IWiaatdef N.-HOLLANDSE PERS 194S Ernstig critiek op Aero-Holland Amerikaanse senatoren wensen verdediging van Formosa De luidruchtige vracht van 1949: 300 wekkers 5e JAARGANG No. 1784 sa Dinsdag 3 Januari 1950 Uitgave Stfchting „De Vrije Alkmaarder"* Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen 0.30 per week f 1.25 per maand f3.65 per kwart, bij vooruitbetaling Advertenties M et. n^r Mm., familieberichten 18 cents. Bit c ptra r aanzienlijke korting Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau: Ridderstraat hoek Cudogracht/ TeL K 2200-397J VtieQiuiaonaeluk Vorrink De Raad voor de Luchtvaart heeft Maandagmiddag uitspraak gedaau In de zaak yan het ongeval, op 17 Januari 1949 overkomen aan het Neder landse verkeersvliegtuig, toebeharende aan de NV. Frits Diepen Vlieg tuigen en in gebruik bij de NV. Aero-Holland. In het vliegtuig bevond zich het Lid der Tweede Kamer J. J. Vorrink, die te Oslc een regerings opdracht moest vervullen. Des avonds te kwart voor 9 is het vliegtuig op ongeveer 1 kilometer noordwest van het plaatsje Ilesnaes op de oost kust van het eiland Falstar (Denemarken verongelukt, waarbij de beide bestuurders werden gedood, de heer Vorrink zwaar werd gewond en het toestel totaal vernield. Onbegrijpelijk beslui! pilo oi van De Raad heeft daargelaten of met behulp van het radiobaken van Kas trap een betere navigatie had kan nen worden gevoerd, maar consta teert met stelligheid, dat de vlucht onder de bestaande omstandigheden met dit onvoldoende uitgeruste rileg tuig niet had behoren te worden uit gevoerd. Zo was met het radiostation van de luchthaven Kopenhagen ver binding op enigszins grotere afstand niet mogelijk, terwijl het bovendien O' mogelijk was radiotelegraflsch nit gezonden weerberichten op te nemen Blijkens de verklaring van getuige Lenstra van het KNMI. is de eerste bestuurder Protiva er op gewezen, dat de weersomstandigheden tenge volge van het optredend warmtefront op de route zeer ongunstig waren dat dit front naar verwachting Gezondheidstoestand van oudste koning Wegens de toestand van zijn ge zondheid zal het Koning Gustav van Zwedon niet mogelijk zijn op 11 Jan de plechtige opening van het Parle ment bij te wonen en de traditionele Troonrede té houden. Hij zal bij deze plechtigheid door Kroonprins Gustav Adolf. vervangen worden zo meldt 'n mmuniqne van het Koninklijk Huls. Koning Gngtav lijdt _nqx steeds uan «en zware chronische hvonchj.tc's. «Mè hém zeer verzwakte. TijdeM lïeT Kerstfeest en op Nieuwjaarsdag was hij echter nog zeer actief. Hij heeft o.m. een lunch voorgezeten waaraan behalve de leden van de Kon. Fami lie. Ministers cn hoge persoonlijk heden van het Koninkrijk aanzaten. Brandweer stond machteloos Een felle brand heeft gewoed lu de garage van het transportbedrijf Tlggelaar te Winschoten. De braud werd ontdekt door een zoon van de heer Tiggelaar, die een hevige explo «ie hoorde. Weldra was de garage een vlammenzee. Personeel van het bedrijf en enkele buren 6laagden er In één van de twee in de garage ge stalde trucks uit het brandende per ceel te slepen. De Blussingswerk- zaamheden van de Wlnschoter brand weer faalden, doordat er te weinig «lruk op de gemeentelijke waterlei ding stond, terwijl tevens enige slan geu het begaven. De politie, die de zaak in onderzoek heeft, vermoedt dat kortsluiting de oorzaak van de brand is geweest. De schade wordt geraamd op f20.Ó00. Zowel truck als garage zijn zeer laag verzekerd. De paarse jurk van het meisje lu Beieren leidde tot de ontdekking, dat zij gordijnen gestolen had in de biechtstoelen van de katholieke kerk De jurk was nit de gordijnen ge niet voor 20.00 uur gmt. Kopenhagen zou zijn gepasseerd. Zo de gezag voerder niettemin meende de vlucht diezelfde dag te moeten ondernemen had hij haar met het oog op de vei ligheid iu elk geval enige tijd moeten uitstellen, teneinde te voorkomen, dat hij met onvoldoende radlo-uitrus ting onder de meest ongunstige weersomstandigheden Kopenhagen zou naderen. Het Is de Raad onbegrijpelijk dat de leiding van Aero-Holland tot het doen uitvoeren van «Ie onderhavige vlucht onder de bestaande omstan digheden heeft besloten. De Raad wijst in zijn uitspraak voorts op een karaktereigenschap die ook volgens het eigen oordeel van de NV Aero-Holland aan Protiva ei gca was, te toeten, dat het hem uiter mate moeilijk was een bepaalde pro cedure. waarop hl zich eenmaal had gegconcentreerd. te laten varen voor een, in verband met de omstandighe den. beter uit te voeren manoeuvre- Een zodanige, eigenschap is kwalijk te rijmen met de eisen, die aan een gezagvoerder in het hel mg der vei- ïi ;heid behoren te worden gesteld en zal ook hij een gezagvoerder, die ov r zeer grote ervaring beschikt, noodlottige gevolgen kunnen hebben. De Raad vraagt zich af of het niet juist deze eigenschap is geweest, die de gevaarvolle toestand heeft doen intreden, die met het ongeluk werd afgesloten. ONGELUKKEN MET ERNSTIGE GE VOLGEN I.N DE HOOFDSTAD Er zijn enkele ongelukken in de hoofdstad gebeurd, die ernstige ge volgen hadden. Op de hoek van de Overtoom en de Anna Vondelstraat Is een oude man zo onvoorzichtig ge weest zonder uit tekijken van de vluchtheuvel te stappen. Hij kwam onder de motorwagen van een -pas serende lijn 1 en werd in ernstige toe stand naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Hij had een verbrijzelde rechtervoet, een hersenschudding en een gebroken been In de Ferdi- nand Bolstraat stapte een taan in ge dachte van het trottoir, juist toen 'n taxi passeerde. Hij werd overreden en kreeg een hersenschudding. 'n Machinist is op de Rietlanden van ztfn locomotief gevallen toen hij aan het kolenbunkeren was, De man kwam zo ongelukkig terecht dat hij een wervelfractunr kreeg.* In ernsti ge toestand is hij naar het Binnen gasthuis vervoerd. In de Douwes Dek kerstraat slipte een motorrijder en vloog daarna door een grote winkel ruit Hevig bloedend liep de man naar het Wilhelmina Gasthuis. Eren later kwamen twee agenten hem halen. In middels was n.1. het vermoeden ge rezen dat de motorfiets gestolen was De man, die snljwonden had opgelo pen is meegenomen naar bet politie bureau. Een nader onderzoek zal in gesteld worden. 2 BESTA *>'S'/EKEKHEID VOOR MIXDER VALIDEN De HilversumBe ..hongerstaker'' de vlolist L. Grooters. die sinds de eer ste Kerstdag vastte, omdat hij als secretaris van ..recht, voor alle ge- hrekkigen' 'we'telijk bestaanszeker heid wil voor de minder validen, heeft zijn actie thans gestaakt. Iu verband met een ontvangen schrijven 'van de minister van so ciale zaken, waarin deze mededeelt, dat het vraagstuk van mogelijke ver dere maatregelen ten behoeve van de minder validen een voorwerp van studie vormt, heeft de heer Grooters besloten zijn vasten, dat zeven da gen geduurd heeft op te schorten. In 1950 minder Marshall-dollars Naar verwachting zal hei Amer. congros 't volgend Jaar overgaan tot be perking van hulp aan het buitenland. Men voorspelt verbitterde debatten o ver de door de regering in te dienen verzoeken en gelden voor het derde jaar van het plan-Marshall en voor de herbewapening van de landen van het Noordatlantische verdrag. Ook verwacht men, dut er aanvallen zullen worden gedaan op de voorstellen voor het verlenen van hnlp aan de economisch laag-ontwikkelde gebieden van Azië, Afrika en Znid-Afri ka Bij verminderingen van de hulp schij nen o.m. de volgende redenen onver mijdelijk te zullen zijn: De Amerikaanse regering ziet zich gesteld voor het vooruitzicht van 'n tekort vau ongeveer 5 milllard dollar op een begroting van circa 43 mill. dollar. Dit tekort kau op verschil lende wijzen worden gedekt, n.1. door verhoging van de belastingen, verho ging van de nationale schuld, ver minderen van de buitenlandse uitga ven of vermindering van de binnen landse uiigavcn der regering. De meerderheid van het congres schijnt echter gekant te zijn tegen belasting verhogingen. Zowel de democraten als de republikeinen houden hierbij ISRAËL EN JERUZALEM De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Sjaret, heeft iu het parlement verklaard: ,,Wlj zijn vast besloten de status van Jeruzalem als hoofdstad vön Israël te waarborgen" Alle plannen waren gebaseerd op de erkenning van het bijzondere karak ter van Jeruzalem, waar zich plaat sen bevonden, die heilig waren voor andere landen. Dit belastte Israël met bijzondere en permanenten ver antwoordelijkheden en het land was bereid deze verantwoordelijkheden op zich te nemen. VAUANTIE ÏN HET BOUWBEDRIJF 13-22 JULI De bedrijfsraad voor het Bouwbe drijf heeft besloten om lu 1950 voor te schrijven, dat in de bouwvakken de vacantieweken in de provincie N. Holand in de week van 15 tot 22 Jnli zullen vallen. Jacht op uranium duurt voort WesWluite8e grensautoriteiten zeg gen dat Russische ingenieurs bij Wer nigerode en Prei-Annenliohne in het Harszgebergte met boringen zijn be gonnen om na te gaan of daar ura- niumlagen aanwezig zijn. Een door de Russen gecoutroleer de onderneming, de «A.G. Wismuth, zo nhaar gewestelijke directie in het stadhuis te Wenigerode gevestigd heb ben. De Sowjetautoriteiten zouden het gemeentebestuur van Wernigrode verzocht hebben woningen gereed te maken voor 1800 mijnwerkers. Volgens genoemde Duitse grensau- toriteiteu zouden de Russische des kundigen van oordeel zijn dat de u- raniumhigen zich uitstrekken van Wernigrode en Isenburg tot Goslar Deze laatste stad ligt In de Britse zone. rekening met de in November van het volgend jaar te houden eougres- verkiezingen en het is derhalve vrij wel zeker, dat het congres niet in zal gaan op eventuele plannen van president TVuman om de Staatsin komsten met verscheidene milllarden te verhogen door de heffing van ex tra-belastingen. Congresleden van al le politieke richtingen hebben zich voor een algemene beperking van de Staatsuitgaven verklaard, doch te vens hebben de meesten verklaard, dat zij gekant zijn tegen bepaalde be perkingen van de binnenlandse nitga ven. die voor hun kiezers nadelig zoo den kunnen zijn. Nieuw Gulnea bron van moeilijkheden 7 Indien wij hard werken en wan neer ons streven wordt gdnspireerd door een dynamische activiteit, zal. voordat de zon voor de laatste maal ln 1950 is ondergegaan, Nleuw-Gui- nea deel uitmaken vau de Ver. Staten vau Indonesië", verklaarde president in een toespraak, die door hem werd gehouden op een plechtigheid, wel ke in het presidentiële paleis te Djakarta plaats vond ter herdenking van de verjaardag van de profeet Mohammed. Soekarno deed verder een beroep 1 op de Modammedaanse en chrlstellj ke Inwoners van Indonesië om samen, te werken, tot heil van het land en om hun vertrouwen ln de nieuwe staat te bewaren. Hij voegde hier aan toe: ..Ais president neem ik, 'n onpartijdig standpunt tegenover alle gezindten in. Ik koester jegens geen enkele godsdienst een voordeel". Soekarno hield zijn toespraak voor een duizendtal aanwezigen ln de re; ceptiezaal van paleis-Rljswijk. Een grote menigte luisterde in do aan grenzende straten naar de toespraak, die via de radio werd uitgezonden. Het was de eerste maal sinds 1945. dat een dergelijke plechtigheid te Dja fcarta werd gehouden. ALGEMENE VERKIEZINGEN IS JOKGO-SLAVIë Einde Maart a.s. zullen In Joego slavië algemene verkiezingen ge houden worden. De nieuwe volksver gadering zal in Apri". bijeenkomen. De huidige zal op 20 Januari over haar ontbinding stemmen. Haar man dr.at eindigt 30 Januari de vierde ver Jaardag van de afkondiging van Ue grondwet van 1946. In een Franse textielfabriek wor den weefstoffen driemaal sneller ver vaardigd als elders. Ou-bele aanvaring bij Deense kust De 250 ton metende uit Welfzljl afkomstige Nederlandse kustvaarder „Lirafjord" is tussen kaap Arcona «n Bornholm twee keer het slachtof fer geweest van een aanvaring met een Russisch schip. De eerste ke«r werd er geen noemenswaardige scha de aangericht, doch toen het Neder landse schip, teneinde de aandacht te trekken, seinen gaf en zijn zoek lichten in werking stelde, reageerde het Russische vaartuig door onver wacht de verkeerde kant uit te va ren. Zodoende werd de „Limfjord" ten tweeden male geramd waarbij haar wand werd ingedrukt en het roer beschadigd. Hierna stoomde het Russische schip volle kracht vooruit en verdween. De Nederlanders kon den de naam van het schip niet vast stellen. De „Limfjord" heeft zes nur stuurloos rondgedreven en wat water binnengekregen, maar wérd tenslotte door een Duits schip een Deense ha ven binnengesleept. Volgens de Ne derlandse gezagvoerder was de brug van het Russische schip verlaten. Nader vernemen wij dat zich aan boord van de „Limfjord" een beman ning van vijf koppen bevond. Nie- 'mand kreeg enig letsel. Het schip was geladen met sukgoederén op weg van Gdynia naar Denemarken. Fietsers, opqelet Elk jaar verongelukken vele tien tallen fietsers bij het inhalen op de smalle gedeelten van rijbanen door motorrijtuigen, in het bijzoöder de vrachtauto's en aanhangwagens, of tracuyrs met oplegger. De KNAC raadt daarom bestuurders van deze anto's aan niet op smalle rij baan e- deelten, bijv. tussen vluchtheuvel en trottoir laugzaam rijverkeer in te halen. Dit is n.1. verplicht aan de ui terste rechterzijde van de rijbaan te rijden. Fietsers zouden alsdan bij ge ringe zijdelingse beweging bijv. als gevolg van schuinomkijken, door de aanhangwagen kunnen worden ge grepen. Indien de verkeersznllen op.de. ver en dus aan beide zijde mogen worden verbij ge reden, raadt de KNAC be stuurders van auto's dringend aan hij voorkeur links van deze verkeersheu vel te passeren, zeer zeker, indien langzaam rijverkeer waarbij fietsers zich rechts daarvan bevindt. Volgens een artikel ln het Russi sche periodiek „Nieuwe Tijden" aan gehaald door radio Moskou, was de belangrijkste gebeurtenis in de eer ste helft van deze eeuw de geboorte van de Sowiet-Unie. In het vorig jaar vervoerden Ame rikaanse vliegtuigen ruim 16.5 mill reizigers. Ondanks vier luchtrampen Is een veiligheidsrecord gevestigd. In een Japanse gevangenis is in gebroken. Vla een ladder wist de in breker weer te verdwijnen met 10 kledingstukken en 2500 sigaretten, die voor de gevangenen bestemd wa ren. Volgens Drew Pearson zouden Truman en zyn adviseurs op een vorige week op het Witte Huis gehouden conferentie besloten hebben to:t het ver schepen van geweren, kanonnen, houwitsers, ammunitk en andere mi litaire goederen naar Tsjang Kai Sjek, voor het afslaan van eventuele communistische aanval op formosa. De2e zending zou bekostigd worden uit de 75 millioen dollar, welke het congres voor hulp aan China heeft uitgetrokken. Pearson zegt,verder, dat ook een twintigtal Amerikaanse militaire ad viseurs gezonden zai worden. Truman zou overwegen generaal M acArthur te ontbieden voor een bespreking over Japan. Een andere belangrijke beslissing zou zijn, aldus meldt Pearson, voor een bedrag van 20 millioen dollar aan militaire goederen te verzenden naar de Fransen in Indo-Chiua voor de strijd tegen de communisten. Met de levering hiervan zou binnen zes weken begonnen worden. Stafchef generaal Bradley en de onderminister van defensie Stave Erlev zouden verklaard hebben, dat generaal MacArthur een dringende boodschap naar Washington had ge zonden over Formosa en bet gebruik zowel van Amerikaanse troopen als van vlooteenheden had aanbevolen voor het tegenhouden van een com munistische invasie. Acheson zou 'n dergelijk optreden onverstandig ge oordeeld hebben omdat de Chinese situatie te onzeker was. Hij was vol gens Pearson ook tegen het zenden van militair personc' naar China en zou verklaard hebben, dat Gr. Britt blnen 1 week ongeveer het commu nistisch regiem in China zou erken nen en steunen voor-het verkrijgen van een zetel in de Veiligheidsraad. Wanneer de VS Formosa zouden be zetten, zou het communistische Chi na de VS voor de Veiligheidsraad van agressie. kunn°n beschuldigen, PREMIE INGEVOLGE ZIEKEN FONDSEN BESLUIT VERPLICHT VERZEKERDEN Blijkens een beschikking v;iu de- Minister van Sociale Zaken wordt de premie voor ingevolge het" zieken fondsen bes lult verplicht verzekerden gehandhaafd op 3,6 procast. Zoals hulaiiiil moot. da -o.orka***»* de. belfcu van deze premie van het loon vau ae werknemer inhouden Het werkne mersaandeel inde ziekenfondspremie blijft derhalve 1.8 procent. De maxi mum inhouding bedraagt voor 1950 respectievelijk voor maandlonen van f260.af, voor weeklonen van f60. af en voor daglonen van f10 af f4.60 fl.08 en f0.18. Tijdens de jaarwiesellng verloren in de VS. 281 mensen door brand en ongelnkken het leven. Vorig jaar 309 personen. De Zweedse luchtmacht, de sterk ste ter wereld houdt, manoeuvres op grote schaal. Kurkdroge heidegrond in Ameri ka is door brand in een zwartgebla kerde vlakte herschapen. De „Oranje" met 900 passagiers aan boord is vannacht in Amsterdam gearriveerd. De ontscheping is in middels begonnen. aldus zou Acheson aangevoerd héb- zen. Truman en de railtaire adviseurs zouden zich tenslotte door Acheson hebben laten overtuigen. Herbert Hoorer, de voormalige A- merifcaanse president, heeft In een brief aan senator Willlam Knowland republikein en leider van een groep congresleden, die voorstan der zijn van volledige Amerikaanse steun aan de Chtneee nationalisten aangedrongen op verdediging van Formosa en het „optrekken vnn een mnnr tegen het communisme In hel gebied van de Stille Oceaan", Ook se mitor Robert Taft republikein heeft sleh op een persconferentie in deze geest uitgelaten. Inmiddels geven ook de voorstan ders van gezamenlijke actie voor de verdediging van Formosa toe, dat de eventuele kosten hiervan eau fac tor vormen, die nauwkeurig bezien dient te worden. De diplomatieke correspondent van de Times oppert de mogelijkheid, dat de Chinese communisten Mandsjoe- rije zullen gebruiken als onderhan- dellngsmiddel om Sowjetrussische stemt te verkrijgen voor de verbrei ding van de Chlnes* invloed in Zuid Oo •-«*. TELEVISIE IN NEDERLAND ""s?' —2W '-f— V Het per vliegtuig vervoeren van vracht Is in de Ver. Staten ln 1^49, in vergelijking met 1948, met ongs- teer 13 pCt. toegenomen. D« American Airlines rapporteert een vooruitgang van niet minder dan 40 pCt. Evenals in 1948 was het soort tracht, dat de A.A. verleden jaar vervoerde, weer van ongemeen ral me keuze. In October werd er bijvoorbeeld een groot aantal bedrukte kartonne tjes vau Philadelphla naar Boston ge vlogen. Aldaar werd de lading in een vrachtauot gezet en onder bewa king van een uitgebreide escorte mo torpolitie, naar het stadion Fenway Park gebracht. Want de kartonnetjes waren entreekaarten voor een zeer belangrijke voetbalwedstrijd en zij vertegenwoordigden een waarde van een millioen dollar. De luidruchtigste lading van het jaar werd aan boord gebracht ln Bridgeport met als bestemming Litt le Rock. Het was een grote kist met 300 wekkers, die, kort voor het ver trek van de machine, opeens alle maal tegelijk begonnen af te lopen. Volgens aanwezigen was het gerin kel tot ver in de omtrek te horen en gaf het aanleiding tot een algemeen enthousiast geroep van „opstaan, de hoogste tijd". In Nashville kwamen er op een dag twee apen uit Celebes aan. De dieren ontsnapten en reden het veld op. Een algemene jacht was het ge volg. Totdat een van de apen zich langs een regenpijp naar beneden liet zakken met de bedoeling een ach teloos toeschouwer die daar net stond een lik in het gezicht te geven. De andere aap kwam ook al spoedig op dagen en de dieren werden gevangen. Welk incident, zoals er des avonds 1 ln het plaatselijk blaadje geschreven stond, wederom kon dienen als een bewijs van de regel dat de vrijheid eindigt waar de liefde begint In New York arriveerde op een ge'*en ogenblik enige levende zeehon den, afkomstig van de Oostkust. Er was een kist met vis hij een tevens een ditcument, -waarin stond, hoe de voeding moest geschieden. Maar de voorschriften waren niet volledig, want onderweg had een lid van het personeel een van de robben een vis gegeven. Dit heeft hem een paar vin gers gekost, want men geeft een zee hond geen vis men gooit hem de vis toe. 1949 was ook in de Ver. Staten 'n waar dierenjaar. Vervoerd werden ondermeer jonge beren en leeuwen, mieren, wurmen, allerel soort apen herten, duizen, kanaries en ook een ezel. Een democratische ezel (de e- zei ia ln Amerika, vermoedelijk we gens zijn halsstarrig- en vasthoudend heid, het symbool van de democrati sche partij - de republikeinen hebben een olifant. De ezel was op weg naar een diner vau de democraten in Pro- viuences (Rhode Island) om daar te kijk te staan. VERKIEZINGEN IN ENGELAND Vijf leden van de IabourpartU. dia alleen lid zijn van het Engelse la gerhuis moeten thans aftreden. Wan neer niet spoedig algemene verkiezin gen worden gehouden zou een tussen tijdse verkiezing noodzakelijk zijn. De palementaire medewerkers van de „Tigies" acht het niet waaschijn lijk, dat de regering in het vijfde le vensjaar van het parlement nog o- verhaast tussentijdse verkiezingen zou uitschrijven, zodat de veronder stelling, dat spoedig algemene ver- kiezingen zullen worden gehouden, vermoedelijk in de volgende maand, nieuw voedsel heeft gekregen. DE LUGUBERE VONDST TE UITHOORN. Nog geen reden om aan misdaad te denken. Volgens mededelingen van de dis trictscommandant der rijkspolitie in de provincie Utrecht ls er voorshands geen reden om aan te nemen, dat ds vondst van een geraamte onder de vloer van een hnls aan de Kromme Mijdrechtstraat in Uithoorn een oude misdaad aan het licht zon hebben ge bracht. Het huis beter misschien gezegd krot waaronder het geraamte ge vonden werd, le tot voor kort be woond geweest door een oude man. die niet meer wel btj het hoofd was. De man is enkele weken geleden ge storven en omdat de woning totaal vervuild was. werd besloten haar af te breken. Hierbij zijn delen van een geraamte gevonden, onder andere een gedeelte van een schedel. De betrokken Justl- tie-autoriteiten en ook de politiedes kundige dr. Zeldenrust hebben ter plaatse een onderzoek ingestedl. Hoe wel nog geen volledig resultaat van dit onderzoek vast staat, is toch wel gebleken, dat het gebeente tenminste vijftien Jaar oud is. Van een recente misdaad zo er al van een misdaad gesproken kan worden is dus geen sprake, aldus de districtacororaan- dant. Hetis niet nitgesloten dat de oude man, die vroeger op het kerkhof in de omgeving heeft gewerkt, de beenderen heeft medegenomen als cn rioeiteit. weerbericht NOG GEEN VORST. Aanhoudend zacht weer. Af en toe enige buien. Meest zwakke wind tussen west en zuid.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1