maattler n.-hollandse pers 1945 Kath. Spoorwegpersoneel tegen de 13 huidige loonpolitiek Nieuwe wegen Feestmaal bij vergissing Vier kaalhoofdige Keulenaren klanten voor kapper van Een NIEUWSn baba 5e JAARGANG Nr. 1715 Donderdag 13 October 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.35 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm* familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. rtdacttun J. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 7700 J97f Het is met de tuinbouw geen vetpot in de laatste paar jaar. Slechts de ge lukkigen, die op het goede paard heb ben gewed, hebben bevredigende be- drijfsuitkomsten. Anderen echter, die „verkeerde" producten hebben gebouwd maken een paar heel slechte jaren, ter wijl de hoeveelheid arbeid die ze aan hun producten besteden, hetzelfde is. De tuinbouw ig steeds een wisselvallig bedrijf geweest, het is tegenwoordig wis selvalliger dan ooit De exportmoeilijk heden zijn daar voor een groot deel de oorzaak van. Als Frankrijk zijn grenzen openzet, is de witte kool duur. Niet zo dra echter zijn de grenzen dicht, of de witte kool wordt in grote hoeveelheden doorgedraaid. We hebben opzettelijk een aantal stippeltjes geplaatst. Omdat dit door draaien onlogisch is en naar onze me ning had kunnen worden voorkomen. Maar dan zullen er in en door de tuin bouw andere wegen moeten worden be wandeld. Wegen, die op een bepaalde plaats reeds zijn ingeslagen. Want de zelfde witte kool, die aan de Langedijk. in Warmenhuizen wordt doorgedraaid, wordt in Avenhorn afgenomen door de coöperatieve Zuurkoolfabriek. Kan dat aan de Langedijk niet gebeu ren? Zijn de tuinbouwers met handen en voeten geboden aan een concern van zuurkoolfabrikanten, die een prima or ganisatie hebben gesticht en daar een overheersende positie hebben? Wordt de witte kool op het ogenblik soms niet af genomen. omdat er een prijsverlaging voor de zuurkool in het verschiet is? Een prijsverlaging, die voor de zuurkool fabrikanten misschien niet prettig is, maar die slechts beoogt een einde te maken aan een te hoge prijszetting. Ter wijl de prijs van de kool met slechts 1 gulden per kilo werd verhoogd, zetten de samenwerkende organisaties in de zuurkoolbranche de prijs voor de zuur- i-"-)] zes cents per kg hoger. Vandaar dat we slechts de vraag stellen of de witte kool wórdt doorgedraaid, omdat er nog geen animo is om de zuurkool in te maken. Maar onafhankelijk van de vraag moe ten we vaststellen, dat het een onhoud-' bare toestand is, dat de tuinders ook niaar afhankelijk kunnen zijn van de min der of meer grote lust van de zuurkool fabrikanten. Indien er witte kool is, die niet weggaat, behoort de overvloed in de eerste plaats, zoals dat te Avenhorn gebeurt, door de zuurkoolfabrieken te worden opgevangen. Zijn de zuurkool- fabrikanten niet bereid om dat te doen en heeft de Stichting van de Landbouw ef wat voor organisatie ook geen ver ordenende bevoegdheid om de heren te dwingen, dan zal op de kortst mogelijke tirmijn door de tuinbouw naar nieuwe wegen moeten worden gezocht. Die wegen zullen kunnen worden ge vonden door aan de tuinbouwers veror denende bevoegdheid te geven. Maar ook, doordat de tuinbouw zélf de hand aan de ploeg slaat en het lichtend voor beeld van Avenhorn opvolgt. Want op het -«get ïed der coöperatieve verwerking heeft de tuinbouw een ergerlijke achter stand op de veehouderij. De tuinbouw in de rUi,nste zin. is de hoeksteen van de Nederlandse welvaart. Een welva rend NeJ-;rland is niet denkbaar, zonder dat het de agiariërs goed gaat. Langs de oude Wigen is die welvaart echter ni *t meer ur?ekerd. Het ie dus een voiks behing, dat de nieuwe wegen door de tuinbouw spoedig zullen worden Inge slagen. Woensdagavond heeft de 41-jarige fabrieksarbeider H. van Leeuwen uit Capelle aan de IJsel zijn vrouw van het kven beroofd. In overspannen toestand stak hij haar met een mes in de keel, waarna de dood vrij spoedig intrad. De dader heeft zich later op de avond bij de politie gemeld. Omtrent de toedracht is nog niets bekend. weerbericht Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond: ZACHT OVERDAG Tamelijk koude nacht en ochtend en met opnieuw op vele plaatsen mist. Overigens droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Later op de dag echter perioden van zonneschijn cn voor Je tijd van het jaar hoge middagtem p;laturen. Langs de kust -..sak ke tot mat:ge zuidelijke wind, elders meest zwakke wind. Verhoging salariëring gevraagd - Bedrijfs- uitkomsten mogen nief voor lonen bepa lend zijn - Overeenkomst voorlopig voor één jaar verlengd. Na de opzienbarende rede van dr Holtrop, die algemene versobering en handhaving der loonstop verlangde, zijn thans twee gebeurtenissen te noteren, die doen uitkomen dat ten opzichte van de loon_ en prijspolitiek belangrijke tegenstellingen in ons land bestaan. Gisteren maakten wij melding van de protesten van de zijde der Ouden van Dagen, die hunr tekorten door de deva luatie nog zagen gestegen. Thans is 'n belangrijke groep loontrekkenden die in het productieproces staan tot de over tuigend klinkende uitspraak gekomen, dat de thans bestaande situatie niet mag worden gecontinueerd. De besturen van „St. Raphael", de bond van R.K. spoor- en tramwegper soneel. hebben in een buitengewone ver gadering te Utrecht nogal duidelijk la ten uitkomeh, dat zij met de gang van zaken geenszins tevreden zijn. De voorzitter, de heer Blommers, sprak zijn teleurstelling uit over de houding van de regering ten opzichte van de vergoeding van oorlogsschade door de bezetter aan het bedrijf toegebracht. De gezamenlijke voorstellen van de Chr. Prot., de Kath. en de Algem. per soneelsbonden die met vertegenwoordi gers der directie van de Ned. Spoor wegen werden besproken zijn vrijwel niet door de Directie aanvaard. De di rectie heeft verklaard dat aan verho ging der lonen, gezien de bedrijfsuit- komsten, niet te denken viel. De aan vankelijke voorstellen der directie zijn door deze ingetrokken, worden althans aangehouden tot duidelijker een beeld van de devaluatiegevolgen zal zijn ver kregen. Slechts op grond van de laatste overweging besloot het bestuur de be staande overeenkomst met één jaar te verlengen. In een resolutie werd tenslotte vast gesteld, dat de tegenwoordige loonrege ling aanvang 1946 werd vastgesteld, doch dat sindsdien in andere sectoren van het bedrijfsleven loonsverhogingen hebben plaatsgevonden, doch niet bij de spoorwegen. Daarnaast werd de opvat ting verworpen, dat de salariëring af hankelijk gesteld mag worden van de bedrijfsuitkomsten. Met klem werd aan gedrongen op hervatting der onderhen delingen tussen de personeelsraad en de directieveftegenwoordigers. (Dit is de tweede maal in enkele da gen dat van de zijde der goedwillende Nederlanders een belangrijk protest wordt vernomen tegen de loon- en prijs politiek. Wij herinneren tevens ook nog aan de opvatting van de heer Ooster huis, voorz. van het NVV, die de gul den loontoeslag onvoldoende heeft ver klaard. Daartegenover staat de mening van een financier als dr Holtrop. Wij geloven dat het voor de arbeids- vrede in ons land nuttig zou zijn, indien de regering zich opnieuw duidelijk uit sprak over de te volgen loon en prijs politiek. Inderdaad zijn haar onze me ning bepaalde looncorrecties noodzake lijk). Tweede Kamer: Wetsontwerp PBO aangenomen De Tweede Kamer nam gisteren, na afwerking van een groot aan tal amendemen en, het wstsont werp op de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatdes aan met 55 te gen 35 stemmen. Vóór stemden de KVP en de PvdA fracties, tegen alle and're- fracties. Wij komen op dit belang rijke, zeer ingrijpende wetsont werp, in een beschouwing terug. Koninklijk bezoek Tijdens het bezoek aan Nijverdal, maak ten HM Koningin Juliana en ZKH prins Bernhard een wandeling door de stad in gezelschap van de burgemeester Ed. C. Witschey. ,s thans ons dagblad verschenen sinds een zekere men" onze teraardebestelling met vreugde hei aanzeggen En 31 December zal hel voor de 80ste maal de men logenstraf fen. die goede sier meende ie kunnen maken met colportage van va'se geruchten uit vruchteloze concurrentienijd Onze krant is er Onze krant blijft! De Venlose afdeling van de Ned. Kath. Bond van Handels-, Winkel- en Kantoorbedienden wilde de feestdag van haar patroon St Franciscus van Assisië niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Een order werd uitgevaardigd om twee hon derd broodjes en de nodige hoeveelheid kaas, vlees en boter naar een zaal aan de Gelderse Poort te Venlo te zenden, die, naar de vroegere eigenaar, nog steeds zaal Heuts heet. De leverancier bracht de waren aan een zaak in de Parkstraat, die eveneens naar de naam „zaal Heuts" luistert. Toevallig vierde in deze laatste zaal de Venlose werknemende middenstand het vijftienjarig bestaan der afdeling met gebak voor de dames en sigaren voor de heren. Met blijdschap en ontroering zag de voorzitter der middenstanders de zending broodjes en bijbehorende ingre diënten voor een welkom feestgeschenk van de standsorganisatie der Kath. Ar beiders aan en bracht telefonisch zijn dank over aan de voorzitter der K.A.B. voor dit mooie gebaar. Deze zei wel van niets te weten,doch dit kon hem alleen maar in de achting doen stijgen. Eerst toen de H K.W- mannen in de „andere" zaal-Heuts ver geefs bleven wachten op het feestmaal de ontknoping van het melo drama. Middelburgse zwanen maakten uitstapje De trots der Middelburgse bolwer ken wordt gevormd door een aantal zwanen. Geen wonder, dat de ontstel tenis groot was, toen men deze dieren miste. Het raadsel is thans opgelost: door het fraaie weer verleid, meenden zij het (uitgebreide) weekend beter in de badplaats Vlissingen te kunnen doorbrengen. Thans zwemmen zij weer in de Middelburgse wateren rond, maar in Vlissingen verwacht men ze terug. Het Engels van Wysjinski De Sovjet Russische afgevaardig de Andrei Wysjinski ging in de politieke commissie der VN van Russisch op Engels over. „Ik ver trouw, dat u mijn barbaars Engels zult excuseren. Het is algemeen be kend. dat niet alleen Russen, maar ook de Amerikanen de uitspraak van het Engels vaak niet meester kunnen worden", zo zei Wysjinski van te voren. Zonder haar werden zij over de grens gezet Een Nederlandse Rijnschipper deed in Keulen dergelijke sterke verhalen over de won derkapper in het Drentse dorpje Een, dat vier kaalhoofdige Keulenaren besloten een tocht naar Een te maken. De moeilijkheid was echter de overtocht over de grens. Mier dagen lang slopen ze langs de Limburgs-Duitse grens, totdat een van hen'een smokkelpaadje ontdekte, waar langs ze tot hun grote opluchting bij Berkenbosch ongehinderd op Nederland se bodem kwamen. Met een omweg langs de „gevaarlijke" stad Roermond zetten zij koers in de richting Venlo en leefden van de goedhartigheid der boe- i en bevolking. Hoopvol hielden zij de blik op het Noorden gericht, tot ze bij Beesel plotseling door politiedienaren werden aangehouden. Daar zij geen pa pieren ^bnden tonen, die hun verblijf in Nederland rechtvaardigden, werden de mannen meegenomen naar een politie post. Het verhoor leverde verwarde re sultaten op en de ondervragers begre pen evenmin de tekenen, die de aange houdenen naar hun hoofd maakten tot dat een officier binnenstapte die het Duits en het mysterie ontraadselde. Een daverend gelach steeg in de politiepost I op en de Keulenaren ontdekten tot hun \mvan Dag ioi Dag** in de kathedraal van Atrecht gen onderweg met elkaar in Terrieuzen aan de grond liep. mgr Chappe tot bisschop van botsing zijn gekomen, moet is op eigen kracht vlot geko- Puy gewijd 'De Finse parle niet uitgesloten worden ge- roen Volgens de politieke mentsfractie, die de comrau- acht Zaterdag zal uit Den medewerker van Reuter heb- nisten en communistisch ge- Haag een auto-karavaan uit- ben, Attlee, Bevin en Morrison zinden omvat, heeft Dinsdag gerust met film- en radioappa respectievelijk minister.presi- het voorstel van premier Fa- raten naar Duitsland vertrek- dent, minister van buitenland Volgens een bericht van Tass gerholm om de ambtstermijn ken. Tien grote Nederlandse se zaken en plaatsvervangend zullen 300 met electrische in- van huidige president door bedrijven zullen door middel premier van de Britse socia- stallaties uitgeruste collectieve een bijzondere wet te verlen- van films aandacht vragen listische regering, gisteravond landbouwbedrijven in Littauen geni verworpen. Hierdoor is'n voor hun artikelen Noor- gedurende ruim een uur gedc- worden gevestigd West- nieuwe verkiezing nodig ge- wegen zal 50 geheel blinde bateerd over het vaststellen Duitsland zal met ingang van worden. De tijdstippen voor. verplaatste gezinnen opnemen van de datum der verkiezin- 20 October weer telefonisch deze verkiezing zijn 16 en 17 in de hoop, dat andere landen gen. Zoals bekend, zouden met Egypte verbonden zijn Januari en 15 Februari dit voorbeeld zullen volgen, deze verkiezingen in het voor In het gebied van de Lunebur Brazilië heeft besloten de cru aldus is door de internationale jaar van 1950 worden gehou- ger Heide zijn ongeveer 250 zeiro ten opzichte van de dol- vluchtelingenorganisatie te Ge den, doch het wordt niet uit gevallen van kinderverlam- lar niet te devalueren Door nève medegedeeld Mevr. gesloten geacht dat zij nog dit ming gemeld. De ziekte woedt de dienst legercontacten van Eugenie Anderson is benoemd jaar zullen plaats vinden vooral in het district Ulzen het Koninklijk Nederlands In- tot ambasadeur van de Ver- Achttien personen zijn om het De wachten van het koninklijk dische leger is medegedeeld, enigde Staten in Denemarken leven gekomen bij de treinbot paleis Fredensborg moesten dat twee Mustang-jachtvlieg- en zal als zodanig de eerste sing te Buenos Aires en 56 Dinsdag een vrouw in be- tuigen van de militaire lucht- vrouwelijke ambassadeur zijn werden gewond, aldus de offi dwang houden, die er op vaart, die voor een dienst- in de Amerikaanse diploma- ciele cijfers. In Argentinië zal stond koning Frederik van De vlucht uit Medan naar Ban- tieke dienst. Mevrouw Ander dne dagen worden gerouwd nemarken te spreken, die haar dung waren vertrokken spoor son werd in 1909 in Iowa ge- voor de meer dan honderd 150 kronen schuldig zou zijn. loos zijn verdwenen. De mo- boren. Ze is van Schots-En- slachtoffers, die de afgelopen Zij werd aan de politie over- gelijkheid, dat als gevolg van gelse afkomst Het Deense maanden zijn gevallen, geleverd Dinsdagochtend is het slechte weer, de vliegtui- motorschip „Lalandia", dat bij opluchting, dat aij niet langer van erns tige misdrijven werden verdacht. Ze ble ven nog enige dagen als gasten waarna ze met de beste wensen, maar zonder haar, over de grens werden gezet. Zwaardere straf voor Aerdenhoutse millionnair „Het is bepaald een eis van het recht aan de requirant M. een hogere straf op te leggen, dan waartoe hij te Am sterdam veroordeeld is", aldus de procu reur-fiscaal bij de bijzondere raad van cassatie, die tot twee en een half jaar ge vangenisstraf inplaats van een jaar con cludeerde in de beroepszaak van de Aerdenhoutse millionair P. N. Menten. Deze werd wegens het werk, als tolk en deskundige in kunstzaken voor de Duitsers in Polen verricht, tot een jaar veroordeeld. Mr L. G- Kortenhorst, die als verde diger optrad, voerde een aantal cassa- ticmiddelen aan, waaruit hij conclu deerde, dat de veroordeling ten onrech te werd uitgesproken. De procureur- fiscaal te Amsterdam had eveneens cas satie aangetekend, omdat hij de uitge sproken straf te laag vond. De raad van cassatie zal op 9 November oordeel hen. De stakingsgolf Heti sociale rumoer in het bui tenland, tengevolge van looncon flicten na de devaluatie, Is nog niet tot bedaren gekomen. Integen deel, thans heeft het grootste Franse, links georiënteerde vak verbond, de CGT, tot een algeme ne staking te Parijs opgeroepen, als protest tegen het feit dat de Socialist Jules Moch tot kabinets formateur werd benoemd. Zoals bekend, brak Moch vorig jaar als minister van binnenlandse zaken met wapengeweld de algemene staal en mijnwerkersstaking en de CGT is dit nog niet vergeten! In Italië breide de krantensta kitig zich uit: thans heeft ook het Telexpersoneel de adviezen van de bond opgevolgd en het bijltje er bij neergelegd. De NederlandsBelgische greriT arbeiders, van uit België in ons land werkende, staken nog steecK De Belgische regering heeft zich achter hun looneisen gesteld. Ter bevordering van he» ver*ér ken van het reizigersverkeer word» te Hoek van Holland in opdracht van de Nederlandse Spoorwegen een nieuw kan toorgebouw opgericht, waarin accomo- datie zal zijn voor verschillende bedrij ven en instanties. In het nieuwe gebouw dat ongev. 60 kamers zal bevatten, zul len worden ondergebracht de kantoren van de Mij. „Zeeland", firma Hudig en Pieters. de PTT, de douane en ma rechaussee. Het gebouw zal plm 106 m. lang, 17,5 m. br. en 8,5 m. hoog worden Modeshow voor chique heren Mannelijke mannequins niet op hun gemak In de salon van Waltener is Woens dag de eerste Parijse Modeshow met mannelijke mannequins gehouden. Vijf studenten van het Parijse ccoservato rium schreden op en neer in het licht van de booglampen om de cos tuums te tonen, welke de heren der schep; Wig volgens de bpvatting van Waltener deze herfst en winter zouden moeten dragen. Om de manlijke manne quins bij hun eerste optreden wat meer op hun gemak te doen zijn had men hun ieder een vrouwelijke beroepsman nequin toegevoegd. De opzet slaagde echter niet geheel, want de studenten meden, althans in het begin, zoveel mogelijk de keurende blikken van het grootdeels vrouwelijke publiek en hiel den zich op de achtergrond, terwijl hun vrouwelijke partners de gebruikelijke poses ten beste gaven. Meer Amerikaanse boeken voor Nederland Krachtens een door drie Amerikaanse uitgevers met de ECA gesloten garantie contract, waardoor zij in staat zullen zijn een gedeelte van hun ontvangsten aan buitenlandse valuta uit de verkoop van publicaties in het buitenland te con verteren in dollars, zal Nederland meer Amerikaanse boeken ontvangen. De Curtis Publishing Co en de Ban tam Books Incorporated. die tot de con tracterende firma's behoren, hebben het voornemen boeken te verkopen in Ne derland, Italië en West-Duitsland.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1