Ikmaatiief N.-HOLLANDSE VANDAAG OVER EEN WEEK DE OVERDRACHT? Afkeer van Irak oorzaak van staatsgreep De regering in Indonesië Naar het licht 5e. JAARGANG Nr. 1774 1WI Dinsdag 20 December 19^ Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder": Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f0.30 per week f 1.25 per maand f3.65 per kwart bij vooruitbetaling Advertentie* 14 ct per Mm., familieberichten 18 cent*. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur: J. v. Zoonen I Bureau: Eldderatraat, hoek Oudegracht I Tel. K 2200-3971 Laatste rondeEersfe Kamer: T^e Eerste Kamer is Maandagavond begonnen met de souvereiniteits- overdracht aan Indonesië. Waar de senaat 50 leden telt, zijn voor- aanneming tenminste 34 stemmen nodig. Men neemt aan, dat dit aan tal bereikt zal worden. Alleen de K.V.P., P. v. d. A. en V.V.D- komen tot 34 zetels, en bovendien is er dan nog de C.H.U., waarvan som mige leden zullen voorstemmen. Drie leden, van wie vaststaat dat sij zullen tegens emmen (één A.R. en twee C.P.N ontbraken gister avond op het appèl. Bij de eindstemming zullen allen echter wel weer aanwezig zijn. Prof. Anema (A.R.) opende Maandagavond de rij van sprekers. Hij •ntkende, dat er zg. utiliteitsredenen zijn om bet wetsontwerp te aan vaarden. Ook in de Eerste Kamer zal spr's partij en bloc tegenstem men. Prof. Moolenaar (V.VJ).) 'en mr. Kol ff (C.H.F.) namen de houding aan van hun partijgenoten in de Tweede Kamer. Zij op perden bezwaren, doch waren bereid de verklaringen van de rege ring af te wachten. Daarbij deelde mr. Kolff in eerste termijn al mee, dat de bedenkingen voor sommige van zijn eollega's niet onoverko melijk waren. Mr. Jonkman (P. v. d. A.) steunde uiteraard de overdracht en de heer Van Santen (C.P.N.) was er fel tegen. Waar het voor de hand ligt, dat de argumenten van de fracties de selfde zijn als in de Tweede Kamer, volstaan wij met deze medede lingen. De regering zal vandaag antwoorden. De tribunes waren weer overvoL Buiten het gebouw hieven 's nachts, toen de vergadering uitkwam, velen spreekkoren aan om te demonstreren voor de minderheden. „Ambon, Timor, Minahassa. klonk het luid. Geeft ook de Eerste Kamer haar fiat aan het wetsontwerp, dan zal Koningin Juliana daags na Kerstmis in het paleis op de Dam de souvereiniteit overdragen aan de Indonesische delegatie. Intussen is te D jogja de eerste regering van de Vei Staten van Indonesië al beëdigd. De zaken ver lopen daar vlot. Het kabinet telt 5 leden uit- kringen van de B.F.O en 11 uit Republikeinse kringen. Hier is de officiële lijst: Minister-president: drs. Moh. Hatta; Buitenlandse Zaken: Moh. Hatta (ad interim); Binnenlandse Zaken: Anak Agung Gde Agung; Defens'e: de Sultan van Djokja; „\$.te.ke.6tje.s" Leuke bezigheid Huize Criticaster wordf door een nieuwe plaag geteisterd. M'n oudste zoon spaart voet balplaatjes. Dat zijn portretten van Neêrlands bekwaamste bal len trappers, die enige midden standers bij aankoop van een bepaald bedrag aan hun klan ten cadeau doen. Natuurlijk een aardige reclame van die mensen, maar ze hebben waar schijnlijk niet gedacht aan de reacties, die ze met hun service bij de lieve jeugd hebben opge roepen. Deze reacties brengen hele huisgezinnen aan de grens van de waanzin. Zoals gezegd, zoon nummer één spaart die dingen ook. Hij gaat bij wijze van spreken met Terlouw naar bed en staat met De Vroet op. Hij sleept ze over al mee naar toe. Het vervelende is, dat de bloem van onze voet balgemeenschap er in zijn broekzak zienderogen op ach teruit gaan. Clavan en Timmer mans mogen tegen Denemarken niet in glorieuze vorm hebben gestoken, als de heer Herberts beide Hagenaars nu zag, zou den hem de tranen in de ogen springen. Dit alles zou nog te dragen zijn als de kleine ver zamelaar niet de hele familie met z'n hobby lastig viel, maar dat doet hij wel. Zolang hij be neden is kom ik niet meer aan kranten lezen toe. En ik krrjg de moeilijkste problemen op te lossen, zo van: „Pappa, wie is beterder* Janzen van Zwarte- meer of De Boer van Storm vogels?". Ik durf daar bijna geen antwoord op te geven, want ik wil noch de een noch de ander tekort doen. Je weet nooit hoe je die knapen nog te gen het lijf kan lopen. Zaterdag had m'n spruit een beste dag. Hoe hij 't 'm heeft geflikt zal wel altijd een raadsel blijven, maar hij heeft bij een vriend een dubbele Woltersum van Muntendam geruild voor..., Abe Lenstra. Ja zeker, voor Abe. Ik kan me bijna niet voor stellen, dat deze ruil op wettige wijze tot stand is gekomen, want zeg nu zelf, Abe voor een dubbeleWoltersum, het is niet te geloven. Zaterdag was de jonge Criti caster dus dol van vreugde, maar gisteren was hij niet te genieten. Hij is Piet Kraok Lwjt. nergens meer te vinden. De g-jeie man ligt öf ergens in de goot öf is in verkeerde han den gevallen. Ik treet niet icat erger w. Tot overmaat van romp is de verzamelaar gister avond met het hele Ned. Elftal (met Van RaaUe als invaller voor de zoekgeraakte Kraak) uif 2*« hed o cv allen. Een ver schrikkelijk tumult. Ja, 't is een leuke bezigheid met die voetbalplaatjes. Criticaster Zonder portefeuille: Sultan Hamid II; Justitie: Prof. mr. Supomo; Eco nomische zaken: .r. Djuanda; Ge zondheid: dr. Leimena; Verkeer en Waterstaat: ir. H. Laob; Financiën, mr. Sjalruddin Prawiranegara; So ciale Zfken: mr. Kosasih; Onder wijs: Abuhanifah; Godsdienstza ken: Kiai Wahid Masjid; Arbeid. Wilopo; Voorlichting. Mononuto, Zonder portefeuille: Rum. Vandaag zullen Pringgodigdo en Jahja, secretarissen van het Natio nale Comité van Voorbereiding, naar Nederland vertrekken in ver band met de voorbereidingen voor de souvereiniteitsoverdracht. Voor het overige wordt in Indonesië de beslissing van de Eerste Kamer af gewacht, doch aangenomen wordt, dat de Indonesische delegatie voor de overdracht der souvereiniteit V r ij d :t g van Batavia naar Am sterdam zal vertrekken. De sultan van Djogja zal de leiding hebben yan de delegatie, die te Batavia de regerlngsbevoegdhóden zal over nemen. Het overleg tussen de HVK en het Nationale Comité van Voor bereiding over de gang van zaken in Indonesië en in Nederland op de dag der souvereiniteitsoverdracht duurt nog voort. Voor wat de gang van zaïten in Nederland betreft, treedt de HVK op namens de Ne derlandse regering. De regering is toch gezwicht voor de aandrang van de Tweede Kamer: 7.jj zal de Ga- rantiewet voor ambtenaren Vrijdag aan de orde stellen. De heren jhr. mr dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rcsenthal, prof. dr. R. P. Cleveringa, prof. dr. W J. A. Kernkamp, di. A. Loudon, MOH. RUM Algemeen verwacht men dat Moh. Rum zal worden be noemd tot Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland. Het feit, dat hjj in het kabinet geen portefeuille heeft, wijst ook in die richting. prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl, prof. dr. J. V. Rijpperdi Wierdsma en jhr. mr. O. F. A. M van Nispen tot Sevenaer hebben gisteren aan de Eerste Kamer 'n adres gezonden, waarin 2ij aandringen op verwer king van de overeenkomsten ter Ronde-Tafelconferentie, omdat met name de verzaking van het zelfbe schikkingsrecht geschied zou zijn onder buitenlandse druk. Vakbondsleiders naar huis De dertien Nederlandse vakver- enig ngsleiders. die onder auspi ciën van de E.C.A. een rondreis door Amerika maakten om de Amerikaanse productiemethodes te besturen, vertrekken Woens. dagmorgen per vliegtuig naar Ne derland. Wisselend betcolkl Weersverwachting geldig tot Woensdagavond. Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Ma tige tot krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zondagavond omstreeks half tien Is een Dakota van de Belgische lucht vaartmaatschappij ^Sabena" met vier passagiers en een uit vier koppen bestaande bemanning te Aulnay-sous-bois, even buiten Parijs, tegen een kuis gevlogen en ontploft. De leden der bemanning en de passagiers, die bestonden uit twee Belgen, een Amerikaan en een Egyptenaar, kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde kort na het opstijgen van het vlieg veld J^e Bourget". De bewoners van het getroffen huis bteoen ongedeerd. Brandweerlieden dreggen naar de stoffelijke resten der slachtoffers in een vijver, waarbij het vliegtuig was terecht gekomen. Hoogovenpersoneel deelt in winst Het personeel van de Kon. Hoog ovens in Velsen, zal voortaan in de winst van het bedrijf delen. Het ontvangt voor elk procent dividend, dat de aandeelhouders krijgen, een half procent met een minimum van 2 procent en een maximum i 4 procent van het verdiende loon. Achttien jaar voor Von Manstein generaal Von Manstein is giste ren tot achttien jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens oor- Zig-zag over de wereld Y/oor de derde maal in zes maandèn heeft Syrië een staatsgreep be leefd. Ditmaal werd deze uitgevoerd door het leger onder bevel van kolonel Adib Sjisjakali. De hoofdstad Damascus is door het leger bezet, evenals het radiostation. De voornaamste reden van deze staatsgreep is wel, de op handen zijnde unie met Irak, waaraan het Parlement Zaterdag zijn goedkeuring had gehecht. De president van Syrië, Hasjen Atassi Pasja, die Woensdag jl. als zodanig was geko zen, kon gisteravond niet de eed afleggen omdat hij niet wel was. In de eed zullen de woorden: „te streven naar een Arabische eenheid" worden weggelaten. De stafchef Hennawi, volvoerder van de vorige staatsgreep, is met pensioen gestuurd. logsmisdaden. Waarnemers zijn ver rast over dit vonnis. De verwach ting was: vijf jaar. De veroordeel de werd bij het aanhoren van zijn vonnis bleek, evenals generaal Simpson, die het vonnis voorlas. Spanje: De 30-jarige herto gin van Segovia, sinds vier maan den gehuwd met Don Juan, de Spaanse troonpretendent, zal een echtscheiding verzoeken als haar man daardoor op de troon zou komen. Ch i n a: De nationalisten maken met veel vreugdebetoon bekend, dat de stad Koenming (prov. Joe- nan) is heroverd. Maar er komen ook berichten binnen over een massale vlucht van nationalistische soldaten over vreemde grenzen. Helsinki: De gematigd-socia listische regering van Finland heeft de plannen voor nationali satie van de voornaamste in dustrieën, zoals door de vroegere coalitie onder leiding van de com- munsten opgesteld opgeschort. H o n g a r ij e: Waar is vice- pramier Rakosi? Lange tyd is de machtigste leider der communis tische partij niet gezien, zelfs niet op de verjaardag der Bolsjiwisti- sche revolutie. F r a n k r ij k: Het debat over de belastingverhoging is gisteren begonnen. Hoewel het er voor Bi- dault somber uitziet, heeft hij toch nog een kans Kerstmis te halen! Het debat werd nl- weer uitge steld. DE NEDERLANDSE KOOPVAARDIJ OP DE WERELDZEEëN TIJ DENS DE OORLOG. De Nederlandse sleepboot brengt een vracht schip, dat door een vijandelijke onderzeeboot in de Atlantische Oceaan ts getorpedeerd, terug in veilige haven. Deze foto, die nog niet eerder m Nederland werd gepubliceerd, is vrijgegeven door de Parlementaire Enquete commissie. Huiseigenaren vragen huurverhoging Door de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren" is een adres gezonden aan de raad van ministers en aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Hierin wordt met de meeste klem ver zocht te willen bevorderen, dat, In dien de belastingherzieningsontwer- pen niet vooor 1 Januari kunnen zijn afgehandeld, de voorgestelde huurverhoging, voorzover het be drijfspanden betreft, zonder meer per 1 Januari zal ingaan. Voorts dat de woninghuren eveneens met ingang van 1 Januari zullen wor den verhoogd met dien verstande, dat alsnog zou worden overgegaan tot het tijdelijk verhogen van de subsidies op de levensmiddelen tot een zodanige omvang, dat ook voor de lagere huurklassen de tijdelijk stijgende spanning in de particulie re budgetten, voorzover recht streeks uit deze huurverhoging worde opgevangen. Fokker bouwt niet De Fokkerfabrieken spfeken be richten uit Londen over de bouw van Cornet- en Ghost-straalmoto- ren tegen. Morgen is er iets bijzonders, 'tGeen ik nu verklappen mag; Morgen komt, mét Koning Winter, Ook de allerkortste dag. Kom nu niet aan met protesten, Dat de herfsttijd later keert, Een-en-twintig: dan is 't winter Heb ik steeds op school geleerd. En heel spoed g gaan we stijgen, Uiterst langzaam naar 'het licht Met een optimistisch oogje Op het avondlicht gericht. Want zolang de vorst zal heersen. Wordt de avond minder kort, 'tGeen in ronde taal wil zeggen, Dat het tóch weer voorjaar wordt. Goed, er kan een sneeuwbui komen Met wat ballengooi-plezicr, Mogelijk wat ijs in sloten Voor wat dagen schaatsenzwier. Ook misschien wat felle hagel En wat regen, koud en nat, Maar zo waar als dit gedrukt staat Schiet straks weer de boom in 't blad- Dat is iets om te onthouden: 't Voorbeeld dat natuur ons geeft. Weet ook in de donk're dagen, Dat het licht nog altüd lééft, 't Leven kan soms winters- lijken, 't Leven brengt vaak kou en las*, Maar blijf toch nog optimistisch. Want de zon. die wint het vasi! JAN HOTTENTOT De Finse ambtenaren gaan staken als niet voor het einde van de week de eis tot loonsverhoging wordt in gewilligd Het gebeurde in een restaurant in Oost-Berlijn. Daar zette een musicus tien wijnglazen neer, maakte daar een xylophoon van en speelde en speelde de Duitse sof-mars „Wir fahren gogen Enge land". Hy moest het met een toon minder- doen toen hij een proteste rende politieman een glas naar het hoofd gooide. Nu speelt hij met wa ter en brood. Dat zal negen maan den duren. In St. Moritz werd een douanekantoor geopend ten be hoeve van buitenlanders, die de plaats bezoeken en die daar inplaats van aan de grens hun bagage kun nen laten nazien. Bij een brand in een boerderij in de Amerikaanse staat Michigan, kwamen vijf kinde ren om het leven. Op de oever van de Portugese rivier de Taag. werd de eerste steen gelegd van een honderd-en-tien meter hoog Chris tusbeeld. sjc Twee inbrekers gingen er vandoor met de kas van een bioscoop in Vlissingen. Een van die twee had de sleutel van de bios aan zijn broer ontstolen. Die broer werkte daar. Zij zijn al gegrepen, de dieven. Op de Westerschelde werd een aal gevangen van 50 pond. Die zeeslang was maar eventjes twee meter lang! In België wordt de belasting op het wegtransport verlaagd. De Franse filmspeler Noel Noel komt morgenavond in Amsterdam. De Bijzondere Raad van Cassatie hield de uitspraak aan in de zaak tegen Paul Kiés, voorma lig leider van de Troelstra-bewe ging. 4c In het politieposthuis Wes terstraat in Amsterdam werd een baby geboren. De moeder was op weg naar een kraaminrichting. 4c Mr. J. M. Elink Schuurman, secre taris van de heer Plesman,, pres.- directeur van de KLM, gaat per 1 Januari het bedrijf verlaten. 4c Uit een woning in Den Haag werd voor f 25000 aan juwelen gestolen. 4c J. A. Thoenes wordt hoo'dstationschef Nederland van de KLM. 4c Ook in Den Haag werd een baby in een politiebureau geboren. 4c Het secre tariaat van de UNO verzocht de Noord-Amerikaanse Esperantover- eniging duizend exemplaren te willen 2enden van de Esperanto- tekst van de universele verklaring ..De rechten van de mens Die bro chures zullen door de UNO over de wereld worden verspreid. 4c De he ren Wassenaar en Van Bronkhorst, twee planters in de buurt van Bui tenzorg, werden Zaterdag bij een overval op de onderneming gedood. 4: In Apeldoorn overleed mej, Schoch, directrice van de particu liere zaken van H.M. de Koningin. 4c Wegens gebrek aan orders wer den 60 van de 300 arbeiders tellende Arnhemse Sleepshelling ontslagen. 4c Een Engelsman is van plan vol gend jaar met twee medewerkers naar de Azoren te eaan om t ver loren land .Atlantis" te vinden. Hoe hij dat land moet vinden is nog cnbekend. Het land moet zo'n 11000 jaar geleden door een over stroming verdwenen zijn. 4c PALMPITDIEVEN GEARRESTEERD De Rijkswaterpolitie te Amster dam heeft drie mannen gearres teerd die ervan worden verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van anderhalve ton palmpitten. Deze palmpitten waren per zee schip aangevoerd. Zij zouden door een zolderschuit vervoerd worden naar Wormerveer, om daar te worden verwerkt. Op weg daar heen werd anderhalve ton over geladen op een zolderschuit, die langszij was gekomen. Dit trok de aandacht, reden waarom de Rijkswaterpolitie een onderzoek instelde. Het bleek, dat er een complot was tussen de schipper van de motorsleepboot, de voerder van de zolderschuit en een opko per. De laatste had een zolder schuit gehuurd en de palmpitten op klaarlichte dag afgehaald. Nog diezelfde avond slaagde de water- politie er in de twintig gestolen balen in een pakhuis terug te vin den. De drie mannen, die bij deze diefstal zouden zijn betrokken, werden gearresteerd. Prof. ir. Visser overleden In Wageningen ie Zondag over leden prof. ir. M. Visser, oud hoogleraar aan de Landbouwhoge school in de landbouwwerktuig- kunde, de afwatering van de bo dem en de polderbemaling. Te vens was hij oud-directeur van het instituut voor landbouwwerk tuigen. Prof Visser werd 5 De cember 1875 geboren te Nieuwe- Niedorp Na zijn studie was hij in de practijk werkzaam, vooral in Noordholland en hij nam zitting in vele commissies Dr was naspoelen Onzin In Amerika is een nieuw wasmiddel in de handel ge bracht, dat het overbodig maakt kledingstukken na het wassen na te spoelen. Kleding stukken, die met het nieuwe wasmiddel zyn gewassen, kan men direct aan de waslijn «e drogen hangen en strijken. Tol dusver moesten deze in schoon water uitgespoeld worden om de zeepresten te verwijderen. Het product, dat in de vorsn van witte korrels en onder de naam No-rinsesurf in de handel wordt gebracht, levert een heerlijk schuimend sop. Hot vuil blijft uit de kleren in het sop gesuspendeerd en alle vuil wordt uit de kleren verwijderd als deze door de wringer wor den gehaald. Met het nieuwe wasmiddel kunnen de huis vrouwen de gezinswas in de helft van de tijd en met ae helft van de moeite doen ais tot dusver, wordt door de fabri kant verklaard. Helsinki niet gedupeerd De gemeenteraad van Helsinki heeft van de 240.00u.000 mark, welk bedrag door het organisatie-comité van de Olympische Spelen 1952. die in de Finse hoofdstad zullen wor den gehouden, was aangevraagd, slechts 138.300.0.. mark toegewezen. De Sociaal-Democraten en de Communisten stemden tegen toe wijzing van de aangevraagde som. Het organisatie-comité heeft reeds medegedeeld, dat het besluit van de stad Helsinki geen invloed zal heb ben op de uitvoering van zijn plan nen. Nederlandse medicus uitverkoren Dr. G. G. J. Mettrop, geneeskun dig inspecteur van de volksgezond heid in algemene dienst, belast met de moederschapszorg en de kinder- hygiëne, is benoemd tot adviseur voor moederschapszorg en kinder- hygiëne bij de wereldgezondheids organisatie. Hij zal worden toege voegd aan de staf van het nabije Oosten met als standplaats Alexan- drië. Vrije handel in Araerikaantjes Met ingang van 2 Januari zal de handel in Nederlandse certi ficaten van dollareffecten (de zg. Amerikaantjes") geheel vry zijn.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1