N.HOLLANDSE PERS 194S £)e C WEERT RUSLAND INDONESIË MET ZIJN VETO? Het jaar 1950 Geruchten over koning Faroek's huwelijk ontkend Gaan wij vijftien eeuwen terug met het klimaat? Jk JAARGANG No. I7H1 Donderdag 29 December 1^49 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder": Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f0.30 per week f 1.25 per maand f3.65 per kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per Mm., familieberichten 18 cents. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht Tel. K 2200-3971 De toelating tot de Ver. Naties: "Vele afgevaardigden bij de Ver. Naties hebben de vrees uilgesproken dat een verzoek tot toelating van Indonesië tot de Ver. Naties zal worden getroffen door een veto van Rusland. Reeds staat vast, dat tenminste negen leden van de Veiligheidsraad de toelating zullen steu nen, doch voor de meeste waarnemers is het even duidelijk» dat de Sowjet-Unie zich ten sterkste daartegen zal verzetten. Deze mening ba seren zij op het feit, dat de Sowjet-Unie tweemaal haar veto uitsprak over een resolutie van de Veiligheidsraad, waarin de overeenkomst tussen Nederland en de nieuwe Republiek met vreugde begroef werd. DE UNIE WERKT REEDS TJET eerste overleg in Unie-ver- band tussen Nederland en In donesië op het gebied van het bui tenlandse beleid heeft reeds plaats gehad. Dit overleg had in de eer ste plaats betrekking op de kwes tie van de erkenning van de rege ring van Mao Tse Tung in China en voorts op de de-jure erkenning van Israël. Dr. Hirschfeld Heeft, gekleed in Ambassadeursdracht, president Sukarno zijn geloofsbrieven over handigd. Er waren over en weer hartelijke toespraken. De Hoge Commissaris, die vroeger reeds vijf jaar in Indonesië werkte, zei o.a.; „Het verleden is begraven, heden planten wij het zaad van de toekomst, moge de samenwerking tussen onze volkeren rijpe vruch ten dragen voor beide." De Ver. Staten nebben Indonesië nu ook erkend. Merle Cochran js benoemd tot eerste ambassadeur. Truman heeft een verklaring afge legd over de souvereiniteitsov^r- dracht, die vleiend was voor Ne derland en Indonesië beide. Ook Zwitserland, Portugal, Egypte, China (nationaal) en België heb ben de -R.I.S. volledig erkend. Sumitro, gezant te New York, belast met economische en finan ciële aangelegenheden, verklaarde tegenover de Amerikaanse pers, dat er een. bilaterale handelsover eenkomst is tussen Nederland en de R.I.S. De Nederlands-Indone sische handel zal echter altijd on derhevig zijn aan concurrentie. Amerika is tot dusver voorzichtig geweest met het investeren van kapitaal in Indonesië wegens de onzekere politieke toestand. „Doch Eindelijk rust Het Sullivan-Mysterie van Paul Vlaanderen is gelukkig opgelost. Ik heb na de uitzen ding van de laatste episode voor het eerst seaert vele weken weer eens rustig geslapen. Nachtmerries heb ik gehad aan de lopende band, en altijd wa ren er brillen bij. Gewone ui lenbrïllen, die m\j te lijf wil den en ernstige pogingen in het werk stelden mij met hurt ..stekers'' te doorboren. Badend in het zweet werd ik dan wak ker, steeds maar gillend: „Ga weg, ga weg!", hetgeen hele maal niet hartelijk klonk voor Criticasterse. Enfin, dat leed is nu gele den. Wat heeft die Vlaanderen het anders weer prachtig opge knapt en wat is er geschoten. De bloedspatten zitten bij mj aan het behang, maar m'n toe stel heeft de vele schoten uit stekend verwerkt. Geen blusje er af, het schijnt wel van ste vige makelij te zijn. Zoiets moet je echt treffen. Weet U eigenlijk precies hoe veel doden er bij dit spel geval len zijn? Hel zijn er in ieder geval heel wat. In het begin ben ik gaan zitten turven, maar toen neef Jan, propagan dist van de Vereniging voor Lijkverbranding, op bezoek was en bij ieder schot uit de luid spreker zat te slikkebekken, ben ik de tel kwijt geraakt. Ik vraag me alleen in stomme ver bazing af hoe de Avro altijd weer mensen vindt om die ris- kante baantjes op te knappen. Je hebt voordat je het weel een kogel te pakken en dan zit de weduwe maar met de gebak ken peren. Deze spelers zijn natuurlijk echte avonturiers, die voor een paar centen hun hachje in de waagschaal stellen zonder er aan te denken hoe veel leed zij hun nabestaanden berokkenen. W\j hebben intussen voorlo pig weer rust. Vlaanderen gaat een boek schrijven. Waarschijn lijk over misdaad, want wees eerlijk daar smullen we al lemaal van. Ja, dat boek zal wel druk worden verkocht en dat weet Paul. Dat heeft hij om in stijl te blijven goed geschoten. Criticaster dit is thans veranderd, i hoop," aldus Sumitro. Mr. Pompe, inspecteur van fi nanciën in Malang, is dagen voor de souvereiniteitsoverdracht neer geschoten toen hij wilde voorko men dat zijn dienstauto werd ge vorderd. Hij is aan de gevolgen overleden. Tenslotte nog enige persstem men over de geboorte van de Ver. Staten van Indonesië: l'Humanité, het orgaan der Franse communis ten: „Een afschuwelijke comedie," de Engelse Daily Telegraph: „Slechts marxisten, die een nieu we satelliet zoeken, zullen de Ver. Staten van Indonesië niet welge zind zijn", de Belgische Standaard: „De Nederlanders zullen het hoofd moeten bieden aan een sterke Engelse en Amerikaanse" concur rentie." Pleegde Einstein plagiaat Binnen 24 uur na de bekendma king van zijn nieuwe zwaarte krachttheorie #is Albert Elnstein twee maal beschuldigd van pla giaat: door de Amerikaanse lector William Graves en door de Colum- biaanse natuurkundige Miller. Bei den eisen de eer der ontdekking voor zich op. Verlaat W. Vogt de Avro? Naamsverandering ministerie Woensdag is het ój-. a;i „Ministerie van Oveii - Oc biédsdelen" van het gebouw Plein 1 te 's Gravenhage ver wijderd. Het ministerie zal cv naam dragen van „Ministerie voor Unie-aangelegenheden en Overzeese Rijks de cn i l AL'AANSE KOLONIëN: Tijdens de laatste zitting der Alg. Vergadering der V.N. werd besloten dat twee voormalige Italiaanse koloniën, nl. Libyë en Somalilandresp. in 1952 en 1960 onafhankelijk zouden worden. Op onze foto zien wij ver tegenwoordigers van een der betrokken bevolkingsgroepen in afwachting van het ogenblik dat zij gehoord zullen worden. Zig-zag over de wereld j IE Egyptische ambassadeur tc Washington heeft de geruchten ever een verloving van koning Fa- roek met de 16-jarige Narriman Sadek ontkend. Volgens het door dc ambassadeur tegengesproken bericht was de koning onmiddel lijk verliefd geworden op het meisje toen haar 27-jarige verloof de Zaki Hatsjian haar naar het paleis meenam om „de zegen van de Koning" voor hun huwelijk le verkrijgen. Later zou de Egyp- t sche politie alle foto's van haar in de woning van haar verloofde in beslag hebben genomen. Op ge zag van zjjn regering ontkende de ambassadeur, dat de politie ge holpen had een romance tussen twee van 's Konings onderdanen te verbreken. Hij voegde er aan toe, dat het niet de gewoonte is, de zegen van de koning voor een huwelijk te vragen of dat de ko- Er is een eraftig en beslissend dames in a«d*«ntie ontvangt, meningsverseïüf gerezen tussen het dagelijks bestuur van dc AVRO in de persoon van de directeur, de heer Willem Vogt, en het bestuur, vertegenwoordigd voor de raad van commissarissen door de heer J. de Clercq. De persoonlijke ver antwoordelijkheid voor de pro gramma's vormt de hoofdschotel van het conflict. Naar aanleiding van deze on enigheid heeft de heer W. Vogt., een der pioniers van de Neder landse Radio Omroep, zjjn ontslag ingediend bij het algemeen be stuur. Het is uiteraard niet onmo gelijk, dat getracht zal worden, de gerezen moeilijkheden alsnog uit de weg te ruimen. Voorlopig schijnt daar echter weinig kans op te bestaan. (Alg. Dagblad) WIJKRADEN IN NAARDEN In het raadhuis te Naarden zijn enige zg. wijkraden geïnstalleerd. Dit is een experiment, waartoe de gemeenteraad heeft besloten om bij de burgerij meer belangstel ling te wekken voor hetgeen het gemeentebestuur en de gemeente-» raad in het belang van de gemeen te verrichten Er zijn zes wijkra den samengesteld, omvattende 30. leden, waarin alle politieke stro mingen, maatschappelijke standen en kerkelijke gezindten zijn ver tegenwoordigd. Deze wijkraden kunnen, zo nodig, B. en W. van advies dienen bij een eventueel voorstel aan de gemeenteraad. Het initiatief tot deze wijkraden is uitgegaan van de heer E. Vermeer, lid van de Tweede Kamer. Alleen de Koningin en de prin sessen ontvangen vrouwelijke be zoeksters. „In democratisch Egyp te" doorzoekt de politie niet de. woning van een jonge man hem van foto's te beroven en hem onder bewaking te stellen", aldus de ambassadeur. Athene: Heden wordt Griekenland een treurdag gehou den „voor de 28.000 kinderen, die door dé communistische guerilla- strijders achter het ijzeren gordijn zijn gebracht.1' De kranten verschijnen met een rouwrand en de vlaggen hangen halfstok. Gisteravond heeft Ko ningin Frederika een radiotoe spraak gehouden waarin zij een beroep op de wereld deed terwille van de kinderen. Praag: Gisteren is een jong Zweeds zakenman, Holger Hjelm., tot drie jaar dwangarbeid, een' boete van 10.000 kronen en confis catie van zijn bezittingen in Tsje- cho-Slowakije veroordeeld. Het hof oordeelde Hjelm schuldig aan het ongeoorloofde exporteren van ma chinerieën voor de bijouterie-in dustrie. Van de Westelijke pers kreeg alleen een communistische Zweedse verslaggever toegang tot de rechtszaal. Syrië: Chaled Azem heeft een nieuwe regering gevormd. Polen: In Rzeszon is een pro ces begonnen tegen drie katholieke geestelijken, die in 1946 zouden hebben gesaboteerd tegen de staat. Israël: De zware stortregens, die in 4 dagen 80% van het jaar gemiddelde bedragen, hebben een watersnood veroorzaakt. De toe stand is vooral ernstig in de im migrantenkampen. NEDERLANDER TE PRAAG GEAR RESTEERD De heer J. Louwers, leider van het A.K.U.-verkoopbureau in Praag, is vijftien dagen geleden door vijf politiemannen in burger uit zijn auto gesleurd en in hun e gen auto gesmeten. De Tsjechi sche regering en de politie hebben lot dusver geen mededelingen wil len verstrekken. De echtgenote en k nderen van de gearresteerde zijn vorige week in Nederland aange komen. Nederlandse Onder wijzersvereniging Woensdagmiddag werd in de Har monie te Leeuwarden het drie daagse congres geopen van dc Ne derlandse Onderwijzersvereniging. De voorzitter, de heer A. C. Zeven bergen uit Amsterdam, begroette onder meer de vertegenwoordigers van België, Engeland en Indonesië. Op het voorstel tot aansluiting bij het N.V.V. als vakcentrale werd een pro- en een contra gegeven, waarna besloten werd deze materie het volgend jaar in de afdelingen te brengen. Ten aanzien van de stichting van een staatkundig pae- óagogische werkgemeenschap werd een motie Rotterdam aangenomen dit voorstel thans niet in behande ling le nemen. Enschede, zo werd vastgesteld, zal het volgend jaar het congres herbergen. Engelse geleerden over het weer SERGEI VAV1LOV De Russische geleerde, die be schouwd wordt als een der voor naamste onderzoekers op het gebied van de atoomenergie. Koudere winter en warmere zomer jQE Lohdense „Sunday Express" heeft de mening gevraagd van een aantal deskundigen op klima tologisch gebied over het weer in de toekomst. Het ziet er volgens hen naar uit, dat het klimaat in de wereld zich wijzigt en grote ge bieden, die tot nog toe met ijs be dekt zijn, spoedig bewoonbaar zul len worden. Volgens dr. Brooks, een wereld beroemd klimatoloog, en sir George Clarke Simpson, van 1920 tot 1938 directeur van de Engelse meteorologische dienst, worden de zomers warmer en de winters kouder. Vermindering van de re genval is een van de opmerkelijk ste factoren der jongste klimaat wijzigingen, bijv. in Zuid-Afrika. Volgens dr. Brooks is het nog te vroeg om reeds te kunnen zeggen, of dit proces, dat omstreeks 1850 begon, van lange duur zal zijo, bijv. duizenden jaren, of slechts tijdelijk, bijv. een eeuw. „In de komende 25 jaar zullen we beter weten, of wij terugkeren tot het klimaat van tussen 400 en 1000" Als mogelijke oorzaken, die nog onderzocht worden, noemde Sir George de verbreiding van de zonnewarmte door cosmische wol ken en de warmtegolven, die door uitstraling van de zon veroorzaakt worden. /ets kouder Weersverwachting, geldig lot Vrijdagavond. Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen, op vele plaatsen nevel en hier en daar mist. Over wegend droog weer. Zwakke, later matige wind tussen Zuid en Oost. Iets Icouder Wij beginnen vandaag'met een sprookjesachtig bericht. De 75-ja rige weduwe Rosa Koehler, uit het Duitse dorp Schwaebisch-Hall, erf de acht millioen dollar van haar oom Herman Schaeffer, een Ame rikaanse snuiftabakkoning. De kin deren van Rosa krijgen 25 millioen dollar. Dat wordt een goed oud en nieuw! In de Schotse haven Cambeltown zwom een school ha ringen binnen, zodat de bewoners van het dorp zonder al te veel moeite voor meer dan 15000 gulden in de netten haalden De Ameri kanen bieden de auto van Himrn- ler te koop aan voor 11000 gulden. Het is een 16-cylinder luxe Merce des Ondanks een eenparig-vo- tum in de senaat weigert president Peron van Argentinië zijn handte kening te zetten onder een akte waarbij hij tot divisie-generaal wordt bevorderd De filmspeler Smil .Taaoiaes «chiim euistic ziek I wagen' De «Senaar van de auto te zijn ïj« Hervey Allen, de schrij ver van de roman „Anthony Ad- verse", overleed op 00-jarige leef tijd in Miami ten gevolge van een hartaanval De Sowjet-Unie heeft een van de drie ijsbrekers, die de Ver. Staten haar tijdens de oorlog had geleend, teruggegeven In de omgeving van Manilla schijnt een hevige aardbeving te hebben plaats gevonden Tijdens een onweer in de buurt van Bue nos Aires kwamen 12 personen om het leven. De schade aan gebou wen is enorm groot De klokken van de Straatsburger Kathedraal zullen op Oudejaarsavond over ra- dio-Hilversum zijn te horen Te Buenos Aires kwam een vissers bootje aan, waarmee vijftien Esl- landers en een hond hun land wa ren ontvlucht Dertien Engelse Labour-afgevaardigden gaan op visite bij Tito Van 16 Januari af zal een Franse luchtpostzegel van 1000 francs, met een panorama van Parijs, in verkoop worden ge bracht Omdat een krik. onder een auto wegviel, raakte een gara gehouder in Etten klem onder de zag dit en werd door de schrik zó sterk, dat hij in zijn eentje de auto optilde. Zo kon de gewonde gara gehouder worden bevrijd Met de Sibajak kwamen 1700 militairen naar huis Amerikaanse tech nici zijn na een onderzoek van twee jaar tot de conclusie gekomen, dat „vliegende schotels'' projectielen waren, die in oververhitte breinen ontstonden Door een ontploffing van een partij voetzoekers in een Berlijns warenhuis brak een brand uit, waarbij vier personen omkwa men In een regeringsrapport wordt gemeld, dat twee-en-half- millioen van de tachtig millioen Japanners geestesziek zijn s|e De gedenksteen, welke ter ere van Stalin was aangebracht in een wo ning in Schönbrun (Duitsl.), waar hij in 1913 woonde, is door onbe kenden met teer besmeerd en met veren bedekt De 22-jarige opera zangeres Conchita Gaston zegt, dat het niet waar is, dat zij met de president der Philippijnen gaat trouwen. Kletspraatjes, zegt de schone, temperamentvolle Conchi ta. De president zegt niet Twee Groningers gaan een voetreis naar Rome maken Laat U niet opjut ten door de Rotterdamse makelaar Dwarswaard als zou ciie een goe de baan in Peru voor U weten. He», klopt niet, zacht gezegd Een 7- jarige jongen werd in Rotterdam door een stoomtram gegrepen en gedood Ook gisteren was de Am sterdamse beurs kalm en onbewo gen. Men ziet uit naar 2 Januari, de datum waarop de handel in „Amerikaantjes" zal worden her vat Een vrouw in Vlissingen wilde de kachel beter laten bran den. Daarom gooide zij benzine op het vuur. De vrouw maakt het re delijk goed De geheime raad zal uitspraak moeten doen in een ge ruchtmakende Australische zaak, waarbij het er om gaat of twee zuigelingen na de geboorte in een ziekenhuis, in de Australische staat Victoria, al dan niet zijn verwis seld Karl Sommer, SS-er, die levenslang kreeg en in een Duitse gevangenis zit, is op Kerstmis ge- trouwd met de secretaresse van zijn verdediger Gisteren zijn de werkzaamheden tot. nerstel van de Rotterdamse haven beëindigd. De zaak is klaar! I^j-uniöjlER Lieftinck heeft in een brief aan zijn ambtgenoten zwaar pessimistische klanken laten noren, xiet jaar ifou zou, naar nij verwachtte, het somoerste jaar zijn met betrekking tot het bud get, hij waarscnuwae de begro tingsbedragen toen vooral niet te overschrijden, hij noemae de xinancièie situatie ernstig en eiste van alle overheiasaiensten de grootst mogenjKe sooerneid. Het waren de aevaiuatie, ae oelasting- nerzieningen en de gevolgen van ue Konae Tafelconferentie, die de minister tot deze alarmerende op roep brachten, waarin hij boven dien nog de verzuchting slaakte, pat men voor laou met op „mee- vaüers'* benoetoe te rekenen. In ons huidige tijusgewrieht is de staat zozeer met ue maatschap pij vergroeid, dat oe heie samen leving en iedere staatSDurger af- zonaernjk ermee te maken neeft (of krijgt) ais oe staat op zwart zaad zou komen te zitten. Aan de a na ere kant rekent ieder erop, aat het tenslotte toen nog wel 2aJ meevallen en sieents weinigen veldiepen zich na zo n ministe riele alarmkreet in de cijfers, «-ringen we oan niet schitterend vooruit? In 1945 was onze indus triële productie nog maar de helft van voor de oorlog, in la46 brach ten we het tot in 1947 tot 94% en in 1948 tot 113%, hetgeen betekent, dat wij, de toenemende bevolking in aanmerking geno men, ongeveer hetzeuue Kwantum ïnoustrie-prooucten per hooid der bevolking maakten als voor de ooriog; doorzichtige schattingen rekenen, dat de cyiers voor 1949 zunen uitwijzen, aat we ae 125% zunen halen. Dit lijkt zeker geen- slecht resultaat en op grond van aeze cijlers lijkt pessimisme wei nig gerechtvaardigd. Maar we werden door de ómstanaigheaen gedwongen, vlak na de odnog vooral, om ver boven onze inkom sten te leven. Zo hebben we bij voorbeeld in 1946 niet minder dan 1.100 millioen gulden meer ver bruikt dan we produceerden, het geen volgens de statistici betekent, aat we in dat jaar 550 per gezin méér verteerden dan we volgens de productie mochten doen. De Marshall-hulp heeft ons, zoals ie der weet, in staat gesteld een be paald levenspeil te handhaven. Maar van 1952 af zal dat geheel ophouden, terwijl in de jaren 1950 en 1951 de hulp zozeer zal vermin deren, dat we in 1952 niet al te plotseling op eigen benen komen te staan. Al deze dingen verlriaren de zorglijke klank in de ministe riële mededelingen. Bovendien moet er gezorgd worden, dat we kapitaalsgoederen kunnen aan schaffen om onze industrie uit tc breiden, teneinde de 50.000 werk krachten die er eik jaar bijkomen, te kunnen opnemen. Hiervoor is veel nodig. De Hoogovens bijvoor beeld gaan voor een paar honderd millioen uitbreiden en zullen dan 2.000 arbeiders méér te werk kun nen stellen. De uitbreiding van onze electriciteits voorziening zal 700 millioen eisen, die van ae gas- bedrijven eveneens 200 nuinoen cn ook de P.X.T. vraagt 100 minioen voor uitbreiding, enz. Onze zorgen worden geboren uit het feit, dat we ook voor de toekomst moeten zorgen, d.w.z. onze industrie moe ten vernieuwen. Daar gaat uiter aard veel van de oporengst van ons werken in. De resultaten schij nen echter tamelijk bevredigend. Reeds in 1946 staken we 860 mil* iioen in de vernieuwing van onze industrie, in 1947 1600 millioen en in 1948 zelfs al twee miiiiard en in dat jaar was er slechts een tekort van één milliard, zodat we zelf al één milliard in onze industrie had den kunnen steken. In 1949, zo berekenen de deskundigen, inves teerden we 2400 millioen gulden en het buitenland droeg daartoe slechts 600 miliioen by, zodat we driekwart van de middelen zelf hebben gefinancierd. We moeten hard werKen, we moeten een pro ductiecijfer van 140 halen, eind 1949 zal dit ongeveer 126 zijn, dus er moet nog 14% bij. Dat moeten we halen tegen de tijd, dat de Marshall-hulp eindigt, hetgeen door de deskundigen mogelijk wordt geacht. Men moet zich de situatie dus niet helemaal zwart voorstellen. RADIO-RONDETAFEL Teneinde de luisteraars met ken nis van zaken te doen voorlichten over bepaalde actuele vraagstuk ken van algemeen belang, heeft de A V.R.O. een reeks van Ronde- Taftlgesprekken georganiseerd. Kappie: „Wordt er gevogten bjj de AVRO?'» (pag 1).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1