Qfelrifóry V.V.D. ontevreden over Indonesië Motie van afkeuring over regeringsbeleid echter veiworpen Wenst men een andere kabineis'oimatie? Met N. Niedorp is het mis De Vrije Alkmaarder Mr. D. U. Slikker WAT ZAL STIKKER DAARVAN ZEGGEN? Tito zoekt steun Maarschalk Tito ls er van over tuigd, da; het nodig ls de econo mische be reHclngen tussen Italië en Joegoslavië uit te breiden, in he; belang van de belde landen, die elkaar op economisch gebied aanvullen, zo luidt een verklaring van de gewezen bevelhebber van de pariisanendivisie Italia, Giu s ope Maras, dir e Rome is aan gekomen, na enige tijd in Joego slavlë te hebben doorgebracht. Graanaankoop vrij Van 31 October af mogen bijna alle landen, door bemiddeling van de particuliere handel, in Ameri ka tarwe, lijnzaad en sojabonen kopen. Een woordvoerder van het mini sterie van landbouw heef' ver klaard, dat deze maatregel vrij wel het einde be'ekent van de be perkingen op de grr^nuitvoer, die door de 'Verenigd* Staten in het begin van de .weede wereldoorlog zijn uitgevaardigd, ten einde de geallieerde landen een passende rantsoenering te kunnen waarbor gen. De uitvoer is nog niet vrijgegp ven naar Dui sla^d. Japan, Ko rea, Oostenriik, Trlëst, Grieken land en China. De VVD heeft een buitengewone al gemene vergadering gehouden, waarop d algemene situ; tie in verband met de ontwikkeling van het Indonesisch con flict en de R.T.C. is besprken. Tal van afgevaardigden namen aan de discussies deel. Men vroeg zich af. of het regeringsbeleid nog wel zodanig is, dat de voorwaarden door de partij gedurende de verkiezingscampagne van vorig jaaar gesteld en op welke voor waarden medewerking aan de Grond- wetsherzien'ng en het verqerinasbeleid werden verleend, nog wel aanwezig waren. Er werd ernstige twijfel geuit of de vorm van de linie, de ppsitle van de Kroon, de financieel economiiehe verhoudingen, de samenstelling der RT C waarop de minderheden niet verteuen woordigd waren en de status van Nw Guinea niet verder gingen dan in de Grondwet was vastgelegd. De vergadering was van oordeel dat geen medewerking aan de reconstructie van het Koninkrijk kon worden ver leend. indien deze punten niet bevredi gend zouden worden geregeld. Dit moet zo worden opgevat, dat de regeling moet geschieden in de geest, zoals de VVD dit wenst. Op de vergadering werd met nage noeg algemene stemmen een motie aangenomen, waarin werd geconsta teerd. dat blijkens gepubliceerde en on- qcppubliceerde berichten, ondanks het slagen van de R.T.C. het gevaar be staat, dat Indonesië zal afglijden naar een communistische overheersing. De vergadering acht dit een groot gevaar voor de belangen van Neder land en Indonesië en de internationale rechtsorde en eist dat alle volkskrach ten zullen worden ingezet om dit ge vaar te voorkomen. Zij spreekt als haar mening uit, dat een kabinetsvorming dat met dit gevaar niet in 'voldoende mate rekening houdt in strijd ls met de fundamentele men- tiiedorps Amusements Orkest bracht 'N Avond Ontspanning De tot in de nok gevulde zaal Hees is in de verwachtingen zeker niet teleurgesteld. Dat het NAO een uitste kende naam geniet, bewees wel deze tjokvolle zaal. Ongetwijfeld heeft het NAO deze avond weer. nieuwe vaste luisteraars verworven. Dirigent Persijn verstaat de kunst met toch maar gewone amateurs prestaties te leveren, waarvoor een beroepsorkest Zich niet zou behoeven te schamen. We gaan nog een stapje verder, enkele num mers liggen het NAO zo buitengewoon goed, dat ze uiterst moeilijk te verbete ren zijn. door welk orkest dan ook- Het eerste optreden van het jeugd ©rkest is een daverend succes geworden De zeven nummertjes met „de Ankers Handbaluitslagen District le klasse dames Vrone—ADA 2-12 District 2e klasse A, dames: GitaRapiditas 4-2 Nieuwe NiedorpOSS 4—2 ToncgidoHOC 3-4 Afdeling le klasse, heren: Vlug en Vaardig—IJmond 6-12 AVAConcordia 2 1-8 AdelborstenToneqido 3-13 Afdeling 2e klasse, heren: Tonegido 2HOC 2 9-9 BatoRapiditas 2 9—2 HOC 3—AA 2 15-3 1-2 3-7 4—1 0-1 Afdelingsklassen dames Kop van N H. 1e klasse? SSV-AVA 2e klasse B II: Nieuwe Niedorp 2HVC 2e klasse B III: Zwaluwen—Bergen DOSKOVlug en Vaardig Adspiranten rayon Haalem-Zaanstr SSV-Vrone 1-0 Adspiranten rayon kop van N.H.i Nieuwe Niedorp—DOSKO 3-0 ZwaluwenJHC 18 Aartswoud Afscheid van meester Wijnker In een der lokalen van de o.I. school werd een goed bezochte ouderavond ge houden. Voor de aanvang bestond er gelegenheid tot het bezichtigen van het schoolwerk van de kinderen. Bij de bestuursverkiezing werden mevr. Fekusch -Zweep en de heer J. Silver Cz. her kozen. Dgarna deed de voorzitter enkele mededelingen omtrent de gang van za ken bij het onderwijs; eveneens kwam 't St. Nicolaasfeest ter sprake. Vervolgens werd afscheid genomen van meester Wijnker. Als aandenken werd hem door de heer Van der Meer een boek aangeboden. De heer Wijnker daiiKtdaarna allen voor de pntllgc sa menwerking. los" en de wals „Twee ogen zo blauw als besten, kwamen er heel vlot uit. Zeer terecht ontving dirigent Persijn hiervoor aan het einde der avond een woord van dank van voorz. Krabman en bloemen van Margreet Keuken. In ongeveer een half jaar tijds is hier zeer veel gepresteerd. Het „grote" orkst had een zeer gevarieerd programma, waar met genoegen naar is geluisterd. Om alle 15 nummers te bespreken zou te veel ruimte vergen, we bepalen ons dan ook tot de o.i. beste. Allereerst de Suite Oriëntale van Frands Popy. Dit uit vier delen bestaande stuk was een prachtig openingsnummer. Gerda v. d. Water bezong de schoonheid der bloeiende dahlia's zeer gevoelvol, even als „Just a payer away" van David Kapp. Gert Kater bracht een accordeon solo „Montevideo", waarmede hij even als Vok Otjes met zijn „Vogelenmarkt" groot succes oogstte. De Hongaarse dans no. 5 van Brahms en Humoresque van Dvorak bewezen dat ook het ern stiger genre door het NAO uitstekend is te maken. Malando was met vier tnngo's goed vertegenwoordigd. Over de uitvoering van z'n nummers kan hij tevreden zijn. Door de opname ivan enige fluitisten en saxophonisten is het geluid beter geworden, meer voller. Met dit programma kan het NAO weer uitstekend voor de dag komen. telijke rechten en vrijheden en verzocht de Kamerfracties in deze bij voortduring waakzaam te zijn. Uit bovenstaande blijkt dus dat de VVD het voornemen zou hebben om op de wip te gaan zitten. Frapperend is evenwel, dat een mo£e Arnhem om afkeuring uit te spreken over' het beleid der regering, met ovèr grote meerderheid werd verworpen. De positie van minister Stikker zou dan ook wel enigszins moeilijk zijn ge worden. Handbal: Niedorper dames, wonnen weer Weer smaakten de N.N. dames het zoet der ove'winning door een 41 overwinning te behalen op het Zand- voortse O.S.S. Nieuwe Niedorp, dat dit keer in wit shirt speelde, omdat de O-S.S. kleuren ook geel zwart zijn. zette er direct flink de gang in en Ali Klaver gaf N-N. de leiding door een mooi schot, 10. O-S.S. wist dit echter te beantwoor den, 11. W<-er kwam N-N. terug en weer was het Ali, die de stand op 21 wist te brengen. Met deze stand ging de rust in. Ook na de rust toonde N-N. zich de meerdere en Trijn Sterk wist met een keurige goal de overigens uitstekend werk verrichtende keep ter, te passeren. O-S.S. trachtte ook de weg naar het doel te vinden, maar probeerde dit door unfair spel, zodat scheidsrechter Klei- meer enige O-S.S. speelsters een waar schuwing moest geven. N N. reageerde hier echter niet op en het was weer Ali, die de vierde goal in het doel plaatste. Met deze stand ein digde de wedstrijd. Het was zeer jam r, dat de O.S.S. dames zich geen sportieve verliezers toonden. De handbal adsp. wonnen met 30 van Oudesluis A. Jopie Faus en Aagje Mooij zorgden voor de doelpunten. Het tweede kon niet tegen Callantsoog 1 op en verloor dan ook met 2—7. ..L Mutaties Rijkspolitie Met ingang van heden vinden bij het District Alkmaar van het korps Rijkl- poiitie de volgende mutaties plaats: 1 Verplaatst de wachtmeester R. de Boer van de groep Texel, standplaats Den Burg naar de groep Heiloo; de wachtmeester G. A. Hendricxvan de groep Heiloo naar de groep Texel, standplaats Den Burg; de wachtmeester G. G Huisman van de groep Wienngermeer. standplaats Wieringerwerf, naar le Verkeersgroep der Rijkspolitie te Bilthoven. Gedetacheerd: de wachtmeesters N. J. Schuffelen van de Parketgroep Alkmaar en D. Kers van de groep Heiloo bij de Algièraene Inspectie van de Rijkspolitie te 's Gra- venhage; de wachtmeester C Schut van de groep Heiloo bij de groepWieringermeer met als standplaats Wieringerwerf. De niet tot het District Alkmaar be horende Rijkspolitieambtenaar M Sjouw van de groep Castricura, is eveneens met ingang van heden verplaatst naar de Parketgroep Amsterdam. Zijn opvol ger te Castricum is de opperwachtmees ter v. d. Water uit Pu^merend. Nu is het dan weer zover, zeven nederlagen achter elkaar Dat is nu juist niet om er tegen je kennissen over te pochen Het toch heus niet sterke Wie ringerwaard zag kans met maar liefst 62 als overwinnaars uit het strijdperk te treden. Het is toch geen weelde als men spelers als Hazeloop, Schenk en van Balen Blanken, die toch al een r?s pectabele staat van dienst hebben, nog moet opstellen. Dat N. Niedorp het des alniettemin niet tot een zege wist te brengen pleit niet voor de geelzwarte kracht Hopenlijk komt er heel spoedig een ommekeer, want zo kan het niet door gaan. er moet wat gebeuren. We komen er niet met die en die de schuld te geven, daar wordt het eerder slechter dan beter door. Met kracht de hand aan de ploeg en er van maken, wat er van te maken is. Nog is het niet telaat. N. Niedorp begon tegen Wieringer waard met invallers voor Tellegen en Faps, waar Ruig en Persijn voor invie len. Uit een goed genomen vrije schop hoewel van verre afstand namen de roodbroeken de leiding-0—1. N, Niedorp gaf het nog niet op en de gelijkmaker van Ruig was zeker verdient. 11. Door nog 2 doelpunten waarvan een uit een penalty, wist Wieringerwaard zich bij de rust van een flinke 31 voorsprong te verzekeren. In de tweede helft heeft W.waard bijna steeds het initiatif gehad. Uit een i corner, welke geheel onnodig veroor zaakt werd. werd het 1—4. Vonk. wel ke als aanvallend spil aardig volcjeed, slaagde erin met een hard schot de ach terstand tot 4—2'te verkleinen. Na het zesde doelpunt zag de Niedorper aan voerder zic^ genoodzaakt doelman Druif wegens onsportief optreden naar het kleedlokaal te verwijzen. G. Kater nam de plaats onder de lat in. Klaver profi teerde niet van de kans uit een penalty een derde goal te maken. Jn.Kater was wel een der besten van het veld. een spelertje, die het spel om het spel zelf speelt. N. Niedorp Q verloor ook nu met 4 —0 van Zouaven D. Ook dat moet an ders mannen. Maar liefst 6 spelers van de 22 kwamen Zondagmorgen met afbe richt, voor de E.C. een uiterst moeilijke taak om dan weer voor volledige elftal len te zorgen. De adspiranten speelden tegen WSB uit Wijdenes. De kleine aanvoerder v. N. Niedorp won de toss en koos met wind en zon te spelen. Men moest met een invaller spelen, maar het ging aar dig. Voor de rust was het een gelijkop gaande strijd met wisselende kansen. Ruststand was 0—0. Ongeveer tien minuten na de rust wist de middenvoor van WSW zich prachtig vrij te spelen en loste een schot op het doel. De N.N. keeper dook tevergeefs, 0— l.'N. N.. zette alles op alles, maar het mocht niet meer baten. Eindstand 1—0. Ambtsjubileum Rijkspolitie Heden herdenkt de wachtmeester le kl. der Rijkspolitie J. Brandsen ter stand plaats Wognum de dag dat hij 25 jaar geleden als agent van gemeentepolitie te 's Hertogenbosch zijn politionele loop baan begon. Na aldaar ongeveer 6J4 jaar zijn werkzaamheden te hebben verricht werd hij op 1 Maart 1931 benoemd tot ge. meenteveldwachter te V/armenhuizen- Met ingang van 1 Maart 1943 trad hij via het korps Marechaussee in dienst van het korps Rijkspolitie, terwijl hij op I October 1947 werd verplaatst naar zijn huidige standplaats Wognum. Alkmaar Radiostralinq In Valk's Lunciihroom zal Vrijdag 4 November een lezing voor de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Vereniging voor weer- en sterrenkunde worden ge houden. Spreker is de heer dr. J. Hout- gast, die het woorii zal voeren over „De Radiostraling van de zon". Muzikale samenkomst „Leger des Heils" Zaterdagavond was er een muzikale bijeen komst in het gebouw van het „Leger des Heils" aan de Limmerhoek. De leiding berustte bij Br. en Zr. den Ouden. Medewerking verleende een xylopho- nist, een vibrafonist, een sopraan en de zangbrigade van het Leger des Heils. Als de gezongen en gespeelde nummers werden op een bijzonder goede manier vertolkt Het aanwezige publiek heeft wel genoten en het Leger des Heils had eer van haar werk. Zuigelingenbescher ming De door de vereniging voor Zuigelin genbescherming op Zaterdag 29 October j.1. gehouden collecte, bracht een bedrag van f 789,76 op. Een prachtig resultaat waarvoor de collectrices hartelijk dank gezegd wordt. Heiloo „De derde slag" De afdeling van de CPN organiseerde Zondagavond een filmavond in „De Rus tende ajger". De zaal was goed bezet. Als hoofdfilm draaide de Russische film „De derde Slag". Deze film laat de toeschouwers de oorlog zien op de Krim. Het .Rode Leger, dat zulk een grote bijdrage heeft geleverd in de laat ste wereldoorlog, zien we de strijd voe ren tegen het Duitse leger. Deze rol prent toont aan hoe van Sowjetzijde alles werd gedaan om mensen te sparen. 0.a. wordt suggestief in beeld gebracht wat mede door dit leger is bereikt voor de toekomst van een socialistische we reld. In de pauze werd door dhr. II. Bosma een kort propagandistisch woord gesproken, waarin hij er op wees hoe belangrijk de eigen pers voor de pro paganda van de CPN-beginselen is. Rederijkerskamer bracht „Jong zijn we maar eenmaal" In de Rustende Jager te Heiloo werd Zaterdagavond een opvoering gegeven door de Rederijkerskamer ,,'t Ontluiken de Roosje", dat het stuk „Jong, zijn we maar eenmaal" van Henk Bakker en C. van Bommel—Kouw ten tonele voerde, Dit stuk stelt de problemen van de opvoeding an de jeugd en de ouderen aan de orde. De ac.eur »n actrices van 'i Roosje hebben zonder uitzondering een uitste kende vertolking gegeven van dit ver antwoorde toneelspel in drie bedrijven. Vooral trad op de voorgrond mevr. LamarKuiper; haar spel in de rol van Els Mamfeld stond op een buitengewoon hoog peil. De heer Lamar, die de rol van haar broer Ham vertolkte, was ze;r goed van typ^jing. Mevr. Oets v. d. Werken had de rol van Mona, hun moe der Behoudens een paar kleine onvol komenh?den gaf zij de rol van de 'moe der, die liefde zoekt bij een andere man en daarbij haar kinderen verwaar loost voortreffelijk weer. Verder noemen wij nog: G. Spruyt, als mr Lex Arks, P. L. Kommen—Lamar W. Kalff; Annie Rus, J. v. d. Kommer en mevr. Spruyt—Vennik, die van een schijnbaar onbelangrijk rolletje, een "o tvnering wist te geven. Dt regie was opnieuw in handen van de heer O. Vennik. Een lang en harte- 'ijk applaus was de dank van een bijna heel bezette 7-.d. Ter afwisseling tusen de bedrijven *or sr-"' '-n «mevr. de Witte en de heer J. Smit goede amusementsmuziek. Met belangstelling zien wij op 21 Janu ari de tweede toneelavond tegemoet. ATHLETIEK. Jan Hoogschagen van D.O V E S. wint de veldloop te Velsen De. verrassing van deze middag was wel het bijzonder goede lopen van Jan Hoogschagen, die onbedreigd als eerste door de finish ging. lachende en fris, alsof hij met dezelfde snelheid nog enige ronden kon doorgaan. Jan veroverde na een 500 m de kop. om met een tweetal andere lopers, waar onder Rein Stam van Doves, steeds meer uit te lopen. Bij het ingaan van de derde, tevens laatste ronde was de volgorde nog hetzelfde. Toen begon Jan er nog eens aan te trekken en met wel 60 a 70 meter voor sprong beëindigde hij de race. Jammer, dat Rein 500 m voor het einde kramp kreeg en moest opgeven. Ook de andere Doves heren liepen heel goed. G. Ro- ing voor ons de 2e verassing, werd 14e en T. Hopman 28e. De afs'and bedroeg 4 km en het aantal deelnemers was 70. De wissel bekerhouder van vorig jaar, de bekende Wim roen, werd nu vierde. De uitslag was: 1. J. Hoogschagen, Doves, 14 min. 9.6 sec; 2. J. Akkerman Zaanland, 14 min. 20.6 sec. 3. W van Wijngaarden, Suomi. 14 min 25,6 sec. 4 W. Groen. AV '23, 14 min. 33 sec. 5 J. de Boer, AV '23, 14 min. 44,6 sec. De Junioren hadden tevoren een 1500 m gelopen, die met ruime voorsprong gewonnen werd door Roodsaert van de Gazelle uit Zeeland. De Doves-jongens liepen minder goed als we gewend zijn Niettemin werd de ploeg 3e uit 9 clubs. Hét gemiddelde was dus nog behoorlijk Van de 60 junioren werd S. Hopman 13e; Kl. Blokker 15e, M. Meyer 19e, C. Dekker 24e, F. Struyf 28e en A. Vader 39e. De nestor van de athletiek in Ne derland. de heer Pim Muiier, reikte per soonlijk de wisselbeker uit aan Hoog schagen. de hiernaast nog een grote be ker mee naar huis mocht nemen, welke zijn eigendom blijft. IV. G W.-Hugo Boys 2—0 W.G.W. was technisch veel beter De grote strijd tussen WGW en Hugo Boys is zeer verdiend door de beter spriende Helderse dub gewonnen, al bezorgden twee zeer magere doelpun ten hen de zege. Hugo Boys speelde d« eerste helft tegen de krachtige wind. Na dat aanvankelijk de Boys wat sterker waren, ging WGW tot de aanval over. Haar gevaarlijke rechtsbuiten Ramler won een duel met de Wit en zette boog voor. Er ontstemd een scrimmage en de Wit was zo ongelukkig de bal in eigen doel te zetten, 1—0. Ondanks deze te» qenvaller bleef Hugo Boys doorvechten. Snel en gevaarlijk ging de voorhoede er van tijd tot tijd vandoor, doch alles strandde op de kundige Helderse achter hoede. Met de 1—0 stand brak de rust aan. Na de rust zetten de Boys een kwartier lang alles op alles, maar tot scoren kwam het niet. De W-keeper Bouma was ongenaakbaar. Ja, éénmaal konden de gasten doelpunten, doch dit werd terecht door scheidsrechter Jambroes af gekeurd. Langzamerhand kwam nu ook WGW wat meer in de aanval en na een kwartier kon keeper Pancras voor de tweede maal visen, nadat door een fout in de Hugo Boys achterhoede een WGWspeler vrij spel had gekregen. Nu had WGW de smaak te pakken en het laatste half uur kreeg Hugo Boys niet veel meer te vertellen, maar de H ach terhoede wist verder onheil te voor komen. Uit deze wedstrijd bleek, dat de tech niek van Hugo Boys toch nog een stuk lager ligt dan die van de Heldersen. De uitblinkers waren de H back Molenaar en de W rechtsbuiten Ramler. Het was een sportieve match, die onder zeer gro te belangstelling werd gespeeld. Schoort Kantoorhouder C. de Graal met pensioen Op 1 November zal kantoorhouder C. de Graaf geen deel meer uit maken van het actieve corps der P.T.T. Hij zal nu gaan „rusten" van het werk, dat hij in de 38 jaren bij dit bedrijf heeft verricht. Op de zeer druk bezochte receptie kwam tot uiting, dat hij zeer gezien was niet alleen bij de PTT, maar ook in de gemeente Schoorl. Vele bloemstuk ken versierde de kamer, waar door allen hem een lang leven werd toegewenst. Wij sluiten ons hierbij gaame aan. De heer Greveling, directeur van het kantoor- in Alkmaar, sprak niet alleen als zijn indirecte chef, doch ock namens het hoofdbestuur van de P.T.T. zeer waardereadc woorden. De hr. Minkema bood de gepensionncerde kantoorhouder met een speechje een rijwiel met toebe horen aan, namens het PTT-persone 'I, buren, vrienden en zakenmensen uit Schoorl. De heer Zuurbier sprak na mens Schoorl's Belang. Ook was er n vertegenwoordiger van de voetbalver. „Schoorl", de VW werd door de heer Blankenstein vertegenwoordigd. Bloem stukken waren er van de voetbalveren! ging Schoorl de politie. Schoorls Belang de toneelvereniging „Ons Genoegen" *n nog vele anderen. De damesreisvereniging van Schoorl heeft op dtze dag direct beslag op de Graaf gelegd en hem aangesteld els leider van deze vereniging. Proficiat d" Graaf nog vele jaren- Ondergetekende beveelt zich, evenals andere jaren, beleefd aan voor het KNIPPEN VAN KOEIEN C. Buis, G«"oot-Scbermer. M. MAESSEN, Coupeuse Metiusgracht 16, Tel. 4689 neemt van heden af weerwerk aan. Gespecialiseerd in mantels naar maat REPARATIE KUNSTGEBITTEN Voor 10 uur gebracht 's middags klaar. Tandtechnische Inrichting KOSTER Plantsoen. Schagen BUIKCOKUl BUSTEHOUDER E VAN BEN HELDER KEIZERSTRAAT47/49 TEL .203* Reparaties //orden aangenomen De Samenwerkende Culturele Verenigingen te Alkmaar ,,'t Gulden Vlies" Woensdag 2 Nov. 8 uur precies: Tweede CONCERT door de HAARLEMSE ORKEST VERENIGING Dirigent Toon Verheij. Solist, de beroemde Amerikaanse cellist Edmund Kurtz Progr.: Jeux d'enfants (Kinderspelen Bizet: Cello concert Saint Saëns Symphonie Franck. Entrée voor leden: f 2.voor niet-leden: f 2.40; voor scholieren f 0,75. bel- inbegr- Voorverk. en plaatsbespr. vanaf 31 Oct. van 11 1 uur aan 't Gulden Vlies. Voor scholieren uitsluitend op de ochtend van het concert. :MET ^JiKDËHE OGB.1 ê^fzult U het Plaatselijk f blad beschouwen, nu U 5 weet dat deze krant ge heel is afgestemd op de EIGEN lezerskring Telkens weer wordt er door het gehele gezin reikhalzend naar uitge zien. Dit is de kracht van het Plaatselijk blad, waarvan ook U kunt profiteren Haate»*.euU^Aiubt ut P. DE GEUS Jzn. MAKELAAR Dorpsstraat 107 Zuidscharwoude Tclef. no. 446 K 2260 heeft steeds beschikbaar GROTE EN KLEINE BEDRAGEN OP IsU HYPOTHEEK

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4