Ikmaafdei N.-HOLLANDSE PERS 1945 Joego-Slavië in Veiligheidsraad gekozen Vele tegenstrijdige berichten over Indonesië Anderhalf jaar lang onschuldig in de gevangeni^k ^NIEUWS-N 5e JAARGANG Nr. 1722 Vrijdag 21 October 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder'.'; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bfl vooruitbetaling Advertenties 14 et pe* mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteuri J. v. Zooneo Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL R 2200 8971- Sform in de Verenigde Naties Protesten van Polen en de Sowiet-Unie De Veiligheidsraad is één der belangrijste lichamen in de structuur van de Ver. Naties. Zij bestaat uit 5 permanente leden. n.1. Engeland, Ver. Staten, Fiank rijk, China en de Sowjet Unie, daaruaast uit z.g. tijdelijke leden, d-w.z. staten die voor de tijd van twee jaar zittting hebben. WYSJINSKI „Wij zullen deze stemming niet erken- Niet verhelderend Deze verzuchting moeten ongetwijfeld velen hebben geslaakt, toen de bijeen komst van de Kamer van Koophandel in Alkmaar achter de rug was. De be doeling van deze bijeenkomst was, dat de leden van de Kamer een antwoord zouden geven op de~vragen, hoe werk loosheid te voorkomen en te bestrijden en omtrent de mogelijkheid van indus trialisatie in ons gewest. Vragen, die voor het gehele gewest van groot belang zijn. Vragen echter, die niet kunnen worden opgelost door middel van een -discussie na afloop van een inleiding. En voral niet, wanneer de deelnemers aan die discussie politiek ingesteld zijn, zo als dat helaas met teveel industriëlen en handeldrijvenden het geval is: Behoudénd, wörs van het nieuwe en als de dood voor leiding in economische vraagstukken. Dit is geen verwijt en mag ook niet als zodanig worden opgevat. De een denkt over de maatschappelijke ontwik keling anders als een buurman. Er moet echter tussen die verschillend denken den een gesprek mogelijk zijn, dat wel licht verhelderend kan werken. Dat is de bedoeling van dit artikel. Wij stel len gaarne plaatsruimte beschikbaar voor anderer opinie. De verschillende sprekers op de ver gadering hebben op hun manier trach ten aan te tonen, waardoor de weA- loosheid zou kunnen worden bestreden en de industrialisatie zou worden ver groot. Ze zijn er niet in geslaagd. Ze konden er niet in slagen, omdat ze allen vasthielden aan het standpunt, dat de overheidsbemoeiing met industrialisatie en ondernemingen of een minimum moet worden beperkt. Het is onze overtuiging, dat men de Werkloosheid nimmer afdoende zal kun nen bestrijden, indien men de conjunc tuur niet beheerst En de conjunctuur kan slechts beheerst worden, indien men de overheid de bevoegdheid geetf, in te grijpen in het bedrijfsleven. Zij moet ordenend en verordinerend kun nen optreden. Ze moet de hoegrootheid der productie en de omvang van het verbruik kunnen bepalen. Opvoeren of Èikrimpen. Ze moet arbeidsgelegenheid scheppen, openbare werken in reserve houden en wat al niet meer. Het is beslist onvoldoende, dat de Overheid zich slechts zou bemoeien met het on dersteunen van werkloos geworden ar beiders. Haar taak moet zich veel ver der uitstrekken. Wie dit niet erkent kan slechts met vrome wensen en ver langens naar voren komen. Een zo'n wens is naar voren geko men, bij monde van de heer Kroeze, die uitbreiding van de verwerkings- en verduurzamingsindustrie voor de land en tuinbouw wenste. Denkt men dit pro fcleem op te lossen, door de wenselijk heid uit te spreken? Ieder tuinder zal erkennen, dat hier een noodzaak aan wezig is. Maar ieder tuinder weet ook. dat de mensen, die over genoeg kapitaal beschikken, slechts tot stichting van der gelijke fabrieken overgaan, als ze den ken, dat er winst in zit voor de onder nemers. Tuinders of arbeidersbelangen spelen hier geen rol. En als de belan gen van de grootste groep geen rol spelen, zulen hun noden nimmer worden gelenigd. Hier moet de gemeenschap, de overheid, regelend, stimulerend optre den, waarna de groepen zelf, door mid del van b.v. coöperatie, voor verdere uitbouw zorg kunnen dragen. Aanvaardt men dit leiding geven inet, dan rest de vrijheid, die ons reeds meermalen tot de wanorde heeft "gebracht. v. Z. Ditmaal moesten drie tijdelijke leden worden gekozen. Equador en India werden bij eerste stemming benoemd. Om de derde plaats moest door écn der Oost Europese staten worden ge vochten. Nu wil de traditie dat de meer derheid der staten, die geografisch met het te kiezen landen verbonden zijn, bepalen welke staat uit hun omgeving de vacante zetel in de Veiligheidsraad zal bezetten. Maar Ce politieke strijd sprak een hartig woordje mee. Joego Slavië beschouwt zich als een Oost- Europees land, alhoewel de diverse Oost Europese staten om politieke redenen Tsjecho Slowakije als Oost Europese staat in de Veiligheidsraad wensten. Er was vooraf reeds heftige strijd om de vacante zetel. Daar was o.m. de persconferentie van Wysjinski. en vlak voor de stemming een korte rede van genoemde diplomaat», die zelfs tot twee maal door de voorzitter werd onderbro ken. Bij de eerste stemming behaalde joego Slavië 37 stemmen, d.w.z. twee te wei nig. Bij de tweede stemming kwamen juist 39 stemmen uit de bus. De andere landen, waaronder Neder land hebben dus Joegoslavië gekozen, alhoewel Engeland en andere landen van het Britse imperium, evenals de Oost Europese landen en Polen vermoe delijk de candidatuur van Tsjecho Slo wakije steunden. Wysjinski protesteerde opgewonden, en noemde dit een schending der tradi ties, die het bestaar^^n de Ver.Naties in gevaar br^jj^ÉBMfePolen protes- Andere dipIori^^^^Kschouwden de procedure echter a^^Vkomen gerecht vaardigd. Joego Slavië is een Oost Eu repese staat, dus is aan de eis van geo grafische verdeling der zetels voldaan. Het gerucht als zou de Sowjet Unie 2elfs uittreding uit de Ver. Naties over wegen wordt door enige politieke waar nemers niet serieus genomen. Zij zijn van mening dat de toestand in China en de spoedige erkenning door de At- Iantische landen van Mao Tse Toeng de positie van de Sowjet Unie in de Veiligheidsraad weer zal verstevigen Daarnaast zou de Sowjet Unie te veel belang hebben bij een lidmaatschap der Ver. Naties, al was het alleen maar omdat dit een internationale spreekmo gelijkheid is. Officiële reacties zij overigens nog achterwege gebleven, zodat de defini tieve beslissingen die hieruit misschien zullen voortvloeien nog wel enkele da gen op zich zullen laten wachten. Kussende knapen Vragen aan de minister heb ben gisteren het Britse Lager huis plezier opgeleverd, toen een Labourlid de minister van opvoeding vroeg of het pak slaag, dat 6 Londense jongens op school hadden opgelopen wegens het kussen van meisjes overeenkomstig de regel was. Onder grote hilariteit ver klaarde minister Tomlinroc, dat hij hieromtrent geen maat regelen zou nemen. ,,Ik kan mij voorstellen dat de jongens het de moeite waard vonden" zei hij. Het conservatieve lid noem de de kern van de zaak het volgende: „Was het kussen de straf waard? Als wij moe ten aannemen, dat het emotio nele zich tot het physieke verhoudt als twee staat tot een, dan hebben de jongens □iet te klagen gehad". Rotterdam in vogelvlucht Het wordt moeilijk de situatie in In donesië te overzien. Terwijl enerzijds een verklaring werd bekend gemaakt waaruit ontspanning en wil tot over eenstemming viel te lezen, is anderzijds een Republikeinse stem naar voren ge komen die van een vastbeslotenheid rept die moeilijk als compromisgedachte kan worden vertolkt. De UNQ heeft n.1. besprekingen ge arrangeerd en voor bepaalde gebieden een vaste grens afgebakend. Binnen dit gebied zal het patrouilleren van resp. Republikeinse- of Nederlandse troepen aan voorschriften en overeenkomsten zijn gebonden. De Republikeinen eisen als voorwaarde tot opheffing van de bestaande spanningen: a. Onmiddellijke vrijlating van alle ge vangenen en burgerambtenaren, die na 10 Augustus zijn aangehouden; b. De teruggave van alle wapens, dit sindsdien in beslag zijn genomen; c- Geen arrestaties of ontwapening zon. der voorafgaand overleg met de plaat selijke gemengde commissies of zonde! overeenkomst tussen de commandan ten van beide partijen. Mochten bovengenoemde gevallet zich voordoen, dan moeten zij binnen de 48 uur ter goedkeuring aan boven genoemde autoriteiten worden voor gelegd. Nader wordt echter gemeld dat de Republikeinse ministerraad vasthoudt aan het onderhoud dat de Sultan van Djokjakarta heeft gehad. Hierin wordt gezegd dat de Nederlanders reeds zo vaak de Republiek hebben beschuldigd, en dat van Nederlandse zijde weer ge tracht wordt het z.g. „plan 's Jacob" naar voren te schuiven, dat een besliste verslechtering in de verhouding tussen Nederland en de Republiek zou bete kenen. Deze anti-Nederlandse stemming zou van Woensdag dateren, terwijl de Und-bespreking van Dinsdag is- Een lichtpunt is de verklaring van mr. v. Hoogstraten, die te Batavia Is aangekomen in zijn kwaliteit als staats secretaris van economische zaken. Hij deelde mede dat op de Ronde Tafel Conferentie in hoofdpunten overeen stemming is berejkt. en dat het nog slechts om regeling van detailpunten zou gaan. Majoor Walter I. üeadle, heeft op het vliegveld Frankfort, vanwaar de luchtbrug naar Berlijn begon, aan een 160tal arbeiders oorkonden uitgereikt De arbeiders hadden zich door hun onvermoeid werken aan de luchtbrug onderscheiden. Congres accordeonisten De Nederlandse accordeon- en mond- accordeonbond zal op Zaterdag 29 en Zondag 30 October, onder voorzitter schap van de heer J. Verhulst, zijn jaar lljkse congres houden te Arnhem. Men wil spreken over het verhogen van het culturele niveau van de accordeon, en mondaccordeon-orkesten. Zaterdagavond zullen de Arnhemse orkesten in de grote zaal van Musis Sacrum de congresgan gers een concert aanbieden. Zondagmid dag zal de heer Joop Schouten 'n inlei ding houden over de plaats, die accor deon en mondaccordeon In ons volksle ven innemen. Een ernstige gerecbterlijke dwaling is dezer dagen aai^Hw licht gekomen- Een Amsterdamse chauffeur A. M., gehuwd, vader van 1 kind, werd destijds voor verduistering van f 80,000veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Het bewijs steunde op een verklaring van de handschriftkundige dr. C J. van Led den Hulsebos. De zaak is thans door een particuliere detective tot klaarheid gebracht. In December '46 reed de thans vrij gelatene als chauffeur van de Amster damse Bank naar het Centraal Station, met een pakje waarin een bedrag van f 80.000,— zat. Bij aankomst van het pakje in Axel bleek dat het slechts waardeloze documenten bevatte. De 35- jarige chauffeur werd gearresteerd, doch hield zijn onschuld vol. Hij werd ver. oordeeld op grond van een wetenschap- \.van Dag lot Dag-' dagochtend van Brunsbuttel gevangenis te Brescia twee vallen op Joden waren voor in Duitsland met een lading mannen, beschuldigd van het gekomen Prinses Elisabeth hout naar IJmuiden is vertrok mak en van valse sterling vertelde op een bijeenkomst ken, is nog steeds niet boven bankbiljetten, vrijgelaten. La- van jonge vrouwen, dat haar water gekomen. De mogelijk- ter bleek, dat de brieven van thans 11 maanden oude zoon heid bestaat, dat het scheepje het hoofdkwartier eveneens Prins Charles nog niet lopen defect is geraakt en 'n vlucht- vervalst waren. Maar de vo- ka. Hij staat wel en kan ook Een gevangene in de staat haven heeft opgezocht De gels zijn gevlogen 22 Octo flink kruipen De varkens Mississippi heeft 6 maanden minister van verkeer en wa- ber vertrekken 14 vooraan- in Noorwegen verkeren in lang met een geheime zender terstaat heeft voor Zondag 6 staande pacifisten uit Europa nood. Zij niezen en proesten in zijn cel radio-uitzendingen Novemee- het Zondagsrijver- en de V.S. uit Southampton de ganse dag door. Het wordt gegeven, waarin hij zijn vrij- bod opgeheven Sedert Don om in India een wereldcongres veroorzaakt door een kraak- heidstelling vroeg. De propa- derdat/norgen 11 uur betrekt van pacifisten volgens de door been-aanwas in de neus. De ganda is nu afgelopen, daar ook Groenlo g&.v uit Duitsland Gandhi gegeven richtlijnen bij kwaal is moeilijk te genezen het toestel ontdekt is Een Op het plein voor het stad te wonen- Nederland is door en overerfelijk In Schot- reusachtig beeld van Stalin huis van Kopenhagen bloeien ds. J. J. Buskes vertegenwoor- land is men van plan de man zal Praag gaan sieren. Het voor cie iw®edr maal dit jaar digd Er is een comité op- nelijke bewoners van de ge- beeld, dat 30 m. hoog is, zal de kastanjebomen. Ook ziet gericht, dat voorbereidingen vangenissen ieder weekend n op een heuvel worden opge- men weer aardbeien in de treft om een gedenksteen aan paar vrije dagen te geven, on- richt en slechts door de torens winkels De bond van Ca- te brengen in het huis, waarin der voorwaarde dat zij belo- van de St. Vitus-kathedraal nadese zeelieden, die zes maan de Friese schrijver Waling ven terug te zullen komen, in hoogte worden overtroffen, den geleden een staking af- Dijkstra te Holwerd vele ja- Met dc vrouwelijke gevange- De eerste steen zal op Stalins kondigde tegen de reders aan ren heeft gewoond De Brit nen durft men het niet aan 70ste verjaardag. 22 Decem- de Canadese Oostkust, heeft sc minister van binnenlandse Maandag zal in Nijmegen de ber, worden gelegd Het Ne de staking thans afgelast zaken Chuter Ede, verklaarde 1000ste na de oorlog gebouw, derlandse kustvaartuig „Claes Op schriftelijk bevel van het Donderdag in het Lagerhuis, de woning in gebruik genomen Compaen", een ongeveer 500 hoofdbureau van politie heeft dat er in het vorige jaar te worden, ton metend schip dat Maan. de directcur van de Italiaanse Londen 55 gewelddadige aan- pelijke verklaring van genoemde politie deskundige, die 40 punten van overeen stemming in het handschrift van ver dachte en het adres op het vervalste Pakje constateerde. Hij nam ook afwij kingen waar, doch deze hebben blijk baar niet de doorslag gegeven bij het vellen van het vonnis. De Amsterdamse Bank geloofde, even min als de directe kennissen van ver. oordeelde, in diens schuld en betaalde het salaris door tot het vonnis werd ge veld. De familie nam een particuliere de tective in de arm, deze een helderzien de, die de vrouw van een andere man die bij het vervoer aanwezig was ge weest, onder handen nam. Deze viel be trekkelijk snel door de mand; haar man was de dader. Het vonnis is thans in hoger beroep herzien. De verdachte is vrijgelaten en heeft een eis tot schadevergoeding inge diend. Kenmerkend voor de gewetenloosheid van de werkelijke dader is dat hij nog trachtte aan te tonen dat de onschuldige chauffeur een deel van de buit zou heb ben ontvangen. Ook dit bleek onwaar te zijn. Boete voor Sylvia van der Moer De 26-jarige Nederlandse Sylvia van der Moer is tot een boete van 21.000 Finse mark veroordeeld wegens bedrog misleiding van de autoriteiten en over treding van de bepalingen aangaande de aankomst en het verblijf van vreem delingen in Finland. Zij verzekerde steeds dat de politie haar Verkeerd had begrepen. weerbericht Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: NU EN DAN BUIEN Wisselende bewolking met vooral in de kustprovincies nu en dan buien, sommige met onweer cn hier en daar met hagel. Iets kouder. Voorname lijk des nachts in het binnen land. Matige, in de kustgebie den tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en West. Paillard verbetert werelduurrecord achter de motor De Fransman Georges Paillard heeft met succes een poging ondernomen om het werelduurrecord op de weg achter de motor te verbeteren. Achter zijn gangmaker GueHn, die een speciaal ge construeerde 1000 cc motor bereed, leg de hij op een traject tussen Bordeaux en Bayonne een afstand af van ruim 97 kilometer. Het oude record stond met 87,918 km ten name van zijn landgenoot Jose Meif- fret- Prijsstop opgeheven Officieel is bekend gemaakt dat de prijsstop van de navolgende artikelen is opgeheven:, cosmetische artikelen, land bouwwerktuigen, landbouwmachines en tractoren, zuivelbereidingsmachines en onderdelen, huishoudelijk- en laborato rium glaswerk, machines en krachtwerk tuigen, optische artikelen, poetsmiddelen pharmaceutische specialité s en andere chemische producten met uitzondering van tandpasta, schoencreme en boenwas. Verder, dameshoeden en baretten, he renhoeden. petten en baretten, envelop pen. postpapier, loon- en monsterzakken 'els. papieren zakken, verschillende houtproducten, houtbereiding, electro. technische artikelen, gereedschapsmachi nes, hef- en krachtwerktuigen, motorre. visies, inmaakglazen en inmaakpotten. Dit loslaten van de prijsstop betekent dat de veranderde grondstoffenprijs mag worden doorberekend tot in het eind product, hetgeen in vele gevallen prijs, verhoging inhoudt! Amerikanen gaan films maken in W.-Duitsland Zes Amerikaanse filmmaatschappijen technici, 'n Aantal films zal worden ge stemd voor het Duitse publiek, n.1. de Metro-Goldwyn-Mayer, Paramount. Twentieth-Century.Fox, Warner Bro thers, RKO en Columbia. Sommge der maatschappijen zullen films maken met haar eigen acteurs en technici, andere met Duitse acteurs en gaan in West-Duitsland films maken be maakt als DuitsyAmerikaanse productie, waarbij de Amerikanen hun tegoeden in Duitsland zullen bijdragen en 51 pet van de opbrengst der films in Duits land eisen en de totale opbrengst der films door vertoning in het buitenland.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1