Zal er straks rijkelijk worden gewonnen? petroleum t f1 C V J Warmenhuizen heeft drie torens Een boortoren als een slecht uit de kluiten gewassen radiomast OLIE VERVOER Warmenhuizen heeft drie torens. Zij zijn bepalend voor het «Herlijk van dit vriendelijke dorpje ten noordwesten van Alkmaar. Tot voor kort waren er hier nog maar twee torens. De ene helemaal aan de linkerkant is van het historische, maar o, zo vervallen, protestantse kerkje. De andere ter rechterzijde behoort het Katholieke Godshuis toe. Deze to rens zijn tot nu toe de symbolen geweest van de Warmen huizense geschiedenis. Om deze twee kerken heeft zich heel wat strijd1 afgespeld.. En laaide deze niet nog onlangs op, toen de in meerderheid katholieke gemeenteraad een subsi die voor het herstel van het eeuwenoude protestantse kerk je afwees? Maar nu is dan die derde toren verschenen. Hij maakt de indruk van een niet volgroeide radiomast. Maar als de voortekenen niet bedriegen, wordt dit stalen geraamte de volgende bladzij in de hedendaagse en toekomstige nog ie schrijven historie van Warmenhuizen. Die geschiedenis zal petroleum heten wachten is nu maar op de defini tieve proefboring. Die zou eerst in September zijn geschied, maar er is een kleine vertraging opge treden en nu zal het wel Januari worden, voordat het zo ver is. Het is een uitstel, maar het zal beslist geen afstel zijn Voor Warmenhuizen is daar nu het wachten op. Bij de toekomstige proefboring zal er een twintigtal arbeiders in het dorp ondergebracht moeten worden. Dat is niet zo gemakke lijk, want er zijn eigenlijk geen beroepskosihuizen in dit plaatsje. Maar onze zegsman, die vinding rijk genoeg Is, heeft er al voor gezorgd, dat de nodige particulie De ioekomsi Zo is dus het Warmenhuizense heden: vol speculaties op de toe komst. Hoe zal Warmenhuizen heeft drie torens. Twee kerktorens. Zij zijn oud en zijn geworteld in het leven van het dorp. Zij zijn de zekerheden van de landbouwende bevolking. Maar nu is er die derde to ren. Het is nog onzeker, of hij bestendig zal zijn. Maar als die moderne toren blijft en gToot wordt, dan zal hij op zijn beurt diep ingrijpen in het Warmenhuizense le- in aanliojiw In de loop van dit jaar kwamen er een aantal vreemdelingen naar Warmenhuizen. Als spoedig wist het liele dorp, wat zij kwamen dóen. „Zij gaan olie zoeken," ging het van mond tot mond. Sommige dor pelingen lachten er spottend om, want waarom zou die bodem, die altijd de prachtigste gewassen had voortgebracht, nu plotseling olie gaan opleveren? Anderen ge loofden er echter in. „Want zou cu zo'n grote maatschappij een aantal mensen zonder baten maar laten rondhangen?" Overigens maakten de vreemde lingen niet de Indruk, dat zij hun tijd verspilden. Op vele plaatsen ©p het land in de omtrek verricht "ten zij naspeuringen. Die werk zaamheden leverden hoopgeven de tekenen op en de maatschap pij huurde een s:uk land, waar zij dacht het meeste resultaat te hebben om bij een proefboring de begeerde petroleum naar bo ven te brengen. Er werd een brok Je weg gelegd en na enige tijd verrees ook de boortoren, die tij dens de kermis te Warmenhui zen geinstalleerd werd. Zo komt het dat dit dorp tegenwoordig drie torens heeft. Twee ervan zijn grote zekerheden in het le ven van de dorpsbewoners. Maar wat zal de derde, die slecht uit de kluiten gewassen zendmast brengen? Hef is een vraag, die 't leven van velen beheerst. Als er olie gevonden wordt, dan bete kent dit een economische ople ving voor het dorp. Er komen ar beiders, misschien wel honder den. die zullen verteren en ver keren in het dorp. Ja, er zijn perspectieven Alles zal veranderen „Als er petroleum gevonden wordt, zal alles gaan veranderen in Warmenhuizen." hoorden wij een voorbijganger tot zijn zoontje leggen. „Alles zal veranderen". Maar wat betekent dat? Wij spraken er met enkele Zou hier olie zitten? dorpsbewoners over en het bleek, dat zij zich er allemaal wel onge veer een voorstelling van maken, hoe het worden zal, als De waard van het café op enke le honderden meters van de boor toren had een optimistische kijk op het gebeuren. Hij zei dit: „Ik heb de tijd nog meegemaakt, dat Warmenhuizen 800 inwoners had. Nu zijn het er 2700, maar het land, dat bewerkt kan worden voor de landbouw, is niet groter geworden, terwijl er tegenwoor dig heel wat arbeid mechanisch gebeurt. Er is dus eigenlijk min der werk dan vroeger, terwijl de bevolking meer dan verdrievou digd is. Allicht zal die petroleum winning werkgelegenheid bieden" Daar moesten wij eerst eens over nadenken en wij konden er niet zoveel tegen inbrengen. „Aangenomen natuurlijk, dat er olie gevonden wordt," zeiden wij daarom maar. Optimisme Ook dat bleek onze waard optl mislisch in te zien. Hij had voort durend contact gehad met de mannen van de oliemaatschappij Hij had immers voor kosthuizen gezorgd voor de arbeiders, die bij de voorbereidende werkzaamhe den betrokken waren De baas had zelf tegen hem gezegd, dat de voortekenen voor het vinden van aardolie gunstiger waren dan op menige plaats elders. Het er uit zien, indien er in belang rijke ma'e aardolie wordt gevon den? Di: laat zich wel ongeveer raden. Overal zullen in het pol derland boortorens gaan verrij zen. Er zal een uitgebreide indu strie onts'.aan. Honderden arbei ders, voor het grootse deel van buiten, zullen in Warmenhuizen komen wonen. Waar? Woon ruim te is er in het dorp niet. Ook hier heerst woningnood. Zoals in de Drentse olievelden van Schoon- derbeek zullen de arbeiders wel in barakken worden onderge bracht. Daar heeft de Nederland se Aardolie Maatschappij het wo ningprobleem aldus opgelost. Hon derden arbeiders zeiden wij. Zij zullen wekelijks duizenden gul dens in Warmenhuizen uitgeven. De middenstand zal hiervan in ruime mate profileren. De arbei ders zullen voorts het amuse ment in de café's gaan zoeken. Zij zullen in contact komen met de bevolking. Zij zullen pra ten over vele ondërwerpen. Men zal elkaar wederzijds beinvloeden Men zal van elkaar leren. En dit kan een diepe invloed op het Warmenhuizense leven gaan krij gen. Het is nu eenmaal zo, dat in dustrie-arbelders anders staan tegenover de maatschappelijke vraagstukken dan een landbou wende bevolking. De arbeiders uit de industrie zijn, als wij het grote woord eens mogen gebrui ken meer revolutionnair, linkser dan de dorpsbevolking. Hoe "al nu het proces zich ontwikkelen? Zal de olie arbeider op de duur een diepgaande invloed verkrij gen op het denken en handelen van de dorpelingen? Of zal het omgekeerd zijn? De ervaring uit andere streken heeft geleerd, dat industrialisering het politieke den ken naar links dreef. Zal dit ook in Warmenhuizen het geval zijn? Kijkje in een der boortorens ven. Dan zijn er drie zeker heden in het dorp, die naar wij geloven, naast elkaar kun nen leven, maar die toch van diepgaande invloed op elkaar zullen kunnen zijn. WOENSDAG, 19 OCTOBER, na twaalf uur: Hilversum I, 301 m. 12,00 Or gelspel 13,00 Nieuws 13,15 Prom. orkest 14,00 Gesproken portret 14,15 Jeugdconcert. 15,00 Jeugduitzending 16.30 Zie kenprogramma 17,00 Voor de jeugd 17,30 Dansmuziek 18.00 Nieuws 18,30 Strijdkrach ten 19,30 Voor de jeugd 20,00 Nieuws 20,15 Operette 21,35 Hoorspel 22.20 Lichte muziek 23,00 Nieuws. Hilversum II, 415 m 12,00 Amuse mentsmuziek 13.00 Nieuws 13,15 Orgelconcert 14,00 Koor zang 14,30 Donauklanken 15.00 Jeugdconcert 16.15 Jeugd uitzending 17,30 Surinaamse muziek 18,00 Dameskoor 18.30 Radiosrip 19,00 en 20,00 Nieuws 19,40 Radiokrant 20,15 Concertgebouworkest 21,00 gr. pl. 21,35 Volksliederen 22,00 Ensemble Selecta NCRV kwartet 23,00 Nieuws. PROGRAMMA III 12,00 Lichte gr. 13,00 Nieuws 13.15 Gr. pl. 14,00 Operette en filmmuz. 15,00 Lichte muziek 16,00 Gev. muz, 17,00 Balavia 18,00 Ka mermuziek 19,00 Gev. progr. 20,00 Zwitserse ork. 21,15 Ka mermuz. 22,00 Nieuws 22,15 Jazz. PROGRAMMA IV 12.30 Licht klassieke muziek 13.15 Variété orkest 14,00 v d vrouw 15,00 Strijkensemble 16,15 Klassiek concert 17,15 Accordeonorkest 18,00 v d sold. 19,10 Casino programma 20,00 Symph. conc. 22.00 Nieuws 22,15 Lichte muziek. DINSDAG, 20 OCTOBER vóór twaalf uur: Hilversum I, 301 m 7,00 en 8,00 Nieuws 10,00 Morgenwijding 10,30 Arbeidsvitaminen 11,00 Kerk- en torenklanken. Hilversum II, 415 m 7,00 en 8,00 Nieuws 9,40 Schoolradio 10,15 Morgendienst 11,00 Radio ziekenbezoek. PROGRAMMA III 7.00. 8.00 en 9,00 Nieuws en gr. pl. 10.00 Ör gel 11,00 Lichte muziek. PROGRAMMA IV 7.00, 8,00 en 9,00 Nieuws en gr. pl. 10,00 Le ménage en musique 11,00 v d scholen. Bietenoogstmaehlnes worden gedemostreerd Op Vrijdag 21 October a.s. orga niseert de Stich'ing voor de Land bouw in samenwerking met de Federatie van verenigingen voor bedrijfsvoorlichting een grote de monstratie met bietenoogstmachi nes. Deze demonstratie wordt gehou den op het bedriif van de heer J. Plaisier, Oostdijk. Schermer en is voor een ieder toegankelijk vanaf 13 uur. Er zullen 16 appara'en worden gedemonstreerd: 6 kopapparaten, 6 lichters, 3 roomachnes en een betenlader. Indien de olie-industrie in Warmenhuizen tot ontwik keling zou komen, dan kan op gemakkelijke wijze in het vervoer worden voorzien. Er ligt n.l. nog steeds de spoorbaan van het stoom- Irammetje, dat niet meer voor personenvervoer wordt ge bruikt. Een aftakking van de spoorbaan naar de olie-velden is op eenvoudige wijze te maken en de olie zou per trein zeer spoedig vervoerd kunnen worden. Hiertoe zou den dan ook plannen bestaan. ren iemand willen opnemen voor de duur van de proefboringen. Daarna spreken wij nog over "n heleboel andere dingen. Het woord petroleum wordt niet meer genoemd. De waard is een gezel lige causur, een man. die overal op zijn plaats zou zijn. Een spreuk Het gesprek is zo geanimeerd, dat je er een bus voor laat lopen. Aan de wand van de gelagkamer hangt een bordje met de spreuk: „Wie zijn eigen tu'ntje wiedtJ ziet 't onkruid bij een ander niet" Wat dit met de petroleum van Warmenhuizen te maken heeft, waarover wij schrijven, weten wij zelf niet, maar het klinkt wel mooi en zinvol. En misschien heeft het wel wat met de petro leum te maken, want is het nie* deze magische vloeistof, die in de gehele wereld de raderwerken in beweging zet. En worden om de ze vloeistof niet oorlogen gevoerd en moorden gepleegd. En kijkt 'n petroleumkoning niet bij voor keur naar het tuintje van de an der. En zegt hij dan ook niet graag: „Dat onkruid kan ik in jouw tuintje niet aanzien. Ik zal het eens schoon wieden." En wiedt hij dit dan niet zo schoon, dat de petroleum uit de grond opborrelt? Maar dit terzijde. Uit de beste bron (zonder olie) kunnen wij verzekeren, dat er om de Warmenhuizense aardolie geen oorlogen zijn gevoerd en evenmin zijn er moorden ge pleegd. Wij, Hollanders, zijn nu eenmaal in eigen huis een door gaans vriendelijk volk en wij ver vallen niet zo spoedig in bovenge schetste rauwe methoden, die el ders in de wereld toch wel dege lijk ingang hebben gevonden. Tankwagens waarin de juist gewonnen olie weggevoerd wordt

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4