A Leer eerst hoe lang U moet belichten »il Italiaanse coureur zaaide dood en verderf Oceaanzeilers propageren Esperanto r -VEILIG VERKEER- Het Huis aan de Baai 4oof Voor onze amaieur-foiografen In onze eerste les hebben we u ▼erleld ,dat het fotograferen niets unders is, dan het vastleggen van het licht en schaduw op een gevoelige plaat Maar daar mee gijn we er natourlijk niet Want wee; u feitelijk nog niets Maar toch moet ge deze regel nim mer vergeten Vooral als ge niet van plan zijt om zelf verder ook maar letfe aan uw foto's te doen Laten we nu eens zo'n geval ne men We noemen hem Jansen. Dat is een echt niets zeggende naam en degenen onder onze lezers die Jansen heten, zulen onze vrijpos figheid wel willen vergeven. ti Jansen heeft dus een fototoestel en hij beschikt over heel wat een ten. dus hij fotografeert er lustig op los. Hij heeft een handleiding gekocht, maar het bleek hem te Ingewikkeld en dus verhuisde de handleiding in de prullemand. En Jansen fotografeert maar. Maar één ding zal Jansen toch moeten we'en. Hoe lang of hij be lichtten moet. om een behoorlijke foto te krijgen. En nu zitten we meteen al weer in een terrein, waar u iets van moet weten. Hoe ontstaat toch een foto? Als u een film of een glasplaat «lei. die no gongebruikt is dan ziet u een strook, die aan de ene kant rood en aan de andere kant zil verwit is En als die zelfde film belicht is. dan ziet ze er nog pre cies het zelfde uit U dachti mis schien, dat 't alleen 't openen en sluiten van de lens was geweest om een foto ie riTaken HET SLUIMEREND BEELD Dat? is slechts ten dele waar Het beeld is inderdaad reeds op de film vas gelegd De witte laag op de filmstrook bestaat namelijk uit broomzilver En diu heeft de eigenschap, te verbranden, als het aan het licht wordt bloo-ge Bteld Nu moet ge dat verbranden niet zo opvatten alsof de rook er af slaat Maar toch worden de de len broomzilver. die het licht heb Kaasprijzen in Alkmaar te hoog Ten einde een behoorlijke ver houding te krijgen tossen de prij «en van de kaas en van de con Bumptiemelk werd in de afgelo pen dagen door de regering een heffing gelegd op de kaas van 35 een. per kg. Aan de markt te Alk amar bleek dat deze maatregel een vrijwel averechtse uitwerking heeft gehad. In zoverre, dat deze heffing in de handel op de kaas prijs is gelegd. Hoewel van officie le prijzen geen sprake was Ten einde niet in conflict te ko men met de CCD. die moet toe Bien dat de stopprijs van f 1.76 niet word; overschreden, was het een publiek geheim, dat de prijs van de 40 pCt» Edammers onge veer f2 per kg bedroeg Dit is de officiële maximum prijs, die door de winkeliers voor kaas jonger dan dre maanden in rekening mag worden gebracht Spijkerjacht De Amerikaanse Kentucky maakt de grote verkeerswegen veiliger en bespaart de automobilisten duizenden dollars door met een reusachtige magneet van ruim 4 1/2 ton, op een vrachtauto ge monteerd, alle spijkers en andere metalen voorwerpen van de we gen ;e verwijderen. Onlangs heeft deze magneet bij een proefrit van 10 kilometer bijna 11 kilo spijkers, blikjes, moe ren. stukken draad en andere voorwerpen, die een auto een lek ke band kunnen bezorgen, verza meld. ben gezien van een andere sa menstolling Ze worden zwarter, naarmate ze meer lich; hebben gekregen Toen Jansen dus de sluiter opende en „een foto nam", heeft hij moeten weten, hoe lang de lens open moest staan, om een Juis; beeld te krijgen. Omdat het ene voorwep meer licht afstoot dan heti andere, omdat een zonni ge dag lichter is, dan een donke re, omdat een sneeuwlandschap helderder is dan een pas geploeg de akker, zal Jansen iets moeten weten over de belichtingstijd en dus over het licht», dat verschillen de voorwerpen afgeven. Is Jansen te lui om zich daar van op de hoogto te stollen, dan kan hij be ter ophouden met fotograferen. Wanti dan loopt hij met een foto toestel rond. waarmee hij in hoofdzaak mislukkingen maak. DE SLUITER Als we ovér de belichtingstijd praten moe ton we eerst iets over de sluiter weten. En daarmee ko men we op uw fototoestel. Mis schien zult u denken, dat we van de hak op de tak springen, maar er zit tussen lichtspelingen, be lichtinerstljd en sluiter een onver brekelijk verband. Op elk fototoes'el zit een slui ter. Dat is een voorwem r* men naar belleven open en dicht kan doen. Die sluiter zit in de regel vlak achtor de lens Opent men de sluiter door een Dal over te ha len. dan valt hei licht op de ge voelige plaat en het beeld is ge maakt. De eenvoudigs'e toestel len, en het Is goed te onthouden. dat men met een goedkoop toe stel prachtige foto's kan maken, hebben veelal een sluiter, die een momentopname toelaat van onge veer een twintigste seconde en verder tijdopnamen. Dat wordt soms een beetje vervelend voor u Want u kun; onderwerpen tegen komen, die een belichtingstijd vragen van een honderste secon de Dan maakt u die opname niet! Want ik garandeer u een misluk king Een volgende keer gaan we door met u nog wa; meer te ver ttellen over sluiters en belichtings tijden, want de belichting vormt de grondslag van een goede foto Geen Icunstmoeder meer De sterfte onder jonge kuikens wordt in de Verenigde Staten door vele kippenfokkers bestre den me; een hulpmiddel dat aan vankelijk slechts van belang was voor het bouwvak. Zij leggen elee Crische verwarmingsdraden onder de vloer van hun kippenhokken in plaats van een kunstmoeder te gebruiken. Verklaard wordt, dat dit systeem de kuikenstorfte zeer doet afne men daar deze verwarmingsdra den de gehele frontoppervlakto warm en droog houden, daar het hok overal even warm is. dringen de kuikens ook niet meer tegen elkaar aan en komt dooddrukken niet meer voor. Deze verwarmings draden werden oorspronkelijk door de General Electlrlc Compa ny vervaardigd om onder toot toirs en wegen gelegd te worden om te voorkomen dat zich hierop een ijslaag vormde. y/jmmy/A Emii Zatopek, de Tsjechische ie ger kapitein, die Zatesdag het we relrecord op de 10,000 m hardlo pen weer wat scherper stelde en brach; op 29 min. 21,7 sec, Maandag meldden wij reeds ie;s over het) ongeval, da. plaats had tijdens de klassieke 500 km race op het circuit van Raphaëla in Argentinië. Thans is de juiste toe dracht van de zaak bekend ge worden, al tast men nog omtrent de oorzaak in het duister. Het on geluk gebeurde in de derde ronde van de wedstrijd ongeveer hon derd meter voorbij een bocht, die de Italiaanse coureur Bizlo met grote snelheid genomen had. Plot seling raakto hij de macht over 't stuur kwijt, zijn wagen sloeg over de kop en kwam neer op de glooi lng van de spoorbaan langs heb circuit, dood en verderf zaaiend onder de toeschouwers, om ten slotte tegen een boom verbrijzeld te worden. Bizio zelf en tien toeschouwers verloren het leven, verscheidene anderen werden gewond. Waar schijnlijk heef; de Italiaan, die met een snelheid van 110 km per uur reed, een hand van het stuur genomen, om zijn bril rcht te zet KAPPIE EN DE ZEEWEDSTRIJD 33. De meester stookte de vuren, zoals hij ze nog nooit gestookt had, de maat stuurde feilloos, de baron zong zeemansliederen, Kap pie gaf aanwijzingen, en zo ge beurde het, dat de „Kraak" als eerste bij het einddoel aankwam. Er stond een juichende menig te op de steiger, en de vlaggen wapperden in de wind. Kappie glom van trots, en de maat had tranen in zijn ogen van blijd schap. De baron had de hik ge kregen van opwinding, en hij zag bijna paars in zijn gezicht. Maar toch zwaaiden ze alle drie naar die vriendelijke menigte aan de kant», tot hun armen er lam van werden. Op zijn bekende handige ma nier bracht Kappie de „Kraak" langs de kant, de loopplank werd vlug uitgelegd, de trossen vastge maakt en de baron ging als eerste statig, voor zover zijn hik dat? toe liet, de wal op. Hij werd antvan gen door zijn huisknecht, die in zijn ene hand een zak droeg en in de andere hand een bloemen krans. „Ho hik Jo!" riep d ebaron. „Daar hik ben ik hik weer! Ik kik kom als een hik ruige hik zee bonk hik terug!" „Pardon!" zei de huisknecht. „Maar met uw welzijn, ik kan u niet geheel ebgriipen!" ten, waardoor hij de macht over het s'uur verloor, met het boven omschreven noodlottige gevolg. Dit is echter slechts een veronder stelling. De LONGA mldvoor Jan van Roessel, die Zondag tijdens de weds'rijd Zuid Nederland—Luxem burg te Lutterade een vrij ernst 1 ge beenblessure opliep, zal niet mee spelen In de wedstrijd tussen het Bondselftal en de Middelesex Wanderers en ook wel niet met de Holland—België mabch op 6 November. Voor de strijd tegen de Engelse ploeg zal de Tilburge naar vervangen worden door Meyer, van de Amsterdamse twee de klasser „De Spartaan". Aan de Ronde van Lombardlje, die door Coppi is gewonnen, heb ben ook Nederlandse renners deelgenomen. Bakker en Vooren behoorden tot de groep van vijf tig .die allen als 43e ex a-=quo werden geklasseerd. De voorlopige data van de belan*b rijkste wielerronden in he; Jaar 1950 zijn als volgt vastgesteld: Ronde van Frankrijk 13 Ju-.- -6 Augustus: Ronde van België 16—21 Mei: Ronde van Luxemburg 1—4 Juni: Ronde van Italië 24 Mei—12 of 14 Juni: Ronde van Zwitserland 24 Juni -1 Juli. De UCI moet hier haar goedkeu ring nog aan hech'en. Dinsdag zijn de contTacten ge t kend voor de wedstrijd tussen pOLIN SMITH, de 28-jarige Engels man, die samen met zijn broer Stanley in de afgelopen zomer in een zelf gebouwd bootje van Canada uit de Atlantische Oceaan overstak, vertoeft thans in ons land. De bedoeling van zijn be zoek aan Nederland is meer bekendheid te geven* aan een reeds tien jaar oude idee. Smith wil nl. de we reldvrede propageren in zijn hoedanigheid als lid van de Univer sele Bond. waarvan de doelstellingen nage noeg parallel lopen met die van de we- reldfederalistenbewe- ging. Volgend jaar Februari vertrekt Colin met zijn broer en enige vrienden weer naar Canada, waar deze kleine gemeenschap een boerderij en een kwekerij in Nova Co- tia wil exploiteren. Wanneer dit gelukt (Smith is er zeker van), wil men de groep uitbreiden tot vierhonderd personen „Welkom zijn alle mensen uit de hele wereld." m Wanneer het eerste aantal is bereikt, wordt in British Co- lumbia een tweede ge meenschap opgericht en als ook die eniga honderden leden telt gaat men verder met een derde en zo moge lijk meer> De taal moeilijkheden wil Smith oplossen door middel van het Espe ranto. Voorlopig zal men Engels als voer taal moeten gebrui ken, maar geleidelijk wordt overgegaan op Esperanto. De idee van de wereldfedera listen (een wereldre gering) wordt, als de opzet slaagt, door Smith en zijn mannen verder uitgedragen. de wereldkampioen middenge wicht» Jake Lamotoa en de Frans man Marcel Cerdan op 2 Decemb. ate. te New York, De titel van La motta zal op het spel staan De nationale zweefvliegcompeti tle van de Koninklijke Nederland se vereniging voor Luchtvaart Is gewonnen door de Eindhovenaar C R M Thijssens met 256,3 pun ten. Tweede werd H Selen van de Venlose zweefvliegclub en derde W Kruithof van de vliegclub Teu ge. De beate prestlatie in een vlucht werd geleverd door laatot genoemde, die van het vliegveld naar WuustWezel bij Amwer pen zweefde, een afstond van 140 km De langste zweefvlucht van het afgelopen seizoen staat op naam van C R M Thijssens me: een vlucht van 7 uur en 3 mm. Deze viel echter buiten de ccinpe tltiie. Onverkwikkelijke dingen Ongeveer een twee Jaar geleden stapte bij een beroemde Parijse kapper van het QuarUer de la Madeleine, de uitvinder van het korte haar. een bijzonder elegant geklede dame binnen. Zij had lang haar en hij raad de haar aan het af 8e laten knip pen: zij s-emde toe en toen deze operatie geschied was, ging zij verrukt weg De schone onbekende was Seno ra Peron. de vrouw van de presi dent van de Argentijnse Repu bliek Nu zullen op 27 October Eva Peron en Charles Boyer in Buenos Ayros een groot galafeest van Franse kunst openen .waaraan de mees; bekende modekoningen, mo distes. theater, film en dansster ren. kortom alle artisieke Franse beroemdheden, zullen medewer ken Mevrouw Peron heeft echter er op gestoan. dat haar Parijse kap per zelf naar Buenos Ayros zal komen om haar kapsel te verzor gen. Deze gaat dus per vliegtoig naar Argentinië. Wat! zegt u er wel van. dat dui zenden guldens worden uitgege ven voor hei haar van de vrouw van deze dictator? WOENSDAG, 26 OCTOBER na twaalf uur: Hilversum I 301 m 12,00 De Ramblers 12,38 Pianospel 13,00 Nieuws 13,15 Omroepork. 14.15 Jeugdconcert 15,00 Jeugduitz. 16,30 Voor de zieken 17.00 Jeugduitz. 17.30 Orgel .fpel 18,00 Nieuws 18,30 Strijdkrachten 19,00 Causerie 19.30 Jeugduitz. 20,00 Nieuws 20,20 Prom. orkest 20,55 Hoorspel 22,15 Herdenking 3. H. Englander 23.00 Nieuws. Hilversum II, 415 m 12,00 Strijkorkest 12.33 OrgelconcerJ 13,00 Nieuws 13.15 Mandoli nata 13.45 Operaconcert 14.30 Kamerork. r— 15.30 Koorz. 16,00 Jeugduitz. 18.00 Fanfa recorps 18.30 Jeugduitz. 19.00 en 20.00 Nieuws 20.15 Radio Philharm. ork. 21.30 Ensemble Lachmann 22.15 Strijkkwartet 23,00 Nieuws. PROGRAMMA IH 12.00 Ork. muz. 13,00 Nieuws 14.00 Ope rettemuz. 15.00 Lichte muz. 16,00 Kamermuz. 17.00 Batavia 19.00 Nieuws 19,30 Lichte muz. 20,30 Verz, progr, 22,00 Nieuws 22.15 Jazz. PROGRAMMA IV 12.30 BBC ork. 14,00 v d vrouw 15.00 Dansmuz. 16,15 BBC ork. 18.00 Jugduitz, 19.10 Casino progr 20.00 Klassiek concert 22.00 Nieuws 22.20 Lchte klan ken. DONDERDAG, 27 OCTOBER veór twaalf uur: Hilversum I. 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws en gr. pl. 10.00 Morgen wijding 10.15 Lichte muz. 11.00 Ravelconcer; Hilversum II, 415 m 7,00 en 8.00 Nieuws en gr. pl. 9.40 Schoolradio 10,15 Morgendienst 11.00 Voor de zieken. PROGRAMMA III 7,00. 8.00 en 9.00 Nieuws en gr. pl. 10.30 Pop. concert PROGRAMMA IV 7,00, 8,00 en 9,00 Nieuws en gr. pl. 11.00 v d scholen. Autorijders, kent Uw plichten; Dimt op de weg bijtijds Uw lichten I Andrew Mackenzie Bob Arlen bevindt zich, na de vlucht uit Simpkins' Personeelsbu reau, nog steeds in het donker in de achtertuin. De jachtopziener, die waarschijnlijk de oude Johnny heeft vermoord en bij het Huis aan de Baai w verdwenen, doet nu hier dienst. Er is een duidelijk verband. 48) Myn enige hoop om te weten te ko men, wat Judlth me te vertellen had, lag nu in de mogelijkheid, haar mis schien op te kunnen vangen op haar aerugtocht naar het Huis aan de Baai. iMaar vóórdat ik verdere plannen kon '•maken, moest ik eerst uit deze achter tuin zien weg te komen. En hoe ik dat Bou kunnen bereiken, was me nog niet duidelijk. Ik dacht er niet over weer het huis te betreden, ook al zou ik het slot van de afgesloten deur misschien wel kunnen forceren. De nachtwaker leek me 'n te onaangename kerel om mee in moelijkheden te komen. Als ik over de muur probeerde te klimmen, zou ik misschien de aandacht van Job in het schuurtje trekken. En als ik de tuin doorliep om het achterdeurtje te pro beren, dan zou ik waarschijnlijk van het huls uit gezien worden. Het enige wat ik doen kon, was waditen om te zien, welke mogelijkheden het lot me zou bieden. Ik voelde, dat het geluk die avond mèt me was. Ik had dolgraag een sigaret gerookt, maar ik durfde het niet te riskeren. Ik hield me in de schaduw en probeerde de kilheid van de avond te vergeten. Het sloeg tien en vervolgens elf uur. Ik was langzamerhand ta een ietwat wanhopige stemming geraakt. Mijn ledematen de den pijn van de kou. Ik stond op het pont om tóch maar de tuin door te sluipen en te trachten het tuinpoortje open te krijgen, toen ik stemmen hoor de. Snel dook ik terug In myn schuil hoek Uit het huis kwam Edith Simpkins te voorschijn, gevolgd door de lijkbleke Fellowes. Job kroop uit het schuurtje om hen te begroeten, maar werd het huis in gestuurd met het bevel van de bureauchef om over een minuut of tien terug te komen. Je zult goed op jezelf passen? zei de vrouw, zodra ze alleen waren. Doe ik dat niet altijd? Ja, maar toch heb ik zo nu en dan angst. Niet omdat we grote risico's ne men, dat hebben we altijd gedaan. Het is geloof ik, omdat we binnen zo korte tijd er helemaal vandoor zullen gaan en we totdusverre zo bijzonder gelukkig zijn geweest. Geloof je niet, dat we het er nu wel bij zouden kunnen laten, ook al hebben we nog niet Alles gekregen, wat we hebben willen. M'n beste Edith, begin je werke lijk last van je zenuwen te krijgen? spotte Fellowes. Ik had nooit gedacht, dat j« dezelfde nervtuze verschijnse len zou vertonen als James. Mijn broer mag stom zijn, maar hij heeft Andere kwaliteiten, merkte de vrouw op. Dat is waar, gaf Fellowes toe. James is onbetaalbaar geweest als dek mantel. Het klinkt ongelooflijk, maar hij heeft nooit iets ontdekt We zijn nu gelukkig bijna aan hét eind Het laatste bedrag, dat ik moet innen, zal 5000 Pond zijn. Die vrouw, over wie ik je vertelde, krijgt dan misschien zelfs wel haar brieven terug, ofschoon niet de originelen. Maar iemand, met wie ik het geval besprak, v/as van oordeel, dat we dit keer coulant konden zijn. Ze moet gek zijn, dat ze die be dragen betaalt. Zijn we niet allemaal gek, als het een bepaald iemand betreft? vroeg Fellowes cynisch. Ze is dol op haar zoon. Ik geloof, dat ze iedere cent, die ze bezit, zou betalen om haar geheim te bewaren. Opeens rilde de vrouw. Ik moet er nu vandoor. Ik word moe van het staan Je weet, waar je me kunt vinden. Doe je zaken af en kom dan bij me, Even drukten te elkaar de hand Daarna verdwefcn Edith Simpkins in het huis en werd de deur achter haar gesloten. Fellowes aarzelde niet lang. Hjj liep het schuurtje binnen, waar Job verblijf hield, en sloot de deur achter zich. Gedurende enkele ogenblikken wacht te ik, totdat hij weer te voorschijn zou komen. Maar toen hoorde ik voetstap pen in het huis en besloot mb'n kans 'e wagen. Ik rende de tuin door en drong het schuurtje binnen. Als Fellowes daar aanwezig was geweest, geloof ik dat ik hem overmeesterd had en getracht zou hebben te ontsnappen, maar mijn ver moeden bleek juist te zijn: het schuur tje was leeg. Er was slechts één mogelijkheid: ecu smal opklapbed stend tegen een var de muren van het schuurtje. Toen ik er aan trok, kwam het vlot naar me toe, alsof het op rolletje® liep, en werd de ingang van een soort tunnel zicht baar. Een paar seconden later was ik in het duister van deze door-; ea achter me hoorde ik het h®* tisch op dezelfde nlaa's terug-r'tëa, (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3