Ikmaaider N.-HOLLANDSE PERS 1945 Thans ook een Oost-Duitse staat? 5e JAARGANG Nr. 1707 De fiscus eist 30 personen verdrenken Om 12.000 grensarbeiders Leidse en Delftse „groenen" vochten met Haagse politie NIEUWSv baba 1 Dinsdag 4 October 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familiebericht ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteun J. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudearacht Tel. K 2200 3971. Sowjet-protest over West-Duitse staat Gerh.arö Eisler, de componlsf-p die enige maanden geleden ternauwer nood aan berechting in de Ver. Staten ontsnapte zal thans vermoedelijk een rol van betekenis gaan spelen in de O. Duitse regering. Hij eiste Zondag de aanéénsluiting van Duitsland cp een massa-meeting op de zonegrens. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft een aardig boekje het licht doen zien onder bovenstaande titel En de ondertitel luidt Gij betaalt en waar blijft het geld Het is een aocde gedachtegeweest van de Rijksvoorlichtingsdienst om een derge Jijk werkje aan verschillende Nederlan der» toe te zenden.. Het zou aanbeve ïing verdienen, dat een ieder het on der ogen kreeg. Want dit is toch een zaak, die ons allen aangaat, Het is met ons geld, dat de staat moet omspringen Het js. voor ons niet alleen van belang hoeveel en op welke manieren wij het geld betalen, waarmee de staatsmachi nerie ta werking wordt gehouden, het is van even groot belang, dat we we ten, wat er met dat geld gebeurt. Het is zelfs een eis van democratie, dat aan de burgers die voorlichting wordt ver schaft. Maar het is dan ook een gebie dende eis, dat de voorlichting over alle zaken volstrekt openhartig is. Het doet Jb-v onaangenaam aan, dat bij de zeer hoge militaire uitggaven enkel wordt ge *egd, dat deze in de toekomst niet «ul Jen kunnen worden bestendigd, maar dat geen enkele inlichting wordt verstrekt, op welke wijze ons geld hier wordt be steed., Het treft evenzeer onaangenaam dat een staatje wordt gegeven van de vermindering van het aantal ambtena ren bij de verschillende departementen, terwijl van de departementen, waar het aantal ambtenaren is toegenomen en he laas behoren de militaire departemen ten hier al weer toe, niet wordt ver meld. hoe groot de toename van het aantal ambtenaren is. Maar voor het overige, het is een interessant boekske. Vooral omdat er cijfers in staan. Ja cijfers. Want cijfermateriaal is geen dorre taal Intengendeel. Cijfers kunnen zelfs als muziek in de oren klinken. Soms ook als ketelmuziek. En de ge dachte aan een stukje ketelmuziek kre gen we, toen we het staatje van de Be lastingen eens nakeken. Ook in Neder land valt een tendens te ontdekken cm de belastingheffing van het terrein van het inkomen naar dat van het verbruik te verplaatsen. Als u wilt. van de direc te naar de indirecte. Hetzelfde vind men Jn Engeland in Frankrijk en zelfs Rus land. Psychologisch bekeken is het wel te verklaren. Als U een biljet van de Inkomstenbelasting thuis krijgt, dat U niet bepaald meevalt, dan is U licht ge neigd om een lelijk woord ten opzichte van de belastingen.-in casu de staat te gebruiken En de staat vindt het hele maal niet prettig, als de burgers onsym pathiek tegenover haar staan. Daar heb ben zelfs dictatoren een broertje aan dood. Het is gemakkelijker en prettiger, om dc belastingheffing zo veel mogelijk door winkeliers en andere middenstan ders te laten verrichten. Dan kan men hoogstens te horen krijgen, dat verschil lende artikelen duur zijn. Dat de staat daar het hare toe bijdraagt, wordt maar ai te vaak vergeten. Toch hebben wij bedenkingen tegen deze wijze van belastingheffing. Want de progressiviteit is ver te zoeken. Des te meer suiker en tabak U gebruikt om van andere dingen maar te zwij gen, des te meer belasting U betaalt, onverschillig de grootte van Uw inko men. Daar zit nog weer een verschil bi met de omzetbelasting, waarbij prijs to luxe een bepaalde rol spelen. Een leerzaam boekje. Een boekje, idüt ons doet inzien, dat het voor de fewone burger nog al wat scheelt, hoe de ïielasting wordt geheven. Leest U het ook maar een» v.Z. Reeds vorige week berichtten wij over nieuwe spanningen, die ten aanzien van Berlijn waren gerezen, daarnaast op de vorming van een West Duitse staat on der controle der geallieerden, die in we. zen een splitsing van Duitsland beteken de. Thans is deze zaak officieel aan ge sneden door en zeer uitvoerige nota van de Sowjet Unie waar in geprotesteerd wordt tegen de vorming van deze West Duitse staat. In de Sowjet Nota wordt via een uit voerige inlichting verklaard, dat de 4 grote mogendheden die Hitler-Duitsland versloegen destijds zijn overeengekomen een nieuw Duitsland te stichten, d.w.z. een staatkundige eenheid, waarbij de de mocratische grondregels voor het gehele rijk zouden gelden. In de Sowjet-nota worden verschillende voorbeelden aange haald van éénzijdige beslissing van de zijde der Westelijke geallieerden, bv. de West Duitse Mark, wijziging van Roer statuut enz. terwijl tenslotte de vorming van een West Duitse staat, waarin thans ook de westelijke sectoren van Berlijn zijn opgenomen als twaalfde staat, definitief een schending betekent van de overeenkomst van Potsdam. Deze nota is de knuppel in het hoenderhok. De geallieerden hebben elkaar over de Duitse kwestie reeds vele malen in de haren gezeten, doch over het algemeen betrof het detailgeschïllen. Thans is Duitsland als staatkundige eenheid te berde gebracht en vermoedelijk betekent dit niet slechts practisch, doch ook juridisch het einde van Duitsland. De diplomatieke commentaren maken namelijk melding van het vermoeden, dat de Sowjet-autoriteiten thans ook de stichting van een Oost Duitse staat zul len bevorderen. De diverse partijleiders uit de Sovjet zone waren gisteren niet te bereiken en naar verluidt, in bespreking met de hoog ste Sowjet.instandes in de Oost zotie. Nader werd over de vorming van een nieuwe Duitse regering het volgende ge meld. Te Karlhorst, het officiële hoofd kwartier van de Sowjet bezettingsautori teiten, zijn generaal Tsjoekof, de leider Zweeds schip loopt op wrak van Gneisenau Het 1540 ton metende Zweedse schip „Mira" heeft in een SOS-sein onmiddel lijke hulp verzocht. Het is op het wrak van het Duitse slagschip „Gneisenau" gelopen, dat zich bij het Deense eiland Falstar bevindt. Twee leden der beman ning zijn gewond. De Veluwse eenden-, kippen en kal koenfokkerijen zijn langzamerhand de Schade, die door de oorlog aan de bedrij ven was toegebracht, te boven gekomen Behalve voor onze Kersttafel, worden er ook beesten ter veredeling der rassen gefokt. De eigenaar van het fokkerijbedrijf „Het Harde" op de Veluwe toont een gans met een gewicht van ongeveer 12 •kil') r uugelwijdte van 2 meter. van het Russisch militair bestuur, am bassadeur Semeonof, de politieke advi seur en alle hoofden van afdelingen van het militaire bestuur bijeen om met de Duitse politieke leiders over de vorming van een nieuwe regering te spreken. De nieuwe Duitse staat zou „Duitse demo cratische republiek" heten en door de Volksraad moeten worden uitgeroepen. Een vredesverdrag zou spoedig worden ontworpen, o.m. regelende de herstelbe talingen. Ook Bulgarije erkent Chinese regering Thans heeft ook Bulgarije besloten de nieuwe Chinese regering onder leiding van Mao Tse Toeng te erkennen. De regering van Tsjang Kai Tsjek heeft zijn vertegenwoordiger uit Moksou teruggeroepen. Een woordvoerder van deze regering geloofde niet dat het „nieu we" China in plaats van het oude regiem de plaats in de Veiligheidsraad zou kunnen bezetten. Een Engelse woordvoerder heeft ver klaard, dat met dé landen van het At- lantsch pact overlegd zal worden in hoeverre een erkenning van de nieuwe regering overwogen moet worden. |ndia en China knopen handelsbetrekkingen aan Het bestuur van de socialistische par tij van India heeft de regering verzocht diplomatieke en commerciële betrekkin gen met de communistische regering in China aan te knopen. Het bestuur juichte de vorming van de nieuwe Chinese regegring toe en verklaarde van oordeel te zijn, dat In dia behoorde te trachten met de nieuwe regering samen te werken. Twistpunt op Ronde- Tafelconferentie Alhoewel er weinig uitlekt omtrent de Ronde Tafelbesprekingen en de officiële communiqués vage algemeenheden be vat, w#et thans het ANP te melden dat een geschil zou zijn gerezen over ■de be taling der „militaire schulden". D.w.z. dat bij de politionele acties door de Nederlanders veelal Republikeins ge bied werd bezet, hetgeen vele kosten met zich bracht, b.v. voedselvoorzie ning voor burgerbevolking enz. De Repu blikeinen stellen ziek blijkbaar op het standpunt dat Nederland de acties heeft veroorzaakt en dus ook aansprakelijk is voor de hieruit voortvloeiende kosten. Èotsing in Californië eist 16 doden Bij Los Angeles is een autobus van het leger door een personentrein geramd Hierbij werden zestien personen gedood er meer en meer gebruik zal worden ge ren en hun vrouwen, die van een par tijtje terugkeerden. Vleselijke oversttomingen in Nootd-Hahë De Italiaanse regering heeft tijdens 'a speciale kabinetszitting besloten een be drag van vijftig millioen lire beschikbaar te stellen, opdat onmiddellijk hulp kan worden verleend aan de slachtoffers der overstroomingen in Zuid Italië, welke de dood van ruim dertig personen heb ben veroorzaakt, terwijl een gebied van naar schatting duizend vierkante mij] on der water is gezet. Vier Italiaanse provincies zijn door de overstromingen geteisterd. Door ver kenningsvluchten is gemeld dat som mige overstroomde gebieden 20 meter onder water staan. De twintig duizend inwoners tellende stad Benevento is zwaar getroffen. Twee duizend ingezetenen zijn dakloos geworden. Tengevolge van schade, aan fabrieken in de stad toegebracht, zijn velen werkloos. Door de regering is besloten dat uit gebreide schema's zullen worden opge steld voor het verlenen van hulp aan de boeren, wier boerderijen en te velde staande oogsten door het geweld van het water zijn weggevaagd. Van offi ciële zijde wordt verklaard, dat de aan gerichte schade reusachtig is en dat deze thans nog op geen stukken na is te berekenen. De paus heeft opdracht gegeven met spoed levensmiddelen en medicijnen uit Vaticaaanstad naar de geteisterde ge bieden te zenden. Op sommige plaatsen in de geteister de gebieden zijn de verbindingen ver broken, terwijl de openbare vervoers middelen niet kunnen worden gebruikt.. Op enkele nog wel te gebruiken trajec ten in het overstroomde gebied zijn de electrische treinen door stoomtreinen vervangen. Leger, politie, de brandweer en vrij willigers waren beden bezig met hef ver voer van levensmiddelen naar door het water afgesneden plaatsen en met het In veiligheid brengen van zich nog in de overstroomde gebieden bevindende ge zinnen. BELGISCHE GRENSARBEIDERS IN NEDERLAND Tengevolge van de devaluatie kwa men 12000 Belgische grensarbeiders in moeilijkheden. Het loon in Nederlands geld werd, omgerekend in Belgische fres. met een vijfde deel in waarde vermin derd. hetgeen betekende, dat ze als werkeloos steuntrekker in België even veel inkomen zouden hebben als wan neer ze in Nederland zouden blijven werken. De meeste van deze arbeiders werken bij Philips in Eindhoven, in de extielindustrie en in de tabaksindustrie en ze zijn hoofdzakelijk afkomstig uit de streek tussen Brugge en Antwerpen. Het Algemeen Christelijk Vakverbond heeft voorkomen, dat de arbeiders het werk neerlegden, intussen zijn stappen ondernomen om deze kwestie op korte termijn op te lossen. Van 1920 tot 1949 is het aantal ka tholieken in de wereld gestegen van 304 tot 423 millioen, zo meldt de radio Vati caan. In deze tijd is de wereldbevolking met 600 millioen gestegen. Volgens het radiobericht is het toe nemen van het aantal Katholieken in de ze periode van 29 jaren in grote mate het gevolg van het bekeringswerk in Afrika en Azië. Bespottelijke studenten-actie verstoorde rust op straten en pleinen De „veldslag", die traditiegetrouw op de derde October in Den Haag tussen de groenen van Delft en Leiden gehou den wordt is ditmaal niet zo rustig ver lopen als in vorige jaren. Reeds in de voormiddag bezetten de eerste Lei de. naars een huis, waaruit zij echter spoe dig werden verdreven. Tegen de avond verzamelden zich dui zenden opgeschoten jongelieden op het Buitenhof, die door hun uitdagende hou ding steeds meer charges van de politie uitlokten. Tot twee maal toe werd het publiek via een microfoon bevolen het Buitenhof te verlaten. De Hagenaars, die onwillig bleken liepen fikse klappen op. De blanke sabel, die voor 't eerstop de derde October door de politie werd gebruikt, maakte „slachtoffers". Verschil Jende personen moesten naar een zieken huis worden overgebracht. Ondertussen woedde in Scheveningen de strijd in niet mindere mate. Om 8.15 uur waren de Delftse groenen per spe ciale HTM-tram gearriveerd, waar ze werden opgewacht door hun Leidse te genstanders. De twee partijen nestelden zich op en om 't Kurhausterras en de strijd begon. Nauwelijks waren de eerste rotjes en zevenklappers ontploft of een grote politiemacht, die in allerijl uit de Haagse binnenstad was aangevoerd, trok op. De politie trad ook hier onmiddellijk op met blanke sabel. In een oogwenk waren de studenten verspreid. Leiden en Delft keerden zich daarop gezamenlijk tegen de politie, doch deze trad zo kracht dadïg op. dat er voor de studenten wei v.van Dag lof DagS jet vaartuig wensen te bege- duurd en waarbij de helft van wordt op 750.000 dollar ge ven. Onder hen bevinden zich zijn linkerlong is weggenomen schat, waterschade en schade Sowjetrussische ambtenaren en De toestand van de geopereer aan de rest van het gebouw hun gezinnen, die na het ver de is „uitstekend". De wa niet meegerekend. De Rus breken der diplomatieke be- terstand in het Twentekanaal sen hebben gisteren de laatste In een garage van vijf ver trekkingen de stad willen ver tussen Delden en Hengelo opnamen van hun nieuwe film diepingen in New York heeft laten. Auto. en motorrij werd in verband met werk- „De slag om Berlijn" opgeno- zich een hevige ontploffing ders, die bij herhaling geen acht zaamheden aan de sluiswerken men tussen de ruines van de voorgedaan, tengevolge waar slaan op de verkeersregels, met zestig centimeter verlaagd Oostelijke sector van Berlijn, van veertien personen, van zullen naar .Zondagsscholen" In een der bermen ontdekte Sowjet-tanks drongen daarbij wie een ernstig, gewond wer worden gezonden, waar men men daardoor een bom van in het centrum van de stad den. Volgens een ooggetuige onderwijs in het gedrag op de 200 kg. De scheepvaart, die door en rode infanterie dwong had de ontploffing bijna onmid weg zal geven, zo is te Praag al jaren kans liep zware scha SS-troepen zich terug te trek dellijk na de aflevering van medegedeeld. Thans wordt in de op te lopen, werd voor het ken achter een buitengevecht een hoeveelheid benzine plaats Tsjechoslowakije een verkeers projectiel gewaarschuwd. gestelde tijgertank. Ruiten in de omgeving zijn veiligheidsweek gehouden. In de opslagplaats op de 4de L)e politie heeft alle politieke gebroken De culturele raad Paul van Zeeland, de Belgi- verdieping van de „Miami He optochten in het stadsgebied van de Westeuropese Unie se minister van buitenlandse raid" is een zware brand uit van Londen voor drie maan- zal op 5, 6 en 7 October te zaken en buitenlandse handel, gebroken, waardoor 2000 ton den verboden. Dit bevel, dat Luxemburg vergaderen. In die op het ogenblik in de Ver. krantenpapier vernietigd zijn. door Chuter Ede, de Engelse het noorden van Zweden is Staten verblijft, wordt 7 Oc Nog 4000 ton worden met ver minister van Binnenlandse za een dikke laag sneeuw geval- tober weer te Brussel ver- nietiging bedreigd. Ook de ken. is ondertekend, wordt len Bijna 50 Sowjetrusst- wacht. Op senator Van waterschade is aanzienlijk. 49 hedennacht van kracht. De sche onderdanen hebben het denberg, de deskundige voor brandweerlieden geraakten minister had protesten ontvan Britse consulaat-generaal te buitenlandse aangelegenheden door de rook bedwelmd. Dit gen tegen het plan van de neo Hongkong om transitvisa voor voor de republikeinse partij, is is een van de zwaarste bran- fascistische beweging van Os Hongkong verzocht, waar zij een operatie uitgevoerd, welke den, die ooit- in Miami ge- wald Mosley, morgen 'n mars zich aan boord van een Sow meer dan zes uur heeft ge- woed hebben. De schade door Londen te maken. nig anders overbleef, dan zich te retire ren. De verspreide groepjes werden door de politiejeeps achtervolgd, die in ra zende vaart over de boulevard snorden Van een vriendschappelijke strijd was allang niets meer te bekennen. De stu denten toonden zich zeer verontwaardigd Zij hadden van de politie meer begrip verwacht. De Haagse politie heeft haar kracht dadig optreden teengver de studenten op een middernachtelijke persconferentie ge motiveerd. De talloze klachten, die het vorige jaar naar aanleiding van de drie October-veldslag van de zijde der Haag se burgerij waren binnengekomen, zijn voor de wnd. burgemeester van Den Haag aanleiding geweest om in te grij pen. De studentencorpora waren tevoren gewaarschuwd, schriftelijk zowel als mondeling.dat zij bij het „verstoren van de openbare orde" gestraft zouden wor den als iedereen. Het ingrijpen met harde hand is nood_ zakelijk geweest, omdat men deze be lachelijke studentenactie onmiddellijk in de kiem had willen smoren. Met bevel en gummiknuppel was met de studenten niets te bereiken en dergelijke volkomen misplaatste grappen kunnen nu eenmaal niet getolereerd worden. De politiemacht die de „groenen" bestreed bestond uit 100 agenten en 24 rechercheurs. Vier leeuwtjes in circus geboren Het circus van Jos Mullens, dat gis teren %ijn tenten in Schaycn opsloeg, is in het avonduur uitgebreid met viy jonge leeuwen. Twee jongens en twee meisjes, de laatsten hebben de namen „Fanny" genoemd naar Fanny Blan kers en „Charlotte" naar Charlotte Kohier gekregen. Gedurende de tour nee van dit circus zijn totaal elf leeuw tjes geboren, waarschijnlijk een circus- record „leeuwenwerpen Belgische grensarbeiders dupe van devaluatie Ongeveer 55000 Belgen, die dagelijks de grens overgaan om ln Frankrijk t» werken, zullen Maandag thuis blijven en zich bij de arbeidsbureaux als :rk loos aanmelden. Dit besluit werd geno men op vergaderingen van de grensar beiders gedurende het weekeinde. Al» gevolg van hét verschil in percentage waarmede de Franse en Belgische francs devalueerden, zagen deze arbeiders hun salaris met 12 procent verlaagd. Middenstands - oorlog in Roosendaal Sedert enige dagen kent Rosendaal 'n miniatuur oorlog onder de winkeliers,, die door het kopend publiek met onver holen plezier wrdt gadegeslagen. Het is in Rosendaal gebruikelijk dat de mid denstanders in het najaar gezamenlijk 'n zgn. winkelactie op touw zetten met extra voordelen voor het publiek. Dit jaar is bet niet verder gekomen dan tot een vergadering over de te organiseren actie, want nog tijdens deze besprekin gen startte een bepaalde winkelstraat met een afzonderlijke actie. De winkt liers plaatsten op de toonbanken een wekker, die in een verzegeld doosje wa» verpakt en wanneer het ding .afliep" kreeg de klant die na het belsignaal het eerst betaalde een geldprijs variërende van f 25 tot f 2,50 Per dag worden ln deze straat ongeveer negen geldprijzen beschikbaar gesteld, welke 's avonds in de gehele stad per bulletin worden be kend gemaakt. Een andere winkelstraat repliceerde hierop met het aankondigen van en algem. prijsverlaging met 5 pro cent. Verscheidene afzonderlijke winke liers kwamen daarna weer met andere attracties voor de dag, totdat de groot ste bazar van de stad aankondigde een hele dag in de maand Ocober alle goe deren gratis ter beschikking van de klan ten te zullen stellen. De klanten moeten nu de cassabons van de gehele maand bewaren, want in November wordt onder toezicht vastgesteld welke de „gratis-dag" is geweest. De cassabons worden dan verzilverd, zelfs al zou men op de bewuste dag twee ameubelmenten hebben gekocht Roosendaal wacht met spanning op het verdere verloop van deze oorlog, die nog geenszins ten einde schijnt weerbericht Geldig tot Woensdagsavond RUSTIG WEER In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist. Overigens weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en uid. Weinig verandering In temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1