Jkmaaidei' NIEUWS Weinig hoop voor vermijten „Doros" Eenheidsfront Het Haagse deviezenschandaal Geen boete voor Marshallhulp Commissie „Waakhond" was mis Visser voor 'i gerecht Verzoenende loon van Sukarno Aus der Fünten een beestmens Levering aan China gaat niet door 5e JAARGANG Nr. Donderdag 15 December 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per ram., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteuri J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 Acht overlevenden, waaronder een Nederlander door een vliegtuig aan land gebracht Berichten uit Amerika melden, dat men weinig hoop heeft nog meer over levenden van het Nederlandse stoom schip Doros te zullen vinden. Het schip heeft schipbreuk (.eleden nabij het eilandje San Salvador. Door het Ame rikaane schip Starrol Flayn zijn acht mannen aan boord genomen. Het schip had echter een bemanning van waar schijlijk twee en dertig man aan boord. Een zestal vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht zoekt het gebied re gelmatig af, alsmede een patrouillevaar tuig. '°or een van de vliegtuioen wp"1 het wrak van de Doros ontdekt Het schip stond van voor tot achter in brand en was niet zo heel ver van de plaats waar de Sarrol Flayn de acht schipbreu ke'mgen had opgenomen. De waarnemers in het vliegtuig ver klaarden nadrukkelijk, dat er noch op het wrak, noch in de onmiddellijke na bijheid van het schip tekenen van leven 2,:n waargenomen. De namen van de vermisten zijn nog niet bekend, even min of het Nederlanders waren, of dat 2e op Curacao waren aangemonsterd- Er is een tijd geweest, dat er van zekere zijde regelmatig gesproken werd over een Eenheidsfront dat er zou moe ten komen tussen de verschillende arbei derspartijen. Men had daarbij in hoofd zaak het oog op de Socialistische en de Communistische partijen, maar men stond ook niet afkerig tegenover een nog wat uitgebreider front. In Frankrijk waren de regeringen van het Volksfront er het gevolg van. Die tijd is voor goed voorbij. Mis schiep dat ze weer terug komt, maar het heeft er althans op het ogenblik heel weinig van. De communisten heb ben andere partners gevonden. Dat is wel gebleken bij de behandeling v. d. Indonesische kwestie in de Tweede Ka mer, waar een broederlijk eenheidsfront tot stand kwam tussen hen en de meest verwoede aanhangers van Rijkseenheid. Dat er geen spaak in het wiel werd gestoken, dat de chaos in Nederland en Indonesië niet volkomen werd, is alleen te danken aan het feit dat de reactie en liet communisme niet over voldoen de macht beschikten. In de Veiligheidsraad herhaalt zich de comedie. Daar doet Rusland zijn uiterste best, om de toestand in Indo nesië zo gespannen en slecht mogelijk te laten zijn. Het heeft bewust een po ging in het werk gesteld, om door het toepassen van het vetorecht verder werk van de commissie uit de Verenig de naties onmogelijk te maken, in de hoop, dat daardoor in Indonesië op nieuw moeilijkheden en uiteindelijk de chaos zou ontstaan. Het voorstel in de Veiligheidsraad was om Nederland en Indonesië te feli citeren met de behaalde resultaten en de commissie van de Verenigde naties te verzoeken haar werk voort te z.*»eu Werk, dat er ongetwijfeld nog is. Wart al zijn de grondbeginselen er, de afwer king zal nog veel beleid vergen. Wa: let- esseert het Rusland echter of er in Indonesië en in Nederland eindeï.jk d' veel begeerde rust en ontspanning komt? E') om korter bij buis te blijven, wa! intiresseert het de communistUche par tij in Nederland, of er ten lange leste 3r Nederland en in Indonesië een *oe strnd ontstaat, waarbij er sprase van eer zekere verdraagzaamheid en e<m verhoogde welvaart kan zijn? We zijn ons er van bewust, dat deze woorden bij verschillende onzer lezers ontstemming zullen opwekken. Deson danks, misschien ook wel juist daarom, voelen we ons gedwongen over deze affaire onomwonden te schrijven. We behoren niet tot de communistenvreters A 'e hebben ondanks alles, wat we in de laatste maanden hebben gezien, nog een zeker vertrouwen in de goede be doelingen, al wordt het ons wel eens heel moeilijk gemaakt. Maar telkens weer treedt duidelijker aan de dag. dat het niet gaat om verschil van inzicht zonder meer. Daar zou men over kunnen praten. En misschien zouden we elkaar nog kunnen vinden ook. Nu echter zo dui Gelijk aan het licht Is getreden, dat al Jcen de bedoeling om onrust te kweken voorop slaat en men daarvoor zelfs 'n eenheid «front met de heftigste reactie niet vermijdt, is de grondslag voor elk g» ?prpk weggenomen. Tenzij de verstan idigen eindelijk zouden inzien, dat men ©p de verkarde weg is. Het ware te wenofc.». Voor het communisme en voor ^«derlvd. v. Z. Nader wordt nog gemeld, dat een vliegboot alle aclft overlevenden van boord heeft gehaald en ze ter verple ging naar een ziekenhuis op de vaste wal heeft vervoerd. De enige Neder landse geredde was de eerste machinist Helmers. Een Curacaose overlevende verklaarde dat omstreeks elf uur in de morgen een ontploffing aan boord was- Ogenblikkelijk daarna stond het gehele schip in vlammen. Volgens deze zegs man zouden alle officieren zijn omgeko men. Het zoeken naar de vernisten ordt echter nog steeds voortgezet. NOG 6 OVERLEVENDEN Vliegtuigen ontdekten gistermorgen nog een reddingboot van d° veronge lukte „Doros". In de '>oot die het op de hoge golve zwaar te verduren had zaten zes overlevenden. Zij warden door de stroom fca de richting van San Salvador gedreven. Door de hoge zee werd h?t zoeken naar de andere tien vermisten ernstig bemoeilijkt. VRAGEN OVE* DE SUIKER De heer Stapelkamp, A.R. vertegen woordiger in de Tweede Kamer, heeft de minister gevraagd, wat de technL sche redenen zijn, die de aangekondigde verlaging van de su;kerprijs omogélijk maakten. Het antwoord wordt met spanning verbeid de zoete suiker had een zuur smaakje Een groep koudwals-werktuigen bij de Hoogovens te IJmuiden. Door de Marshall-hulp zal deze onderneming een grote uitbreiding ondergaan. KOSTOW, de Bulgaarse ex premier, heeft ook de laatste dag ontkend aan de ten laste gelegde feiten schuldig te zijn. De overige verdachten gaven op nieuw Kostvw de schuld oan alle narig heid. DE KWESTIE nieuw Guinea, 20 is in Djokja verklaard, zal in Juni 1950 door de Unie partners opnieuw besproken worden. Bij de - behandeling van de begroting van Waterstaat in de Tweede Kamer heeft de Minister, de heer Spitzen, me degedeeld, dat het conflict, dat ontstaan was met de E-C.A-. omdat de Marshall 'landen er van werden beschuldigd, te veel Marshall goederen met eigen sche pen te hebben vervoerd bevredigend is opgelost. De klacht was ingediend door een commissie uit de Amerikaanse se naat, die ten doel heeft hierop controle uit te oefenen. Deze commissie draagt de zeer toepasselijke naam van „Waak hond" commissie. Het is achteraf gebleken, dat het ge schil zijn oorsprong vond in een ver schil in administratie. Het verschil zal nu langs administratieve weg uit de we reld geholpen worden. De Minister deelde op vragen van Kamerleden mee, dat hij geen stappen heeft gedaan om een schadevergoeding te eisen van de staten India en Pakistan wegens het aan de K-LM. opgelegde landingsverbod voor haar vliegtuigen, alhoewel er verdragen waren met deze landen. Het was de Minister bepaald te riskant, omdat er inderdaad van een staat van oorlog tussen Nederland en Indonesië sprake was en de verdragen dus buiten werking kwamen. .-De ophef fing van het Zondagsrijverbod zou- vol gens de Minister betekenen, dat iedere Zondag de-staat twintig dertigduizend gulden aan deviezen kostte. Op extra drukke Zondagen ongetwijfeld het dubbele. MELX VOOR VLUCHTELINGEN IN HET MIDDEN OOSTEN De Ver. Naties heeft ten behoeve van de Arabische en Joodse vluchtelingen in het Midden Oosten 100 raillioen pond gedroogde melk aangekocht. Dat is genoeg om een milliard koppen te vullen. Het is de bedoeling ook naar enkele andere landen levensmiddelen, die vooral ten goede zullen komen aan de kinderen en dc ziekenhuizen, te zenden. Ramp op zee nabij Gibraltar Ongeveer zeventig vissers zijn verdcoa k tengevolge van de hevige stormen langs de Spaanse en Marokkaanse kus ten. Er worden vijftien vissersschepen vermist en zeven werd"n zwaar bescha digd de havens binnengebracht. De red dingspogingen duurden gister de gehele dag voort. Ondanks het zeer slechte wer voeren reddingboten uit en zoch ten vliegtuigen grote oppervlakten van de zee af. Een hachelijk avontuur beleefden 3 mannen, die zich bevonden op het bij de Marokkaanse kust gestrande Belgi shce schip ,RenV'. Ze waren naar het wrak gegaan om naar een tas te zoe ken die door een der bergers was ach tergelaten. Een hellcoptere bracht de mannen na 6 dagen levensmiddelen, want de zee was te cuw om hen met de boot van het wrak af te halen. IN ROTTERDAM werden ruim tach :tig dekens in verschillende straten aan getroffen. Ze zijn afkomstig van dieven die onlangs een grote partij uit een kiods aam de haven roofden- De daders nebben zich er van willen ontdoen, na dat reeds eerder een groot gedeelte van de buit was achterhaald. Het eerste bedrijf van het Haagse de viezenschandaal .is voor de poli tl ere ch ter afgehandeld De secretaris van de Haagse burgemeester, dr Bos is voor gewest. Hem werd ten laste gelegd, dat hij ten behoeve van een politieke delinquent over wiens vermogen hij in samenwerking roet de Haagse burge meester het beheer voerde treft ge tracht per vliegtuig vijfduizend dollar en negen duizend guld~ö Nederland binnen te smokkelen. Een en ander-was geschied op verzoek van de eigenaar. Een ander deej van het vermogen zou in Zwitserland op min of meer feeste lijke wijze zijn opgemaakt. De officier van Justitie eiste e?n ge vangenisstraf van 5,5 maand, gelijk aan de tijd die verdachte in" voorlopige hechtenis heeft doorgebracht. De verdediger betoogde dat dc Bos het geld in geen geval voer zich zelf had gebruikt en de overtreding ook niet had begaan om er persoonlijk voordeel van te behalen. Hij protes teerde tegen de zeer lange voorlopige hechtenis. De uitspraak volgt later. Even daarna kwam deoud burge meester van den Haag voor de balie.' Hij heeft eenmaal 2500 en eenmaal 19 duizend Zwitserse francs gesmokkeld, die hij ten dele heeft gebruikt voor een snoepreisje met vrouw en dochter en KNIP aanvaardt RTC Alle zestien Indonesische staten heb ben thans de resultaten der Ronde Ta fel Conferentie aanvaard. Het voorlo pige republikeinse parlement het KNIP, ging gistermorgen accoord met 226 te gen 62 stemmen en 31 onthoudingen. Voor stemden o.a. de twee grootste parijen, de nationalistische partij en de Masjoemi. De socialistische groep van Sjahric stemde blanco, terwijl tot de tegensterom-Ts behoorden de communis ten. Gisteravond is de Grondwet van de Ver. Staten van Indonesië onder tekend. Ruit inzetten kostte f2100.- TVt het leven in de tegenwoordige tijd nog zijn bekoring kan hebben, ondervond een Westzaanse schilder, die door 'n toe val een aardig kapitaaltje in de wacht kon slepen. De man moest een ruit inzetten bij een dame, die na het karwei echter geen geld bezat óm de schilder te betalen. Wel bezat zij twee loterijbriefjes, die in ruil werden aangeboden. De man accepteerde de briefjes, waarvan hij er één aan zijn knecht gaf. Het was de eerste maal, dat onze schilder in de loterij speelde en zijn vrouw keek niets vrolijk toen hij het papiertje onder haar neus hield. Er verliep enige tijd en de hele geschiedenis was vergeten, totdat het A.N.P. in het middaguur het nummer omriep van de 50.000. Het nummer stond natuurlijk in het brein van de schilder gegrift, dus bij waan de zich kapitalist, 2100 was de oogst die onze schilder kon binnen halen, daar hij een twintigje voor het ruitje had geïncasseerd. VAN DAG TOT DAG ZUIDWESTELIJK van Bandoeng is Dinsdag een militair toestel van de Ned. luchtmacht verongelukt. De enige inzit tonde werd gedood- ALS DE FAO, de voedselorganlsatie van de UNO, over 50 in plaats van 5 millioen dollar per jaar beschikte zou het mogelijk zijn om de voedselprbduc tie in de z-g. achterlijke landen te ver dubbelen. Dan zouden 750 landbouw °eskundigen naar deze landen kunnen gaan om de nieuwste methoden aan de landbouwers te leren. Nu beschikt men maar over 250 man en die kunnen het werk lang niet af. TSJECHO SLOWAKIJE trekt de Tsje chen in het buitenland niet. Leden van de Tsjechische staf in Marseille heb ben geweigerd naar Praag terug te ke ren, toen zij uit Parijs van de Tsjechi sche gezant die opdracht kregen. Ze voelen zich bedreigd en vroegen Franse bescherming. DE LAATSTE hoofdstad van de Chi nese nationalisten op het vasteland is ontruimd. Tsjengtoe is door de nationa listische troepen opgegeven. Zoals be kend nam de regering reeds een week geleden de benen naar Formosa. EEN BEROEMD weekblad in Enge land, „Strand", zal met ingang van Maart a s. ophouden te bestaan. Het blad is beroemd geweest: bet publiceer de o.a. alle verhalen over Sheriock Holmes en van Kipling. Het werd in 1891 voor het eerst de wereld ingezon den en had èen oplage van een millioen exemglpren. WIE HEEFT lotnummer 18 4 2 0 van de Nederlandse Staatsloterij? Dat is 'n goed nummer, want gister Is er de f 25000.op gevallen! ISRAËL HEEFT kernachtig geant woord op het besluit van de Ver. Na ties om Jeruzalem te internationaliseren- Regering en parlement gaan uit Tel Aviv naar Jeruzalem verbuizen, de stad, die 3000 jaar geleden reeds de hoofdstad van Israël was. „En het zal het blijven", aldus premier David Ben Goerion. DE PANTSERSMOKKEL is nog geen romantiek uit 't verleden: Zondag slaag de een pantserwagen (geladen met vee) er in de grens bij Goirle over te komen en verdween in België. DE GRONINGER TRAM heeft de strijd gestaakt: de busdiensten traden als overwinnaar te voorschijn, 't Ging overigens vrij genoeglijk. De wagens werden door de tramharmonie (blazend de Kraaienmars) naar de remise ge bracht, waar de burgemeester een graf rede hield. NOORWEGEN is waakzaam, wil 'n herhaling van 1940 voorkomen. Er wordt een machtige „burgerwachtge formeerd en de zee en luchtmacht krij gen de beschikking over de nieuwste wapenen. De IJSSELMEERV1SSERS hebben on verwacht weer wat moed gekregen. Er gaat mom.ei teel heel wat snoekbaars naar Zweden en met Polen is een con tract afgesloten voor de levering van een half millioen kilo van deze vis. HEEL ZELDZAAM wordt er soms op de stranden 'n diepzeevis aangetroffen levend en wel. Dat is nu gebeurd bij Den Hoorn op Texel, waar men een exemplaar vond, waarvan er slechts een tiental in ons land aanwezig is- Deze elfde heeft vanzelfsprekend de nodige zorgen ondervonden! VEIT HARLAN, de man, die de anti Semitische film „Der Jud Süss" maakte staat opnieuw terecht. „Het was onmo gelijk tegen Goebbels in verzet te ko men", verklaarde hij nu. „anders werd men met de dood bedreigd", We hebben de Nederlanders nooit ge haat, aldus Sukarno in het Republikein se parlement. We hebben slechts een haat tegen het koloniale stelsel van Ne der'and, zoals we dat tegen dat van ieder land zouden hebben gehad. Het Indonesische staatsburgerschap zou aan niemand opgedrongen Worden. De Ne oerlanders en de Indo Europeanen be hoefden -n geen enkel opzicht bevreesd te zijn- Ze zouden dezelfde rchten en dezelfde \eiligheid heben als de Inde nesiërs en hen zou door niemand O'-cr last worden aangedaan. De rede van S'.karno duurde ande: wtterbericht WISSELEND BEWOLKT Matige en in de kuststreken aan van kelijk nog krachtige wind uit W. rich ting. Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele buien- Voornamelijk in de N-W. helft van het land iets zachter- Ferdinand Hugo Aus der Funten, een naam, die voor duizenden en dui zenden Joodse landgenoten gelijk stond met het doodvonnis- Want onder de handen van deze Duitse officier door gingen 120-000 mensen naar de ver nietigingskampen. En nu deze man in Amsterdam terecht staat, Is hij nog even hard als in de oorlogsjaren, luis tert onbewogen naar de aanklacht en de verwijten van de president, Prof. dr. van Hamel, die af en toe zijn ver ontwaardiging móet luchten. De meest schandalige daad van deze onmenselijke Duitser was de deportatie van 1100 geesteszieken, die verpleegd warden in Apeldoorn op 20 Januari 1943. Hij Het de mannen, vrouwen en ongeveer 100 -oogdijkinderen in auto's smijten naar het station brengen en vat volgens in bagagewagens rechtstreeks naar Auschwitz transporteren-. Alles in het holst van de nacht, terwij! som mige geheel ongekleed waren, 's Mor gens om acht uur vertrok de trein. Een uur later werd er al uit Deventer en Almelo opgebeld dat er veel doden wa ren. De ,Aus der Funten-nacht" waac over de getuigen met moeite kunnen vertellen. Slechts één getuige vertelt, dat hij iemand uit de Hollandse Schouwburg in Amsterdam heeft vrijgekocht. Prij.;. een ruwe diamant van 150 karaat. „Handel in mensm. ven?', zegt proi. van Hamel verbe.en. „De Prijs, vo gens voorschrift", zegt Aus der Fux> ten. „En nooit," beweert hij, heb ik -"e ge ringste misdadigheid in nijn optreden gedeeltelijk voor een liefdadig doel heeft bestemd. Hij wilde echter aan 't gerecht niet verklaren voor welk doel, maar deelde mede dit tegen minister van Maarseveen te hebben gezegd. Door het plaatsen van een valse hand tekening is eerst getracht de volledige schuld van deze affaire te schuiven op de secretaris Bos, maar deze poging mislukte. De officier was van oordeel, dat ver dachte de naam_ van de Nederlandse magistratuur ernstig heeft geschaad en eiste een half jaar gevangenisstraf met 4>evel fat onmtódellijke inhechtenisrut ming. De verdediger protesteerde hir- tegen met klem. Hi,' achtte het een zaak van gewone deviezensmokkel. die met een geldboete berecht moest wordn. De petitierechter willigde de oi8 tot on middellijke gevangenneming niet in. Zo als men weet wordt mr Visser ver» pleegd in een zenuw nrichting. Weer noodtoestand in Engeland? DRIEDUIZEND Engelse arbeiders hebben de Engelse regering voor de be slissing gesteld de noodtoestand af te kondigen en dat reeds 24 uur nadat zij in staking waren gegaanDe arbei ders nemen dan ook een sleutelpositie in: zij werkten in vier electrische een tralen. die een flink deel van de hoofd stad van electrische stroom voorzien. Gistermiddag kwam Zuid Londen .zon der licht. Oorzaak daarvan was. dat de arbeiders van de uiterst belangrijke centrale in Barking het werk hadden neergelegd uit solidariteit met hun ka meraden in drie andere centralen. In deze drie centralen liet de regering ech ter militairen het werk overnemen en niet zonder succes: de militairen slaag den erin de capaciteit tot 80 pet van normaal gaande te houden. De arbeiders staken c>dat zij dit jaar geen gratificatie zullen krijgen. Vo rig jaar kregen zij loonsverhoging met de bepaling, dat daardoor de gratifica tie zou vervallen. De vakhonden staan dan ook niet achter deze staking en de regering is evenmin van plan toe te ge ven. Er is aan de bevolking verzocht zo zuinig mogelijk met de stroom om te gaan. Niettemin werden reeds velen door de actie getroffen huisvrouwen konden hun eten niet warm maken, fa brieken -moesten de poorten sluiten en in de bioscopen werden de nrogram ma s plotseling afgebroken. Intussen be raadslagen de ministers. Attlee is reeds bij de koning geweest. Of er over de staking is gespr\':en is niet bekend, maar een feit is, dat de koning de re gering moet machtigen de noodtoestand af te kondigen. De oude Chinese nationalistische re cegering, die roemloos ten onder is g gnan, had in Duitsland 80000 ton spoorwegrails besteld. Ook de nieuwe regering zou d^ze rails gaarne hebben maar de Amerikaanse commandant heeft daar bezwaar tegen gemaakt aan gezien bij van oordeel is, dat deze le vering, die via het Marshallplan, zou plaats hebben een leverantie zou zijn aan oorlogvoerenden. Volgens de bepa lingen van het plan is dit niet tocge

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1