N.-HOLLANDSE PERS 1945 Opnieuw gespannen toestand in Indonesië? Schaamteloos Gerrit de Stotteraar opnieuw gearresteerd NIEUWS->v 5e JAARGANG Nr. 1718 Maandag 17 October 1949 Uitgave Stichting „De VrJJe Alkmaarder' Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.65 p. kwart, bil vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familiebericht ten 18 ct. Bi) contract aanzienlijke korting. de DrT Lo.h£ de Hoge vertegenwoordiger Kroon, die zich voor een gevaarlijke situatie geplaatst ziet. Terwijl de deelnemers aan de Ronde Tafel Confeentie zich dag in, dag uit inspannen, om een overeenstemming te bereiken, waarbij van weerskanten gage ven en genomen zal moeten worden, is er een groep Nederlanders, die schijn baar geen andere zorgen heeft dan de deelnemers aan de Ronde Tafel Confe rentie het leven onaangenaam te maken. Het is gelukkig slechts een klein gedeel te. De overgrote meerderheid van ons volk heeft de Indonesische deelnemers aan de conferentie geen stro breed in de weg gelegd. Integendeel. Tijdens hun be zoeken aan de verschillende bezienswaar digheden in talloze steden en dorpen zijn de deelnemers door de bevolking uiterst welwillend behandeld. Al waren er on der degenen die hen hebben ontvangen wellicht, die aan het Indonesisch conflict de onaangenaamste herinneringen heb ben. De kleine groep Rijkseenheidlieden ontziet zich echter niet om met alle middelen het wantrouwen bij de deelne mers aan te wakkeren. Is er onlangs geen bericht verschenen, waarbij tot uiting werd gebracht, dat de auto's van de deelnemers van de RTC, voor zover xe gebruikt werden door Indonesiërs, niet veilig waren voor schennende han den. Werd de auto van Hatta niet met vuurwerk bestookt, zo dat de kussens schroeiplekken vertoonden. Gelukkig werden de inzittenden niet gewond. Maar het behoeft wel geen betoog, dat de deelnemers van de RTC door een dergelijk optreden verbitterd worden. Te meer, waar dan van de zijde van Rijks eenheid wordt gesuggereerd, dat het be schavingspeil van het Indonesische volk zodanig is, dat het de steun van Neder land niet kan ontberen. Welk een schaamteloze moed. Een fraai staaltje werd onlangs weer geleverd door het Nationaal Jongeren Verbond, dat in de Kurzaal van het Kurhaus te Scheveningen, waar tal van deelnemers aan de RTC zijn onderge bracht, een anti Indonesische demonstra tip wilde houden, waar als sprekers zou den optreden Admiraal Helfrich, en de heren Feuilleteau de Bruin en Luns hof. Dan weet men. wat er voor fraais aan het adres van de RTC te wachten staat. Het is natuurlijk geen toeval geweest dat het NJV deze plaats heeft uitge zocht. Hier was boosaardig opzet in 't spel. En het is beschamend, dat de Ne derlandse regering tussen beide heeft moeten komen, om deze anti Indonesische demonstralie te verhinderen. Voor een verzoek bleken deze lieden, die zich zo ver verheven voelen boven alles wat niet blank is, niet toegankelijk. Over be schaving gesproken. En nu maar weer schreeuwen, dat de democratie door de rcgering verk>'a:ht wordt. Want reken maar gerust, dat Igeen middel onbeproefd zal worden ge laten, om e2n spaak in het wiel te ste ken. Het is rog volstrekt niet zck":r. dat de RTC de resultaten zal nfwerpen. die jhet vredelieeeo-'e deei vaa ons olk graag z:u zien. Het heeft enige dagen ;ge:pannen, hoewel we de raad zouden willen geven u niet door sensatieberich- Iten van streek te laten maken. Indien bet echter tot een mislukking mocht ko men draagt de Rijkseenheidsgroep daar_ ■Voor slechts een gedeeltelijke verant woordelijkheid. Wij zelf, die deze lie den maar laten modderen zonder krach «ge tegenmaatregelen te nemen, zijn even schuldig. v. Z. „Vergeet hen niet" postzegels De opbrengst, boven de frankeerwaar •de van de z.g. „vergeet hen niet" post zegels bedroeg ruim f 160,000, een be Idrag. dat ten goede komt aan het Ne- Jderlandse Rode Kruis, de Niwin en de jtöehting „Nederland helpt Indie". Opzienbarende verklaring van Sultan van Djokja 0<-der „staakt het vuren" onuitvoerbaar? Er Is ernstige reden tot bezor gdheid over de werkelijke toes'.and in Indonesië. Terwijl in ons land getracht wordt via de Ronde Tafel Conferentie een acoord te bereiken hetgeen overigens zeer moeizaam en blijkbaar onvoldoende verloopt is de situatie in Indonesië opnieuw dusdanig verscherpt, dat van een gevaarlijke toestand kan worden gesproken. De Sultan van Djokjakarta, mi nister van Defensie van de Repu bliek heeft een opzienbarende ver klaring afgelegd. Hij heeft ander half uur met dr. Lovink, de Ne derlandse Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon gesproken, doch verklaarde na afloop dat hij er niet in geslaagd' was dr. Lovink de gevaren van de toestand in Oost Java te doen inzien. De Sultan beschuldigde de Ne derlanders er van slechts de let "ter van de van RooyenRum overeenkomst uit te voeren, doch de geest er van niet na te komen. Verschillende Republikeinse autoriteiten zouden zijn gear Verklaring van *dr H. Lovink De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. H. Lovink heeft thans, in antwoord op de beschuldigingen van. de sultan van Djocja, zijn verbazing uitgesproken over de rede als zoda nig, daar, naar dr. Lovink verklaarde, overeengekomen was geen éénzijdige mededelingen te doen. Dr Lovink achtte niet de Nederlan ders schuld aan de spanningen, doch was van mening dat de Indonesische militairen zich herhaaldelijk niet aan de bestaande overeenkomsten hebben gehouden. Van Nederlandse zijde zou den door constructieve en overtuigende voorstellen verschillende pogingen in het werk zijn gesteld om chaotische toestanden te voorkomen. Verkiezingen te Hamburg De verkiezingen in Hamburg, die gisteren werden gehouden, brachten op nieuw een socialistische meerderheid, n.1. 65 van de 120 zetels. Deze over winning betekende echter een achter uitgang van 17 zetels. De coalitie van Liberalen, Chr. Democraten en Con servatieven won 18 zetels. De sociaal democratische burgemees ter, Max Brauer, en alle senatoren werden verslagen. Nieuwe partij in West-Duitsland In Frankfort in een nieuwe politieke groeperihg geformeerd, |i.l. de .ySoci aal Democratische actie". Deze nieuwe partij stelt zich ten doel met de Communisten samen te werken; zij is voorstander van goede betrekkingen tussen West en Oost— Duitsland en streeft de hereniging van Duitsland na. Hans Ziegler, ex burgemeester van Neurenberg, behoort tot de leiders van deze partij. Misdadig en roekeloos In een overvolle straat te Parijs werd Zondag een autodief door de politie achtervolgd. Teneinde aan de greep der politie te ontsnappen, reed de onverlaat in volle vaart, zonder op het verkeer acht te geven, in een druk ke straat achteruit. Er werden 15 per sonen gewond. De misdadige chauf feur ontsnapte. resteerd, terwijl de Nederlan ders Republikeinse bataljons zouden hebben ontwapend, he'.geen tegen de afspraak van gezamenlijke verzorging van rust en orde zou zijn. De Sultan voorzag de mo gelijkheid van felle vijande lijkheden op geheel Java en Sumatra, indien niet spoedig door de wederzijdse militaire staven tot overeenstemming zou worden gekomen. De Sultan noemde de houding van de Nederlanders onredelijk, hij sprak van „een ondragelijk ge spannen toestand" en „een explo sieve situatie". De solda'en van de Republiek zouden tijdens het bestand „staakt het vuren" meer wapens hebben verloren (door Ne derlands optreden) dan tijdens 6 maanden guerillastrijd. Dr. Lovink, de Nederlandse Ho ge Vertegenwoordiger heeft om nadere instructies uit Den Haag verzocht. Hij was van mening, dat van Republikeinse zijde met deze eenzijdige verklaring de af spraak van gezamenlijke commu niques is geschonden. Hoewel nog vele officiële reac ties ontbreken, is toch de-conclu sie gewettigd dat opnieuw een ge vaarlijke crisis is bereikt. Tot op heden is op de Ronde Tafel Conferentie gebleken <fat de Republikeinen met onze vertegen woordigers niet tot vlette overeen stemming zijn gekomen. We her inneren b.v. aan de meningsver schillen omtrent de financiële zij de van de verhouding Nederland- Indonesië. Daarnaast is er ^le ver klaring van Palar. de Indonesi sche vertegenwoordiger in de Vei ligheidsraad, die gedreigd heeft de zaak pnmeuw voor dt Ver. Na ties te zullen breneen indien de Nederlanders halstarrig zouden blijven. Tenslotte zijn er de laat ste berichten over arrestaties van Nederlandse zijde. De huidige ontwikkeling bete kent nog niet direct het misluk ken van de Ronde Tafel Confe rentie, doch dat de standpunten zowel theoretisch als practisch ver uit elkaar hggen wordt zowel aan de conferentietafel bewezen als in Indonesië, waar gewapende botsingen onvermijdelijk schijnen te worden. Voorlopige Benelux- overeenkomst De ministers van de drie Bene luxlanden hebben vandaag hun goedkeuring gehecht aan de bepa lingen van een overeenkomst, die de weg moet banen voor de eco nomische Unie. Deze overeen komst voorziet in een overgangs periode, „Voorunie" genaamd, die zal duren van 1 Octobtr 1949 tot 1 Juli 1950. op welk laatste tijdstip men verwacht, dat de economische fusie, der drie lan den zal beginnen. Naar vernomen wordt, ,J>evat de overeenkomst reserves betref fende de betaling in goud van na delige saldi der handelsbalansen tussen de Beneluxlanden. Deze re serves zouden aan het debiteuren land toestaan de kwestie van zijn verplichtingen f'4 betaling' in goud of dollars opnieuw onder ogen te zien. Verantw. redacteur» J. t. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. R 2200 3971J Vlees, textiel, koffie en kaas spoedig bonvrij? Naar Het Vrije Volk weet. te mei den zou het plan bestaan op korte termijn vlees, textiel, koffie en kaas van de bon te doen. Het varkensvlees zou een maximumprijs krijgen, lager dan de thans geldende. De textiel zou, wat de wollen stoffen betreft, duurder worden. Gesproken wordt over f 2. per meter. Kaas zou geen moeilijkhe den opleveren, evenmin koffie, alhoe wel de laatste ons dure deviezen kost. Het Sowjetpartijblad „Prawda" heeft de berechting der elf Amerikaanse com munistische leiders een „Juridische far ce'" genoemd. Dit proces wasnodig om de democratische resten uit te roeien, Gerrit de Stotteraar is weer gepakt en hij is na een kort verblijf in het hoofdbureau van politie te Amsterdam naar Utrecht overgebracht en op nieuw opgesloten. Gerrit was na zijn arrestatie zeer zenuw achtig en van een verhoor is nauwelijks sprake geweest. Zaterdagavond besloot de r^yher che een inval te doen in he. huis van zijn zuster te Amsterdam. GERRIT DE STOTTERAAR in- en uitbreker De situatie in China De Chinese volkslegers hebben na de bezetting van Kanton, de onmiade lijke omgeving van de Engelse kolonie Honkong bezet. —Volkstroepen zijn tevens overgestoken naar het eiland Amoy; er zouden zware gevechten om dit steunpunt van Tsjiang Kai Tsjek aan de gang zijn. Gneneraal Tsjen Yi's toefen zijn Swatou, een havenstad 275 km ten noordoosten van Honkcmg, twelke in nationalistische haden was, binnenge rukt, zo verneemt Reuter uit gewoon lijk betrouwbare bron. Vlam in de pan Terwijl de bewoners op reis naar Alk maar waren, brandde er in hun woning te Koog aan de Zaan onder een pan met vlees en vet rustig de vlam. Op een gegeven moment sloeg de vlam in de pan en toen was Leiden in last. Te meer daar een groot deel van het Koger brandweercorps ter receptie was bij de heer H. L. M. van Heijnsbergen, uit Zaandam, ter gelegenheid van diens go" den brandweerjubileum. Omwonenden waarschuwden een be dienaar van een brandkraan, die met eer. straal op de waterleiding de woning van de familie Blauw voor algehele vernietiging behoedde. De keuken brand de grotendeels uit V-van Dag lot DagS De Sowjet-Unie heeft beslo achteruit trapte op slag ge- bisschop Bruno van Lotharin- dood Uit Meubeuge, aan het te restaureren Tijdens gen gegeven. Thans heeft kar de Frans-Belgische grens, zijn ccn rcde van de neo-fascist dinaal Frings besloten, deze weer vijf gevallen van kinder Almirante te Napels kwam 't as aan mgr Drault te geven, verlamming gemeld, waarvan (ot ernstige betogingen. Vijf ter vergoeding van het kwaad twee met dodelijke afloop cn twintig anti-fascisten wer - dat Duitsland aan Frankrijk Utt aantal werklozen in Ame den gearresteerd In Le Creu ten diplomatieke betrekkingen «eeft aangedaan Een Brits rika, is in de laatste week met sot (O—Frankrijk) zijn twee met de regerjng van de Duitse amphibie-vlkgtuig, dat een rujm 63000 gestegen Naar paddestoelen aangetroffen van democratische republiek aan demonstratievlucht jn Noorwe schatting zijn veertig personen meer dan een meter omvang, te knopen De regering der 9en maaKte- is op een hoogte Dm het leven gekomen, als ge Zij wogen resp. 26 en 47,5 kg Oostduitse republiek heeft Ru van ongeveer 200 meter tegen vojg van de overstromingen. in de Ver. Staten is voor dolf Appelt tot hoofd benoemd een berghelling gevlogen. Een jn Mexico. de eerste maa] eep neger tot van haar diplomatieke verte- Noor en drie Britten kwamen Qg schade aan de gewassen rechter benoemd De Belgi- genwoordiging te Moskou hierbij om het leven In de wordt op 12 millioen dollar scbe koningskwestie nadert Zaterdag is de 13000stejnwo- Nieuwlandpolder te St. Maar_ geschat In een kerkje in 't blijkbaar een acuut stadium, ner van Goes geboren Dui tensdijk is een landbouwers- dorp Dalduina in Italië, is 'n Een onderhoud tussen premier zend jaar geleden heeft de knecht, die op een kar met schilderij van Rubens ontdekt. Eyskens en de uitgeweken ko bisschop van Toul de as van bieten zat, door een paard, Het is in 2eer verwaarloosde ning Leopold verliep „bev-re- de heilige Elifizius aan de aarts dat plotseling met een poot toestand. Men is voornemens digend' Het bleek raak te zijn. Gerrit was niet van plan zich voetstoots over te geven. Op het moment dat hij door het W.C. raampje naar buiten wilde vluchten, heeft een rechercheur dit zeer onmaat schappelijk mens, dat door zijn diefstallen vele, door Vrouwe For tuna minder -goed bedeelde men sen, in moeilijkheden bracht, let ter lijk in de haren gegrepen. Men houdt er rekening mee, dat Gerrit opnieuw een poging tot ontsnappen zal arrangeren. Op deze manier tracht hij zich een sportieve reputatie te verwer ven, een reputatie waar deze ge" wetenloze inbreker allerminst recht op heeft. Oplichter gearresteerd Dc politie te Laren heeft de 37 ja rige B. uit Amsterdam, zich noemende Jansen, gearresteerd. B., die een half jaar bij een weduwe te Laren als „gast" inwoonde, deed bij verschillen de winkeliers te Laren, Amsterdam, Utrecht en Hilversum inkopen en be taalde met ongedekte cheques. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat onge veer 24 personen door hem zijn op gelicht, tot een bedrag van circa f 35.000,00. Voorts kwam aan het licht, dat hij mevrouw D., bij wie hij in pension was, onder allerlei valse voorwendsels een bedrag van ruim f 26.000,00 heeft weten afhandig te maken, waaronder een studiebeurs van één harer kinderen. De man gaf voor handelaar in rub ber te zijn, doch het enige stukje rub ber dat gevonden werd, was een ring van een weckfles. Van het verduisterde geld heeft hij goede sier gemaakt Hij organiseerde o.a. grote feestavonden in hotels. Hij dreef de mystificatie van de naam Jansen zover, dat deze ook op zijn spoorabonnement voorkwam. Herkeuring van afgekeurden Negen fabrieken van de grote „Alumium Company of America" zijn gesloten tengevolge van een staking van 16000 arbeiders, die lid zijn van het congres van vak verenigingen (GIO). Het totaal aantal stakers ln de V.S. bedraagt thans bijna een mil lioen (ook in dë staal en steen- kooUpdusirie wordt gestaakt). De minister van handel, Char les Sawyer, voorspelde dat vijf millioen personen werkloos zullen worden indien de staalstaking tot December voortduurt. Philip Murray, voorzitter van de bond van arbeiders in de staal industrie, verklaarde, dat de bond de vakverenigingen, die aangeslo Gereld is met de mijnwerkers r ten zijn bij het Amerikaans Vak verbonjd (AFL), samen te werken voor de gemeenschappelijke ver dediging voor het welzijn van de arbeidersbeweging. wr«erbericht Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond; PLAATSELIJKE BUIEN Meest matige Zuidwestelijke wind, wisselend bewolkt met voor namelijk in de kustgebieden van Zeeland, Holland en Friesland enkele regenbuien. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur voor Nederland Selden Chapin (rechts die met de „Veendam" van de Holland Amerika-lijn onderweg is naar ons land, wordt vergezeld door zijn dochter Helen (tweede van rechts) en de heer en mevrouw John M. Begg. De heer Begg is bijzondere assistent van de nieu we Amerikaanse ambassadeur in ons land. Jongens stalen jeep en reden echtpaar aan Drie opgeschoten jongens van 18 en 19 jaar hebben uit een garage in Gouda een jeep gestolen. Twee van hen, de derde durfde op het laatste moment niet mee, gingen daarmee 'n ritje maken. Zij kwamen echter niet ver. Bij het nemen van een bocht op de Westhaven reden zij het echtpaar Burghoorn uit Gouda aan. De man en de vrouw kregen een zware hersen schudding. Zij moesten in het Diaco nessenhuis worden opgenomen. De bestuurder van de jeep raakte na de aanrijding de macht over het stuur kwijt, en reed de gracht in. Hij l en zijn metgezel werden door voorbij gangers uit het water gehaald en zet ten het onmiddelijk op een lopen. Een voorbijganger, de heerde Jong vertrouwde deze eigenaardige reactie niet en ging de druipende vluchtelin gen achterna. Hij wist er één te grij pen, en aan het politiebureau af te leveren. De andere drenkeling kon niet direct worden gepakt. Hij is zich - zoals later bleek thuis wezen verkle den en vertrokken met de mededeling dat hij niet meer terugkwam. Hij is inmiddels ook gepakt, even als de derde medeplichtige. Allen zijn opgesloten. Thans in Frankrijk een 1-partij regering? Jules Moch zou, naar Reuter meent te weten, Zaterdagavond van plan zijn ge weest van de vorming van een regering af te zien. De laatste berichten maken melding van de interventie van presi dent Auriol. Moch zou nu hebben ge zegd Dinsdagmiddag een kabinet te kun nen presenteren. Er wordt verwacht, dat dit kabinet uit louter socialisten zal be staan. hetgeen wel een zeer smalle basis zou zijn.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1