Nog 6 a 7 jaar mijnengevaar K A P PI E VERLIEST DE KOERS 2*28» Ruim standpunt: 20—0 was genoeg Over onderwijsproblemen Het Huis aan de Baal De magnetische mijnen vormen nog steeds een gevaar voor de scheepvaart. De schepen moeten minstens een keer per jaar behandeld worden. De zeerampen van de laatste tijd, waarin het mijnengevaar ook nog altijd een hartig woorde meespreekt getuige de ondergang van de „Ivar" hebben opnieuw de aandacht gevestigd op de middelen ter beveiliging van de zeeman. Nog altijd loeren op de bodem der zee talrijke magnetische mijnen op een prooi. En al is het waar, dat de koopvaardij uitsluitend de z-g. geveegde routes vaart, er kunnen zich altijd onvoorziene omstandigheden voordoen zwaar weer b-v. of averij die oorzaa zijn dat men het schip niet geheel in zijn macht heeft en buiten de route terecht komt. Ook mag ten aanzien van de magne tische mijnen die niet, zoals de leek vaak denkt als het ware door magne tische kracht naar boven worden ge zogen. maar in welker binnenste slechts tets wordt geactiveerd, dat de ontplof fing veroorzaakt niet over het hoofd worden gezien, dat vele ervan eerst bij de zoveelste keer, dat er overheen ge varen wordt, in werking moeten komen en er derhalve steeds nog een moge lijkheid blijft, dat zij bij het vegen on opgemerkt zijn gebleven. Het duurt naar schatting nog wel zes a zeven jaar, voor de mijnen g?en leed meer zullen kunnen veroorzaken. Dit alles is ons duidelijk geworden tijdens een bezoek aan de de-magnetise ringsinrichting in de Waalhaven te Rot terdam. Het zijn vooral de kustvaartui gen, die zich als het ware verdringen om de beveiligingsbehandeling te on dergaan. Zij hebben die het hardst no dig, omdat zij meestal niet van een boordinstallatie zijn voorzien. Is dit. We groeien We worden een groot volk, vrienden. In figuurlijke zin was dat reeds lang het geval, maar het blijkt nu, dat we ook in de letterlijke betekenis van hel woord straks een woordje zul len meespreken. De vorige week heeft dr. Idenburg, de baas van het Centraal Bureau voor de Statistiek, het ons haar fijn verteld: ,JZ'n tien millioen- ste kleuter is genoteerd." Jam mer genoeg is deze geboorte niet gepaard gegaan met bloe men en toespraken, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Vader Idenburg wist eerlijk niet wie deze tien millioenste was. Het is nog een wonder, dat hij de tel niet is .kwijtgeraakt, ik zou er met zoveel kinderen maar een beetje met de pet naar gooien. Tien millioen is al heel wat, maar als de voorspellingen van de directeur van het C.B.S. uil- komen, dan zullen over enige duizenden jaren de Nederlan ders even talrijk zijn als de zandkorrels aan het strand. Er worden hier nL ontstellend veel kinderen geboren en het gun stige klimaat waarborgt bijna al die babies een gezegende ouderdom. Ja, indien het groei proces zich in dezelfde mate blijft ontwikkelen als in de jaaiste halve eeuw, dan puilt het Nederlandse volk straks letterlijk over de grenzen en zullen de nu toegepaste correc ties zelfs onvoldoende blijken te zijn. Dan zullen de mensen geen „sorry" of „pardon" meer behoeven te zeggen als zij el kaar op de tenen trappen, want dat zal noodgedwongen aan hel zich voortbewegen verbonden zijn. De dan levende minister van 'Huisvesting zal geen critiek meer ontmoeten over eventuele inwoning. Zelfs met een voor delig ingericht dressoir zal men dan gaarne genoegen nemen. Vit overwegende vind ik het nog niet eens zo gek in de twin tigste eeuw te leven, de vijftig ste lijkt mij een nog groter drama te worden. Criticaster. zoals bij de grotere schepen, wel het geval, dan moeten zij toch van tijd tot tijd een z.g. meting ondergaan. Dez demagnetiseringsinrichting werd in 1941 door de Duitsers gemaakt. Zij deden het met het oog op bombarde menten zeer vernuftig. Er werd geen vast krachtstation opgericht of ingescha keld, maar men plaatste in een nabij- llggende loods eenvoudig een diesel- trein, die niet alleen voor de stroom- levering kon zorgen, maar tevens de no dige meetinstrumenten in zijn installatie bezat. Zou een bom de trein vernield hebben, dan kon spoedig een andere trein de taak overnemen- De schepen moesten enige malen onder een hoge stalen boog heen en weer varen, dit in tegenstelling tot de Engelse methode, die van onder water uit geregeld werd en het gehele schip met een kabel omwoel de, wat veel langer tijd in beslag nam. Na de oorlog viel de gehele instal latie van Waalhaven hoewel de Duitsers maatregelen hadden getroffen om haar te kunnen opblazen onbe schadigd in onze handen. Er Is toen voor het vervolg een combinatie toege past van het Duitse en het Engelse systeem. Het boogstelsel werd behouden omdat bet veel vlugger werkte, maar voor de meting kreeg men de beschik king over de betere Engelse instrumen ten. De behandeling moet sterker of zwakker zijn, al naar gelang het gebied dat het schip gaat bevaren. Om het eenvoudig en populair te zeggen: de magnetische naar boven of beneden werkende kracht van de aarde is bij de Geen pottenkijkers nodig De New York Herald Tribune meldt dat haar correspondent in Moskou, Jo seph Newman, niet meer in Rusland zal worden toegelaten. Hij is daar twee jaar geweest. Het blad zal deze week beginnen met de publicatie van 15 on gecensureerde artikelen van Newman over het leven in Rusland. In een hoofdartikel zegt de Tribune, dat Newman het jongste Amerikaanse slachtoffer is >an bet Russische streven om Westerse journalisten uit Rusland te verwijderen. „Andere verslaggevers zijn er uitgewerkt op valse beschuldigingen van spionnage", aldus het blad. In het geval van Newman werd een geraffi neerder tactiek toegepast. Toen hij het land verliet werd hem beloofd dat hij terug mocht komen, maar toen hij dat wilde, kreeg hij geen visum". Een Raphaei ontdekt? Te Roubalx is dezer dagen een schil derstuk op koper ontdekt, dat een vrouw voorstelt, die op de lier speelt en dat de signatuur Sanzie met het monogram RA draagt De heer Delvare, een deskundige op het gebied van kunstgeschiedenis, meent dit werk aan Raphaei te moeten toe schrijven, niet alleen omdat het werk het jaartal 1517 draagt en de Italiaanse kunstenaar zich toen aan het hof van Frans I bevond, maar ook wegens de wijze waarop het geschilderd is. Het schilderstuk behoort aan een han delaar te Roubaix, die voornemens is de waarde er van te Parijs te late i vaststellen. Hij kocht het op een open bare veiling voor 18.500 francs, nadat een koopman uit Rijsel verklaard had, dat het waardeloos was. polen het sterkst en bij de evenaar het zwakst De af- en toeneming daarvan in de gebieden, tussen de polen en de evenaar gelegen, is geleidelijk, een ge leidelijkheid die niet op alle delen van de aardbol zich in een precies gelijk tempo voordoet De schepen nemen die magnetische kracht over, zoals een langs een magneet gehaald mes ook mag netisch wordt Men zou kunnen zeggen, dat daardoor de bodem van het schip de Noordpool vertegenwoordigt en het dek de Zuidpool. De taak van de mag nctiseeriurichting is nu, het schip een tegenovergesteld magnetisch veld te ge ven in die mate, dat het een het ancte? opheft De op Waalhaven behandelde schepen worden mee. ta! „pasklaar" ge maakt voor een gebied, dat begrensd wordt door Bilbao en Bergen in Noor wegen. Kleinere schepen. o.a. ook vis sersvaartuigen, dienen om het Jaar een nieuwe behandeling te ondergaan. Gro tere schepen komen meestal om de drie maanden terug. Rijkste vrijgezel komt naar Amsterdam De Canadese geoloog, dr John Tho turn Williamson, van wie gezegd wordt dat hij de rijkste vrijgezel van de we reld is. gaat een vacanfiereis door Euro pa maken. Hij is met zijn privévliegtuig vertrokken naar Amsterdam als eerste reisdoel. Dr Williamson is 42 jaar oud. Men zegt, dat hij zelf niet weet hoe rijk hij is. In 1940 vond hij zijn eerste diaman ten in Tanganyika en later ontdekte hij de rijkste diamantmijn ter wereld, waai voor hij aanbiedingen van tussen de v»'f i en twintig millioen pond sterling zou hebben afgeslagen. Aan Prinses Elisabeth gaf hij een rosé diamant, vijf maal zo groot als de groot ste, die tot dusver bekend was, als huwelijksgeschenk. 4 Het was een ruwe nach ge weest, en de maat zat boordevol met zorgen. Dat werd nog erger, toen hU voor de barometer stond, en daar de s.and van af las. Ik heb dat ding nog nooit zo laag zien staan! mompelde hij. Er zal een orkaan komen! Let maar eens op mijn woorden! En dat kan ik 'rouwens zonder baro meter ook wel zeggen, want m'n eksteroog heeft nog nooli zo ge jeukt als nu. Ik kan m'n laarzen niet meer aan m'n vosten velen Wat een ellende en narigheid ls er op koms-! Als dat maar goed afloopt! De verstekeling Pi R. die op het laa ste moment ongezien op de baggermolen was gesprongen, lag daar op bodem, en zijn maag za. in z'n keel vanwege de v°e ziekte, die hem teisterde. Er stond een stormlamp naast hem, die een luguber lich; in de donkere ruimte verspreidde. Maar ondanks de zeeziekte, had Pi R een plicht te vervullen. Daarom draaide hij aan de knop, die in de kokarde van zijn hoed vel borgen zat. Hier Pi R, zei hij zwakjes. Q X, geef uw berichten! Hier Pi R! Pi R! riep een schorre £*em door de microfoon, die hij op zijn oren droeg. Hier Qu X! Maak het kompas van „Kraak" onklaar! Ik herhaal: Maak het kompas van „Kraak" onklaar! Geen verdere berichten! PI R stond op en wankelde naar het ijzeren trapje *oe. Hij besteeg een paar treden, en maakte ver volgens het luik boven zijn hoofd open. Net op dai moment sloeg er een enorme golf over de bagger molen heen, die door he: luik op Pi R neer kwam. Voor de onderafdeling Twente van de KNVB werd de voetbalwedstrijd Den Ham 3SWN 4 gespeeld. Er was echter voor de thuisclub niet veel aan, want met de rust stonden de gasten al met 20—0 voor. Dit vonden de Ham In de loop der jaren is het school we zen van kleuterhuls tot vakonderwijs en universiteit een onoverzichtelijk com plex geworden, dat imponeert en dat de plicht der ouders tot opvoeding van hun Kinderen wel enigszins heeft versluierd. Het schijnt, dat de school dat werk aan de ouders uit de hand heeft genomen. De school is een instelling om te leren en tevens een opvoedende instelling. Niet zonder gevolgen voor de opvoeding brengen onze kinderen een aantal uren per dag op school door en zijn zij ge_ Jxacht de plicht te hebben alle leerlin durende diezelfde uren en zelfs vaak ge durende het middagmaal onttrokken aan de opvoedende werkzaamheid van het gezin. De school beïnvloedt de kinderen van de ochtend tot de avond. De school Immers is het milieu, waar orde en or delijkheid gevraagd en geëistwordt, waar netheid, zindelijkheid en welvoege lijkheid op het program staan, waar ruw heid bestreden en beschaving bevorderd wordt, waar zelfzucht veroordeeld en hulpvaardigheid geprezen wordt, waar altijd een zekere hiërarchie van waar den wordt in acht genomen. De school neemt zelfs het kan misschien niet anders een deel van de gezoodheids zorg over van de ouders door medisch schooltoezicht en schoolopvpoeding. De invloed der ouderwijzer. Allesbeheersend is op school de per soonlijkheid van de onderwijzer en zijn gehele levenshouding, in een woord zijn voorbeeld. Het onderscheid tussen de gezins en de schoolopvoedlng Is in de loop der tijd steeds minder scherp ge worden. Bij de huidige stromingen, die de vernieuwing van de school beogen, legt men op de opvoedkundige taak van de school de volle nadruk. Temeer reden Is er thans, dat wij ouders ons voor de school gaan interesseren en d3t wij niet de zorg voor de opvoeding zonder meer overlaten aan de school en de voorvech ters van onze belangen. Ouders, opvoe ding blijft onze zaak, ook al krijgt de school van ons een mandaat. De roep om vernieuwing heeft ieder een wel gehoord, maar er zijn wcetstan den. Het onderwijsstelsel ls naar zijn aard conservatief. Waar de gehele on derwljsorganisatie wettelijk ls vastgelegd zoals in ons land, vaak tot ia de gering ste details, kan de vernieuwing zich slechts moeizaam voltrekken. Vijand van vernieuwing. Een andere vijand van de vernieuwing is dé zucht naar uniformiteit, naar ega lisatie. In Nederland schijnt Iedere leer gen. die in een bepaalde school of in een bepaalde klas geplaatst zijn, even hoog op te trekken, te zorgen, dat alle leerlingen, die in zijn klas zitten, na het einde van de klas evenveel kennen en kunnen. Leerlingen, die aan enkele eisen niet voldoen, worden gedwongen het gehele proces npgmaals te doorlopen. Geeft de maatschappij wel voldoende gelegenheid aan een ieder het onderwijs te volgen, dat het beste bij zijn aanleg en belangstelling past? In voldoende mate zeker niet. Wel ls er in de laatste 25 jaar op dit punt vee! vooruitgang aan te wijzen. Deze hjn moet worden doorgetrokken maar geleidelijk, want de gewenste voor zienlng kost schatten geld en de nodige selectie is moeilijk. Bij alle crltische bc zinningen ziet een ieder in, dat het her stel en de vernieuwing van ons onder wijs onderweg is. De goede naam, die ons land had op het terrein van onder wijs, dient behouden, eventueel hersteld en verbeterd en dat temeer nu nationaal en internationaal meer beroep wordt ge daan op In Nederland gevormde krach ten. Gezien de steeds minder belangrijke plaats, die de kleine landen in militair, politiek, economisch opzicht innemen, zal de rol, die Nederland in het inter nationale leven vervult, vooral afhanke lijk zijn van de naam, die Nederland heeft op gebied van onderwijs en be schaving. menaren toch wel een beetje erg en daar ze natuurlijk bang waren voor een nog groter debacle in de tweede helft kwamen ze met het voorstel voor de dag, het hierbij te laten. SWN vond het wel goed, want bij haar was de pret er toch ook af, en warempel, de scheidsrechter maakte ook geen bezwaar ,.200 is welletjes", zei hij, „we stop pen". Zo trokken de spelers dus hun kleren weer aan en had SWN met 200 gewonnen. Maar zal de KNVB het hu wel goed vinden? Hockey Van 29 October tot 5 November '50 zal te Barcelona een groot hockey tour hooi plaats vinden. Hoewel de uitnodi gingen door de Spaase Hockeybond nog moeten worden verzoden, ls gebleken, dat de volgende landen van de partij zullen zijn, Nederland, Deneraarken, Eire. Frankrijk, België, Zwitserland, Ita lië en Wales. Voorts Spanje zelf. T.g. v. dit toumooi zal te Barcelona het con gres van de internationale hockey fede ratie worden gehouden. De internationale hockey federatie heeft de Coupe Lyauty voor dit jaar toe gekend aan Nederland. Deze coupe is niet alleen aan ons land geschonken in verband met de goede resultaten van ons hockeyteam in het seizoen 1948 1949, maar vooral ook naar aanleiding van de grote activiteit, welke de Ned. Hockeybond ontplooide voor de bevor dering van het jeugdhockey. De hockeylandenwedstrijd Nederland Frankrijk zal Zaterdag 13 Mei in het Wagenerstadion te Amstelveen worden gespeeld. Nederland en Engeland zullen elkaar op 30 April in Amstelveen bckam pen. Verder staan er nog drie ultwed strijden op het programma, nl. naar België, Schotland en Zwitserland. Athletiek. Met een fraaie worp van 14.S6 heeft de Russische athlete Klavdia. Tocheneva uit Leningrad, tijdens wedstrijden te Tbilissi, de hoofdstad van Georgië, het wereldrecord kogelstoten voor dames met 11 cm verbeterd. Zij onttroonde hiermee haar landgenote Anna Andrcova die sedert 22 October j.L met 'n worp van 14 75 recordhoudster was. Voetbal Het Antwerpse elftal heeft een schit terend prestatie geleverd door de Wol verhampton Wanderers met 2 1 te DONDERDAG 3 NOVEMBER 1949 Na twaalf uur. Hilversum I. 301 m. 12.00 Eos. Roth: 12.38 Dameskoor: 13.00 Nws.; 13.15 Harmonetta; 1400 Voor de vrouw; 14.30 Cellorecital; 15.00 Voor zieken en gezon den; 16.00 Gevarieerd programma; 17.00 Jeugdconcert; 18-00 Nieuws; 18.30 Strijd krachten; 19.05 Volksmuziek; 20.00 Nws. 20.15 Jeugduitzending: 22.00 Sympho nisch concert; 23.00 Nws. Hilversum II, 415 m. 12.00 Lunchcon eert; 13.00 Nws.; 13.20 Jeugduitzending; 14.00 Prom. orkest; 14.45 Voor de vr.; 1600 Bijbellezing; 17.00 Jeugdultz; 18.00 Leger des Heils; 18.30 Madrigalen pr.; 19.00 en 20.00 Nws.; 19.15 Jeugduitz.; 20.05 Steravond; 21.00 Fam. comp.; 21.35 Selecta orkest; 22.35 Pianospel; 23.00 Nieuws. Programma 3 12.00 Orkest Malan do; 13.00 Nws.; 13.15 Gevar progr.: 14 u. Voor de jeugd; 15.00 Lichte muziek; 1700 Batavia; 19.00 Nieuws; 19.30 Ge zelle herdenking; 20.30 Verz. progr.; 21.30 Dansmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Offenbach progr. Programma 4 12.00 Mil. orkest; 13.15 Lichte orkest; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Voor de Jeugri; 16.40 BB C orkest: 18.00 Variété orkest; 18 45 Lichte muziek; 20.00 Nieuws: 20.05 Sport 20.30 Gev. progr.; 21.00 Verz. pr.; 22.00 Nieuws. VRIJDAG 4 NOVEMBER Voor twaalf uur. Hilversum l 301 m 7.00 cn 8.00 Nieuws en gr.pl.; 9.00 Ravel concert; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Kamermuz. 11.30 Accordeon orkest. Hilversum 11, 415 m 7.00 en 800 Nieuws en gr.: 9.15 Voor de zieken; 1000 Symph. ctmcert; 11.00 Kamermuz. Programma 3 7.00, 8.00, 9.00 en 10.00 Nieuws; 10.10 Verz. progr.; Programma 4 7.00 en 8.00 Nieuws en gr.pl.; 1000 Le Ménage en musiqi'e. verslaan. Coppens en de Vos maakten de doelpuntenvoor de Antwerpenaren. Boksen. De Britse middengewichtkampioen Dirk Turpin versloeg in een boksweds" d over 10 ronden, de Canadese kamnir-n Georg Ross door interventie van de scheidsrechter in de zevende ronde. De titel stond niet op het spel. yjjry"" -.o. Andrew Mackenzie iv u ue sensationele gebeurtenissen is inspecteur Brannigan de eerste, die Bob Arlen in het ziekenhuis opzoekt. De politie spant haar dra den. De raadsels blijven echter: Fel- lowes is, S minuten nadat Bob in dat obscure kroegje binnendrong om de bijeenkomst van de a/persers af te luisteren, uit dat cafétje verdwe nen. Hij was er dus niet bij. Wie sprak dan van achter het toneel gordijn de mannen toe? 65 De hoofdzuster zegt, dat u dit moet opdrinken en wat toast erbij moet eten, ze de zuster die binnen kwam. En als ti meer wilt hebben, moet u het maar zeggen. Hoe gaat het met uw schouder. Doet het nog erge pijn? hét gaat wel, antwoordde ik, wat is er eigenlijk precies mee gebeurd? Er is een kogel door het vlezige deel gegaan en daardoor hebt u veel bloed verloren. Dat is de reden, dat u hier moet blijven. Een paar dagen rust, en u bent weer helemaal genezen. Brannigan begreep de wenk. Je hebt me meer dan genoeg ver teld om op voort te gaan, 23i hij. Op de Yard zullen ze erg nieuwsgierig zijn, naar je verhalen. Tussen haakjes, als je weer fit genoeg bent, om het zieken huis te verlaten, zullen we je op de een of andere manier moeten beschermen. Je bent een tè belangrijke getuige in deze zaak geworden om risico's te ne men en je alleen onbeschermd rond te laten wandelen. Op het ogenblik houdt een agent de wacht in de gang. Nadat Brannigan vertrokken was, ver bond men mijn wond opnieuw. Ik was een lastige paiënt, zoals ik altijd ge weest was. Mijn verzoek om in eet» stoel bij de verwarming te mogen zit ten, werd nadrukkelijk door de ver pleegster afgewezen. Ze zei me, dat ik rustig het avondblad kon lezen en verder nergens over mocht piekeren. Op de front-pagina stond in grote letters „Schietpartij in het East-End". De caféhouder had kennelijk mijn vlucht over het muurtje en mijn achter volging door de bende-leden gadege slagen. Na zijn ooggetuige-verslag werd het krantenverhaal zó vaag, dat de pG- litie kennelijk de bladen gevraagd had verder niets definitiefs te publiceren. Ik moet even ingedommeld zijn, want toen ik weer wakker werd, was de ver pleegster al bezig het avondeten op te dienen. Het was de gebruikelijke onvol doende portie, die zieken toebedeeld wordt, maar gelukkig had ik weinig trek. Er is een dame voor u, zei de ver pleegster, nadat ze de tafel weer afge ruimd had. Ik heb haar gezegd, dat ze niet lang mag blijven. Ik verwachtte niet anders dan dat het juffrouw Clitherwood zou zijn en zei, weinig geanimeerd: Laat u haar maar binnenkomen, terwijl ik mijn ogen dtoht dfd Toen ik ze weer opende zag ik Judith Taylor naast mijn bed zitten. Grote genade, u! stamelde ik. Het was een vrij onbenullige opmerking, maar ik was zo verrast haar opeens te zien, dat ik niets behoorlijks kon uit brengen. Betekent dat, dat u niet bly bent om me te zien, vroeg ze, maar haar glimlach duidde erop, dat ze deze vraag niet ernstig bedoelde. Integendeel, ik vind het leuk, ver zekerde ik haar. Ik was alleen maar stomverbaasd. We zouden elkaar gister avond ontmoeten. Dat is de reden, dat ik u op kom zoeken. Ik wilde u vertellen, dat ik op gehouden werd op kantoor door meneer Fellowes. Toen ik eindelijk klaar was en weg kon komen, was u niet meer op de afgesproken plaats. Ik begrijp dat vol komen. want ik was werkelijk heel erg laat. Ik belde vanmorgen inspecteur Brannigan op. Hij zei me, dat ik u kou opzoeken, als ik niemand anders zou vertellen, waar u was. De gordijnen van mijn kamer waren dichtgetrokken en de enige verlichting bestond uit het lampje naast mijn bed. Judith deed haar jas uit en zette haar hoed af Haar blonde haar hing op haar schouders. Dat ellendige haar van me is veel te ïang, merkte ze op. Ik moet het n 1 g eens laten knippen. Dat zou ik zeker niet doen, pro testeerde ik. Ik vind het erg mooi zo. Judith lachte vrolijk. U maakt niet bepaald de indruk op me van een man, die ogen he ft voor het haar van een meisje, zei ze. Dat ben ik in de regel ook n:e iel ik. Maar met uoch wat doet het er Ik voelde me een hopeloze dwaas, maar gelukkig ging ze niet verder op het onderwerp door. Ik ben een schandelijke egoïst om over mezelf te praten, zei ze met een berouwvol stemmetje. Vertelt u me eens. hoe het met uw schouder gaat. Inspecteur Brannigan zei me. dat u ge wond bent. Doet het erge pijn? Niet zo heel erg. Het is alleen maar een vleeswond. Maar ik wil niet over mezelf praten. Vertelt u me eer.s, wat or op uw oom's kantoor is voor gevallen. dat uw argwaan heeft opge wekt. Toevallig heb ik uw conversatie met Fellowes gisteravond afgeluisterd. Was u daar dan aanwezig? vroeg Judith met ogen, groo» v*w (Wordt vervolgd/.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3