Ikmaardei' NIEUWS N.-HOLLANDSE PERS 1945 5)e Generaal Robertsen zet puntje op de (voorbarige) Duitse i Godsverlangen Russisch vredesoffensief' in de V.N. door „westerse kliek" afgewezen a baba 5e JAARGANG Nr 17 53 Zaterdag 26 November 1949 Uitgav# Stichting „De VrQe Allrmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0 30 per week 1.23 per maand ƒ3.06 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentiea 14 et per mm., familieberich ten 18 cl. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redaoteuii J. Zoonaa Bur«au. Rldderitraot ho*k Oudeqroehl T,1 It MOO J97t GENERAAL ROBEKTSON is een weinig geschrokken van de fanfares, die dr. Adenauer in de Duitse Bondsdag ^eeft laten horen ter gelegenheid van de bekendmaking van het accoord tussen de Engelse. Amerikaanse en Franse commissarissen en de regering tg Bonn. Waarschijnlijk heeft hij te laat gedacht aan het spreekwoord, dat als Je iemand, die niet al te bescheiden is (en dat zijn de Duit sers nu niet bepaald) -een vinger toesteekt, hij gewoonlijk de hele hand neemt Waarschuwing tegen misbruik En dat schijnt hier het geval geweest te zijn. De Duitsers, die dachten de geallieerden om hun vingen te kunnen winden, zijn tets te voorbarig geweest. De generaal heeft ten minste naar aanleiding van de overeen komst en deszelfs entourage een verklaring uitgegeven (mede na Geestelijk leven In dc vorige eeuw dichtten de g?broe ders Hurgenholz. Daar rulst door ale hemelstreken een zucht, een klacht, een bede. een lied: in duizend talen ene teken van 't geen niet ene kan vertolken en loch in 't hart van alle volken Zich altijd weder horen liet. Her is de kreet van 't mensenharte. bij 't angstig worstelen met het lot. om licht, om steun, om troost in smart? Het is. wat wisselen moog' of keren de kreet van 't innigst zielsbegeren. het is de kreet naar U, o God. Dit is een van die lied-eren, die niet verouderen, ook al gaan daar vele tientallen jaren voorbij. Want er ligt een waarheid in verborgen, die ieder mens onmiddellijk aanspreekt. En des te directer aanspreekt, naarmate wij meer de verontrusting kennen. Vergele ken bi) een eeuw geleden Is het leven van nti minder gemo°delijk en gezapig, veel enerverend, opwindend, vol span Dingen en onzekerheden, met veel meer schier onoplosbare problemen, waar wil met de neus op worden gedrukt, met veel gevan'eerden noden, waar men toen nog niets van afwist Daarbij komen de eigen levensomstan Öiqreden, die in alle tijden voor den mens zo ongeveer gelijk zijn met zijn vreugdevolle ogenblikken. maar ook met zijn tijden van pijn, van verdriet, van rouw. Wat is één enkeling onder de mil lioenenmassa's, die de aarde bewaren? Wat is de waarde van een enkel mensenleven, waar bij ongelukken tien tallen omkomen, bij natuurrampen bonderde, in oorlogstijd duizenden? Geen wonder, dat daar een innerlijke drang in ons keft naar enig houvast, naar zekerheid. Niet voor niets probe ren wij ons tegen alle mogelijke en on verwachten onheilen te ..verzekeren", een beschermende omheining op ie wer pen rond het zo broze eigen bestaan En toch kan hierdoor niet het gevoel van onrust worden weggenomen, al zouden wij ons tegen alle risico's ver zekeren. Daarom leeft daar onder velen het v?rlangen naar een hogere Macht, die uit de verontrusting van de nood we gen wijst van uitkomst en redding. Dat verlangen rust diep in ieder mens en van ieder volk. Wellicht omdat, zoals de kerkvader Tertullianus in de oudheid het uitdrukte, onze ziel van nature Christinne is? Wellicht omdat ondanks alles toch in de mens iers Is bewaard gebleven van de verwant schap met God. van het beelddrager Gods zijn, waarvan bet begin van het bock Genesis gewaagd? In het Nieuwe Testament is cr sprake van dat God ieder mens liefheeft en zoekt, zoekt zolang totdat Hij hem gevonden heeft, totdat die mens in verlangen tot God komt en zich aan hem overgeeft. „Gij zoudt Hem niet zoeken, als Hij u niet had gevonden', heeft Augustinus ge zegd. Dit zijn geen uitspraken en waarhe den van eeuwen her, die wij nu ont groeid zouden zijn of waar.,wij als tno derne mens mee hebben afgerekend", neen, dit geldt voor mensen van alle tüder,; dit blijft nieuw; dit blijft waar. En al zullen wij het zeker iets minder sterk uitdrukken dan die Gebr. Hugen holz, al zulen wij niet van „de kreet van het innigst zielsbegeren'' spreken de kreet naar U. God" toch weten ook wij af van die hunkering, van dat ver langen, dat alleen zijn vervulling vindt in het geloof, waarvan Christus de op perste Leidsman en Voleinder is. A. J. van der Sluis. hij mis mens zijn collega's) waarin de Duitsers aanraadt, geen bruik te maken van het overeen gekomene door telkens maar weer nieuwe eisen te stellen. Daar ls de overeenkomst van B nn niet voor bestemd! De geallieerden hebben sléchts (ie bedoeling gehad: 1 Het prestige van de Duitse regering tegenover eigen volk te vergroten; 2. Een begin te maken met Dultslands wederlntrede in de in ternationale verhoudingen 3. De wrijying tussen de bezet tende en de bevolking te verminderen. Dat heeft de generaal aardig gezegd. Maar wil hebben zo de indruk, dat de Duitsers het noli tieke spelletje heel handig spe len en dat ze zich van generaa's verklaringen achtera' bijzonder wein'g zullen aantrekken. Het onprettigst voor des Duit sers was echter, dat generaal Ro bertson verklaarde, dat men de betrekkingen van dit ogenblik moest beschouwen in verband met het bezettingsstatuut, dat vol gend jaar November zal worden herzien. Ze z'tfen er dus nog een poosje aan vast! Duur vlees in Denemarken Muancfcig is in Denemarken de dis tributie van vlees opgeheven. Dat had tot gevolg, dat de prijzen onmiddellijk met vijftig procent de hoogte ingingen-. De Deense huismoeders zijn blijkbaar niet achterlijk: ze lieten het vlees in de slagerswinkels het vlees en koch ten alleen maar vis. Het resultaat bleef niet uit de prijzen zakten bijna even snel als ze gestegen waren. VLISSl^GEN maakt zich bezorgd over- de scheepsbor in West Duitsland. Men voelt hier 'n ern stige dreiging en'meent, dat de grote werf .De Schelde" zich meer op reparaties moet gaan toeleggen Daarover moeten ech ter eerst de in de oorlog vernielde sluizen worden gemaakt. Staking in Frankrijk niet algemeen De 24 uur staking in Frankrijk was niet zo algemeen als men aanvankelijk dacht. In Parijs en enkele andere gróte steden was de deelname vrijwel mas saal/ doch elders bemerkte men bijna i:et. dat er gestaakt werd. In Parijs waren de beurs, de markten winkels geopend. Vélen kondé- echter de plaats van bestemming niet bereiken: metro, bussen en treinen re den niet,. De druk op de gasleiding was uiterst gering, zodat de Parijse huis moeders veel moeite hadden een warme hap gereed te maken. Er verschenen gistermorgen geen kranten. Treinen naar het buitenland reden zeer onregel matig. Op de vliegvelden ging 't werk gedeeltelijk door: veiligheidsdiensten zorgden, dat de toestellen normaal kon den landen. Slechts met het vertrek ha perde het en een machine van de KLM b-v. had ongeveer 8 uur vertraging. Formosa kan Tsjang best missen De regering van het eiland Formosa waarheen Tsjang Kal Tsjek zich heeft teruggetrokken, is helemaal niet blij met de generaal. Er is een conflict ont staan tussen de bevelhebber der natlo nalisdsche troepen en de regering. Deze laatste wil weinig met hen te doen heb ben. Evenmin wil ze echter iets van de communisten weten. De regering van Formosa zou streven naar volledige onafhankelijkheid. Slaagt ze er in dat te verwezenlijken, dan is het belangrijk ste bolwerk aan de nationalisten ont vallen. Voor Tsjang Kai Tsjtk, die reeds een aanzienlijke hoeveelheid goud (bui ten medeweten van zijn regering) naar Formosa had laten brengen, een tegen vallcr. Als het tegenloopt ook het goud weg Noodweer in Italië i er.gevolge van hevige stormen en wolkbreuken wordt Noord-Italië hevig geieisieid. Niet mindei dan 8000 men sen weroen van huis en hof verdreven en moet ter,met achterlating van alles overhaast vluchten. Verscheidene rivie- rer. Ir noen buiten hun oevers. De nacht-expresse naar Milaan ont spoo-,'e. doordat twee goederenwagons van oen passerende trein door de storm var, rails werd geblazen en tegen de evpii.-se botsten, waardoor deze uit de rails 1-ep. Zes personen werden 'rustin pi wond. Acht millioen Frans» werklieden zijn Vrijdag in staking gegaan om hun eis tot hogere lonen inge willlgd te krijgen. Een reizigers, die niet wist, dat de staking was uitgebroken en per trein uit de Franse hoofdstad wilde vertrekke n, kwam tot de conclusie, dat zulks niet mogelijk was. Het stati on lag verlaten Australische boycot opgeheven Het boycot, dat de bonden van Aus tralische havenarbeiders vier jaar gele den op Nederlandse schepen legden, is thans opgeheven. Men weet. dat het boycot een uitvloeisel was van het In donesische geschil, dat in Australië felle anti-Nederlandse reacties verwekte Nu sinds kort de leiding van de vak bonden niet meer in communistische maar in meer gematigde handen is en bovendien de situatie in Indonesië zich qrendig heeft gewijzigd behoort het bo>cot tot het verleden. Katwijk viert (eest Katwijk beschikt op het ogenblik niet ovef/een haven en de Katwijker loggers komen dus in andere havens aan. In de raad is nu een plan in behandeling ge weest om Katwijk weer een haven tc geven en nadat alle fractieleiders hun instemming hadden betuigd en betoogd hadden, dat Katwijk zonder haven tot de ondergang gedoemd is werd het plan met algemene stemmen aanvaard- Onmiddellijk daarna kwam een mu ziekcorps in actie en uitgelaten Katwij kers raakten in feeststemming. We kun nen het ons voorstellen! VAN DAG TOT DAG ri VRIENDSCHAP tussen de mi ulsters van de Benelux blijft maar steeeds even groot. Er gaat geen conferentie voorbij, of de he ren vergaderen in vriendschappe lijke en genoeglijke sfeer. Zo heb ben ze gisteren weer geconfe reerd over een mogeliike °c< mlsche status tussen Benelux, rta lië en Frankrijk. DE GEVANGENEN vragen steeds meer speciale zorgen van de rege ring. In Utrecht ls een Psychia trische kliniek voor gevangenen geopend, dle onder leiding al staan van dr. Baan, privaat do cent te Utrecht. Er zal o.m. een studie gemaakt worden van de degeneratieverschijnselen, die zich bij sommige gevangenen voordoen. Buiten de gevangenis is ook wel een beetje werk aan de winkel. TWEE DAGEN GEI,*': staak ten de Du?1--» arbeiders omdat ze het niet eens waren met de ont manteling- van fabrieken. Giste ren staakten in Dortmund weer 24000 arbeiders, omd-t ze er geen zin in hebben, dat er buitenlands kapitaal in Duitse ondernemin gen wordt belegd. In ieder geval hadden ze een vrije dag. Wat ze willen is maar bijzaak. GENERAAL TSOTKOF, de op perbevelhebber in de Oostelijke zone heeft gemeend ook wat te moeten doen om de Duitsers een beetje vriendelijk te stemmen. Hij heeft bepaald, dat de Oost Duitse bevolking vrij over haar eigen dt vlezen kan beschikken. Het ^aat hier om een bedrag van f 50 000. GiU Geld is toch altijd aantrekke lijk. MIST speelt de laatste dagen de scheepvaart parten. In de Schel de liep een schip aan de grond en in de Nieuwe Waterweg twee. WE ZIJN ALLEMAAL aan de groei geslagen s-dert de bevrij ding. In de hongerwinter waren we allemaal slank als een den. Nu is onze voedselpositie weer voo»'oorlo°rs. We kriip-en 2800 ca loriën per dag. In België en Ier land echter nog meer. Daar groeien de mensen zo ongeveer dicht. JULLIE HEBBEN we niet nodig, oordeelde de Internationale Voed sel Organisatie, toen ze te oorde len kreeg over een verzoek van Spanje om te worden toegelaten. Indonesië. Zuid Korea en Palesti na brachten het er teter af. Al hadden de Arabieren bezwaar te gen de Joden en de Oost Euro peanen tegen Zuid Korea. Maar die bezwaren hadden ze niet van zich zelf. Dat was His Masters Voice. TOT VOORZITTER van de UNESCO, als u soms de beteke ni" van de letters niet weet, de organisatie voor culturele samen werking tussen de naties heeft de staatssecretaris van het Engelse ministerie van Onderwijs, de heer John Bodd, tot haar voorzitter gekozen. De eerstvolgende bijeen komst zal in Florence zijn. OF HET EEN UITVINDING van hem zelf is (of zijn vrouw* er ach ter zit) weten we niet, maar de Argentijnse dictator Peron ligt overhoop met' de pers. Er is een inval gedaan bij verschillende dagbladen en ook bij Amerikaan se persbureaux. Als motief weri opgegeven, dat ze steun verlenen aan de oppositie tegen Peron. Het zou ons echter niet verwon drnui als het is omdat ze aanmer kingen hebben gemaakt op de hoge haarrekeningen van zijn vrouw OP SCHIPHOL is een gouddieï stal gepleegd. Er zijn twee arresta tiea verricht door de recherche: twee expeditieknechts van een Amsterdamse firma zitten vast. IN DE VERGADERING van de B.F.O. is men het eens geworden over de verdeling van de zetels voor het Parlement .dat binnen kort zal wo'de-1 gekozen De Re publiek krijgt 50, de overige deel staten 100 zetels. IN BERLIJNSE kringen wordt be weerd, dat de Oost Duitse Volks politie onder Russisch bevel zal komen te staan en 360.000 man omvat. De bewapening bestaat uit tanks, mitrailleurs kanonnen en eenheden van de Russische luchtmacht. Alles ter verdediging van de (volks) democratie. DE SOLDATEN op de Zuider kruis, die nu naar Nederland te ruekeren. zullen het op pr'/s stel len, als ze op de boot nog een brief van meisje .ouders .zusters of broers ontvangen. De post zal dan in de tussenhavens worden uitgereikt. Vóór 1 December op de bus! HET ROERSTATUUT kan de be wondering van de Duitse vakbe weging niet wegdr*~en. Men dreigt met een staking en qjrt, dat er ook neutralen in betrok ken worden, die bemiddelend kunnen optreden als er een ge schil ontstaat tussen Duitsers en geallieerden. Leuk baantje! ALS EEN VERRASSING komt nu toch het bericht binnen, dat er 25 Polen in Parijs gearresteerd zijn. Spionnage natuurlijk en sa menzwering tegen de Franse staat. Er zijn ambtenaren van de consulaten bij betrokken. Nog meerdere arrestaties worden ver wacht. EEN SLIM POLITIEK spelletje speelt maarschalk Tlto. Hij heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zijn vertrouwen uitsprak, dat het conflict tussen zijn regering en de Katholieke kerk tot oplos sing zou kunnen worden gebracht Zoals men weet is het geschil ont staan toen mgr. S'e^'nac tot een dwangarbeid van 15 jaar werd veroordeeld. Vliegramp Azoren een raadsel Een Portdgese commissie heeft een nitvoerlg onderzoek lr> trld naar de afschawe?"'- welke onlangs op een dei- eilan den van de Azoren heeft plaats gevonden en waarbij alle passa giers en de gehele bemanning om het leven kwamen. Onder hen bevonden zich onder andere Gi nette Neveu en Marcel Cerdan. De commissie is tot de overtri ging gekomen, dat aan de contro lepost op het eiland Santa Maria niets te verwijten valt, daar alle maaregelen genomen waren en van een mislukte poging tot lan den ~ee" -prake is geweest. De commissie is van oordeel, dat de piloot zijn Dos'tie verkeerd aan het vliegveld heeft oogegeven Hoe het mogelijk was, dat het vliegtuig tegen de be>g opvloog kon niet worder verklaard. Vol eens eilandbewoners was het zicht niet b°paeid ciepi-.t, te noe men. In de onmiddellijke omge ving van de top was echter op het ogenblik van de ramp nie mand aanwezig. De moeeüjkheid moet niet uitgesloten worden ge acht. dat de top 'r mist gehuld was. (Wij vragen ons toch wel af. hoe het dan mogelijk is. dat r'e piloot te laag vliegt. Vooral als er geen landingspoging wordt ge daan. Wellicht te grote zorgeloos heid? - Red). 700.000 OVERNACHTINGEN Het vreemdelingenverkeer in Oosten rijk gddurende de eerste acht maan den van 1949 is zeven maal zo groot gewetst als in 1948. Er werden 700.000 overnachtingen geteld, w.o. 15.000 uit Nederland. 198000 uit Zwits?rland, 110.000 uit Groot Bniannic en 70.000 uit de USA. Panama heeft nu 3 presidenten Vorige week had Panama nog mear één president Toen joeg de vice-pre sident zijn chef weg en een chaos was er het gevolg van. In eerste instantie kreeg de originele President echter weer de steun van het volk via een uitspraak van een college van mensen, die het (ingewikkelde) staatsbestel van Pana ma op hun duimpje kennen. Daarmee -ou alles weer In orde gekomen zijn indien de politie niet balorig was ge worden en van de vice president over Ii£p naar candidaat nummer drie, dr. Airas, leider van de revolutionnaire op positie partij. Alle uitspraken aan zijn laars lappend heeft deze candidaat een meerderheid in het parlement gekregen. Dat is op z'n zachtst gezegd verdacht dr. Airas is niet vrij van sympathie voor het fascisme. Intussen heeft Pa nama drie presidenten- Berouwvolle Duitse zondaars De Duitse regering zet haar beste beentje voor. De Bondsraad heeft be sloten een bedrag van tien millioen mark beschikbaar te stellen voor de opbouw van - Israël. Bovendien zal aan bet departement van Binnenlandse Zaken in West Duitsland een speciale Joodse afdeling worden verbonden, die onder Joods toezicht zal staan. Alweer was de beer Adenauer aan het woord, die als een berouwvol zondaar ver klaarde. dat het Duitse volk aan het 7oodse moest goedmaken, wat een mis dadig regiem had misdreven. Voor de Je den In Duitsland moesten de zelfde voorwaarden gelden als voor de Duit sers Hec is hóast te mooi om \fcaar te zijn Meer woningen De minister van wederopbouw heeft bepaald, dat voor arbeiders die in bedrijven met meer dan tien personeelsleden werken en die in een andere provincie o nen, een extra bouwvolume be schikbaar zal worden gesteld. Dat betekent dus, dat arbeiders, 1ïe in Friesland woonachtig zijn en cp een zuivelfabriek in Noordhol land werken, eindelijk kans zul len krijgen op een woning. Het is nog niet t:kend, op welke ..ijze deze woningen zullen kunnen worden gebouwd. Vermoedelijk is de financieringsregeling van toe passing. De comedie van haat, zoals wij len Heyermans één van zijn to neelstukken noemde, in de politie ke commissie der Verenigde Na ties is beëindigd. Het ging over de Russische voorstellen, die zo genaamd de vrede zouden bevor deren en die door de Engelsen en Amerikanen bestempeld werd met het etiket „Uitwendig ge bruik". Over het al of niet juiste van die benaming behoeven we ons niet druk te maken. De zaak is voorlopig van de baan. De Oekrainse afgevaardigde Manoell sky heeft het laatste woord ge had en de volkeren, die niet Rus slsch denken en voelen, er nog eens op hartstochtelijke wijze van beschuldigd, dat ze oorlogs ophitsers zijn. Het argument maakte, met de Russische bedrei ging van Joego Slavië op de ach tergrond weinig indruk. Het Russische voorstel werd tenslotte verworpen met alleen de stemmen van Rusland en zijn on dergeschikte staten voor. De Wes terse kli^k (uitsprani van Ma noeilsky) stemde tegen en aan vaardde het Engelse voorstel, dat de staten aanbeval zich allen te houden aan het Handvest, waar door de vrede op afdoende wijze verzekerd zou zijn. In dezelfde vergadering hebben Arabieren en Joden elkaar het leven onaangenaam gemaakt. Ze menen beide aanspraak te hebben op Jeruzalem en voelen weinig voor de internationalisatie - an de stad. Ze willen ook beide de heilige plaatsen zoveel mogelijk beschermen. Maar zc gunnen el kaar niets. Het is ook ladig. De 4 Aaöu/.en zijn reeds i200 jaxc ui Jeruzalem en de Israëlieten den ken nog steeds aan het roemrijke verleden. Een beslissing ls nog niet genomen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1