Jkmaaidei' NEDERLAND-BELGIE, NUL-EEN N.-HOLLANDSE PERS 1945 Bond van Staatspensionnering blijft ongerust /—NIEUWS— Rechtsherstel „Als de drank is in de man „Handen omhoog, of ik schiet" 5e JAARGANG Nr. 1736 Maandag 7 November 194 Uitgav# Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week f 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. V«antw. redacteur, J. Zooato Bureau. Ridderstraat hoek Oudegraeht - Tel K 2200 S97t Indien de overeenkomst tussen In donesië en Nederland wordt nageko men, zullen onze soldaten dus binnen het half jaar terug zijn. Dan zullen er voor Nederland twee nieuwe proble men aan de orde komen. Het eerite probleem is het verschaffen van werk aan deze mannen, die een zware en moeilijke tijd achter de rug hebben. Het tweede probleem is het scheppen van orde en regel in de po. itie van de genen, die worden geroepen om mili taire dienst te verrichten We hebben een «biHTmale periode achter de rug. De militair, die tot 1940 toe i echten had, die ^en rekenen, zo lang verblijf ik onder de wapeneu. rp die tijd zwaai ik af, was op dit gebied vri'wel rechteloos. W; hebben aan Je lijve ondervonden, dat het niet pretrig is, als de grondwet er de we: nie* langer geldend zijn -n let lout:* van de omstandigheden afhangt, wanneer oen zal afzwaaien- f' oc zal dat probleem worden opge lost? Het tweede probleem dan. Het wil ons noodzakelijk schijnen, dat de volksvertegenwoordiging daar de nodi ge aandacht aan schenkt. Het aanzien van ons Parlement is door de geheur- 'ini.-fen der laatste jaren niet bepaald toegenomen. Het is niet de schuld ge- v«tst van het Parlement in zijn geheel- Het is ook niet de schuld p"weest van de volksvertegenwoordigers individueel. Er zijn nu eenmaal omstandigheden, waar men niet tegen op kan. al is men met zulke goede voornemens bezield- Nu wordt het echter weer anders. Nu we meer normale omstandigheden tegemoet gaan, is het noodzakelijk, dat wederom precies wordt vastgelegd, hoe lang de militair in dienst zal blijven. De bepaling van de lengte van die tijd mag niet worden overgelaten aan de generale staf. Er hangt voor het Neder land se volk te veel van af. We geloven, dat we niet overdrijven, als we zegqen. dat de toestand voor vele Nederlanders ondragelijk was ge worden. Diensttijden van drie jaar en - meer behoorden niet tot de uitzonde ringen. De carrière van velen is ve»"- nie'igd door deze veel te lange dienst- tijd. Hoe zal het in de toekomst wor den? Nederland heeft verplichtingen op ïJ'-h genomen door zich aan te sluiten bij het Atlantisch pact. Wat betekenen deze verplichtingen voor onze ingeze- nen? We vragen dit niet om financiële redenen, hoewel we er van overtuigd zijn, dat de te zware militaire uitgaven de ontplooiing van onze volkswelvaart sterk belemmeren. Maar we willen ons deze keer uitsluitend bepalen tot de tijdsduur die men in militaire dienst moet doorbrengen- Het moet o.i. zo zijn, dat deze tijd tot het uiterste mi nimum wordt beperkt. Het is ons be kend, dat er een gedeelte van ons volk is. dat het noodzakelijk acht een groot leger met een lange diensttijd te heb ben. omdat dit een vorm is om werk- kx> heid te voorkomen. Deze vorm van werkloosheidsbestrijding is volkomen onaanvaardbaar, omdat de tijd, die elke jonge man in het leger doorbrengt, een offer is van die jonge man, ook in volle vredestijd. Wij menen, dat dit offer zo klein mogelijk moet worden gehouden. Dat is een belang van het land en dat is het belang van het individu, dat ge roepen wordt, de belangen van dat land te dienen. Moge onze volksverte genwoordiging weer ten spoedigste de rechten hernemen, die ze lange jaren niet heeft kunnen uitoefenen- v. Z. Wereldprijsvraag K.L.M. Ter gelegenheid van het 30 jarig be Staan van de KLM hebben Philipps. Radio Nederland Wereldomroep en de KLM een groots opgezette wereldprijs vraag georganiseerd waaraan een ieder waar ook ter wereld, zal kunnen deel i)c en. De hoofdprijs bestaat uit een reis voor twee personen per KLM naar Ne «Ierland gedurende de tulpentijd, met e '.ii verblijf van een week als gasten va j Philips, de Wereldomroep en de h M. Deelname aan deze prijsvraag is mo pc'i;k door het invullen van een deelna m.'iormulier of door te luisteren naar de speciale uitzending, welke op 29 November door de Wereldomroep in «Ir Engelse en Spaanse taal wordt ver Zi>rgd. Op 4 December wordt dezelfde uitzending in het Nederlands uitgezonden ivoor de Nederlanders in het buitenland. De declnameformulieren, welke door d< vertegenwoordigers van Philips en fKLM in het buitenland worden ver Épreid, zijn rijkelijk met tulpmotieven peillustreerd. Zij pleit voor pensioen op bepaalde leeftijd voor iederen De Bond voor Staatspensicmncrln is niet gerust op de situatie die zal ontstaan wanneer de noodregeling voor óf ouden van dagen 2ul af lopen. Ze ontleent deze ongerustheid aan een zinsnede in de Memorie van Toelichting op de begroting van Sociale Zaken voor 1950. Deze zinsnede luidt als volgt: „De Minister streeft in de eerste plaats naar herziening van de ou derdomsverzekering en naar uni ficatie van de uitvoering der ver zekering. Op zijn departement is thans een wetsontwerp in voerbe rei ding. hetwelk er toe strekt een verplichte ouderdomsverzekcring voor zover mogdijk, voor de ge hele bevolking in het leven te roe pen." In verband hiermede heeft de Bond een schrijven aan de Minister gericht, waarin zij de moeilijkheden die ver band houden met een herziening van de noodregeling voor de Ouden van Dagen allerminst onderschat. De Bond vreest echter, dat een op lossing als hier wordt voorgestaan geen oplossing is. De toestand van voorheen, dat vele Ouden van Dagen geen enkele uitkering zullen krijgen, zal er weer door terugkomen. Een verplichte ouderdomsverzekering die allen omvat, zal praktisch niet tot stand te brengen zijn. De Bond acht bet noodzakelijk, dat een andere weg gekozen wordt en ze meent, dat die weg gevonden ken wor den. door aan allen die een bepaalde leeftijd hebben bereikt, «en bodempen sioen te geven. Dit bodempensioen zou kunnen wor den uitgekeerd uit een z.g. bestem mingsheffing. Een soort van belas ting dus, die voor een bepaald doel bestemd is. Voor het eerst na de oorlog heeft het Belgisch elftal in de in het Feyenoord- stadion gespeelde voetbalwedtrijd een overwinning op het Nederlands elftal weten te behalen. Met 0—1 verloren 4e Oranjemannen van de Rode Duivels. Een aanval op het Nederlandse doel wordt door Kraak onschadelijk gemaakt Links De Vroet, in het midden de Bel gische middenvoor Mermans. Door de invoering van een bodem pensioen zou dan een grondslag wor den gelegd, waarop de bestaanszeker heid opoudere leeftijd "beter zou zijn gewaarborgd en waarbij dan de be drijfspensioenen en de vrijwillige ver zekeringen zouden kunnen aanvullen. De Bond wijst er op, dat door de invoering van een bodempensioen en een daarmee gepaard gaande bestem mingsheffing wordt voorkomen, dat 'n zeer kostbaar verzoke: kigsapparaat moet worden opgebouwd. De Bond verzocht de Minister der halve de weg van de verplichte ver zekering te verlaten. Schatrijke straatmuzikant zonder erfgenamen overleden Te Genève is een straatviolist, die voor penningen speelde, op 72 jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Hij laat een bedrag van ongeveer f 145.000 gulden achteri De politie onderzocht de zolderkamer waar de violist, een Italiaan genaamd Giuseppe Bruno, woonde en vond dozen. waarin zich 50,000 Zwitserse francs, 2,500,000 Italiaan'e lire en juwelen ter waarde van 100,000 Zwitserse francs bevonden. De zaak is naar het Zwit serse ministerie van financiën verwezen, daar geen erfgenamen van Bruno, die voor het centrale station overleed,, be 'eend zijn. „Komt U maar binnen" Inbrekers, die binnendrongen in een kolenpakhuls van de firma Ligthart te Hoorn troffen de sleutel van de kluis naast de deur aan. Zij openden de khiis en vertrokken met bet daar in aanwezige geld. Drie mannen uit Oud Beijerland lie ten zich door de 38 jarige chauffeur van de R.T.C.. van O. naar Nieuwer kerk aan de IJsel brengen. Ofschoon de heren in Rotterdam reeds het een en ander gedronken hadden, moest er in Nieuwerkerk voor een café worden gestopt, waar zij naar binnen gingen. De 26 jarige V. was het eerst bij de taxi terug en verzocht de chauf feur zijn vrienden even te halen. De ze ging naar binnen, toen nummer één die kennelijk te veel had gedronken, er met de taxi vandoor ging, zigzag gend ging de wagen in de richting Rotterdam. Twee tegenliggers, die de slingerende wagen zagen naderen, kon den echter een aanrijding niet voor- Met groot verlof Bij beschikking van de minister van oorlog zullen uiterlijk met ingang van I December 1949 met groot verlof worden gezonden een deel der dienst plichtige korporaals, alsmede de dienst PtorhHge soldaten der eerste kla-se en •soldaten, die voor 1 Januari 1948 voor eerste oefening zijn opgekomen en minstens 12 maanden In werkelijke dienst zijn geweest. Tevens wordt op gelijke datum groot veriof verleend aan verschillende cateoorieen der leger- luchtmacht. Dit alles geldt uitsluitend voor hier te lande ingedeelde dienst plichtigen. V,van Dag ioi Dag^ Te San Diego is de hevigste aardschok sinds jaren waar genomen. Het pleister viel van de plafonds en de mu ren stortten hier en daar in. In December gaat een „samba-trein" van Mainz naar het Zwarte Woud rij den. Deze trein, bestemd voor vacantiegangers, heeft een wagon met een dansvloer waar grotendeels gramofoon platen van Braziliaanse sam ba melodieën gedraaid zullen worden. De Samba maakt bij de Duitsers veel opgang. De volgende week zal een commissie van vooraanstaan de burgers uit Obergammau d« rollen verdelen voor de passiespelen, die met Pasen 1950 voor het eerst sinds '33 zullen woioen gegeven. Sinds 1633 wordt het passiespel om de 10 jaar opgevoerd, als dank voor het feit, dat de Sst het dorp voorbijging. et ingang van 1 Dec. zal de KLM lijn naar Athcu*. doorgetrokken worden tot Da mascus. In Maastricht zijn vijftig Franse kinderen uit Noord Frankrijk, die hier op medisch advies drie maanden zullen doorbrengen, bij pleeg ouders ondergebracht. Een fabriek bij Hamburg produ ceert op het ogenblik „volks camera's" in een snelheid van één per minuut. De eerste 100-000 zullen spoedig ver kocht worden. De camera kost slechts 13 Duitse mar ken. Het toestel is van plastic gemaakt. De ANWB deelt mede, dat iedere auto, die de NederlandDuitse grens pas seert, voorzien moet zijn van een triptiek of carnet. Ma rius Flothuis heeft de Amster dams® muziekprijs. groot f 750—, gewonnen met zijn compositie „Cappriccio opus 35 nr. 1. Een gezelschap van 12 Nederlandse arbeiders leiders, vier van de K.A.B., vier van het CN.V. en vier van het N.V.V., zal op 14 November per vliegtuig naar Amerika vertrekken om een studie te maken van de Ame 'ikaanse productiemethoden. De financiële toestand van de staat Israël is slecht De oorlog kostte 100 mill. Isra ëlische ponden. Er wordt hulp van het buitenland gevraagd. De Zuid-Oost Drentsc le den van de bond van mobili satie invaliden heeft herope ning van het kantoor te Drach ten geëist. Zoals bekend is de organisator verdacht van oplichting gearresteerd. De leden zijn het hier niet mee eens. De Chinese volks legers hebben vorderingen ge maakt en de grens van de Portugese kolonie Macao be reikt. Admiraal Pinke, de Nederlandse vlootvoogd in de Indonesische wateren. U in ons land teruggekeerd. In Kanton, China, is de toe stand geheel normaal, aldus berichten van de Nederland se consul- In Sariname was het afgelopen week veelal noodweer. Een vrouw werd o-m. door de bliksem gedood terwijl een huis afbrandde.— In de Nieuwe keHi te Am. sterdam zijn verschillende cfi plomatieke en burgerlijke au. toriteiten bijeen geweest tet herdenking van de gevallenen uit twee wereldoorlogen. komen. Nietemin bleef de taxi nog al tijd rijden. De taxichauffeur bad in middels met een vrachtauto de ach tervolging ingezet. Het gelukte hem, 200 meter voorbij een spoorwegover gang de taxi tot stoppen te dringen. Bij deze manoevre werd de wagen flink beschadigd. Toen de ongewenste passagier de taxi niet wilde verlaten sleurde de opgewonden chauffeur hem uit de wagen en gaf de man een paar opstoppers, die zo hard aankwamen, dat deze met een zware hersenschud ding in het Bergwegziekenhuis terecht kwam. Dit is niet de eerste maal, dat V. zich aan een dergelijk feit heeft schul dig gemaakt. De justitie zal nu een har tig woordje met hem spreken. De taxi zou niet door verzekering zijn gedekt. Roofoverval op station te Meppel Zaterdagavond, juist op een rustig ogenblik, verscheen een ongeveer 23 jarige Jongeman voor het plaatskaarten loket van het station Ie Meppel. Voordat de lokettiste, die alleen aan wezig was, er op verdacht was, sloeg de man met een klinker de ruit van het loket in. Hij deed een greep in de geldkist en verdween daarna op de fiets. Later bleek dat hij f528 uit de kas had mede genomen. Er is een vrij goed signalement van de dader bekend, doch tot op heden kon hij nog niet wo* den gearresteerd. In het Fyenoordstadion te Rotterdam zijn de Belgen er in geslaagd het Ne derlands elftal zijn eerste nederlaag na oorlog toe te brengen. Met 1—0 wisten de Rode Duivels over de Oranje mannen te zegevieren. Kraak ge passeerd- Dé Nederlandse doelman valt tevergeefs uit. Rechtse Socialisten in Italië in oppositie? Zoals bekend, traden de rechtse So cialisten in Italië, de ministers van de z.g. Saragat-groep, vorige week uit de regering. Thans heef: de Liberale partij zich met 11 tegen 9 stemmen uitgesproken voor het voorstel van de katholieke premier de Gasperi. n.L de Socialisten tijdelijk te vervangen door andere le den van het kabinet. Bij ontploffing gedood Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur was de 14 jarige W., wonende te A- peldoorn, bezig met het verrichten van werkzaamheden in de schuur achter de ouderlijke woning, waarbij hij een brandende benzinelamp ge bruikte. Plotseling hoorden de huisge noten een ontploffing en toen zij gin gen kijken, kwam de jongen ernstig gewond, wankelend naar buiten. En kele ogenblikken later stierf hij. De Apeldoorn se recherche heeft een on derzoek ingesteld, doch de oorzaak van de ontploffing nog niet met ze kerheid kunnen vaststellen.. Maar de Rotterdamse kruidenier was niet bang Twee mannen kwamen Zaterdag na sluitingstijd de winkel van kruideme* W. te Rotterdam binnen. De bedoeling van de heren werd de kruidenier direct duidelijk, want zodra waren zij binnen of het was: „handen omhoog of ik schiet". De kruidenkr, die niet bang was uitgevallen, riep direct naar ach teren om hulp, ofschoon hij wist, dat er niemand was. Een der mannen maakte een gebaar, alsof hij wilde schieten. Hiervoor moest hij zijn hand uit de zak halen en het bleek, dat het wapen een kromgebogen stuk ijzerdraad was- Na het alarm van de kruidenier na men de mannen haastig de benen. Een arbeider van het G-E-B. en de Ijlings gealarmeerde politie zetten de achter volging in en na wilde Jacht werden de misdadigers gepakt De 26 Jarige losse werkman A- J. B. uit Brucssum en de 20 jarige lose werkman G- B. ut* Amsterdam, die beiden platzak waren, hadden in een logement met elkaar kennis gemaakt waarna tot deze over val werd besloten. (Dit is het zoveel tse staaltje van toenemende misdadigheid in ons land dat aan Amerikaanse gang stermethoden begint te herinneren). Schaken: V.V.V. leed 2 nederlagen Voor de competitie van de NHSB speelden het derde en vierde tiental van VVV een uitwedstrijd tegen de eerste tu^ee tientallen van KTV uit Enkhuizen. VW kwam wel zeer ver zwakt uit, nJ. met niet minder dan zeven invallers. Er werd door beide tientallen verloren: het derde met 6-4 en het vierde met 6,5 - 3,5. wMrbtrichl Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond. WEINIG VERANDERING Wisselende bewolking met vooral in de kustprovincies nu en dan buien. Plaatselijk met hagel en sommipe met onweer. Gedurende nacht tijdens opklaringen hiel en daar nachtvorst. Overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag, zwakke tot. ma tige wind tussen Zuid en West.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1