Kerstmis in de aether Kerstfeest in andere landen KAPPIE In Langedijk zullen 178 woningen worden gebouwd EN HET MYSTERIE VAN DE IJSZEE Uitbreidingsplan Het uitbreidingsplan van de gemeen te omvat de bouw van 178 woningen met industriegebouwen. Een flinke oppervlakte be te tuinbouwgrond zal daardoor verdwijnen. Al is dit jam mer, als er andere belangen zijn, dié meer moeten worden gediend, dan möet dit worden toegejuicht. Een drietal organisaties aan Lange dijk hebben reeds grond aangekocht, maar geen ervan kan worden aange merkt als koper die straks een bedrijf zal gaan stichten, dat in de industrie sector thuis behoort- Men vraagt zich wel eens af, welke industrieën hier voor stichting in aan merking komen. En dan lijkt het ons toe, dat dit bijna uitsluitend die zul lea zijn, welke in nauw verband staan met de hier door de tuinbouw geteel de producten. In aanmerking daarvoor komen dan conservenfabrieken, waar onder we dan ook de zuurkoolfabrie ken betrekken. We geloven echter niet, dat de bestaande zuurkoolfabrie ken niet voldoende capaciteit bezitten om voldoende zuurkool te produceren. Van particuliere zijde verwachten we dan ook weinig aanvraag van bouw grond voor dit doel. Wel zou er voor het stichten van zo'n fabriek door de tuinders in eigen beheer aanleiding kunnen zijn Doch de animo schijnt daarvoo; ook nog niet e.-g groot te zijn, ondanks de gunstige factoren, die de nog vers in 't geheugen liggende geschiedenis met de witte kool voor de stichting van een eigen fabriek op leverde. We menen, dat de prijs voor industrieterrein op f 5.per vierkan te meter is gesteld. Alles is tegenwoor dig duur en dus de bouwgrond ook niet goedkoop. Maar wie een indus triegebouw wil stichten van enige be tekenis, heeft gauw een flinke opper vlakte nodig, zodat men alleen voor de bouwgrond een aardig kapitaaltje nodig heeft. Dan wordt niet vergeten, dat Lan gedijk tot het platteland behoort en dat de gunstige omstandigheden, die in aanmerking komen voor de vesti ging van bedrijven, hier niet in die mate aanwezig zijn, als daar, waar af en aanvoer van producten vaak met veel geringer kosten kunnen geschie den. Het zal er nu op aankomen, duide lijk te maken, welke industrieën hier levensvatbaarheid bezitten. Deskundi gen zullen de lijnen moeten uitstippe len. langs welke men zal moeten gaan om het doel te bereiken, welke men ct de uitbreidingsplannen heeft gesteld. Gemakkelijk zal dit o-i. niet zijn. maar het is meermalen gebleken, dat de moeilijkheden er zijn om ze te overwinnen. Zonde van de uien Donderdag waren de uien in ons dorp maar voor het oprapen. Ejn vracht auto, beladen met uien, in balen ver pakt. was die weldadige: blijkbaar waren enige zakken onder het rijden los geraakt, waardoor de uien op straat terecht kwamen, die er dicht mee was bezaaid. De chauffeur had daar begrijpelijkerwijze niets van ge merkt en heeft de dure uien, als gol den het pepernoten van Sinterklaas voor de Zuidscharwouder. jeugd ge slrooid. Als de chauffeur zijn vracht heeft afgeleverd, zal de ontvanger intussen een flink manco te constateren hebben gehad. ZATERDAG 24 DECEMBER Hilversum I, 301 meter, VARA: 7 tl. Nieuws, 7.18 u Gram., 8.30 u. Nfieuws 8.43 u. Gram.. 9.03 u. NBC Symph. Orkest. VPRO: 10 u. Tij delijk uitgeschakeld, 10.05 u. Mor genwijding, VARA: 1020 u. Kerst mis, 10.35 u. Uitz. v. d. Arbeiders in de continubedr., 11 u. Gram. mmv Will Glahé, 11.20 u. BuitenL week overzicht, 11.35 u. Cello en piano, 12 u. The Ramblers, 12.30 u. Land en tuinbouw, 12.33 u. Platteland, 12.38 u. Orgelspel, 12.55 u. Kalen der. 1 u. Nieuws, 1.15 u. Promena de Orkest, 1.50 u. Trio XYZ, 2 u. Het> Nederl. lied, 2.20u. Vincentino, 2.50 u. Krediet op Aljoarsoavend, 3.15 u. Fragm. uit The Messiah, 4 u. Van de wieg tot het graf, 4.15 u. Ama teurs zetten hun beste beentje voor, 4.45 u. Sportpraatje, 5 u. Schijven- schouw, 5.25 u. Om en nabij de twintig, 5.50 u. Nieuws. Hilversum II. 415 meter, KRO: 7 u. Nieuws, 7.15 u. Morgengebed. 3 30 u. Nieuws. 8.40 u. Maria ter ere, 8.50 u. Gram., 9.03 u. Moeders wil Is wet, 9.35 u. Concert, 10 u. Klein, klein kleutertje. 10.15 u. Gram., 11 u De Zonnebloem, 11.45 u. Om roep vrouwenkoor, 12 u. Angelus, 12.03 u. Lunchconcert door Amuse mentsorkest olv KL van Beeck, 12.55 u. De Zonnewijzer, 1 u. Nieuws. 1-20 u. Omroep-Kamerorkest, 1.50 u. Di lettanten musiceren, 220 u. Als de speerrepen op zolder gaan, 2.35 u. Het Barend Rendenkoor, 3.05 u. Kroniek van letteren en kunsten, 3 40 u. Folkloristisch Kerstprogr., 4 u. Het Symphonetie-Orkest, 4.39 u. De schoonheid van het Gregori aans. 5 u. De Wigwam. 's AVONDS: Hilversum I, 3öl meter, VARA: 6 u. Regeringsuitzending, 7 u. Ar tistieke staalkaart, 7.25 u. Prepa- paganda-toespraak. VPRO: 7.30 u. Vandaag wordt Henriëtte Roland Holst—v. d. Schalk 80 jaar, 7.45 u. Regeringsuitzending. VARA: 8 u. Nieuws, 8.05 u. Dingen van-de dag, 8.12 u. VARA-varia. 8.15 u. The Ray Ellington Quartet, 8.45 u. Soc. commentaar. 9 u. Mijmering bij een melodie, 9.30 u. De zachte krachten zulien zeker winnen. 10.20 u. Paul Godwin e_a., 10.45 u. Grootvader Witschka. 11 u. Nieuws, 11.15 u. Gram.pl. verzoekprog., 11.40 u. Kerstnacht Hilversum II. «15 meter, KRO: 6 u André de Raaff en Jacq. Schutte. 6.15 u. Journalistiek week overzicht. 6.30 u. Orkest zonder Naam. 7 u. Nieuws, 7.15 u. Actua liteiten, 7.25 u. Kath. 'thuisfront overal, 7.30 u. Zangrecital 7.45 u. •Avondoverdenking, 8 u. Nieuws, 8.03 u. De gewone man, 8 12 u. Gram.pL, 8.15 u. Lichtbaken. 8.40 u. Kern programma, 8.55 u. Het nieuwe lied. B.4Q u. Volksliederenkwartet, 10 u. Een voor allen, 10.05 u. Kareol Sep tet, 10 35 u. Opening van het Hei lige Jaar, 11 u. Nieuws, 11.15 u. Kamermuziek van J. S. Bach, 11.45 u. Kerstliederen. 11.55 u. Klokken gelui, 12 u. Pontlficala nachtmis. le KERSTDAG Hilversum I, 301 meter. VARA: 8.18 u. Zingende torens, 8.30 u. Gi- nette Neveu, 8.50 u. Meisjeskoor, 9.15 u. Men vraagt9.45 u. Geestelijk leven. VPRO: 10 u. Kerst mis, 10.30 u. Kerkdienst. AVRO: 12 u. Omroepkamerorkest, 12.30 u. Zondagclub, 12.40 u. Kerstliederen, 1.20 u. Kerstklokken. 1.35 u. Musi- corda, 2.05 u. Boekenhalfuur, 2.30 u. Weihnachtsoratorium. 4.10 u. Film- praatje, 4.25 u. In Holland staat een huis, 4.50 u. Sportrevue. VARA: 5 u. Stem des Volks. 5.20 u. Rondom de Kerstboom, 6 u. Voor de strijd krachten. IKOR: 7 u. Luisterclubs opgelet! AVRO: 8.05 u. Hugo de Groot en AVRO-orkest, 8 30 u. Her sengymnastiek, 8.55 u. Jan Smeter- lin speelt, 925 u. Melodie voor U, 10.05 u. 'g Levens speeltuin. 10.35 u. Uit het vergeetboek, 11.15 u. Ter ere van Chopin. Hilversum II, 415 meter. NCRV; 7 u. Uit hoge hemel daalt Hij neer. KRO: 8.15 u. Kerstliederen, 8.30 u. Hoogmis. NCRV: 9.45 u. Muziek vereniging. IKOR: 10 u. Kerkdienst. NCRV: 12 u. Hemelse harmonie. KRO: 12.15 u. Apologie, 12.35 u. KRO-strijkorkest, 1.20 u. Keratlie- derenprogramma, 1.45 u. Uit het boek der boeken. 2 u. Kamermu ziekprogramma. 2.35 u. Opening van het Heilige Jaar, 3.20 u. Kerstmati- née (Collegium Musicum Axnstelo- damense Kerstpoëzie, Harpspel, Kerstgedichten. Collegium Musi cum vervolg). 4.30 u. Vespera. NC RV: 5 u. Kerkdienst, 6.30 u. Vocaal kwartet, 7.15 u Kent gij Uw bijbel? KRO: 8 u. Kerstviering in Indone sië, 8.10 u. De gewone man 8.15 u. Kerstprogramma: De zilver vloot Volksliederen „En zij wonen onder ons" Musica Sa- cra, 11.15 u. Bij het licht der kaar sen. MAANDAG. Se KERSTDAG Hilversum I, 391 meter. VARA: 8 u. Nieuws. 8.18 u. Kerstconcert, 9.25 u. Jo Sternheim draagt voor, 9.45 u. Pastorale de NoëL VPRO: 10 u. Toespraak door dr. J. C. A. Fet- ter, 10.15 u. Koorzang, 10.30 u. Kerkdienst, voorganger ds. C. D. Moulyn, N.H. pred., 11.45 u. Orgel concert. VARA: 12 u- Metropole orkest, 12.33 u. Gevraagde gramo- foon platen, 13 u. Nieuws, 13.15 u. Nederlanders in Indonesië en Ca nada wensen hun familieleden ge lukkig Nieuwjaar. 13.45 u Jan Cor- duwener. 14 u. Radio Philharmo- nisch orkest, 15.05 u. Uit duister verleden naar lichtend verschiet, uitzending bijeenkomst Hum. Werk gemeenschap in P. v. d. A., 16.30 u. Cabaretprogramma, 17 u. Sport. 17.05 u. Melachino-orkest, 17.15 u. Kerst liederen door patiënten van het Ned Sanatorium te Davoa, 17.43 u. Kerstfeest en Nieuwjaar ondei de tropenzon. 18 u. Strijdkrachten, 19 u. Klankbeeld over emigratiemoge lijkheden, 19.30 u. Ital. strijkkwar tet, 20 u. Nieuws, 20.05 u. Franse en Ital. chansons, 20.40 u Accor- deonspel, 20.55 u. Zevenmaal Kerst mis. hoorspel 21.45 u. Paul Godwin Sextet, 22.15 u. P.S. Actuele kant tekeningen, 23 u. Nieuws, 23.15 u. Kwartet Sem Njjveen, 23.30 u. Th» Ramblers, 24 u. Sluiting. MAANDAG, 2e KERSTDAG Hilversum H. 415 meter. NCRVc 8 u. Nieuws, 8.15 u. Beiaardconcert, IKOR: 8.30 u. Vroegdienst. KRCk 9 30 u. Nieuws, 9.45 u. Sonate in a. kL t. G. F Handel 9.55 u. Inleiding Hoogmis. 10 u. Hoogmis, 11.40 u. Omroepkamerorkest. NCRV: 12.13 u. Orgelconcert, 12.50 u. Kerstliede ren van Ned. Protestantse compo nisten, 13 u. Nieuws, 13.15 u. Ons hart is bij hen. 14.15 u. Sweelinck- kwartet, 14.40 u. 's Konings her berg, Kerstspel, 16 u. Cantate No. 40 van J. S. Bach, 16.30 u. Jeugd- Kcrstprogramma, 17.30 u. Concert- gebouw-Koperkwartet, 17.45 u. Jo Vincent (Gram.pl.)18 u. Amster dams Kamermuziekgezelschap. 18.45 u. Kerstliederen van Herman Nie- land, piano, 19 u. Nieuws, 19.15 u. NCRV-leeslamp, 19.30 u. Voorspel: Die melstersinger von Nürnberg (Gram.pl.), 19.40 u. Radiokrant. 20 u. Nieuws, 20.05 u. Kerstconc. uit Westminster Abbey, 20.55 u. Hol lands strijkorkest, 21.25 u, 't Kerk venster, 21.35 u. Kerstoratorium, 22.45 u. Avondoverdenking. 23 u. Nieuws, 23.15 u. Avondconcert iGram.pl.), 24 u. Sluiting Nekolova niet meer naar Tsj.-Slowakije - De achttien-jarige Tsjechisch», cunstrijdster Jirina Nekolova, die >rorig jaar bij de wereldkampioen-, schappen kunstrijden te Parijs de vierde plaats bezette, heeft be-, sloten niet meer naar Tsjecho-Slo* v.akije terug te keren. Zij ver klaarde, dat de toestanden in, het huidige Tsjecho-Slowakije, onverdraaglijk waren voor dege nen, die geen blijk gaven vaa pro-Russische sympathieën. Zelf®| bij schaatswedstrijden werden vaak, partijdige belissingen genomen en daarom had zij besloten het voor*; beeld van haar landgenoten, Drobny en Cernik, de bekend» tennisspelers, te volgen. Jirin* Nekolova, die vorige jaar ook op de Hoky te Den Haag enkele de monstraties gaf, verblijft momen teel voor training in Londen. Qver de ganse wereld hebben de volkeren zich weer opgemaakt voor het Kerstfeest. Merk waardig genoeg wordt het juist in die landen, dia vaak onnadenkend heidens en on-Christelijk wor den genoemd, met heel wat meer religieus ritueel en traditie gevierd dan elders, waar de godsdien- •tige betekenis soms voor een groot deel wordt Verdrongen door het „alleen-maar-pret-maken". Accra bijvoorbeeld, aan de West-Afrikaanse Goudkust, heeft meer dan 300 kerken, maar niet meer dan 25 geestelijken. Gevolg is, dat slechts een klein deel der inboorlingen, die Christus' ge boorte willen herdenken, een geestelijke in zijn midden kan hebben. Wij ontmoetten qnlapgs een «endeling, die vertelde hoe hy een paar jaar ge leden Kerstmis had beleefd in een dorp aan de Go'idkust. „Het was gebruik, dat ik bij mijn komst in het dorp myn opwachtig maakte bij het dorpshoofd," «ei hij. „Maar zo'n ontvangst is geen blote formali teit en ik moest me laten overhalen om aan het Kerstdiner deel te nemen. Dat Kerstdiner brengt me nog het water in de mond, als ik er aan terug denk. Er waren grote potten dampend vlees, eieren en fruit in overvloed. Deze negers van „donker" Afrika waren verlicht genoeg om de be tekenis van Kerstmis te begrijpen. Hun kleine kerk, het lelijke uiterlijk liefdevol bedekt door het halfduister van de vallende schemering was van binnen schitterend ingericht. Zoldering en wan den waren geheel met vlechtwerk bedekt en ver levendigd met Kruisstaties en andere schilderin gen. In een hoek stond een Kerstkrib opgesteld; de figuurtjes waren door negerinnen vervaardigd. De volgende dag werd een pelgrimage georgani seerd naar een naburig dorp. dat en thee. De pap wordt vaak van geen kerk bezat en daar werd toen hetzelfde bord als de vis gegeten en een godsdienstoefening in de open is waarschijnlijk ook in dezelfde lucht gehouden. De zwarte Christe- pan gekookt, maar dat deert noch een in de nederzettingen aan de de eetlust, noch de Kerstsfeer. Goudkust moge men voor achter- Kerstbeelden uit China Hierboven een Kersttaart, die de Christenen elkaar zenden. Beneden een ere- poort ter gelegenheid van het Kerst- Seest opgesteld. lijk houden, zij vieren Kerstmis met een grote godsdienstige bezieling. Ik ben er zeker van, dat met iedere Kerstmis in Joekwa de engelen eingen," aldus besloot de zendeling. Zendelingen m net niet-Christelij- fce China zorgen, dat zij hun toe- fiirina en Hollywood Tn Birma zijn zendelingen tot de nclusie gekomen, dat het beste iddel om dc eenvoudige, maar ■uwige waarheid van de Kerst- löodschap uit te dragen een toneel- Chinezen stuk k. Zij spelen hun stuk o.a. in de kraamkliniek van Padaw, waar het gehoor zowel uit Christenen als koorder, niet te Wel ineen, te ver- Boeddhisten bestaat en in het dorp werken geven door hun de diepste betekenis en de diepste geheimen van het Christendom te openbaren. Zij organiseerden feestavonden, die doorgaans beginnen met het altijd populaire thema van het Chinese blijspel: het huwelljksdilemma. Daar ta dan de koppelaar, wiens plan hem in allerlei dwaze situaties ver wikkelt, maar die, vóór het doek valt, er toch nog net in slaagt tot ten happy ending te komen. Dan gaat het feest voort. Confe renties, buiksprekers en acrobaten tonen hun kunnen. De bezoekers, Eingyi, vier kilometer van Tsjong Wa, waar een openluchttheater wordt ingericht en rieten matten worden uitgespreid, waarop de toe hoorders kunnen zitten. Tegen de tijd dat ons Kerstfeest voorbij is, maken andere volken zich juist gereed voor de viering. In het Spaanse Baskenland bijvoor beeld wordt het feest gehouden op 6 Januari, de datum waarop men aanneemt, dat de Drie Ko ningen in Beth- lehem arriveer den om er hun schatkistjes met goud, mirre en wierook aan het Hoe niet en wel OETER ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Voor hen, die bet doden van dieren een afschu welijke gedachte vinden, even dit: wij achten het beter goede voor lichting van de zijde van de Die renbescherming te geven dan niets te laten horen met de gevolgen vandien: Want telkenjare bereiken het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren uit alle delen van het land kiachten, dat kleine dieren, als b.v. p.uimvee en konijnen, op vaak afschuwelijke wijze worden ge dood. Ook zijn gevallen bekend, dat konijnen levend werden gevild en kippen dito werden geplukt. Dierenbescherming vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat men feest kan vieren en met name het gro te Vredefeest van Kerstmis, wan neer men van te voren een derge lijke executie aan weerloze dieren heeft volbracht of heeft laten vol brengen en dan nog wel door kin ij deren. Er zijn in ons land verschil lende abattoirs, waar men voor «eer geringe prijs de dieren kan laten slachten en het vlees wordt dan ook nog door deskundigen ge keurd. Men kan zich uiteraard ook voor het slachten van dieren ver voegen bij bonafide poeliers. Wenken voor het pijnloos doden van kleine huisdieren formuleert de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren als volgt: De instrumenten voor het slach ten (mes, hakmes, bijl) moeten •cherp en zonder scharen (schaar den) zijn. Is bedwelming onmoge lijk. dan zorge men er voor, dat na de halssnede de kop niet naar be neden hangt. Zolang bloed in de hersenen is. leeft en voelt het dier. Bij een opgerichte kop, waarbij de snijwond van de hals naar beneden ligt, sterft het dier spoediger, daar het bloed dan uit de hersenen kan afvloeien. Gevogelte: Waar de kopvorm het toelaat, bedwelme men door een krachtige slag met een houten hamer, op de door een tafel ge steunde kop en snijde daarna dit lichaamsdeel af. Voor grotere vo gels als ganzen, verdient het aan beveling, deze van te voren zo ln een zak te doen, dat alleen de kop er uit steekt. Is bedwelming onmo gelijk, dan snijde men met een scherp mes snel de kop af. Vissen: Men bedwelme met een krachtige slag op de door een vaste onderlaag liggende kop en snijde dan dat lichaamsdeel af, Wanneer de vis bestemd is om met de kop te worden opgediend, dan snijde men na de bedwelming de wervelkolom achter de kop door. Pas daarna mogen vissen worden ontschubd. Alen: vatte men aan met een droge doek en behandele ze overi gens als andere vissen. Nooit legge men ze levend in zout of azijn en nimmer mag de huid eraf worden getrokken, ais ze nog levend zijn. Schaaldieren: Kreeften, krabben en garnalen dompele men onder in kokend zout water en houde ze ondergedompeld tot ze levenloos zijn. Met het oog op de afkoeling van het water neme men niet teveel tegelijk in een pan of ketel. Nooit mogen ze met koud of lauwwarm water worden opge zet. Pas na de dood mogen, waar nodig, de ingewanden worden weg genomen. K o n ij n e n: Konijnen houde men in de lendenen vast, zodat het hoofd naar beneden hangt en geve dan met een stevig stuk hout, bijv. een niet te lichte hamersteel, een krachtige verticale slag op het ach terhoofd achter de oren. Daarna late men ze verbloeden. Wanneer men geen routine heeft, wende men zich, zoals gezegd, tot een te goe der naam en faam bekend staande poelier of tot het Gemeentelijk abattoir. Kerstboodschap van de Koningin H.M. de Koningin zal Vrijdag avond 18.15 uur over beide radio zenders een Kerstboodschap rich ten tot het Nederlandse volk. FILMAVOND TEN BATE VAN HET JEUGDWERK Beemster. Zondag werd in het verenigingsgebouw ln Westbeem-j ster het Franse filmwerk „Meneer Vincent" vertoond. In deze zeer goede film ziet men de scherpe contrasten tussen rijk en arm en; de slechte toestanden onder arm-, aten, wier leed „Meneer Vincent als priester, met behulp van enige liefdadige rijke dames en zusters probeert te verlichten, hetgeen hem ook vaak gelukt. Ook komt in deze film zeer goed naar voren het te kort aan geestelijken en do zeer slechte sociale toestanden ln Frankrijk. Deze avond, die ten bate was van het Jeugdwerk, mocht zich in een! goede belangstelling verheugen en- werd verzorgd door een kapelaan van Volendara, die met zijn eigen filmapparaat de beelden zeer gosi op het doek projecteerde. voor negentig procent niet-Chris- tenen, schudden van het lachen Pas •Is zij aldus in de stemming en op hun gemak zijn gebracht, komt de quintessence van de avond: het Kerstspel. Na afloop krijgt iedere bezoeker een cadeau, bestaande uit «en zakje pinda's of meloenpitten. Eskimo's Kerstmis onder de evenaar, in de moordend hete zonneschijn cn bij temperaturen van boven 90 graden ï'ahrenheit in de schaduw, vormt Wel een scherp contrast met Kerst mis onder de Poolcirkel, tussen de Iglo's der Eskimo's. Eskimo's die tot het Christendom zijn overgegaan, trekken op Kerstdag naar het naast bij zijnde missiehuis, waar zij een maaltijd krijgen voorgezet van ge kookte vis, pap, broodjes, biscuits Kindeke aan te bieden. Maar een vo gelvlucht over de Kerstviering ln vele landen zou niet volle dig zijn, wan neer het exoti sche feit onver meld bleef, dat de filmsterren van Hollywood op ieder Kerst feest elkaar ce- deaux geven tot 'n gezamenlijk» waarde van 12.000.000 dollar. dreef, en zijn ogen waren in ont zetting op de vreselijke walvis ge richt, die steeds dichterbij kwam Kappie stond krom aan het stuurrad, maar het was al te laat De walvis deed, toen hij vlak bij was gekomen, zijn muil open en de „Kraak" en de kajak mst Oet verdwenen er in alsof ze vuiltjes waren. Door deze gebeurtenis kreeg de „Kraak" een ontzettende schok, met het gevolg, dat llapple als 'n veertje van de brug werd gelicht door de lucht suisde en toevallig precies in de kajak van Oet te recht kwam. Dit was veel meer geluk dan wijsheid, en Kappie was zo van de wijs, dat hij er niets van begreep en ternauwer nood merkte, wat er precies ge beurde. 18. De baron holde naar zijn harpoenkanon en de maat zat gillend en schreeuwend in het kraaiennest met zijn armen te zwaaien. „Help!" riep hij. „Ik hib nooit iets lelijks gedaan dit verdien ik niet! Ik ben geen muisik ben een eerlijk zee man!" Oet was in zijn kajak gespron gen, die nu naast de „Kraak"

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 7