maaölei' Eenheid van West-Europa geëist ten koste van andere overwegingen De Hervorming Conslellation van de Air France neergestort Spaanse schone versperde de weg Verliezen in Indonesië NIEUWSs Overeenkomst vlootbasis Weer meer vlees )e JAARGANG Nr. 1729 Zaterdag 29 October 1949 -Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaar der"; Exploitatie N.V Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.05 p. kwart b{j vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. V«rantw. redacteur. J. Zoonea Bureau. Kldderitraat hoek Oudeoraeht Tel It WOB - S971 Twee belangrijke Amerikaanse siemmen lwee vooraanstaande AmeriKantu. n.1. generaal KJay, voormalig AmeriK. gouverneur in Duitsland en Paul Hoffmann, leider van het Marshallplan, heb ben in de Ver. Staten redevoeringen gehouden die ten nauwste met de West Europese samenwerking en het probleem Duitsland samenhangen. Indirect b« tekenen deze uitlatingen de Amerikaanse visie op het -.hoe en waarom" van ae gedragslijn der West Europese staten, met enige druk van Amerikaanse zijde om deze weg nu eens vastbe$loren en snel in te slaan. GENERAAL CLAY geestelijk leven Hervorming.-.dag: 31 October. Maandag a-s. is het 432 jaar geleden dat Maarten Luther op 31 October 1517 zijn 95 stellingen aansloeg aan de deur van de^slotkapel te Wittenberg. Al wie zich Protestant noemt, heeft bewondering voor de figuur van Luther en heeft sympathie voor de gedachte om de Hervorming te herdenken. Waar komt dit uit voort? Uit de grote en diepe dankbaarheid voor hetgeen wij j m-mtien als Luther. Calvijn en Zwing]I ontvangen hebben? Of vindt het ent housiasme voor de Hervormingsdag zijn oorsprong in een soort van anti-stem ming? Duidelijker gezegd: Is Hervormingsdag voor u als Protestant belangrijk, omdat u anti-Rooms bent. of omdat u in uw Protestantse geloof wezenlijk iets bezit. Deze vraag mag zeker gesteld wor den. omdat het tenslotte niet gaat om de een of andere sympathie of antipa. - hie, om de een of andere persoon, om de een of andere kerk, zelfs niet om de rooinskathollck of protestant, maar om datgene wat God tot ons zegt; wan God van ons vraagt; wat God aan ons geeft. Daarbij wordt al het andere van de tweede orde; wat wij graag willen of niet graag willen; wat wij ervan vinden of niet van vinden; wat wij belangrijk ach ten of niet belangrijk achten. U moet daarbij maar eens letten op de figuur van Luther zelf- hij Is een trouw zoon van de R K. kerk: en bil wenst dat te blijven, ook als hij voor voor zijn hart vrede heeft gevonden. Maar het Is niet Luther. die het te iconen heeft. Als het de tijd ls.komt God. en HIJ grijpt In, en H 1} zet deze Luther op de plaats, waar H ij hem heb ben wil. en zó. alleen zó wordt hij kerk hervormer. Luther ziet het nog niet eens. als hij de 95 stellingen aanslaat. Hij wil alleen maar deze punten In discussie brmqen onder de geleerden; daarom zijn ze geschreven In het Latijn. Maar God icgt: Nee Luther! Het moet veel verder, het moet worden een zaak van het ge- brie volk. en van de volken rondom, en van de wereld. Hervorming! Niet kleinzielig anti-Rooms gedoe, maar God, die door deze mens Luther zijn Evangelie positief weer zet midden In de wereld. En als het gaat tegen de R K. kerk. is het omdat het niet an ders kan. omdat God het zegt! En dit Is de vraag, die elke Her vormingsdag ons stelt: niet: Ben ik wel goed anti-Rooms7, maar: Weet ik nog wat het Evangelie is? Leeft het nog voor me? Leeft het nog in de kerk of de gemeente, waartoe ik behoor? Speur ik het ook Hi de andere kerken, moge lijk zelfs in de oude Roomse kerk? Is er vreugde in mijn hart. als ik zie, dat het leeft hier en daar en overal? Ik bedoel niet. dat we niet meer prin cipieel behoeven te zijn. Ik bedoel niet. dat we gerust wat water in de wijn kun nen doen. Ik pleit niet voor verdoeze ling van wat waarlijk scheidt en schel den moet. Ik wijs alleen op het Evangelie, het ru.me, rijke en blijde Evangelie. Ik wijs o'^-en op God en Zijn eer! Wie het Evangelie beleeft, werkelijk beleeft, kan niet meer bekrompen zijn. En wie God ziet, zoals Hij tot ons komt in de gestalte van Jezus Christus, kan niet meer zoeken eigen eer. En als wi} moeten strijden tegen hen die het Evangelie verminken of doen ver wateren of tot een caricatuur maken in eigen krk of daarbuiten, dan is het in het besef, dat wij alleen bij de gratie Gods. door Zijn genade in Jezus Chris tus, geworden zijn tot Zijn kinderen. En daarom, wanneer wij roemen, roemen wi) Biet over onszelf, of over onze kerk: maar. wanneer wij roemen, roemen wi) als Paulus, als Luther, als zovele an dere strijders de eeuwen door. in God, door Jezus Christus, onze Heer! W. WESSELDIJK. Generaal Clay zeide dat economische steun aan West Duitsland moest voort gaan tot Duitrlands economie in even wicht zou. zijn. De bezettingstroepen moesten in Duitsland blijven tot de vrede definitief verzekerd was; hun aan wezigheid betekende de verdediging v. West Europa. Generaal Clay was er minder goed goed over te spreken, dat West Duitsland nog steeds als vijand! ge mogendheid wordt beschouwt. Hij maakte een vergelijking tussen de situa tie in West en Oost Duitsland. Thans, en nog afzienbare tijd zou W. Duitsland in gunstiger positie verkeren, doch het agrarisch potentieel van Oost Dutsland zou het de Sowjets mogelijk maken een welvarender Oost Duitsland te scheppen. Generaal Clay was ont stemd over de West Europese neiging om „Duitsland industrieel tegen te hou den". Hij eiste vrij baan voor de Duitse industrie op de wereldmarkt Paul Hoffmann, richtte zich in hoofd zaak* tot de West Europese staten. Hij vond dat „zonder onnodige vertra ging" tot economische eenheid moest worden gekomen. De samenwerking van West Europa met Canada en de Ver. Staten op economisch gebied zou een dusdanige macht zijn dat „coro munisme in niet te verre toekomst zou zijn vernietigd". West Europa pioest een eigen economische groepe ring worden, met als afzetgebied 275 millioen mensen. West Europa, met inbegrip van West Duitsland, heeft vla Marshall hulp de productie met 20 procent verhoogd. Dit was onvoldoende volgens Hoffmann. De productiemethoden moesten met spoed veranderen (hetgeen ook Stafford Cripps aankondigde) en er moest harder worden gewerkt. Hoffmann meende dat het Europese inkomen per hoofd der be volking van 375 dollar op 550 dollar gebracht zou kunnen worden. Dit zou het Kremlin de wind uit de zeilen nemen. Tot zover ongeveer de mededelingen van deze politieke leiders. Zij maken twee dingen duidelijk. Ten eerste dat West Europa snel aan de Amerikaanse economische wensen moet voldoen op straffe van „Mars hall dollar boycot", ten tweede dat deze economische opbouw op lange termijn ten doel heeft niet slechts een wel varend, doch bovenal een weerbaar West Europa te scheppen. Een belang rijk onderdeel an deze weerbaarheid moet West Duitsland leveren, en misschien Spanje, gezien de Ameri kaanse militaire relatie met dit land. Nu zijn wij nadrukkelijk erkentelijk voor de economische hulp die we vla Amerika mochten ontvangen, alhoewel niet moet worden vergeten, dat West Europa de spits afbeet in de oorlog tegen bet fascisme en de ergste schade opliep (de wet op de oorlogsschade maakt thans nog duidelijk hoe groot het verlies in Nederland is geweest). Maar dat wij gecharmeerd zijn op Dutls sprekende Ost strijders, nu niet bepaald, en tenslotte is de vrijhandel ook niet die sociale zekerheid waarop wij in de oorlog gehoopt hebben. Wij kunnen slechts verlangen dat de grote mogendheden hun onderlinge strijd staken en de kleine staten, in groter verband, hun eigen leven be palen. STAF NEES BREEKT EEN POLS De Mechelse beiaardier Staf Nees, die op het punt stond te vertrekken voor een tournee door Nederland, is door een hevige windstoot van zijn fiets ge slingerd, waarbij hl) aan een van zijn polsen een zesvoudige breuk heeft op gelopen. Chinese communistische troepen hebben hun tenten opgeslagen m Tsjoemtsjoen dat precies grenst aan de Engelse wijk van Hongkong. Enige soldaten van het Chinese com munistische leger gaan twee verslagge vers voor in de hoofdstraat. Twee wielrenners aangereden Gistermorgen om ongeveer kwart voor twaalf heeft op de HeJdcrseweg te Alkmaar ter hoogte van de NACO- garage een ernstig ongeluk plaatsgehad. Twee bekende wielrenners, Jan Pronk uit Heiloo en Piet Evers uit Worrocr- veer, zijn hiervan het slachtoffer gewor dep Jan Pronk kwam er met enkele lichte wonden af en kon later zijn reis «nar huis voortzetten. Evers werd tn rorgwekende toestand naar bet Centraal Z'fkenhuis te Alkmaar gebracht. Beide wielrenners hadden die morgen gezamenlijk getraind en keerden over de Helderseweg naar Alkmaar terug. Toen zij ter hoogte van de NACO-garage reden stond daar een auto op het rijwiel pad, waardoor de doorgang gedeeltelijk veisperd was. Op dat moment kwam uit Alkmaar een auto van de PTT, die met gr0tc snelheid het rijwielpad op reed. Pronk, die voorop reed. werd het eerst gegrepen en tegen de grond ge slingerd. Piet Evers echter kon niet meer remmen en reed met volle snelheid tegen de PTT-wagen op. Hij kreeg een wond aan het hoofd en bleef bewuste loos liggen. Acht en veertig doden Onder de omgekomen passagiers bevinden zich. de bekende bokser Marcel Cerdan en de violiste Ginette Neveu Ditmaal is de Franse luchtmacht door een ramp getroffen. Een constellation van de „Air France" is op een bergtop op een der eilanden van de Azoren neergestort, vlak voordat het op bet vliegveld Orly zou landen. Tot kort voor de landing had de mar, conist van het toestel in verbinding ge staan met de radiografische dienst van het vliegveld. Plotseling werd het con tact echter verbroken en hoorde men niets meer. Terstond voeren schepen uit en stegen vliegtuigen op om te gaan zoeken. Latere berichten meldden, dat het wrak ontdekt is op een bergtop op een der eilanden. De piloot was Jean de Lanoue die reeds 6700 vlieguren op zijn naam had staan. Het aantal passagiers bedroeg 37, ....en mag nu een maand brommen De schone Spaanse echtgenote van Jonkheer Bosch van Drakestein heeft getoond, dat ze nog vurig Spaans bloed in de aderen heeft. Haar echtgenoot had het recht van tolheffing op het kruispunt van de we gen Baarn—Lage Vuursche. Een waar obstakel in deze dagen van snelver keer. Tijdens de mobilisatie 1940 hieven de militaire autoriteiten de tol op en defensie betaalde de onderhoudskosten van de weg. De Duitsers hielden ook niet van tol betalen, maar dat schenen de jonkheer en zijn echtgenote niet erg te vinden. Ze pakten tenminste zodanig aan met de Duitsers, dat ze na de bevrijding een jaar werden vastgezet. Toen ze weer los kwamen kreeg dr jonkheer geen toestemming meer om tol te heffen. Toen kwam het Spaanse bloed van Mdria de la Conception Fernanda Thi- Woensdag 2 November sluiting R.T.C. Vrijdagnacht werd na afloop van de vergadering der Centrale Com missie in een communiqué van het secretariaat generaal van de RTC medegedeeld, dat Woens dagmiddag 2 November om 14 uur de plenaire slotzitting van de RTC zal worden gehouden. I De regering maakt bekend dat tot i haar leedwezen op de 9de Octobïr drie soldaten van de Koninklijke Land macht, die als vermist waren opgegeven zijn gesneuveld. Het waren N. A. de Korte uit Leid schedam, J. A. Scholten uit Didam en H. A. Selie uit Amsterdam. HULP AAN DESERTEURS Het Amsterdamse gerechtshof veroor deelde de 37jarige huisschilder K. B. uit de Haarlemmermeer, die zijn neef de dag voordat deze £>s soldaat met de Groote Beer naar Indonesië moest ver trekken, in zijn woning had laten onder duiken, tot zes mnd. gevangenisstraf. V-van Dag tot Dag-S ten Tegen de Silbertanae- scheid van wethouder Admi- grote zuivering. Een aantal moordenaar S. Borgers uit raai, die burgemeester van ambtenaren is ontslagen. Het Enschede, die o.a. in Augus- Enkhuizen is geworden, niet zou hier gaan om het verklap tus 1944 de heer H. Kolijnte willen bijwonen. Na inciden- pen van productiegeheimen. Purmerend vermoordde, is le- ten verliet de fractie de ver- Het ministerie van Onderwijs venslang geëist. Een dijk gadering. In de Britse zone in Saksen (Sowjet zóne) heeft Toon Hermans heeft pech ge- van het Wilhelminakanaal na van Duitsland zijn 9-037 per- bevolen de Kerstvacantie had. Toen hij terugkeerde uit bij Oosterhout is weggeslagen sonen berecht wegens ooriogs voortaan wintervacantie en de Eindhoven werd zijn trailer 15 h.a. weide overstroomde, misdaden; 677 van hen wer- Paasvacantie voorjaarsvacan- door een met stenen geladen Voor het nationale leger- den schuldig bevonden, 230 tic te noemen. Mevr. Fen- vrachtauto gegrepen. Chauf- monument op de Grebbeberg werden ter dood veroordeeld, ny Heemskerk nam in de 4de feur en atristen mankeerden zijn thans 939.837 (en een Er zijn 174 vonnissen voltrok ronde van het internationaal niets de aanhangwagen halve) centen ontvangen. Men ken. De spoorwegpolitie in damesschaaktournooi te Bar- werd vernield en decors, cos- moet een millioen centen bij- Noord Rijnland Westfalen mo- celona de leiding door van de tuums e-d. lagen in bonte eenbrengen. De UNO pro- gen voortaan hun broek niet bekende Engelse speelster mcj. mengeling over de weg ver- testactie van pater de Greeve meer ophouden met een riem Saunders te winnen. Zij heeft spreid- Het Sowjet Pefsbu- heeft in Nederland 600.000 bretels geven minder slij- 3 pt. uit 4 partijen. Post 'eau Tass weet te melden, dat handtekeningen verzameld. In tage, zegt een nieuw verorde- bestemd voor militairen, aan „duizenden Ned. soldaten, die België heeft men er 718-000 ning Statistieken van het boord van de troepenschepen niet bereid zijn te vechten voor Op 74 jarige leeftijd is in de Amerikaanse leger zeggen dat „Zuiderkruis" en „Kota In de belangen der Ned. imperia- gemeente Helvoirt overleden in Beieren 10-000 onwettige ten", beide op weg naa In- listen, in concentratiekampen Mr. F, J. van Lans'hot, van kinderen van Duise moeders donesië, moet uiterlijk op 31 zijn opgesloten". Het bericht 1917 tot 1941 burgemeester en „geallieerde" vaders zijn October in Nederland worden spreekt verder van opstand van Den Bosch en een der po geboren. Drie Poolse on- ter post bezorgd. Uitreiking onder de weigerachtige solda- pulairste magistraten van ons derministers zouden volgens vindt dan plaats in een tus- ten en een bloedige botsing land. De CPN-fractie in Reuter in Warschau zijn ge- senhaven- tussen marechaussee en solda- Zaandams raad heeft het af- arresteerd in het kader van 'n mothea, Antonia Sorela in opstand. Ze liet in de plaats van de gesloopte tol een nieuwe timmeren. Ook die werd weer weggehaald. Daar na liet de schone senorita een greppel door de weg graven en een prikkel draadversperring aanleggen. Dat ging bet gerecht te ver en een jaar geleden werd ze tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Viermaal is ze gedagvaard, omdat ze hoger beroep had aangetekend, maar de zaak had haar zo aangepakt dat ze zenuwziek was geworden. De proc.-generaal had echter maling aan de ziekte en eiste tegen de driftkop die niet verschenen was een maand gevangenisstraf. Deserteurs vertrokken Vrijdag gingen ruim duizend soldaten scheep om naar Indonesië te vertrek ken. Hieronder bevonden zich 161 de serteurs uit het kamp Schoonhoven. Van de in totaal 43 deserteurs heb ben elf er in Schoonhoven geweigerd om in de auto te stappen en 21 wei gerden op de kade te Rotterdam aan boord te gaan. In totaal zullen dus 32 man wegens desertie voor de Krijgsraad terecht De inscheping schijnt zonder incidenten te zijn verlopen. Drama in Den Haag Gisteren heeft de 24 jarige J. de Duik uit Den Haag zijn 21 jarige echtgenote met en schot door het hoofd van het leven beroofd en daarna aan zijn eigen leven een einde gemaakt. De vrouw had een paar weken geleden haar man verlaten en het eenjarig kind bij hem achtergelaten. De man ontdekte zijn vrouw in een pension in de Raam straat en verlangde dat zij bij hem zou terugkomen. De vrouw weigerde, waar na ze afspraken, dat ze enkele goederen bij de man zou komen afhalen. Toen ze gisteren aan de woning in de Wolmanstraat kwam ontstond opnieuw een hevige twist. Dadelijk daarop schoot de man zijn vrouw neer. Haar lijk werd in de keuken gevonden. Het lijk van de man lag op de drempel van de slaapkamer. Hij had zich zelf door het hoofd geschoten. TOEWIJZINGSWET ONDERTEKEND President Truman heeft de wet onder tekend, waarin toewijzingen zijn vast gesteld voor de bewapening van de landen van het Noord Atlantisch pact en zes andere landen tot een bedrag van 1.314.000.000 dollar. 19 October werd deze wet door het congres aangenomen en ter ondert;ke- ning ngar Truman gezonden. weerbericht Geldig tot Zondagavond. WEINIG WIND. Vannacht weinig wind, op enkele plaatsen mist en slechts hier en daar in het binnen land lichte nachtvorst. Vrij veel bewolking, maar over wegend droog weer. Overdag meest zwakke wind hoofdzake lijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. het aantal leden der bemanning clf. Onder de passagiers bevond zich d« bekende Franse bokser Marcel Cerdan die ook twee jaar geleden een ernstig vliegtuigongeluk meemaakte. Cerdan was op weg naar Amerika, teneinde te boksen tegen La Motta. Verder bevond zich aan boord Gi nette Neveu. de beroemde violiste, die in Amerika een reeks concerten zou ge ven. Hoewel men lange tijd in onzekerheid heeft verkeerd over het lot van de inzittenden, en hoopte dat men op de bergtop nog overlevenden zou aantref fen, melden de laatste berichten dat 37 passagiers en 11 leden van de beman ning om het leven zijn gekomen. Een van de nog overgebleven punten van verschil in de militaire commissie ter RTC is tot oplossing gebracht. De Nederlandse marine zal Surabaja als vlootbasis behouden. Deze vlootba sis komt echter geheel onder gezag van de R I-S. De basis bestaat in de werk plaatsen en emplacementen van de ma rine in deze stad. De commandant van de marine zal de verantwoordelijkheid dragen voor de bewaking van deze ge bouwen en emplacementen- Daar er in de komende weken een teer grote aanvoer van vee te verwach ten is zullen in de week van 31 October 5 November alleen runderen in de 1 waliteitsklassen A en B worden over genomen. Ook in de komende weck zal 50 pet extra vlees beschikbaar worden gesteld Bon 367 algemeen zal dan 'echt ge ven op het kopen van 100 gram vlees. TEXTlÊlT VRIJ Hoewel er nog geen officiële bevesti ging is afgekomen wordt toch algemeen aangenomen dat de textiel in November vrij zal kunnen worden verkocht. Het is vrijwel zeker, dat de punten in de loop van de maand November het toneel zullen verlaten. Een zorg minder voor winkeliers en huisvrouwen, ZE KAN ER WAT MEE. De filmster Deanna Durbin is van haar tweede echtgenoot Felix Jackson gescheiden „wegens geestelijke wreed heid." Zij wa: zijn vierde vrouw en sinds Januari 1947 met hem gehuwd, Deanna Durbin. die 26 jaar oud is, was vroeger gehuwd met Vaughan Paul DE DOOD IN DE MIJN De 33 jarige houwer J. van Rooy uit Waubach werd tijdens werkzaamhe den in de ondergrondse werken van de mijn Laura zo ernstig door vallend ge steente getroffen, dat hij in het zieken huis te Heerlen is overleden. Het slacht offer was gehuwd en vader van een kind.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1