el! BEHANG VERF PELS' Fnidsen 111 „Gasten op het kasteel" Franse geest, die we verstonden Huwelijkskranten voor meisjes in Frankrijk Sportief allerlei „De Verfpot" Nuffige geschenken H. Wefers Bettink - Heer Hugowaard Hugo-Boys Nieuws Na -?n week rust, welke tevens dien de voor een ernstige overweging van de pijnlijke nederlaag geleden in Den Helder, zal Hitgo Boys I Zondag a.s. Opnieuw starten. Deze Keer zullen eiland bewoners ons dorpje bezoeken, het is n.1 T?x. Boys 1. De wedstrijd zal ge spreid worden onder leiding van scheidsrechter P. v. d. Heyden, wat een nieuw gezicht betekent op het veld var Hugo Boys. Onze reserves zullen het Zondag aw.iar te verduren krijgen. Ja. ze zeg gen. dat ze aanspraak maken, nee niet op een erfenis, maar op het kampioen schap in de afdeling 41. Zij spelen om 12 uur thuis tegen St. Boys I. die momenteel nog bovenaan d* ranglijst troont. Of dit voor lange duur zal zijn, zal Zondag wel uitkomen. Het derde gaat er op uit en speelt om twaalf uur tegen SRC 4. Wat zal het Zijn deze keer? We verwachten tussen haakjes, een overwinning. En dan de junioren. Alhoewel zwaar ingedeeld. och niet de moed verliezend, gaan zij naar Castiicum om aldaar de krachten te meten met Vitesse a. Ook de adspiranten zullen in het strijd perk verschijnen en spelen om kwart ©ver een 'n gezellige uitwedstrijd tegen Duin anders a. Hugo Boys b komt niet op het pro gram ma voor. Uitslag vei loling De prijzen van de door de zuster kring „Odith" gehouden verloting, vie Jen. naar rangorde op ee volgende num mers. 474. 102. 475 173, 393. 284: 533 47: 122: 237; 136: 384; 2. 249 en 352. Bouw gegund De bouw van een kaaspakhuis, pekel huis en garagt voor de N.V. ..Excel sior" is gegund aan nr. 3, Gebr. Tuin ♦e 't Zand. oals wij vernamen zullen hier waarschijnlijk ook nog enkele wo Hingen gebouwd worden. St. Pancras Melkhandelaten slaan handen ineen De melkhandelaren van Sint Pancras en Sint Pancras Zuiacinue, zijn na en kele besprekingen tot een kloek en voor beeldig besluit gkoinen, wat zowel hun zaken als de klanten ten goede zal ko men. Onze vier melkboeren (hebben een nieuw bezorgingssysteem van toe passing verklaard en hebben voornoem de dorpen in 4 wijken gesplitst, en elk van hun is zon wijk toebedeeld, ieder naar gelang zijn omzet. Zo zullen de inwoer, iet de een om les uur 's morgens en de ander ooi 4 uur 's middags hun melk thuisbezorgd krijgen, maar allen in de loop van de morgen. Ook voor de handelaren zelf betekent dit een reuze voordeel, zij zul len nu huis aan huis kunnen bezorgen. De aangesloten hand» J: ren zijn C. Oud, n. Roos, S. Buwalda' en Jb. van Etten. Zo spoedig mógelijk zal worden overgegaan tot Het vormen van een vertrouwenscommissie. Verkeersborden geplaatst Dezer dagen zijn ook dé verkeer» borden, die lang op zich hebben laten v. htën, in Sint Pancras geplaatst. Dit was iets waar reeds lange tijd een dringende behoefte aan was. Dus auto mobilisten opgepast. Prof. Ter Veen overleden Op zes en zestigjarige leeftijd is te Amsterdam overleden prof. dr. Ter Veen, oud-hoogleraar in de geografie aan de diversiteit te Amsterdam. In September 1948 had Qe overledene om gezondheidsredenen reeds zijn ontslag ingediend. Prof. ter Veen was geen onbekende in de Wieringermeer. althans voor de ouderen in onze poldergemeenschap. In 1936 begon prof. Ter Veen met het wetenschappelijk bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders, welk onderzoek op zijn initiatief werd ingesteld. De toenmalige Wieringermeer bevolking was het eerst object voor dit onderzoek. Dat dit onderzoek kon slagen, is wel voor een groot deel te danken aan de wijze waarop prof. ter Veen tocnade ring zocht tot de bevolking. Het was ons reeds geruime tijd be kend dat de gezondheidstoestand van prof. Ter Veen zeer wankel was. Op 16 Juli van dit jaar geven we nog een uitgebreid resumé van het stadium waar in de dit onderzoek momenteel verkeerd Wij spraken toen de wens uit dat het prof. Ter Veen nog vele jaren gegeven zou mogen zijn. het werk, zijn werk, zij het dan terzijde te mogen volgen. Dit heeft niet zo mogen zijn. Zijn naam. als pionier van het weten schappelijk bevolkingsonderzoek in de droogmakerijen der Zuiderzeepolders, ftal blijven voortbestaan. Dat hij ruste in vrede. Goede toneelvoorstelling ZO IS DAN, na allerlei haken neelseizoen geopend mst ee' v „Gasten op het kasteel" Een bl zo pretentieloos, als we er maa der de Franse regisseur Barsac toneel van Theater Royal. Cha Adriaan Morriën vertaalde blij Anoullh, doortrokken van een hollander weet te waarderen. De kracht van dit Franse werk ligt zeker niet in de oorspronke lijkheid van het gegeven. Het is eigenlijk allemaal vrij simpel. De kracht ligt in zeldzaam vermake lijke dialogen, in verrassende wendingen, die veelal alleen door het gesr»- -1- - woord en niet door het spel te voorschijn komen— in een lange, maar altiid weer met orginele vondster frisse rij. Het eni^e nadeel daarvan is, dat het publiek feitelijk geen woord missen mag van wat er door het medewerkeden wordt gezegd: want in dat geval is men er uit. en valt het moeilijk de draad op nieuw t* --«-ven te krijgen. Kees Brusse in de dubbelrol Ho race—Frèdèric draagt een flink deel bij tot het succes van dit zo speelse spel. Hoe hvzonrtpr ko misch is niet het effer'. als dèric op een mompnt op het toneel staat en ook Horace. de W4"»!ine broer moet versc'iij nen. Iedereen weet. dat Horace niet kan komen maar de schrii ver laat dan Frèdèric (de "acht moedige van de tweelingbroerst zeggen, dat Horace toch immers niet Ie*" i-->.r.pn Dit effect, door niemand verwacht, is wel een tv perend voorbeeld van de wijze, waarop de Franse schriiver be paalde wet on te lossen En al is dit werk dan pretentie loos, toch is de karaktertekening byzonder sterk. We willen hier ze ker niet de prestaties van de me dewerkonden stuk voor stuk gaan beoordelen, maar dit Hollandse groepje wist (en dat is zeker voor een belangrijk deel danken Oude Niedorp Ouderavond OLS In uc schooi werd wederom de gebrul xelijke ouderavond gehouden, waarvooT een twintigtal ouders was opgekomen. Het Hoofd der school, de heer Wolt huis deed vele mededelingen, die op 't schoolleven betrekking hadden. Er waren di. jaar weer 40 schooltuin tjes, waa.voor drie prijzen beschikbaar werden gesteld. Bij de verkeersexamens in Schagen w..ren 3 deelnemers gezakt De heer Derlage geeft weer regelmatig verkeersonderwijs. De schoolreisjes wa ren een groot succes, terwijl voor het volgend driedaags reisje weer druk wordt gespaard. Er zal weer een ont wikkelingscursus voor volwassenen wor den gegeven bij voldoende belangstel ling. Woensdag zal er een bijeenkomst zijn voor ouders en plattelandsvrouwen waar dr Voorzanger zal spreken over sexuele voorlichting. Er is een afdeling van de bond van vacantiekolonies ge sticht. waarvoor een propagada-acüe op touw zal worden gezet. Het aantal leerlingen bedraagt Dog 41. maar zal volgend jaar weer stijgen. De rekening en verantwoording van de penningmeester werden goedgekeurd na te zijn nagezien door de heren Kla ver en Kleinsma. Bij de bestuursverkiezing werden ge kozen als nieuwe ledeu mevrouw SliJ- boom en mevrouw J. Koorn en herko zen de heer P Heynis. Het Sint Nicolaasfeest zal worden gehouden op Zondag 4 December in zaal Oot.- nans. Binnenkort zullen de lijsten weer circuleren. Naar aanleiding van verschillende vragen die in de pauze waren gesteld, hield de heer Wolthuis een praatje over onderwijsproblemen en vernieuwing. De heren Heijnis en Wolthuis sprakeft ten slotte de scheidende commissieleden mevr. van der Molen en de heer Mere boer hartelijk toe en overhandigden een cadeau. De heer Mereboer heeft niet minder dan 17 jaar in de Oudercommis sie gezeten, waarvan 15 jaar als secre taris. De woorden van dank waren dan ook zeer terecht. Al met al een goede avond, waardoor ouders en school weer nader tot elkaar zijn gekomen. Ook zij keren terug Op ons bureau liggen ter inzage de bemanningslijsten van de patrouillevaar tuigen „Ceram" en .Batjan", die 29 September J.I. uit Tandjong Priok ver trokken en waarschijnlijk 19 November a.s. in Den Helder zullen arriveren. Uit onze omgeving is aan de .Ceram" aan boord maj. ziekenverpl. N. H. F. Schu macher, Huize „Hoflust", Bergen en a. boord van de .Batjan" de hofmeester 3e klasse G. Niele, Voorstraat, Egmond aan Zee. en ogen, voor Schagen het to oor Nederland kersvers blijspel ij spel zó aannemelijk en toch r weinigen hebben gezien, on g perfect vertolkt op 't nieuwe rmant en amusant was dit door spel van de Fransman Jean Franse geest, die óók de Noord aan Andrè Barsacq) zozeer de juiste sfeer te treffen, dat leder een met prettige gedachten naar huis ging. Want ..Gasten op hét kasteel" breekt eens even met de gang van alledag en de costürhes en decors (óók van Barsacq) maakte deze indruk compleet. De aardige dansen op muziek van Francis Poulinc het was alle maal tot in de puntjes verzorg.d. En het béstuur van de Schager Kunstkring mag er trots op gaan dat zo spoedig na de première haar leden dit spel van het Rot terdams Toneel mochten gaan zien! Notaris van Leersu opende de ze vo^^eiu-hof niet enkele woor den, en overhandigde de heer Boon een bloemenmand en wees er op, dat het toneel aanzienlijk verbeterd is. Er ls een nieuwe ge luidsinstallatie, die hopenlijk goed zal voldoen D? Kunstkring heeft momenteel 600 leden: tot een groter aantal kan men niet gaan. St. Maartensbrug Mevr. Backer-Breed dec'ameerde Mevr. B'ickerBreed declameerde Woensdagavond in café Homan te Sr.< Maartensvlotbrug voor de leden van de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Zuid Zijpe. Door het sléchte weer waren er niet zo veel dames, nis bet bestuur wel ge hoopt had Dit was erg jammer, want deze avond was ook al een keer uitge «teld vanwege de storm. Maar de dames, die er waren, hebben volop genoten. Nadat de voorzitster, mevrouw S. de BoerOtter de verga dering geopend en mevr. Backer wel kom geheten had, gaf zij direct het woord aan mevrouw Backer—Breéfff Deze declameerde voor de pauze: Een fragment uit Eva Bonheur van H. Hdy ermans en vervolgen Herinnering, van M. Nijhoff: De Toverfluit. Van T*. Swarth; De tinnen soèdaatjjes en Dé Blauwe- Stoet; beide van Clinge Dób renbos. Na de pauze bracht zij ook nog: Hét Sprookje van de Witte Erica, van N. van Suchtelen en De laatste avond van Anny Groskamp ten Have: Hierop volgde het komische gedeelte en wel 't Salie-avondje van Jufr. Pieterse van Multatuli en als toegift: Standing en misunderstc.nding. een schets van Nono. Alle dames hebben hier smakelijk om 'gelachen. Dit bracht de voorzitster in haar slotwoord ook naar voren en ze hoopte dat mevr. Backer—Breed in de toekomst nog een bereid gevonden zou worden om voor ons te declameren. Anna Paulowna In vaste dienst bij Tante Pos Onze plaats-genoot, dhr. J. Stins werd met ingang van 29 Oct. j.1. benoemd tot besteller in vaste dienst bij de PTT met standplaats Slootdorp. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Stins volgend jaar naar zijn nieuwe woonplaats zal vertrekken. Lekenspel in Ned. Herv. Kerk Het dezer dagen in de Ned. Herv. Kerk aan de Kleine Sluis opgevoerde lekenspel „De verloren zoon" mocht zich in een goede belangstelling verheu gen en toont aan dat er voor de her haling van dergelijke spelen genoeg re denen bestaan. Na een opening met gebed door ds. Meyer verklaarde ds de Hoest uit Den Helder een en ander omtrent de aard en inhoud van een lekenspel. Tenslotte zij nog vermeld, dat de jongelui uit Den Helder, door wie dit spel werd opgevoerd er goed in slaag den door houding en gebaar de strek king van de gelijkeuis aan het publiek kenbaar te maken. Vliegersvrouwen Op 26 November a.s. in Veerburg. zal de toneelvereniging „Kunst na Ar beid" het toneelstuk ..Vliegersvrouwen' opvoeren. Hierbij dient te worden op gemerkt, dat Vliegersvrouwen op deze avond zal gelden als het door Kunst na Arbeid op te voeren toneelstuk voor de te houden toneelwedstrijd. ,\ytekeetjei'' Pietje Jaarsma Mevrouw Jaarsma van de hoek heeft een zoontje van vijf. Pietje, een knaap om de wereld mee uit te lopen. Vreselijk on deugend, maar het is niet mo gelijk kwaad op hem té worden, enminste dat is het voor mij. Zijn ouders denken daar anders over en ook de buren kunnen niet altijd de humor inzien van Pietje's onverwachte kwajon gensstreken. Gistermiddag was mevrouw rechts over haar zenuwen heen. Ze drukte de bel bij de Jaars ma's bijna naar binnen. Moeder Jaarsma vloog naar de deur en vond op de stoep buurvrouvj, volkomen overstuur. Verschrikkelijkhijgde ze. Pietje heeft een raam bij me ingegooid". Vader Jaarsma wos intussen ook komen aanlopen en die ging met buurvrouw mee om de schade op te nemen. Nu, die was raak, het ruit was één gat al gat. Vader mompelde iets zeer onheilspellends en ging op zoek naar zijn zoon. Deze trof het. in zoverre, dat hij pas een uur later werd ontdekt, spelend met zijn onafscheide lijke vriend Japie. Nu. Pietje draaide er niet om heen. Hij had het raam wel degelijk inge gooid. Japie veegde eens met de mouw langs zijn neus en zei: „Hij kon d'r jriks an doen me neer, we waren aan 't ballen en toen ging ie in eens door 't raam". Hier werd Pietje's eerlijkheid in 't geding gebracht. „Da's nietes", zei hij, ,,'t gebeurde met een steen". Pietje moest mee. Pa's woede was gezakt en ver tederd door de openhartigheid van zijn zoon, zei hij: ,£,aat dit een les voor je zijnik zal je d'r niet voor straffen, want een ongeluk hebben we allemaal wel eens". Daarmee was de kous voor pa Jaarsma af, maar niet voor Pietje. Die zanikte 's avonds maar door over die ruit. Net zo lang, tot vader kwaad werd, met de vuist op tafel sloeg en zijn zoon naar bed joeg Maar Pietje kon de slaap niet vatten en 's nachts om twee uur riep hij plotseling om zijn va der. Die klom haastig zijn bed uit, zocht de koortsmeter, want als z'n zoon de slaap niet kon vatten was hij doodziek. „Pappa", zuchtte zijn telg. ..mag ik nog één keer over dat ruit beginnen?" Nu, dat mocht ,,'t Was helemaal geen onge luk, ik heb 't expres gedaan". Hef hoge woord was er uit. "ietje sloot de ogen en sliep -wee minuten later als een roos. Die Pietje Jaarsma mag ik echt. Criticaster Oudesluis KLAPROOSDAG. De collecte voor de oorlogsgraven, dit jaar verricht door een vijftal dames bracht in het geheel f 37,12 op. De dames komt een woord van hulde toe. ïyfoel de huisbaas in Frankrijk wach ten wegens het ont stellend gebrek aan dubbeltjes bij velen zijner huurders, d« Franse meisjes moe ten ook wachten, doch meer wegens gebrek aan mannen op huwbare leeftijd met voldoende reser ves om een eenvoudig nestje te bouwen. Het is jammer van die schone meiskes, want als ge de tienduizen den advertenties leest, waarin ze de mannen pogen te paaien, zoudt ge op recht medelijden met haar krijgen. Ze ver langen zo naar ;,un mari", wat huiselijk heid, gezelligheid en een eigen kamertje. In hun kenniskring bevinden zich geen geschikte candidaten en daarom adverte ren zij er lustig op los. Behalve lange rijen annonces in ve le dagbladen en hele pagina's in weekbla den zijn er zelfs spe ciale „huwelijks kranten'' ontstaan. Die huwelijkskran ten" adverteren op hun beurt weer om lezers te krijgen, zo in de geest van „Trouw vooral niet zonder een kwartaal onze krant te hebben gelezen, want daarin vindt ge Uw ideaal en Uw geluk". Men adverteert. Meisjes van acht tien, weduwen, ge scheiden vrouwen, jonge en oude meis jes. Ze sommen hun goede eigenschappen op dat het een lieve lust is. Nee, Eva kon niet slecht zijn als ge haar hoedanigheden afmeet aan haar Franse dochter*. Mannen, die adver teren, ontvangen meermalen eeshon- derd brieven. Hoe moet die brave baas zijn keus bepalen? Maar één van die zeshonderd kan dt gelukkige zfjn. De an dere 599 wachten maar weer af. Mis schien wordt het nu beter. We hebben in Frankrijk immers een nieuwe regering die betere vooruit zichten plus een pre mie van 3000 ,frs. heeft beloofd. Wie weet? Maar trouw kopen Nicolle e Jeannette en Lucy en Piërette en Marie Louise nog wekelijks een pak huwelijk s- kranten. Hun zakgeld gaat kwijt aan post zegels en hun jonge jeugd verliezen ze in hoop Vijf wijzigingen in Engels elftal Het Engelse elftal, dat Woens dag 16 November op het terrein van Manchester City tegen Noord- crland speelt in een voorronde van het tournooi om het wereld- ïmpioenschap (Jules Rimet be- r), is als volgt samengesteld: iel: Streten (Luton), achter: lozley (Derby County) en As- n (Manchester United), midden: .'"atson (Sunderland), Franklin 1 Stoke City) en Wright (Wolver- .jmpton), aanvoerder, voor: Fin- ney (Preston North End), Morten- sen (Blackpool), Rowley (Man chester United), Pearson (Man chester Unitèd) en Froggatt (Portsmouth). Er zijn vijf wijzigingen aange- oracht in de ploeg, die 15 October jl. met 41 Wales versloeg Stre ten vervangt in het doel Williams van Wolverhampton, die in de match tegen Wales gewond werd en sindsdien op de ziekenlijst staat. In de middenlinie verhuist Wright van rechts naar links, zijn eigenlijke plaats, waar hij Dickin- son (Portsmouth) vervangt, die niet herkozen is. Watson is als rechtsmidden de nieuwe man in deze linie. In de voorhoede zijn Milburn (New Castle United) die na zijn verwonding nog niet hele maal fit is, Shackleton (Sunder land) en Hancocks (Wolverhamp- jton) resp. vervangen door Rowley in Nederland welbekend, Pearson en Froggatt. Watson, Streten en Froggatt Jcrijgen hiermee hun eerste kans, maar Streten is vroeger als ama teur wel eens in, internationale wedstrijden uitgekomen. Tottenham Hotspur niet naar Amsterdam De leiders in de tweede divisie der Engelse league, Tottenham Hotspur waren door de K.N.V.B. uitgenodigd een oefenwedstrijd te gen het Nederlands elftal te spe len, op Woensdag 30 November a.s. te Amsterdam ter voorbereiding van de op 11 December te houden landenontmoeting tussen Neder land en Denemarken. Tottenham Hotspur heeft het verzoek in c -li stige overweging genomen, n- -a tenslotte besloten aan de-fpr»- geen gehoor te geven in ver' met het zware leagueprogramma, dat de Londense club nog voor de boeg heeft. Geril overjas voor Slijkhuis I Naar wij van de zijde van de K. N.A.U. vernemen heeft het dage lijks bestuur van dit lichaam i overleg met de technische .comm.,- - sie besloten aan Slijkhuis ge:.n startvergunning te verlenen voor de „grote jaarmaarkt cross" die Zondag a.s. in Niel bij Antwerpen zal worden gehouden. Het bes.uit is gegrond op het feit, dat hoofdprijzen herencostuums en overjassen zijn uitgeloofd, hetg,. a 'n strijd wordt geacht met de ama- '---nMngen var» de K.N.A.U Mei de bouw aangevangen De voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van duplexwoningen a. de Sternstraat te Wieringerwerf zijn aangevangen. Het metselbedrijf van de Fa DE BOORDER en KOEMAN Bleekerskade 103. Dijkgraafstraat 1, Alkmaar is TELEFONISCH AANGESLOTEN onder no. 5350. Gevraagd: een nette huishoudster p.g.. leeftijd 40 jaar, in klein gezin bij C. Moerbeek. Oost, wal, Warmenhuizen. Burgemeester en Wethouders van KOEDIJK- maken bekend dat van heden af gedurende 4 weken ter gem.secretarie ter inzage ligt een ontwerp tot herziening van het uit breidingsplan in onderdelen Hoornseweg- Gedurende deze termijn kunnen bezwaren wor den ingebracht. Koedijk, 8 Nov. 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd. C. J. Schellinger, burgem. A. Sloof, secretaris. en Natuurlijk Laat - Alkmaar o'd Hoek t/o Hofstr. J. STUIFBERGEN Algem. Advertentiebureau Alkmaarderstraatweg 16 CASTRICUM TEL. 686 Plaatsing van advertenties 'n alle dag- en week bladen zonder prijsverhoging DE ZAKENMAN., Temidden van rinkelende telefoons en steeds toe nemende correspondentie ratelen de schrijfmachines. Moeilijkheden met personeel moeten worden opgelost, kwesties met cliënten geregeld en leveranciers te woord gestaan. Om 6 uur eindelijk rust. EEN GLAS Alkmaar Tel. 2585 SHERRY, VERADEMING I TEL. 4735 Fa. H. Schoonhoven Polshorloges. Wekkers Pendules bimbam-slag en electrisch Zilverstad cassettes Goud, zilver en doublé. HUISKAMERLAMP met plastic blender van f 16.50 af WANDLAMPJE v» f «50 af ELECTR. STRIJKIJZERS THEELICHTJES ENZ. RUIME KEUZE Radio E led ra FNIDSEN 123 TEL. 4804 - ALKMAAR P. DE GEUS Jxn. MAKELAAR Dorpsstraat 107 Zuidscharwoude Telef. no- 446 K 2260 heeft steeds beschikbaar GROTE EN KLEINE BEDRAGEN OP lst« HYPOTHEEK EEN ADVERTENTIE fj IN DIT BLAD TREFT U O

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4