Ikmaardei' n.-hollandse pers 1945 0e c NIEUWS Duitsland officieus in gemeenschap der volkeren opgenomen Drie millioen arbeiders zullen vandaag thuis blijven Stijgende welvaart door lagere prijzen en hogere lonen 5e JAARGANG Nr. 1752 Vrijdag 25 November 1949 Uitgave Stichting JD» VrU» Alkmaerder"; Exploitatie N.V Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.05 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 ct BIJ contract aanzienlijke korting. Vtrantw. redacteur» J. Zoonen - Burtau, Riddentract koek Oudegracht Tel f 2200 3971 Adenauer spreekt honingzoete woorden ,,De Duitsers moeten niet vergeten, wat ze de' wereld gedurende de jaren 1933 tot 1945 hebben aangedaan", aldus dr. Adenauer in een toespraak tot de Bondsdag. Een toe.praak, die werd gehouden ter gelegenheid van het pro clameren van de overeenkomst tussen West Duitsland en de drie geallieerde hoge commissarissen. Een toespraak tevens, die overliep van begrip en gevoel. Haast té mooi om waar te zijn. U leze b v. ook in dit zelfde blad wat de Joden van de Duitsers krijgen. Duitsland zal volledig in de Europese gemeenschap moeten worden opgeno men. Duitsland zal in alle daarvoor in aan merking k-, mende landen consulaire en handetsagen'.schaPpen mogen vestigen. Duitsland ondertekent het Koersta- tuut ca krijgt daarin hetzelfde stem recht als tic gi ote mogendheden- De Duit.te regering verplicht zich de de- milttunsaiii. (e bt verderen en de grootst mo-phike wa.trhorgen te scheppen voor de rechten m.j> de mens. Het zal een herieven van hei cationaal-socialisme met alle kri>cht tegengaan. Daartoe zal Berouwvolle Duitse zondaars In de hoofdsteden van Amerika, Frankrijk en Engeland werd deze over eenkomst gelijktijdig bekend gemaakt. Er blijkt volkomen duidelijk uit, dat Duit land in een ongelofelijk snel tem po bezig is weer een gelijkberechtigde staai tc worden. Een enigszins zonder- bug* figuur. Tot een vredesverdrag kunnen de overwinnaars niet komen, maar wederzijds doen ze hun best om het de twee delen waarin Duitsland gesplitst is, zo aangenaam mogelijk te maken. In feite is er al sprake van e*n afzonderlijke vrede. DE OVEREENKOMST Duitsland zal in alle internationale organisaties zijn plaats moeten herne men. waar Duitse kennis en vernuft tot nut van Europa kunnen zijn. De balken vallen MENIGEEN zal ongetwijfeld eens even naar boven kijken als hij in onze courant leest, dat de administrateur van net Marshallplan, een man van onver dacht liberale beginselen, voortgeko men uit de rijkste kringen van Amerika een rede heeft gehouden, waarin hij denkbeelden en theorieën verkondigde, die onder de liberalen nu juist geen gemeengoed zijn Ten minste sommige van die ideeën. Andere daarentegen vinden er warme instemming. Als we hem horen spreken over het commu nisme en de middelen om het te bestrij den. dan herkennen we ogenblikkelijk* j itóraa,. En WW geloofsgenoten warme instem ming ondervinden. Hoe geheel anders is het echter niet, als we hem horen spreken over de toe komst en de mogelijke welvaart van Europa- Er is volgens de heer Hoff man een zekere weg, die kan voorko men dat Europa aan het communisme ten prooi zal vallen en die tevens ver grote welvaart betekent. En die weg is. schrik niet, waarde lezer van de libe rale huize, die gewend is om te horen dat de lonen van de arbeiders te hoog zijn DIE WEG IS loonsverhoging. En lager prijzen. Daar moet natuurlijk iets tegenover staan. De heer Hoffman is materialistisch genoeg om dat niet te weten. Daar moet tegenover staan ver hoogde productie, door intensivering van de arbeid, door veel verder gaande mechanisatie en rationalisatie, kortom door modernkering van ons productie apparaat. We kunnen dit buiten be schouwing laten. Waar het om gaat, is, dat deze vertegenwoordiger van de on dernemersklasse tevens durft zeggen, dat de winsten te hoog zijn. En wat nog voornamer is. dat hij theorieën ont wikkelt, die heel anders klinken dan die welke we onlangs hebben gehoord van de president van de Nederlandse bank. die geen ander middel wist aan te bevelen, an harder werken, lager lo nen. hoger prijzen en minder gebruiken. NEEN, zegt de heer Hoffman. Dan 2ijn we precies op de verkeerde weg. Het is nooit goed. als het grootste deel der verbruikers, de arbeiders, slechts schamel kan rond komen. Geef het ze wat beter. Laat ze wat méér verdie nen. En verlaag zo mogelijk de prij zen Natuurlijk spreekt het vanzelf, dat t irijs niet beneden de kostprijs mag zi;n, maar houdt die kostprijs zo laag mogelijk- Des te meer de arbeiders en hieronder te verstaan allen, die moeten werken (onverschillig in loondienst of aks zelfstandige) verdienen, des te meer behoeften hebben ze. Des te groter is hun koopkracht. Des te grotei*de omzet van de handel, des te meer kan de in dustrie produceren. En aan die bedrij veiligheid valt wat te verdienen. .et komt zo ongeveer neer op de theorieën, die waren neergelegd in het Plan van de Arbeid van de voormalige Y.P. in de tijd. dat ons land ge bukt ging onder de bezuinigingen van Colijn. Bezuinigingen, die ons geen red ding bracht. Maar het is toch wél merkwaardig, dat het standpunt, neerge legd in het Plan van de Arbeid, weer klank vindt'bij een autoriteit als Paul Hoffman is. Het zou werkelijk niet zo verwonderlijk zijn geweest, als in ver schillende huizen de balken waren ge vallen van verwondering en schrik. v. Z. Alle slachtolfers PH-TFA gevonden Alle stoffelijke overschotten van de slachtoffers van de ramp met de Da- kota van Aeri> Holland zijn thans ge vonden. De flauwe hoop. dat twee nog vermiste kinderen van bet toestel weg- gcdwaald zouden zijn, Is daarmee de bodem ingeslagen. De Joodse kinderen zullen in Tunis worden begraven. De Aero Holland heeft een toestel aangeboden om de droeve last naar Noord Afrika te vlie gen. Voor een verder onderzoek zijn gistermorgen Nederlandse luchtvaart autoriteiten naar Noorwegen vertrokken Wanorde in Panama duurt voort nog steeds voort. Dat komt, omdat het Midden Amerikaanse staatje thans twee presidenten telt.-.. De ene heeft zich door een staatsgreep (met behulp van de politie) van de inacht meester ge maakt en wordt thans als dictator door nummer twee (de weggejaagde) uit gekreten. Die heeft zich inmiddels al weer op Panamees gebied gevestigd, in afwachting van de gebeurtenissen in de hoofdr tad. Daar wil de nieuwe pre sident vandaag trachten in het parle ment een meerderheid te krijgen en vechten verbitterde studenten tegen een politiemacht, die er op uit is de baas te worden in het land. De studenten hebben zich verschanst in het univer siteitsgebouw en doen van tijd tot tijd uitvallen, die straatgevechten in de ge hele stad tot gevolg hebben. het si-menwerken met de geallieerde veiligheidsbureausDe kartelvorming zal worden tegengegaan. De drie grote mogendheden slaan Duitsland toe een koopvaardijvloot te bouwen, bestaande uit schepen van 7200 ton. De snelheid van deze sche pen mag niet meer zijn dan twaalf kno pen. Verder zien de geallieerden af van de demontage van 20 grote, fabrieken, waaronder zeven staalfabrieken. Een daarvan is de bekende fabriek van de staalmagnaat Thijssen. Fabrieken voor /nthetische producten worden echter niet toegestaan. Aan het einde van zijn toespraak wees Adenauer er op, dat dit een mo ment van grote betekenis was.. Voor het eerst sedert de afloop van de> tweede wereldoorlog is Duitsland weer in de internationale sfeer betrokken. STEM VAN PARIJS De Franse minister, van buitenlandse zaken, Schuman, heeft in Parijs ver klaard. dat de overeenkomst het best denkbare resultaat had opgeleverd. Frankrijk moest in de eerste plaats bedacht zijn op eigen veiligheid. Tach tig percent van de oorlogsfabrieken is •onteerd en de overige zullen o- herroepelljk volgen. Van de herrijzenis van een Duits leger was geen sprake- Schuman ontkende met nadruk, dat daartoe ook maar enige plannen be stonden- Londen en New York waren gematigd optimistisch en wezen er op. dat alles afhing van de houding van het Duitse volk. Een station voor „zee-reizigers' In de Engelse havenplaats Southampton verrijst een groot betonnen bouw werk- Dit wordt het nieuwe station voor zeereizigers en zal waarschijnlijk in Juni 1950 worden geopend. Dit moierne scheepvaarthuis wordt twee ver diepingen hoog en zal bovendien een 25 meter hoge toren krijgen, die als baken meet dienen voor bezoekers van overzee. Op de eerste verdieping ko men fraai ingerichte wachtkamers en douane zalen. Bezoekers zullen van een speciale galerij af een wijds uitzicht over de haven van Southampton hebben. Het scheepvaarthuis in aanbouw, met links het Engelse passagiersschip „Mauretania". Frankrijk staakt weer IN FRANKRIJK KRAAKT HET vandaag zullen naar schatting drie millioen arbeiders en ambtenaren vier en twintig uur in staking gaan- Een waarschuwingsstaking, want na deze dreigt een'-algemene staking een eind te maken aan het bewind van het kabinet van Georges Bidault.... Dat komt, omdat Frankrijk in de daden (en beloften) van Bidault en zijn mede regeerders bitter weinig vertrouwen meer stelt, omdat de bezitters van Franse staatsfondsen door de herhaalde devu luaües aan een afgrond staan, waar de annoe hen tcgengrijnst De staking van vandaag zal alge meen zijn. Geen treinen zullen er rijden geen vliegtuigen opstijgen, geen chauf feur in een autobus stappen. En .1e schooljeugd heeft een vrije dag ex*ra geen onderwijzer zal er voor de klas staan. De barbier en de winkelbedien de. de kellner en de bakkersknechts: ze zullen thuisblijven of in de straten be togen- Mislukt praatie Deze staking is niet door de com munisten uitgeroepen. De socialistische vakorganisaties zijn er verantwoordelijk voor, de comrhunirtische CGT stapte onmiddellijk in het schuitje en vaart mee Georges Bidault heeit in een praatje oor de radio de arbeiders gevraagd 't voofd koel te hoduen en al sprak hij niet over de staking iedereen wist dat het daarom ging. Bidault kon de stemming niet veranderen. Bidaults ar gumenten waren daarvoor te zwak. De begrote uitgaven geven een bedrag te zien van 2300 milliard francs en dat is aanzienlijk hoger dan het bedrag, dat voor 1949 was vastgesteld. En Bidault mocht dan zeggen, dat de begroting aanvankelijk de 3000 milliard zou over schrijden, op de Franse belastingbetaler akte dat geen indruk. En het ere woord van Bidault namens de regering om de staatsschulden nog eens te ga randeren? De Franse spaarder heeft ge glimlacht: het gaat om bedragen, die toch niets meer betekenen. Daar heeft VAN DAG TOT DAG EEN MILLIOEN (centen) is thans bijeen gebracht voor het legerinonument op de Grebbeberg. Dat bedrag van f 10.000-is echter nog niet voldoende en daarom is het comité gestart voor de nieuwe ronde onder het motto: ..Iedere Nederlander nóg een cent!" DE KVP gaat in December een bui tengewone vergadering houden in Utrecht. Het congres zal alleen de In donesische kwestie behandelen. DE PARIJSE POLITIE heeft gister morgen invallen gedaan in verschillende Poolse gebouwen. Er werden 12 arres taties verricht. IN T S JECHO - SLO W AKI JE geeft de kerkelijke overheid de strijd met de staat nog niet op. De bisschoppen heb ben in alle kerken een verklaring voop laten lezen waarin geëist wordt, dat zij 'f weer priesters mogen benoemen. Voor het eerst na zijn huisarrest is de verklaring ook ondertekend door aarts bisschop Mgr. Beran. DE HONDERDDUIZEND »s geval len in Kerk rade en werd gewonnen door een tiental politiebeambten die nu ieder ruim achtduizend gulden thuis krijgen. Het halve politiecorps in Heerlen zou op die manier bijna met pensioen kun nen gaan. DE WEST-EUROPESE landen heb ben in de vorige maand voor honderd en tien millioen dollar aan Marshall- goederen ontvangen. Dat is nog beter de moeite waard dan die onnozele acht duizend gulden van de Heerlense politie Engeland kreeg bijna de helft (van de 110 millioen). DE BELGEN boeren niet slecht met de devaluatie: ten gevolge daarvan is de Belgische goudvoorraad met drie en een half milliard toegenomen. Dat is nog weer meer dan het douceurtje van Engeland. Alleen kunnen de Belgen 't niet eens worden over de wijze, waarop •t oeld zal worden belegd. Of ze he' in de staatskas zullen storten, of dat ze er schuld mee zullen aflossen. EEN MINISTER van voedselvoor ziening heeft zich met velerlei zaken te houden. Toch heeft hij het di' jaar iets gemakkelijker gekregen- Hij heeft de prijzen van de Kerstbomen vrijgegeven. Als het nu maar geen dure bomen worden - DE FRANSEN hebben water in de wijn gedaan. Vorige week hadden ze de bemanning van een Pools vliegtuig met toestel en al in verzekerde bewa ring genomen, omdat Robincau verdwe nen was. De Poolse regering had deze ambtenaar gearresteerd wegens spion- nage. De Fransen voelen bepaald nat tigheid, want vliegtuig en bemanning zijn in vrijheid gesteld. DE OOST BERLIJNERS, die in W- Berlijn werken zullen naar de Oostelijke sector van Berlijn moeten verhuizen- De Russen hebben er bezwaar tegen gemaakt, dat ze in West Berlijn blijven wonen. Als er nu maar woningen ge noeg voor hen zijn. VERSCHILLENDE Russische func- tionnarissen, leden van de communis tische partij, zullen zich niet op hun gemak voelen. In de Prawda is ten minste een artikel verschenen, waarin ze er van worden beschuldigd niet zui ver op de graad te zijn. Binnenkort weer processen op komst? OP HET CONGRES van de Britse vakverbond is besloten de loonpolitiek der regering te steunen. Men was van oordeel, dat het een eerste eis was, dat de gevolgen der devaluatie werden be streden door zo veel mogelijk werkgele genheid te scheppen. Voor de arbeiders met de kleinste lonen werd echter een premiestelsel geëist, waardoor hun po sitie zal verbeteren. IN ENGELAND is het zoveelste vliegtuigongeluk gebeurd. Twee straal vliegtuigen en een lesvHegtuig kwamen met elkaar in botsing. De drie piloten werden gedood. Het wordt langzamer hand ook zo druk in de lucht, dat men wel verkeersagenten mag aanstellen! DE BELGEN zelf schijnen toch niet zo erg blij te zijn, al hebben ze dan ook een voordeeltje aan de devaluatie. De spoorwegtarieven worden met in gang van Zondag met tien procent ver hoogd, de spoorwegabonnementen voor arbeiders met 7,5 pet. IK WIL EENS lekker vrijuit praten, heeft de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. David Li'llenthal gedacht. Hij heeft als voor zitter van deze commissie bedankt, naar hij zelf mededeelde, omdat hij niet tel kens een blad voor de mond wilde ne men. DE WEST DUITSERS hebben aan de Engelse regering voorstellen gedaan om te komen tot een gemakkelijker handel met het Sterlingblok- Deze voor stellen betreffen tal van artikelen, die door de betrokken landen zonder in- voerbelemmeringen in andere landen zouden kunnen worden ingevoerd- ONTSPANNING schijnt er te ko men tussen Amerika en communistisch China nu de communisten de Ameri kaanse consul te Moekden in vrijheid hebben gesteld. De Amerikaanse rege ring heeft verklaard, dat als tegenpres tatie de verdere consulaten in het com munistisch deel van China nu niet zul- i worden gesloten. Net katten om de hete brei--.- de devaluatie al lang voor gezorgd Bidault „vocht" niet, dat was dui delijk te merken. Met de staking van Vrijdag voor zich. in de rug aange vallen door politieke moeilijkheden in zijn kabinet zal hij er wel niet voor in stemming zijn geweest Op het oorlogspad De staatssecretaris van het Ministerie van Oorlog, mr. Fockema Andrea, en generaal Kruis hebben in verschillende Plaatsen van ons land - redevoeringen 'ouden voor officieren en reserve- personeel van de land- en luchtmacht, waarin ze hebben verklaard, dat de op name van personeel van 't K.N.I.L. in de land- en luchtmacht moet worden bevorderd. Ze deden een beroep op de officieren om deze mensen welwillend te geraoet te treden. De staatssecretaris verklaarde, dat inspanning van alle krachten nodig is, om de verplichtingen opgelegd door het Atlantisch Pact en nodig voor de beveiliging van West- Europa, na te komen. De generaal toonde zich. als alle generaals, onte vreden over de boeveelheid materiaal en manschappen, die hij tot zijn be schikking had. Motie in Kamer over heilige plaatsen Bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken In de Tweede Kamer beeft pater Stokman namen» alle grote Partijen, uitgezonderd de communisten, een motie ingediend, waar in er op wordt aangedrongen, dat de Minister alle krachten zal aanwenden, dat de heilige plaatsen onder beheer der Verenigde Naties zullen komen. In de loop van het debat had Mini» ter Stikker verklaard, dat de Neder- lanse regering niet tot erkenning van Palestina zou overgaan, alvorens over leg met Inonesië te hebben gepleegd. Inzake de erkenning van het commu nistische deel van China zou de Ne derlandse regering geen stappen doen, alvorens overleg te hebben gepleegd met de overige mogendheden. Het departement van Buitenlandse Zaken, aldus minister Stikker, is meer en meer een politiek departement ge worden. Bij de benoeming van een eventuele staatssecretaris zou hierbij ook rekening moeten worden gehouden. Gezien de houding ten opzichte van de erkenning van verschillende landen, ver wondert deze ontboezeming ons in het geheel niet Het is nu toch zo, dat als de Nederlandse regering op het stand punt staat, dat de erkenning van een land noodzakelijk is en andere landen vinden van niet dat men dan maar niets doet Misdadiger klaagt aan In het proces tegen de voormalige Duitse veldmaarschalk Von Manstein is de verdediger eindelijk aan het woord gekomen. Hij heeft niet alleen voor de maarschalk vrijspraak gevraagd, maar hij ging veel verder. Volgens hem is er geen oorlog eweest, waarin de ver schalende conventies niet werden over treden. Hij beschuldfde Churchil er van minstens even erg tegen deze conven ties te hebben gezondigd. Hij ging zelfs ~o ver. dat hij alle oorlogsleiders er van beschuldigde, dat ze zich hadden schul dig gemaakt aan misdaden tegenover de mensheid. Dat is o.i- een gezond standpunt. Als het eens meer tot de massa doordrong, dat Iedere oorlog een misdaad is, zouden we een stuk verder heen zijn- weerbericht Geldig tot Zaterdagavond PLAATSELIJK MIST Meest zwaar bewolkt met hier en daar nog enige regen of mot regen. Plaatselijk nevel of mist. Meest zwakke wind. Ongeveer e'Fde temperatuur. Paul Hoftman (conira dr. Hoilrop): Opzienbarende redevoering is verhoging van de productie en ver laging -van de productiekosten door ra winsten. Wanneer Europa tot dit in- De administrateur van het Marshall plan .Paul Hoffman, heeft in Los An- geles een opzienbarende rede gehouden, waarin hij het had over de crisis die EuroPa bedreigt. Zoals reeds eerder drong hij aan op éénwording van ons werelddeel. Be langrijker was echter, dat de hder Hoff man in zijn rede, die fel tegen het com munisme was gericht, een even veriile tigend oordeel gaf over de liberale poli tiek, die er op gericht is, de lonen te lagen en de prijzen te verhogen, ten einde een zo groot mogelijke winst te behalen. Deze politiek noemde hij kortzichtig- Er kan alleen een welvarend Europa tot stand komen indien de lonen om hoog en de prijzen omlaag gaan. Hogere lonen betekenen een hogere welvaart voor de bevolking. Door die hogere welvaart ontstaat opnieuw grotere koopkracht en er moet meer gepro duceerd worden. De voorwaarde om hiertoe te komen zicht komt werpt het de sterkste dam op tegen het communisme, dat slechts een kans op succes heeft, wanneer de arbeidstoestanden onvoldoende zijn. Dan 'icn ook de landen van Oost-Europa de ogen open gaan. Indien West Europa er in slaagt zijn levenspeil op te voeren, zal dit zelfs niet nalaten ook in Rusland een grote indruk te maken. Er zal zelfs een vruchtbare samenwerking tot stand kun nen komen tussen Oost en West, want Rusland zal dan de hulp, in de vorm van staal, steenkool, olie en vakbe kwaamheid (die Europa en het Midden Oosten bezitten) kunnen gebruiken om eigen welvaart op te voeren. Dat zijn dus heel andere geluiden dan de Nederlandse dr. Holtrop onlangs liet horen!

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1