K A P PIE VERLIEST DE KOERS Moeilijkheden Hoe maakt men tunnels? Over de Grens in Duitsland Voor de huisvrouw Brandstofbesparing door overleg sm"- WE (WAN WINKELEN Melk in blik zonder bliksmaak mogelijk "Het Huis aan de Baai De overeenkomst van Parijs, bekrach ügd— in Bonn, door de hoge commissa rissen van de drie bezettende mogend heden enerzijds en dr. Adenauer, de bondskanselier anderzijds is van de grootste betekenis geweest niet alleen voor Duitsland, maar voor de ontwik kelingsgang in de gehele wereld. Het is de bekrachtiging van wat reeds enkele jaren kon worden geconstateerd de volledige breuk tussen de voormali ge geallieerden. Hitler's geest hangt grijnzend boven het niet bepaald ver beffend schouwspel. Het heeft voor ons geen zin, een dis cussie aan te gaan over de schuldvraag lndeze. We zouden er slechts verhitte hoofden door krijgen. De een zou de schuld volledig werpen op de Russen, de ander op Amerika en Engeland- Resultaat kan een dergelijk gesprek xelfs in een z-g. neutraal land als het onze niet hebben. HET. LIJKT ONS beter als we in alle nuchterheid eens nagaan, welke ge volgen de overeenkomst van Bonn zal hebben. Het is onze overtuiging dat de eerste stap is gezet op de weg. die voert naar de volledige herbewapening van Duitsland. Deze bewering zal mis Schier» bij verschillende onzer lezers te genspraak ontmoeten. Er is immers te Parijs verklaard, dat daar geen sprake van is. En de Rijkskanselier heeft ook een duit in het zakje gedaan. Als u ge srhenkt aan dergelijke beweringen dan wensen we u er veel geluk mee. Wij doen het niet omdat de praktijk anders moet zijn. De weg naar de hel is geplaveid noede voornemens. In dit geval zou den de goede voornemens dan de plan nen van Frankrijk en Engeland en Adenauer zijn, die geen herbewapening willen. En de herbewapening de heL Welnu, die herbewapening, die hel zo u wilt, «komt Ze volgt de volledige Amerikaanse ingenieurs hebben een nieuwe machine geconstrueerd, waar mede in hard rotsgesteente tunnels ge boord kunnen worden. Momenteel is men bij Fort Randall Dam in de staat Zuid Dakota bezig met het boren van tunnels met de nieuwe machine en de tr ienieurs melden, dat met behulp van deze machines sneller gewerkt kan warden en men eén beter resultaat 1 krijgt dan met de tot dusverce ge_ brulktc hulpmiddelen. Verklaard wordt dat de nieuwe machine de fouten, die anders dergelijke toestellen aankleven, mist. Toen men de nieuwe machine nog niet gebruikte, hadden 16 man drie uur nodig om me: electrische avegaars langs de geprojecteerde tunnel gaten voor de springladingen te boren, waar na deze met springstof gevuld wer den en men het gesteente liet springen Hiermede kreeg men echter een zeer ruwe tunmlwand. erkenning als gelijkwaardige West Eu ropese partner als een schaduw. Men zal ze nog enige tijd kunnen tegenhou' den, maar zeer plotseling zal men bij het ontwaken een keer zeggen: Hé, onze Oostelijke buren lijken ook wel weer aan het soldaatje spelen. Denkt u er maar even rustig over na. Indien men ziet, dat er twee blok ken tegenover elkaar staan, gelooft u dan, dat deze blokken er genoegen mee zullen nemen dat 2r 'n soort niemands land tussen hen beide is. Zij zullen po gen dat niemandsland tot hun invloeds sfeer te maken. Dat doet Ru land met Oost Duitsland, dat zullen ter zijner tijd de Westelijke mogendheden met West Duitsland doen. IN OOST DUITSLAND heeft men de volksPolitie. die tot de tanden ge wapend en een volwaardig klein leger wordt In West Duitsland zal het niet anders gaan. Of misschien wel in an dere vorm. het uiteindelijk resultaat zal zijn, dat West Duitsland weer een ge wapende staat zal worden. Hoe lang dat nog zal duren, daar laten we ons Het is niet pr^tig om bij alles wat men doet aan de zuinigheid te moeten denken. Maar zuinig zijn met brand stof waarmee we niet alleen kolen e.d. voor de kachel bedoelen. maar ook gas. electriciteit en petroleum voor het koken van onze maaltijden dat is grotendeels een kwestie van go/de gewoonten. Waarom zou men warmte verspillen als men haar met evenveel moeite kan gebruiken? Misschien krijgt u uit onderstaande wenken voor een zuinig brandstofge- bruik wel de indruk, dat hei hierbij gaat om kleinigheden, die nauwelijks de moeite waard zijn. Wij verzekeren u echter, dat al d"ze dingen tezamen een duidelijk merkbaar verschil zullen maken op uw braoadsïfcc^rkenlngen. 1. De voornaamst-: regel voor goed en zuinig koken is wel, de gerechten (vooral groenten en aardappelen) met zo weinig mogelijk water op te zetten, vlug aan de kook brengen en daarna op een zacht vuur gaar te laten wor den, terwijl de pan goed gesloten blijft. Hierbij blijven tevens de voe dingsstoffen het best behouden. Blad groenten, zoals andijvie en spinazie, kunr.en zonder water worden opge zet; die zijn zelf waterrijk genoeg. 2. Neem vooral geen grotere pan dan nodig is. 3. Zet de gerechten zo kort moge lijk voor h- t eten op, zodat u ze niet warm hdeft te houden; stoof groente niet over uit. We kijken niet door koffie dik heen. Maar dat het gebeurt staat vast. In Duitsland zelf heeft de overeen komst van Bonn grote spanning veroor zaakt. De sociaal democraten en com munisten waren het waarachtig eens 'n keer met elkaar eens. De leider der Duitse sociaal democraten, de heer Schumacher, heeft het in het parlement een beetje bont gemaakt en Adenauer de kanselier der geallieerden genoemd- Deze is daar zo woedend over gewor den, dat Schumacher voor twintig da gen uit het ^parlement is gezet. Het kan zijn populariteit alleen maar ten goede komen. Schumacher heeft volkomen gelijk- Adenauer is inderdaad de kanseher der alliecrden. Dat kan nu eenmaal niet anders. Evenmin als Pieck en Grote wohl in het Oosten anders kunnen zijn dan de paladijnen van Stalin- Het is voor een radicaal mens als Schumacher is, ongetwijfeld hard. niet zich zelf te kunnen zijn. Hij zal het nu eenmaal voorlopig hebben te aanvaar den als een .kwade erfenis van ^Hitlér. Hij heeft te kiezen tussen Oost en West Zich zelf kan hij pas weer zijn. als de vrede is gerloten en Duitsland van vreemde invloeden gezuiverd is. Maar dat zal nog wel een poosje duren. 30 Kapple, de Koning, PI R en de Maat waren van boord af ge gaan en ze stonden nu tegenover Horrel en de agenten. „Jullie den ken, dat je handig bent geweest, hè?" siste Horrel tussen zijn tan den door. „Maar Ik 'T,~ pakken nemen, zodra Ik maar kan Reken daar maar op. Wanneer Horrel wraak neemt dan doet hij dat goed!" „Wij zullen er wel voor oppas sen ooit weer iets met je te ma ken te krijgen!" zei Kapple woe dend. „Ik hoop, dat ik dat lelij ke geacht van jou nooit weer te gen zal komen, en wanneer dat eens bij toeval wel zou gebeuren. dan weet lk wat me te doen zal staan!" „En of!" voegde de Maat er aan toe, terwijl hij gauw een lange neus trok. „Lelijke vogelverschrik ker! Je kan lekker niets meer be ginnen!" „Nooit zal ik vergeten, dat deze man mij op een stoel heeft vast gebonden!" zei de koning. „Wij zullen er voor waken, dat deze booswicht niet kan ontsnappen." Onder bewaking van enige agen ten werd door de ongure beman ning van Horrel de voorraad oes ters uit de baggermolen gehaald, en het slot van alles was, dat ko ning Fiodorus de Derde een rafelig lint om Kappie's nek hing, waar aan één van die oesters bengelde. „Beschouw dit als een Kolnklijku Orde!" zei de koning. „Wellicht zal deze oester een parel bevatten, die u geluk aan zal brengen! Laat het een herinnering zijn aan dit eenzame eiland, dat gij gered hebt uit de klauwen van een zeerovers bende!" Kapple werd verleeen door deze woorden. „Het was heel gewoon!" mompelde hij. „Tenslotte was ik mijn baggermolen kwijt en daar door kwamen wij toevallig hier. voorbij maar ik dank u slre dank u wel!" Als van de nieuwe zaagmachine ge bruik gemaakt wordt, is al dit werk niet meer nodig. In zeven kwartier maakt de machine een bijna 2.5 me ter diepe ronde zaagsnede in het ge steente. De snede is effen en nauw keuriger op maat dan bij de oude werkwijze en men heeft, naar ver klaard wordt, tevens veel minde- spring stof dan vroeger nodig om het ge steente uit de cylindervorraige zaag- srede te verwijderen. De nieuwe machine heeft wel Iets weg van de zaagmachine, die ia de kolenmijnen gebruik: wordt. De drijf kracht wordt geleverd door en efce- tromotor van 75 pk. De zaag Is be vestigd op een juk, dat loopt over 2 e*-Mvormige ert concentrisch met de tunnel gel-gen rails, die van een ver- ta-dino voorzien zijn. waarlangs het jok met de zaag met elke omwente- fing van de zaag iets verder opschuift. 8. Schakel voor gerechten met «en korte kooktijd (tot ongeveer 15 minu ten) djrect op stand 0, zodra d? spij zen koken. Schake' in ieder geval 5 a 10 minuten voor het opdoen de kook plaat uit; de gerechten komen dan nog dooc en door warm op tafel. 9. Week peulvruchten, gort en zuidvruchten een nacht of langer voor het koken. 10. Maak voor het koken van peul vruchten en gort, eventueel ook rijst, macaroni, vermicelli en havermout (mits niet met melk bereid), gebruik van de hooikist: eeir kist of mand ge voerd met kussentjes met hooi, hout wol, krantenpapier of oude wollen lappen. Ook kan men de hete pan in kran ten pakken en dan in een grotere pan zerien of in een oude d~ken knopen. Melkgerechten en vlees behoren niet in de hcoikist wegens de kans op be derf, terwijl groenten en aardappelen daarin vrijwel al hun vitamine C zou den verliezen. Men zet de gerechten met wat minder water op 1 kopje rijst bijv. met 2 inplaats van met 2.5 kopje water) en kookt ze geduren'e één-zesde van de gewone kooktijd. Daarop plaats men de (zo klei» mo gelijke) pan snel in de hooikist; alle ruimte moet opgevuld worden met kranten of kussentjes. Driemaal de k'xjktijd moet de paa zo blijven staan. Alleen wanneer de kooktijd erg lang is. moet d» inhoud tussentijds 'nog eens worden opgekookt Na het ge bruik- de hooikist goed luchten. II. Zet zo mogelijk steeds een ke tel water op uw huiskamerkachel en gebruik dit water voor wassen, af wassen, thee en koffie zetten, bij het opzetten van groenten en aardappe len enz. STAPELKOKEN - het warm hou den van pannen door ze op een an dere pan met kokende inhoud te zet- tett kan een uitkomst zijn voor wie over te wienig warmtebronnen be schikt Dit gaat gemakkeiHker bij ge bruik van een zgn. stapeiring. ,:A1 deze dingen kosten In het begin enig nadenken, maar al spo'dig doet uiohet vanzelf zo en bespaart u daar mee uzelf en ons land onnodige niet na. (De smeuïge stoofsmaak ver krijgt u ook. door er na het koken een klontje boter of margarine door te roeren). 4. Kijk zo weinig mogelijk In de pan; bij het' oplichten van de deksel gaat veel warmte verloren. 5. St ek, als u op gas kookt het gas pas aan als de pan op het com- foor staat. 6- Laat de gasvlam niet om de pan sprien; alle warmte, die niet tegen de bodem van de pan t-recht komt, gaat verloren. 7. Zet bij electriscb koken de pan niet op een te grote plaat maar kies er li-ver een. waar de pan rondom ongeveer één cm. overheen steekt behalve natuurlijk, wanneer men een grotere pla-«t al warm had Jaten wor den voor een ander gerecht Een effen wollen stof is mooi, maar een geruite kan het niet minder zijn! Vooral de warm getinte ruiten die we overai zien laten zich uitstekend tot wintertoiletten verwerken We willen allen graag naar de laatste nride gekleed gaan. maar ais deze niet nelemaal voor ons geschikt ls. dienen wii dat toch vooral als belangrijk te be- schouwert. En dan is het prettig te kunnen constateren, dat de mode ons daarin tege moet komt- er worden veel combinaties g er: Als v e Jus niet een geheel geruit toilet kunnen hebben, garneren we onze mantel met een geruite stof, of we nemen van geruite stof een blouse die bij een effen rok en een effen mantel past Op de eerste afbeelding ziet u zo'n gecombineerd ensem ble De tweede afbeelding laat een swagger zien die we over een mantelpakje kunnen dragen, vooral ais dit goed is getailleerd. K 3542/22 Modieus en gekleed is dit en semble. bestaande uit een effen rok een er ui te oluus" en een topper, die roet de geruite stof van de blouse is gegarneerd. Benoc-vj J voor 98 centimeter bovenwijdte voor de blouse ,n ge veer 2 50 meter stol van 90 cent-meter breedte, en voor de rok en de topper ongeveer 3 meter ven 140 centimeter breedte ft 3543/22. Heerlijk warm en prettig wrd is deze swagger. De rug heeft een opgestikte pas De ruime mouwen worden tussen een smal boordje gezet, dat met e?» knoop wordt afgesloten Benodigd voor 98 en», bovenwijdte ongeveer 4 m slof van 140 cm. breedte. De knippatronen zijn bij vooruitbetaling per postwissel f 0.95 te bo stellen bij „B^lla" Patronen Service. Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. K 3542/22 is verkrijgbaar voor de bovenwijdten van 92, 98 en 104 erru, K 3543/22 voor de bovenwijdten 92, 93 en 108 centimeter. Deze mo- "-vp TÜn over""nomen ui? .B-Ha" Het Nieuwe Modeblad. Een nieuwe methode voor het in blikken van melk is thans in een ver- gevoederd stadium van ontwikkeling en men staat op het punt deze me thode in de praktijk te gaan toepassen In THE NEW YORK TIMES wordt een beschrijving van deze methode ge geven, die het resultaat Is van de on derzoekingen van dr. Roy Graves en Jack Stambaugh, een Amerikaanse vee houder en handelaar in landbouwwerk tuigen. In dit artikel woedt er op ge wezen, dat deze methode een omwen teling op dit gebied zal veroorzaken en dat de Graves—Stambaug methode voor het conserveren van melk de eer ste is welke het mogelijk maakt verse melk in blik te conserveren op dezelf de wijze als thans reeds vooe het con serveren van soepen en vruchtensap pen wordt toegepast. In het artikel wordt een vergelijking gemaakt tussen de nieuwe en de oude methodes en de schrijver wijst er op, dat bij de totdusveme gebncl te me thodes de melk op de boerderij snel afgekoeld wordt van de llchaanrtem peratuur van de koe (35.5 graden C) tot ongeveer 4.5 graden C. Daarna wordt de melk naar de fabriek ge bracht en nogmaals gekoeld, waarna zij in de pasteurisator snel verhit wordt tot 71.5 grade: C. Daarna wordt de melk gehomogeniseerd, gekoeld en in d? flessen gedaan. Bij al deze bcwe: kingen wordt de melk blootgesteld aan de inwerking van zuurstof uit de lucht, waardoor de smaak verandert en de ontwikkeling van bacterieën bevor derd wordt Bij de nieuwe methode worden de koeien met behulp van machines ge molken van waaruit de melk door roestvrij stalen leidingen In een grote verzameltank stroomt. Vanuit deze verzameltaak stroomt de melk die nog steeds ongeveer de lichaamstempera tuur van de koe heeft door een nor maal homogeniseer toestel, waarna zij naar een nieuw model pasteuriseertoc stel stroomt, waarin zij in een roest vrije stalen spiraal met behulp van stroom verhit wordt. De melk circuleert door dit toestel met zeer hoge snelheid en de vorm van de leidingen is zodanig berekend, dat er zoveel mogelijk wervelingen in de vloeistof optreden. In dit pasteur! seertoestel wordt de melk op de voor pasteurisatie vrij hoge temperatuur van 87.5 graden C. gebracht, waardoor de enzymen ontleed worden zonder dat de melk ontleedt. Vanuit het pasteuriseer toestel stroomt de melk naar de ma chine, die de blikjes met melk vult en deze sluit De proeven wijzen er op dat bilk jes, die aan de binnenzijde voorzi n zijn van een laag speciale emaillelak voor deze methode he? meest geschikt zijn. De TIMES verklaart dat melk die volgens deze methode In blik ver pakt ls. als zij koel bewaard wordt na vier maanden nog net smaakt als verse melk. VRIJDAG. 2 DECEMBER na twaalf uur: Hilversum L 301 m 12.00 Muset te orkest 13.00 Nieuws 13.15 Klankbeeld 13.30 Lichte klan ken 14.00 Voor de vrouw 14.20 Gramofoonmuzlek 15.00 Boekenschouw 15.20 Omroepar kest 16.00 Filmprogramma 16.30 Sluiting 17.30 Vlaamse muziek 18.00 Niéuw» 18.30 Srijdkrachten 19.00 Denk om de bocht 19.30 Causerie 20.00 Nieuws 20.05 Kamermuziek 20.30 Cursus 21.00 Men vraagt en wij draaien 21.25 Hoorspel 22.05 Pennles from heaven 23.00 Nieuws. Hilversum II. 415 ra 12.00 Ork. muziek 12.33 Metr. orkest 13.00 Nieuws 13.15 Mandolinat» 14.00 Harmoniemulzek 15.0'J Koorzang 16.00 Bachprogram ma 16.30 Sluiting 17.4 hovencyclus 18.30 Geestelijke liederen 19.00 en 20 00 Nieuws 20.15 Jeugdavond Herv. Geref. Jeugdorganisatie» 21.15 8trijk orkest 22 00 Orgelconcert <5p 't org-el van de Grol? Kerk te Alk maar 23.00 Nieuws. ZATERDAG. 3 DECEMBER vóór twaalf uur: Hilversum I 301 m 7.00 en 8.30 Nieuws 9.00 Toscanlnt dirigeer 10.00 Morgenwijding 10.38 Pennles from heaven 11.30 Pla norecltaL Hilversum II. 415 m 7.00 en 8.30 Nieuws 9.00 Voor de vrouw 9.35 Lichte klanken 10.15 Con eert 11.00 Ziekenbezoek. •Jtjspwm#"- -00, Andrew Mackenzie w- Bob Arten. geboeid tn een kelder onder het Huis can de Baai, ontdekt hoe de sinistere leider wm het com plot, de man met het masker, via een geheime pang valiezen weg sleept k vwl io een lichte slaap en in mijn dromen zag ik Judith voorbij drijven In e.n rivier, niet gesloten ogen en haar g;zicht naar mij toegekeerd, terwijl li annigan aan de oever van de rivier moeite had met het openmaken van een blauwe enveloppe. Opeens was ik v. klaar wakker en ik zag nu duide- T e' antwoord op de vraag, waar de r de erkap heen was ge- fiuaa. Oageiwjjieid was hij bazig zijn bezi. weg te si epen, aangezien het uur voor hem geslagen had om er tussen uit te trekken. Klaarblijkelijk was de plaats waarheen de man .zijn schatten bracht, met ver uit de buurt. Ergens in de bos sen moes. een geheime plaats zijn, waar de grote verzameling bank- en ander waardepapier nu lag te wachten om mee genomen te worden. Misschien was het nog een kwestie van enkele uren! De iedachte, dat deze ellendige chan teur zou weten te ontkomen, maakte me bu' en mezelf van woede. Brannigan en ik hadden dikwijls op het punt gestaan hein de genadeslag toe te brengen, maar iedere keer was hij ons net weer ont snapt. Zelfs onze vermoedens omtrent de identiteit van de man, die we zochten, bleken vo'komen ernaast te zijn geweest. Dat ik levend uit het Huis aan de Baai zou komen, leek me niet waarschijnlijk. Het briefje voor Brannigan, dat ik ge dwongen werd te ondertekenen, was de een of andere valstrik voor de inspecteur. Als het niet geweest was ora Judith's veiligheid er mee te verzekeren, zou ik die handtekening vanzelfsprekend nooit gezet hebben. Het briefje was intussen waarschijnlijk in Brannigan's handen. Als ik maar uit die touwen, die me iedere beweging beletten, los kon komen, dan bestond er misschien nog een kans de plannen van de afperser te over troeven, meende ik. Ik vocht opnieuw met de strakke banden, maar het enig resultaat was, dat deze dieper in mijn vlees sneden. Ik wilde schreeuwen, om de beklemmende stilte van deze nacht merrie-omgeving te verbreken, maar lk kon geen geluid uitbrengen. Mijn keel was kurkdroog en ik kon alleen maar fluisteren. Het licht van de lantaarns gaf grillige schaduwen en soms leek het alspf een schaduw opeens donkerder en intenser werd, waarbij ik onmiddellijk dacht, dat de mysterieuze figuur weer binnengetreden was. Nooit te voren had ik me gerealiseerd wat stilte betekende. Ik had de uitdrukking „zo stil als in het graf" gebruikt, zonder er verder over na te doiken, doch nu begreep ik wat het zeggen wilde hulpeloos gebonden te lig gen enige meters onder de oppervlakte van de aarde. Om en in een kuis is altijd wel enig geluid. Er is het ruisen van de wind, het kraken van takken, het piepen va» een raam of het geluid van paarden hoeven tn de straat Hier daarentegen heerste absolute stilte. Ik had een ondragelijke dorst en kon niet anders doen dan aan water denken. Het begrip tijd bestond niet meer voor mij. Er was geen venster, waardoorheen ik het dag- en avond worden kon waar nemen, het was hier slechts een wereld van schaduwen en vage verlichting. Te zijner tijd zouden de lantaarns wel uit gebrand raken en zou ik in het duister zitten. Ik vroeg me af, of dit het plan van de ma» met de maskerkap ten op zichte va» mij was. Waarschijnlijk wilde hij mij inderdaad hier in deze conditie, gebonden ea hulpeloos, laten liggen tot het licht uitging en ik bijna gek van de dorst was geworden. Ieder mens, ook de moedigste, heeft een soort afschuw van krankzinnigheid. Ik had mezelf altijd ais evaawiooLg «a weinig emotioneel beschouwd, maar als lk hier nog lang moest zitten, zou ik «r geen eed op durven doen, dat ik bij zin nen zou blijven. Waarschijnlijk waren de keldergewel ven geheel en al verlaten. Ik schat'e de nacht bijna voorbij moest zijn. Als de afperser klaar voor vertrek was, can had hij waarschijnlijk al zijn personeel weggezonden. Een geluid aan de andere kant van de deur deed mijn hoop weer toenemen. Zachtjes, stukje voor stukje, werd de deur geopend. Degene, die de deur open maakte, scheen bang te zijn voor het geen hij aan de andere kant zou zien en klaar om bij het minste of geringste de deur weer te sluiten. Ik voelde Instinc tief, dat dit niet de man met de masker- kap kon zijn; die zou die deur niet op een dergelijke manier openmaken. En dan verscheen daar vanuit de scha duw het goudharige hoofdje van Judith en opeens zong het ln mijn hart van vreugde. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3