Ikmaaidei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 0e C Buitenlandse bedrijven in Hongarije overgenomen door de staat Koffierantsoen 125 gram per zes weken Rapport over de ramp van de „Franeker" Overwerk Drs* Bos deed goed werk maar houdt .57, maand Scholen krijgen industrieles 5.' T*iwrang No. 1782 - g i X 4 V> - - - y Vrijdag 30 December 1949 Uitgave Stichting JDe Vrije Alkmaarder": Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f3.65 per kwart bij vooruitbetaling Advertenties H et per Mm., familieberichten 18 cents. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur: J. v. Zoonen I Bureau: Ridderstraat, hoek Oudegracht TeL K 2200-3971 Zig-zag over de wereld PRESIDENT SU KARN O en zijn echtgenote hebben Woensdag na dat de H.V.K., de heer Lovink, het Paleis had verlaten en naar Ne derland was vertrokkenhet Pa leis aan het Koningsplein thans Gambir betrokken |N Boedapest is gisteren een regeringsverordening gepubliceerd, op grond waarvan alle ondernemingen met meer dan tien werkers in Hongarije genationaliseerd worden. Het regeringsbesluit verme'dt o.m. de volgende buitenlandse ondernemingen: Standard Electric Compa- ny, Vacuum Oil, Philips, radio Brown Boveri, de Brits-Hongaarse jute industrie, Shell, en verscheidene textielfabrieken. De nieuwe, drasti sche nationalisatie is Woensdag zonder voorafgaande publicatie mee gedeeld aan vakverenigingsleiders en de leiding der betrokken bedrij ven. Het besluit garandeert schadeloosstelling aan alle eigenaren. Zy moeten binnen 90 dagen de activa opgeven. De directeur van Economische Zaken heeft verklaard, dat buiten landse eigenaren van induttriële bedreven in Hongarije hun belangen bobben gebruikt om „organisaties voor spionnage en sabotage op te richten''. Naar schatting vallen 1500 maatschappijen te Boedapest cn omgeving onder de bepalingen van het nationalisatie-besluit, waaron der fabrieken, c*n»*-kerijen, foto-technische laboratoria, scheepvaart- en riviertransportbedrijven, grote garages, restaurants die meer dan tien kellners in dienst hebben, grote juweliersbedrijven en kledingmaga zijnen. 1 WaarisGrotewohl? I commissans van ponue te Keulen heett meegeaeeld, clai ^ontnuümg van net huiuige adres van mevr. Martha Groiewohl, ae vrouw van ae uostaunse premier Zeer ernstige gevingen Kon heo- ben.'' Hy oeveswgue ae berichten, dat mevrouw Gruiewohl ongeveer een weeK Dij vrienden heeic ver toeid, maar wiiaegeen veruere byzonaerneden meaeaelen. tirote- wonl zelf wordt in een ziekennuis in oost-Eerlijn wegens ïniiuenza verpleegd. Daarna zal hy een lan ge reis voor herstel ondernemen. f a r ij s Vertegenwoordigers van Jürankryk en Vietnam heuoen Donüeruag te Saigon een overeen komst gerekend, waaruoor het in Jaaart gesioten verurag van kracht worat. Vietnam woiut tnans een onainankeiyxe staat m üe Franse unie. C h i n a De regering van India heelt het bewind van Mao Tse Tueng ernend. Engeland zal ver moeueiijk weidra voigen. Ver. S.taten: Volgens berich ten heelt het raketvnegiuig X 1 in de siratosieer een snemeid be reikt van 3zuu km. per uur. Des- kVikrfgfcrj -«cluei, uit wcl niogciyk, maar zij vinden een dergenjüe viugge uitbreiaing wel erg snel gegaan. Manilla: De aardbeving, die zich gisteren op de cnmppynen voordeed en Manilla twee en hal ve minuut deed schudden, was ae hevigste, die het lana sinds 1937 beeit geirotlen. De schaae te Ma nilla is desondanks gering, behal ve aan het gebouw van üe Insuiar Liie Company. Hevige schokken, die uit gebieden in Noord-Luzon werden gemeld, hebben geen scha de aangericht. Duitsland: Het communis tische blad „Neue Volkszeitung" heeft van zijn partij een repriman de gekregen omdat de gelukwens aan Stalin verkort was opgeno men. EXTRA TREINEN OP NIEUWJAARSDAG Streek. Op Nieuwjaarsdag lopen er weer enkele extra treinen. Hier volgen de tijden van aankomst en vertrek. AmsterdamAlkmaar: Amster dam CS v. 1910; Hembrug stopt; Zaandam v. 19.21; Koog-Bloem- wijk stopt; Koog-Zaandijk stopt; Wormerveer v. 19.30; Krommeniè- A. v. 19-33; Uitgeest v, 19.39; Cas- tricum stopt 19.43; Heiloo stopt 19.49; Alkmaar a. 19.54. AlkmaarAmsterdam CS: Alk maar v. 20.04; Heiloo v. 20.10; Cas- tricum v. 2017; Uitgeest v. 20.22; Krommenie-A. 20.28; Wormerveer v. 20.31; Koog-Zaandijk 20.35, Koog-Bloem wijk stopt; Zaand.arn v. 20.41; Amsterdam CS a. 20.51. W. VOGT BLIJFT BIJ A.V.R.O. Het algemeen bestuur dei' Avro heeft in zijn vergadering van g's- teren, die zes uur duurde, de ont slagaanvrage van de directeur, de neer W. Vogt, niet aanvaard^-Het heeft de gerezen verschillen met het dagelijks bestuur besproken en bijgelegd en in aansluiting daarop heeft het zijn volledig vertrouwen uitgesproken in het beleid van de directeur en hem verzocht aan tc blyven. De heer Vogt heeft aan dit verzoek voldaan. Margarineprijs niet verhoogd Naar wy vernemen, ligt het niet in de bedoeling van de re gering, de margarineprijs op 1 Ja nuari te verhogen. De loonsverhoging Tussen de textiel werkgevers federatie en de bedrijfsunie van textielarbeiders is overeenstem ming verkregen over de toepassing der vergunninY van het College van Rijksbemiddelaars om binnen bepaalde grenzen tot een loonsver hoging over te gaan. De organisaties van beroepsver voer op de weg zullen in gemeen schappelijk overleg treden. Vertrek „Oranje" vervroegd Het vertrek van dé „Oranje'1 ui' Amsterdam naar Indonesië is ver vroegd tot Donderdag 12 Januati, DEVIEZENBESPARING Goede surrogaat in de handel T)E regering ziet zich naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt genoodzaakt, in ver band met de zeer hoge prijzen van koffie op de wereldmarkt, veran dering te brengen in de koffie- voorziening- Tengevolge van de krappe wereldvoorraden is de prijs van koffie tot een zodanig niveau gestegen, dat indien Neder land in staat en bereid zou zijn deze hoge prijs op de wereld markt te betalen, de koffieconsu- mentenprijs in ons land nagenoeg verdubbeld zal moeten worden en 8.25 a 8.50 per kilo zal moeten bedragen. De noodzaak tot zuinig beheer van de deviezen heeft de regering doen besluiten voorlopig koffie niet meer in die gebieden aan te kopen, zodat de koffievoor- ziening van de Nederlandse be volking moet worden beperkt. Gedacht is aan de invoering van een nationale melange van surro gaat en echte koffie. Hiertegen zijn evenwel vele bezwaren. Con trole op de samenstelling van de melange is bijvoorbeeld onuit voerbaar, terwijl een bezwaar van huishoudelijke aard is, dat zij, die de voorkeur geven aan echte kof fie zij het dan, dat zij zich hier bij beperkingen dienen op te leg gen van het originele product verstoken zouden blijven. De regering heeft daarom be sloten de voorraden koffie nor maal te blijven distribueren, doch met een vermindering van het rantsoen, dat voortaan per zes weken 125 gram zal bedragen. De eerstvolgende koffiebon, die op 26 Januari zal worden aangewezen, zal dus recht geven op 125 gram koffie. Deze bon zal dienen voor een periode van zes weken. Op deze wijze kan de rantsoenering nog geruime tijd worden voort gezet. De prijs van de aldus gedistri bueerde koffie zal niet hoger zijn, dan de thans geldende prijs, doch naarmate de voorraden „goedkope koffie" uitgeput raken, zal een geringe prijsstijging onvermijde lijk zijn. Daarnaast zal koffiesurrogaat van goede kwaliteit vrij in de handel in ruime mate verkrijg baar zijn. Iedereen zal dus desge wenst, zij het beperkt, deze koffie kunnen drinken, eventueel aange vuld met surrogaat. Het is te be treuren, dat de vermindering van het rantsoen het karakter heeft van een onaangename surprise bij de jaarwisseling, aldus de rege ring, maar het is belangrijker, dat een tijdige aankondiging van de komende vermindering de consu ment reeds thans in staat kan stel len een begin te maken met een zuinig verbruik van de op de lo pende bon verkregen koffie. In hst paleis aan het Koningsplein te Batavia had Dinsdagmiddag de on dertekening plaats van het protocol van de bewindsoverdracht door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, en de sultan van Djokja. Aan de tafel van links naar rechts: Anak Agung, mi nister van Binnenlandse Zaken, de sultan van Djokja, de heer Lovink en drWahab. Staande de heren J. van Boetzelaer en Van Ravesteyn. „Vermoedelijke oorzaken" K.L.M. ziet enige onjuistheden Verschenen is een resumé van het rapport over het op 12 Juli jl. aan de K.L.M. „Constellation" Franeker in de omgeving van Bcmbay overkomen ongeluk, waarbij o.m. dertien Amerikaanse journalisten omkwamen. Dit re sumé, uitgegeven door het bureau van de directeur-generaal der Burgerluchtvaart in India, telt ruim een-en-twintig getypte pa gina's. Onder het hoofdstuk „vermoede lijke oorzaken" vermeldt het resu- nn>, dat het ongeluk het gevolg was van 'het feit, dat het vliegtuig bo men raakte, die op een door wolken bedekte heuvel groeiden. Er was slecht zicht toen en de piloot poogde hét vliegveld tijdens slecht weer te naderen. Onder het opschrift „directe oor zaak" wordt vervolgens gezegd: „De piloot maakte een fout in de beoor deling, terwijl hij trachtte te lan den, door een cirkelbeweging uit te voeren, die het vliegtuig terugvoer de in de wolken, inplaats van te vragen naar instructies om te wachten met landen of om uit te wijken nadat hy door zicht waar neming de boven het vliegveld heersende weers-omstandigheden gewaar werd." Onder het opschrift „indirecte oorzaken" wordt daarna o.m. gezegd: Onbekendheid van de piloot en de bemanning met de omgeving van Bombay en het zich vermoedelijk niet bewust zijn van de zijdè van de piloot van de werkelijke hoogte der heuvels. Als een andere oorzaak wordt genoemd: Het verzuim van de piloot om de Oostelijke wind Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond. Op vele plaatsen mist, overi gens enkele wolkenvelden. Over wegend droog weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Van nacht temperatuur plaatselijk iets beneden het vriespunt, morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. instrumenten ter regeling der mo toren en ter besturing van het vliegtuig te stellen teneinde een ge schikte stijgingsgraad te verkrijgen. De K.L.M. heeft in de publicatie van dit rapport aanleiding gezien tot het afleggen van een verklaring, dat zfj het niet eens kon zijn met de vermoedelijke oorzaken. Het hoofd vliegbedrijf, de heer Sntslaar, zei hieromtrent: „De kunde en ervaring van de gezagvoerder van de „Fra neker". de heer Van der Vaart, dat weet ik uit eigen ervaring, waren zeker zo groot, dat hij in staat was op de juiste wijze rekening te hou den met omstandigheden als in Bcmbay." In antwoord op vragen zeide de heer-Snirilaar, dat de K.L.M. geen 'redèn ziet om de - gevolgde werk wijze te veranderen. Er is misschien hier of daar iets aangevuld, maar een principieel andere werkwijze is niet gevolgd. De KL.M. aanvaardt de conclu sies onder het voorbehoud der „ver moedelijke oorzaken". T)E regering heeft laten door schemeren, dat zy overweegt overwerk en andere productieve arbeid, die in vrije tijd geschiedt, belastingvrij te makea Hiermede breekt eindelijk ook in overheids kringen de gedachte baan, dat op voering van arbeidsproductiviteit slechts mogelijk is, wanneer de beloning hiervoor in redelijk evenwicht komt te staan tot de verrichte arbeid. Van de zijde der werkgevers is deze gedachte reeds dikwijls naar voren gebracht. De ze categorie kent de stimulans hiervan uit eigen ervaring. Tal van zelfstandigen zijn door noeste arbeid tot een hoger -nkomens- niveau gekomen. Wanneer de be lasting echter de room van de melk schept, heeft harder werken voor egoïstisch ingestelde mensen geen aantrekkelijke perspectieven meer. En wie van ons is gespeend van dit egoïsme? tr. Beeling verlaat Fokker Naar wij vernemen is de nood zakelijk gebleken reorganisatie van het constructie-bureau van de Fok* kerfabrleken voor ir. M. Beeling aanleiding geweest zijn functie van directeu.-hoofdinstructeur per 1 Januari 1950 neer te leggen en de Fpkkerfabrieken te verlaten. Zonder visum naar Britse gebieden Houders van een geldig Neder lands paspoort behoeven van 1 Ja nuari af geen visum meer voor de toelating in de hieronder vermelde gebieden. De toelating in sommige van deze gebieden is echter afhan kelijk gesteld van bijzondere voor waarden (zoals retourpassagebiljet). Reizigers dienen derhalve, alvorens te vertrekken, bij een Brits consu lair ambtenaar inlichtingen in te vinnen. Noord- en Zuid-Rhodesia, Aden, Bahamas, Barbados, Basoe- toland, Bechoeanaland, Bermuda, Brits Guiana, Brits Honduras, Broe- nei, Cyprus, Falkland eilanden, Ma- le.se federatie, Fidji» Jamaica, Kenya, Antigua, St. Kitts Nevis, Montscrrat. Maagden eiland, Mau ritius, Noord-Borneo, St. Helena, Seychellen, Siërra Leone, Singapo re, Swaziland, Tanganyika, Trini- dad, Oeganda. Gilbert en Ellice eilanden, Britse Salomon eilanden, Dominica, Grenada, St Lucia. St. Vincent, Zanzibar. Super-strikt geheim. iiOEWEL de Officier van Justitie bij de Economische politie rechter te Den Haag na een lang durige geheime zitting tot de over tuiging was gekomen, dat drs W. Bos, eertijds secretaris van dc Haagse burgemeester mr. Visser, inderdaad belangrijk werk voor de inlichtingendienst heeft ge daan, persisteerde hij bij zijn eis tot 5'/2 maand gevangenisstraf we gens gepleegde deviezen-overtre dingen. Naar oordeel van de offi cier kan drs. Bos niet aantonen, dat door hem in Zwitserland op genomen geld van de politieke dc linquent B. inderdaad voor inlich tingen werd besteed. De getuigen verhoren waren zó geheim, dat zelfs de deurwaarder en de par ketwachter de zittingszaal moes ten verlaten. Tot de zeven getuigen behoor den vooraanstaande figuren uit de Een dronken Thor De gemeentelijke opera van Cottbus (Sow jet-zóne) heeft een voorstelling van Lortzings „der Wildschütz" moeten afbre ken, omdat de tenor, die de rol van Thor vervult, zó dronken was, dat hij zijn rol niet kon zingen. In het costuum van deze Noorse godheid kwam de tenor zwaaiend het toneel op en begon zijn eerste aria in hik- staccato's ten gehore te bren gen. Weldra kon hij niet meer verder zingen, plofte op een bank op het toneel neer en lag onmiddellijk zwaar te snurken. Het publiek joelde en floot ea wilde waar voor zijn geld. Daar de rol niet dubbel bezet was, liet de directeur het scherm zakken en de voorstelling sta ken. De tenor werd op staande voet ontslagen én kreeg een re kening overgelegd van alle te rugbetaalde plaatskaarten. De heer A. H. J. Lovink, de laatste Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, die gisteren op Schiphol arriveerde, zei het volste vertrouwen te hebben in de toe komst van Indonesië, ook ten aan zien van de samenwerking met Ne derland Rijdt niet met stads- lampen op de auto in de mist, zegt de K.NA..C., doet dit met ge dimde koplampen en maakt zo mo gelijk gebruik van een naar rechts gerichte koplamp Wie langs een weg rode wimpels ziet hangen moet weten, dat dit de waarschu wing van de Wegenwacht voor gladde wegen is. Blijf echter ook zonder die wimpels voorzichtig. van Tandjong-Priok op weg naar Den Helder, waar hij 30 Januari wordt, verwacht En de Water man komt daar ook vandaan. Het schip vertrok 24 December, met aan boord 1465 passagiers Nog meer! De Grote Beer wordt om streeks 10 Januari in Amsterdam verwacht In Londen werd de bijbel van Paul Kruger geveild voor 155 pond sterling Gisteren werd op Schiphol de nieuwe Noord-Zuidbaan in gebruik geno men Felix Mendelssohn. de le vende droom van Hawaiian-mu- ziekfans, komt naar ons land met zijn serenaders. Van 1 tot 15 Ja nuari. Felix is directe afstamming van de componist Felix Mendels sohn Bartholdy Onder de kop „Deze foto was Parijs te erg" pu bliceerde de Londense „Dai'y Mail" gisteren een foto Van de 25-jarige Franse actrice Helene Bellanger, bij haar optreden in haar eerste film. Helene schijnt Een wiskundige te Massaehusetts een minimum aan textiel te heb- heeft een apparaat geconstrueerd, ben gebruikt. Rare methode van waarmee blinde doofstommen in I die Daily Mail Volgens geruch- hun jeugd kunnen leren spelen I ten heeft Koning Leopold en De torpedoboot jager Van Galen is van zijn villa's in Belgie verkocht De boot, waarmee Stanley in dertijd de rivier de Congo afvoer, is te Brussel aangekomen, waar zy in een der zalen van het ko loniale museum tentoongesteld zal worden De Oostenrijker Karl Urbamtsch had veel last van maag. pijn. Om de pijn te verdrijven be dronk hij zich. Onder invloed van de drank opereerde hij zichzelf met een snoeimes, Hij is aan de gevolgen overleden Het tijde lijk paleis van de 16-jarige Japan se kroonprins is Woensdag door brand verwoest De Weners lus ten geen olifantenvlees. De slagers hebben een voorraad van duizend kilo, afkomstig van een beroemde dansende circusolifant, d;e vorige weèk moest worden doodgeschoten maar zij blijven er mee zitten De sjah van Perzië wordt morgen uit. Amerika op Sclvphol ver wacht Wisjinsky gaf het drie jarig zoontje van McNeil, de'En gelse vertegenwoordiger te Lake Success, een Russische vertaling van werken van de Schotse schrij ver Stevenson ten geschenke. In Denemarken heeft, een kip drie ling-eieren gelegd. Slechts een van de drie eieren had een schaal doch alle drie waren met elkander door een soort koord verbonden De enige vrouwelijke minister in Zweden, Karin Koek, heeft haar ontslag aangaboden daar haar de partement van bevoorrading in verband met de vrijwel algehele beëindiging van de distributie wordt opgeheven. Mevr. Sablon, de oudste inwoonster van Frank rijk, overleed op 107-jarige leef tijd. De Nederlandse suikerfa brieken verwerkten drie milliard kilo bieten. In Velsen zullen nieuwe machines worden geplaatst ten behoeve van de Noordholland se electriciteitsvoorziening. Hol land Festival zal in het seizoen 1950 het Bloemendaalse openlucht theater in gebruik nemen. De Bredase rechtbank deed vrijspraak in twee zaken betreffende „prik kellectuur". Doordat Winston Churchlll, die met zijn echtgenote een vacantie van veertien dagen op Madeira gaat doorbrenger. Donderdag te laat in Southamptnn arriveerde, bleef het schip twin'ig minuten wachten. Doen ze ook niet voor Telex Tikker. Die moet zich altijd haasten. inlichtingendienst alsook de secre taris-generaal van Binnenlandse Zaken! Tegen een andere verdachte, de Rotterdammer Van der Kooy alias Pleysier werd drie maanden ge- eist. De vereniging Nederlands Fabri kaat heeft in het kader van het streven om de „Nijverheidsgezind heid" te bevorderen figuren uit de industriële wereld bereid gevonden op scholen lezingen te houden over de bedrijven waar zij werkzaam zijn. Op deze wijze zal de vereni ging een nader contact pogen te leggen tussen de locale industrie en het locale onderwijs. Dit plan is bij de bestuurderen van vele gemeen ten en bij de industrie in goede aarde gevallen. Reeds hebben zich meer dan 125 „industriële sprekers" tot medewerking bereid verklaard. Het ligt voor de hand, dat nog meer gemeenten bij deze actie zullen worden ingeschakeld. De opzet van „Nederlands Fabrikaat" sluit aan bij een bepaalde passage uit dc w- dustrialisatie-nota van de minister van Economische Zaken, waarin deze het dringend noodzakelijk oor deelde, dat de jeugd in een zo vroeg mogelijk stadium van het onderwijs wordt bekend gemaakt met het zo uitgebreide en vaak nog zo onbekende terrein van de tech niek. K uppie: „Wat een soffe met die koffie." (pag 1)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1