doel! De Kaasstad in vogelvlucht Belangrijke voorstellen zonder veel gepraat aangenomen PRIJSVERHOGING GEDISTILLEERD Autostalling LOCOMOTIEF-RIJWIELEN H. Plomp Rifsevoori 31 Alkmaar FANCY-FAIR De belangrijkste plaats in Westfriesland nam in 30 jaar tijds met meer dan 14000 inwoners toe De stad Alkmaar, waar wij heden eoze schijfwerper op richten, behoort tot de oudste steden van ons gewest. Reeds in het jaar 800 wordt er over fesproken, al droeg de stad toen de •aam Almere. Het was een bolwerk, dat het Zuidelijk deel der provincie moest beschermen tegen de aanvallen der Westfriezen. Daar is dus wel een grote verandering in gekomen. Inplaats van bolwerk is het boofdplaa's gewor den. In de laatste 30 jaar is Alkmaar zeer sterk in omvang en inwonertal toège nomen. Het nam met niet minder dan 14.000 inwoners toe en is nu de 38.000 gepasseerd. Er wonen ongeveer 1.200 meer vrouwen dan mannen in Alk maar, in tegenstelling met vele plat telandsgemeenten waar de mannen overheersen. In gestichten en instellingen zijn meer dan duizend mensen onderge bracht De helft van diebewoners is verplegend personeel, de andere helft zijn de verpleegden. Een zeer ongunsti ge verhouding, waaruit voor een deel de over het algemeen hoge verpleeg kosten mede kunnen worden verklaard. Van de ruim 500 verpleegden zijn er 400 ouder dan zeventig jaar. BURGERLIJKE STAND Het spreekt wel vanzelf, dat een stad met een dergelijk aantal inwoners een aanzienlijk aantal oude mensen heeft. Hier volgt een lijst van mensen, ouder dan 90 jaar. 1 van 08, 1 van 96, 6 van 95, 2 van 94 en wat wel zeer merkwaardig is, dit zijn allen vrouwen. Verder 1 man en 1 vrouw van 93, 4 mannen en 5 vrouwen van 92, 4 man nen en 9 vrouwen van 91 en 11 man nen en 14 vrouwen van 90 jaar. De vrouwen bereiken volgens deze cijfers dus een hogere leeftijd dan de mannen. Er zijn ruim 8.000 gehuwden. Een tiende deel daarvan trouwde beneden de 25 jarige leeftijd. Beneden de 20 jaren trouwden 55 vrouwen en 16 man nen. De jongstgehuwden waren nog slechts 16 jaar oud. Gescheiden van tafel en bed leefden 28 mannen en 37 vrouwen, geheel ge scheiden 153 mannen en 222 vrouwen. Weduwnaar waren er 700 tegen 1600 weduwen. Ook deze cijfers wij zen er weer op, dat de mannen eerder sterven dan de vrouwen. Rasechte Alkmaarders zijn er 17.500. De grootste helft is dus „import", waar van 12.500 geboren zijn in Noord Hol land en de rest volgens het gewone re cept over de provincie verdeeld. Wat hebben grotere plaatsen toch 'n cosmopolitische bevolking. Bijna 200 Alkmaarders zagen het levenslicht in de Oost, ruim 300 in Duitsland, 50 in België, 20 in Engeland, 15 in Frank rijk, 21 in Italië, 9 in Polen, 28 in Oos ienrijk en 52 in andere dan de reeds genoemde landen. GODSDIENST De Rooms Katholieken tellen in Alk maar de meeste aanhangers. Sedert 1920 zijn ze gestegen van 9000 tot meer dan 15.000. Op de tweede plaa's ko men de onkerkelijken, die groeiden van 3.000 tot bijna 11.000. De Nederlands Hervormden hebben de derde plaats met ruim 8.000. Ze daalden in dertig jaar tijds met onge veer duizend. De Doopsgezinden ver toonden een lichte daling. Ze hebben nu nog 650 verwanten. De Gerefor meerden daarentegen verdubbelden hun aantal bijna en sprongen van 750 op 1.400. l de voor de leeftijden van de verschillende groepen. Van de ruim 15000 katholieken is de helft jonger dan 20 jaar. Bij de Ne derlands Hervormden liggen deze dj fers weer veel ongunstiger. Van de ruim 8000 is slechts één vierde gedeel te jonger dan 20 jaar. We vonden bij de bestudering van de verschillende rijfers nog een bijzon derheid voor deze twee groepen. Van de 15.000 Katholieken waren 600 personen ouder dan zeventig jaar. Verhoudingsgewijs zouden de Ned. Hervormden dus ruim 300 boven 70 jarigen moeten hebben. Het zijn er echter bijna 900. Welke condusie moeten we uit deze cijfers trekken? Is de sterfte onder de Katho lieken groter? Worden de Katholieken ouder? Is de algemene gezondheidstoe stand bij hen slechter? Vragen, die we niet kunnen beantwoorden. De Gereformeerden hebben 425 jon geren tegen 1.000 ouderen Doopsge zinden 125 tegen 500 en de onkerkelij ken 4.000 om 6.500. Wat gezinsgrootte betreft: de Katho lieken dus bovenaan, terwijl Gerefor meerden en onkerkelijken dezelfde grootte hebben. DE ARBEID Meer dan tienduizend mannen en vierduizend vrouwen verrichten dage lijks arbeid. Dat worden zo langzamer hand grote cijfers. De nijverheid slokt een zeer belang rijk deel daarvan op. 4.100 mannen en 600 vrouwen oefenen in een of an dere tak van industrie een beroep uit. Daarop volgen de winkels en han Bijna 700 Alkmaarders vertoeven in militaire dienst. Indien deze plotseling zouden thuiskomen, zou er reeds een ontstellende werkloosheid zijn. Het aantal werkenden beneden de 16 jaar bedroeg 260 jongens en 120 meisjes, terwijl 118 mannen en 50 vrou wen boven de 70 jaar een zwarte vlek vormen in de bladzijde van „werkend Alkmaar". Een zevende deel van de nijvere Alk maarders trekt er dagelijks op uit om in andere gemeenten een boterham te verdienen. Tweehonderd kunnen de be schikking hebben over een eigen auto. Tweehonderd minder gelukkigen ma ken gebruik van de autobus, ruim 400 gaan er met de trein en 350 gebruiken de fiets. Ziedaar een beeld' van Alkmaar, zo als het op dit ogenblik is. Volledigheidshalve kunnen we nog vermelden, dat 750 jongens en 500 meisjes boven de 14 jaar de inrichtin gen voor dagonderwijs volgen. delsondernemingen met 3200 mannen en 1.200 vrouwen. In overheidsdienst of werkzaam in 'n vrij beroep waren 1.700 mannen en 1100 vrouwen. Zoals u ziet neemt de vrouwenarbeid een zeer belangrijke plaats in. Meer dan 2.000 mannen zijn bedrijfs hoofd en 250 vrouwen tonen, dat ze het even goed kunnen als de mannen. Kleine zelfstandigen, zonder personeel in dienst te hebben, troffen we in be paalde mate aan, n.1. ruim 300 man nen en 50 vrouwen. Directeuren van ondernemingen zijn er een 60 tal en als bedrijfsleiders tre den 250 mannen en 30 vrouwen op. De grootste groep vormen natuurlijk de arbeiders in loondienst. Ruim 4.600 mannen en 1.500 vrouwen staan als ar beider te boek, maar daarnaast treffen we nog 2500 employé's aan van het manlijk en 1500 van het vrouwelijk ge slacht. Aan het Ver- dronkenoord herinneren de gevels nog aan de Gouden Eeuw toen nog slechts een 5 duizend men sen Alkrgaar bevolkten Nieuws uit Castricum Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer Th. Gloire slaagde voor het examen banketbakkers vakschool 3 bediende. Uitvoering Voor een goed bezette zaal werd in café Roozendaal door de toneelvereni ging St. Pancratius voor de leden der Ned. Kath. Vrouwenbond, afd. Castri cum opgevoerd het toneelspel „Vrouwe Regina". Door de voorzitter der toneel vereniging de heer van Diepen, werd het uit te voeren toneelstuk toegelicht. De verschillende rollen werden goed vertolkt en hebben de aanwezigen een prettige en genotvolle avond bezorgd. Hoogwoud Het kollfeest Maandag was het weer een drukke dag voor de marceurs Ar is Berkhout en Jb. Schenner. Een kleine 80 kolvers wa ren present om de nodige partijen te slaan. Zelfs uit Utrecht waren ze naar tl oog woud gekomen om eens te laten zien, dt men het kolven in Ufecht ook nog niet verleerd is! Er hebben zich dan ook de nodige ver schuivingen in de stand voorgedaan ^én zo werd het korps van Gezellig Samen zijn uit Zuid-Scharwoude eerste - met 865 punten. - In de eerste klasse was het de 'heer D. Rijper uit ZujdScharwoude, die.met 156 punten thans de eerste plaats in. neemt met de Hoogwouder kolver Jb. Schenner. Bij de 2e klasse is het nog steeds dhr Blom uit Noordscharwoude met 152 pt. In de derde klasse zijn het de Keren Woestenburg uit Zuidscharwoude en S. Roos uit Oostwoud. die met 129 punten de ereplaats innemen. Bij de sajetkolvers was het een Utrech teuaar, die de ereplaats opeiste en wel de heer Rapit met 147 punten, wat toch wel een fraaie prestatie genoemd mag worden. Er is dus aan spanning geen gebrék en we zien dan ook met belangstelling de einduitslag tegemoet- Raad Hoogwoud Na de opening deelde voorzitter mede dat aan de ontvanger een blijk van waardering was aangeboden ter gelegen, beid van zijn 25-jarig ambtsjubileum. Aan de heer J. Wijker, onderwijzer te Aartswoud werd eervol ontslag verleend. Het presentiegeld van de leden van de raad werd vastgesteld op f 5,- per ver gadering. WACHTLOKAAL AUTOBUS Naar aanleiding van een schrijven van het gemeentebestuur van Nieuwe Nie- dorp stelden B en W voor om gemeen schappelijk met de gzmeenten Heerhugo waard. Nieuwe Niedorp en Oude Nie- dorp, een wachtlokaal te stichten bij de Mallegatsbriig. De kosten zullen onge. veer f 2000 bedragen, waarvan de Naco f 500 voor haar rekening neemt. De kosten per gemeente zullen dan f 375 be dragen. Hoger wensen B en W in geen geval te gaan. De raad besloot dit be. drag voor zijn rekening te nemen. (Inmiddels vernemen we, dat B en W van Oude Niedorp zich op het stand- Punt stellen, in verband met consequen. ties voor andere plaatsen, niet te kun- en medewerken Red-). De Vrijzinnig Hervormde jeugdver eniging zal een subsidie ontvangen ter grootte van f 50.W. Speets en Tj. Andringa zullen een bijdrage ontvangen in de kosten van vervoer van hun kin deren naar een school. De vleeskeuringsdienst Spanbroek zal in het komende jaar niet rondkomen. Het tekort wordt geraamd op f 2200, waarvan de gemeente Hoogwoud f 492 voor haar rekening zal moeten nemen. Benoeming onderwijzer. Aan de open bare lagere school te Aartswoud werd met ingang van 16 November benoemd de heer S. Dekker te Winkel. BELASTINGVERLAGING In zijn toelichting op het voorstel van B en W om te komen tot een andere klasse-indeling voor de Personele Belas ting zei burgemeester Breebaart, dat -n dit moest zien als een eerste poging om te komen tot belastingverlaging. De financiële regeling tussen Rijk en ge meente laat niet toe, dat bet aantal op centen verlaagd wordt. In het voorstel om de gemeente te brengen van de acht ste in de zevende klasse heeft men nu «en middel om de druk voor de inwo ners te verlagen. Als tenminste hoger, hand er in hapt. Want voorzitter voor zag, dat als er eenmaal een schaap over de dam Is, er meerdere zullen volgen. Tengevoge van het voorstel, dat door de raad werd aangenomen, zal de ge. meente f 1800 belasting minder ontvan gen en zal het aantal aangeslagenen in de personele belasting dalen van 520 tot 412. Vooral de minder goed gesitueer den zullen dus van dit voorstel profi teren. NOODSLACHTPLAATSEN De gemeenschappelijke regeling tus sen de gemeenten Hoogwoud. Spanbroek Opmeer, Abbekerk, Hensbroek, Obdam en Sijbekarspel, welke bijna dertig jaar oud is. werd grondig gewijzigd. Ten gevolge van deze wijziging, aldus voor. zitter, zal er een bepaling komen In de verordening, waarbij het aantal nood- slachtplaatsen in de gemeente wordt be paald op één. Hoogwoud heeft er thans zeven. Om te maken, dat in de toekomst het aantal toch hoger kan zijn dan één is er een bepaling opgenomen, waarbij de raad onder goedkeuring van Gedepa teerde Staten het aantal kan verhogen. Of het echter op zeven gehandhaafd zal blijven, betwijfelde voorzitter, 't Scheen hem ook rijkelijk hoog toe. Daar kan echter later over gesproken worden. De heer Glas vreesde, dat het dan wel eens te laat kon zijn. De veterinaire dienst heeft er zelfs het liefst helemaal geen n. Hij is een beetje somber gestemd. Voorzitter meende echter, dat er wel iets te bereiken zou zij'. Men kan ook aan de hand van de oude verordening eisen, dat er zes worden opgeruimd. Hoogwoud krijgt een nieuwe gemeen tevlag, welke bij feestelijke gelegenhe den zal worden gebruikt- De vlag zal b« staan uit drie banen, blauw, geel. blauw In de middelste baan wordt het wapen van Hoogwoud aangebracht, zijnde een schild van lazuur, beladen biet een boom van goud, van achteren vastgehouden door een arend. De kosten zullen be dragen honderd gulden. In de commissie tot wering van school verzuim worden benoemd de heren G. M. Bak, G Dekker. G Kuipers, H. A. Kuipers, W. Langedijk, M. G van Ou denaarde, J. Silver, J. S. Runeman ei* J. Breed. Bij de rondvraag vroeg de heer Sneek om bij verbouwing meer soepelheid te betrachten. Z.J. wordt er te veel gelet op uiterlijk vertoon en duurt het soms verbazend lang eer er goedkeuring af komt. Voorzitter oordeelde dat dit niet in de raad thuis hoorde. Hij was echter gaarne bereid om in een particulier gesprek met de heer Sneek deze dingen te bespreken. Dan zou wel blijken, dat de klachten overdreven waren. Nadat de heer Glas nog had aange. drongen op spoed bi] de bouw van de onder handen zijnde woningen, werd de vergadering gesloten. fXlOOöOCSOCXDOiO 8 Op 8 Nov. a.s. hopen Q 8 onze geliefde Oom en Tante Q Petrus Beentjes 9 tQ 0 0 Agatha Stuifbergen te 's Gravenhage, Slop V 0 van W. Klein 34. hun Jl 0 50-jarige echtvereniging V 0 te herdenken. U 8J. Stuifbergen Q F. G- G Stuifbergen. O Q Prein Q en kinderen 0 Castricum, Oct. '49. COOIOÖOOIOCtOOiO Donderdag 27 October Aula v. h. Gymnasium 20 uur KLEUREN FILMS „Land en volk van ZUID.AFRIKA" Entrée 40 et, (ook voor niet-leden). Instituut voor Arb. Ontwikkeling Op de Benelux-conferentie is besloten de gedistilleerd-accijns in Nederland belangrijk te verhogen. Hoewel bedrag en datum van ingang nog niet bekend zijn, verwacht men in han delskringen zeer binnenkort een prijsverhoging van f 2.— h f 3.per LITER. Alle orders worden door ons (vrijblijvend) in volgorde van binnenkomen en thans nog tegen de heden geldende prijzen uitgevoerd. ADVOCAAT per fles (4.05 OUDE JENEVER per liter f5.60 Korting bij 6 stuks I 0.20. bij 12 stuks I 0.30. bij 24 stuks I 0.40, pc' fl. ol liter. PELS' WIJNHANDEL ALKMAAR TELEFOON 2585 Gevraagd NET PENSION weekend afwezig. Br. ond. no. 924, buri v. d. blad. Gevraagd in een gez. z. k. «en HUISHOUDSTER daar mijn vrouw ziek is- Adres: KINGMA, Militaire, weg 19, Krommenie. NIEDORP"s AMUSEMENTSORKEST Dir. B. Persijn. Zondag 30 Oct 8 uur Uitvoering in zaal HEES, Nieuwe Niedorp. Entree f 1,-, alles inbegr. pl-bespr. aan de zaal. Eerste optreden van Nierops Jeugdorkest BAL NA AANGEBODEN met alle comfort a f 3-50 per week. Omtrek Dijk- Br. onder no, 925, bur. v. d. blad. Bezoekt de grote tb. der muziekvereniging „ONDER ONS" op Zater dag 29- en Zondag 30 October a.s. in café Super te Dirkshorn. Vele attracties Mooie prijzen Gezelligheid en sfeer! Heerlijk zitje in de Theetuin- Beide dagen dansen op muziek v. d. „Onder Ons"- Band. Aar.v. Zaterd. en Zond. 2 uur. Entree 10 et. EEN ADVERTENTIE 'N DIT BLAD TREFT Te koop goed onderh. wit geëmailleerd fornuis en Rück kacheltje, bij W. Jimmink Hz. Belkmerweg, 't Zand. Te koop een Van Deiti s kinderwagen, in pr. staa: P* Druif. A 911. Winkel. f 1.60 tot vlsr regels, elke méér 0.26. Advertenties onder nummer bovendien etééds f 0.» toor nazending, e e e e Bik OPDUIKXRTJB wordt ge plaatst ln ta „De Vrtle Allernaarder" én ,,De Nieuwe Bchager" èn „Herrijzend Wie- rlngenneerland". Opgaven .moeten Dinsdags of Donderdags vóór 2 uur in ons bezit *Bn. Bewijsnummers worden ln de regel niet verzonden. Zware amandel baal koe- dekken, paardedekken. touw werk en tuigen. Ontvangen een nieuwe zending prima werkhamen voor de nog lage prijzen. Adri Vos. Callantsoog Te koop. beste tijdkoeien Febr-Maari kalven. Hoog vet t.b.c.-vrij. R. IJpma. Schager. waard. Tel. K 2245—207. Te koop: tijdkoe, Febr. kalven N.R.S tb.c-vrlj, vet gehalte 4.26. en een graskalf N.R.S., moeder boven de 4% vet. Jac. Wetsteen, B 53. te Nieuwe Niedorp. Te koop aangeb. bronskleu rige m- m. kalkoenen. Broed '49. A. J. Bakker, „Wagenin. gen". Wieringerwaard. Te koop m. mantel, lft. 12 j„ 2 p. m. sch., m. 36 en 38. Kerkweg 12, Anna Paulowna. Te koop goed onderhouden kinderwagen. Spoor laan 167, Schagen. Eiec- wasmachine. 220 volt met wringeri gebruikt f 125— K. Middelbeek, Schagen. Oud goud, zilver enz. te koop gevraagd. Hoogstraat 8r Alkmaar. B.z.a nette werksteri Br. o. nr. 1377, bur. van dit blad. Een nette weduwe zoekt plaatsing als huishoudster, 60 jaari bij heer v. gel. leeft., adres Geestweg 11, in nette omgeving. Bergen. Gevr. een arbeider voor tuinbouwwerk, bij W. Quaxs, Tjallewal, Schagen. Wegens overcompleet t. k.: 1 trapnaaimach., merk Singer i.g.st.; 1 bascule' f 16.50; 2 emmers, gr. maat a f2.75 en 3 keukenstoelen f 3-25. K. Bakkum, Dorpsstr. B 134, Dirkshorn (N.H.). Te koop Tiger haardkachel A. Nobel, Lutjewinkel. Verloren een blauwe ga bardine regenjas met riem, tus sen Moerbeek en Wester Moer beek. Gaarne terugbez. tegen beloning bij M. Sepers, Wo ningbouw, Nieuwe Niedorp. Te koop prima kachel. W. Duvekot. steenbakkerij. Kol- horii.. Te koop een blauwe kin. derwagen, i.g.st. A 132. Win kel. Woningruil. Nieuwe Streek voor elders te Kolhorn of Barsingerhorn. Brieven of in lichtingen De Maayer, Barsin gerhorn. Gevr. naaiwerk. F. Meyer, Mieldijk, Barsingerhorn.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4