Ikmaafifeï n.-houandse pers 1945 Sultan van Djokja is gematigd optimistisch Een genie! Deense vrachtboot „Ivar" vergaan NIEUWSv 5e JAARGANG Nr. 1725 Dinsdag 25 October 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bfj vooruitbetaling Advertentie» 14 ct. per mm., familleberich» ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verantw redacteur. J. Zoooen Bureau, Rldderitraat hoek Oudegracht Tel IC 2200 S97I Souvereiniteits-overdracht in de loop van dit jaar noodzakelijk - Concentratie van Neder landse troepen in de hoofdsteden bepleit De Sultan van Djokja, die vorige week zijn opzienbarende redevoering hield in verband met militaire span ningen op Oost-Java, heeft in zijn kwa Uteit als Vice minister president op nieuw een aantal belangwekkende uit spraken gedaan. Ten eerste over de Ronde-Tafelcon ferentie. Hij verklaarde dat Hatta en de andere gedelegeerden nimmer bui ten hun mandaat zijn gegaan. De Republikeinse delegatie houudt vast aan de oorspronkelijke eis dat 1 Jan. de officiële souvereiniteitsoverdracht moeten hebben plaats gevonden. De Sultan verwachtte, dat de Ronde-Ta felconferentie 1 November zal fcljn beëindigd. Dan zal tevens een basis moeten zijn gevonden voor de samen werking met de andere Indonesische Staten en de vrijwillige samenwerking me* Nederland. Over de militaire situatie op Oost- Java zeide de Sultan dat de moeilijk- Op de tweesprong Het is een knap mens die alle confe renties en politieke schommelingen van de dag volgt en het is even begrijpelijk dat er ten aanzien van allerhande reso luties. beschouwingen, voorstellen en conferenties met reeksen commissies en subcommissies een politieke onverschil ligheid is gegroeid. Maar deze apatische houding tegenover details en prestige strubbelingen mag ons er niet van weer houden de algemene politieke koers te volgen, vast te stellen en te beoordelen. Wat zien we thans in de wereld ge beuren? Ten eerste dat de „wereld", we bedoelen de West Europese op zeer vele punten een gelijksoortige reactie ver toont. Vrijwillig of gedwongen? Dit kan ter discussie staan, feit is dat we inder daad niet blijken te reageren zonder op des buurmans wensen te letten. De devaluatie-eensgezindheid is er het beste bewijs voor geweest, want hier kon moeilijk van een wens-eensgezind heid worden gesproken, doch eerder van een droeve noodzakelijkheid, we zittten nu eenmaal blijkbaar allen in hetzelfde schuitje. En dat schuitje is thans op een twee sprong gekomen. Namelijk, moeten we doorgaan met een politiek, gericht op welvaartsverhoging, geleide economie en socialisatie, of versobering, vrijhandel en crisis wetgeving. We maakten dit reeds mee in de vooroorlogse jaren, doch toen was het meer een binnenlands vraagstuk, dat werd uitgevochten tussen „aanpassing-aanhangers" en „plan van de arbeid aanhangers", met als variatie een paar honderd tussenvormen. Maar het was een binnenlands front, dat slechts zwak reageerde op de buiten landse tendenzen. Thans worden we gekoerst door het buitenland. Frankrijk valt van de ene regeringscrisis in de andere, het staat op de tweesprong. Duitsland viel uit elkaar, het moest kiezen tussen vrije industrie ontplooiing of opruiming van het Junkertum. Engeland staat voor een nieuwe ver kiezing, die reeds thans door Attlee wordt beinvloed door... bezuinigingen d.w.z. een verlaten van de socialisatie. In België moest de socialist Spaak plaats maken voor de Katholiek Eyskens, terwijl in Nederland de minis- ïerverdeling steeds meer rechtse ten denzen vertoont. De tweesprong in ons land kwam tot uiting in de prijsverhogingen ene-- zijds, de verzwaring der militaire uit gaven (ruim 30 procent van onze be groting anderzijds. Zij dreigde een mo ment haar gevaarlijke climax te berei ken in een nieuwe ontlading in Indo- sië. Wat wil Nederland? Wat „kunnen we willen" in het raam van de buiten landse constellatie? De Marshall dollars worden misschien afhankelijk van onze koers naar rechts, naar vrijhandel, maar dit betekent even eens afhankelijkheid van toestanden en krachtmetingen op sociaal terrein, dit verhindert sociale onafhankelijkheid ge garandeerd door wettelijke besluiten van de volksvertegenwoordiging. Ons land is arm, zoals geheel West Europa arm is. maar dat de afwenteling van deze armoede moet culmineren in «en massaversobering, in plaats van tijdelijk grondig ingrijpen in „hogere regionen", kunnen we toch maar moei lijk verwerken, zelfs mèt Marshall dollars. B. J. W. h^en, die hij nogmaals deels in tle- naar voren bracht, slechts zon den worden opgelost door terugtrek king der Nederlandse troepen op de hoofdsteden. De Amerikaanse pers laat 'egenstrij dige geluiden horen. De „Christian Science Monitor" spreekt van „voort gang der besprekingen" Het Republi keinse kantoor te New-York is ech*cr minder optimistisch. Dit spreekt van voortdurende „kwade trouw der Ne derlanders" en van een „vcrnie'igd psychologische basis". Duizenden republikeinse soldaten zou den gevangen worden gehouden en de verzorging der Republikeinse troepen, dio deels krachtens overeenkomst op Nederlandse schouders rust, zou in het geheel niet of slechts ten dele worden uitgevoerd. Een correspondens van de New- York Times schrijft, dat de Ronde- Tafelconferentie in een sfeer van ver trouwen is gekomen. Hij is van me ning, dat de souvereiniteitsoverdracht op 15 December zal kunnen plaats hebben. „De conferentie zal een succes zijn, moet het ook wel zijn", aldus dit blad, „omdat geen van beide partijen de consequenties van een hernieuwde oor Devaluatie van de dollar? John Taber, Republikeins lid van de toewijzingscommissie van het Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard, dat de Amerikaanse regering een devaluatie van de dollar overweegt, zonder hieraan toe te voegen op welke wijze deze maat regel zou worden genomen- Men zal zich herinneren, dat de Ame rikaanse minister van financiën, Snyder, vorige weck verklaard heeft, dat enkel het Congres de goudprijs kan wijzigen en dat de regering allerminst de bedoeling heeft de dollar te devalueren. De RTC is thans in haar eindstadium gekomen en er bestaat goede hoop, dat voor het einde van de maand volledige overeenstemming zal zijn bereikt. Opname in één der laatste zittingen van de Centrale Commissie van de R. T.C. Van links naar rechts Moh. Hatta dr M. J. Prinsen. Hamid II. sultan van Pontianak, mr F. E. J. van der Valk, secretaris van de Nederlandse delegatie mr J. H. van Maarseveen, minister van Overzese Gebiedsdelen, dr J. H. van Royen, lid van de Nederlandse delegatie en mr D. U. Stikker, minister van Bui tenlandse zaken. logsvoering, die het resultaat van mis lukking zou zijn. kan aanvaarden.". (Dit zijn althans minder paniek achtige geluiden dan vorige week ons land verschrikten, hoewel er nog geen blijvende toon van ver zoening en overeenstemming uit spreekt. Het gevaar van een derde militaire actie schijnt echter voor lopig niet te bestaan.) Marshall-hulp afhankelijk van vrij-handel? Volgens de „New-York Times" zal Paul Hoffman, de leider van de E-C.A. 31 October een rede houden voor de raad van de organisatie voor Europese Economische samenwerking, welke een keerpunt in het Europese herstelpro gramma zal betekennen. De correspondent te Parijs van dit blad voorspelt, dat Hoffman met na druk zal verklaren, dat de voortzet ting van de Marshallhulp gedurende vier jaar minder zek^ zal worden, in dien de deelnemende landen niet op meer overtuigende wijze aantonen, dat zi) de noodzakelijkheid van een vrijere handel en van de onwisselbaarheid der Europese valuta's inzien. Een psycholoog in de Engelse stad Derby, wiens hulp was in geroepen door leraren omdat een 11-jarige schooljongen erg „las tig" was, kwam tot de conclusie, dat men hier met een „genie" te doen had. Op een conferentie verklaarde de heer Wheeler, de zielkundige, tot de bevinding ge komen te zijn, dat de jongen een intelligentie-quotiënt had van 170, vergeleken met het gemid delde van 100 voor volwassenen. Hij moest de leraren mededelen, aat het „moeilijke" kind een „veel beter stel hersenen" had dan zijzelf. Het kind werd las tig en vervelend gevonden, om dat hij zijn antwoorden eerder klaar had dan zij, zo meende de psycholoog. Wheeler wilde de naam van de jongen niet noe men, maar zei, dat hij op een school voor middelbaar onder wijs zat en er op hem gelet zou worden. De psycholoog slaakte tenslotte de verzuchting: „Ik heb een genie ontdekt maar nie mand weet er raad mee". Verkiezingen op IJsland Bij tussentijdse verkiezingen voor het IJslandse parlement hebben de commu nisten een van hun drie zetels voor het district Reykjavik aan de Boerenpartij verloren. Het was voor het eerst, dat de Boerenpartaij een zetel in het district van de hoofdstad verkreeg. De 4 Con servatieven en een Sociaal-Democraat werden allen herkozen. De zittingspc'io de van het huidige parlement eindigt over acht maanden. Circuspubliek aan gevaar ontsnapt Het publiek, dat Zondagavond de grote circustent van Jos Mullens in Laren bevolkte, heeft niet vermoed, aan welk groot gevaar het heeft blootgestaan. Terwijl de clowns bin nen hun grappen en grollen ver kochten. stond buiten het voltallige circusperioneel met de directeur in de stromende regen aan de touwen om 't gevaarte staande te houden. Toen de tent echter ontruimd was, V>n men de storm niet langer mees ter blijven. Een krachtige windstoot scheurde de enorme chapiteau van boven naar beneden open. Het cir cus, dat nog één maal in Bussum zou optreden, ziet nu plotseling zijn tournee beëindigd. „Op mijn gelopen positie 53 graden 46 minuten Nooid en 4 graden 49 minuten Oost stop help spoedig siop reddingbooien radio-ontvanger defeci stop schip zinkende" Het 2219 brutoTegisterton metende Deense vrachtschip „Ivar", bemand met 24 koppen, dat zonder lading op weg was van Hamburg naar Rotterdam, is Maandagavond vroeg 20 mijl ten Noordwesten van Terschelling op een mijn ge lopen. De motorreddingboot „Dorus Rijkers", die juist was teruggekeerd van een tocht op de Waddenzee op zoek naar de Staverse Jol, die voor Oude- schild op Texel werd gevonden en sind6 Zondagavond dienst had gedaan, voer onmiddellijk weer uit. Ook de sleepboot Holland van de re derij Doeksen op Terschelling zette koers naar het in nood verkerende schip. Om acht uur kreeg de kustwacht- post op de vuurtoren „Brandaris" weer radiografisch contact met de „Ivar" die met een noodzender werkte. Inmiddels had de bemanning van het Deense schip getracht een sloep met vijf man uit te zetten. Deze poging mislukte echter jammer lijk, doordat de sloep bij het uitdraaien uit de davids viel. De sleepboot Holland die kort na half negen langszij kwam, zag kans twee der opvarenden over te ramen. Intussen werd een tweede sloep overboord gezet, ditmaal met zeven man. Deze' kwam goed in het water terecht doch dreef later in de avond af. De vermiste sloep van de „Ivar" is ongeveer om acht uur Dinsdagmorgen op het strand van Ameland aangekomen De mannen bevinden zich lichamelijk in een redelijke toestand en zijn onder gebracht in hotel De Zwaan, waar zij direct van droge kleren werden voorzien Op een der afdelingen van de onder neming Lubuk Dalam in Oost Sumatra stortte een brug in, toen een autobus er over reed die op weg was naar de on derneming. waar een film zou wor Jen gedraaid- 12 Inzittenden, waaronder 7 kinderen, _werden gedood, en 2 zwaar gewoed. \.van Dag ioi Dag J Na bijna vijf jaar onderbre king is de export van snijbloe- de prijs van tweeduizend pd met 2 fi penny verhoogd, en De arbeiders in de Argen sterling is toegekend aan Win 't was al zo duur. De Gro tijnse vleesconservenfabrieken ston Churchill voor de twee ningse nutsspaarbank heeft hebben besloten met ingang eerste delen van zijn memoi- besloten de rente aan inleg- van Dinsdagnacht te staken- res. Als u nu weet. dat het gers met ingang van 1 Janua- Ook in andere takken van de geheel uit 8 delen bestaat, ri met een kwart procent te levensmiddelenvoorziening, o.a dan kan het nog aardig wat verhogen. Een partij Picas in de suikerindustrie en de opleveren De Amerikaanse so's, die per vrachtauto van maalderijen dreigen stakingen senaatscommissie voor atoom- Berlijn naar Wuppertal werd Medicamenten worden met de men naar Duitsland begonnen, energie heeft aangedrongen op vervoerd voor een tentoon- dag schaarser doordat de ar- De prijzen van diverse bloemen spoedige bouw van een radar stelling, is onderweg vermist beiders in de chemische be- speciaal rozen liepen snel op- scherm tegen aanvallen met geraakt. Tengevolge van drijven sinds 8 October sta. Ach ja, dunkel rote Rosen atoomwapenen. Dit scherm zou dijkbreuk is een gedeelte van ken Uitgaande van de sy- schenk' ich dir schone Frau- - bestaan uit radarstations langs de stad Boulogne in Noord- nodale commissie der Her- Een landbouwer in Lopik de grenzen. De kosten hiervan Frankrijk door de zee over- vormde jeugdraad, sectie jon- werd verrast door een van worden geschat op 160-750-000 stroomd- Er is geen melding ge kerk, wordt er op Zater- zijn schapen, die twee lamme dollar. Wie zal dat betalen? gemaakt van persoonlijke on- dag 12 en Zondag 13 Novem ren wierp. In het voorjaar (q het begin van de maand gevallen. Vijfhonderd com ber a.s. in „De Pietersberg" te werden er reeds drie lamme- December worden de handels- munisten hebben een bijeen- Oosterbeek bij Arnhem een ren geboren. Het dierenrijk wil besprekingen geopend tussen komst van de nationalistische werk.weekend gehouden voor voor de hier en daar twee- ons iand en Groot-Brittannië „Vaderlandse Unie" te Mun- alle provinciale vertegenwoor maal bloeiende vruchtbomen VOOf <je njeuwe handelsover- chen verhinderd, door het cif digers en afgevaardigden van niet onder doen. Een door eenkomst voor 1950. De cus waar de bijeenkomst zou de districtscommissie van de de „Sunday Times" uitgeloof benzineprijs in Engeland is gehouden worden, te bezetten, jonge kerk. en een warme maaltijd kregen. Zij hebben sinds de explosie 24 zee mijlen afgelegd en zijn in die tijd 5 sche pen gepasseerd. Vanuit de sloep zijn toen Iichtkogels afgeschoten, die vreemd genoeg niet door de passerende schepen zijn opgemerkt. De bemanning van de sloep beweet nl dat zij op enige afstand dezer schepen de mensen kon zien lopen, zodat de sloep op zeer korte afstand moet zijn gepasseerd. De „Ivar" zelf is inmiddels tot aan de kust van Terschei ling gesleept. Wrak van vermiste jol gevonden De mo'.orreddingboot „Dorus Rijkers" heeft Maandagmiddag dwars voor Oudeschild (Texel) op de zg. Bollen het wrak gevonden van de Staverse jol, die sinds Zondagmiddag vermist werd. Aangenomen wordt, dat de beide opvarenden, de heren E. W, Beth, apotheker en K. Kos, kassier van de staatsloterij in Den Helder, verdronken zijn. Hun lichamen zijn nog niet gevon den. Vermoedelijk is de jol Zondagmid dag op de zandplaat vastgelopen en door de overkomende stortzeeën gezon ken. Nieuwe melkprijs voor de boer De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de gemid delde producentenprijs voor melk voor de op 6 November 1949 aanvangende nieuwe productie-periode vostgesteld op 17,75 cent per kg melk met 3.5 procent vet. Ook in het nieuwe melkproductie jaar zal er verschil zijn in de prijs ge durende de winter en de zomerperiode. De wintermelkprijs voor de boer zal 19,70 cent bedragen en de zomermelk- prijs 16.70 cent per kg melk bij een vetgehalte van 3,5 procent. De gemiddelde prijs van 17,75 cent per kg melk met 3,5 procent vet komt overeen met een prijs van 16,75 cent per kg melk met 3,3 procent vet Voor bet thans eindigende melkproductiejaar was de gemiddelde melkprijs 17,75 cent per kg met 3,3 procent vet, zodat de nieuwe prijs 1 cent lager is. De vaststelling van de nieuwe melk prijs voor de boer heeft geen betrekking op de prijs voor de melk voor de con sument. weerbericht Weersverwachting geldig tot Woensdagavond: STORM OP KOMST Gedurende de nacht verder toenemende wind uit Zuid tot Zuid-West, aan de kust tot storm, in het binnenland tot harde wind. Morgen over dag wind langzamerhand rui- mend naar West, gedurende lange tijd waaiend met storm kracht, zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien, zachter des nachts- Morgen binnendringen van koudere lucht. Vrijdag a.s. zai in aanwezigheid vafl minister van de Brink te Lutterade de synthesegasfabriek vao het Stikstofbin- dnigsbedrijf van de Staatsmijnen in ge bruik worden gesteld. Een gedeelte van het interieur van het conversiegebouw, waar grote con- vertoren staan opgesteld. Zowel vaten als leidingen zijn zwaar geisoleerd om warmteverlies te voorkomen bij het pro' ductieproces, dat met zeer hoge tempe ratuur gaat. Controle op voetbalpools in Engeland De Britse voetbalbond, de F-A-, heeft gister bij de rijks-commissie, welke belast is met het toezicht op de lote rijen en "wed-instellingen in Engeland, er op aangedrongen de voetbal-pools ge heel uit handen van particuliere instel lingen te nemen. Dit voorstel heeft betrekking op. naar schatting 10.000.000 mensen, ongeveer een derde van het volwassen deel van de bevolking van Groot-Brittannië, die elke week voor een gemiddelde van 3 shilling op uitslagen van voetbalwedstHj den verwedden. De F.A., hoewel in principe tegen el ke vorm van wedden op voetbalwed strijden, is er van overtuigd, dat het merendeel van het publiek niet sympa thiek zou staan tegenover het eventuele verl.it den van de pools en daarom stelt z\] controle op de pools voor, onder de volgende voorwaarden: De organisatie moet niet op het ma ken van winst zijn gebaseerd en even tueel onder beheer staan van de directie der t osterijen- Dc prijzen moeten aantrekkelijk blij. ven. maar toch „redelijk" en worden van te voren vastgesteld. Zweeds matroos verdronken Een 30-jarige matroos uit Mahnö, va der van 3 kinderen, die met het Zweedse ss Magdalena in de haven van Zaan dam aankwam, ging Zaterdagavond met andere leden van de bemanning passa gieren en verloor bij de terugkeer aar het schip, terwijl hij in het hevige storm weer en het duister de touwladder be klom, zijn pet. Hij trachtte deze te grij pen. verloor zijn evenwicht en kwam in het water terecht Zijn kameraden slaagden er niet in hem te redden, zodat hij verdronk. Tot dusverre is men er niet in geslaagd zijn stoffelijk overschot te bergen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1