Geen Radiolympus, maar toch een Olympus agenda „Ik ben geen brave jongen...'' gezinsgebeuren Alkmaarse Boys verdienden gelijk spel Tachtig Duitse films in roulatie Insiructie-bijeenkomst Instituut Het bovenzaaltje van café de Graanhandel aan de Zaadmarkt "was Maan dagavond geheel gevuld met leden en vrienden van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, dat haar openingsavond op een bijzondere wijze had georga niseerd. Het programma was rijk gevarieerd en bood „voor elk wat wils" Een bijzonder programmopunt was wel „Rond de Ronde Tafel waar diverse bekende personen uit P.v.d.A., Instituut.Raadsfractie, AJC vragen bespraken, die door de aanwezigen waren ingeleverd. Er waren echter zoveel vragen dat besloten werd om bij een volgende gelegenheid de resterende te bespreken. Na de opening door de voorzitter, de heer Schinkel, herdacht deze in enkele Woorden de dood van de tweede voor zitter van het Instituut, de heer C. D. F. Kohnert. De aanwezigen namen enige ogenblikken stilte in acht, waarna „Moed van Adema van Scheltema werd gede clameerd, terwijl tot slot van deze her denking de aanwezigen het socialistische strijdlied „Aan de Strijders" staande zon gen. Doch, zoals de voorzitter zeide. het leven gaat zijn gang en ook deze bij eenkomst moest doorgaan. Ger de Jong nam de leiding over en als eerste werd het woord gegeven aan André Carrell. die mede in verband met de Heyermans herdenking, die deze winter plaats vindt een fragment voordroeg uit het bekende stuk „De opgaande Zon", waarin de strijd van een kleine middenstander tegen een groot warenhuis wordt beschreven en dat vertelt van de optimistische kijk van de middenstander op deze strijd. Rood de Ronde Tafel. Na de pauze, waarin een pianist en *n accordeonnist belangeloos enige stuk ]es muziek naar voren brachten, werd Overgegaan tot het punt van deze avond namelijk Rood de Ronde Tafel, waar. op de manier van de Radiolympus. ac tuele vragen werden besproken. Alleen waren hier geen hogere qoden aanwe zig, maar bestond de „Olympus" uit diverse organisatiebestuurders, enz. Aan Korenbeurs krijgt oude bestemming Eea verheugende mededeling èn voor de gemeente Alkmaar èn voor de han del, is dat met ingang van Vrijdag T Oef. a.s. de Alkmaarse Korenbeurs weer haar oude bestemmig zal krijgen Met Ingang van die datum toch. zal de graanmarkt welke gedurende een Ian ge periode b café „De Graanhandel" werd gehouden, weer in dat gebouw worden ondergebracht. Dat dit een belangrijk gebeuren Is wordt niet alleen begrepen door de han del. maar ook door het gemeentebestuur dat aan deze heropening een officieel tintje wil geven. Alkmaar was voorheen het centrum van de markten voor de omliggende gemeenten. Dóór allerlei omstandighe den is die positie in het gedrang ge komen. Het verlorene te herwinnen Is misschien geen gemakkelijke taak. maar zeker is hef niet onmogelijk, als kan worden gerekend op dé steun en .medewerking van allen die daarbij be lang hebben. Moge Vrijdag 7 October 's morgens 11 uur. de eerste stap zijn op de weg naar dit herstel. Versiering en optocht op 8 October De optochtcommissie van de 8 Oct. vereniging deelt mede. dat van de Fan tasie en Sprookjesoptocht die op 8 Oct. a.s. door Alkmaars straten zal trekken de hoogste wagen reikt tot 3.85 boven de begane grond. De commissie verzoekt aan buurtver cnigingen e.d. van straten waar de op tocht door zal trekken er op te letten dt de versieringen dwars over de straat niet lager komen te hangen dan op 4.25 meter van de begane grond. Uitslagen biljarten B klasse (cad*e): OptimistenDrie Ruiten 47 Z E K.Z.—Onder Ons 4—2 C klasse (libre) Optimisten—Gekroonde Valk 44 Z.E.K.Z.Excelsior I 44 Witte Huis—Drie-Ruiten 6—2 Gekroonde Valk—Driesprong 8—10 ExcelsiorOptimisten 8—0 D klasse (libre) Groep I Onder Ons—Optimisten 6—2 Z.E.K.Z.Witte Huis 5—3 ExcelsiorDrie Ruiten 8—0 D klasse (libre) Groep II Witte Huis—Gekroonde Valk 2—6 Alcmaria Victrix—Lindenhoek 44 WaagDriesprong 62 E klasse (libre) Groep I Witte Huls—Gekroonde Valk 08 Oude PoorterDriesprong 44 Alcmaria VictrixWaag 44 E klasse (libre) Groep II Gekroonde Valk—Exceïsir 4—4 DrlesprongOude Poorter 62 Drie RuitenOptimisten 26 Alkmaarse Kamermuziek Vereniging Ook dit winterseizoen gaat de Alk- tnaarse Kamermuziek Vereniging vier Concert en geven, waaraan vooraanstaan He kunstenaars zullen medewerken. Het programma voor het komende seizoen la hoogstaand en veelzijdig. In Novem ber komt de pianist Cor de Groot; in Januari het Concertgebouw Trio; desoio Cellist van het Concertgebouworkest Samuel Bnll komt In Februari en de blanist George van Renesse zal In Maart het seizoen besluiten. Onze ledenlijst moet weer zeer aan gevuld worden. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij mej. A C Gouwe. Bfeijnstraat 92. De concerten beginnen In het vervolg niet meer om half acht, maar om acht uur. de tafel zaten mej. Dubois, wethouder Bakker en verder de heren Kuijper, van Rutten, Couwenhoven, Kirpesteyn, Pie penbroek. terwijl, toen er een vraag aan de orde kwam over beroepsartisten en amateurs de heer Carrell ook een woordje mee ging spreken. Als voorzit ter trad op Gcr de Jong. Eerst kwam er een vraag in de vorm van een voorstel aan de orde, namelijk op de Begraafplaats een eenvoudig ge denkteken voor de heer Kohnert te plaat sen. Alle ..tafelaars" hadden sympathie Nutsspaarbank te Alkmaar Maandoverzicht September 1949 In de loop der maand September werd op de spaarbankboekjes ingelegd een bedrag van f 307.649.68 (vj f 260-997.88) en terugbetaald f 261.638.55 (vorig jaar f 285.337,76) alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 46.011,13 (vj minder in gelegd dan terugbetaald f 24.339,88). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar was f 10-872.315,37. bedraagt thans f 11.289.961.63 (vj f 10-561 220.08). Het aantal in de loop van September nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 169 (vj 141). Ingetrokken werden 132 boek jes (vj 130). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 26.470. bedraagt thans 27100 (vj 25.859). Van dit aantal behoren 17585 (vj 17118) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 6457 (vj 5990) aan personen of instellingen elders ge vestigd en 3058 (v.j. 2751) aan school spaarders. Onder de in September nieuw uitge geven boekjes zijn begrepen 22 (vj 24) voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1, In September bedroeg het aantal Posten van inleg 2508 (vj 2481) dat van terugbetaling 1926 (vj 1838) te- samen 4434 (vj 4319). De lediging in de loop der maand September van 560 (vj 706) spaar_ busjes leverde een bedrag van f 8631.05 (vj f 9466,46) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bij de aanvang van* het jaar 4564, be draagt thans 5041 (vj 4236). „Comedia" met „Goud en Antiek" Maandagavond gaf „Comediain t Gulden Vlies een voorstelling van het be kende stuk in drie bedrijven „Goud en Antiek" van de auteur Edward Percy. Het was bedoeld als eerste abonnements voorstelling voor serie A. Descius Heiss, een emigrant uit de Elzas heeft al sinds jaren een anti quairszaak in Londen. „Hij woont daar samen met zijn ongetrouwde zuster en zijn dochter en leidt schijnbaar een rustig bestaan, maar in werkelijkheid is het een veelbewogen leven. Hij koopt namelijk allerlei gestolen gouden voor werpen. die hij in een verborgen oven smelt. Alles ging goed, totdat zijn be diende achter zijn geheim kwam en hem chanteerde. Teneinde raad, vermoordde Heiss, de chanteur, waardoor de politie in de zaak werd gemengd. Zoals ge woonlijk had ook dit stuk echter een goed einde. De regie van Jan Teulings was ulter mate deugdelijk. Ook het decor was goed verzorgd door Lucas Wensing. De hoofdrollen werden vertolkt door John Gobau als Descius Heiss, Fons Radema kers als Archie, de bediende en Lous Hensen als Margaret Heiss, de zuster van de antiquair. Verder speelden mee Ellen Vgel, Magda Janssens, Joekie Broe- delet. Bob Verstraete, Henk van Ulsen, Luc. Luts en Jan Teulings. Concerten in komende seizoen De Samenwerkende Culturele Ver. te Alkmaar hebben de concerten wel ke de Haarlemse Orkest Ver. geduren de het winterseizoen 1949—1950 te Alkmaar zal geven, onder hun auspi cién genomen. Ei zal deze winter door de HOV een zestal concerten worden gegeven onder leiding van de nieuwbenoemde dift genl Toon Verhey. Dé solisten van deze "concerten zijn de violisten Her man Krebbers en Dick de Reus, de pia nisten Lector Ponse en Jan Odé, als mede de harpiste Margot Broeders eer ste harpiste van het Rott. Philharm. Orkest en de Amerikaanse cellist Ed- mund Kurtz, De concerten zullen worden gege ven in het Gulden Vlies en vinden op de Woensdagavonden 12 October, 2 November, 7 December, 11 Januari, 15 Februari en 8 Maart plaats. vobr dit voorste! en er zal ook zeer zeker aandacht aan worden gesteld. De Friese brug Er kwamen zulke uitvoerige discussies over de diverse vragen, dat het wegens plaatsgebrek niet mogelijk is om hierop in te gaan. Vcor een vraag, die in Alk maar een bijzondere belangstelling heeft namelijk de vervanging van de Friese brug zullen we ee uitzondering maken We zullen echter terwille van de duide lijkheid en de plaatsuimte de diverse antwoorden samenvatten. De meeste spre kers hebben meermalen per dag met het verkeersobstakel, dat Friese Brug heet. te maken. De plannen voor de nieuwe brug zijn echter al klaar en het wachten is alleen nog maar pp de bijdrage van het rijk, die echter nog wel even op zich zal laten wachten. Men, dat wil zeggen het verkeer, is echter reeds begonnen met het afbreken ven de brug. want er gaat steeds meer aan mankeren. De bespoediging van de vervanging van dit obstakel kan waar schijnlijk door het publiek ten zeerste bevorderd worden, als men maar een grote actie op touw gaat zetten, die een traal geleid wordt. Na de Ronde Tafel droeg Andre Car rel nog een fragment voor uit „De opgaande Zon", waarna deze goedge slaagde bijeenkomst werd gesloten. HARMONIE THEATER: „De grote passie" met Ann Todd, Claude Rains en Trevor Howard. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 uur en 9.30 uur» Zondag 2, 4-30, 7 en 9 30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinee. CINEMA AMERÏCAIN: „De laatste etappe onder regie van Wanda Ja- kubowski. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 uur en 9.30 uur. Zondag 2, 4-30. 7 en 9 30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinee. VICTORIA THEATER': „Sensaties van 1948 met Eleanor Powell. Toe gang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 uur en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30. 7 en 9 30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinee. ABT- „Colorado onder terreur" met Gene Autry. de zingende cowboy. In het voorprogramma „cowboys uit Texas" met de drie musketiers. Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zondag 2. 5 en 8 uur. „De Rus" Berqen; tot en met Woensdag -Je film „Aino". Voor de Alkmaarse politierechter Boetes voor uitgedeelde klappen ALKMAAR GE&ORENAugusta E M dv J H Jansen en C Buisman Johannes H zv A. van der Mark en M. E. Admiraal Johannes C M zv A C de Boer en A M Henselmans; Nicolaas G zv J C Smit en E, de Boer, Elisabeth C. M. dv P L Verbeem en J Broekhuijsen OVERLEDEN: Casper J P Stoute oud 78 jaar, weduwnaar van L. S. van Eisem; Jacob de Jong oud 87 jaar geh. met B Bosma. Voor de Alkmaarse politierechter wer den Maandag een aantal misdrijven van boze en sommige van trieste omvang be recht. Daar was bijv. Leenderi V. uit Hoorn. Twintig jaar werkt hij al bij de Naco zonder ooit een misstap te begaan. Enige tijd geleden vindt hij een porte feuille en houdt hem. Fout natuurlijk. Zijn vrouw denkt er anders over en brengt het geld terug. De politierechter mr v d Wall Bakc zegt niet te begrijpen hoe deze man tot zijn daad is gekomen. „Hoeveel verdient II?" vraagt hi|. Antwoord van verdachte f 157.—. Hij heeft kigderenDe Naco heeft hem, ondanks het gebeurde in dienst ge houden. De reclassering pleit voor een geldboete. De officier mr Meiske meent er goed aan te doen een voorwaarde lijke gevangenisstraf te eisen. Drie maan den voorwaardelijk. De politierechter sluit zich hierbij aam. 3 maanden voor waardelijk en een. proeftijd van 2 jaari Volgende zaak. Geen brave jongen Verdachte Johane Georg ChristopS. uit Staphorst heeft iemand opgelicht in Bergen. Dat blijkt niets ongewoons voor hem te zijn, want voor dergelijke feiten knapt hij al straffen op, die hem ver leend werden door de politierechters te Zwolle. Haariem en Assen. In totaal 11 maanden. Hij staat nu trouwens niet alleen terecht voor het gevalletje in Bergen, maar ook voor der gelijke praktijken In Groningen, Den Haag en Zutphen. „Ik ben geen brave jongen", deelt de verdachte aan de Politierechter mee, „maar het is „hun" eigen schuld". Die „hun" is een moeilijk te omschrijven grootheid. Waarschijnlijk bedoelt ver dachte er het gezag mee. dat hem maar steeds „dwarszit". Na de oorlog heeft hij al een anderhalf jaar vastgezeten in een kamp als politiek delinquent. „Helemaal onschuldig", zegt hij over duidelijk. De officier vindt, dat ver dachte voor zijn laatste oplichtingen n gevangenisstraf van 2 maanden verdient De raadsman van verdachte. mrBerk houwer, acht de eis van de officier mild. „Die man trekt de wereld door met de gedachte, wat behandelt de we reld mij boos. Een idee fixe. dat hij tracht af te reageren door afkeurens waardige handelingen", aldus pleiter. De politierechter zegt zich niet te kun nen verenigen met de eis van de offi cier. Hij acht een straf van vier maan den voor de diverse oplichtingen wel op zijn plaats. Geschonden neus Adrianus Petrus S- uit Breezand had zijn buurman een zekere Brouwer wat hard op de neus geslagen. Een dokter uit Anna Paulowna had een breuk op twee plaatsen geconstateerd. Toen de geslagene op het politiebureau ver scheen bloedde het nog. Hij werd naar een neusspecïalist verwezen en het is zeer wel mogelijk,, dat de geschonden neus voor altijd misvormd zal blijven. De kwestie was over de kinderen be gonnen. Zij hadden allerlei voorwerpen tegen de deur van verdachte geworpen. Verdachte: „Ik ben toen naar hem toegegaan en heb hem erop gewezen, dat dat niet mocht. Hij haalde toen zijn schouders op en toen ik driftig werd, heb ik hem gestompt". Politierechter: ,,U heeft noga! hard geslagen". Verdachte deelt nog mede, dat er thans „niks geen last meer is". De officier eist een correctie In de vorm van een boete van f 40.of20 daqen en de politierechter maakt er f 35,of 14 dagen van. Geladen sfeer Berend V. uit Kampen, die bij zijn zwager in Midden-Beemster inwoonde, had ook al klappen uitgedeeld. En wel aan zijn zwager. Verdachte legt uit, dat er een geladen sfeer bestond. De zwager had de deur opengeworpen, terwijl ver- dachte's vrouw enkele kledingstukken verwisselde. „Zogenaamd om het te laten door tochten", zegt verdachte en hij laat even flink doorschemeren, dat er ergens Iets flink mis is bij zijn zwager, „Ik heb toen die deur weer dichtge gooid", aldus verdachte, „maar weer wierp hij heiti open en kwam in mijn particuliere aangelegenheid Ik verde digde me". Politierechter,U gaf de eerste klap en die heet altijd een daalder waard te zijn". Het blijkt, dat verdachte al eens eerder en wel te Zwolle voor een an dere uitgedeelde tik is veroordeeld. „Dat zijn de enige keren", aldus ver dachte. „ik vecht nooit. Alleen als ze mij of mijn vrouw aanvallen". De officier eist voor deze klap f 20 boete of 10 dagen en de politierechter maakt er f 15.— of 10 dagen van. Zij wierp met een bot Ook de dames zijn In de mishandelin gen-sector actief geweest. Stond enige malea geleden mevr. V. uit Kolhorn te recht, omdat ze haar handen had uitge stoken, thans is de verdachte mevr. A. A. M-, die de vorige keer de klap kreeg maar zich inmiddels revancheerde door een bot of een been te werpen, Bat haar opponente mevr. V. bloedend ver wendde. Hoe het gekomen was? Mevr. M.. de huidige Verdachte, had een piek fijn en keurig schoon kleed op de bleek liggen en daar lagen aardappelschillen op. Verdachte zegt: „Ik gooide het niet naar haar hoofd". Bedoeld is het been of! de bot. Mevr. V een 18-jarige Jongedame de getroffene mag er het hare van zeggen. „Ik zag niet dat zij gooide maar ik voelde het wel. Het bloedde en het mpest gekramd worden". De andere getuige, de heer Pagano deelt mee. dat hij net zijn middaghapje naar binnen had en buiten wandelende zag hoe verdachte met iets wierp. De officier eist f 10 of 5 dagen. De politierechter sluit zich hierbij aan. Hij merkt nog op tot verd. „U bent nogal lastig volgens de politie. Ik hoop dat er geen ruzie meer komt". Het slechte pad Tenslotte komt dan nog voor het hekje de jeugdige mej. E C du P, die wat om een militair was gaan geven eu hem naar Deventer was gevolgd, waar zij in een dienstje allerlei voor werpen was gaan stelen van haar me vrouw. Verd. komt uit een moeilijk mi lieu. Vader en moeder zijn van elkaar af en broer zit in het ROG te Doetin chem. Reeds vroeger was zij leugenach tig en spijbelde zij. Alles volgens het rapport van de RK reclassering. Zij komt nu onder toezicht en krijgt 3 mnd. voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jcar. Kooybrug geopend Zonder enige 'plechtigheid is Vrijdag de Kooybrug in gebruk genointn. Een der hulpbrugwachters hees de vaderland se driekleur en tegelijkertijd werd het brugdek neergelaten. Weinige ogenblik ken later reden de eerste wagens over de nieuwe brug en velen van hen be seften niet eens welk een belangrijke v -'betering hier tot stand is gekomen. De nieuwe brug is van ongeveer de zelfde makelij als die bij de Stolpen. Voorlopig zal men de brug nog met handkracht moeten openen en sluiten, straks zal dit met een eenvoudige druk op een knopje geschieden. En de brug wachters zullen dan nog wel eens den ken aan de vlobtrug, zijn onverwacht einde via een te zwaar geladen vracht wagen en de noodbrug, die thans langs de oever van het kanaal ligt gemeerd. Het zware verkeer zal nu niet meer de omweg via Ruygeweg, Oudesluis of via Kolhorn en Wieringermeer behoe ven te maken om Den Oever te bereiken De busdiensten op Friesland gaan thans ook een andere route kiezen en laten vele plaatsen (Schagen, Kolhorn, Mid- denmeer) voortaan liggen. STADGENOTEN EXPOSEREN Onze stadgenoten Arnold Reemer. schilder en Willem Commandeur, beeld houwer, exposeren hun werk van 1 tot 18 October a.s. in 't Luifeltje te Haar lem. ALKMAARSE VEEMARKT Op de -Alkmaarse veemarkt waren Maandag aangevoerd 83 vette koeien, 1 graskalf, 20 nuchtere kalveren (slacht) en 402 vette schapen (centrale). Een goed doelpunt van Van Dok Alkmaarse Boys is weinig fortuinlijk met zijn wedstrijden aan de 'Velserweg. DCG is er in geslaagd de twee puntjes binnen te halen, evenals zijn buurman WMS dit gelukte voor veertien dagen tegen de Boys. In een weinig enerverende strijd wis ten de Amsterdammers de stand voor de rust tot 30 op te voeren. Na on geveer twintig minuten spelen kwam de DCG rechtsbuiten in vrije positie voor v d Horst. Hij liet zich deze kans niet ontglippen en scoorde 10. De Boys zetten een stevig tegenof fensief in. maar niets gelukte deze mid dag. DCG sloeg dan ook succesdol van zich af en na fraai werk van zijn rechts buiten, die een afgemeten voorzet gaf, kon de linksbinnen een tweede doelpunt voor DCG laten noteren. Nog eTn keer zouden de Amsterdammers voor de rust resultaat boeken. Ongehinderd verwierf de DCGmidvoor zich plotseling een schietkans en het was 3—0 voor DCG Na enkele weinig opwindende minuten floot de scheidsrechter rust. De thee scheen de Boys goed te heb ben gedaan. Er werd uit een geheel an der vaatje getapt en hoewel DCG fel van zich bleef afbijten, waren de Alk- maarders toch wel de sterksten. De DCG doelman kwam onder verhoogde druk te staan. Hij kreeg zelfs gevaarlijk werk te verrichten, maar steeds bleef Giften voor dierenasyl Ter gelegenheid van werelddierendag zijn voor het te stichten dierenasyl te Alkmaar de volgende giften ontvangen: mevr. V. f 10.—; C. K. f 1,—: dames v M en H f 5.—, mevr A f 2.50 en Tannie f 1,Intotaal dus al een be- bedrag van f 19.50. Gifen tot dit doel worden gaarne in ontvanqst genomen door mevr. Vorstenburg, Egmonderstr. 3 en door de heer C Verwer. Baanstraat De dierenbescherming heeft Inmiddels 'n jong rood poesje ter beschikking. De collecte voor het dierenasyl te Bergen, die Zaterdag jl werd gehouden leverde f 250.— oo. Heden wordt voor hetzelfde doel te Alkmaar gecollecteerd hij toch de baas. Tekort voor tijd wist Van Dok een kans te benutten, 3—1. Er waren toen nog ongeveer twintig minuten te spelen en het *zag er niet naar uit, dat de Alkraaarders er in kon den slagen hun achterstand nog in te Jopen. De Boys ploeg verdubbeldde nu zijn inspanningen, maar het mocht niet baten. Op bijna miraculeuze wijze ont kwam het DCG doel aan doorboring. Aan de andere kant beperkte zich de DCGers tot uitvallen, die niet van ge vaar waren ontbloot. Vlak voor het doel van v d Horst gekomen, schoot 'n DCGer naast. I Iet heeft niet meegezeten voor de A'kmaarders. Een gelijk spel was wer kelijk wel de verhouding geweest. Het zim echter de doelpunten, die tellen. Linksback C Metselaar moest zich kort voor de rust laten vervangen, kort voor de rust laten vervangen. Ad- Bergen Aanbesteding riolering Maandagmorgen is op het raadhuis te Bergen aanbesteed de aanleg van een riolering aan de Jan Apeldoornweg, Jb. Weyandweg en Oude Bergerweg. Er waren hier tien inschrijversr- Fa. de Moei en Herees, Alkmaar, A 4890, B 5220, in massa f 9590 en f 830 N. Huibers, in massa f 9175 en f 875; Wed. Jac. Houtenbos, Bergen, in massa f 10471; en a f 200 en b f 250; Fa. Gebr Min, Bergen A f 5080, B f 5686: in massa f 10.660 en A f 400 en B f 500; N.V. Aann. Mij. Kennemerland, Hciloo in massa f 9330 en f 1135: Fa. J. Hou tenbos. Berqen A f 5528; B f 5680: in massa f 11150 en A f 190 en B f 240; Fa. Meyer, Wijk aan Zee, in massa f 11575 en f 900; Fa. Polsman. Heiloo A f 6310. B f 4710; in massa f 11020 en A f 500 en B f 600; J. Dienaar, Santooort A f 8900, B f 9000, in massa f 13390 en f 900: G. Hoosloot, Bergen in massa f 12631 en f 500. De aanneemsoni In massa zijn en de extra kosten. De gunning wodt nader hakend qemaakt. Goed werk helaas „uitzonderina JFOALS dat ook de afgelopen ja ren het geval is geweest, zul len de Amerikaanse films ook dit seizoen het leeuwendeel van het bioscoopprogramma uitmaken. Dat betekent dus, dat er naar alle waarschijnlijkheid heel wat rom mel op de markt zal komen, ie goede uitzonderingen dan niet te na gesproken. Van die „uitzonde ringen" noemen wij dan maar liefst drie Hitchcockfilms: „Rope", vervaardigd volgens een geheel nieuwe filmtechniek, „Under Ca- pricorn" en „Stagefright". Voorts een verfilming van het bekende toneelstuk „Het glazen speelgoed" van Tennessee Williams met de talentvolle Jane Wyman in de rol van de manke Laura. De te Knoc- ke bekroonde film „Home of the brave" zal ons. in contact brengen met het in de Ver. Staten zo acute negerprobleem. De nieuwe, grote semi-documentaire „Louisiana Story" van Robert Flaherty de maker van „Nanook" zal ons iets vertellen over het winnen van de Amerikaanse petroleum. Het Amerikaanse hoogtepunt van het seizoen betekent onge twijfeld de Nederlandse première van Victor Fleming's grote kleu renfilm „Jeanne d'Arc" met In- grid Bergman in de hoofdrol. Vol gens berichten uit het buitenland moet deze film ontzettend tegen vallen, maar niettemin verdient zij een bijzondere vermelding. Walt Disney is deze winter ook weer vertegenwoordigd en wel met fantastische producties: „The three caballe- ros" en „Song of the South", opgenomen in Technicolor en niet alleen ge speeld door' getekende per sonages, maar tevens door heuse filmsterren. Een nieuw experi ment van de duizendkunstenaar Disney, die nog lang niet aan het eind Van zijn Latyn blijkt. Wenst U nog enkele titels van Amerikaanse films? Hier zijn ze: „Meet John Doe", vervaardigd door Frank Capra; „Cornered", een film van de regisseur van „Crossfire", Edward Dmytryk: „The woman on the beach", een /Amerikaanse film van de Franse cineast Jean Renoir; eneen reprise van de vooroorlogse film „Gunga Din", die evenals Lu- bitsch' „Ninotchka" met Greta Garbo wear in roulatie wordt ge-, bracht. Tot besluit van de Ameri-| kaanse collectie noemen wij U; nog Sam Wood's verfilming van Ernest Hemingway's prachtige roman rond de Spaanse burger oorlog „Voor wien de klok luidt", In Technicolor met Ingrid Berg man en Gary Cooper. Niet minder dan tachtig films uit Duitsland en Oostenrü* aul!en de komende maanden de aandemt van de bioscoopbezoeker vrager: Natuurlijk zijn er veel films bjj van het „Mariandel"-genre, maar ook het „betere" genre is flink, vertegenwoordigd. Zo noemen wel enige films van G. W. Pabst: „Het ptoces", „Geheimnisvolle Tiefe" en „Duell mit dem Tod", niet allo. even gunstig ontvangen, maar hèï vermelden toch waard. Twee films; dit de Sowjetsector verdienen' voorts de aandacht: „Affairai Blum" en „Morituri". Hans Albers; speelt de hoofdrol in Und' aber uns der Himmel", evenals in ^Berliner Ballade" van R. A. atemmle, een film over de terug-' keer van een krijgsgevangene. Verder krijgen wij uit het na-oor- logse Duitsland: „Razzia" van Werner Klingier, „Irgendwo in Berlin" van Gerhard Lamprecht; en een satyre op de bureaucratie van de hand van Wolfgang Staud- te, de regisseur van „De moorde naars zijn onder ons". Uit Frankrijk zullen wy slechts enkele films kunnen bewonderen, doch deze staan dan öok momen teel in het middelpunt der inter nationale belangstelling. In de eerste plaats is daar dan de op zienbarende flim „Manon 19481' van Henri-Georges Clouzot met een verbluffende creatie van de jeugdige debutante Cecile Aubry, Van Clouzot kunnen wy teveni zijn oudere film „Le corbeau" te- gemoetziea De flim „Aux yeux du souvénm1' van Jean. Delannoy met in ae hoofdrollen Michèle Morgan en Jean Marais wordt door de Frans4 pers als de beste film van dit jaa] beschouwd. In hoeverre zij ge lij heeft zullen wy binnenkort zelJ kunnen constateren. Tót slöt~ Kütinerf wy'uit frank rijk een moderne filmische adop- tatie van het drama van Romeo en Julia verwachten: „Les amants de Vérone" van de hand van An dré Cayatte. Een film in de stijl van „De duivel was de laatst* gast" en „Onsterfelijke liefde". Omtrent de komende Engelse «films blijven onze verwachtingen gespannen. De grote semi-docu mentaire „Scott of the Antarctic" van Charles Frend heeft inmid dels haar Nederlandse première beleefd, evenals de nieuwe film van David Lean „The passioi^ie friends". De grote kleuren^.a „Christoffel Columbus" wuiat waarschijnlijk het Britse hoogte punt van het seizoen. Verder kun nen wy U evenwel omtrent cie Engelse film geen bijzonderheden verschaffen. Van de Italiaanse films, die naar ons land komen, noemen wij „Os- sessione" van Visconti, een verfil ming van de bekende Amerikaan se roman „The postman always rings twice"; „Un giorno nella vi- ta" (Een dag uit het leven) van Blasetti; „Fietsendieven", de be kroonde film van Vittorio de Sica; „In naam der wet", een film over het bandietenwezen op Sicilië; en „Gioventu Perduta" van Piëtro Germi, die de morele ontreddering van de jeugd der betere standen in Italië in beeld brengt. Sowj et-Rusland ontbreekt dit seizoen op het appèl. Daarentegen verschijnen er enige Spaanse films in de bioscopen. De Mexicaanse film laat evenmin verstek gaan. „Enamorada" gaat hier aan da kop. Enkele Tsjechische films, zo als „Krakatit" en „Puberteit'* dringen eveneens tot ons lam* door, benevens een enkele Zweed se en een Hongaarse film, „Ergens in Europa", een tweede „Achter de wolken....", maar volgens de berichten filmisch knapper.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2