K A P P I E VERLIEST DE KOERS Hollandse boeren zagen Amerika... We trekken er eens op uit Schrik der mensheid En maakten er vele vrienden De sneeuwval bepaalt wat er in het komend j'aar moet worden verbouwd Betere microscoop ^Het Huis aan de Baai Voor amafeur fotoarafen We hebben met elkaar afgesproken, dat we foto's zouden gaan maken. En We blijven er niet eens voor thuis ook. Dat hadden we Immers ook kunnen doen Er zijn in huis ontzaglijk veel foto's te maken. Vooral als men kinderen heeft. Maar ook op ander terrein. Maar men heeft er nogal eens hulpmiddelen voor nodig. En we wilden deze keer zo mogelijk fotograferen zonder hulp middelen. Bovendien hadden we er nog een be doeling mee. Het is bij vete fotografen de gewoonte om hun toestel op te ber gen. als de Octobermaand in het land Is. Dan is het mooie weer afgelopen. De familie is niet zo veel meer buiten en waar moet men dan de film op ver Schieten? Dat is nu net verkeerd. Als u goede foto s wilt maken, moet u niet een half |aar fotograferen, maar het gehele jaar door. Niet te veel. Doe het met m ite. Maar doe 't regelmatig. Niet alleen dat u dan onder alle omstandigheden leert fotograferen, maar u krijgt ook veel' meer oog voor het landschap en voor de mogelijkheden der fotografie. Er zijn inderdaad weersomstandighe den. waaronder het bijna niet mogelijk is te fotograferen. Gedurende een felle MAANDAG, 21 NOVEMBER na twaalf uur. Hilversum I. 301.5 m 12.00 Mu sette orkest 12.38 Vvoaal kwar tet 13.00 Nieuws 13.15 Zuid Amerikaans orkest 14.00 Cause rle 14.20 Pianoconcert 14.50 Fluit en piano 15 15 Cabaret 16.00 Promenade orkest 17.30 Voor d epadvinders 18 00 Nws 18.30 Strijdkrachten 19.05 3a dio filmkrant 19.30 Muzikale causerie 20.00 Nieuws 20.05 Bariton en plano 20.40 Radios coop 23.00 Nieuws. HUversum II. 416 m 1210 Gr pl. 12.33 Orgelconcert 13.00 Nieuw» 13.15 Orkset, koor en solisten 14.00 Schoolradio 15.00 Gr. pL 15.45 Bijbellezing 17 30 Pianovoordracht 17.55 Koperkwartet 18 30 Planoduo 19.00 Nieuws ^.9.40 Radio krant 20.00 Nieuws 20.05 Omroeporkest 21.05 Hoorspel 21.50 Gr. pl. 22.20 Strijkkw 23.00 Nieuws. PROGRAMMA III 12.00 Lunch buziek 13.00 Nieuws 13 15 Werken van St. Saens 15.00 Lichte klanken 17.30 Batavia 19.00 Nieuws 20.00 Kamerork. 21.15 Lichte gr. pl. 20.00 Nws 2215 Verzoekprogramma. PROGRAMMA IV 12.00 BBC orkest —1 3.15 Dansorkest 14.00 BBC orkest 15.00 Voor de vrouw 16.00 Amusementsconcert 17.30 Casinoprogramma 18.30 L'chte orkesten 20 00 Gev pro gramma 20.45 Opera 22.00 Nieuws 22.15 Ladies' Night. DINSDAG. 22 NOVEMBER po- kvStim i 3oi m 7.oo en 8.00 Nieuws *0.15 Arbeidsvitaminen "P 00 Lyra trio 11 30 Voor de elëfcen. F"". 'rtum TI. 415 m 7.00 en 8 30 N "ows 1015 Amerikaanse mu zltk 10 40 Schoolradio 11 00 Populaire klanken. PROGRAMMA III 10.10 Verz proe-amma 11.00 Licht concert PP" RAMMA IV 10 00 Le mé nasro en muslque 11.00 Kamer muziek. storm met regenvlagen valt bet niet mee. Hoewel er prachtige foto's ge maakt kunnen worden. Vooral in de stad. Als ge er de gelegenheid voor hebt, ga er dan met uw toestel op uit met zulk weer. Ge posteert u zelf in een portiek, liefst bij een hoek, waar de wind met de kleren dervoorbijgan gers, de parapluies, de boombladeren zo grillig mogelijk doet. We hebben op een der vooroorlogse internationale fo tosalons in Amsterdam een dergelijke foto gezien. Prachtig van toonwaarde Wat dat is daar komen we later ftog wel op terug, maar vooral prachtig door het moment dat werd vastgelegd. ER IS ALTIJD WAT. Er is altijd wat te fotograferen. En daar gaan we dus. Het is naargeestig weer. Een miezerig motregentje. Opper vlakkig zoudt ge zeggen, er valt nooit een goede fout te maken. En ge moet ook niet in de bebouwde kommen blij ven. Ge kunt beter eerst eens naar bui ten gaan. Ge moet een beetje ruimte hebben. Een beetje dragelijke achtergrond. Want de lens is geduldig, ze is ookgui zig. Ze brengt alles wat ze ziet op de film. En daar moeten we terdege reke ning mee nouden. Daar lopen we nu. "We hebben de camera klaar.; En u loopt te mopperen. Vooral, als de mot regen In een flinke regen overgaat Er valt zo immers niets te beleven. Dat denkt U. Komt u maar eens mee. Ziet u daar die paal in het water staan Ja, die Duc d'Alf. die moet beletten, dat de schepen tegen de brug aan varen Ziet u het mooie spiegelbeeld in het rimpelloze water, dat alleen bewogen wordt door de vallende druppels. Dat is een pracht onderwerp om te fotogra feren. Er valt iets heel moois van te maken. Maar ge moet met uw toestel weten om te gaan. Gaan we er enkele opnamen van maken? HET MATGLAS. Gelukkig hebben we de grote camera meegenomen. Dan kunt u op het mat glas zien, wat er op komt. En dat is voor een dergelijke foto wel nodig. Hoe wel, maakt u zich niet ongerust, dat u met uw bant er geen foto van zou kunnen maken. De grote camera Is al leen maar om te demonstreren. De camerastaat opgesteld. De zwarte doek er over om te voorkomen, dat er regen in komt, want daar heeft de camera het land aan. Kijkt u nu eens op het raatglas. U ziet het beeld op zijn kop staan. Daar moet u even aan wennen. En dan kunt u zien, hoe uw foto wordt en u kunt bepalen, hoe ze moet worden. Misschien moetu een stukje voor of achteruit, links of rechts Denkt er om, dat het beeld waar het u ora te doen is, steeds de gunstigste plaats op de foto heeft U heeft maar een vierde gedeelte van de paal nodig. Belangrijk' is het spiegelbeeld in het water, verwrongen door de druppels. En zorgt u er voor. dat het spiegel beeld van de paal niet het beeld veld uitloopt Weet u hoe lang u belichten moet? Met dit diafragma eigenlijk een tiende seconde. Maar dat is te lang. Daarvoor is het beeld te veel in be- wiging. Waag het dus meteen vijf en twintigste seconde. Een volgende #keer zullen we het resultaat afwachten. Maar niet alvorens nog een paar foto's te hebben genomen. Dienstplicht in Sowjet zone Volgens onbevestigde geruchten heb ben hoge officieren van de Sowjetrus sische geheime politie en dr Karl Stem hoff. minister van binnenlandse rJeen van Oost Duitsland, 1 November een protocol opgesteld, volgens hetwelk ..voor het eind van het jaar" een wet op de dienstplicht zal worden Ingevoerd .Alle Duitsers tussen 17 en 39 moeten twee jaar dienst doen bij de „Volks politie". Ook zou besloten zijn tot vor ning van een staatsveiligheidsdienst 1 Vaart 1950 dacht men 150000 recruten te hebben" geworven. In een artikel in het weekblad „The Uniteu St .tes News wordt ee voor raad atoombommen, waar de V.S. in 1952 ovtr zullen beschikken cp onge veer 850 geschat, terwijl de Sowjet U. naar de verwachting van dit blad. er dan 100 zouden hebben. Het blad ba serde zijn schatting voor de VS op een bestaande voorraad van 250 en ecen productie van 200 per jaar, hetgeen door dr J. R. Oppenheimer, een van de ontwerpers der bom, als een maximum Ia vredestijd wordt beschouwd. Een woordvoerder van de commissie voor de atoomenergie der VS wilde geen cir.mentaar leveren op dit bericht. Dertig jonge boeren zijn Zaterdag naar huis vertrokken; vele van hun oude indrukken van de Verenigde Staten zijn te niet gedaan door hun bezoek van zes maanden aan boerengezinnen in dit land. Hun woordvoerder, C. M. C. van Beekom uit Kruiningen zeide dat zij ervaren hadden, dat niet „alle Ameriknen rijk zijn, maar dat zij allen hard werken voor de luxe, zoals auto's die zij genieten. In de zomer als er volop werk op de akkers te doen Is, dan werken de Amerikaanse boeren van zons opkomst tot zonsondergang, ook gedurende de weekends. nen volgden korte cursussen aan univer siteifen in hun speciale branche. Van Beekom. de groepsleider, madkte een uitgebreide studie van de uiencultuur in alle voornaamst uiencentra van bet land. De korenaanplant, de fruitteelt en (je landbouwmethoden waren andere speciale onderwerpen die door individu ele leden van het gezelschap bestudeerd werden. De bezoekers kregen practische oplel cing In Amerikaanse arbdklsmetfioden in de bedrijven zelf. in de hoop dat deze bij zal dragen tot een verhoogde land bcuwproductie in hun moederland. Na dat zij weer naar huis teruggekeerd z£n zullen zij hun bevindingen in een rapport aan hun regering sturen ter ver betering van de Hollandse landbouw methoden. Wetenschappelijk onderzoek De indruk, die sommige Europeanen .r.-bben als zouden de Amerikanen geen ander ideaal nastreven dan de verering van de dollar is onjuist. Van Beek cm zeide: „Wij zijn diep onder de indruk gekomen van de vele mannen en vrou wen. die plaatselijke leiders van de ge meenschap zijn en die hun tijd en ener gie geven aan H clubs, niet" voor geld, maar uitsluitend omdat zij het prettig vinden dit te doen. De 4 Hclubs hadden het vorige jaar in totaal 1.829.000 leden, allen jongens en meisjes uit landbouwerskringen. Het devies dat de 4 Hclubs met hun boo'J hart. handen en .health, voorstaan luidt ..Mijn hoofd moet helderder denken, mijn hart moet loyaler zijn, mijn handen moeten meer diensten verrichten, mijn gezondheid moet mij een beter leven la ter leiden voor mijn club, mijn dorp en mij.n land). De Hollandse boeren, die hier in April j.1. arriveerden onder bet technische steunprogramma van het Marshallplan, vertelden ie persmensen dat zij blijvende vrienden gemaakt had den onder de Amerikaanse boeren. Velen van hun Amerikaanse vrienden zeiden zij, hebben beloofd hén in Ne dprland op te zoeken, en minstens 20 van de Hollanders verwa :H« .n t\" eigen land als gastheren van hun nieuwe vrienden op te treden. Wat de gastvrijheid betreft, zeiden de Hollandse bezoekers, deze deed niet onder voor cn .was zelfs groter dan die van ons eigen volk. Van Beekom zeide Alles stond voor ons open. Wij werden ia vele huizen te eten en te logeren gevraagd. Wat volgens van Beekom heel pret tig aandeed was het ontbreken In Ame nka van klasseonderscheid. dat in Eu ropa nog steeds bestaat. „Niemand Is minder dan een ander en ledereen wordt door anderen gerespecteerd om dat hij zijn werk goed doet. Gedurende hun verblijf in de Verenig de Staten bestudeerden zij de vcefok kerij. de raecfcanl'atie van het boeren bedrijf, cle bestrijding van vee en plan ten ziekten en het tegengaan van epl demiën en onkruid. Zij bezochten fabric ken van landbouwmachines en vlees vetv*-kende industricn. Sommigen van Het verzamelen van gegevens over de sneeuwval in de bergen is van vi taal belang voor vruchtbare doch water arme streken in bet Westen van de Verenigde Staten. Door zorgvuldig de dikte van het sneeuwdek te meten dat zich in de loop van de winter op de hellingen verzamelt kunnen de geleerden met grote nauwkeurigheid voorspellen hoeveel water er in het voorjaar en de zomer ter beschikking zal komen voor de gewassen, die in de dalen aan de voet van de bergen verbouwd worden. lal van Amerikaanse regeringsd-en ten en diensten van de afzonderlijke sta ten werken met particuliere instellingen samen om gegevens te verzamelen over de sneeuwval in de winter. Verleden jaar hebben 941 deskundigen van deze diensten en instellingen 48.240 kilometer per ski, op sneeuwschoenen of met mo torvoctuigen afgelegd om in 11 i'a.en in het Westen van de Verenigde Sta ten en 8 -its Columbia met ftgon te doen. De National Geographic Society wijst er op dat deze onderzoekingen de land bouwers tijd, zaaizaad en werk sparen. Als de landbouwers weten dat zij slechts weinig water uit de bergen ver wachten kunnen, verbouwen zij gewas sen die zich met weinig water toch be hoorlijk ontwikkelen kunnen. Zij snoei en dan de boomgaarden, kappen wijkers brengen vee uit streken met waterte kort naar andere over, slaan putten en graven vijvers om het beschikbare wa ter in te verzamelen. In jaren dat er overvloedig sneeuw gevallen is kunnen de landbouwers meer land in cultuur brengen daar men precies weet hoeveel water er nodig is om op een bepaalde grondsoort gra nen. vruchten of gras te verbouwen. Dit onderzoek is tevens van belang voor de hydro-electrische krachtstations tn het Westen van de Verenigde Sta ten. Als men weet hoeveel water ver wacht kan worden kunnen de electrici tertsmaatschappijen daarmede rekening houden. Tevens zijn deze metingen van zeer veel belang voor het voorspellen van overstromingen daar de overstromingen die in het Westen van de Verenigde Staten door de rivieren veroorzaakt wor •den grotendeels veroorzaakt worden door het smelten van de sneeuw in de bergen. Uit de gegevens over het sneuwdek kan men met vrij grote nauw keurigheid bepalen hoe groot het over stnoraingagevaar zal zijn en wanneer het het ernstigst zal zijn. Hherdr *n men voorkomen dat bezit en ..^n levens verloren gaan. Fietsers, denkt om Uw licht Het voeren van een verblindende verlichting is zowel voor het overige verkeer als voor de fietser zelf buiten gewoon gevaarlijk en daarenboven ver boden. Een rijwielverlichting Is in de zin van het wettelijk proza verblindend indien de hoogte van de lichtbundel bo ven het straatoppervlak, op een afstand van tien meter vóór het rijwiel, meer bedraagt dan de helft van de hoogte van de onderkant van de lantaarn tot het wegdek. In de practijk betekent dit, dat het schijnsel van een fietslantaarn binnen de twintig meter vóór het rijwiel de weg moet raken de Prof. Zernike ujt Groningen dem< streerde voor een bijeenkomst van Amerikaanse nationale academie van wetenschappen in Washington een ge perfectioneerde microscoop waarin ob jecten door lichtgolven worden gekleurd en betere observatie mogelijk is zonder dat levende cellen door chemische of andere kleuring worden gedood. Zer nike's vinding is nog niet geheel vol tooid en nog fn experimenteel stadium Het Is een verbetering van de z.g. phase microscoop en geeft de observa tor gelegenheid de cellen te bestode-en in hun normale groei. De samenstellen de delen van de levende cellen in Zer nikes microscoop kunnen door spectra licht gecontrasteerd worden, terwijl in de gewone phase mircroscoop het object door lichtgolven gedood wordt. 19 Koning Feodorus de Derde had zijn vaalrode koningsmantel om gehan gen en bovendien een bordpapieren kroon op zijn hoofd gezet „Eigenlijk had gijlieden audiëntie aan moeten vra gen, maar daar mijn hofhouding een wandeling maakt zullen wij, Fiodorus de Derde. U nu gehoor verlenen. Ik geef U de vergunning het woord tot ons te richten. Dank U wel. Sire. zei Kappie, met een lichte buiging. Wij zochten naar het kantoor van de havenpolitie, omdat midden op zee onze sleep, een bagger molen, door een beruchte zeerover ge stolen werd. Dit was de eerste haven ia de buurt, waar we aan konden lopen. Juist, zei de Koning. Uit is ernstig. Tot ons genoegen, kunnen wij U mede delen, dat wij sinds gisteren eea bureau geopend hebben, waar allfc zeevaart zaken voortaan behandeld zuilen wor den. Daar wij op het ogenblik geen be langrijke staatszaken te behandelen heb ben, zullen wij zo goed zijn U daarheen te begeleiden. Dat is fijn. Sire. zei Kappie bB). Ik had nooit gedacht, dat ik nog eens met een Koning op straat zou wan delen, dacht de maat. Ik ben toch wel deftig. De koning schreed tussen hen in door de vervallen straat, en de grijsaards, die er liepen, bogen diep voor zover de jicht hun dat toeliet W!!iniwr" door Andrew Mackenzie uiuiuuyau en Bob Arien .zijn diep teleurgesteld nu hun opzet bij de Monopolis Magazijnen is mis lukt De inspecteur is naar Scotland Yard, Bob Arlen slentert in de buurt van Simpkins' Personeelsbu reau, waar juist Judith Taylor uit een auto stapt. 70 judith droeg een zwarte mantel en onder een klein zwart hoedie uit kwam haar goudkleurige haar. In het schemer donker meende ik kringen van ver moeidheid onder haar ogen te zien. Ver der was ze even aantrekkelijk als steeds Wat heerlijk u te zien, riep ik uit, en even was er verbazing tn haar ogen over de warme hartelijkheid van mijn begroeting Ik dacht er over uw oom r.og op te zoeken, maar waarschijnlijk is hij al weg. Ja, hij is weg. Hü belde me onge- veei een half uur geleden erger.» van- ui- de stad op om me te vragen nog en ge papieren voor hem te gaan halen Ik i hem straks met de auto oppik k« 't u hem dan nog graag even sprei O, het is niet zo erg belangrijk. Ik £an het ook wel morgen in het Huls aan de Baai met hem behandelen. Ons gesprek stokte- Ik besloot, dat het tijd werd het meisje duidelijk te maken, dat ik niet van plan was, altijd een ondergeschikte rol in haar leven ie blijven spelen. M'n lieve jonge dame, begon ik vastberaden, ik heb een plannetje. Wat bedoelt u? Dst u, tenzij u een bijzonder drin gende andere afspraak hebt, met mij ergens een drankje gaat gebruiken. Dat zou ik erg gezellig vinden, ant woordde Judith eenvoudig. Als u even wilt wachten, totdat ik de stukken voor mijn oom gehaald heb. dan kunnen we daarna doen wat we willen Vijf minuten later wandelden we In de richting van Piccadilly. Judith bab belde genoeglijk en ik wist de conver satie amusant te houden. Toen we aan een k»ein tafeltje ta een bar geïnstal leerd waren met ieder een cocktail voor ons, keek Judith me vragend aan. U hebt iets, dat voel ik, merkte ze op. Deze opmerking plaatste me voor een dilemma Dit was niet het geschikte moment om het meisje iets te vertellen van mijn gevoelen» ten opzichte van haar; en aangezien er nooit enige bij zondere vertrouwelijkheid tussen ons bestaan had, kon ik haar ook niets vra gen over haar verhouding tot Arthur Carfrew. Het is die ellendige chantage-ge- schiedenis, legde ik haar dus uit. Het is nog steeds alsof we in een dichte mist rondtasten. Judith toonde onmiddellijk haar me deleven. Arme man, dat had ik kunnen ver moeden. Is er Iets verkeerd gelopen? Brannigan had me gewaarschuwd niets over het resultaat van ons onder zoek aan wie ook te vertellen, en dus moest ik een onbeduidend antwoord verzinnen. We krijgen de meest fantastische verhalen over een man met een mas- kerkap, antwoordde ik. Ik veronder stel, dat u nooit een dergelijke verschij ning hebt gezien? Ik was niet voorbereid op haar ïeac- tie op deze laatste vraag van mij Het meisje was doodsbleek geworden en even kreeg ik de indruk, dat ze zich onwel voelde. Hoe bent u déér iets van te weten gekomen? fluisterde ze. Opeens ging me een hcht op er dacht ik aan het sigarettenpeukje, da k die nacht van de moord had gevon den. Ik toetste mijn gevolg (rekking me' een vraag: Het was zeker die avond, dat u bil het hek stond, toen die moord ge schiedde, dat u die verschijning zag? Judith knikte. Er was weer wat kleur ln haar gezichtje gekomen. Ik had u dat al veel eerder moeten ver tellen 7.ei ze langzaam. Ik geloof, dat lk altijd bang ben geweest het aan de politie te va-tellen, omdat ik meende, dat iemand van de familie erbij be trokken zou kunnen zijn. En gelooft u dat nog? Ik weet het niet. Ik heb die figuur met de maskerkap nooit duidelijk ge zien; hjj stond over het lijk gebogen toen ik ter plaatse kwam. Zoudt u me niet het hele verhaal van het begin af aan willen vertellen? stelde ik voor en ik wenkte de kellner ons nog een cocktail te brengen. Ter wijl het meisje tegenover me haar ver haal vertelde, was mijn blik op haai mooie gezichtje gevestigd. Haar licht bruine ogen hield ze neergeslagen, ter wijl ze voorzichtig naar woorden zoch* Ik sliep die nacht slecht, hoofd zakelijk omdat lk lag te piekeren, zei ze Mijn tante was onhandelbaarder dar, ooit geweest, en had critiek gehad op alles wat mijn oom zei of deed. Ik ging om een uur of half elf naar bed, las nog wat en trachtte daarna ln slaap te komen. Maar het was tevergeefs Ik hoorde de klok in de hall middernacht slaan en ik was nog volkomen wakker. Ik besloot toen naar beneden te gaan. zonder licht aan te doen want mijn 'ante werd altijd onmiddellijk wakker, om me daar in de keuken wat melk warm te maken- Juist toen ik boven aan de trap stond, schopte ik met mijn voet tegen een van de trapspplen. De deur van de zitkamer ging open en een figuur met een zaklantaarn in zijn har.d schoot de gang door in de richting van de keuken De lantaarn gaf hcht. maar verder was alles in duisternis gehuld Zag u het gezicht van die man* vroeg ik. Nee, maar lk had de indruk da-. het een klein mannetje was met slordig* kleren. Ik ging naar mijn kamer terug, trok snel wat warms aan, nam zelf ook een zaklantaarn mee. en liep zo gauw ik kon de trappen af Waarom riep u u\ - A- één van de bedienden? Ik moest mijn tante's kam i i jr om ln zijn kamer te komen. Al» ik de bedienden had geroepen, had ik nog een étage hoger moeten gaan, en in- ussen zou de man ontsnapt zijn. Ik handelde volkomen instinctief.. U was héél moedig, mompelde k. Niet moedig, maar dwaas! H&d ik maar iemand anders erbij gehaaid. De achterdeur bleek niet gesloten te zijn. Ik verwachtte Bartholomeus of Job daar buiten te vinden, maar het was een pikzwarte nacht en het regende. Ik wist, dat de man in de beschutting van het bos verdwenen zou zijn. Ik had er geen idee van, of hij langs de hoofd weg zou gaan of door de velden. Een aftocht door de velden leek me waar schijnlijker, omdat hij daar minder kans zou hebben iemand tegen het lijf te lopen. In de hyper-moderne Londense bar leek het verhaal van het meisje uiter mate onwerkelijk en onmogelijk. A's ik zelf niet deel gehad had aan de avon turen van die nacht ,zou ik nier 'tl staat zijn geweest me dit allerliefs e meisje voor te stellen in het donker van lugubere bossen, op het punt een onbekende man, die tot alles in s aat was. ie achtervolgen Dat haa>- er- haal waar was, be-wljfelde Ik -eea ogenblik. (Wurdi vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3