NIEUWS N.-HOLLANDSE PERS 1945 Bedroevend baba P.v.d.A. is het niet eens met minister Van den Brink 5e JAARGANG Nr. 1756 - V - - Verantw. redacteur. J. T. Zoonen Bureau, Rldderitraat hoek Oudegracht Tel K 2700 3971 Industralisatie in Nederland weerbericht Geldig tot Woensdagavond ZACHTER Matige tot krachtige wind er later in het Noorden van het land wellicht stormachtige wind uit ZW en W rich ting. Meest zwaar bewolkt met enige regen. Zachter. Woensdag 30 November 1949 Uitgave Stichting JOa Vry# Alkmaar der"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 cfc per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aauzienlijke korting. Overheidszaak of particulier initiatief? Het fraaie station van 's Hertogen bosch heeft door oorlogshandelingen zodanig geleden, dat men besloten heeft het af te breken. De op het gebouw geplaatste ornamenten komen ter beschikking van de gemeente 's Hertogen bosch ter versiering van de stad. Zo zien de reizigers van het eerste perron af het zwaar gehavende sta tionsgebouw. Spaak over de Raad van Europa Spaak, de voorzitter van de Raad v. Europa, is op het ogenblik met vacan tie in Engeland. Van vacantie komt er niet veel want hij houdt de ene redevoering na de andere. Hij is bezig Egeland te bewerken en als voorzitter an de Raad van Europa weet hij wel een en ander te vertellen, dat onze aan dacht vraagt. De beer Spaak acht het onmogelijk, dat elk land in de Raad een even groot aantal stemmen zou hebben. De grote inden zouden meer stemmen moeten hebben dan de kleine. Het moet echter niet mogelijk zijn, dat een minderheid door het recht van veto de wensen van de meerderheid kan saboteren. In industriële kringen, aldus de heer Spaak, is de belangstelling voor de idee van „Europa Eén" sterk groeiende Allerwegen wordt gevoeld, dat het op de oude wijze niet meer kan. Nu is *t onze taak. de vakbeweging warm te krijgen voor bet denkbeeld- De toetreding van Duitsland achtte de heer Spaak niet direct actueel. Hij was van oordeel, dat het in geen geval op de weg van de Raad vanEuropa lag, om Duitland zelf uit te nodigen. dat land behoefte gevoelt weer te worden opgenomen moet het er eerst zelf maar om vragen. Dat wil ons een gezond standpunt lijken. Deskundige dieven In een landhuis in Sussex (Eng.) hebben dieven op het ogenblik, dat de bewoners met kennissen aan tafel zaten in een slaapkamer ingebroken en voor een waarde van een half millioen gul den aan juwelen meegenomen. De die ven bleken zeer deskundig te zijn op 't gebied van kostbaarheden alle imi taties hebben zij ruriig laten liggen een bewijs van Nederlanderschap de grens oversteken. Dat betekent een aan zienlijke besparing. Vooral voor de vel? vacantiegangers. EEN KANS, die de eerste honderd jaar niet terugkomt, als we hem niet benutten, heeft de heer Paul van Zee land gezegd, toen hij sprak over de één wording van Europa. De kans is op dit moment aanwezig en hij achtte de écnwordng een der beste manie ren om het evenwicht in de we reld te herstellen, waardoor de kans op vrede aanzienlijk groter zou wor den. DE BRITTEN gaan door. De Labour regering wil het ijzer smeden nu het heet is. Z? heeft het nu nog voor het zegen en is van plan ook 't verzeke ringswezen te nationaliseren. De be trokken minister motiveerde dit door te zeggen, dat er tal van misbruiken waren binnengeslopen en dat er veel te veel ambtenarij bij komt kijken. Vecze keringsagenten zijn zo ongeveer aan het leuren om verzekeringen of te slui ten. DE GRENS van Amerika, die eerst aan het Kanaal, later aan de Rijn, en toen aan de Elbe lag, is al weer ver der naar het Westen verschoven. De ministëi- van verdediging Johnson, ver klaarde, dat West Berlijn tot de Ame rikaansc verdedigingssector behoorde en als zodanig verdedigd zal worden. Ec Twee vliegrampen: 35 doden De Air France is opnieuw getroffen door een luchtramp, die wel niet zulke catastr0phale gevolgen had als de ramp op de Azoren, maar die toch aan zes men:en het leven heeft gekost Het toe stel zou landen op het vliegveld tt Lyon, toen het in een dichte mistbank geraakte en tegen de grond smakte. Ge lukkig geraakte alleen het voorste deel der machine In brand en konden de meeste Passagiers (zij het voor een deel met vrij ernstige verwondingen) naar een ziekenhuis worden vervoerd. Onder de geredden bevon zich de jonge Nederlandse pianist Dani Wayen berg. die op weg was naar Tunis om daar concerten te geven. Zijn toestand is redelijk; hij kon het ziekenhuis reeds verlaten. In Dallas (Ver. Staten) is een D.G 6 brandend neergestort. Bij deze ramp kwamen 29 mensen om het leven. Het toestel vloog tegen «en fabriek, die in brand vloog. Er zijn 16 overlevenden. Communisten zijn in Tsjoenking ln de Tweede Kamer zijn de debat ten begonnen over de begroting van Economische Zaken, waar bij de indus trialisatiepolitiek van minister Van den Brink in het geding kwam. oa's men weet heeft minister Van den Brink een plan opgesteld, waarbij een aantal nieuwe industrieën in Neder land zullen worden gesticht. De Inves teringskosten van dit plan bedragen on geveer 7 milliard. De strijd gaat hoofd zakelijk tussen de P-v.d-A. en de rest van 't parlement. De rest (uitgezonderd dan de communisten) staat op het stand punt. dat ook door minister Van den Brink wordt ingenomen, dat de indus trialisatie een zaak is van de particu liere ondernemers en dat de overheid slechts aanvullend moet optreden. De P-v.d-A. daarentegen wil de overheid veel meer inschakelen en heeft niet 't minste vertrouwen in het particulier ini tiatief. daar men vreest, dat dit zich alleen zal werpen op objecten, die een zekere winst zullen opleveren. Men voelt er ook niet voor om dan de be drijven met de meeste risico uitsluitend door de staat te laten stichten en be heren. Inhet debat is het er niet bijzonder warm toegegaan. Merkwaardig was een rede van de heer Stapelkamp (AR.), die er bij de minister op aandrong niet Het is nog geen vijf jaar geleden, dat een van de onmenselijkste oorlogen eindigde met de nederlaag van het na tionaal socialisme. Een strijd op leven en Jood was ten einde en we meenaen. dat het nationaal socialisme met zijn rassenwaan, zijn Blut und Boden 'heorie zijn walgelijk superioriteitsgevoel voor goed dood was. Er scheen weer een mogelijkheid, dat de schone woorden uit de negende symphonie: Alle mensen worden broe ders. eens in vervulling zouden gaan. Het is alles slechts schijn geoleken De strijd is vèrgeefs geweest. Of mis schicn wel niet helemaal verge-its. om dat een strijd altijd wel iets resultaat oplevert, maar toch is het resultaat van die aard, dat ons telkens en telkens weer het schaamrood naar de wangen stijgt. We herinneren er aan, dat een van de medestrijders in die dagen de Uiii® var. Zuid Afrika was. Menigmaal klopte ons hart sneller als we hoorden, hoe deze lieden, met wie we nog een zekere verwantschap gevoelen, hun leven ga ven in de strijd tegen de onderdrukkers- Hoe ze zich door de Lybische woestijn vochten. Hoe ze goed en bloed opoffer den voor dezelfde idealen, waarvoor wij meenden te vechten. En nu komt daar de aanklacht van dominee Scott die ons stil maakt. Is het werkelijk mogelijk, dat inboorlingen koelbloedig van uit de lucht worden vermoord, dat hun goederen in brand worden gestoken, uitsluitend omdat ze een andere huidskleur hebben en omdat ze de blanken niet welgevallig zijn? In derdaad is het mogelijk. We behoeven er niet aan te twijfelen. Zo goed als de Italiaanse horden van Graziani de Ahes ijnen met bommen en gas bestook ten. zo goed worden nu en dat is nog erger in een periode dat er geen oorlog is, mensen van hun eigen grond en be zittingen verdreven omdat ze hun blan ke broeders niet aanstaan. Het allerbedroevendst is echter, dat de regering, die deze wandaad heeft bedreven en de verklaring van de heer Malan laat schier geen twijfel mogelijk, vorig jaar door vrije verkiezingen is gekozen. Toen heeft het volk van Z- Afrika, dat naar het ons toescheen ook een vurig strijder was voor menselijk heid en recht, generaal Smuts in de steek gelaten en de partij van Malan de meerderheid gegeven. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Het nationalisme in Zuid Afrika viert hoogtij. De ras senhaat is er erger dan ooit te voren- Ditmaal zijn het niet de Joden," die 't ontgelden moeten, maar de Negers. Dat is het enige verschil. •t is bedroevend. En nog bedroeven der is het, dai een professor van de ^rije Universiteit die enkele maanden ia dit land heeft doorgebracht, in hoog gestemde bewoordingen spreekt over 't nationalisme van die zelfde heer Malan- Het moge ons een bewijs zijn. dat ook in ons land nog steeds een stroming aanwezig is, die weliswaar niet besmet was met de bacil van het nationaal socialisme, maar die minstens even erg bezeten zijn door een walgelijk supe tioriteitsgevoel, als er mensen in het geding zijn, die een andere kleur heb ben en die in andere levensomstandig hedert zijn grootgebracht. v. Z. zouden echter geen Duitsers bij inge schakeld worden. Dat is knap. SPAAK, de voorzitter van de Raad van Europa, heeft in een vergadering in Londen gezegd, dat het een eerste voorwaarde is, dat Engeland zich aan sluit bij een eensgezind Europa. Het mag zich niet uitsluitend op het „Ge menebest richten, daar anders Duits land binnenkort weer een overheersen de positie in Europa zal innemen. Geen prettig vooruitzicht. DE SOCIALISTEN in Frankrijk en Engeland zijn geschrokken van de op schudding in de vergadering te Bonn, waar Schumacher is uitgesloten gewor den. Ze hebben de Duitse socialisten uitgenodigd om eens te gaan praten hoe ver de ontmanteling van de fabrie ken moet worden voortgezet. ER ZIJN NOG MEER mensen aan 't praten geweest. D? generaals Mont gomery en Eisenhower zaten een uur tje gezellig bij elkaar. Er is niet bij ge zegd waar het over ging: het zal wel weer geld kosten. IN AMERIKA is men ér in geslaagd goud te maken. Een wens van eeuwen is in vervulling gegaan. Alleen is het jammer, - dat het goud, dat door middel van atoomsplitsing uit kwik w?rd ver kregen, nog duurder uitkomt dan het goud. dat gevonden wordt. AUTOMOBILISTEN die naar Bel gië gaan doen soms de onaangename ontdekking, d3t hun autopapieren ge stolen zijn. Bij de grens moeten ze dan invoerrechten en weeldebelasting beta len. De ANWB heeft aan de Minister gevraagd om dat toch niet te doen, maar de Minister was van oordeel, dat de automobilisten maar beter op hun papieren moeten passen. GISTERMORGEN zijn de militairen van de „Volendam" gedebarkeerd. Ze zijn dezelfde dag huiswaarts gegaan. Vanmiddag komt de Tablnta in Am sterdam aan. De debarkatie vindt Don derdagmorgen 'plaats. HET PARLEMENT van Oost Indo nesië heeft de tijdens de Ronde Tafel Conferentie genomen beslissingen goed gekeurd met 50 stemmen tegen 1 en 5 onthoudingen. WEER DRIE personen zijn door de Luikse politie gearresteerd in verband met de valse biljetten van f 100. Een van hen had ook valse biljetten van 10Q mark gefabriceerd. IN HET VOORJAAR van 1950 zal men in de Ver. Staten een aanvang maken met de ontwikkeling van de atoomenergie teri behoeve van fabrie ken, van vliegtuigen en andere ver voersmiddelen. PANAMA is op het ogenblik weer vrij rustig. De „revolutie" schijnt met Ieen sisser af te lopen, winkels zijn weer geopend. De laatte stakers zijn de hoogleraren en de studenten. In de vroege morgen van gister is de voorhoede van de communistische leger» Tsjoengklng, hoofdstad van nationalis tisch China, zonder veel strijd binnen getrokken. De leden van de regering van Tsjang Kai Tsjek (die het roer mo menteel weer in handen schijnt te heb ben) hadden de stad reeds verlaten. De communistische troepen rukten op tot de oevers van de Yang. te (die de stad in twee delen splitst) en staken de rivier nog niet over Enorme knoeierij in deviezen berecht In Amsterdam Is een der grootste za ken op het terrein van deviezenknoeie rij behandeld, die Nederland na de oor log heeft meegemaakt. De hoofdpersoon in het onwaarschijnlijke verhaal, dat bij en beetjes aan de Amsterdamse rechtbank werd verteld, was de 38 jarige ex directeur van de N-V. Mon taan Metaalhandel, Werner B-. die er van beschuldigd werd voor een bedrag van f 500.000 aan Lieftincks deviezen pot te hebben onttrokken. Bdie in de oorlog naar Nederland kwam, zich uitstekend gedroeg en daar om na de oorlog op z'n plaats bleef in de van oorsprong Duitse N.V., ver teerde in. Zwitserland zo'n slordige 30-000 gulden Per maand. „Een zwen delaar", noemde de officier van jusitie hem. „Geen sprake van trachtte de verdediger aan te tonen- „Misschien n avonturier en een ijdeltuit maar ook n "enie!" Drie jaar met aftrek was de eis anderhalf jaar met aftrek van drie maan den de uitspraak tegen deze man. die door vooraanstaande mensen in Amster dam nóg geprezen wordt als een zeer groot zakenman VAN DAG TOT DAG DE MARINIERS worden uit Den Haag verbannen. Gelukkig geschiedt 't op een vreedzame manier. De woning nood in Den Haag is echter zo groot dat het niet verantwoord werd geacht dat dit hoofdkwartier verschillende vil la's (die vooc dubbele bewoning in aanmerking kwamen) bezette. Het zal au worden ondergebracht in een kazer ne in Rotterdam: Dat had wel wat eer der kunnen gebeuren. DE BEWERING van de directeur van Aero Hollc-nd, dat er een fout op de vli-egkaart stond, is niet tegengespro ken van Noorse zijde. Wel heeft men verklaard, dat het nog zeker een maand zal dureu, eer het officiële rap port zal worden uitgebracht. Men was verbaasd over de verklaring van de heer van Diepen. DE LEIDER der voormalige Troel strabeweging Nederland, Paul Kiès. di» zich in oorlogstijd verdienstelijk trachtte te maken door de hielen van de Duitsers te likken, is weer voor geweest. De eis was 12 jaar, de uit praak volgt op 19 December. VOOR DEGENEN, die naar Bel gië willen gaan is er goed nieuws. Zeer binnenkort zullen de paspoorten worden afgeschaft. Men kan dan op te veel-op de industrie te letten, maar ook grote aandacht te berieden aan de mogelijkheden die land en tuinbouw en visserij bieden. Hij stelde de vraag, of de tijd om grote bedragen in de indus trie te investeren niet reeds voorbij is. Zijn partijgenoot, de heer Van den Heüvel. vroeg zich bezorgd af. waar de zeven milliard vandaan moerien ko men. De arbeiders komen niet aan spa ren toe en de rijken houden niets over door de belastingen. (Misschien valt dat laatste nog wel mee-Red.). Ook de heer Nederhorst (P.v-d.A-) achtte het noodzakelijk, dat men niet roekeloos ging investeren. Er moet meer gezocht worden in een efficiënter wer king der bedrijven. Daartoe moeten de arbeiders volledige medezeggenschap hebben. Hij ontvouwde de bekende be zwaren tegen de politiek van minister Van den Brink. Hij verwachtte van de ze minister geen socialistische politiek, maar de P.v.dA. wenst een belangrijk gedeelte van haar program verwezen lijkt te zien. Verschillende sprekers, o.a. de heer Schilthuls. hielden een pleidooi voor de middenstand, waaraan meer aandacht zal moeten worden besteed- Nieuw W.V.V. op brede basis Ongeveer 3000 Engelse militairen, van wie sommigen sinds 1944 onafgebroken in Griekenland dienst hebben gedaan, gaan dit land verlaten. IOp de foto ziet men hoe een groep soldaten, die per lichter naar Cyprus werden vervoerd. Griekenland vaarwel wuift. Op de internationale conferentie te Londen, waar is besloten tot het stich ten van een nieuwe internationale vak beweging die niet onder communistische invloed staat, heeft men berloten de Katholieke en Christelijke vakbeweging uit Nederland en België ook uit te no digen, als lid toe te treden. Er was hier nog al een en ander over te doen ge weest De Italiaanse vakbeweging had zelfs gedreigd rich te zullen terugtrek ken als de lage landen niet werden uit genodigd. De A.F-L. uit Amerika on dersteunde deze els. De teglemènten zijn vastgesteld. Het voornaamste is, dat de vakbeweging volledige vrijheid heeft, nfet alleen tegenover de onder nemers, maar ook tegenover de staat. De vakbeweging mag geen instelling worden, die de staat kan misbruiken. Hoofddoel zal steeds moeten zijn het welzijn der arbeiders te bevorderen. Kupers „Helpt de achterlijke landen De oud voorzitter van het N.V.V., de heer Kupers, heeft op het congres ter stichting van een nieuwe vakver enigingsinternationale gezegd, dat de vakbeweging rekening moet hemden met de verschillende toestanden van ieder land. „Het is de plicht van de vakbe weinig in de landen met betere sociale voorzieningen om de arbeiders in lan den, waar nog achterlijke toestanden heersen, te helpen in hun strijd, daar het uitgesloten moet worden geacht dat ze zelf de nodige sociale verbeteringen kunnen bevechten. Ze zouden daardoor een gemakkelijke prooi worden van het communisme", aldus de heer Kupers. „In kracht ligt vrede,"; zegt Johnson Het mensdom heeft de laatste dertig jaar niet veel geleerd- De Duitse keizer Wilhelm had tot lijfspreuk: „Wie de vrede wil bereide zich ten oorlog". De Amerikaanse minirier van defensie, Johnson (die Europa weer gaat veria ten) heeft aan een banket in Londen verklaard, dat in Araerika's kracht de •de besloten lag.' Hij achtte het oor logsgevaar verminderd, maar was van mening, dat Amerika elk uur van de dag paraat moet zijn om een aanval af te slaan. En ook elk uur van de nacht Op die manier krijgen die arme Ameri kanen helemaal geen rust meer. Of zou den ze in ploegenstelsel de wacht hou den? Hoofdkwartier FAO in Rome ln New York is dagenlang vruchte loos gesproken over de vraag, waar het hoofdkwartier van de Voedselorga nisatie der Ver. Naties, de FAO. moet worden gevestigd. Toen het ten slotte op stemmen aankwam, kreeg Rome 30 stemmen tegen onbepaalde stad in Amerika 28 stemmen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1