f Supporters van Ronde van Nederland gaan onze „Tour" financieel steunen Hoeveel heeft Uw gezin nodig om fatsoenlijk rond te komen? Huis aan de Baai Te Amsterdam is Zondag de Neder tandse Vereniging van supporters van fle Ronde van Nederland opgericht, die itch ten doel stelt steun te verlenen aan d« ronde, teneinde deze te maken tot ten sportieve gebeurtenis van interna ttonale betekenis. In het bestuur zitten O.m. bekende sportfiguren als de hoofd Redacteur van „Sport de heer C. H. Ceudeker. Mr. R. P. Kokosky werd tot voorzitter gekozen en de heer E. R- Simons tot secretaris-penningmeester. In «He plaatsen van betekenis zullen afde jlngen worden opgericht. Hopenlijk zul len hierdoor vele financiële zorgen van de organisatoren van onze Tour in niet onbelangrijke mate verlicht kunnen wor den. In Baam begon Zaterdag het interna tiooale schaaktournool. De drie Zuid- Slavische spelers waren nog niet gearri veerd. Duurt het te lang. voordat zij zijn aangekomen, dan zullen zij door Neder landen worden vervangen. In de eerste groep startte dr Max Euwe met een overwinning op mr Spanjaard. Visser (peelde remise tegen de Zwitser Tordion en Kramer overwon De Lange. In groep B waren de uitslagen mr „Paard"van Oosterwijk Bruin 0—1, Mueller (Zw.) Apking 1—0; Donk —Penny Heems kerk 1-0. - Gerrit Schulte. onze meest veelzijdige wielrenner, heeft Zondag in Antwerpen enige wielersuccessen geboekt. Samen met Henk Lakeman won hij een koppel wedstrijd over 60 km voor enige Belgi sche en Nederlandse koppels. Ook een afvalwedstrijd ging naar de Bossenaar. die de 7.5 km in ruim 10 minuten reed. Een omnium tussen België, Nederland Frankrijk en Luxemburg werd door ons land. I.c het koppel Peters—Pellenaars De omstreeks 1945 aangevraagde en in 1948 verleende concessie aan de Ne derlandse Aardolie Maatschappij tot ont glnning van het olieveld rond Coevorden en Scboonebeek is ruim 15000 ha groot. De productie bedraagt thans 50.000 ton per maand. Het nog steeds voortgezette bodem onderzoek heeft uitgewezen, dat de bij Coevorden aangeboorde olielaag zich verder in Westelijke richting uitstrekt. Op grond van de thans bekende resul taten heeft de Aardolie Maatschappij thans een verzoek tot uitbreiding van de concessie ingediend. Het bestaande con Cessiegebied en de gevraagde uitbreiding ♦er grootte van ruim 75000 ha. lopen niet gelijk met de grenzeg van de bij deze kwestie betrokken gemeenten. K;t concessiegebied wordt t.z.t. nauwkeurig bepaald door een aantal rechte lijnen. Zodat meerdere van de thans in het ge ding zijnde gemeenten slechts voor een deel binnen de nieuwe concessie komen te liggen. Afqaande op de tijdsduur die ligt tus (en het moment van aanvrage en ver lening van de concessie Schoonebeek is het te verwachten, dat er nog geruime tijd over heen zal gaan. eer de beoogde uitbreiding van de Nederlandse olievel den e-- f— GERRIT SCHULTE Successen in Antwerpen gewonnen. Daarentegen won het Belgi sche koppel Ockers—Sterckx een om nium van de Nederlanders van Est en Middelkamp. Tijdens de competitiewedstrijd tussen Willem I en Heer in de derde klasse van het district Zuid II ontstond een kwartier na de rust een incident, door dat een speler van Heer zich handtaste lijk gedroeg tegenover een tegenstander Kort tevoren had de scheidsrechter een vrije schop tegen Heer toegekend. An dere spelers en publiek gingen zich met het geval bemoeien, waardoor de politie zich genoodzaakt zag tussen beiden te komen. Nadat orde en rust hersteld wa ren werd de strijd gestaakt. De door de internationale wielerunie ingestelde keuringscommissie heeft be sloten het parcours te Moorslede, dat de Belgische wielerbond heeft gekozen voor de wereldkampioenschappen op de weg i950, niet goed te keuren. Deze gang var zaken betekent een unicum in de wielergeschiedenis. Benelux onderhandelingen De onderhandelingen, die van 14 Sept. 1949 af in Den aHag wor den gevoerd Inzake de afsluiting van het prae Unieverdrag tussen Nederland en de Belgisch—Luxem burgse economische Unie verlopen gunstig. Over het merendeel der pun'en werd overeenstemming be reikt. Er blijven nog enige vraag stukken op te lossen, waaromtrent beide delegaties ruggespraak moe ten houden met haar respectieve lljke regeringen. Men hoopt, dat- de regeling in de loop van de vol gende week zal kunnen worden ge tekend. GEVRAAGDE UITBREIDING VAN DE OUECONCESSIE SCHOONEBEEK NO POLDER O <-Lk L>« a>öw .VWOLLERICERSPEl r*WCLl£. O f oalfsen I -- gemeente* betrokken au oe huidi&e concessie O «MCCwTcw betrokken ttj oe AANGEvwjusoe concessie Mijnen onder grensweg Gewaarschuwd door een tuinder heeft de Venlose hulpverlenings dienst een onderzoek ingesteld de grensweg naar Straelen, r de Duitsers in 1944 een aantal Venion aren dwongen om een tank gracht te graven. De Duitsers heb ben destijds het wegdek onder mijnd en daags voor Venlo's be vrijding hebben ze de weg opge blazen. Vermoed werd echter, dat niet alle ladingen tot on ploffing zijn gebracht Men stuitte inder daad vier meter diep in de grond op een gro!e metalen trommel met 200 zakjes van 1 ons donaritsprlng stof. welke in de loop der Jaren steeds schokgevoeliger werden Midden onder de rijweg werden later nog een tweede en derde la ding gevonden Vermoed wordt, dat nog niet alles opgeruimd is Rijks walerstaat zal de weg verder open breken, opdat de eventuele reste rende ladingen kunnen worden verwijderd 14 Kappie moest op het inschrijvings bureau precies opgeven wat voor een soort schip hij had, hoeveel ton het mat, hoe oud het was. en ,110e oud hij zelf was. Alles werd heel gewichtig geno teerd en daarna pas werd het aan Kap pie toegestaan om mee te doen aan de zewedstrijd, „Wanneer ik mij niet ver gis hebt gij met Uw stoere schip grote kans om te winnen!" riep de Baron hem na. .Gij hebt het ware zeebonkenbloed zoals ik mij dat altijd heb voorgesteld: Ouderwets en degelijk! Kappie was erg in zija sas toen hij weer naar de .Kraak' terugkeerde. Maar hij was de straat nog niet uit of hij ontmoette de twee schuld eisers, die het hem 's morgens nog zo lastig hadden gemaakt. .Geen schulden betalen en wel aan flauwe wedstrijden meedoen!" riep de ene. .Het is een gloeiend schandaal!" schreeuwde de andere. Wie garandeert ons dat je er niet met je schip tussen uit piept en voorlopig niet weer terug komt .Ik piep niet en ik kom weer terug!" ze: Kappie. Ik heb grote kans de wed- De besiedinp van onze belasfincjcenfen Voor sommigen geen loonstop Er wordt soms met het geld. dat w|J door middel van de belastingen aan de Staat uitbetalen, wonderlijk omgesprongen. Gelukkig hebben we in de Re kenkamer een instituut, dat deze ontsporingen aam de kaak stelt. Op de ver schillende departementen blijkt men echter soms wonderlijke opvattingen te hebben over wat al of niet noodzakelijk U. In de correspondentie tussen Minister en Rekenkamer komt dit in het on derstaande duidelijk tot uiting. Wjj nemen het stuk in zijn geheel over en laten het aan de lezer over om er bepaalde conclusies uit te trekken. te staan. Hier werd aan een diplomaat vergund een verlof van een jaar bulten Nederland doch niet in het land waar h<J was geplaatst door te brengen, gedurende welk verlof hij boven zijn traktement meer dan f 21000 per jaar zou genieten als verblijfsvergoeding. Na het verlof zal de betrokkene nog enige tijd ter beschikking worden gehouden (met een toelage van f 35 per dag ma ximaa!) en daarop zal dan pensionne ring volgen. De Minister van Buitenlandse zaken merkt hierop: De verblijfsvergoeding van ruim f21000 welke belanghebbende gedurende zijn verlof genoot, is inmiddels bij Koninklijk Besluit goedgekeurd. Belanghebbende is -i*- -t ingang van 23 Februari 1949, l»> -..ck is aansluiting van z'n verstreken verlof," ter Prol Mf. P. Lleillnch De niet alleen het binnenhalen der belas-,K beschikking gesteld. Hij geniet sedert. van pv tingen. Evenzeer wordt hij gekwelth door onnutte uitgaven. In enkele gevallen van zeer hoge ver blijfsvergoedingen en toelagen aan amb tenaren van de Buitenlandse dienst, welke in 1948 ter kennis kwamen van de Algemene Rekenkamer, heeft zij ge tracht door briefwisseling met de Min. van Buitenlandse zaken zich een oor deel te vormen over de juistheid der toekenning^ Het eerste geval betrof een diplomaat die ter bekosting van het verblijf van zijn gezin in Nederland gedurende een deel van het jaar een verblijfsvergoeding ontving van f 1250 per wtaand. De Min. verklaarde zich er van te hebben over tuigd. dat deze vergoeding nog niet toe reikend was om het gezin tijdelijk over eenkomstig zijn stand te huisvesten en te voeden. Gedurende de tijd dat de be trokken diplomaat zelfs ook in Neder land vertoefde, werd hem boven de/ma ximumtoelage van f 35 per dag. waarop hij volgens het reglement van de Buiten landse dienst aanspraak kon maken, ook nog een extra-toelage van f 1000 per maand uitgekeerd, omdat naar de minister toelichtte dit bedrag nodig was ter dekking van de kosten van het verblijf van hem en zijn gezin en van representatieve verplichtingen, waaraan hij zich niet kon onttrekken. Een tweede geval van deze aard werd door de Minister aan het college voor gelegd, nadat door zijn ambtsvoorganger bepaalde toezeggingen waren gedaan, welke het rijk op grote kosten kwamen irdien uitsluitend het hem als zodanig toe komende traktement en derhalve geen daqtoelage). Het 'kwam de Kamer voor, dat rilet •deze toezeggingen wel zeer vrijgevig •was gehandeld. Z'j kon evenwel in het stadium waarop zij in de zaak werd ge mengd. daarin geen verandering meer brengen. Een derde geval, waarop de Kamer aanmerking meende te moeten mal was, dat van een diplomatiek ambtenaar die voor overplaatsing naar een r-ndere post teruggeroepen werd uit rijn stand plaats, doch zonder op die andere post te zijn geplaatst, een halfjaar later weer naar hetzelfde land moest terugkeren, waar hij voordien werkzaam was. Zij meende, dat de voorgenomen plaat sing niet voldoende was voorbereid, al thans, dat het beleid in deze weinig vastheid had vertoond. Dientengevolge was een bedrag aan verhuiskosten van f 17.815.54 geheel onnodig uitgegeven hetgeen de Kamer een ontoelaatbare ver spilling acht. Hoewel de Minister van Buitenlandse zaken de feiten erkende, meende Zijne Excellentie toch, dat daarop niet de scherpveroordelende qualificatie van het college paste. Medegedeeld werd nog. dat de betrokkene gedurende rijn ver blijf in 's Gravenhage vrij geregeld werk zaamheden voor het departement had uitgevoerd, doch hierover handelde de critiek der Kamer niet Het college meende zijn critiek niet te mogen terugnemen. Op 17 Mei 1920 om 12.45 precies landde de Airco 16, een éénmotorige omgebouwde oorlogsmachine, op het grasveld van Schiphol. Hiermede was de openingsvlucht van de eerste KLM dienst AmsterdamLonden v.v. vol bracht. Aan boord bevonden zich behalve de vlieger Shaw twee Engelse journalisten mr O'Brien en mr Rhodes, die een brief bij zich hadden van de Burgemeester van Londen, bestemd voor de toenmalige Amsterdamse burgemeester, de heer Tel legen. Ter herdenking hiervan zal op 6 October a.s. een K.L.M. Convair gevlo gen door Shaw en met de heer Rhodes als passagier, van Londen op Schiphol aankomen. 17 Mei 1920: Mr Rhodes stapt u het vliegtuip T fpks dr A Plesnr strijd te winnen en dan krijgen Jullie Je florijnen! En ga nu uit de weg, want ik moet m'n schip zeeklaar maken. Over een paar uur begint de wedstrijd alf Kappie liep door, en hij was helemaal niet meer in rijn sas. Toen hij de Kraak bereikte werd het nog erger, want daar trof hij een treurige maat g« zeten op de koekjeslrist op de kade aan terwijl Horre! - de zeerover zich op de brug bevond, en vandaar enig schreeu wende bevelen uitdeelde. „Hij heeft m-me van boord ge getrapt stotterde de maat. DINSDAG 4 OCTOBER. NA 12 UUR Hilversum I, 301 m 12.00 Iers pro gramma: 13.00 Nieuws: 13.25 Prome nadeorkest. 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Beethoven—Mozartconcert: 16.30 Voor de jeugd; 17.25 Orkest Glen Miller; 18 uur Nieuws; 18.30 Strijdkrachten; 19.05 Kleine werkjes van grote componisten; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdag- avondtrein met o.a. Toon Hermans: 22.00 Orkest Maria Zamora; 22.25 Cho pin programma: 23.00 Nieuws. Hilversum II, 415 m 12.00 Zang recital; 12.33 Amusementsorkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Gramofoonplaten 14.05 Omroeporkest; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Voor de scholen; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 A musementsorkest; 18.30 RVU; 19-00 en 20.00 Nieuws; 20.12 Symphonisch con eert; 21.30 Puccini-concert; 22.00 Herfst programma; 23.00 Nieuws Programma 3 12.00 Danssuite: 13.15 Fantasie en sentiment 14.00 Koor werken; 15.00 Dansmuziek: 16.15 Melo dy from the sky 17.00 Batavia; 18.00 Chopin programma: 19.30 Round the halls; 20.30 Variété orkest; 21.30 Caba r;t de Paris; 22.15 Jazz. Programma 4 12.00 Hawaiian-mu ziek; 13.15 Lichte muziek; 14.00 Le mé nage en musique; 15.00 Deens orkest; 16.00 Strijkkwartet; 17.10 Voor de zie ken; 17.45 Militair orkest; 19.00 Omroep orkest; 20.15 Symphonisch concert; 22.15 Topic for tonight. WOENSDAG 5 OCTOBER 1949 VOOR TWAALF UUR. Hilversum I. 301 ia 7.00 en 8.00 Nieuws en gramofoonplaten; 9.00 Mo zartconcert; 10.20 Voor de vrouw: 11.00 Populaire gramofoonplr ten. Hilversum II. 415 m. 7.00 en 800 Nieuws en gramofoonplaten: 9.00 Voor de rieken; 10.30 Morgendienst; 11.00 Zangrecita!; 11.25 Hoorspel. Programma 3 7.00, 8.00 en 9.00 Nieuws; 10.00 Orgelspel; 11.00 BBCork Programma 4 7.00, 8.00 en 9.00 Nieuws. 9.10 Verz. progr. 10.00 Le ménage en musique. gerijmde ijsheid Ik lei maar op het huisdier. Want kijkt dat bang of zwart, Dan is voor mij bewezen: Hier zijn de mensen HARD. t Noodlot had mij haast verslagen. Lezer, 't was mij bang te moe: Toch heb ik het leed gedragen Maar ge moet niet vragen: HOE. Lig ik zalig in je armen: God zij dank voaor Zijn erbarmen Maar als je fluistert: „Liefste mijn", Dan krimpt mijn hart Ineen van pijn. Naar H. Helnt Andrew Mackenzie Een vrij hachelijke onderneming: Onze speurders zijn met oude John ny, een vroegere inbreker, op weg naar het Huis aan de Baai. Johnny zal proberen aan de weet te komen of er soms een schrijfmachine is met blauwe enveloppen. Vlak bij het sombere gebouw staan de onzen stil. Een man met een geweer komt uit de schaduw van de bomen van daan 19) De man bleef in het open veld voor ons stil staan. Dit compliceerde de zaak. Ik wilde het niet riskeren het bos in te sluipen met de kans gezien te wor den. De enige mogelijkheid, die over bleef, was in de richting van de Baai te lopen, om te zien of vandaar uit het huis benaderd kon worden. Ik was nog nooit bij de baai geweest, zelfs niet overdag. Btf vloed lagen er dikwijls enige vissersschepen. Anders was het er volkomen verlaten. De oevers heston en uit fixoene welden waar echapeo en koeien graasden. Ik liep met een grote omweg in de richting van de baai. Na enkele seconden was de bewaker bij het bos al uit het gezicht. In het hel dere maanlicht was het gemakkelijk de weg te vinden. Een zeewering van on geveer 8 voet hoogte gaf het einde van het bebouwde land aan. Vandaar liepen open weiden onbeschermd tot aan de rand van het water. Er was vloed, maar er lag geen enkele vis sersboot in het glanzende whter. Wat by gewoon daglicht een geheel van modderkleurige zandbanken en groe nig zeewier was, had bij het volle maanlicht een wonderlijk} glans gekre gen. De ovale vorm van de baal was duidelijk zichtaar en een zilveren lint duidde het nauwe kanaaltje aan, dat van de baai In de richting van het Huis voerde. Ik stond op het punt langs de zee wering te sluipen om van die kant het bos te bekijken, toen Burton mfjn arm beetpakte. Hij hield zijn hoofd gehe- yen, alsof hij naar iets luisterde. Eerst hoorde ik niets, zelfs niet het geluid van het water. Maar dan hoorde ik het vage gesnor van een motorboot, die zich bü de monding van de baai voort bewoog. Het geluid werd steeds dui delijker. Johnny deed zenuwachtig en wilde verder lopen, maar Burton be duidde hem zich stil te houden. De motorboot werd nu zichtbaar. Eerst was het alleen maar een donkere stip op het water, maar de stip werd steeds groter en tenslotte konden we de sil houet van een man aan het roer on derscheiden. Het was slechis een klein bootje. Toen het midden in de Baai was, draaide het met een grote bocht totdat het recht op het smalle kanaal, dat gedeeltelijk van hier uit te zien was, aanvoer. Burton keek me aan en ik knikte. Dezelfde gedachte was bij ons beiden opgekomen. Met een wenk aan de oude inbreker om ons te volgen zo goed als hij kon, slopen we langs de zeewering in de richting van het bos. Het geluid van de motor was nu duidelijk hoorbaar. Hoewel het bootje zelf niet meer zichtbaar was, maakte ik uit het steeds toenemend geluid op, dat het in onze richting moest varen. We kwamen op een punt, waar het bos niet meer dan een 100 meter van ons verwijderd was. Daar zag ik voor het eerst, dat de dijk praktisch tot aan het bos doorliep. In de beschutting van enige struiken konden we, zonder in de gaten te lopen, uitkijken. Uit het bos kwam geen enkel teken van bedrijvigheid, terwijl de motorboot naderbij kwam. Toen de motor tot zwijgen werd gebracht, stapte een lan ge man, die nota bene een bol hoed op had, aan wal na enige woor den, die we niet konden volgen, gewis seld te hebben met de man aan het roer. Johnny koos dit ogenblik uit om een hevige hoestbui te krijgen. Hoewel hij onmiddellijk een vod te voorschijn haalde om voor zijn mond te houden, was het kwaad al gedaan. De lange man hield stil en staarde argwanend in onze richting. Dit was een situatie, die ik op m'n eigen houtje aankom Op een teken van mij gleden Burton en de oude man weg langs de dijk en verdwenen in de duis ternis. De man uit de motorboot wandelde halverwege in de richting van de plek, waar ik verborgen lag. Ik denk, dat hij helemaal tot waar ik zat, gegaan zou zijn, als niet een luid gekraak van tak ken en 'n hoestbui, welke die van John ny evenaardde, hem afgeleid hadden. Hij hield stil en nam zijn hoed af. In het maanlicht kon ik zien, dat hij volkomen kaal was Hij moest 56 of 60 jaar oud zijn. Zijn lange hoofd en ma gere nek gaven hem het uiterlijk van een roofvogel. Een lange dunne neua hingover een smalle toegeknepen mond. Hij mompelde iets in zichzelf. Uit het bos kwam de jachtopziener, die eruit zag als een ex-bokser, te voorschijn. De lange man wierp nog een vragende blik in mijn richting en ging dan het bos in. In de stille nacht kon ik zijn voet stappen horen wegsterven. De jacht opziener volgde hem, hoewel geen van beiden een woord sprak. Toen de kust veilig was, sloot Ik me weer aan bij de anderen, die in de schaduw van de haag op me wachtten. Het Ujkt me tijd, dat we dit feest beëindigen, fluisterde Burton. Als we hier nog lang samen blijven, loopt vast de een of andere snuiter ons tegen het lijf. U hebt gelijk, meneer, huiverde Johnny. Ik weet nu hoe het er hier uit ziet, zodat ik op eigen houtje m'n gang kan gaan. Ik zal dat huls eens nader gaan verkennen. Maar je wilt dat toch niet van avond proberen? protesteerde ik. Ik wilde even snel poolshoogte nemen en dan morgen het karwei uit voeren. Zegt u maar, waar u blijft, dan zal ik u straks laten we<«n. wat W ervan denk. (Wor* —rvolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3