Innaaider De Kamer herinnert de regering aan haar woord! N.-HOLLANDSE PERS 1945 Werkloosheid nog niet onrustbarend Ir. Sukarno is president Kostof is in Bulgarije al terechtgesteld Uit de kou naar de warmte Nederlanders op weg naar nieuw vaderland Uitstel garantiewet? NEENl TN de Tweede Kamer heeft de voorzitter meegedeeld, dat hei ontwerp Garantiewet voor Nederlahdse ambtenaren in Indonesië „zo mogelijk" op Vrijdag 23 December zal worden behandeld. Prof. Komme (KVP) nam dit niet Hij rekende er beslist op dat de Ga rantiewet nog voor de souvereiniteitsoverdracht zou worden behan deld. De voorzitter moest tot zijn leedwezen meedelen, dat de regering dit ontwerp gaarne eerst na de overdracht zou willen zien behandeld. Prof. R o m m e hield echter vol. Hij meende, dat de Kamer er zeer bepaaldelijk op moet staan, dat een afspraak, die kort geleden volkomen duidelijk is gemaakt, ten volle wordt nagekomen. De voor zitter werd hierna gemachtigd zich in deze zin met de regering te verstaan. ONDERWIJS, RADIO, ORKESTEN De Kamer is vervolgens voort gegaan met de oehanueung van de begroting van O. K.. en W. In ant Woord op vragen zei minister Rutten, dat gcoieken is, dat de scnoien voor nyverneidsonderwijs zoveel mogehjK moeten worden verspreid. reuters telling van het Christelijk onoerwijs ontreende hy. Alle aan vragen op een na zyn ingewilligd. Nauer zal worden besproKen of aigesiuoeerden van scnoien voor maatschappelijk werk een be scnermde titel kan worden ver leend. Hoeveel tandans-studenten er momenteel zijn wist hij ter zit ting niet. De vraag inzaiie een leerstoel in Spaans zal hy mei sympathie overwegen. Dit is niet het geval met een leer^jl in homoeopathie. De Gezonuneids- raad heeft zeer nadrukkelijk in ai wijzende zin geadviseerd. De heer Wiliems (P.v.d.A.) vroeg bij de afd. Kunsten de aan dacht voor aesthetisehe vorming der jeugd, het wekken van be langstelling voor de kunst in alle lagen der bevolking, bevordering van de vervaardiging vim aestiie- tisch verantwoorae producten en spreiding der cultuur over alle delen des lands. In het bijzonder vroeg hij nog aandacht voor net Twents Philnarmonisch orkest en het Leeuwarder orkest, daarbij pleitend voor ruimere steun. De minister zei, dat de ge hele orkestpolitiek wordt herzien. Teneinde het Twents Philharnio- ,JtakeCtjes' ■De bijl Daar op de Zeedijk in Am sterdam houden ze niet van halve maatregelen. Dat is nog weer eens gebleken uit een krantenbericht, waarin stond vermeld, dat een dronken belle tjestrekker door 'n uit zijn zoe te slaap opgeschrikte Zeedijker zodanig met een byl werd be werkt, dat hij zich onder dok ters behandeling moest laten stellen. Ik moet U zeggen, dat ik voor deze daad het grootst mo gelijke respect heb. Ik weet niet hoe het bij V gesteld is, maar bij mij is altijd alles zoek. Als Criticasterse zegt:„Er moest nodig nog weer eens een beetje aanmaakhout worden gehakt", dan ben ik natuurlijk bereid een stuk hout met alle kracht, die in me is, te lijf»te gaun. Maar zo iets kun je per slot van rekening niet met je blote handen doen. Niet dat -,k op de duur zo'n blok niet kapot zou krijgen, maar je kunt je lelijk bezeren, als je dan op een spijker of een kwast slaat. Er is voor deze handeling dus een bijl nodig. En dat is nu het frappante in de geschiedenis, dat ding kom je tot vervelens aan toe tegen tot het ogenblik dat je het inderdaad nodig hebt en dan: weg, foetsie, on vindbaar. Met hel gevolg, dat, als op een gegeven ochtend de kachel het bijltje er by neer legt, de b\jl voor het hout niet te voorschijn komt met alle tragische gevolgen van dien. Welk een schrille tegenstel ling met de perfecte organisa tie in de woning van meerge noemde Zeedijker. Daar wordt midden in de nacht *op de bel gedrukt, de bewoner schrikt wakker, steekt z'n hand buiten het bed en grijpt blindelings de bijl. Dit is voor mij een wonder. Ik zie nog niet eens kans met m'n hand de juiste richting naar de wekker te vinden als die 's morgens af loopt. Als ik goed ben ingelicht dan heeft de Amsterdamse politie deze pientere Mokummer nog een bekeuring gegeven ook. Naar mijn idee zou hij eerder in aanmerking moeten komen voor een lintje. Hy is voor mij tenminste een lichtend voor beeld. Mijn bijl raakt ook niet meer zoek, ik neem 'm mee naar bed. Criticaster nisch orkest niet in moeilijkheden te brengen heeft hij gezegd met een bescheiden bedrag hulp te wil len bieden. Dit geldt ook voor Leeuwarden. Bij de afdeling Kabinet kwam de heer Van der Zaal (A.R er tegen op, dat de Wereldomroep het strijdkrachtenprogram uit zendt, hetgeen gefinancierd wordt uit de retributies. De grote som men, die er mee heen gaan, zou den anders ten goede zijn geko men aan de omroepverenigingen. Spr. vroeg wanneer de nieuwe radiowet komt en verder of de Nederlandse Radio Unie eigenlijk niet als zetbaas van de overheid moet worden beschouwd. O.m. pleitte hij voor sterke beperking der regeringsuitzendingen. De heer Van Sleen (P.v.d.A.) zei het te betreuren als de een heid, bereikt in de Radio Unie. verbroken zou worden. Hij wilde er ook de Wereldomroep in opge nomen zien. De heer Cornelissen (VVD) meende, dat in de nieuwe wet niet moet worden opgenomen de ver plichting, dat radiohandelaren op gave van levering van toestellen moeten doen aan de P.T.T. Op deze en andere opmerkingen zal de minister Maandag replice ren. Mr. dr. Van Rhijn: MEN ZIJ ECHTER OP ZIJN HOEDE D1 secretaris-generaal van So ciale Zaken, mr. dr. Van Rhijn. die in November een studie reis door Zweden heeft gemaakt, heeft gisteren in Tilbnrg een be langrijke rede over de werkloos heid en haar bestrijding gehouden. Het aantal ingeschreven werklo zen, zo deelde spr. mede, bedroeg in ons land in November ongeveer 62.000, hetgeen by een arbeidende bevolking van tegen de 4 milliocn, in deze tijd van bet jaar, geen roden tot onrust geeft. Maar dc omstandigheden kun nen veranderen. Het huidige pro ductieproces stelt ons, naar de er varing leert, herhaaldelijk voor een omslag der conjunctuur, met crisis en massawerkloosheid. Voorts is er in Nederland gevaar voor structurele werkloosheid- De sterk toenemende mechanisatie in de landbouw, de snelle uitbreiding der bevolking, de uit Indonesië te rugkerende militairen e.d., doen zich hier gelden. Wanneer een conjuncturele werkloosheid dreigt, zal- geen vergaande deflatiepolitiek moeten worden gevolgd, gelijk voor .ie oorlog, maar zal tijdig door eco nomische en fiscale maatregelen een politiek ter stimulering der conjunctuur moeten worden ge voerd. Voorzover werkloosheid daardoor niet kan worden verme den, is het gewenst arbeid in plaats van een uitkering te geven. Daartoe kan een ruime openbare werken politiek bijdragen. Een dergelijke politiek geeft niet alleen arbeid aan hen, die in het open bare werk worden geplaatst (di- In de Kepatihan te Djogja is ir. Sukarno Vrijdag als enige candidaat verkozen tot president van de Ver. Staten van Indonesië, 's Avonds kwam het lichaam voor dc verkie zing andermaal bijeen voor het aan horen van de mededeling van Sukarno, dat h(j de benoeming aan vaardde. Door deze aanvaarding was hy officieel gekozen. Zaterdagavond beeft de nieuwe president de eed afgelegd. recte werkverruiming), maar ook aan de arbeiders, die de materialen voor het openbare werk leveren (indirecte werkverruiming) en aan hen, die de producten voort brengen, welke door de grotere koopkracht kunnen worden afge zet (secundaire werkverruiming). „Vervolg op binnenpagina" Rotterdam boekt ll.OOOe schip In Rotterdam arriveerde het ell duizendste schip. Het was het 909 ton metende Poolse m.s. „Warmia dat van Gdynia met stukgoed kwam en ligplaats koo3 in de Lekhaven Het vorig jaar zijn totaal 8433 schepen te Rotterdam aangekomen Nekslag voor post- duivenhouders 3% omzetbelasting per wedvlucht Als gevolg van het feit, dat het ministerie van financiën de post- duivenhouders, die wedstrijden organiseren, ziet als ondernemers in de zin van het besluit op dc omzetbelasting 1940, zullen met ingang van 1 Januari 1950 de con courscommissies 3% aan omzetbe lasting moeten voldoen. Tegen dit besluit, dat voor de wedvluchten de nekslag zou kunnen betekenen, hebben de bonden ernstig gepro testeerd. Geprotesteerd h:erom, omdat de wedgelden zouden wor den gebruikt voor het uitreiken der prijzen aan de winnaars en deze gelden dus niet worden ge bruikt om de diensten van de con- courscommissies te honoreren. De bonden betreuren het bo vendien, dat door deze regeling zo gauw zij van kracht zal wor den de gelden, die door het or ganiseren van speciale wedvluch ten werden verkregen, niet meer ter beschikking kunnen worden gesteld van liefdadige doeleinden. De nieuwe regeling zou daarnaast oncontroleerbaar en grof wedden in de hand werken. De bonden hebben zich thans met een voor stel tot het ministerie gewend, waarvan men tot nu toe nog niets heeft gehoord. Het voorstel be treft het betalen van belasting over de gemiddelde vluchtinleg. Voor emigranten naar Zuid-Afrika Te Pretoria is een fonds gesticht om de immigratie van daartoe ge schikte Nederlanders in Zuiri-Afn- ka te bevorderen. Het fonds zai dienen voor bekostiging van het levensonderhoud van immigranten totdat zij gevestigd zijn of, wan neer zij geen passende werkkring kunnen vinden, hen te doen re patriëren. Het fonds zal nauw con tact onderhouden met het ministe rie van Arbeid van de Unie van Zuid-Afrika alsook met de Stich ting Landverhuizing Nederland. Immigranten, die onder auspiciën vjYi .het immigratiefonds naar Zuid- Afrika willen komen, zullen eerst gekeurd worden door de Stichting Landverhuizing Nederland en daar na door de keuringscommissie voor immigranten voor de Zuid-iAfri- kaanse Unie te Den Haag. ZigZag over de wereld In Bulgarije is kort na het op zienbarende proces Kostof, de plv. Bulgaarse premier en eerste communistische leider na D.mi- trof, na een snelle en schitterende carrière in zijn partij, als een ver rader van zijn land terechtgesteld. Zijn verzoek om gratie was ver worpen. Duitsland: De geallieerde Hoge Commissarissen hebben een wet ondertekend tot voortzetting van de demilitarisatie en denazi- ficering van West-Duitsland. Met Adenauer hadden zij tevoren vol ledige overeenstemming bereikt over de wijze, waarop Duitsland tot het internationale gezagsor gaan voor het Ruhrgebied zal toetreden. De wet verbiedt iedere militaire, para-militaire, oudge dienden- of nazi-organisatie. Lake Success Trygve Lie zal zich in 1951 niet opnieuw candidaat stellen als secretaris generaal der Ver. Naties. Polen: Tijdens een proces, waarbij vier der beklaagden Fran sen zijn, is Frankrijk beschuldigd van pogingen Polens industriële potentieel door sabotage en sgion- nage te benadelen. Birma: De regering neeft het nieuwe regiem in China erkent. Moskou: Mao Tsje Toeng, de communistische leider van Cnina. is met veel vertoon te Moskou ontvangen. ALLERLEI Tussen Haarlem en Velsan slip te een autobus, waarin 36 arbei ders zaïen. Oorzaak: gladde weg. De bus kantelde. Fnige inzittenden werden gewond Toen veever voerders 's morgens vroeg in het donker in het dorpje Arum in Friesland hun veetransportauto een ogenblik onbeheerd lieten staan, wist een kce uit de wagen te ontsnappen en in de duisternis te verdwijnen. Het dier werd later in Lollum ontdekt. Daar was het in geladen. Den Helder ADELBORSTEN AAN HET FEESTEN Traditiegetrouw hebben de adel borsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder Vrij dag hun assaut ingezet met een grote show, die door meer dan dui zend bezoekers werd bijgewoond. Het feest begon 's middags reeds, toen om twee uur de zg. feeëntrein uit Amsterdam arriveerde met de dames van de adelborsten. Het pro- IN ZAANDAM, waar in een gebouw aan de Hogendijk een soos voor oudere mannen in gebruik werd genomen, stonden die mannen eerst op tochtige hoeken, pratend over de dingen van alle dag, of in het warme postkantoorachter de grote ruiten naar buiten kijkend. NU IS DAT ANDERS. De ouden van de straat. Er is warmte, geze hcid, er is koffie; de kaarten komen c-p tafel en de leesportefeuille ir groot. Dames verzorgen dit belangeloos. WAAROM buiten blyren als het binnen goed is? Hier zijn de mannen aan het kaarten. (Foto's Jonkhert). gram ma bestond uit militair» de monstraties, afgewisseld door schet sen e.d. Voorts verleende de Mari nierskapel medewerking. Er zal verder een thé dansant worden ge houden, dat bezocht zal worden door de gastheren en gastvrouwen van de dames van de adelborsten. Dit thé dansant zal tenslotte over gaan ln een groot avondfeest. Schepen naar Australië en Brazilië Bijna een jaar na het vorige is weer een sch'p met emigranten naar Australië vertrokken Ook nu was het de „Volendam" van de HollandAmerika lijn. Dit schip zal, gecharterd door de re gering, 1560 personen naar hun nieuwe vaderland vervoeren. Onder de opvarenden bevinden zich ongeveer 200 Joodse emi granten, voor het merendeel sta- tenlozen en enige Polen en Tsje- Het Braziliaanse marinevaar tuig ,£>uque de Caxias" is te Rotterdam aangekomen. Het schip heeft voornamelijk Duitse emigranten aan boord, die zich te Hamburg hebben ingescheept zich in Brazilië gaan vestigen. Er zullen nog een 120 Neder landse emigranten aan boord gaan, waarna de „Duque de Caxias" weer zee zal kiezen. chen. Zij gaan onder auspiciën van „The American Joint Distri- bution Comittee", dat voor meer dan honderd hunner in de kosten van overtocht heeft bijgedragen. Dit comité heeft tevens de gehele overtocht voor deze mensen gere geld. De overige emigranten zijn zo goed als allemaal Nederlanders uit alle provincies: zeer vele beroepen zijn vertegenwoordigd. Vooral zijn ar echter veel boeren, chauffeurs en bankwerkers. In tegenstelling tot de vorige reis staan er thans heel weinig complete gezinnen te boek. Veelal zyn het allecnreizen- de mannen in de leeftijd van 25 tot 40 jaar, die een nieuwe toe komst willen opbouwen. Onder het getal van 1500 passagiers zijn ook begrepen enkele Belgen, Li- thauers en Denen, alsmede tien Australische burgers, die naar hun land terugkeren. De inscheping geschiedde onder toezicht van de Australische immigratie-officier, lt-col. Stoyles, die de landverhui- ers met raad en daad terzijde staat. William O'Dwyer. de burgemees ter van New York. zal Dinsdag in Floriia ir. het huwelijk treden met de modeontwerpster Sloan Simpson. 0'Dwver. die zondtr een cent op zak ais immigran'. in de Ver. Sta ten kwam, was achtereenvolgens kolensjouwer, stoker, stucadoor, barman politieagent, rechter, ge neraal en burgemeester Het grootste drijvende dok, dat sinds de oorlog in Duitslnnd gebouwd is, is in Hamburg te water gelaten. Het is bestemd voor Griekenland. Het dok was in aanbouw toen Duitsland capituleeide en het werd aan Amerika toegewezen als oor logsbuit In Tiel werd de vijftig ste Finse school, die in ons land werd gebouwd, in gebruik geno men Vijfhonderd Duitse meisjes werken op het ogenblik in de Twentse textielfabrieken Giste ren stonden op de Bossche vee markt 3051 stuks vee. Dat was een record en deswege werden de (kleine) glazen geheven. Door de boeren Met de overdracht van het gebied Solo aan de republiek Indonesia zullen de suikerfabrie ken Tjolomadu en Tasikmadu in dat gebied weer ajn het werk gaan onder supervisie ;'an de republi keinse legering. K uppie: gevalt U deze voorpagina ook zo goed?" Zaterdag 17 December 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder": Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand 3.65 per kwart. bij*vooruitbetaling Advertenties 14 et per Mm., familieberichten 18 cents. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur: J. v. Zoonen I Bureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht J Tel. K2200 3971 5e JAARGANG Nr. 1772

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1