5 December Trek uw beste tabberd aan ZWARTE PIETEN-PUZZLE MIJMERINGEN O STROOIAVOND Geldt bij U thuis op 5 Decem ber ook het devies Gedicht is verplichf'? Met het gevolg, dat V het laatste half uurtje nog zit te prakkizeren en transpireren, omdat werkelijk geen tijd hebt gehad? Nu, dan kan dit hoekje U misschien een beetje helpen. Wanneer V bijvoorbeeld een ge dicht wilt (moet?) maken voor Vw dochter leest U de rubriek voor bakvissen maar eens door en U komt zeker snel tot een resultaat. Voor Pa'si verborgen - zorgen rekening - hekeling betaling - maling portemonnaie - tevree kachel rookt - ia opgepookt wekker gezet - lekker naar bed in zijn jeugd - niet gedeugd tenuwstel - in de knel «tijve boord - zeer verstoord Sint hoort kinderen - hinderen. Voor Opa's: grijs - maar wijs jaren - ervaren ouderdom - krom Voor Ma'si heve gezicht - lampelicht „new look" - „swell coofc'' handig verstandig •topt - tobt koken - roken gezeur aan deur tijd - dienstmeid crème hem rtoven - sloven Voor Oma's: verjongd - pronkt oude tijd - gezelligheid kroost - troost Voor Bakvissen: ijdeltuit - spiegelruit bruid - kuit ■piegel - giechel kleren - heren rwieren - gieren lonkt - pronkt •lanike lijn - poppedijn nest - best. \oor Zonen: examen - tentamen JU stralen - Pa betalen roman - Don Juan pikant - amusant gefluister - in ft duister een zoen „was nun?" was van streek - toen zij keek lippen - ontglippen troost - proost bier - plezier wiskundeknobbel - wat bobbel geleerd - gestudeerd Voor Dochtertjes i meisje - verlanglijstje vrolijk zijn - geen venijn net - coquet eigen zin - vriendin bij de hand - amusant doosje - bloos je? Voor Zoontjes: knokken - brokken handen wassen - bedje pj assen sommen - brommen breuk - leuk leuke snaken - herrie maken in de klas - niet te pas Voor Soldaten: je portret - op 't buffet schutter - dutter bevelen - kan niet schelen order - bevorder wachtje kloppen - sokken stoppen regiment - jazz-band Voor Verliefden: voorheen - alleen Cupido boog - in 't oog geëerd - begeerd blikken - verirwikken heerlijk vrijen - met z'n beien ongestoord - vrolijk voort geniet - ziet schat - levenspad elkander - een ander buwelijksbandje - geschonken handj» Voor Lekkerbekken: pasteien - geleien maag - graag deel - te veel blikken - slikken beetje - over-eet Je op - strop Voor Woningzoekenden trouwen - bouwen koning - in eigen woning hoog - droog nestje - pest je huis - kruis krot - zot Voor Hengelaars: een grote - uit de «loten vis - dis beet - jubelkreet net gereed - neen geen Voor Kaartliefhebbers: lel - spel mot - in de pot sans atout - roe kleur - honneur troeven snoeven couperen - beren Voor Voetballers: voorzet - in 't net koppen - stoppen nijd - off-side missen - achter :t net vissen wroeten - voeten goal - jool P. VAN MALSSEN Jr WfAARMEE kan de kroniek- schrijver zich in deze feeste lijke dagen anders bezighouden dan met het bezoek van onze grote kindervriend, die thans zo veel hij kan weldoende rond gaat? Woensdag heeft de grijze bisschop, die nog altijd wonder lijk vitaal is, met Huffiaanse waardigheid zijn officiële bezoek aan de hoofdstad gebracht. Hoe zeer de bejaarde Sint Nicolaas meegaat met zijn tijd, bleek wel uit bet feit, dat de talrijke zwar te Pieten hem begeleidden op mo torrijwielen. Daarachter volgden de politlekapel en honderd ver keersschoolbrigadiers. En naast de vele herauten, tamboer- en pijpercorpsen vormden ook de sprookjesfiguren een waardig deel van deze bonte stoet, die tevens reus Gulliver, Old Shat- terhand, Dik Trom, Popeye, Fer- dinand de Stier, de zeven geitjes, Heer Bommel en vele andere hel den uit Jeugdverhalen ln zijn ge lederen had. Deze officiële ontvangst is een paedagogiseh meesterstukje ge weest. Dat de stoet nog nimmer zo groot was als thans is in de ze niet eens zo heel belangrijk de jeugd ziet tóch alleen de Sint Amsterdamse Peilingen en beschouwt het overige als een aantrekkelijke entourage. Maar belangrijker was, dat de ont vangst was opgezet onder het motto „door de jeugd voor de jeugd". Zodoende kwamen de ou dere jongens en meisjes in touw ten behoeve van de jongeren, die hierdoor meer nog dan door al die vriendelijke grote mensen ge sterkt moeten zijn in hun geloof in het goede, waarop het Sinter klaasfeest toch eigenlijk neer komt. In de huldiging van en de vra- Y/ANDAAG een eenvoudig kruiswoordraadsel, dat u in deze dagen van Sinterklaasstemming juist een uurtje prettig kan bezighouden. HORIZONTAAL: 2. mannetjesbij 4 koren 0. diersoort (meervoud; 8. zeer binnenkort 9. tafel met spijzen 11. vissoort 13. de meest góede 15. jongensnaam 10. uitvoerder 18. ivoor 20. papegaaiennaam 21. één van Israëls 12 stammen 22. rangtelwoord 2S. vaas 24. planeet 20. onwijs 27. voor alles 29. landbewerking 31. vochtig 33. jonge paling 34. gebabbel 37. vroegere hoofdstad Estland 38. stam v, ander werkw. voor haasten VERTICAAL: voetbedekking zeer binnenkort wiel tuin omlaag 7. inspringend muurvlak 8. stekels 10. steel van plant 11. in de verte 12. na verloop van tijd 13. troep 14. dorp in Gelderland 15. jongensnaam 17. mannetjesbij 19. zwarte, kleverige stof 24. herfstbloem 25. gelijk 28. spinneweb 30. opening 32. door erfenis verkrijgen 35. voorzetsel 36. bekend zoogdier gen aan de Sint komt veelal tot uiting wat in de harten der Am sterdammers leeft: een IJ-tunnel* een stadhuis, een Rijnverbinding, Maar daarbij ziet het stadsbestuur; op deze dag dé gelegenheid om het gedrag van de jeugd eens ex tra te bespreken. Zo verbaasd» en beangstigde het loco-burge meester Franke, dat Sinterklaas dit jaar veel meer zwarte Pie ten dan anders bij zich had. Hij vroeg daarom in zijn welkomst woord of er zoveel stoute kinde ren waren. En de Sint antwoord de op vriendelijke toon: Di» zwarte Pieten zijn niet om d« stoute kinderen op te halen, maar de jeugd is dit jaar zó braaf geweest, dat er veel meer geschenken uitgedeeld moeten worden. En, zo vervolgde d» grijze bisschop: wie zich mei jeugd omgeeft, blijft eeuwig jong. Hieronder schuilen de mannen, die straks de wereld leiding moe ten geven. Laten wij hen met zorg omgeven. De band tussen Sint Nicolaas en Amsterdam is altijd zee*, nauw geweest. Daarvan zijn vel» bewijzen te vinden in gevels, straten en kerken der oude stad. De oudste kerk van de hoofd stad, de Oude Kerk, droeg vóór de Hervorming de naam van de Heilige Nicolaas, zoals thans nog het geval is met de kerk aan d» Prins Hendrikkade, het centrum der zeevarenden. De geliefde bis schop was tevens beschermheilige van het Leprozenhuis. Een der vele gevelstenen, die de stad rijk is, prijkt in de zij muur van hel kantoor der In casso-Bank op de Dam, hoek Damrak (het vroegere huis „De Bisschop"). Deze steen stelt het bekende verhaal voor van de Sint (zonder baard) bij de drie jongetjes in de tobbe, die door hun vader, een schraperige sla ger, in de pekel werden gezet om te worden verkocht. De hei lige man kwam bij hen, na mtf- ren en wallen getrotseerd te heb ben en wekte hen weer tot leven Aldus de legende, die nog altijd voortleeft in de geschiedenissen van vaders en moeders, bij de schoorsteen aan hun kleinen ver teld. Het hangen van een kran* bij deze gevelsteen van de Smt met de drie gepekelde knaapjes is in feite het middelpunt der of ficiële huldiging. Sinds 1934 maakt Sint Nicolaas omstreeks December zijn entrée in de hoofdstad op een wijze, di» hem toekomt, onder auspiciën van het I.C.A., en het is telkens weer een genot, te constateren hoe duizenden kinderen met open monden zien op welk een grootse manier de man, die zij in deze dagen bovenal bewonderen, per echte stoomboot uit Spanje arri veert en daarna een triomftocht door de straten maakt, begeleid door zovele glundere gezichten. Dat is feest, het feest van de kinde ren, die in deze dagen toch al zoveel moeten missen, van wat wij vroeger wèl hadden. Het is verstandig, dat de goed heiligman door de burgemeester of diens plaatsvervanger wordt verwelkomd, dat de gemeente raad zijn begrotingsdebatten opschort, dat burgerlijke en mili taire autoriteiten in gala-tenue aanwezig zijn evenals gezanten en ambassadeurs uit vele landen. Want in het Sint Nicolaasfeest kunnen de ouderen de jeugd iets teruggeven van het vele, dat zij hun door egoïstisch optreden heb ben ontnomen F. O. TIET Sinterklaasfeest denken wij ons nooit in de sneeuw. De wind is veeleer het element van 'deze avontuurlijke heilige, die met zijn paard over de daken rijdt en wij bewonderen zijn hippische kunst, want het paard struikelt nooit over de an tennes. Zijn het de stemmen van zijn zwarte knech ten, die door de schoorsteen bulderen of zijn het (de windvlagen? Wij kunnen het niet onderscheiden, ■naar wij weten wel, dat Sinterklaas in verband •taat tot de schoorsteen en dat hij zo over de daken •charrelt, om zijn verrassingen door die trechter in Ide kinderschoentjes te mikken, die trouw staan te waditen, met het worteltje voor het paard, dat de Kwarte Pieten op geheimzinnige wijze omhoogbeu- ren. Het is verwonderlijk, maar er geschieden nooit Ongelukken bij, terwijl het toch een gevaarlijke bezigheid is. Op Sinterklaasavond waait meestal buiten de wind, maar binnenshuis is het ook beweeglijk. Dit feest is niet een aandoening, die stil ln je opwelt, ®en sprookjesachtige atmosfeer, die ongemerkt om Je heen komt, zoals Kerstmis, neen, Sinterklaas rit vol avontuur. Een regen van pepernoten is de Inzet, een hagelregen, die bij vlagen komt aanzetten om de kier van de deur. En als je ze opgrabbelt, dan bonst je hart. Je kunt nooit weten of je niet in de zak terecht komt of met de gard wordt getuchtigd. Vooral die „gard", dat ls een onheilspellend oud Woord, een woord dat je maar half begrijpt, maar dat verschrikking uitstraalt. De Sinterklaasavond verkrijgt pas zijn opgetogenheid, wanneer je door Iets heel angstigs bent heengegaan, wanneer je de drempel hebt overschreden van een klein gericht. Opeens, na al het „wild geraas der makkers" tralt er een stilte. Sinterklaas nadert. Hij is nog buiten. Hij wandelt in de maneglans, die door de bomen schijnt. Nieuwe tegenstellingen tussen Kerst mis en Sinterklaas. Kerstmis, het feest van de •terren, die tintelen in de nacht. Sinterklaas, het feest vai» de maan, die met haar stilte het wild rumoer door bezinning vervanc' Kan een Sint, die door maan omglansd naar de kinderen schrijdt, een streng bestraffer zijn? Nu gaat de bel over en zij weerklinkt door het huis. Hij komt binnen, in drukwekkende gestalte, in zijn prachtige rode mantel en met zijn hoge mijter op. Wees gerust, Jan en Piet en Willemientje, alle zonden zijn al terstond vergeven en de zak, die de zwarte knecht, voor wie wij even bang zijn, torst, is niet meege nomen om jullie er in te stoppen, maar om alle heerlijkheden r.e ontvouwen, die voor jullie zijn bestemd. Sinterklaas, met zijn witte baard, blijkt door Dr, P. H. Ritter jr. een uiterst vriendelijk man en als je staart op zijn handen, blijkt hij een zegelring te dragen, die met de zegelring van vader een bijzondere gelijkenis vertoont. Verliezen wij ooit ons geloof aan hem? Gaan wij niet opnieuw aan hem geloven, wanneer wij niet meer kinderen, maar ouders zijn? Sinterklaas te wezen is haast nog opwindender dan hem te verwachten. In een oude hangkast zijn allerlei mooie dingen bijeen. Een rode tabberd, een mijter met goud doorweven, een lange, statige kromstaf. Zij wachten het hele jaar in een diepe duisternis. Een avond is hun gegeven, één avond van glorie en licht. Als uw stap hun nabij komt, dan waken zij op uit hun slaap. Het is of de rode mantel u tegenritselt. Alles wat ge opneemt draagt de ver wachting in zich en wanneer gij u met al die pracht omhult, dan leeft er niet ln u de gedachte, dat ge voor Sinterklaas gaat spelen, maar dan zijt gü zelf een bisschop geworden, een zegen en vreugde brenger aan uw kinderen. Dit spel is blijde ernst. Gij verschijnt in de huiskamer met een arm vol geschenken, maar gij zelf, ge ontvangt het grootste geschenk: de glans van opgetogenheid in het oog van uw kind. Edoch, de gedaante-verwisseling van huisvader in Sinterklaas brengt haar eigenaardige gevaren mee voor mensen met drukke beroepen, inzonder heid voor medici en voor journalisten. Is het mij niet overkomen, dat ik juist bezig was met het uit delen van geschenken aan een blijde kinderschaar, toen de telefoon onrustbarend ging rinkelen? Ik liet haar rinkelen, maar ze hield maar aan. Sinter klaas was genoodzaakt tot een haastige aftocht, die te kort deed aan zijn waardigheid. Een onrustige stem aan de andere kant van de lijn. Ik moest ter stond op de krant komen. Een spoedeisende zaak, die onmiddellijk moest geregeld worden; er viel niet te wachten, want het moest in het ochtendblad. En laat Sinterklaas in de haast vergeten zijn ambtscostuum af te doen! Laat hem rennen in een auto, met de mijter getooid en met de tabberd om naar de redactie, waar hij met wapperende mantel verscheen tussen onthutste persmannen, die niet gerekend hadden op zon vreemdsoortige collega! Wat hem intussen getroffen had, bij zijn suizende rit door de avondlijke stad, dat was het wonder der vermenigvuldiging, dat de Goede Sint iedere vijfde December vermag te volbrengen. Er hing een geheimzinnigheid over alle huizen, die werd verhoogd door de onwezenlijke stilte der straten. Daar woei wat wind en de maan, die het alles belichtte, voer als een boot door de hemel. In vele deurposten stonden zijn evenbeeld en overal gingen de deuren schuchter open. Was hij dan niet de enige Sinterklaas? Dan moest er een vakvereniging van Sinterklazen worden op gericht. Er waren gemeenschappelijke belangen en men moest zich tezamen beraden over ge wichtige onderwerpen: of de gard nog toelaat baar was bij de moderne inzichten aangaande de paedagogiek en of het wel pas gaf dat een Sinter klaas van zijn kinderen werd weggeroepen voor een persbericht? En toen de oproep tot de mede-Sinterklazen in de courant was verschenen, toen zijn wij bijeen gekomen met zijn twintiger, in een lange, smalle zaal, achter in een café. Wij droegen allen het ge wijde habijt en de voorstelling was uiterst moeilijk. Want Jan Sint zei lot Piet Sint: mag ik mij even vooretellen, ik ben Sinterklaas en dan zei Piet: ik ben ook Sinterklaas. De verwarring nam geen einde totdat wjj bij Klaas kwamen. Ja, riepen wij allemaal uit, hij moet het zijn, want hij heet Klaas, en we hebben hem tot voorzitter gemaakt. Heren", zo zei hij, nadat wij allen gezeten waren achter een dampend glas bisschop. „Heren", zo zei hij: „laten wij onze baarden niet branden aan dit kostelijke vocht. Na deze waarschuwing open ik de discussie. Ik wil nu wel voorzitter spelen omdat ik toevallig zijn naamgenoot ben, maar wij zijn niet zeker, wij hebben te onderzoeken, wie van ons allen bevoegd Sinterklaas is". Er was een Spaans leraar bij en die maakte veel kansen, de rest waren uitsluitend Nederlandse Sinterklazen, maar de Spanjaard kon helemaal niet paard rijden en dat was verdacht Zodat wij er maar niet uitkwamen. Toen stond er een heertje op, wiens tabberd veel te wijd zat en hy zeide: „Vrienden, ik zal het wel niet kunnen zijn, want ik ben te nietig voor zo'n bisschop, maar als ik bedenk, hoe de kinderen mij hebben toegezongen en hoe ze vol schuchterheid hun kleine handen in de mijne legden, dan ver klaar ik: ik ben het tóch, want ik heb zijn vreugd» beleefd. Maar hoe is het met u gesteld? Gij kent ook die vreugde. Is niet het Sinterklaas-zijn: al deze heer lijkheid ondervinden en zijn wij het daarom niet allemaal? Maar dan is er ook maar één ware bis schop en dat is Hij, die onzichtbaar oprijst te mid den van ons en wiens beminnelijke waardigheid wij allen vertegenwoordigen. Wij hebben elkaar maar voor de gek zitten houden en dat is geoor loofd op Sinterklaasavond. Want is deze scherts vol goede bedoelingen voor ons, Sinterklazen, niet de kern van het feest en de reden waarom wij het nooit willen laten ver dwijnen? Laat dit dus het eerste besluit zijn van onze vakvereniging, dat wij dit oude feest voor immer willen behouden en dat Wij mee blijven doen aan de splitsing van onze heilige figuur, opdat wij in Hem onze eenheid vinden, wanneer wil on* bezinnen over al het geluk, dat Hij verspreidt".

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4