ikmaatttef N.-HOLLANDSE PERS 1945 Doodstraf uitgesproken tegen een Nederlandse politie-inspecteur Na de mijnontploffing (-NIEUWS-n Twee geluiden extra'vlees 5e JAARGANG Nr. 1726 Woensdag 26 October 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart. btf vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 et Bij contract aanzienlijke korting. Vaiantw. redacteur. J. Zoonea Bureau. Rlddeirtxaat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 Schandalige wreedheden in Indonesië Het vermoorden van gevangenen wordt als de gewoonste zaak ter wereld beschouwd Een zaak. die wij met tegenzin in ons blad vermelden is dezer dagen voor het voetlicht van het wereldgeweten gebracht. Tegen een Nederlandse politie- inspecteur moest op grond van het zinloos vermoorden van gevangenen de doodstraf worden uitgesproken, de eis luidde 15 jaar. Verwacht wordt dat nog andere Nederlandse politic-officieren voor het zonder vorm van proces execu teren, hetgeen de ergste wreedheid is waaraan een mens zich schuldig kan ma ken, zullen moeten terecht staan. De politie-inspecteur Ronkes heeP. als bui'.enpostcommandant niet minder dan 28 gevangenen laten doodschieten, waar bij in twee gevallen nog zelfs geen ver 2achtende omstandigheid kon worden aangevoerd. Op grond van dit laatste feit werd de eis van 15 jaar door de rechter veranderd in het vonnis DE DOODSTRAF. Er was voor deze rechtszaak een dusdanige publieke be langstelling dat zelfs personen van 100 MISSCHIEN, waarde lezer, hebt ge geluisterd naar de radio uitzen ding, waarin de heer Van Houten verleide over zijn indrukken. Hij ls op de „Gro e Beer" geweest en de goede man was zo enthousiast, over wat hij daar had gezien, dat hij er naar alle waarschijnlijk heid twee ui'zendingen voor no dig had, om er over uitgepraat te raken. Zulk een voortreffelijke ont vangst. En zulke prachUge kerels, die jongens van ons Wat een geest Wat een fiere zelfbewuste houding! Wat een beschaving en een orde! Wat een netheid en een eerlijkheid! Het w.-rd er niet bij gezegd, maarm en kon het be luis'eren: Ze zijn eigenlijk opge knapt in Indonesië. Dat geluid is niei verwonderlijk Het is hst gezegde van iedere bra ve burgerman. Hoe dikwijls heb ben we het niet moe en horen, to; walgens toe: Als hij eerst maar eens in dienst gaa-, zal hij wel op knappen. En het zelfde thema herhaalt men nu met enkele va rlaties op de jongens die uit Indo nesië terugkomen. Nu het 'weede geluld. Tegen een Nederlandse politie officier is door een Nederlandse rechter de doodstraf geëist, omdat deze man zich nei; had on'zien tientallen gevangenen in alle koelbloedig heid neer te schieten. Het feit saat op zich zelf. Er schij nen meer van dergelijke gevallen le zijn en naar we uit de eerste tlexberichten vernamen, werd op de cursus zelfs de theorie verkon digd. dat het afmaken van gevan genen een natuurlijke zaak was. Het zou heel gemakkelijk zijn om te generaliseren. We zouden kunnen doen wat de heer van Houten dsed. Hij gaf een verheer lijking van het militairisme, waar de jongens toch zo van opknap pen. wij zouden het zwart kunnen afschilderen en zeggen: Daartoe leidt het militairisme. Zo erg is het gelukkig niet, Het ls niet zo, da; iedere Nederlandse soldaat zich in de tropen gedragen heeft als een beest. Maar toch saat dit schandelijke geval niet op zich zelf, We herinneren aan de gruwe len op Celebes. Aan hei gebeurde met de trein met krijgsgevange nen, aan het afbranden van des sa's. Gebeurtenissen ,die een ieder ht schaamrood naar de kaken ja gen, En we komen er niet met ons te verontschuldigen, door te zeggen, dat de Indonesiërs ook niet zulke lieve jongens zijn. We hebben deze twee geluiden voor u geschreven, omdat we er mee willen aantonen, dat het vol komen onjuist is, het voor te stel len, alsof de soldaen gelouterd uit Indonesië terug komen. He! dient nergens toe, de massa zand in de ogen te s'rooien en wij wil len eerlijk bekennen, da we ons zorgen maken over vele jongens, die het leven in de buregrmaat schappij volkomen ontwend zijn. Ht zijn vols'rekt geen beesten, de ze jongens. Ze zijn niet beter of slechter dan de jongens, die door welke omstandigheden ook in Hol land konden blijven. Maar ze heb ben het beestachtige van de oor log meegemaakt, Het heeft hen misschien genknauwd, onverschil lig, balsturig- of opstandig ge maakt, aar er door opgeknapt? In die illusie, in dat sprookje geloven we niet. v Z km afstand te voet waren gekomen. Het betrof in hoofdzaak familieleden van vermoorden. Bi) het getuigenverhor kwamen enkele schandalige staaltjes SS-mentaliteit naar voren, waarvoor wij ons in het moeder land werkelijk schamen. De chef van de ter dood veroordeelde politie-inspec teur, zekere inspecteur Nelwan, was nl. op de hoogte van de moordpartijen. Hij verbood dit aanvankelijk aan Ronkes, doch kreeg te horen „laat dat maar aan mij over". Deze Nelwan rapporteerde daarna de zaak aan de hoofdinspecteur doch deze zeide „ik heb het zelf ook wel gedaan". Getuige Nelwan heeft daarop ook deze moordmethode maar toegepast en verschillende gevangenen zonder meer doen fusilleren. Overwo gen wordt ook tegen deze Nelwan een gerechterlijke vervolging in te stellen. Als beschamende omstandigheid sluit hierbij aan de opmerking van Nelwan. die gelijk met de veroordeelde Ronkes op de politieschool te Soekaboemi is geweest, dat de commissaris van deze politieschool in een toespraak had aan gedrongen op „geen gevangenen ma ken", d.w.z. dat een officiële Neder landse politieautoriteit, die les geeft aan officieren wier houding bepalend is voor de mening der Indonesiërs over de Ne derlanders het advies tot moord zonder Wij protesteren nadrukkelijk tegen de gevolgde handelwijze en kunnen slechts hopen dat de verhouding NederlandIndonesië door deze ge organiseerde moorden niet opnieuw worden vertroebeld. Nieuwe burgemeester van Den Haag? Mr P. W. J. H. Cort v. d. Linden, thans burgemeester van Groningen, lid van de VVD, zal vermoedelijk benoemd worden tot burgemeester van Den Haag De nieuwbenoemde magistraat werd in 1893 te Bussum geboren. Zijn vader was enige malen minister en zelfs min. president. De nieuwe burgemeester dook onder gedurende de jaren '42 tot '44. Hij is gehuwd en drager van div. binnen- en buitenlandse onderscheidin gen. Deze aanstaande benoeming betekent in elk geval dat mr Visser, die thans in een zenuwinrichting vertoeft en om wiens persoon een geruchtmakende de" viezen-affaire hangt niet meer op zijn post zal terugkeren. Huwelijksadvies Dr. Frederick Lund. psycholoog en specialist in liefdeszaken, die als huwe lijksadviseur aan de Temple-universiteit te Philadelphia is verbonden, heeft een eis tot echtscheiding ingesteld tegen zijn tweede vrouw, die zelf ook psychologie en huwelijksadviseuse is. Onze bewondering voor de rechter, die het enige vonnis velde, dat het geloof in Nederlandse rechtvaar digheid kan herstellen, nl. de dood straf voor allen, die onze naam te schande maken door brute onver antwoordelijke, sadistische machts wellust. Vragen over wegvoering Schoonhoven-militairen In de Tweede Kamer heeft de heer Vermeer (P.v-d.A) verlof gevraagd de Minister van Oorlog vlagen te mogen stellen in verband met het vertrek van militairen uit het algemeen depot Kon. Landmacht te Schoonhoven. (Zoals be kend werden ruim 100 militairen dezer dagen buiten hun wil naar Indonesië verscheept). Het slechte weer aan het einde van de vorige week, heeft een groter aanvoer van vee op de slacht mark ten veroorzaakt. Hierdoor is het mogelijk voor de lo pende rantsoeneringsperio de (tot 6 November a.s.) een extra vleesbon aan '.e wijzen, nl bon 365 ..Alge meen", die recht geeft op het kopen van 100 gram vlees. In 6 112 uur van Engeland naar Tripolitarvë... Afstanden bestaan niet meer. Dit is dezer dagen nog eens bewezen door een speciale vlucht die de Engelse ka pitein Cunningham maakte met een motorig vliegtuig van Engeland naar Tripolitanië, een afstand van 2.400 km De totale heen en terugreis duurde 6 u. en 23 minuten. Er was bagage aan boord tot een gewicht van 36 passa giers, benevens normale post enz. Ver wacht wordt dat deze dienst in 1953 normaal zal kunnen worden onderhou den. De totaal afgelegde afstand be draagt 4800 km. Vrouw verdronken Dinsdagmiddag heeft de Zaandamse politie het lijk opgehaald van de 73- jarige vrouw S. A. Willemsen uit de Archangelstraat. Zij was Maandagavond een kleine wandeling gaan maken, doch keerde niet terug. Het lichaam werd gevonden in een slootje, dat langs de provinciale weg loopt. De vrouw was een toevallijdster. De oudste tweeling Op 7 November viert te Ne derweert, een dorp aan de rand van de Peel. de twee ling Frans en Christien He kers zijn 89ste verjaardag. He; is Nederlands oudste r De krasse oudjes genieten een uitstekende gezondheid. Verklaring van Tsjechische Bisschoppen De Tsjechoslowaakse Rooms Ka'holiek? bisschoppen hebben verklaard ,dat zij de geestelijk held zullen toeslaan een eed van loyaliteit aan het regiem af te leg gen en van de staat salarissen te accepteren zoals voorzien in de nieuwe kerkwet. De bisschoppen zet en in een door de voorlichtingsdienst van de kerk uitgegeven verklaring -uit een, dat zij deze concessies ge daan hbben om de pries'ers te be hoeden voor de mogelijke conse quenties van voortgezet verzet te gen de regering. De geestlijken mogen thans loyaliteit aan de regering be loven en niet alleen aan de republiek, wanneer zij aan de eedsformule de volgende woor den 'oevoegen: „mits dit niet in conflict komt met de wetten van God en van de kerk of met de natuurlijke rechten van de mens. Het. episcopaat behoudt zich de bepaling van zijn eigen houding ten opzichte van eedsaflegging voor. doch verklaart, te zullen wei geren zich op de salarislijst van de s'aat te laten plaasen. „Wij vertrouwen op de bijstand van de Voorzienigheid van God, in Wiens dienst wij ons geheel en al gesteld hebben", aldus de bis schoppen. Van de olieraffinaderijen, die voor de oorlog in Indonesië waren gevestigd, werkt thans alleen het bedrijf van de Bataafse Petroleum Maatschappij op volle capaciteit. Met de wederopbouw van de andere bedrijven is men op het ogenblik druk bezig, wat niei wegneemt dat deze raffinaderijen toch behoorlijke hoeveelheden olie afleveren. In hei laboratorium van SVPM te Sungai Gerong (Palembang), Waar de kwaliteit van het product gecontroleerd wordt. aan boord van de „Ivar' Op Terschelling zijn elf geredden aangekomen Laaiend enthousiasme der bevolking. Eerste stuurman vol lof over de vakkundige reddings werkzaamheden. De bevolking van West Terschelling was gisterenavond uitgelopen toen de sleepboot „Holland" met de 10 opva- waren gehaald, en de le stuurman Nor king„ die gisteravond van boord ging, de haven binnen voer. Het enthousiasme was zo groot, dat de politie een weg voor de schipbreu kelingen moest banen naar de bus, die ken naar hotel „Nap" bracht. Hier werd de mannen, die bijna 24 uur op zee waren geweest een flinke warme maaltijd voorgezet. De stuurman was vol lof over de redding door de be manning van de sleepboot „Holland", die hij een staaltje van kranig vakman schap taoemde. Norkin was echter zeer onder de in druk over het verlies van vijf leden der bemanning. De Denen zijn vandaag nog 101-jarige overleden Maandagnamiddag overleed in de leeftijd van bijna 101 jaar te Nederweert de weduwe Kaelen Gubbels, In de wandeling beter be kend als „Tante Cathrien". De weduwe Kaelen—Gubbels werd op 29 November 1948 te Ne derweert op het gehucht de l.-il dert geboren In een klein boerde rijtje. Zij woonde daar 80 jaar, In 1892 trouwde zij me- G. Kae len, die in 1904 stierf. Op 61 jari ge leeftijd huwde zij opnieuw met een broer van haar overleden man. In 1928 werd zij voor de tweede maal weduwe. Zij verpachtte toen haar boerderijtje en nam haar in trek in het gestich voor ouden van dagen te Nederweert. aan boord geweest om wat kleding en andere bezittingen op te halen. De 7 man, die op Ameland vertoefden zijn De stuurman deelde mede. dat zij heden weer naar boord zullen gaan om mede te helpen bij de reparatiewerk zaamheden. Tragisch is, dat zich bij de vermisten een familielid van de gered den bevindt. Handelaar in verdovende middelen geknipt De Bossche politi heeft een in val gedaan ten huize van van der L. te Den Bosch, De Amsterdam se recherche en he; Internationa le bureau tot bestrijding van han del in verdovende middelen ver dachten van der L. er van, te han delen in voor de gezondheid scha delijke middelen. Een hoveelheid van 23 000 mor phine'ablelten werd bij hem aan getroffen. Van der L. heeft deze morphine destijds uit een Engelse dump gestolen me; de bedoeling 1 deze te verkopen. V-van Dag fof Dag resteend, k^eeg hij van een agent een dusdanige klap dat hij thans aan de verwondingen is over. leden De Nederlandse org. In de nabijheid van kaap Oost.Duitsland De Sowjet- temperatuur te doen dalen. De Finisterre (Spanje) is van 't Unie heeft de Joegoslavische arbeidsprestatie steeg hierdoor Nederl. schip „Alhena" een ambassadeur uitgewezen, op met 20 pet. In ons land is man over boord geslagen grond van spionnage-verden- een Kath. bond voor beroeps- De 60-jarige R. uit Deventer *n F'ank'ijk kostte een trein- king Een commissie is in- goederenvervoer op de weg werd in dronkenschap gear- b°tsin9 aaa U mensen het gesteld teneinde de stopzetting opgericht De burgemeester - - jjg-g gelegenheid ^€vcn' 32 werden gewond. der vervening van de Vinken- van het Drentse dorpje Sleen Binnenkort is een regeling te veense plassen te overwegen is te Amsterdam de Weesper verwachten voor pensioenen en droogmaking voor te be'ei trekvaart ingereden. Hij werd van Nederl. mijnbeambten, de- den In Afrika wordt dus- door handreiking op het droge ze regeling zou voor alle mij- danig hevige jacht gemaakt op geholpen. Een Brits stoonu van musici" en ariisten "heeft nen overkoepelend werken. wilde dieren, 100000 slacht- schip is nabij de Ierse kust geprotesteerd tegen de z-g. Tussen Frankrijk en Engeland offers per jaar, dat voor uit- op de grond gelopen. Het „mechanische muziek" die de besprekingen gaande over roeiing moet worden gevreesd heeft om hulp van reddings- Weense ijsrevue meebrengt, wederzijdse toepassing van so Overwogen wordt natuurre- boot verzocht Het zenden Zij acht dit schadelijk voor cia'e verzekeringen. Ook de servaten te stichten. De Ne van invoervrije tabaksartikelen haar materiële belangen Benelux-landen zouden in dit derlandse sleepboot Rode Zee in geschenkzendingen naar In- - t l ,jfta,;^ --,1 krtnorVt \i-r\rri-n TH internationale schema worden is ter assistentie uitgevaren donesië zal beperkt worden nomen als lid van de Tweede betrokken In Afghanistan naar het Italiaanse schip As- De Ver. Staten overwegen er Kamer. De Nederl. Rode zijn de ruines van een oude sunszio dat in de Golf van kenning van Tibet als zelf- Kruis-wisselbeker werd over- stad gevonden, die ten tijde Biscaije averij aan het roer standige staat. Een Sowjet- gereikt aan de directie van 't der Kruistochten 100.000 in- heeft opgelopen Een der Russische vloot is uit de Haagse „Passage-theater", daar woners moet hebben gehad- oudste Limburgse molens, die Zwarte Zee vertrokken naar hier de Rode-Kruis collecte 't Tussen Nederland en Japan steeds meer verdwijnen, zal de Zuidpool voor walvis- hoogste bedrag opleverde- zijn handelsbesprekingen ge. nu gerestaureerd worden vangst en wetenschappenlijk In dc Over.Betuwe zijn een opend via het Amerikaanse Noorse zeelieden zijn inciden- werk Teneinde verschillen aantal gemeenten opnieuw op hoofdkwartier. Belgische en teel in staking gegaan in New de fouten te vermijden zal de drinkwatervoorziening aan- Japanse waarnemers zijn aan- York, daar de devaluatie hun Iran in de toekomst voor het gesloten. Een medeplichtige wezig. Het nieuwe China levenspeil heeft aangetast buitenland weer Perzië heten, aan het Vughtse bunkerdrama van Mao tse Toeng overweegt In een Belgische kolenmijn is Misverstanden ^ome" n' ^°°r kreeg 13 jaar gevangenisstraf diplomatieke uitwisseling met men er in geslaagd de te hete omdat het buurland Iran ee Prof. Gielen heeft ontslag ge. Lompenopslagplaats geheel uitgebrand Dinsdagmiddag brak er in de lompten opslagplaats van de lompen en metaaL handel Andr. de Vries, aan het Rusten burg te Zaandam, een felle brand uit. De brandweer, die het vuur met twee stralen bestreed, kon niet verhinderen, dat vijftien ton in balen verpakt papier verloren ging, een schadepost van ca. f 3000.De brand werd veroorzaakt door kinderen, die met lucifers gespeeld hebben. De Vries was verzekerd tegen brand. X Volgens de „New York Herald" heeft de luchtvaartmaatschappij „New York Airways" een bureau geïnstalleerd voor het organiseren van een nieuwe postdienst met hefschroefvliegtuigen bo ven de stad en de voorsteden, evenals langs de kust w«erbericht Weersverwachting geldig tot Donderdagavond. NOG MOKMACHllG Vannacht aan de kust tij. dclijk nog zware storm, in het binnenland stormachtige wind tussen West en Noord. Mor gen overdag langzaam afne men van dc storm. Wisselend bewolkt met enkele buien. Be langrijk kouder dan vandaag- Trein vloog uit de rails nabij Warschau Velschillende slachlotlers Een ernstig spoorwegongeluk heeft nabij Warschau plaa-sge vonden. De nachtsnel rein naar Danzig vloog in volle vaart ui; de rails bij het maken van een bocht, reed daarna door een leeg gebouw en stor-te vervolgens van een 5 meier hoge spoordijk. Hoe wel noc weuxiii bijzonderheden over de ramp zijn vrijgegeven, is het zeker dat dit ongeluk tot de rnstigs e der laatste jaren be hoort. Officieel wordt van 19 do den gesproken, Geruchten lopen als zouden er 200 prsonen om zijn gekomen. Gestikt door olie- en benzine dampen Tijdens nachtelijke werkzaam heden aan de spoorwegverster king in het baanvak Gouda— wegarbeider van H. door ui.stxo mende alie en benzinedampen ere s'ik;. Van H, bevond zich alïeen in een keet en was belast met de bediening van lichtaggregaa-, dat daarin was opges'eld. Toen 's mor gens zijn collega's in de keet kwa men. bleek hij reeds te zijn overleden. Het slach'offer was ee huwd en vader van *-wee kinde ren, Oneerlijke penningmeester geeft zichzelf aan De 38 Jarige Amsterdamse ver igenwoordlger F, K.. pennng mees'er van de in 1945 opgerlch te vereniging „Door straatfeesten verenigd" heeft zich bij de ie gemeld met- de mèeddeling ln de afgelopen maanden van dit Jaar ten nadele van de vereniging f1885 te hebben verduisterd. De zaak kwam aan het licht toen de voorzitter "en ond'^ek. instelde naar de reden, waarom het door de vereniging uitgegeven maandblad in Oc'ober niet was verschenen De drukker zei geen copie voor dit nummer van de penningmeester te hebben geVre gen en bovendien moest hij nog de drukkos'en over de drie voor gaande maanden ontvangen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1