mïiïz&r VOOR LENS Bokswedstrijd veroorzaakte verkeersopstopping Onze veestapel Huis aan de Baal Een verkeersopstopping, die 20 minu ten duurde, werd op de Kurfurstendam. één van Berlijn's drukte verkeerswegen. Veroorzaakt, toen duizenden zich bij een pp straat opgestelde luidspreker verdron Jen om te luisteren naar een reportage i Van de bokswedstrijd, welke op dat mo I ment in het Olympisch Stadion plaats j Vond tussen de 23 jarige Berlijnse half i Zwaargewicht Conny Rox en de 6 jaar rere Dietrich Hucks. Rox won in de ronde door knock out. waardoor hij het recht verkreeg op een titelgevecht tegen de Hamburger Richard Vogt. Het internationale schaaktournooi te Venetië, waaraan vijfien schaakmeesters uit verschillende landen deelnamen, is gewonnen door de Hongaarse groot meester Szabo. Onze landgenoot Prins bereikte een schitterend resultaat door derde te worden en o.a. de Joegoslaaf Gligoric en de Tsjechische kampioen Foltys achter zich te laten. Hij bleef anderhalve punt achter de Hongaarse winnaar. De turnlandenwedstrijd voor heren tussen België en Nederland, welke te Ant Werpen werd gehouden, is door België gewonnen met uiterst gering verschil. n.1. 583.65 punten tegen 583,35 punten. In het individuele klassement bezette Klaas Boot uit Alkmaar de eerste plaats en de Hengeloër Linde de tweede. KI. Boot excelleerde met 'n prachtige paard sprong. die het publiek in geestdrift bracht. Men bleef net zo lang juichen en klappen, totdat hij de sprong her haalde, wederom even beheerst en vlek keloos van uitvoering als de eerste keer. De Ned. Dambond heeft de schorsin gen. opgelegd aan Piet Roozenburg, v. d. Staay en Kluiver, opgeheven. P. Beers uit Noordscharwoude heeft Zaterdag en Zondag remise gespeeld tegen resp. van Dijk en Drenth, in de ■trijd om het persoonlijk damkampioen Schap van Nederland. Hij staat momen teel op de 11de plaats met 9 punten uit 12 wedstrijden. Aan de kop gaat Gordijn uit Den Haag met 18 punten Blijkens de thans door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde Cijfers van de herfstveetelhngen vertoont de rundveestapel, welke nu 2.542000 Stuks groot is, ten opzichte van Sep tember 1948 een bevredigende uitbrei ding. De toename bedraagt bijna 10 pet «n het peil van de stapel in September 1939 (2.733 000 stuks) wordt hiermede meer en meer benaderd. Het aantal melk- en kalfkocien steeg sinds het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar met bijna 124000 stuks. Het aantal stuks jongvee beneden 1 jaar ligt reeds boven het peil van September 1939. De gestadige vooruitgang van de var kensstapel heeft zich ook in de afgelo pen maanden voortgezet. Vergeleken met September 1948 bedroeg de stij ging niet minder dan 630-000 stuks, Waardoor het peil van September 1939 met 75000 stuks werd overschreden Verheugend is de .-tijging van het •antal fokzeugen, dat het wenselijk ge achte peil van 300.000 stuks dicht be gint te naderen. Het aantal biggen is thans even groot als in September 1939. terwijl het aan tal mestvarkens sinds September 1948 met 50% is toegenomen. Succes in Venetië. uit 11 wedstrijden. Keiler is derde me* 2 punten achterstand. De traditionele voetbalwedstijd Oos tenrijk—Hongarije, Is Zondag met 4—3 door de Hongaren gewonnen. Het was één van de spannendste landenwedstrij den, die in Ween en na de oorlog wer den gespeeld. Er is weer werk aan de winkel voor Luc. van Dam en Giel de Roode. Van Dam zal zeer waarschijnlijk in de Haag se Dierentuin uitkomen tegen de Franse bokser Kid Marcel op 22 November Op dezelfde dag komt Giel de Roode uit in een revanchematch tegen Omar le Noir, van wie hij een tijd terug op punten had verloren, indien althans de onderhandelingen tot een goed einde worden gebracht. Van Dam heeft ver der het aanbod gekregen in Londen een revanchematch te boksen tegen Albert Finch, die hij onlangs met groot machts vertoon versloeg, en de Roode is uitge nodigd voor een wedstrijd tegen Lumez of Clavel te Parijs. Hij denkt er hard over deze te accepteren. Voorzichtig bij NEVEL of MIST Talloos zijn de verkeersongevallen, die ontstaan door mist. In verband hier mee zouden we het volgende onder de aandacht van onze lezers willen bren gen: VOETGANGERS: Ga bij zware mist buiten uw werk uren niet onnodig uit Gebruikt het trottoir. Steekt de straat recht over en liefst niet in de nabijheid van een kruispun. Zijn er geen trottoirs of voetpaden, loopt dan links op de rijweg, zodat U het U tegemoetkomende verkeer kunt zien en tijdig kunt uitwijken. WIELRIJDERS: Zorgt voor een goede rijwielverlich ting, zowel voor als achter; mankemen ten daaraan kunnen bij mist zeker fatale gevolgen hebben. Rijdt ook overdag met licht en richt de stralenbundel naar beneden. Maakt gebruik van de rijwielpaden. Weest vooral voorzichtig met linksaf slaan; let nog scherper dan anders op het overige verkeer. AUTOMOBILISTEN EN MOTORRIJDERS: Rijdt bij mist overdag en des avonds met gedimde lichten. Zorgt, dat uw achterlicht helder brandt. Geeft op kruispunten met uw licht knippersignalen. Let vooral op bij het linksaf slaan en weest uitermate voorzichtig bij het oversteken van de weg. Uw richtingaanwijzer is geen toverstaf Integendeel, bij mistig weer is hij nog minder zichtbaar dan anders. Parkeert buten de rijbaan, de levens van andere verkeersdeelnemers en het behoud van uw eigen wagens hangen er vanaf. In het algemeen geldt dus; Weest nog veel voorzichtiger dan anders en rijdt langzaam. Hui' VAK KRUlOiïNIER is een zui nig vak. Misschien is het nog juister om te zeggen, dat de Middenstanders over het algemeen te beklagen zijn. Ze moeten veelal glimlachen, terwijl ze zouden willen vloeken. Want de klant is weer koning geworden. De zalige tijd gedurende welke de middenstanders door de klanten werden vertroeteld, in de hoop iets extra's te krijgen, is al lang voorbij. Een van onze nijvere midden standers kwam een dezer dagen bij een dame. Er ontstond natuurlijk een druk gesprek. Onder dat gesprek verscheen een andere buurvrouw, die de winkelier een jampotje toonde, dat hij had ver ten. Teneinde haar enkele stappen uit te sparen, werd haar beduid, dat ze het wel op het raampost kon neerzetten. Dan nam de winkelier het aanstonds wel mee. Buurvrouw verdween, het ge sprek ging verder. Tot het hondje bui ten ondeugend werd en achter een kip rende. Woedend opende de betrokken dame het raam en natuurlijk viel het jampotje aan scherven. Zonder het *e willen is er weer een conflict. Want de winkelier heeft natuurlijk de smoor in. Maar vraag nu eens aan zo'n dame een vergoeding? Tien tegen een dat ze nijdig wordt. Misschien zelfs klant weg. Dus zwijgt de middenstander. Glimlacht zelfs Vindt het hondje aardig. Maar inwen digJa, dat is het lot van de midden stand. HERINNERT U ZICH Shirley Temple nog? Is u ook zo weg van haar ge weest? Wat een schat van een kind hè? Ja, maar kleine kinderen worden groot. En Shirley is ook groot gewor den. Ze heeft al een echtgenoot en naar we vernemen is ze van plan er van te gaan scheiden. Hij zou haar geestelijk mishandeld hebben. Dat is een lelijke beschuldiging. Want als iemand je gees telijk knauwt, kan dat nog erger zijn dan lichamelijke pijn. En toch voelen we op het ogenblik meer voor de man, dan voor Shirley. Want wij geloven, dat Shirley geestelijk mishandeld is, toen ze nog een kind was. Door de manier waarop ze toen is geëxploiteerd, ver wend en verafgood. En we beklagen iedere man, die een dergelijke vrouw krijgt. Dat moet altijd op een mislukking uitdraaien. Vooral als de man geen lum mei is. 26. De maat had vlug met zijn zakmes het touw van de enter haak doorgesneden, zodat ze nu weer los van het Jacht waren. De Baron spartelde in het water, en Kappie kon hem nog net. voordat hij zinken zou. beetpakken Samen met de maat trok hij de baron in één van hun kisten. „Nu heb ik met het zilte nat kennis gemaakt." hijgde de Baron. „Dit moet iedere zeeman één keer in zijn leven overkomen, niet waar?" „Het is een schande!" nep Kap pie. „Die Schele Straal gaat te ver. Hij dooft de vuren van de schepen, omdat hij wil winnenmoet je hem zien lachen!" „Wie het laatst lacht, lacht hei best!" zei de maat, die zojuist een katapult had opgezocht, en die op de watertank van het brandweer schip afschoot. De maat had ge luk, want het was weer raak. Er spoot een grote straal water uit de tank. en Schele Straal stond er vloekend en tierend bij. „Dat ls niet eerlijk!" riep hij. „Da's een vuile streek! M'n tank kapot.... al het water stroomt er uitals er een brand komt, kan ik niet meer blussendaar zulle Jullie schadevergoeding voor motte beta le, lelijke verrajers!" „De ruige leemanstaai!" Juicht., de Baron. „Ik hoor het graag! Hojo!" IN EEN PLAATS IN QNS land. de naam is ons ontschoten, mochten de kinderen van een Rooms Katholieke school niet op tuberculose onderzocht worden door de districtschoolartsen dienst. Waarschijnlijk, omdat die niet van de zelfde religie was. En bij een dergelijk .I.T?.o?k moeien de kleren ui" Stel» u z ch toch eens voor. Er staat ons dus binnenkort wel weer wat te wachten. Schoolartr.cndienst op gelovige grond slag. Nou is lenskijker zich er we! van bewust, dat hij maar een eenvoudige domme man is. maar hij zou toch zeg gen: Indien zijn kinderen onderzocht moesten worden op tbc. ging hij niet eerst vragen hoe of de religie van de geneesheer is. Het riekt eigenlijk een beetje naar Nazistische methoden. In Offenbach -mocht een Joodse geneesheer immers ook niet aan arisch denkenden komen. Een rare weg, die hier bewan déld wordt. Lenskijker heeft enkele dagen met he* voornemen rondgelopen, om boksles te nemen. Het gebeurt namelijk nog al eens dat hij toornig wordt aangekeken als iEen twintigtal gcdelgeerden van de RTC hebben Zaterdag een bezoek ge bracht aan de Rijks Vak en Nijverheids sgfeool voor goud en zilversmeden te Schoonhoven. 'Daarna werden zij op het Raadhuis vaa Schoonhoven ontvangen. Burgemees ter A. M. Nieuwenhuisen spreekt de bezoekers toe. Geheel links aan de tafel van B. en W. de burgemeester van Medan mr D. Poerba. Geheel rechts dr Suparmo. 2de voorzitter van de BFO en dr Darma Setiawan, oud minister van gezondheid er iemand in deze rubriek wordt behan deld, terwijl hij vermoedde, dat een ieder van het gebeurde onkundig was gebleven. En van toornige blikken ko men soms gewelddadige handelingen. Maar va die boksles komt toch niets. Want laat me daar nu toch in de krant staan, dat tijdens boksmatches in Ameri ka er in dit jaar al negen mensen zijn doodgeslagen. En dat zijn dan nog zo genaamde vriendschappelijke gevechten. Sportieve gebeurtenissen van de eerstte rang! Nee, lenskijker riskeert de toor nige blikken. Hij gaat niet boksen. Anders toch wel een beschaafde sport, dat boksen. Rond het begin van onze jaartelling werden in Rome gevechten gehouden tussen gladiatoren, waarbij de een de ander in alle gemoedsrust mocht afmaken, als het publiek op de verkeer de manier voor het slachtoffer duimde. En deswege zijn de Romeinen uitge maakt voor barbaren. Dank zij de ze genende invloed van het C' 'endom zijn we nu heel wat verder. We slaan onze tegenstander nu dood. Ook zonder toestemming van het publiek. Laszlo Rajk en nog een paar Hon garen zullen niet meer spreken. Men heeft ze opgehangen. Jammer. We'had den ons al verheugd op nog een aan tal bekentenissen. Het was zo'n echt verheffend schouwspel. En zo interes sant. Hij heeft het zeker nog erger ge maakt dan Mindszenty. Die kreeg le venslang. Of zou het misschien te ge vaarlijk zijn geweest om hem te laten leven? Klassejustitie? Een goed geheugen „Ik ben ervan overtuigd, dat ik die japon ken", zei Esmond Knight verwon derd, toen zijn 15jarige dochter Rosa lind opkwam in een nogal antieke jurk die zij nodig had voor de opnamen van GONE TO EARTH. Geen wonder, toen de costumière op 't bekende papier tje aan de binnenkant van de japon keek, ontdekte ze. dat dit costuum het eerst gedragen was in „Wild Violets een West End show, waarin Esmond zeventien jaar geleden de hoofdrol speel de. Esmond kon zich zelfs nog herinne ren. dat het een van de costuums was. gedragen door de balletmeisjes aan het einder der tweede acte. Generaal Tsjen Yi.stroepen zijn Swa tou. een havenstad 275 km ten noord oosten van Hongkong, welke in natio nalistische handen was, binnengerukt, zo verneemt Reuter uit gewoonlijk be trouwbare bron. Het telegrafisch contact tussen Hong kong en Swatou bestaat nog, maar de verbindingen met Amoy en Kanton zijn verbroken. DINSDAG 18 OCTOBER. NA 12 U. Hilversum 1, 301 m 12.00 Meester werkjes; 1300 Nieuws; 13.15 Zuid Amerikaanse muziek; 14.00 Voor de vrouw: 14.30 Symphonisch concert; 16 u. 30 Jeugduitzending; 17.25 Gramo foonplaten 18.00 Nieuws; 18.30 Strijd krachten; 19.05 Promenade orkest; 20 uur Nieuws; 20.15 Bonte Trein met Henriëtte Davids; 21.30 Surinaamse muziek; 22.00 Dansorkest; 22.25 Muziek journaal; 23.00 Nieuws. Hilversum 415 m 12.00 Hit parade; 13.00 Nieuws; 13.20 Ensemble Organola; 14.00 Cellorecital; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Schoolradio; 16 uur Ziekenprogramma; 17.00 Jeugduit zending; 17.45 De Zevenklapper; 18.30 RVU: 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.40 Metropole orkest; 20.12 „Cyrano de Bergerac" van Rostand; 23.00 Nieuws 23.15 Symph. concert Programma 3: 12.00 Lichte gr.; 13 u. Nieuws; 13.15 Gev. progr.; 14.00 Mo zart programma; 15.00 Lichte muziek; 16.15 Populaire muziek; 17.00 Batavia; 18.00 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws; 20.00 Omroeporkest; 21.00 Zang; 22.00 Nieuws; 22 15 Dansmuziek. Programma 4: 12.30 BBC orkest; 13 uur 15 Revue orkest; 14.00 Dansmuziek 15.00 Amusementsmuziek; 16.00 Test; 17.10 Voor de zieken; 17.45 Militaire orkest; 19.00 Omroeporkest; 20.15 Sym phonisch concert; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazz. WOENSDAG 19 OCTOBER, voor twaalf uur. Hilversum I, 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws en gramofoonplaten; 9.00 Mo zart concert; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Populaire gramofoonplaten. Hilversum II, 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws en gramofoonplaten; 9.35 Sym ponisch concert; 11.10 Hoorspel. Programma 3: 7.00. 8.00 en 9.00 Nws 10.00 Orgelspel: 11.00 Zigeunenmiziek. Programma 4* 7.00, 8.00 en 9.00 Nieuws; 10.00 Le ménage en musique. Mllll'WHI»'''" door Andrew Mackenzie rS^SÉgiltsi T*- Bob Arlen is bij het huis aan de Baai, waar het onderzoek inzake de moord in volle gang is, even apart met Judith Taylor, het nichtje van de kolonel. Zwijgend laat hij haar het peukje met rouge zien. dat hij op de plaats van de moord heeft ge vonden Het meisje wordt angstig, verklaart dat zij hem uitvoerig wil vertellen. 41) Als Ik niet binnen tien minuten in huis ben, zullen ze iemand sturen om me te zoeken, zei Judith. Wordt u dan bewaakt? Op onopvallende wijze, ja. Vandaag hadden ze de chauffeur nodig voor iets anders, anders kan ik nooit alleen uit met de wagen en gaat hij altijd mee. Maar ik heb u toch wel alleen In het dorp gezien! O, zulke kleine tochtjes staan ze me wel toe. Maar herinnert u zich, dat lk een paar dagen geleden sprak met die jongeman Carfrew? Welnu, mijn tante wist dat al, voordat lk terugkwam uit het dorp. Ze heeft overal haar spionnen. Waar kunnen we dan rustig pra ten? vroeg ik. In het kantoor van mijn oom In de stad. Ik ga daar morgenavond heen om wat werk te doen voor meneer FeUowes. Hij komt om negen uur. Als u me nu om zeven uur voor de Bank van Engeland wilt ontmoeten, dan kunnen we rustig die paar uur praten. Judith drukte mijn hand even ln een vlug gebaar en verdween haastig in de richting van het huis. Brannigan stond in een telefoonhoorn te bulderen, toen ik me weer by hem voegde. Hy was de beschryving van de vermiste Job aan het doorgeven. Voor een zo rustige en bedaarde man als hij was, leek hy ongewoon boos en opge wonden. In deze hele affaire zit iets, dat me niet aanstaat, deelde hy de kolonel mede, die al zyn luidruchtig aplomb verloren scheen te hebben. Ik verzoek u ervoor te zorgen, dat uw hele perso neel hier vanmiddag aanwezig ls, opdat ik hup verklaringen kan laten opteke nen En nu stel lk voor het terrein nog eens over te lopen. Zodra Brannigan met my in het bos liep en buiten het gezicht van het huis was, schudde hy een gebalde vuist. Iedere steen van dat vervloekte ge bouw zal eraan gaan, als het me helpt om het geheim, dat hier achter steekt, te ontdekken, zei hy met grote harts- tochtelykheid. Voel je de misdadige sfeer, die hier hangt, ook zo aan als ik, Arlen? Het huis stinkt er gewoonweg naar. Ik keek hem enigszins nieuwsgierig aan. Ik wist niet, dat je psychisch zo gevoelig was, Brannigan. Gewoonlijk ben ik dat ook niet Maar van de een of andere verre Kel tische voorvader heb ik het vermogen geërfd om onmiddellyk te reageren, wanneer ik het Kwaad in levende lijve in de vorm van een persoon of een huis of wat ook. tegen kom. Het is een nut tig vermogen en één keer heb ik er myn leven door kunnen redden. Ik ben ervan overtuigd, dat in dit huis al heel wat kwaad is uitgebroed. We stonden in de schaduw van een grote boom even stil Hoewel de zon scheen, drong de zonneschyn, behalve met een enkele stralenbundel, die tussen de takken heen viel, niet door tot waar we stonden. De morgen was mild, maar toch huiverde ik. Wia verdenk Jt eigenlijk? vroeg ik. Iedereen! Het kan de kolonel zyn, die het gemiddelde luchtige type offi cier is, zoals er in het leger honderden gevonden worden. Het kan Edith Simp- kins zyn, die sombere, ondoorgronde lijke vrouw, die naar ik beoordelen kan een ijzeren wil moet hebben. Het kan ook de butler Roberts zyn. Ik houd niet van de starende uitpuilende ogen van die vent. Ik kan me hem voorstellen als een beul of een folteraar in de mid deleeuwen, zonder een spier te vertrek ken by de afschuwelykste en wreedste folterscènes. Het kan verder ook die dienstbode Mary zyn, die een koelbloe dig kwaadaardig soort meisje is. Dan is er Bartholomeus, een van de jacht opzieners. Van hem weet ik het niet. Ik kan me voorstellen, dat hy in een paniekstemming een oude man als John- ny neerslaat, maar ik kan me hem niet voorstellen als een moordenaar, die zyn slachtoffer een paar kilometer achter volgt om hem tenslotte de noodlottige slag toe te brengen. Wat de verdwe nen Job betreft, over hem kan ik me natuurlyk nog geen oordeel vormen. Maar op dit ogenblik kykt iedere poli tieman in het land al naar hem uit Het kan ook nog wel iemand an ders zyn, die op het ogenblik niet In het huis aanwezig is, meende ik. De Inspecteur wreef zijn grote handen *n elkaar. Daar heb je gelijk aan, Arlen. Die mysterieuze meneer FeUowes is er ook nog, die heel goed gisteravond wederom hier gekomen kan zyn. Myn mensen speuren al in Harwich, Walton, Clacton en omgeving om te zien of ze die motor boot te pakken kunnen krygen. Ik ge loof, dat ik Fellowes ook voor zal laten komen om te verklaren, wat hy gister avond precies uitvoerde. Ik kwam in de verleiding om Branni gan te vertellen wat ik voor morgen avond afgesproken had, maar by nadere overweging besloot ik niets te zeggen. Als Judith het vermoeden kreeg, dat alles wat ze me vertelde automatisch doorgegeven werd aan de politie zou ze haar vertrouwen in my misschien ver liezen. Heb je er lx/zwaar tegen, Fellowes me nog 'n dag of twee met rust te laten? vroeg ik- Ik volg een bepaalde lyn, die ik nog even voor me zelf wil houden. Als het geen resultaat oplevert, zal ik je dat vertellen, en daarna kun je hem ondervragen zoveel als je wilt. Brannigan keek me scherp aan. Zoals je wilt. Het heeft zeker iets met dat meisje te maken, houd me maar niet voor de gek. Ik zal die jon gedame vanmiddag mèt de anderen on dervragen. Hoewel ik het met je een# ben, dat ze niet goed in het patroon van dit wonderlyke huishouden past. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3