel de .overname" blijkbaar in de ogen van generaal de Gaulle niet langs democratische weg. doch door een greet> naar de macht tot stand zou moeten ko men. Of het Franse volk echter voor een dergelijke pseudo fascis tische methode voelt? Het is te recht aan twijfel onderhevig. „Wie is daar?" kreeg zij geen ant woord, maar ook dit verbaasde haar niet, want haar man geeft eveneens vaak geen antwoord als hij thuis komt. Toen zij heit licht in de gang wilde opsteken werd haar plotse ling- een hoed of een sok tegen het gezicht gedrukt, waardoor zij niets meer kon zien. De aanvaller drukte haar tegen de muur en hield haar in bedwang. Inmiddels was een tweede man in de woning gekomen en deze heeft voorzover zij dat kon horen de woning doorzocht. Na ongeveer een kwartier zo te hebben gestaan, werd plotseling de hoed of sok van haar gezicht weggetrokken, maar voor zij iets kon waarnemen, werd de deur dichtgeslagen en waren beide mannen verdwenen. Na een snel onderzoek bleek haar dat de linnenkast, waarin zich verborgen tussen lakens, een be drag van f 1385 bevond, was door zocht en het bedrag was verdwe nen. Uit een bureau in de voorka mer waren drie horloges, waar onder een gouden dameshorloge en een doublé herenhorloge en 'n vulpen gestolen. De kinderen zijn niet wakker ge worden. De politie staat voor een zeer mysterieus geval, aangezien de vrouw niet meer dan een bruine hoed heeft gezien. Staking in Amerika De metaalstaking in de Ver. Staten, die een half millioen arbeiders omvat, zet toch scherp door. Het blijkt dat de stakers zich georgani seerd hebben voorbereid op het con flict en er rekening mee houden dat het van lange duur kan zijn. De automobielindustrie heeft nog een voorraad van 3 a 4 weken. Het Ame rikaanse ecnomische leven zal vermoe delijk betrekkelijk snel een nadelige weerslag van de staking ondervinden, aldus menen economische waarnemers. weerbertent geldig tot Dinsdagavond: 1 ZACHT DES NACHTS Over net algemeen tamelijk veel bewolking maar overwe gend droog weer. Matige tot zwakke wind uit westelijke richtingen. Des nachts zeer zacht voor de tijd van het jaar. Overdag ongeveer de zelfde temperatuur als van daag. Zaterdagavond om kwart over tien is in de Alblasstraat te ■Amsterdam een vrouw in haar woning overvallen door twee onbekende mannen, die met een buit .onder andere bestaan de uit een bedrag van f 1385, verdwenen. De vrouw was thuis met haar vier kinderen, die sliepen. De echtge noot, die werkzaam als kellner ls, was naar zijn werk. Omstreeks kwart over tien werd aan de benedendeur gebeld op de wijze, die haar man altijd ge bruikfc. Aangezien de vrouw zich al geruime tijd niet erg goed voelt, verbaasde het haar niet, dat haar man vroeg thuis kwam. Hij had- het trouwens in de afgelopen week al eerder gedaan. Zonder aarzelen drukte zij dan ook op de knop, waardoor de bui tendeur electrisch wordt geopend en zij maakte ook de deur van haar woning open. Op haar roep: KONINGIN JULIANA ONTHULT MONUMENT TER NAGEDACHTE NIS VAN DE SLACHTOFFERS TE PUTTEN 1 October was het vijf jaar geleden, dat de Duitsers de gehele mannelijke bevolking van Putten wegvoerden en de. huizen in brand staken als represaille voor een aanslag op een auto met Duitse officieren. Deze daad van de be zetters kostte aan 552 personen het le ven. Ter nagedachtenis van deze slacht offers heeft HM Koningin Juliana een gedenkteken, waarvoor de burgerij een bedrag van 10.000 gulden bijeenbracht, plechtig onthuld. Na de plechtige onthulling van het monument legt de vorstin een' krans aan de voet ervan. tieke commissie. Semjcn Tsa- rapkin, heeft om de ontbin ding van de UNO commissie voor Korea verzocht. De Indiase gemeenschappen in de gheele wereld hebben de tach tigste geboortedag van wijlen Mahatma Gandhi herdacht. 13 November zullen in Portu gal de nationale verkiezingen voor de volksvertegenwoordi ging gehouden worden. Thomas Dewey, gouverneur van New York. heeft 9 Oc tober vastgesteld als de dag. waarop voortaan Leif Erick- son herdacht zal worden als de Noorse ontdekkingsreiziger die voor Columbus Amerika heeft betreden. Te Volterra bij Pisa ls een gevangenbewa kersbarak door de bliksem ge troffen, 8 bewakers kwamen om het leven, 14 werden ge wond. 24 December zal mevrouw dr. Henriette Ro land Holst, van wie binnen kort een autobiografie zal ver schijnen, haar 80ste verjaar dag vieren. Het Internatio naal gerechtshof zal Donder dag de kwestie tussen Enge land en Albanië betreffende het leggen van mijnen In het Kanaal van Korfu behande len. Het betreft hier de laat ste phase van deze zaak, het vaststellen van het bedrag der schadevergoeding, die Albanië aan Engeland schuldig is. De voorzitter en twee vice- voorzitters van het Duitse mijnwerkersvakverbond zullen deelnemen aan het congres van de internationale federa tie van mijnwerkers dat van 5 tot 7 October te Amsterdam wordt gehouden.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1