n Nederlandse-Bankdirectie wenst prijsverhogingen 10 x NIEUWS PEES 1945 Sober? Somber! Wagimans winnaar van de ronde van Brabant Volkspartij behaalt overwinning Ë20 baba Treurig, maar waar De statistiek is een uitvinding des duivels moeten menigmaal mensen zeg gen. die beweringen uiten, die later door publicaties van het Centraal Bu reau voor de Statistiek worden achter haald. We hebben dat het vorig jaar gezien met de gulden loonbijslag. die door de regering werd toegekend in verband met de stijging van de kosten van het levensmiddelenpakket; Die stij ging werd veroorzaakt door dat de staat verschillende subsidies op levens middelenafschafte. En aan de hand van cijfers toonde de ene zijde aan, dat de gulden voldoende was. terwijl de andere partij met cijfers kwam, die blijk gaven dat het tegenovergestelde het geval was. Dan komt enkele maanden later de statistiek. En de statistiek toont over duidlijk aan, dat er een stijging in de kosten van levensonderhoud is, die bo ven de gulden uitgaat. Er is echter zo als uit een onlangs verschenen publi catie van het Centraal Burau is ge bleken meer aan de hand dan een sim pele verhoging van de kosten van le vensonderhoud. Het verschijnsel is niet wonderlijk. Het vloeit er noodzakelijk uit voort. Het verbruikspeil van het gehele Ne derlandse volk is in 1949 gedaald. De uitvoer is toegenomen. En dat moge "voor onze handelsbalans uitermate ver heugend zijn, voor het volk is het min der bevredigend. Want degenen van het volk. die het grootste aandeel in de productie hebben, hebben nog nim mer in weelde geleefd. Er is de laat ste jaren een beetje meer zonnschijn in hun leven gekomen. Ondanks de duur te was de toestand beter dan voor de oorlog, gedurende de crisis. Onze groot ste zorg is dat dit niet verloren mag gaan. We hebben op deze plaats reeds meer malen betoogd, dat de arbeiders die het minst verdienen, de sterkste loons verhoging moeten hebben. En we her halen het met te meer klem. omdat de verlapina van het verbruikspeil de ge woonte heeft zich in hoofdzaak te be palen tot de grootste groep van het Ne de'landse volk, de groep, die van ar beid moet leven, die slechts matig be taald wordt In de kringen der beter be taalden neemt het verbruik niet af Er is eerder een tendens tot toeneming. De afname van het verbruik van goederen die het gezin in stand moeten houden komt dus bijna geheel voor rekening van de mensen, die het helemaal niet kunnen hebben Intussen zien we met de grootste be langstelling uit naar de cijfers, welke na de devaluatie ongetwijfeld zullen wor den verstrekt over de verhouding tus sen inkomen uit arbeid en arbeidsloos inkomen. Het inkomen uit arbeid was aanzienlijk gestegen en vertoonde een relatief gunstig beeld. Naar we vrezen, is er ook in deze verhoudingg een wij ziging ten ongunste gekomen De statistiek heeft ons ditmaal geleerd dat de versobering die ons nu al een poos gepredikt wordt, in de eerste plaats neer is gekomen op de hoofden van hen, die het niet kunnen dragen De statistiek heeft ons ook geleerd, dat de soberheid voert tot daling van het binnenlands verbruik Dalen de export mogelijkheden, dan ligt overproductie in het verschiet De versobering die op het ogenblik noodgedwongen door de grote massa kopers wordt doorgevoerd, is niet in staat ons enige voldoening te schenken. Integendeel. Ze vervult ons roet somberheid Omdat dc soberheid niet van boven af begint. v- Z De ontmantelingskwestie John Mc.Loy. de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland zeide, dat hij geen voorstander van het beëindigen der ontmanteling is „tenzij en totdat waar borgen gegeven worden ten aazien van veiligheid en herstelbetaling door Duits land, dat voldoende sterk is, om het ge ven van dergelijke waarborgen te recht vaardigen". weerbericht Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond: BIJNA NERGENS MIST Koudere nacht roet bijna nergens mist meer. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog w«r. Zwakke, later meest matige Zuid-Oostelijke wind, iets lagere middgtempe- ratu'en. Devaluatie moei op loon- en salaristrekkenden woiden afgewenteld Ons volk is niet snel meer aan het schrikken te maken. We hebben na de bevrijding reeds zoveel zwart wit moeten zien, zoveel moeten vergeven en vergeten, och, een mens raakt tenslotte aan alles gewend. Maar de redevoering die Dr. Holtrop, president van de Ne derlandse Bank, heden voor de gemeen telijke universiteit te Amsterdam hield ligt ons toch wel erg zwaar op de maag Dr. Holtrop maakte een berekening over de toestand en de toekomstmoge-^ lijkheden van ons lieve vaderland en stak zijn mening waarlijk niet onder stoelen of banken. Het kwam in het kort hierop neer, dat belangrijk meer moet worden geproduceerd, dat geen loons verhogingen mogen plaatsvinden en dat producten duurder moeten worden. Dé voorvaarde voor prijsver hogingen, dus loonsverlagingen, waren door de devaluatie gescha pen en dr. Holtrop vond dat hier van gebruik moest worden ge maakt. De devaluatie kon slechts worden uitgebuit door prijsver hogingen. Maar dr. Holtrop verklaarde nog meer onprettige, ons inziens zelfs, on ware zaken. Hij deelde mede dat sedert 1938 een welvaartsstijging heeft plaats gevonden. Het aandeel van de loon- en salaristrekkenden in Nederland in het nationale inkomen steeg van 46.9 tot 55,8 procent. Dit vond dr. Holtrop blijkbaar dusdanig jammer. dat hij onmiddellijk herziening van deze cijfers eiste, d.w.z- begunstiging van de hogere inkomens en extra-belasting van de lagere. De president van de Nederlandse Bank meende dit moreel en sociaal verant woord te kunnen noemen. Het komt ons voor dat dit eenvoudig immoreel en a-sociaal is. Als de loon- en salaristrekkenden in Nederland (zij die dus daadwerkelijk arbeidsprestaties leveren) nog slechts 55,8 pet van het nationale inkomen ontvangen, wordt het hoogste tijd dat dit percentage stijgt en het arbeidsloze inkomen nadrukkelijk en intens wordt belast. Misschien kan mi nister Lieftinck eens in deze richting zoeken. Tevens duikt hierbij onmiddellijk de vraag op, waarom staan we er dan zo slecht voor? Omdat we meer dan een derde van ons nationle inkomen aan mili taire uitgaven besteden, omdat we diplomaten met verlof duizenden guldens per jaar toestoppen, zoals de Rekenkamer dezer dagen veront waardigd publiceerde. Het laatste staaltje van 's Rijks soberheid is wel het pensioen voor dr Beel, als ex-Hoge vertegenwoordiger "van de Kroon in Indonesië. Voor drie maand rijksarbeid zal dr Beel in de toekomst jaarlijks f 12-000.-— pen sioen krijgen. Enfin, zoals we in de aanhef reeds zeiden- We zijn veel gewend en verba zen ons niet snel meer, doch dat een onzer vooraanstaande financiers voo* de a.s. intellectuelen van Nederland massa- verarming bepleit tèneinde hen te red den die bet toch werkelijk altijd nog beter missen kunnen, nu, dat vinden we zacht gezegd, zeer laakbaar. Trouwlustige Zwitserse oplichter gepakt De vreemedelingenpolitie te Amster dam heeft óp het ogenblik een Zwitser in bewaring, die zich aan alle vormen van oplichting heeft schuldig gemaakt. De jongeman woonde in een hotel in Bilthoven en is op verzoek van de hotelier in arrest gesteld, omdat hij de rekening niet betaalde. Inmiddels is gebleken dat hij van diverse Amsterdamse dames bedragen heeft geleend variërend van 50 tot 100 gulden, nadat hij hun het verhaal had gedaan, dat hij attaché van het Zwit serse gezantschap in New York was en graag zou willen trouwen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat hij inderdaad in New Yorkt is geweest en ook geruime tijd in Parijs ^vertoef de. De Zwitserse politie zoekt hem wegens bedrog en diefstal. Vermoedelijk zal hij aan Zwitserland worden uitgeleverd. Geen huiswerk meer in België Luid juichend verlieten de kinderen Zaterdagmiddag hun scholen In Bros sel toen bekend was geworden, dat Leo Mundeleer. de Belgische minister van onderwijs, huiswerk voor de lagere school had afgschaft „In het belang van de gezondheid der kinderen", is deze maatregel ^jeno men, aldus het regerigsdecreet. r~ is thans ons dagblad verschenen sinds een zekere men" onze teraardebestelling met vreugde het aanzeggen En 31 December zal het voor de 80ste maal de men" logenstraf fen die goede sier meende (e kunnen maken met colportage van valsche geruchten uit vruchteloze concurrentienijd Onze krant is er Onze krant blijft Verkiezing in Engeland? De Britse minister van gezondheids zaken, Aneurin Bevan, heeft verklaard, dat de algemene verkiezingen „binnen zeer korte tijd op een datum die ik mij niet voorstel te noemen" plaats zullen hebben Reuter tekent hierbij aan dat Bevan naar men zegt, nog dit najaar algemene verkiezingen wenst, hoewel de regerings termijn pas in Juni van het volgende jaar afloopt Men is hier en daar van oordeel, dat de premier met het oog op de economische crisis tot een eerdere ontbinding van het parlement zal over- De tweedaagse wielerwedstrijd voor amateurs, de „Ronde van Brabant", is gewonnen door Wout Wagtmans uit Breda. Op de eerste dag werd hij derde In het klassement en heAn passeerde hij als eerste de eindstreep. Wagtmans rijdt zijn eironde na de overwinning. Verkiezingen in Oostenrijk De verkiezingen in Oostenrijk die gisteren plaats vonden hebben geen ge ruststellend resultaat opgeleverd. De invloed der voormalige nazis w&s sterk merkbaar, evenals de oude conservatieve traditie die reeds enige malen tot regeringen met heel of half fascistische inslag hebben geleid Deze verkiezingen waren in zoverre een graadmeter voor de peiling van de democratische gedachten in 'Oostenrijk, dat thans kon blijken hoe de half milli oen vroegere nazis, die tot veler ont stemming stemrecht hebben verkregen, bekeerd waren Nu, ze waren geenszins bekeerd Evenals het in West-Duitsland in de nieuwe bondsraad is gebleken, zijn de voormalige nazis hun droom van gevaarlijk nationalisme nog niet kwijt De volkspartij, overwegend katholiek doch veelal ook fascistisch getint, hand haafde een sterke positie, doch ergerlij ker is dat de zg. onafhankelijken een positie van betekenis hebben ingenomen Deze partij staat onder leiding van voor malige Nazi-fuctionarissen (een er van moest dezer dagen nog voor een Bijz. Gerechtshof verschijnen) en heeft zeer veel aanhang onder voormalige nazis. in het bijzonder op het conservatteve plat teland In Braunau, de plaats waar Hitier werd geboren, behaalden de Onafhan kelijken ongeveer 20 procent, de Volks partij verkreeg plm 50 procent terwijl de Socialisten met 25 procent een sterke oppositiegroep vormen Italiaanse en Russische schepen in Suezkanaal Italië en de Sowjet-—Unie hebben bij Egypte geprotesteerd tegen de be lemmeringen die aan hun schepen in het Suezkanaal in de weg gelegd zou den zijn. De( autoriteiten te Port—Said zouden geweigerd hebben het Sowjet—Russi sche schip Donskoy toe te laten, omdat het Haifa had aangedaan. De Italiaanse reders klaagden over de „stroeve behandeling en controle van Italiaanse schepen, die door het Suezkanaal voeren. Deze behandeling zou de Italianen grote schade hebben berokkent. Zeeleeuw verbetert Kanaalrecord Pierre de 18 maanden oude zeeleeuw, heeft Zondag het kanaalrecord van de Fransman George Michels met 6 uur en 1 minuut verbeterd Hij zwom de af stand Kaap Gris Nez naar Dover in vijf uur en 4 minuten Pierre is tevens de eerste zeeleeuw, die het Kanaal is overgezwommen Talrijke Amerikaanse persverslaggevers, fotografen én radio commentators volgden Pierre's verrich tingen van nabij. Doordat het Kanaal woelig was, werden zij bijna allen zeeziek Pierre echter bleef onverstoorbaar en liet zich door zijn trainer tracteren op haringen Nadat hij de Engelse kust bereikt had. rustte hij een half uur uit, liet zich daar na in zijn kooi stoppen en aanvaardde de terugreis, nu echter per boot Te Leeuwen-beneden vond onder grote belangstelling de jaarlijkse dodenherden king plaats en werd het herdenkings monument van het Regiment Stoottroe pen onthuldd. Een overzicht tijdens de onthulling van het monument door de vertegenwoordiger van HM Konin gin Juliana en ZKH Prins Bernhard. de adjudant der Koningin, kapitein J. C. Bührmann. \.van Dag (of Dag >aa president van India, is per na de oorlog te Bayreuth zul- naar de ramp van de Franc vliegtuig uit Cairo te Londen len worden gehouden. Uit jceFf 0p het vliegveld Santa aangekomen. Een Dakota het paleis Morosini te Venetië Cruz te Bombay De Nieuw van de Amerikaanse lucht- js een schilderij van grote Amsterdam van de Holland- macht, die sinds twee dagen waarde, vermoedelijk van Pal Amerika-lijn, is vandaag na 'n vermist werd, is in de bergen ma Vecchio, en waardevolle zware storm op de Atlantische De in de oorlog gegeven pau- in Noord Caroline gevonden. manuscriplen en boeken met oceaan, waardoor passagiers selijke toestemming om jn Alle 9 inzittenden zijn om het hef 2cge, van de Venetiaanse gewond raakten. vaatwerk plaats van de ol.egodslamp en jeven gekomen. De parle- republieICp kunstvoorwerpen, brak en patrijspoorten verbrij- de waskaarsen gedurende de mentale verkiezingen in Bul- meubelfn uJt de 15e *n 17c zeld werden, voor de rede van mis electrische lichten te ran garije zijn tot 18 December €€uW en antiek perceleinwerk, Southampton aangekomen. den, is thans inge ro en, aar uitgestc]d Op uitnodiging ter waarde van ongeveer 25 Het hoge militaire gerechtshof thans weer olie en was voor van Wolfgang en Wieland millioen lire gestolen. Het pa- te Cairo heeft Abdoel Megid verbrandingkunnen w°r e Wagner. kleinzoons van Ri- ]eis is eigendom van graaf Hassan, de moordenaar van verkregen. je s ccchard Wagner, is het staats- Francesco Morosini. die na 'n premier Nokrasji Pasja, ter l- j c» t;,. ciia»u vvayntii» „ti o.ao.o- rrancesco wiorosini, aie na n premier noMd!>ji rdsja, gebied van bt. fc. enp orkest van Dresden op zijn afwezigheid van enkele dagen door veroordeeld. c= Een de- Loi e) zijn Zaterdag J eerstc bezoek aan West-Duits bij 2ijn thuiskomst de diefstal zer dagen deed zich in een werkers in staking gegaan. ]and Bayreuth aangekomen, heeft vastgesteld. Naar de loods naast de chemische fa- on goc en ee e om deel te nemen aan een con voorlichtingsdienst van India briek Van Hasselt te Amers- e van eert ter herdenking van Ri- meldt, heeft de regering van foort een ernstige ontploffing Frankrijk haar arbeiders een cj,ard Strauss. De beide klein- Indja aan de Nederlandse re- voor, waarbij- de 72-jarige dr. half uur nadat zij in staking zoons 2u]]en de leiding heb- gering een copie gezonden van van Hasselt vrij ernstig werd waren gegaan, buitengesloten, van dc Festspiele. die vol het rapport der commissie, die gewond. In Tibeth is een Pandit Nehru, de minister- gend jaar weer voor het eerst een onderzoek heeft ingesteld aardschok geregistreerd. De einduitslag luidde: Volkspartij Socialisten Onafhankelijken Links-blok, w.o. de Communisten 77 zetels 67 zetels 16 zetels 5 zetels In Wenen behaalden de Socialisten een absolute meerderheid met 57.4 pet. De Fianse Kabinelsc/icus Jules Moch formateur? Dc Franse Socialistische leider Jules Moch heeft op uitnodiging van presi dent Aurol zich belast met dc taak, na te gaan in hoeverre" hij (Moch) steun zal krijgen als toekomstig premier. Moch was minister van Binnenlandse Zaken in de regering Quauille. die deze week aftrad. Afweerwapen tegen atoombom De te Sydney verschijnende „Sun- day Herald" schrijft uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat een groep deskundigen uit drie landen te Salisbury (Zuid Australië) werkt aan een nieuw geheim wapen, dat het ant woord zou kunnen worden op de atoombom. Radar en hoog frequente radiogolven zouden bij het gebruik van dit wapen te pas komen. Het in de lucht doen «xploderen van een vijandelijk vliegtuig of een projec tiel zou het doel zijn van dit wapen. Door radio frequentie zou het afweer wapen naar zijn doel geleid worden. Tot dé groep deskundigen behoren ook Duitse geleerden, die volgens een overeenkomst door de Engelse rege ring naar Australië zijn gebracht, aldus het blad. Gerrit de Stotteraar weer ontsnapt Gerrit de Stotteraar, een der berucht ste Amsterdamse insluipers, die bekend beid verwierf omdat hij tot tweemaal toe uit een politiebureau en eenmaal daarna uit het huis van bewaring tc Amsterdam wist te ontsnappen, heeft Zaterdagavond kans gezien ook uit de strafgevangenis te Utrecht, waar hij in verband met zijn veroordeling tot vier jaar gevangenisstraf verbleef, t« breken. Hoe het ditmaal is gebeurd staat nog niet vast, daar de Utrechtse politie een uitgebreid onderzoek Instelt, waarvan het resultaat nog niet bekend is Het is niet uitgesloten dat hij hulp van bul tenaf heeft gekregen. Zoals gebruikelijk waren Zaterdagavond een aantal ge vangenen, waaronder Gerrit, in de re creatiezaal bijeen, waar geschaakt en gedamd werd Gerrit moet kans gezien hebben dit lokaal ongemerkt te verlaten waardoor hij op de binnenplaats kwam en daarna over de ringmuur (die enke Ie meters hoog is) geklommen is. Onmiddellijk nadat zijn ontsnapping bekend was is de politie in het hele land gewaarschuwd Men zou kunnen zeggen, dat Gerrit 'n zekere „populariteit" geniet. Zeer ten onrechte evenwel. Volgens de Amster damse recherche behoort hij tot die on sociale wezens die trachten te leven ten koste van de kleine man. Gerrjt's werkmethode was In te slui pen in huizen waarvan de bewoners weg waren en de deur open hadden gelaten Soms maakte hij gebruik van een loper, maar nimmer zette hii een qrote kraak Hij schaamde zich niet om bij de arm- sten distributiebonnen en andere voor werpen van geringe waarde te stelen. Meer dan zestig insluipingen en inbra ken werden hem ten laste gelegd. Zaanstreek tweede Texas? Tussen de Nederlandse Aardolie MIJ en de kerkvoogden van de Ned. Herv. Gemeente te Oostzaan is een contract afgesloten, dat de Aardolie Mij het recht geeft op een perceel land van de kerk voogden, gelegen tussen Oostzaan en Zaandam, boringen te verrichten Binnenkort zullen op dit terrein instal laties verrijzen, welke het mogelijk ma ken boringen tot de respectabele diepte van 2800 tot 3000 meter te verrichten De vraag is nu, wordt de Zaanstreèk een tweede Texas

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1