Kin|EKK0E5SI Ons Sint Nicolaasverhaal longeren schrijven Natte wandeling Snoep en Santo in speelgoedland Ons vervolgverhaal De zeven Kabouters van Sneeuwwitje De zeven elfjes stonden voor het hol van Bruin de Beer. Om hen heen was de luisternis. Gezamenlijk begon nen ze te schreeuwen. „Bruin. Brui kom toch eens gauw. Onze kabouters zijn zoek. Help ons toch". Maar hoe ze ook schreeuwden. Bruin sliep over alles heen. Als ze stil waren, konden ze hem zelf horen snurken. Eindelijk trokken ze de stoute schoe nen aan en drongen door de sneeuw, tot ze in een groot hol stonden. Het was er zo donker, dat ze niets kog- den zien. Maar ze hoorden de beer nu heel duidelijk en ze roken hem ook. Je moet rekenen, hij had al enkele we ken in dat hol geslapen en dat is nooit erg fris. Gezamenlijk begonnen ze nu te schreeuwen, dat het er van daver de en ja. toen hadden ze succes. Eerst gaf Bruin een onmenselijke geeuw en toen hoorden ze plotseling een heel boze stem: „Wat is er aan de hand? Wie stoort me in mijn winterslaap?" ..Wij zijn het maar", riep vlug het elfje van Krombeen. ..We zijn zo on gerust Bruin, want de kabouters zijn weg". Meteen was Bruin klaar wakker „Wat vertel je me daar?", riep hij verbaasd uit. „De kabouters weg? Heb ben jullie hen nu al zo geplaagd? Ik was er eerliik gezegd wel een beetic bang voor. Ze hadden veel beter alleen in het bos kunnen blijven". Dat was natuurlijk heel lelijk van Bruin om dat te zeggen, want hij zelf had er zo op aangedrongen, dat de ka bouters de elfjes uit Elfenstad zouden gaan halen. Het u-as nu echter geen tijd om te kibbelen en te plagen en dus vertel den de elfjes vlug. wat er aan de hand was. Wat keek die Bruin bezorgd. Dat was lelijk. De kabouters in het bos verdwaald. AL „Wat voor weer is het", informeerde hij. Doordat het stik donker in het hol was, kon hij na tuurlijk niet zien, dat de elfjes onder de sneeuw zaten. Anders had hij het niet behoeven te vragen. Het was hem vlug genoeg verteld. Eerst toen kwam Bruin overeind- Hij gaf nog eens een onmenselijke oaap en strompelde naar de uitgang. Hij st3k zijn neus buiten de deur. Het had opgehouden te sneeu wen en het was iets lichter geword- Een klein maansikkeltje deed moeite dor»r de wolken heen te komen, 't B'goq echter nog harder te waaien en de sneeuw stoof door het bos. Het was geweldig koud. .Laten we eerst maar naar jullie lansje terug gaart", mopperd? Bruün „Wat is dat nu voor een stapelzotte streek, om midden in de nacht er op tilt te trekken. Die kabouters vinden we zo nooit". De elfjes begonnen te jammeren „Waar zouden ze toch wel ziin Bruin7 Bruin gaf geen antwoord. Want hii vreesde het ergste Als de kabouters de hele nacht en nog langer in het winterse bos moesten zwerven, dan gaf hii niet veel voor hun leven. Maar eerst moesten de elfjes naar hun eigen huis. want anders zouden die ook nop omkomen. ..K'im op mijn rug", com mandeerde Bruin. Tom ze aoed en wel aezeN>n ware" 2eite Bruin er de sokken in. Hij schoof en ploeterde door de hoge sneeuw, maa- hii wist precies de wen en een uurtie later waren ze thuis. Snel werd d«> kachel hard opoestookt en al spoe dip was het verfek lekker wanji K-"vrepots ?lfie haalde een emmertie honing te vo<prschün. maar Bruin wil de er niets van hebben. Zolang hi) zo bre^rod was over het lot van de ka bouters. kon hii niet. eten Rusteloos lien hij door de hut. tot het eindpliik een heet'e dan henon te worden Toen snoedde hü zirh naar buiten De elf- ies voloden hem od de voet. Ze zmen B'uin snuffelen en verdrietig kijken Tenoevolge van de sneeuw kon hil h** moor van de kabouters nï?t rui ken Hü oieq zitten en stootte een iam merli-'ke srhreeuw uit. waarna een gro te ui! kwam aanzweven. 1 VAM DIT EN VAM DAT Oom Rob aniwoordt L Mevrouw LammertsmaBakker. Har telijk dank voor Uw zending postzegel En wat waren er ontzaglijk veel oude bij van Willem III. Hoe komt u er aan? ;*a de Waard. Harteli:k kom in de club Een keurige oplossing. En nog wel gefeliciteerd inet ie ver jaardag en met die van je kleine zusje. Bedankt voor de Postzegels hoor! loop Schafli g. Weer een nieuweling. Ook welkom Joop. Goede oplossing was dat- Maar niet van de middenvoors! Annie de Boer. Ook niet gelukkig geweest met de middenvoors. Cobi en Tjitske Eppinga Bedankt voor de postzegels hoor! En allemaal zo prachtig afgeweekt. Jullie zijn ook zeker nieuwelingen in de club hè? Wel kom hoor. Douwe Kroes. Dat was maar weer een aardig gedichte, Douwe. Je houdt zeker nog al van gedichten hè? Ik zal eens zien of ik het kan plaatsen. Maar deze week niet. De prijzen zijn ditmaal gewonnen door Everdina de Waard en Arie van Alteren. Tot volgende keer. OOM ROB Hoe Sint Nicolaas zijn baard kwijt raakte en weer terug kreeg Sinterklaas en Zwarte Piet zaten op een vliegtuig, dat speciaal voor hen besteld was, op weg van Madrid naar Holland. Op veler verzoek zouden ze een bezoek brengen aan ons lage landje en omdat ze het zo afschuwe lijk druk hadden, besloten ze met een vliegtuig te gaan. Toen Sinterklaas en Zwarte Piet in Madrid op het vlieg veld waren, was er voor hen nauwe lijks een plaatsje meer over, zo ont zettend vol was de machine met ca- deaux. En op het allerlaatste moment kwamen er nog wat pakjes bij en toen was het zo erg. dat ze er niet meer in konden. Maar Sinterklaas heeft een hoofd. Geloof dat maar. Dacht je. dat hij zich daardoor liet terug schrikken7 Geen sprake van. Piet, zei hij. we gaan met zijn bei-, den op de staart van het vliegtuig zit ten. De piloot had eerst bedenkelijk ge keken. maar Sinterklaas was niet van zijn idee af te brengen en daar zaten ze nu met allebei een parachute om, achter op het vliegtuig. Eerst hadden ze het vreselijk angstig gevonden, zo vlak achter die brullende motoren en in de bulderende wind. Vooral Zwar te Piet had het zwaar te verantwoor den. want de baard van Sinterklaas waaide en wapperde hem gedurig om de oren. Dat was niet om uit te hou den. Stilletjes had Zwarte Piet een schaar genomen en af en toe knipte hij lange sliert van de prachtige baard van de Bisschop. S;iterklaas had er niets geen erg Hij had het veel te druk met zich stevig vast te houden. En Piet knipte maar door. Hij werd zelfs ondeugend kr.ipte noq stukken van Sinterklaa* zijn baard af. toen het niet meer no dig was. En hij knipte natuurlijk niet precies gelijk, zodat het een allerellen digst gezicht was. Tenslotte had Sin terklaas nog maar een ongelijk sikje over. Toen durfde Zwarte Piet niet meer. Ze waren inmiddels Brussel al ge passeerd en naderden Amsterdam. In dc luwte van de stad wilde Sinter klaas eens aan zijn baard voelen en toen ontdekte hij. dat hij nog ma&r'fl klein stukje over had. Hij schrok zich een hoedje. Zo erg zelfs, dat hij zich niet meer goed vasthield en naar be neden tuimelde. Gelukkig had hij de teqenwoordiqhéid van geest om aan 't touwtje van de parachute te trekken en daar dwarrelde Sinterklaas naar beneden. Zwarte Piet vond het zo'n qrappia gezicht, dat hij dacht. ik spring ook naar beneden. Ik wil ook wel eens fladderen. Samen daalden ze neer en kwamen precies op het Amstelveld t-- ht. Daar waren een heleboel opgeschoten jongens en toen ze Sinterklaas naa wat van dat op zijn gezicht en tegè- beneden zagen komen, zonder baard, maa» met een raar afgeknipt sikje, begonnen ze allemaal fe schreeuwen: „Sinterklaas. wat hebt u met uw baard gedaan?" Dat was waar ook. Toen Sinter klaas zich uit de touwen van de pa rachute bevrijd had, keek hij <r*im- storig naar Zwarte Piet, want hij be greep -heel goed, dat die hem dat koop je had geleverd. „Jij nu zelf maar eens in de zak. bandiet", riep hij verbol- qen uit. „Hoe moet ik de mensen on der de ogen komen met zo'n raar stuk sik. Ik schaam mc dood". ..Genade. Sinterklaas'", huilde Zw~.r te Plet, die het nu toch ook wel een beetie erg vond. ,,Ik weet een middel tje. We nemen een auto en we rijden naar het dorpje Een Daar woont 'n Toe" Or*TTt een 'ochie was Wat is dat een heerlijke tijd hè, die Sinterklaastijd. Vooral als je nog jong bent cn tal van geschenken krijyt. Als je wat ouder wordt, zo als Oom Rob, dan geef je er niet zo veel meer om. Dan wordt je te oud en te bezadigd en dan heb je zo veel aan je hoofd. Maar dan heb je |e helnneringen aan pret tige gebeurtenis-en. Of aan avontuur tjes. Een van die avontuurtjes wil ik jullie dit maal vertellen. Het was op een mooie winteravond, dat Oom Rob, die toen een jaar of der tien was. met een Oom naar de Lan gedijk zou gaan. Bussen reden er in die tijd nog niet en we hadden geen lust om naar Alkmaar of naar Schagen te fiet en,- dus wè pingen naar het dorp van de kool. Naar men ons vertelde bad je, daar ook Prachtige winkels en kon je er te kust en te keur inkopen doen. Dat was volkomen waar. Maar een ding was jammer: Noch oom, noch ik zelf beschikten over veel gel3. Dat was toen zo en dat is mijn hele leven lang zo gebleven Het schijnt een ziekte te zijn. Je meent dat je wat heht, maar het valt altijd tegen. Zo ook die avond En het duurde niet lang. of mijn geld was op. Oom bad echter nog wel wat- We liepen ge zellig langs de winkels, keken hier, ke ken daar. tot plotseling onze aandacht getrokken werd door een fruitwinkel, - druiven te koop lanen. Moet je je voorstellen Tegenwoordig zie je overal druiven en in elk jaar .Tetijde Maar toen was dat een wonder We darhten er qeen ogenblik aan. dat ze wel eens duur konden zijn. Dat was natuurlijkdom. Want het is altijd nog - rrr- zo geweest, wat zeldzaam is, is, duur. Wij kregen steeds meer trek in de drui ven. Eindelijk trokken we de stoute schoenen aan. We stapten de winkel binnen. Toen ik binnen stond, viel Igt me plotseling in, dat ze wel eens heel duur konden zijn. En dus zweeg Sc angstvallig. Mijn geld was immers op. Ik keek Oom aan en Oom keek mij aan en ik ken aan hem zien. dat hij dacht: Doe nou toch je mond open. De man achter de toonbank wachtte in alle gemoedsrust ?f, wat. er moert zijn. Eindelijk werd de stilte pijnlijk en oom bestelde een pond druiven- Toen ik- de prijs hoorde, had ik moei te om niet in lachen uit te barsten. Een gulden en vijf en twintig cent. Daar moest je in die tijd een hele dag voor werken. Het benauwde gezicht van mijn oom. maakte, dat ik me haast niet kon in houden. Gelukkig had hij ook gevoel voor humor. We haa tten ons op straat Daar konden we vrij uit lachen. We schaterden gewoon. Elke keer als we een druif in ons mond staken en de velletjes uitspuwden, zeiden'' we tegén elkaar, daar gaan weer een paar centen De druiven waren heerlijk, maar ze waren een beetje zuur. Ten minste voor onze portemonnaie- Zo zou ik nog tal van herinneringen kunnen ophalen. Maar ik doe het nog niet. Ik maak het een beetje kort deze week. Want jullie moet niet al te veel te lezen hebben. Jullie moet natuurlijk ook meedoen, aan de opstelwed.trijd- Wie vertelt me het leukst over zijp belevenissen met Sinterklaas? Stel je voor, dat je verhaal eens in de krant komt met je naam er onder. OOM ROB JJ&SL jsfg* MOEDER Moeder, o dierbaar, teder woord; Oerbegrip van sympathie En koesterende liefde; Denkend aan U, voel ik bekoord: Ergens is nog harmonie, Rechtvaardigheid en liefde i de V I QMS RAADSELHOEKJE Daar was deze week liefhebberij voor hfet raadselhoekje. En ik heb nog nooit zo veel plezier gehad, toen ik de en veloppen opende als nu. Want al was het raadsel over die kraaien heel ge makkelijk, ik heb nog nooit zo veel foute oplossingen gehad- Er waren er, die raadden van vier. van een. van vijf, want schreef die, hij schoot een andere kraai dood. En cr waren natuurlijk ook wel goede oplos singen. De goede oplossing is: Er blijft geen kraai over. Want de andere vier vlo gen allemaal weg, toen ze hun makker zagen vallen. De boom was dus leeg. De tweede oplossing is: s, Sneek t lep Nachtegaal Teen Mantel Arend Amsterdam Rotterdam Tentoonstelling Ezel Nicolaas Als je die letters aan het begin nu van boven naar beneden leest, krijg je de naam: SINT MAARTEN. En de derde was verreweg de moei lijkste. Er waren maar heel weinig goede oplossingen. De volgende spelers hebben als middenvoor in het Neder lands elftal meegespeeld als jnidvoor: Lenstra. Roozen^ Wilkes, I^oozenburg. Appel, Brandcs en Van Roesel. De prijzen stuür ik deze week aan de winnaars toe. Dc opgave voor deze week: Voor elke leeftijd. MAAK EENS EEN OPSTEL OVER SINT NICOLAAS Er zijn prijzen voor en misschien zet ik de beste in de krant. OOM ROB, POSTBUS 3, SCHAGEN. kapper, die kan het in orde maken". In wilde vaart ging het nu naar Drente. De kapper wilde net zijn win kel sluiten, toen hij Sinterklaas zag aankomen. Hij begon te b.-ullen van het lachen. „Sinterklaas, wat hebben ze met uw baard gedaan? Kom maar spoedig bin nen, dan zal ik u wel helpen". De kapper deed Sinterklaas een kap mantel om, smeerde wat van dit en lijkertijd begon Piet al te schreeuwen: „Hij groeit al, hij groeit al". Het was inderdaad zo. In vijf minu ten tijd was de baard van Sinterklaas nog eens zo groot bIs eerst. En voor het middel "uitgewt'lct was, moesten er twep knopen ingelegd worden. An ders had de baard op de grond ge hangen. En als jullie nu soms op Sin terklaasavond een Sinterklaas ziet, die twee knopen in zijn baard heeft, dan kun jullie gerust geloven, vraag het hem zelf maar. dat hij een poosje bij de kapper van Een is geweest. Een gekke geschiedenis Een jongeman van tachtig jaar, zat te lezen op een hoek van een ronde tafel, in een dicht geslagen boek bij een uitgedoofde kaars. Hij had een grootmoeder van achttien jaar. die lag in de wieg en speelde piano op een paar stopnaalden. De jongeman rende de trap op naar beneden. Hij hoorde een band knappen van een leeggelopen band. Hij keek op zijn fiets hoe laat het was, en reed oP zijn horloge weg. Toen kreeg hij 'een bot ing met een electrische paardentram, die benzine stond te laden. Toen werd hij naar het postkantoor gebracht, de dokter onder zocht hem en zei dat hij lichte horsen schudding had in zijn linker dijbeen. Toen hij hersteld was werd hij begraven Ingezonden door COR KOOIJ. Mis gerekend Aangekleed als jonge heertjes Kuierde een drietal kevertjes Naar een weitje bij de stad. Waar een kraai haar nestje had- Was die korf daar te vertrouwen? Om een toren op te bouwen Kom, de kevertjes durfden best Eentje was er al bij 't nest. Hu. 't was werkelijk gevaarlijk! Sapperloot, daar had je 't waarlijk. Heel de bijenkorf viel om, Hoor wat schrikkelijk gebrom! Au, die stoute bijtjes staken' 't Was om iemand dol te maken En de kraai die leuke guit, lachte 't drietal lekker uit. Ingezonden door JAN SCHOEN UIT DE NATUUR Zullen we er deze keer eens op uit trekken? Het is wel lelijk weer en het is overal even nat, maar daar moet jt je niets van aantrekken. Alles is beter dan in huis te zitten kniezen en naar de waterdruppels te kijken, die in da plassen belletjes veroorzaken. En het valt buiten immers altijd mee. Als je in een lekkere warme kamer zit en je kijkt naar buiten, dan denk ja soms bij je zelf wat is 't een noodweer maar als je er eenmaal in bent is het heus niet zo erg. Ik wilde jullie deze keer eens mee nemen naar een laag stukje land. En het is eigenlijk verbazend jammer, dat Oom Rob zijn vriendjes niet allemaal in werkelijkheid kan meenemen. Dan zou het gezelschap wel een beetje groot worden. Dus jullie leest het maar in de krant en ik loop in de regen. Hindert niet hoor. Het lage land is een plek, zoals Je ze in Noord Holland bij bijna elke plaats wel kunt vinden. Een stuk weiland dat een beetje laag gelegen is en bij een regenachtige periode half blank staat. Dan moet het beginnen te vrie zen en dan heb je een prachtige gele genheid om schaats te rijden. Zo ver is het nu nog niet. Buiten het dorp zette ik de kraag op. Het motregende een beetje. Net fijn, want dan zie je bijna geen mensen oP de weg en dat is net iets wat we moe ten hebben. De vogels houden van rust Zelfs al zijn het zelf soms nog zulke schreeuwlelijken. Kijk, daar heb je het al. Kijk eens wat een vogels! Bij tientallen staan ze daar. Kievieten ëh meeuwen in verschil lende soorten. Ken je al die meeuwen sóórten? De kap of kokmeeuw met zijn mooie donkere kraag, die elke herfst weer weggaat om in het voorjaar terug te komen. De stormmeeuw, de zilver meeuw, de mantelmeeuw, de drieteen meeuw, de sterns en wat al niet meer. Dat is het voordeel van een zachte Novembcrmaand en geldt natuurlijk ook voor December. Dan blijven de meeu wen en vele andere vogels in het bin nenland. terwijl ze bij vorst de kust en de wadden afzoeken en ilch bij ons maar weinig vertonen. Alleen als het zo hevig wintert, dat ook de Wadden zee dichtvriest, zie je ze weer komen- Maar dan is het maar een treurig ge - zicht. Dan dreigen ze om te komen van de honger en de wind speelt met ze. Nu zien ze cr echter ondanks de ge stadig neerdrenzende motregen prima uit. Af en toe slaan ze de waterdrup pels eens weg, maar velen- gaan ernstig en onverstoorbaar verder met voedsel zoeken. En daarom heb ik jullie nu eens meegenomen naar buiten om jullie te laten zien hoe de neeuwen wormen zoeken. Kijk. daar staat er een te trappen, i: hij daar doet? Heb jullie wel eers wormen gezocht om te gaan virsen? Dan weet je, dat je een vork neemt, die in de grond steekt en zacht heen en weer schudt. De wormen, die dicht aan de oppervlakte zitten komen door die trilling naar boven. Het is alsof ze bang zijn geworden, dat ze in hun gangen bedolven zullen worden. Dat schijnen die meeuwen ook te we .ten. En door nu zo snel heen en weer te trappelen brengen ze ook een be paalde trilling voort en de 'wormen ko men naar boven- Slim van die meeu wen hè? Zouden die het van de men sen of zouden wij het van hen afgeke ken hebben? Maar ze zijn nog slimmer Als het erg droog is en de wormen diep zitten, trappelen de meeuwen niet. Ja, een enkele keer zie je er een naar een torretje trappelen, maar bijna nooit Daarom heb ik jullie meegenomen op een natte wandeling. Dan kan je zelf zien. hoe voortreffelijk de meeuwen wormen kunnen vangen. Kijk, daar heeft hij er een! Neef Hany vertelt Nu, 't liep goed af met Zazou. Nadat baas Mario hem en zijn armen en IJzerdraad had opgepakt bleven Snoep en Santo en de Schaar en Scheef familie in angstige spanning achter, maar lang behoefden ze niet te wach ten. Toen werd de la opnieuw geopend en legde baas Mario negerpop Zazou weer bij z'n vriendjes. En Zazou's han den stonden nu niet langer verkeerd, want zijn armen waren nu goed aan z'n lijf gezet. Toen baas Mario weg was moes* Zazou natuurlijk haarfijn vertellen hoe alles was gegaan. Nu, hij vertelde een vreemd verhaal. Baas Mario had hem bij de poppenmaker gebracht cn die was met hem naar een zekere dokter Naai machine gegaan. En dokter Naaimachine was vreselijk hard gaan razen op Ijzer draad. IJzerdraad had plechtig moeten beloven de armen van Zazou voortaan goed vast te houden. „En dat doet ie nu", zei Zazou, en hij liet vol trots z'n armen zien. Natuurlijk werden Snoep en Santo en de Scheer en Schaarfamilie hartelijk bedankt door Zazou en de bewoners van de la werden dikke, dikke vrienden met elkaar. Samen beleefden negerpop Zazou, Vadertje Schaar met grote ogen en diens familie, de rasperige majoor Kwast en de slimme lord Zeepstaaf nog vele avonturen met hun nieuwe vriendjes Snoep en Santo. - En als de kinderen, die dit verhaal lezen, thuis ook een romm'ella hebben, moeten ze die maar eens een keer open doen. Misschien holt een pop, of majoor Scheermes of korporaal Kwast wel gauw weg, omdat mensen niet moge* zien, dat ze leven....

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4