ikmaatikr 0e Nederland wacht in spanning.... 5e JAARGANG Nr. 1762 N.-HOLL ANDSE PERS 1945 Romme straft Schouten en zich zelf af Meester Oud op de wip, Tilanus verzoeningsgezind weerbericht NIEUWS Net muziek door het leven Wordt nu WW vandaag definitief een feit? Woensdag 7 December 1949 Uitfav» Stichting Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij rooruitbetaling Advertenties 14 ct. per famllieberich_ ten 18 ct Bij contract aai .zienlijke korting. Vercmtw. redacteuii J. v. Zoonen Bureau, Rldderttraal hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 VOOR DE AANVANG van de 2itting van de Tweede Kamer waren er een Paar honderd demonstranten van de Rijkseenbeidsgroep op het Binnenhol die krijgskreten lieten horen als een hunner aanvoerders zich vertoonde en zich niet ontzagen de minister president Dr. Drees uit te jouwen. In de Kamer zelf was het meer dan vol. Geen plaats was onbezet, terwijl de publieke' tri bunes benauwend vol waren. De pers was in grote getale vertegenwoordigd en er heerste een bepaalde spanning, toen als eerste het woord voerde een verbitterd tegenstander van het Wetson twerp# betreffende de souvereiniteitsover dracht en wel de heer Schouten. A.R die het wetsontwerp in strijd met de Grondwet achtte- L H. ven Mssoeveen zal de heer Oud gerust moeten stellen. Pacificatie We hebban in Nederland een school strijd gehad, die bijna honderd jaar ge duurd heeft en die tenslotte geëindigd is met een pacificatie. Een onderwijs vrede. Een gelijkstelling van het open baar en bijzonder onderwijs. En een oppervlakkig toeschouwer zou menen dat nu in Nederland alles in kannen en kruiken is en dat het onderwijs, dank zij de onderwijsvrede. zich in vee dige banen verder kan ontplooien. Htt is helaas niet meer dan schijn. Het js volsthekt niet onze bedoeling het onderwijs, dat op de Nederlandse scholen gegeven wordt, te kleineren. We kunnen bogen op een onderwijzers corps, dat zijn taak met grote ambitie vervult. Daarin schuilt dus niet de ontevredenheid, die vele Nederlanders hebben met onderwijs toestanden. Het is iets anders. Het is een. chaos, die er in ons land op onderwijsgebied is. Een chaos, di voor een groot deel Zijn ontstaan vindt in een onderwijs pacificatie, die ons geen voldoening heeft geschonken. Het is gevaarlijk dit te zeggen. Want niet zodra heeft men iets dergelijks verkondigd, of de voor standers van bijzonder onderwijs vre zen, dat men aan de gelijkstelling zal tornen en ze heffen een krijgsgehuil «an, dat het niet mooi meer is. Wanneer iemand in een dergelijke ge prikkelde stemming stemming verkeert is een rustig gesprek moeilijk. Misschien is deze geprikkelde stemming niet hele maal echt. Misschien is ze wel een wel nig gekunsteld, omdat men zelf de el lende van een te grote verdeeldheid en onverdraagzaamheid inziet, maar dit niet wil erkennen. En wat is er dan gemakkelijker dan trg verontwaardigd en driftig te doen, als men meent, dat zekere vermeende rechten, die in voor rechten zijn ontaard, in het gedrang komen. Het onderwijsdebat in de Kamer, zo «is dat vorige week is gehouden, heeft opnieuw aangetoond, dat de gelijkstel ling in menig geval een ellende voor het onderwijs betekent, omdat het een versnippering teweeg brengt, die vrucht haar werk onmogelijk maakt. Er was geen Kamerdebat voor nodig om ons dat aan het verstand te brengen. We zien het in de praktijk dagelijks. Indien e- een florissante ambachtschool is, mo t er een ambachtsschool op con fessionele grondslag bijkomen. Dat is zo bij een ambachtsschool. Dat is zo bij alle soorten onderwijs. Hoe zal het gaan met het Voortgezet Lager Onderwijs, dat nu binnenkort zal worden verwezenlijkt® Er moeten min stens één en vijftig leerlingen zijn om een VGLOschool te stichten. Dat komt er op nee.-, dat vele gemeenten er bui ten vallen. Hoeveel te eerder nog. als cr in een dergelijke gemeente een open bare. een katholieke en een christelijke school zijn. Er zouden zich gevallen kunen voordoen, dat er honderd en twintig leerlingen in één gemeente zijn, di VGLO-onderwijs moeten volgen. M .'i de heerlijke verdeeldheid maakt h onmogelijk om ook maar één school op te richten. Want elke groep heeft veertig leerlingen. Het zou ook mogelijk zijn. dat in 'n gemeente honderd zestig leerlingen zijn voor het VGLO. Wat een prachtschoo! zou het niet kunaen zijn. Maar dat is Holland niet voldoende. In die gemeen I komen drie scholen. Of het onderwijs er door gebaat of ge xhaad wordt, deert ons minder. Als liet principe dei gelijkstelling, maar ge b.'ndhaafd wordt. V z GELDIG lül HEDENAVOND Meest zwaar bewolkt met nu en dan eniye regen. Matige tot krachtige en •au de kust later harde of stormachtige wisd tussen ZW en W. Iets zachter- De Unie was z-i. met reëel, terwijl de positie van de Kroon niet was, zoals bij de Grondwetsherziening was bepaald Hij achtte het wetsontwerp totaal ver keerd en sprak van een aanfluiting van het zelfbeschikkingsrecht. Het Indonesi sche volk heeft geen enkele garantie, dat de rust en de orde worden bewaard Hij wenste niet voor het ontwerp te stemmen en gaf de regering de raad het wetsontwerp in te trekken en nieu we onderhandelingen aan te knopen met de Indonesische leiders. Eindelijk De spanning in de Kamer, die tijdens de rede van de heer Schouten was ver flauwd, omdat geen enkel nieuw ge 'chtspunt naar voren was gekomen, steeg tot grote hoogte, toen onmiddellijk na hem de heer Romme K.V.P., het spreekgestoelte besteeg. Hij gaf zijn hoorders de volle maat en liet ze genie ten van fraaie volzinnen, die een afstraf fing inhielden van de heer Schouten. De keus was voor hem niet moeilijk, aldus de heer Romme. al was het kie zen misschien zwaar. We hebben niet te kiezen tussen nu of later. Er zal nu iets moeten gebeuren. En de keus is nu beperkt tot samenwerking of niet. Als de heer Schouten dat laatste wil, kiest hij de chaos. Kiest hij een oorlog die niet te verwezenlijken is, dan is de kans in Indonesië verkeken. Natuurlijk zei de heer Romme het met enigszins andere woorden, maar daar kwam het op neer. Menigeen in de Kamer en op de tribune glimlachte lichtelijk bij deze afstraffing die bedoeld was voor de heer Schouten, maar die als een bocme rang terugsloeg op de heer Romme zelf, die blijkbaar zijn verleden vergeten was. De heer Romme eindigde zijn toe spraak zelfs met de verklaring^ dal hij voor het wetsontwerp zou stemmen, In dien hij deze m strijd met de Grondwet achtte, daar anders het Noodrecht in de plaats van de Grondwet moest tre den. Met zeer grote belangstelling werd de rede van de heer Tilanus tegemoet gezien- Hoewel hl) ernstige bezwaren tegen het ontwerp blek te hebben, was zijn rede over het algemeen gematigd en welwillend- Hij was van oordeel, dat hoewel de Unie hem te licht was, deze toch grote mogelijkheden inhield. Per soonlijk was hij dan ook geneigd zijn goedkeuring aan het ontwerp te hech ten. In verband met de hoogst ernstige situatie zou hij de Grondwettelijke be zwaren erkennende, noodrecht willen doen gelden, hoewel dit hem zeer zwaar viel. Hoewel de rede van de heer Tila nus dus hoopgevend is, valt hier nog niet uit op te maken, dat de 'Christelijk Historische Unie in haar geheel zal voorstemmen. De heer Van der Goes, P.v.d.A., ont kende, dat het ontwerp in strijd met de Grondwet zou zijn. Hij hield een uit voerig betoog, waarin het standpmt van zijn partij werd uiteengezet, en waaruit voldoende bleek, dat deze zich volkomen achter de regering schaart. Hoe el hij niet wilde verhelen, dat ook hij z'ch de Unie eerst anders had gedacht, betoogde de heer Van der Goes, dat Nederland hier zijn laatste kans had. Oud in de klem De heer Oud zat in de klem. Het zal hem wel duidelijk zijp, en hij legde er in zijn rede sterk de nadruk op, dat er op de Christelijk Historischen en de V.V-D. een zware verantwoordelijkheid VAN DAG TOT DAG PANDIT NEHRU hctlt verklaard, dat het ogenblik, waarop India tot erkenning van de Chinese communist! sche republiek zal overgaan, niet ver meer ligt- DE DUITSE beulen van Amersfoort zijn voor het Amsterdamse Hof van Cassatie geweest. Tegen Kottala werd opnieuw de doodstraf geëist, tegen Wolff levenslang, evenals tegen Braun Tegen een tweetal anderen gevangenis straffen van twintig en vijftien jara- Misschien herinnert men zich, dat Wolff het Kerstmannetje werd genoemd? HET ZAL DONDERDAG weer n onaangename dag zijn. voor de minis ter van luchtvaart in Engeland. Het bemoeizieke Lagerhuis zal dan namelijk opnieuw zich bezig houden met de hou ding van de minister inake de ramp met de „Nijmegen". UIT BERLIJN wordt gemeld, dat men het waarschijnlijk acht, dat Wysjinsky na afloop van de vergadering van de Verenigde Naties naar Berlijn zal ko men om besprekingen te voeren tenëin dc de Oost Duitse staat in de OosteJij ke verdedigingszone op te nemen. In WEST EUROPA groeit de Frita lux langzaam. In Noord Europa heeft men ook behoefte aan nauwere econo mische samenwerking. De Scandinaafse landen hebben via de minister van eco nomische zaken van Denemarken een balletje uitgeworpen bij de Engelsen Nog enkele jaren en alle landen zijn tot de overtuiging gekomen, dat ze elkaar nodig hebben. DE POOLSE ambassadeur in Parijs heeft er zich bij de Franse regering over beklaagd, dat de Poolse vlce consul tijdens zijn arrestatie mishandeld zou zijn De Franse regering beklaagde zich er over, dat de Slavische landen stelselmatig alle vreemdelingen, die in die landen goed bekend zijn, worden weggewerkt. DE REGERING van Birma zal de Chinese communistische regering waar schijnlijk omstreeks Kerstmis erkennen. Ze zou dan tevens het plan hebben de banden met de nationalistische regering te verbreken. Als die er dan tenminste nog is. IN DE VERGADERING der V.N- hebben Zweden en Nederland een voor stel ingediend dat een compromis zou zijn in de kwestie Jeruzalem. De verga dering voelde niets voor het Australi sche voorstel om Jeruzalem te interna tionaliseren. DE COMEDIE om Kravchenko, de schrijver van het boek „Ik verkoos de vrijheid", zal Parijs opnieuw in span ning gaan houden. De zaak, die des tijds zoveel stof deed opwaaien, is in hoger beroep begonnen. DE DUITSE muiister van economi sche zaken, Erhardt, heeft verklaard, dat Duitsland geld nodig heeft uit het buitenland. Jaarlijks vel een zes tot ze ven inilliard. Of 't voor het buitenland dat nog bepaalde vorderingen op die staat heeft ook zo noodzakelijk is. be twijfelen wc. IN LAMBERZA in Italië hebben drie duizend landarbeiders het land. dat in handen v. d. grootgrondbezitters is, ver deeld. Ze gaven aan die handeling ech ter een symbolisch karakter, zodat de politie niet ingreep. Of misschien ook symbolisch? MERLE CÓCHRAN, het Amerikaan se lid van de UNCI, zal de eerste am bassadeur van de Ver. Staten vanAme rika worden Hl de Ver. Staten van In doncsië. Eerst zou Cochran naar India gaan. doch de Amerikaanse regering weet, dat hij in Indonesië zó goed thuis is, dat men daarvoor geen betere am bassadeur kan vinden. IN ISRAËL heeft de bond van spoor wegarbeiders een staking uitgeroepen van 24 uur en met succes er reed geen enkele trein in de jonge staat. Aan leiding tot dit alles was, dat de loon eisen van de spoorwegarbeiders waren verworpen. kreeg warme lof van Tilanus. rust Een verantwoordelijkheid, die ze echter zelf hebben gewild, toen ze bij de Grondwetsherziening de bepaling deden opnemen, dat de wetten betrek king hebbende op de regeling van de zaken in Indonesië een meerderheid van tweederde behoefden- Hij wenste nog niet de toezegging te doen dat de benodigde stemmen uitzijn fractie zouden komen. De resultaten van de Ronde Tafel Conferentie vond hij zo exibevredigend, dat hij zich af vroeg, of verwerping door de Kamer slechter resultaten zou opleveren dan aanneming. De heer Oud speelde zijn rol dus wel op bijzonder zwaarmoedige wijze. Jammer dat hij niet over een grafstem beschikt, anders was het effect volledig geweest, Hij eiste dat alle kaarten op tafel zouden worden gelegd en er zou nog heel wat moeten gebeuren en de Mi nisters zouden met zeer sterke argu men ten moeten komen, ook zijn partijge noot, de heer Stikker, wilde men hem Overtuigen. Met deze sombere klanken werd de vergadering verdaagd. Ernst of spel Is-deze oppositie eriist of spel, zal men zich afvragen, Zullen de fracties van de Christelijk Historischen en de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tfe het er inderdaad op aan laten ko men en tegen het wetsontwerp betref fende de souvereiniteitsoverdracht stem men? Of is er alleen maar sprake van sabelgerinkel om zich dan met 'n heel ernstig gezicht te laten overtuigen? Wordt de natie opzettelijk in spanning gehouden, terwijl het resultaat al vast staat? Er valt nog niets van tc zeggen. De Anti Revolutionnairen en de com raunisten, vooral ook deze, die op het ogenblik dat we dit schrijven nog niet aan het woord waren geweest, dienen wel te beseffen, dat het van hen af hangt of de soldaten uit Indonesië zul len terugkomen of dat er een nieuwe strijd in alle hevigheid zal kunnen ont branden, zijn in ieder geval tegen. Er zullen dus minstens tien leden van de C-H.U. of de V-V.D- moeten voorstem men. En anders RIEN TERLOIIYV houdt de (sport) gemoederen bezig. Zo meldde „Sport" onder (het allergrootste) voorbehoud. dat Terlouw Zondag voor 't laatst voor Nederland zou spelen en dat hij dit aan de KNVB had medegeeeld. Stel u ge rust: de KNVB weet van nietsEn fin. er zit coPy in: Italië ja. Italië neel NIEUW ZEELAND zal er toe over gaan zijn ambassade in Moskou te slui ten, aldus heeft de nieuwe premier Hol land bekend gemaakt. Men zal de Nw Zeelandse belangen behartigen via tle Engelse ambassade. DE OSLOFJORD heeft zijn maiden trip er op zitten. Het trotse schip is voor de eerste keér in New York aan gekomen na een voorspoedige reis over door stormen opgezwïept Oceaanwater. VREEMD VERHAAL, dat van de Japanners in Brazilië, die nog altijd niet weten, dat Japan is gecapituleerd- En wijsmaken kan men ze het nietNu hebben ze een afgevaardigde naar To kio gestuurd om een schriftelijke bevcs tiging of keizer Hirohito of generaal Mac Arthur in Tokio gevangen zit! Communisten werden T itoïsten In Belgrado is bekend gemaakt dat eind November in Joego Slavië 500 politieke gevangenen zijn vrij gelaten. Deze aanhangers van d Kominform en voorheen felle te genstanders van Tito, heben zich verenigd In een werkbrigade en eeuwige trouw gezworen aan de kleine maarschalk. Reeds eerder waren 700 aanhangers van de Ko minform eenzelfde weg gegaan. In Müneben is een Duitse inusi cus. Alois Maijer, stichter van een nieuwe partij geworden. De naam van de partij is de Inter Socialls tische Partij. Maijer heeft beweerd, dat de mensen veel meer moeten marche ren en op muziek. Dat houdt het lichaam krachtig. Als we ons niet vergissen was dit ook één der grondbeginselen van de Nazi's. Als er moeilijkheden waren marche ren. Als de leden opstandig waren, marcheren. Het lichaf»^ was in ac tie en het denkvermogen werd door de begeleidende muziek in be slag genomen. De dokter hpe't n/>«» meer vruchtbare ideën. Hij wil de leden van zijn part" met een waarheidsserum Inspuiten zodra ze de leeftijd van 18 jaar hebben ebreikt jnaar die van 65 nog niet hebben overschreden. Amerik. locomotieven naar ons land Ir. den Hollander,, president di recteur van de Nederlandse Spoor w?gen .heeft in New York medege deld. dat de N.S in de V?r. Staten een 25 tal Westinghouse B-^wln electrische locomotieven hebben aangekocht. De kosten van deze aankoop zijn 20 millioen gulden: een flink gedeelte hiervan komt uit de gririeo fjie v4a het ?T rshall plan aan Nederland beschikbaar worden gesteld. De locomotieven zullen in de tweede helft van 1950 naar NeJfr land worden verscheept en in 1951 in gebruik worden gesteld. Ze zul len dan dienst doen voor snelle reizigerstreinen en het spoorweg verkeer in ons lard een geheel an aanzien geven. Hei oude liedje In Duitsland is een nieuwe partij op gericht, die zich ten doel stelt, alle Duitsers, die om politieke redenen Duitsland hebben moeien verlaten, weer in de Heimat terug te brengen en hen in één groot verband onder te brengen. De partij zou geen politieke inslag hebben, maar zich ten doel stel len herstel van de oude Duitse Rijks grenzen. Haar banier is de oude Kei zerlijke vlag. Misschien dat de een of andere Hohenzollern op de loer ligt? „Bevel is bevel" is geen excuse De Bijzondere Raad van Cassa tle heeft bij de behandeling van de zaak—Neuerbach nadrukkelijk verklaard, dat geen enkele soldaat zich op de Duitse machtsspreuk „bevel is bevel" zal kunnen beroe pen ingeval van moord opzette lij ke brandstichting of mishandeling Zelfs het Duitse wetboek aan vaardt dit standpunt niet. aldus het arrest. Indien een beroep op dit kadaverachtige diciplinebevel als internationaal recht zou wor den erkend, was het hek van de dam. Bravo Hof! En, Nederlandse soldaten, knoop het In Je oor! Hatta tevreden Terzelfde; tijd, dat in oas Parlement de beraadslagingen begonnen over de souvereiniteitsoverdracht heeft Moham med Hatta in de Indonesische volksver tegenwoordiging een verklaring af ge legd. Hij was zeer tevreden over de sultaten der RTC en noemde deze ,,'t beste wat bereikt kon worden". Dat de Nederlanders bun denkbeeld van 'n zware unie als een soort superstaai niet hadden kunnen verwezenlijken was te danken aan de eensgezinde houding der Indonesische deelstaten. Er moeten voor 12 December nog 150 parlementsleden gekozen worden, Op die dag moet het nieuwe parlement de overeenkomst bekrachtigen, terwijl op 15 December een president wordt gekozen. „Kom zelf maar I Dat heeft de commandant in de Engel se sector van Berlijn geantwoord op een verzoek om uitlevering van 'n Rus siche soldaat, die om asylrecht in de Engelse zone had gevraagd en gekre gen. De Russische bevelhebber had zijn uitlevering verzocht, omdat naar hij verklaarde, de Russische soldaat door Engelsen ontvoerd was. Het antwoord luidde, heel laconiek: „Als je met de man wil spreken, moet je zelf maar komen." LIJK AANGESPOELD Aan het strand te Castricum is aan gespoeld bet lijk van de 48 jarige H. Zijlemaker uit Amsterdam die deel uit maakte van het Zondag op Maandag vergane kustvaartuig „Sandbergen" on der IJmuiden. Het lijk is geborgen in 't lijkenhuis der Alg. Begraafplaats aldaar. Tegenstellingen nu overbrugd DE OPRICHTING van het nieuwe Wercldvcrbond van Vrije Vakverenigin gen te Londen is bijna voltooid. Het zal zijn werk beginnen met een leden al van ongeveer 50 millioen en ver wacht kan worden, dat de oprichting vandaag een feit wordt. Aan de grondbeginselen, die de werk wijze van het nieuwe WW zullen be palen is veel bijgeschaafd. Er traden tegenstellingen naar voren tussen de so cialistische gerichte vakbonden en de liberalistische georiënteerde Amerikaan se arbeidersorganisaties. Tenslotte heeft men echter de vele moeilijkheden weten te overwinnen en nu is er een statuut, dat voor alle groeperingen aanvaard baar is. Daardoor is bet niet duidelijker geworden, maar omdat men het WW vooral beschouwt als een bolwerk tegen het communisme, was men bereid om talrijke concessies te doen. De matigende invloeden van de Amerikaanse bonden treden thans wel tamelijk sterk naar buiten. Men verwacht, dat daardoor dt samenwerking tussen het WW en de ICV (het Chr. Wereldvakverbond) wel aanzienlijk eenvoudiger zal worden. Er is een flinke kans, dat de Neder lander Oldebroek. secretaris van de internationale transportarbeidersfede ratie. gekozen zal worden als secretaris. Hij was het, die het nieuwe statuut bij de vergadering inleidde. Schreieders boek door de ruiten Journalisten, schrijvers en critici (o-a. Bertus Aafjes, Han G. Hoekstra. Sal Tas, Gabriël Smit, H. Gomperts, A. v- Domburg en R. Blijstra) hebben op dc middag van 5 December de uitgeverij Van Holkema en Warendorf aan de Keizersgracht in Amsterdam, een ver scheurd exemplaar van Schreieders me moirés „Het Englandspiel' terugge bracht. Dat was daar aan toe. maar in de bladen van het boek waren stenen verpakt en het St. Nicolaaspresentje werd via de ramen bij de uitgevers naar binnen geworpen. Bij de geadres seerde pakjes was een bcgeleiend schrij ven, waarin werd geprotesteerd tegen de uitgave van dit boek namens de do en van Schreieders lugubere „Splel Zowel de voor de uitgeverij onwelko me Sinterklazen als de uitgevers heb ben aangifte gedaan bij de Politie,

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1