Ikmaaitlei' 12 v.. EBE2 Ouden van Dagen in grote nood N.-HOLLANDSE I PERS 19^5 Een harde les Doodstraf tegen Meyerhoff geëist NIEUWS ha ha 5e JAARGANG Nr. 1714 Woensdag 12 October 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.28 per maand 3.63 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur» J. v. Zooneo Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 9971 Trieste demonstratie in Oen Haag Dringend beroep op het parlement om de stijging van levenskosten door toeslagen op te doen vangen We leven in een wereld waarin het begrip klassensttrijd gemeengoed ge worden is en waarin sociale acties tot het program van de dag kunnen wor den gerekend. We zijn er aan gewend dat het harde leven harde botsingen veroorzaakt. Maar triest is het wanneer ouden van dagen, zij die 65 jaar en ouder zijn, naar het wapen der openbare demonstratie grijpen om de aandacht op hun stille nood te vestigen. „Oud zijn", mag nog niet „vergeten zijn" betekenen. De verkiezingen in Oostenrijk zijn ach ter de rug. Misschien zult u zich af vragen, waarom we op deze plaats, waar we gewoonlijk gebeurtenissen op binnenlands gebied behandelen, over Oostenrijk beginnen te spreken. We heb ben er een bepaalde reden voor. In Oostenrijk mochten voor het eerst de voormalige Nazi's weer aan de ver kiezingen deelnemen en ze hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt, door met een eigen partij aan de strijd deel te nemen. Dat was het eerste bewijs, dat het nationaal socialisme wel ver slagen» maar niet dood is in Oostenrijk, dat de gevolgen van de Nazi-heerschap pij toch zeer sterk aan de lijve heeft ondervonden. De wereld zag vol belang stelling uit naar de wijze, waarop het Oostenrijkse volk zou reageren op het wederoptreden der Nazi's. Zou het Oostenrijkse volk de nieuwe groepering in haar hemd laten staan, of zou de uitslag teleurstellend zijn? We weten het nu. Zestien zetels heeft de nieuwe partij in het Oostenrijkse parle ment. Het is 'n teleurstelling geworden voor allen, die de democratie het hoog ste goed achten. De vijf maal honderd duizend Oostenrijkse nazi's hebben hun holle leuzen, hun erbarmelijk verleden ten spijt, niet vergeten. En nu laten we Oostenrijk schieten. Het was slechts een aanloop om te ko men tot ons eigen land. Hoe is het ge steld met de mensen, die voorheen de N.S.B. aanhingen? We hebben ze op gesloten in kampen. We hebben ze on der toezicht gehad, we hebben ze ge zuiverd. En verder? Hebben deze lieden door die maatregelen iets geleerd? Me nen we, dat we ze verbeterd hebben? Als dat zo is, dan vergissen we ons. Ér L m de geestesgesteldheid van deze mensen, ten minste voor het overgrote deel nog slechts weinig veranderd. Ze hokken bij elkaar. Talrijk zijn de berichten, die we af en toe ontvangen over bijeenkomsten, die ze houden en waar alleen hun aanhangers verschij nen. Ze kankeren op de democratie. Ze kankeren over maatschappelijke toestan den. Ze schromen zelfs niet, de meest ongegronde kritiek uit te oefenen en laten die kritiek veelal volgen door de opmerking, dat het nog erger is, dan tijdens het Nazi-bewind. En wij, die zo licht vergeten, wij luisteren, we schudden ons hoofd en er zijn er onder ons, die meepraten. Hierin schuilt een gevaar en wellicht, dat het nuttig is, dat we een harde les onder ogen krijgen, die in Oostenrijk is toe gediend. Wij moeten bereid zijn, de mensen, die voorheen een gevaar voor de democratie zijn geweest, een kans te geven. We moeten zelfs bereid zijn weer gezamenlijk op te trekken, want een eeuwig morrende groep is een kan ker in de samenleving. Maar als eerste voorwaarde zullen we moeten stellen, dat ze zich dan gedragen als normale burgers. Kunnen ze dat niet, en de ervaringen met tallozen tonen aan, dat het hun nog niet mogelijk is, dan be horen ze van elke invloed op het staats bestel alsnog te worden uitgesloten. Er is te veel leed over ons volk gekomen, dan dat we de risico van een tweede keer zouden kunnen nemen. Laten we d»t goed begrijpen. Maar laat ook de voormalige Nazi's dit wel bedenken en laten ze er naar handelen. v. t In de Haagse Dierentuin kwamen gis teren enige duizenden ouden van dagen bijeen om in een drietal vergaderingen de aandacht van de regering en het Ne derlandse volk op bepaalde toestanden te vestigen. De drie landelijke pensioenbenden, n.1. de Alg. Ned. Bond to3n Gepension- neerden met 44.000 leden, de Bond van Ge pensionneerden der Ned. Spoor- en Tramwegen met 14.000 leden en de Alg. Militaire Pensioen bond met 8.000 leden hadden gezamenlijk het initiatief tot deze actie genomen. Er waren zoveel belangstellenden, dat de demonstratie in drie vergaderingen uiteenviel. De ouden van dagen zoch ten zelfs op het podium een plaatsje. De heer Wolters, voorzitter van de Alg. Ned. Bond vaat Gcpensionneerden opende deze bijeenkomst. Hij verklaarde „Dat deze demonstratie het uiterste middel was hm. geruggesteund door de goedwillende leden van de Staten-Ge neraal. meer bekendheid te geven aan de gerechtvaardigde teleurstelling en on tevredenheid vau de gcpensionneerden over de volstrekt onvoldoende beharti ging van hun materiële belangen door de regering en de daardoor ondervon den achterstelling tegenover actief die nende ambtenaren en particuliere loon trekkers, voor zover het betreft de on voldoende toeslag op de pensioenen In verband met de stijging van kosten voor levensonderhoud als gevolg van de oor log." Een andere spreker van deze bond, de heer Groen, wees op de vermindering van de staatsschuld en vond dat nu toch zeker de tijd gekomen was om aandacht te schenken aan de bestaande nood onder de Ouden van Dagen. „Oslofjord" in dok De „Oslofjord" het nieuwe vlagge- schip van de Noorse koopvaardijvloot, dat bij de Nederlandse Dok- en Sch. bouw Maatschappij te Amsterdam werd gebouwd, is bijna voltooid. Het prach tige schip ligt thans in het „stenen dok" waar de kiel wordt geschilderd en de schroefassen worden aangebracht. Een overzicht van het machtige schip, dat nu nog op het droge ligt, en over enige dagen zijn proefvaart gaat maken. De heer Castricum, een voormalig spoorwegemployees zeide dat onze eisen redelijk en rechvaardig zijn." Hij oefen de scherpe critiek op de regering uit, die „voormalige staatsambtenaren laat verkommeren". Tenslotte werd door de sprekers dank gebracht aan het Tweede Kamerlid, de heer Sleen (pvda) en aan de vele an dere Parlementariërs (fractieleden van pvda. cpn en andere partijen, die indi vidueel en als fractie op de ernstige toestand hebben gewezen) die voor de noodlijdende Ouden van Dagen zijn op gekomen. Een resolutie werd onder groot enthou siasme aangenomen en ter kennis van de regering gebracht, waarin wordt aan gedrongen op snelle maatregelen, die onder meer de nadelen van de devalua tie (die het amendement van de heer Sleen destijds niet had verdisconteerd) zouden moeten opvangen. Gevaarlijke waardering De Amerikaanse republikeinse senator Owen Brewster, die van een reis doof Europa te New York is teruggekeerd, heeft bij zijn aankomst te New York verklaard, dat Franco hem heel wat vriendelijker toescheen dan hij gedacht had. Franco had iegenover hem ver klaard, dat het sterke nationalisme in vele Europese landen hef krachtigste bolwerk tegen het communisme was. »'s thans ons dagblad verschenen sinds een zekere menonze teraai debestelling met vreugde liet aanzeggen En 31 December zal het voor de 80ste maal de men logenstraf fen die goede sier meende te kunnen maken met colportage van va'se geruchten uit vruchteloze co ricurrenlienijd Onze krant is er Onze krant blijft! Schuldige aan Vughtse bunkerdrama staat terecht Zinnenprikkelende plaafjes in beslag genomen De zedenpolitie te Den Haag heeft bij een Haagse kiosk een aantal afbeel dingen in beslag genomen, die, zoals de politie ons verklaarde, aanstotelijk wa- ren voor de eerbaarheid. Tegen de kiosk juffrouw is proces-verbaal opgemaakt. Enige tijd geleden bereikten de zeden politie klachten, dat onder de scholieren van een Haagse middelbare school zin nenprikkelende plaatjes circuleerden. Er werd toen een onderzoek ingesteld, waar uit bleek, dat de juffrouw van een kiosk in de ijabijheid van deze school de plaatjes heimelijk verkocht aan scholie ren van 15—17 jaar. Deze verkoop vormde voor haar een niet onaanzien lijke bijverdienste. De politie is er niet in geslaagd de oorsprong van de plaatjes op te sporen. De onderneming, die de kiosk exploi teerde, verklaarde van deze verkoop niets te weten. V^van Dag ioi DagJ Koning Mahammed Zahir van Afghanistan is met zijn gevolg naar Europa gereisd om een behandeling aan z'n oog te on zijn vliegtuig. De Britse regering heeft meer dan een millioen pond sterling aan suc cessierechten ontvangen uit 'n door de dochter van de En- federale regering te Bonn een een zandzuiger, die bij de ver de" Een viool, waarop petitie gezonden, die verzoekt breding van het Suezkanaal men aan de binnenzijde zeer om de wederoprichting van 't zullen worden gebruikt. Men duidelijk kan lezen: „Antonius voormalig Groothertogdom hoopt de tocht binnen 20 da- Stradivarius 1705", gevolgd Oldenburg als aparte staat in gen te volbrengen Door 'n door de letters „a f", omringd de Duitse republiek. Een re- hevige orkaan die over Colo- door een dubbele cirkel met fcrendum zou de wensen van rado heeft gewoed, zijn 24 per bovenaan een kruis van Mal de bevolking kenbaar moeten sonen om het leven gekomen, ta, is te Charente ontdekt maken In Transjordanië is De orkaan heelt bovendien Ee° faki» Bordeaux heeft dergaan. Het is mogeliik dat tVkeTwefe 6"randee°,d« T schade T hij ter verdere behandeling Wen waToooehevL lèer^n f,chL Dc R"ad T' "f1"' V Tt d naar de Ver. Staten gaat. H° „steld Deperscensuur we d looshte'lsslueuo Pëansylva- glazen lust zonder voedsel urt vertrok Maandag, dolh moes 9" perscensuur werd heeft bepaald, dat meisjes houden. Al die t„d lag hij Xijn reis ,e Bafd „nderbre- 5£ JL en wegens m ors oru,g_ t an dernach, zijn te Buenos Aires bij werkgevers in dienst wil- ^'n vtrl°°'dt habbm een passagiers en een goede- ,en d,e 0^rj het record van een Engelsman rentrem met elkander in bot- hlm at,enü ^ebt heb- ?at D da«en S'Mt f" s.ng gekomen waardoor v,,f bfn werkloosheidssteun Vol9ca5 personen om het leven zijn ge heeft een zekere Mahmet boe komen, terwijl ruim vijftig an dezer dagen, onder voor- xakof, een boer uit het dorp gelse tabakskoning Sir Frede- dere werden gewond. Drie wa ïitterschap van Prins Frances Kirakoera (Azerbeidsjan) de rich Wills nagelaten vermo- gons werden bijna geheel ver- co Chigi opgerichte maat- leeftijd van 140 jaar bereikt, gen van 1.787.399 pond ster- nield De sleepboot „Zwarte schappij, zal beginnen met de Zijn vrouw is 117 en zijn ling. Van dit bedrag kreeg de Zee" is van Vlissingen naar productie van een film geti- oudste dochter 100 jaar. Boe- regering 1.164.765 pond. Sucz vertrokken met 'n sleep teld „Het leven van Maria in zakof zou 112 nakomelingen pi 01denburgse liga heeft de bestaande uit twee bokken en de geschiedenis en de legen- hebben. Voor de Bijzondere strafkamer van de Arrondissementsrechtbank in Den Bosch werd de aangehouden zaak tegen de Hauptscharfuehrer Friedrich Mayerhoff tijdens de bezetting bewaker in het con centratiekamp Vught behandeld. Behalve mishandeling van Nederland se gedetineerden, werd hem ten laste gelegd onmenselijk optreden bij het bun kerdrama in het Vughtse concentratie kamp in Jan. 1944, toen ongeveer 70 vrouwen in een cel werden samenge- gedrongen, waarvan er tien door ver stikking om het leven 2ijn gekomen. Na het horen van nog enkele getuigen, waardoor de actieve rol. die M. speelde bij het bunkerdrama en de mishandeling van gevangenen positief kwam vast te staan, hield de officier van justitite mr J. Houben, zijn requisitoir, waarna hij doodstraf eiste. Uitspraak over 14 dage.n Auto met vier mensen reed in het water Een trailer, geladen met bietenloof uit de Noordoost-polder, op weg van Lem mer naar Sondel, moest bij een hoge brug voor Sondel uitwijken voor een personenauto. De auto kwam in de zachte berm, sloeg over de kop en ver dween fn een diepe vaart. In de cabine van de auto zaten drie volwassenen en een klein jongetje. Een van de volwas senen slaagde er in onder \vater een ruit stuk te trappen. Hierdoor konden allen gered worden. Hoewel zij veel wa ter en modder binnengekregen hadden, is hun toestand bevredigend. De trailer kon met behulp van een kraanauto worden gelicht. De lading bietenloof werd vandaag eveneens op gevist. Palar ontevreden? De heer Palar, Republikeins In donesisch vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, heeft Zater dag jl bij zijn aankomst in New York verklaard, dat de Ronde Ta felconferentie geen bevredigende vorderingen maakt. Volgens de New York Times zou Palar hier aan hebben toegevoegd, dat indien de „deadlock" bleef bestaan, hij zou trachten de Indonesische kwestie voor de algen: 3 vergade ring van de Ver. Naties te brengen Naar het ANP verneemt, zal er morgen voormiddag een bijeen komst plaats hebben van de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen met de fractieleiders van de Eer srte en de Tweede Kamer der Sta ten Generaal en met de „commis sie van negen". De minister zal hierbij oen uit eenzetting geven over de stand van zaken ter Rondetafelconfe rentie, zulks overeenkomstig een vroeger aan het parlement geda ne toezegging. weerbericht Weersverwachting, medege deeld docr het KNMI te De Bilt. geldig tot Donderdag- vond: RUSTIG DROOG WEER In de ochtend weinigwind met plaatselijk mist en voor namelijk in het binnenland kou der dan de afgelopen nacht. Overdag droog en aanhoudend zacht weer met enkele over drijvende wolkenvelden- af ge wisseld met flinke opklaringen Zwakke tot matige Zuidwes telijke wind. Te Schiedam aan de rijksweg Rotter dam—Den Haag, is men op het ogen blik bezig met de bouw van „pre-fabri cated" huizen. Honderden jonge gezin nen zien met verlangen naar de voltooi ing van deze huizenblokken uit Naar de foto te oordelen, ligt dit tijdstip niet ver meer in het verschiet. Kanton gevallen? Tegenstrijdige berichten bereiken ons uit China. Tsjiang Kai Tsjëk zou in Kanton zijn geweest, niet om de verde diging van dit bolwerk te leiden, doch om de spoedigste ontruiming te bevelen. Functionarissen worden in allerijl per vliegtuig weggevoerd. De troepen zou den opdracht hebben zich terug te trek ken. Er is een razzia op verkeersmid delen teneinde Honkong te bereiken. In dien Kanton thans reeds gevallen is, het geen niet onmogelijk kan worden ge noemd, of althans in enkele dagen door de volkslegers zou worden bezet, dan is practisch het laatste belangrijke steunpunt aan Tsjiang Kai Tsjek ont vallen. Dat ook de buitenwereld rekening houdt met een definitieve overwinning van 't nieuwe China blijkt uit Parijse berich ten. De Chinese diplomatieke vertegen woordiging heeft zich n.1. met 6 tegen 3 stemmen voor het nieuwe regiem ver klaard Het zomerse najaar Als de appelbomen gaan bloeien, de aardbeien vruch ten gaan dragen, is het dan zo'n wonder dat ook de vo gels in de war gebracht worden? Een wilde eend te Bols- ward, menende dat het reeds voorjaar is, zit thans vol ijverig te broeden op een nest met 15 eieren. Daar zonder kuns:matige middelen van dit broedsel wel niets terecht zal komen, houdt een der leden van de plaatse lijke vogelwacht een oogje in het zeil. De Noorse verkiezingen Hedennacht om 3 uur was de verde ling der zetels in het Storting (Noorse Parlement) volgens de op dat ogenblik bekende cijfers als volgt: Socialisten 80. Conservatieven 21, Liberalen 20, Boerenpartij 12, Chr. volks partij 8. Communisten 1.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1