Ikitiaafiler NIEUWS N.-HOLLANDSE PERS 1945 Tweede Kamer maakte het minister Rutten niet gemakkelijk 5e JAARGANG Nr 1759 Z aterdag 3 December 1949 Uitgav» Stichting „De Vrije Alkmaarder", Exploitatie N.V Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.63 p. kwart bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 et Bij contract aanzienlijke korting. Veiantw. redacteur, J. Zoooen Bureau, Ridderstraat hoek Oudepracht Tel t 7700 3971 Voor de Zondag Een Leeuw op de weg SPREUKEN 26(13 Sommige mensen hebben de slechte gewoonte hun naasten te misleiden. Eigenlijk is die hebb"lljkheid min of meer eigen aan ons allen. Wij worden door htt maatschappelijk leven er dik. wijls toe gedwongen. Wat echter vreemd mag worden genoemd is dit: dat wij maar al te dikwijls ook ons zeiven misleiden, dat wij vaak te ge lijk bedrieger en bedrogene zijn. Het klinkt als een dwaasheid. Hoe? wij zouden ons zeiven tn twee delen kun oen splitsen en het ene deel zou het andere kunnen paaien, het iets kunnen wijsmaken, deze of gene houding, deze of gene schijn kunnen aannemen, om het te misleiden, zoals men het andere mensen doet? Inderdaad handelen vele mensen, alsof dit mogelijk is en bren gen die kunst behoorlijk in praktijk. „Er is een leeuw op straat", zegt de luiaard. Meent hij dat? Of is het hem slechts te doen om «en uitvlucht, een voorwendsel te vin den. ten einde met een gerust geweten thuis te kunnen blijven? Zo ja, hoe dwaas, hoe onnozel- Maar zo is de luiaard en zo is de mens. O. wat dwalen er -van die leeuwen op de weg van de vooruitgang voor el. Menige stem roept ons op tot de strijd, die voor elke vooruitgang ge streden moet worden. „Baan u nieuwe wegen", zo heet het. „open u nieuwe bronnen, vóór u ligt de weg". En de mens. van nature geneigd die oproe ping gehoor te geven, staat op van zifn rust, slaat de mantel om de schou ders en zal d? drempel overgaan, naar de koude buitenlucht, de gierende wind, de gure regenvlagen daar bul ten doen hem terugtreden. Hij aarzelt, hij trekt zich terug. Was er een leeuw op de straten? Och, neen: maar het was te guur en te koud en de persoon, over wien wij het hebben, was te traag. „Wat zal het bafen? Waartoe zal het die nen? Wat zal ik vermogen?" Zietda^ van die uitvluchten voor wat veel een voudicer gezegd had kunnen worden met dit ene woord: ,,'t is mij te veel". Zich weg tï rukken uit die kring uit tal van moeilijkheden. waaraan men gewoon is geworden, kost moeite. Men ziet ér tegen op. Toch is het soms zo nodig en doet de noodzake lijkheid er van zich soms zo ernstig gevoelen. Welnu als dan alles ons noopt om op te staan, dan geluk kig, dan komt daar zo'r welkom spreek woord ons te hulp: „Alle veranderinq is geen verbetering", zo heet het. Zo gaat men weer zitten, tevreden met de vondst en blijde, dat men er af is. Met hart en zie? liefhehen wat goed is en waar-.. Maar hoe talrijk zijn de leeuwen op dit pad. „Ik weet niet meer waaraan ik mij tt houden heh zegt de cén en bemoeit zich niet meer met de godsdienst of blijft bij hetgeen hij geleerd heeft. „Als ik h»t ene ont ken". zegt ten ander, „dan weet ik niet waar ik eindigen zal" en hij houdt op met onderzoeken. En hoe meniaeen heeft d" zaken van Gods koninkriik. het heilig r»cht van de ze denwet Gods ongestraft zien verwaar lozen, zonder één woord van protest zelfs, daar het „tochniet baten zou en het „toch" maar olip in het vuur zou zijn enz. enz. alle natuurliik geldige redenen, om na te laten wat goed is en de waarheid in de steek te laten Maar de leeuw op de stra ten heet moeite en het was dc moei te waartegen men oppzag. Laat ons oprecht zijn. allereerst te genover ons zeiven. Niet alleen is dat d? enige weg om oprecht te zijn tegen over de mensen, maar het is ook af gescheiden daarvan zo goed. dat wij voor ons zeiven weten waarop het staat. ijri er goede dingen, waarvoor wij geen liefde of lust hebben, laat ons dat erkennen voor ons zeiven. op dat wij misschien ons mogen schamen en ons verbeteren. Wat baat het of wij voor dien onlust de enen of de anderen schonen schijn weten te vin den? Waar liefde is en lust voor voor uitgang, voor waarheid, voor deugd, voor God, daar ziet bet oog geen af schrikkende monsters, maar goede, aanmoedigende engelen op het pad van zijn leven. weerbericht tot Zaterdagavond Mce&t matige wind tussen N. en W Toenemende bewolking met tijdelijk regen, op sommige plaatsen voorafge gana door enige sneeuw. Later aanwak kerende wind tussen W en ZW. in 't uiterste Noorden van het land wellicht tot storm kracht. Allerweoen ontevredenheid Alle puzzles op onderwijsgebied zijn nog niet opgelost Bij het debat in de Tweede Kamer over de onderwijsbegroting heeft mi nister Rutten enkele onaangename ogenblikken gehad. Het was niet zo. dat er sprake was van een dreigende crisis maar tn feite was niemand tevreden over de chaos, cüe er op onderwijsgebied heerst. Laten we dirett zeggen: de wetgeving op onderwijsgebied en de koers die de diverse ministers na de oorlog hebben gevaren. Het debat ging in hoofdzaak over de vraag, of er met Ingang van 1 Ja nuari een „groodschool" met acht klas sen moet komen of een zesklassige school met twee leerjaren. Voortgezet Lager Onderwijs- Naar aanleiding van een amendement van de heer Van Sleen (Arb.) zal het wel uitdraaien op zes klassen met twee V.GX.O. jaren- Een amendement van dezelfde om het minimum aantal leerlingen te bepalen op 31 (de Minister had 61 voorgesteld) werd echter door de Kamer verworpen nadat de minister zich bereid had ver klaard het minimum op 51 te stellen. De Praktijk voor verreweg de meeste gemeenten van niet te grote omvang zal dus wel zijn dat er geen V.GX.O. scbo Jen komen. De Kamer had ook zeer ernstige be zwaren. dat leerlingen, die slechts zes klassen hadden doorlopen, op de am bachtsscholen konden komen. De Ka mer was van oordeel, dat deze kinde ren nog veel tc jong zijn om reeds in Vrijdag zijn ten Oosten van Deventer twee goederentreinen op elkaar gereden De locomotief van de ene en een aantal wagens van de andere trein werden volkomen vernield. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Men ver moedt, dat de machinist van de lange, zwaar beladen trein niet heeft gezien, dat het sein op onveilig stond. De fn'^ r"-b ron overzicht van de ravage- de spheer van het ambacht teworden opgenomen. al is dan ook de mogelijk heid geschapen om op de ambachts scholen wat algemeen vormend onder wijs te genieten. Een beslissing in deze werd echter niet genomen en dus zullen we nog wel enige tijd met deze onge wenste toestand opgescheept blijven zit Schurkenstreek berecht De Procureur Generaal bij het Bijz. Gerechtshof heeft d« doodstraf geëist tegen de Duitser Bzrdtman en de Ne darlander H. Kohier, uit Utrecht af komstig. De laatste had zich verdien stelljk gemaakt door werkzaam te zijn in de Duitse spioonagedienst. Boven dien had hij samen met Herdtman de leiding van de Duitse organisatie „Sport und Spiïl", die in Duitsland ten tijde van Hitkr grote opgang maakte; In deze organisatie werden jongens ondergebracht, die lange tijd in Neder land waren geweest en ons land goed kenden, en die bij eventuele vijandelijk h-den tegen Nede.-land konden worden ingezet. In Mei 1940 zijn deze jongens inder daad als parachutisten, verkleed In boerenkleding e.d. gebruikt. Enigen van hen werden gevangen genomen. Productie in de mijnen stijgt In de Tweede Kamerzitting heeft minister Van den Brink medegedeeld, dat de opbrengst van de steenkolen mijnen in de tien eerste maanden van 1949 een verblijdende verhoging te zien gaf. De particuliere mijnen stegen ln productie met 2,3 procent, de staats mijnen met 8 procent. Natuurlijk warer. de socialisten er als de kippen bij om deze cijfers t te buiten. De minister zou bijna van zijn eigen mededelingen geschrokken zijn. Gelukkig vond hij een andere op lossing: hij verklaarde, dat de kolenla gen Jn de particuliere mijnen veel dun nee waren. Men mocht het verschil in stijging dan ook niet opvatten als een bewijs, dat genationaliseerde mijnen goedkoper of beter zouden werken: dat was in het geheel niet zo. Laten we er het zwijgen maar toe doen. Belangrijker Is, dat de mijnen meer mensen nodig hebben om aan de regelmatig toenemende vraag naar ko ien te kunnen voldoen. Er zijn ceeds 800 gedemobiliseerde soldaten te werk gesteld, maar er moeten nog minstens 1800 man komen. „Nijmegen"-rapport heeft nog een nasleep Het rumoer om het optreden van Lord Pakenham. die er een nogal let wat bijzondere mening op nahield in zake de camp met de „Nijmegen" en dit op nog vreemder wijze heeft ken baar gemaakt, is nog niet verstomd, fa het Hogerhuis heeft de conservatief Swindon het aftreden van de minister geëist. Tevoren had de Minister zijn verontschuldigingen aangeboden en verklaard, dat zijn wijze van optreden om te spreken vóór het rapport van het Hof aan de orde was geweest, on juist was. Eden, de vroegere minister van buitenlandse zaken, zal in het La qr-' jls een debat vragen. VAN DAG TOT DAG DE 7 DECEMBER divisie zal eind Januari in haar geheel uit Indonesië verdwenen zijn. In vecband daarmee wordt er de aandacht op gevestigd, dat het aanbeveling verdient geen pak ketten a»?er per zeepost aan leden vao deze divisie te verzendvn. Na midden December verdient het aanbeveling ook geen luchtpost meer te verzenden, daar de kans groot is, dat het de mi litairen niet meer op hun posten aan treft. INDIEN MEN wil schrijven aan de militairen, die met de Sibajak naar Holland terugkeren, dan wordt deze aan de tussenhavens uitgereikt. Men behoeft alleen te adresseren: Troepen schip Sibajak. Niet de naam van de haven. Posten vóór 8 December. ER ZULLEN IN de Tweede Kamer ou ongetwijfeld interessante debatten te wachten zijn. De letterkundige Ber nard Verhoeve heeft voor de KVP zit ting genomen. Het zou niet gek zijn, indien de heer Verhoeve trachtte de dorre taal der wetten iets bloemrijker te maken. DE HEER DE GASPERI. Ital. ml nister is toch bepaaldelijk geschrokken van de armzalige toestand van de boe ren in Italië, die hij vorige week voor het eerst aanschouwd heeft en nog wel op aandringen van Amerikanen. Hij heeft toegezegd, dat een tiende deel van al het land opnieuw verdeeld zal worden. VIER EN TWINTIG uur hebben een groot aantal arbeiders in Italië ge staakt, als protest tegen het hardhan dig optreden van de politie tegen de boeren, die vorige week eigenmachtig wilden overgaan tot het in bezitnemen van grote landgoederen. Algemeen was de staking nergens. In het Noorden lagen vele fabrieken stil. De post func tionncerde normaal. DE VIERDE STAAT in Indonesië, ditmaal Oost Sumatra, heeft de verdra gen goedgekeurd, zoals die ter Ronde Tafelconferentie waren vastgesteld. Er was slechts een onbetekenende oppo sitie. DE MINISTERS van verdediging van landen van het Noord Atlantisch pact hebben volledige overeenstemming bereikt ten opzichte van de verdedi ging van hun landen in verband met de bepalingen vai het Noord Atlan tisch verdrag. IN DE VOEDSELRAAD der FAO is Joego Slavië gekozen in de plaats van Tsjecho Slowakije dat moest aftre den, maar herkiesbaar was. De uitslag was 27 om 22. De Oostelijke landtn proteteerden natuurlijk, omdat ze meen den. dat dit land bet Oosten niet kon vertegenwoordigen vanwege zijn onge hoorzaamheid tegen Rusland. DE NIEUWE PREMIER van Nw. Zeeland heeft goede plannen Hij wil de prijzen laten stijgen, de belastingen laten dalen, de zegeningen van het Labourbewind handhaven en de Nieuw Zeelandse legatie in Moskou sluiten. Men vreemd orogram. DE RUITEN van de tramwagens en autobussen in Rome hebben het tijdens de staking in Italië moeten ontgelden. De stakers hadden er plezier in, om ze met steenen stuk te gooien. Verschil lende personen werden gewond. IN MOSKOU is verklaard, dat het gerucht, als zouden de Russen een af zonderlijke vrede met Oost Duitsland willen, van elke grond ontbloot is. Evenmin zijn de Russen van plan de soldaten uit Oost Duitsland terug te trekken. DE HEER BIDAULT, de eerste mi nister van Frankrijk, heeft het druk ge kregen. Zijn minister van landbouw heeft er de brui aan gegeven. Nu zal de heer Bidault het zelf maar doen. Het is gemakkelijk als je overal ver st3nd van hebt. DE SPANJAARDEN hebben aan de hoge commissarissen in bezet Duits tand gevraagd in dat land een diploma tieke missie te mogen stationneren. Het standpunt der geallieerden is nog niet bekend. DE WESTDUITSERS proberen met alk macht in het West Europese eco nomische leven te wonden opgenomen- Ze hebben officieel om toelating tot "t Roerstatuut gewaagd. Tussen Frank rijk en Duitsland worden handelt' -* prekingen gevoerd, in verband met de mogelijke toetreding van Frankrijk en Italië tot een economische overeen komst met de Benelux. Dat zot» dan de Fritalux worden. Ook daar wil W Duitsland b»i Vliegboot bij Banka neergestort Berichten uit Batavia meldea dat na bij het eiland Banka een Catalina- vliegboot van de Bataafse Petroleum Maatschappij is neergestort. Zes vao de elf inzittenden kwamen daarbij om het kven. terwijl vijf anderen met ern stige verwondingen in een ziekenhuis werden opgenomen. Van de beman ning, bestaande uit twee Eagelstn en drie Nederlanders werd de marconist gered. De namen der omgekomen Ne derlandtrs zijn Winkelaar en Gelve. Van de passagiers, die om bet leven zijn gekomen, zijn alleen de twee na men van Nederlanders bekend. Dit wa ren de heren Brinkgreve en De Braber De vijf gewonden zijn niet zwaar ge wcnc. Hogere lonen en lagere subsidies Officieel wordt nu medegedeeld dat de regering in beginsel niet afwijzend staat tegen een verhoging der lonen, zoals die door de Vakbeweging aan de Stichting van de Arbeid zijn voor gesteld. In het overleg, dat de regering over dit onderwerp met de Stichting van de Arbeid zijn voorgesteld. In het overleg, dat de regering over dit onder werp met de Stichting van de Arbeid heeft gepleegd, is ook ter sprake ge komen de subsidiëring van levensmid delen. Het woedt waarschijnlijk geacht, dat aan een loonsverhoging een subsi dieverlaging gekoppeld wordt. De regering heeft de wens uitgespro ken', dat de werkgevers* de werkne mers en de Stichting van de Arbeid het in harmonie eens zullen worden over de loonsverhoging. Tevens is het echter noodzakelijk, dat er een ver hoogde productie tot stand komt. Al leen verhgogde arbeidsproductiviteit, aldus de verklaring, zaJ een economi" sche ontwrichting kunnen voorkomen. Vliegtuigindustrie heeft kansen De Nederlandse vliegtuigindustrie zal niet worden stopgezet. Er worden vol doende kansen aanwezig geacht om in Nederland successen te bereiken. De regering is voornemens om subsidies aan deze industrie te verstrekken. Deze zal dan echter moeten voldoen aan de door de regering gestrlde voorwaarden Indien onze inlichtingen juist zijn. is een dier voorwaarden-, dat de drie thans bestaande maatschappijen tot 'n fusie komen. Het was c~k wel een' beetje gak, drie vliegt i| jf istrtrtje»! in Nederland. Dat we euiier deze in dustrie zullen behouden stemt tot vol doening. Toenadering inzake atoomenergie? Naar uit Berlijn vernomen wordt, heeft de Amerikaanse bankier Bemard Baruch in de afgelopen dagen bespre kingen gevoerd in Moskou met de plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken. Gromyko. In verband met een opmerking van de Canadese afgevaardigde in de Veiligheidsraad, dat er een vergelijk tussen Oost en West mogelijk zou zijn over de aan wending van de atoomenergie, veron derstelt men, dat de besprekingen daar over gehandeld hebben. Amerika verdedigt Kostov De bewering in bet proces tegen Kostov, de voormalige Bulgaarse pre mrs en communistenleider, die bij Mos kou in ongenade is gevallen) dat hij een samenzwering met de Amerikaans* zaakgelastigde in Bulgarije op touw had gezet om de regering omver te werpen, is door het Amerikaanse de parttment van Buitenlandse zaken een belachelijk verzinsel genoemd. De Amerikaanse gezant in Bulgarije heef: gedurende zijn verblijf aldaar met Kostov gesproken, noch gecorrespon deerd. Het proces is een afspiegeling v.v. de comedie Rajk. "Zeggen de Ame rikanen. Etna werkt weer Gistermorgen in de vroegte is de vul kaan Etna op Sicilië weer actief ge worden. Van heel ver kon men zien. dat er stofwolken ontsnapten en vele dorpen en steden zijn dan ook met een dun laagje stof overdekt Het gerom mel in de berg was duidelijk te horen- Op 7 Juni j.1- werkte de Etna voor het laatst, echter zonder schade aan te 'ich ten. De laatste ernstige uitbarsting da teert van Februari 1947, toen langs de hellingen g«"ote schade aan de gew-ssen werd aangericht. Duitsers op geallieerde vliegvelden Op de geallieerde vliegvelden in Duitschland werd lot nu toe slechts dienst gedaan door geallieerd perso neel. Nu gaat men ook Duitsers in schakelen, die echter onder Amerikaan e, Britse of Franse leiding zullen staan. In Bcemen is een aantal Duit sers een examen afgenomen. Onder de candidaten bevonden zich velen, dit htt werk op de vliegvelden vroeger ook deden en vercheidene oorlogsvlie grs. VERZOENING TUSSEN ADENAUER EN SCHUMACHER Dr Adenauer en de heer Schumacher die vorige week zo'n herri» htbben ge had in het Duitse parlement, hebben besloten om maar eens met elkaar te. gaan praten. Ze samen een uur geconfereerd en naar men gelooh is er een zekere verzoening tussen beiden tot stand gekomen. Soldaten contra de atoombom Aan alle Amerikaanse troepen ln W Duitsland zal binnenkort geleerd wor den hoe zij zich moeten verdedigen te gen atoombommen, gifgassen en bacte rién. De soldaten zullen gedurende zes weken naar een „school" gaan in het stadje Kitzingen. waar hun o.a. precies zal worden verteld wat een atoombom wtl en wat een atoombom niet is. De ze groots opgezette plannen zijn niet nieuw in de Ver. Staten zelf zijn al drie scholen, died eze materie voor dc soldaten behandelen. Chinese communisten waarschuwe.i Bij het Amerikaanse departement van. buitenlandse zaken is een afschrift ont vangen van de nota, die de Chinese communistische minister van buiten* landse zakea aan de omringende lan den heeft gezonden en waarin hij deze landen waarschuwt de nationalistische troepen niet toe te laten, daar ze op hun grondgebied zullen worden ver volgd. Van internering zou dus geen sprake kunnen zijn. De Chinese com muciisten heben waarschijnlijk lering ge trokken uit de geschiedenis met de Griekse opstandelingen, die ook telkens over de grens van anderï landen trok ken om dan later weer naar Grieken land binnen te trekken...., Inmiddels is het optreden van de communisten in strijd met de bepalingen van de conventie van Geneve, waarin nadrukkelijk wordt bepaald, dat legers die de grens van een niet oorlogvoe rend land overschrijden, kuitg:n wor den toegelaten, als ze ontwapend en geintt rncerd worden. Engeland duldt geen inmenging Hector Mc Neill, de Engelse afge vaardigde in de politieke commissie van de Ver. Naties heeft een scherpe ver klaring afgelegd. Sprekend over het voorstel om alle landen, die over kolo niën beschikken, tweemaal per jaar ver slag te laten uitbrengen over de econo mische en sociale toestanden in die ko clniën zei Mc Neill. dat Engeland geen enkele inmenging in Engelse koloniën zal toelaten, zelfs niet van de Ver. Na ties.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1