Ikmaaidei' N.-HOLLANDSE •PERS 1945 Bidault houdt zich nog overwinning staande: nu een flinke Bon 544 is één gulden waard Verdediger van Van der Waals nu zelf in verdachtenbank „Wafdisten" behalen in Egypte volstrekte meerderheid Frankrijk wil zich een moderne luchtmacht aanschaffen Eerste stap: ruim 3600 toestellen De telex tikt II JAAKOANO NTMMt» III) VWTOAO JASVAMl mï" Uitgave Stichting „De Yrtye Allernaarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart, bij vooruitbel Advertenties 14 ct. p. mm., familieberichten 16 cent. Bij contract aanzienlijke korting Vexontw. zedacteur: J. v. Zoonen Bureau: Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 22001971 De regering ra» de Franse premier Bidank heeft deze week hnar (wee- de overwinning behaald, toen de Nationale Vergadering Donderdagmor- ren met SSl tegen 186 stemmen het wetsontwerp tot wederinstelling van vrlie collectieve ouderhandelingen over lonen goedkeurde. De eerste over winning werd Maandag behaald doctrdat de begroting goedgekeurd word. De collectieve onderhandelingen werden bij het uitbreken van de oorlog in 1939 opgeschort. Sedertdien werden de lonen door de regering vastgesteld. Om het wetsontwerp er door te krijgen zag de regering zich genoodzaakt haar voorstel om arbitrage bij Indnstriele geschillen verplicht te stellen, te laten varen. Arbitrage zal thans facultatief zijn bemiddeling echter verplicht. De gehele nacht van Wocasdag donrden de debatten voort. Japanners naar Formosa Japan: De reizende ambassadeur van de Verenigde Staten, Jessup is op bezoek bij generaal Mae Arthur in Tokio om de dreiging van een Inva sie der Chinese communisten op Formosa te bespreken. Jessup verklaarde een kort bezoek te bren gen aan Formosa en d andere ei landen in het bedreigde gebied. Ook zal. hij aanwezig zijn op de vergadering van de Amerikaanse diplomaten in het Verre Oosten. Het gerucht doet thans de ronde dat de Japanners de Chinese natio nalisten zulen helpen bij de verde diging van Formosa. Verschillen de Japanse officieren zouden al op het eiland gearriveerd zijn. Israël: De president van Israël. Ben Goerion, heeft verklaard, dat van heden af de stad Jeruzalem zo wel de facto als d^ jure do hoofd stad van Jeruzalem zal zijn. Hij verklaarde verder dat Israël veel Poging tot moord berecht Drie jaar geëist Het boterde slecht tussen de echte lieden CorneliB Zopfi betonwerker te Leeuwarden en zijn vrouw Bankje Jansen. Do vrouw liep-enige- malen var. haar man weg en deze maakte dan huisraad te gelde om te kunnen dvinken. Tenslotte bleef de vrouw weg. Ze werd te Harlingén huishoud ster. Op 1 October trok de man ook naar Harlingén. om het weer goed te maken, maar hij kreeg de vrouw niet te spreken. In enkele cafe's deed hij opgewonden en liep met een mes te zwaaien. Ook liet hij zich uit, dat hij er wel 15 jaar voor over had want een ander zou zijn vrouw ook niet hebben. Een paar dagen later kwam hij terug en no deed zijn vrouw zelf open. Direct greep hü haar bij het haar en bracht haar met een mes drie steken toe De toege brachte wonden waren echter van geen betekenis. Eis 3 jaar. Provincie sluit (linke leningen Ged. Staten van Noord-Holland beb ben de provinciale Staten voorgesteld ben te machtigen tot het aangaan van geldleningen ten bedragen van f30r,000 voor uitbreidingswerken aan het Prov. Waterleidingbedrijf f79,000 ten behoeve van het Prov. Zieken huis te Bakkum f75.000 voor het bou wen van de brug bij Lange Balk in de polder Heerhugowaard en f18000 voor ae gemeente Sehermerhorn ten behoeve van bruggenbouw in deze ge ineente. Twee Groningers: een voetreis naar Rome Gistermorgen zijn de twee Gronin gers, de heren W. Stemphner en M. Zijlstra bun grote voetreis naar Ro me begonnen. Familieleden en be kenden drukten de beide ondernemen de Groningers op het Groningse plein de hand. Ook de commissaris der ko ningin in de provincie Groningen de heer E. H. Ebels kwam persoonlijk afscheid nemen. De reisbagage is niet groot. Slechts een rugzak dragen deze voetreizi gers bij zich, waarin de autogram- meuboeken, welke na afloop van de reis aan de Paus en H M. de Konin gin zullen worden overhaudigd, een veilig plaatsje vonden. De eerste e- tappeplaats is Assen waar de com missaris der Koningin in de provin cie Drenthe en de burgemeester van Assen hun handtekening in deze boe ken zullen plaatsen. Zo zullen zij door Nederland, België. Frankrijk, en door Zwitserland trekken. Zij hopen tegen April in Rome te zijn. weerbericht VEEL WIND Weersverwachting geldig tot Za terdagavond. Half tot zwaar be wolkt. Hier en daar nog regen buien. Harde wind uit het zuid westen. Weinig verandering in leinperatuur. waardering koestert voor het werk der VN., doch dat het besluit tot internationalisatie van deze stad, de regering verplicht heeft het parlement over te brengen naar i".ï heilige stad tynfisland: De leiders der West-duit- se communistische partij hebben alle partij-afdelingen opdracht ge geven in de komende weken ..Ti- tjisme" volledig uit te roeien. Als eerste maatregel zullen de bestu ren der communistische partijen in alle Westduitse staten in het ko mende weekeinde speciale ..oefe ningscursussen" moeten meemaken In verschillende provincies zijn par tijleden reeds uitgestoten. Duitsland: Een woordvoerder van 'Ie West-BerlHnse liberaal-democrati sche partij heeft medegedeeld dat 5 afgevaardigden van de partij in Cv)t-rhftt8lfind zijn uitgeweken naar het westen. Zij verklaarden als fascisten beschouwd te worden door de leiders van de S.E.D. E*v«te: Nn de stemmen iu Egypte vrijwel geteld zijn. kan vermeldt worden, dat de partij der Wafdis- ten de overwinning heeft behaald De definitieve ultslr gen worden eeh ter niet voor 10 Januari verwacht. Griekenland: De Griekse coalitie--e gering is afgetreden, zo is Ie Atlie ne bekend gemaakt. Het kabinet werd op 1 Juli 1949 sa. .engesteld. Het aftreden Is gevólgd' op bet ver trek van de Griekse veldmaar schalk Papagos. Vermoedelijk zal thans een meer nationaal kabinet gevormd worden. Tegelijkertijd is bekend gemaakt dat bet land toe nadering wil zoeken bij zijn noor derburen en wenst een oplossing te zoeken voor de meningsverschil len met Joego-Slavië. Communisten xouden schepen vorderen Volgens gewoonlijk betrouwbare Chinese berichten, die in Hongkong zijn ontvangen, zijn de communisti sche autoriteiten te Kanton overge gaan tot het vorderen van een groot aantal rivierschepen. Naar verluidt, zouden de vaartui gen gebruikt worden voor de invasie van het eiland Hainan. dat door de Km. brede straat, van Hainan van het Chinese vasteland gescheiden is. MAN OVER BOORD GEVALLEN? Na het vertrek gisternacht uit Ant werpen van het S.S. Leerdam werd aan boord een man vermist. Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten dat hij over boord is gevallen. Aan alle schepen op de Schelde is ver zocht goed uit te kijken. Zoals in het regeringscornmunique betreffende lonen en prijzen van 24 December werd medegdeeld zal als compensatie voor de verhoogde kos ten voor huisbrand en gas voor het lopend stookseizoen een bedrag van fl per persoon worden uitgekeerd. Bij beschikkiug tan de minister van economische zaken, gepubliceerd In de Staatscourant van 6 Januari 1960 is bepaald, dat gednrende het tijdvak van 9 Januari tot en met 16 Februari 1950 bon 544 van de thans geldige levensmiddelenkaart 909 rechtgeeft op liet in ontvangst nemen van een geldbedrag van één gulden. De uitreiking zal geschieden aan de postkantoren. Deze zullen daar voor zijn opengesteld gedurende de zelfde uren als voor de postwissel- dienst. Teneinde de toeloop van het pu bliek te regelen, zal de terugbetaling geschieden volgens de beginletters van de familienamen der rechtheb benden, aangegeven in eei schema waarvoor verwezen wordt naar een officiële publicatie, welke zeer bin nenkort in de bladen zal verschijnen. Britse troepen n.ar Eritrea lil een officieel communiqué wordt medegedeeld dat Britse versterkingen in Erlthea aankomen, en dat een Brits oorlogschip weldra naar de ha ven van Massawa op 80 km. ten Nrd Oosten van Asmarn zal worden ge zonden. I>e polltiestrijdkrachten zul len versterkt worden en over uitge breider transport materieel en betere radio-verbinding beschikken. De Brit se regering heeft zich verontrust o- ver de herhaalde gewelddaden en de moorden, die onlangs in dit gebied werden gepleegd. Uit de Ethiopische hoofdstad Ab- bip Abeba wordt gemeldt, dat de E- thiopische regering de Ver. Naties te legraflsch heeft medegedeeld, dat zij weigert de beslissing der algemene vergadering te erkennen, waarbij I- talië met het beheer van de voorma lige ïfadiaanse kolonie Somaliland be last wordt. In het telegram wordt ondermeer verklaard: „De algemene vergade ring beeft geen aandacht geschonken aan de ..gerechtsvaardigde aanspra ken van Ethiopië op Somaliland. Haar beslissing is rechtstreeks in strijd met het vredesverdrag van Parijs". In de loop van 1950 zal het 5 eeuwen geleden zijn, dat de Kalverstraat te Amsterdam de belangrijke - en in middels wereldbekende winkelstr. ia geworden. Om een brochure „Engeland-Spiel"niet ter sprake Gistermiddag stond voor de Rott. Rechtbank terecht mr. van der Starp voorheen advocaat en procureur te Rotterdam. Hij werd ervan verdacht de eer en. goede naam te hebben aan gerand van v. d. Eude hoofdagent v. politie te Rotterdam en de reeds o- verleden van der Meer, in zijn bro chure „England Spiel", dat hij in Fe bruari 1949 heeft geschreven. Zijn verdediger had drie getuigen a decharge opgeroepen en deelde de president mede, dat hij nog veel meer getuigen zou laten dagvaarden, in dien de rechtbank zou beslissen, dat het algemeen belang is gediend door het publiceren van deze brochure. Na het pleidooi van verdachte's raad man en het requisitoir van de officier van justitie, ging de rechtbank in raadkamer om te beslissen over de vraag of indien deze vraag bevesti gend wordt beantwoord, van der Starp dan het bewijs moet leveren van de beweringen, vermeld in de brochure. Zo niet dan kan bij we gens smaad worden veroordeeld. Na raadkamer verklaarde de pre sident, dat de rechtbank van oordeel was. dat zij. alvorens over de vraag te beslissen of het algemeen belang gediend is met de brochure, de zaak terugwees naar de rechter-commis saris voor een psyekatrisch onder zoek van verdachte. De zaak is daar op voor onbepaalde tijd aangehouden Zoals bekend heeft mr. van der Sturp destijds de brochure geschreven waarin bij het „England-spiel" op zijn manier trachtte op te helderen Daarbij bracht hij de naam van goe de Nederlanders in discrediet, terwijl hij van der Waals de hand boven het hoofd hield. Op de zitting wilde ver dachte van der Starp niet verklaren op welke wijze hij in het bezit geko men was, van officiële documenten inzake dit „England-spiel'V Het loopt wel zeer in het oog, dat de vroegere verdediger van van der W». 5r op de zitting in het openbaar geen bezonderheden mocht verstrek ken omtrent zijn zienswijze op het England-spiel. Verwonderlijk is dat echCer niet, omdat op alle mogelijke maxieren de oorzaken en gevolgen van het England-splel verborgen ge houden worden. Wie ook maar enigs- ziens verwacht had op deze zitting nadere bijzonderheden te vernemen, is wel bedrogen uitgekomen. Het scherm voor het England-spiel blijft dicht. Wel bleek ter rechtzitting, dat van der Starp alvorens zijn brochure te schrijven, adressen gericht heeft tot alle mogelijke persoonlijkheden die betrokken zijn bij het besturen van ons land. Maar de hoogste au toriteiten deden er het zwijgen toe. De wafdisten hebben de eerste na de oorlog in Egypte gehouden alge mene verkiezingen gewonnen, zij heb ben. volgens de thans bekende uit slagen, reeds definitief 169 van de 319 zetels in de nieuwe Kamer van afgevaardigden verworven. De Wafdisten staan onder leiding van de veteraan-staatsman Nahas Pasja, die voor de verkiezingen heeft verklaard ,dat indien zijn partij de verkiezingen niet zou winnen, zij niet aan een coalitie-regering zou deelne men en ook op geen enkele andere wezij met de regering zou samenwer ken. Toen bekend werd, dat de Wafdisten 147 zetels hadden verworven, was de stand voor de andere partijen als volgt: Saadieten 12, liberale consti tutionele partij tien, nationalisten 4 socialisten een en onafhankel ijken 14 zetels. De Kotla partij had toen nog geen zetel verkregen. Uit nieuwe gegevens bleek, dat de Wafdisten reeds 160 zetels definitief hebben verkregen. Voor de andere partijen waren op dat tijdstip nog geen nieuwe gegevens bekend. Daar de meerderheden niet voldoen de groot waren zal voor 37 zetels Zelfcritiek van Max Reimann? Het met Britse licentie te Ham burg verschijnende blad „Die Welt" bericht heden dat Max Reimann, de West-Duitse communistische leider, zichzelf en andere partijfunctionaris sen op een vergadering van het par tijbestuur op 28 December verweten zou hebben „niet de nodige conclu sies getrokken te hebben nit de ont wikkelingen ln Joego-Slavië. Volgens het blad zon Reimann be treurd hebben dat tegengestelde op vattingen in de partij hadden kun nen doordringen en de communisti sche partij niet actief genoeg ge weest was in haar strijd tegen de West-Duitse regering en voor een „na tionaal front". Een woordvoerder van het hoofd kwartier der Westduitse communis tische partij wees de berichten, dat Reimann in ongenade zou zijn geval len en vervangen zou zijn door wn in Moskou opgeleide communist „als te dwaas om tegengesproken te wor den" van de hand. VAN DE PtFR GFVAl.LEN EN VERDRONKEN Donderdagmiddag ong. 12 unr is een 42-jarige Haarlemmer bij het vis sen op de pier te IJmniden te water geraakt en verdronken. Ijlings toe schietende omstanders hebben de man op het droge gebracht, doch de levensgeesten bleken reeds te zijn ge weken. De Franse minister voor luchtvaart Audre Marosselli, heeft bekend ge maakt dat aan het einde van deze maand 'n wetsontwerp b ijde Franse nationale vergadering zal worden in gediend, dat voorziet in het stichten van een nit 3650 vliegtuigen bestaan de Franse luchtmacht, waaronder zich 1800 straaljagers zullen bevin- De raad van beheer van een Ame rikaanse universiteit heeft een gift van 140.000 dollar vnn de hand gewe zij. omdat Joden en Katholieken er niet van mochten profiteren. Het geld was tien jaar geleden door een gewe zen student aan de universiteit ver maakt oEngelse, Noorse en Deense oorlogsschepen houden deze week zo realistisch mogelijke ma noeuvres o— Een Engels tourist in Rerl'in verzeilde in de gevangenis omdat hij een handtas van een dame wilde stelen. o— India en AJghanis tan hebben een vriendschapsverdrag getekend oEen aantal politiea genten te Parijs is uitgerust met een stok, die verlicht wordt door middel van een batterij in de mouw van de agent. Het lieht is op verre afstand zichtbaar. Makkelijk voor dieven —oEen vrouw uit Portland, die om echtscheiding verzocht heeft, voert als een van de vele buitennissige ge woonten van haar man aan, dat zij tijdens de maaltijd nooit mocht pra ten, omdat dit de vertering van zijn voedsel in de war bracht. oBijna 10,000 verplaatste personen hebben in November 1949 de Amerikaanse zone van Duitsland verlaten. Zij ves tigden zich in Amerika oDe Sow jet-Unie is begounen met het ln vrij heid stellen van gewezen hoge of ficieren van de Duitse Wehrmacht. —o— Het tekort op de Amerikaanse begroting zal in het komende jaar waarschijnlijk 10 milllard dollar be dragen oHalf Januari zullen in Parijs de besprekingen over de Fi- bane] voortgezet worden oPakis tan heeft de communistische rege ring van China erkent oHet rei- zigersvervoer op de kolenstokende Amerikaanse spoorlijnen worden in gekrompen oKoningin Elizabeth van België heeft een bezoek gebracht aan de Paus.'Zij droeg een zwarte ja pon en een zwarte sluier oHet hoofdbestuur van de Friese maat- schapppij van landbouw acht loons verhoging voor landarbeiders nood zakelijk De beer Trap., oudste in woner van Texel is ln de leeftijd van 100 jaar overleden o— Enkele A- merikaanse zakenlieden zullen op uitnodiging van de minister van eco nomische zaken een bezoek brengen aan ons land. o— Het Amerikaanse Bijbelgenootschap zal 400.000 bijbels naar Oost-Duitsland zenden, twee maal zo veel naar West-Duitsland. oTwee Nederlandse vissersvaar tuigen zijn door de Belgische zee vaartpolitie naar Ostende opgebracht —oDe gepensionneerden hebben aan de minister van sociale zaken 'n telegram gestuurd inzake pensioen verhoging vau 5 pCt o— Aan alle administratief personeel werkzaam in de groenten en fruit verwerkende industrieën zal 6pCt loonsverho ging worden verstrekt per 1 Januari 1950 oEnkele handlangers van „Nol de Brabander" werden samen tot 11 Jaar veroordeeld oVeld maarschalk Montgomery zal vandaag een bezoek brengen aan Amsterdam oEen PTT-ambtenaar in Roosen daal is wegens fraude in de jaren na de oorlog gearresteerd oIn een Amerikaanse rapport wordt ver klaard, dat de Duitse politie hard op weg is om de ruwe en onaangename trekken te vertonen, welke door de Europeanen zo in het Duitse uiter lijk worden betreurd oDe secr.- gen. van economische zaken zal Vrij dagavond om kwart over zeven ge stelde vragen inzake loonsverhoging beantwoorden over Hilversum o Drie persopen werden ernstig ge wond, toen een autobus in Groningen doordat zij te veel moest uitwijken voor een motorrijder, tegen een brug leuning botste kantelde en achter "n paar palen van het tramnet bleef hangen. De motorrijder verdween in het water van de gracht. De bestuur der liep een zware hersenschudding op. Schade aan brug en bus ware groot oDe toestand van het Ne derlandse schip „Berkel" dat bij Zweden op de rotsen liep. is zeer cri tiek. Het schip zal waarschijnlijk in tweeën breken oNa de arres taties van het bankpersoneel ln Ou dewater, blijkt de „Oudewatersche Bank' 'in staat van faillisement te zijn. den. Voor de uitvoering is een in 2 gedeelten gresplitst vijf- jarenplan opgesteld. Het eerste gedeelte kan Frankrijk op eigen kracht ten uit voer leggen, terwijl het voor de vol tooiing van het tweede een beroep zal moeten doen op „secondaire hulp bronnen" en op technische geallleer de hulp, die het, overeenkomstig de gesloten verdragen tot het verlenen van wederzijdse bijstand, mag ver wachten. De eerste helft van het 5-jarenplan voorziet in de bouw van 2300 vlieg tuigen voor de luchtmacht van de vloot. Hieronder bevinden zich 1100 gevechtsvliegtuigen, waarvan 850 straaljagers zullen zijn. Nog in de loop van dit jaar zal Frankrijk beginnen met het vervaar digen van „Vampire-straaljagers". Indien hiervan een voldoende aantal gereed ls, zal worden overgegaan tot de bouw van een aantal Franse gevechtsvliegtuigen, die speciaal zul len worden gebruikt voor het onder scheppen van vijandelijke bommen werpers en die de naam M.D. 450 zul len dragen. Ook in bouwbedrijf loonsverhoging Voor de bouw- schilder-, stuea- doors steenhouwers- en granltobedrtj ven is nu ook overeenstemming be reikt tussen de werkgevers en werk nemersorganisaties cn het college van rijksbemiddelaars inzake het toe kennen van de 5 procent loousverho ging. Deze verhoging gaat met te rugwerkende kracht op 1 Januari 1950 in. Het zelfde geldt voor de loonsverho ging voor timmerfabrieksarbeiders, steenzetters, het zwarte corps de arbeiders werkzaam in de wegen bouw de helers, de rietdekkers en de straatmakers. een tweede stemming moeten worden gehouden. Volgens de laatste gegevens is de zetelverhouding thans: Wafdisten 160 zetels, Saadisten 21, Liberalen 20, onafhankelljken 24, nationalisten vier, socialisten (tevoren de MIsr el Fa- tat-jonge Egyptische pro-fascistische groenhemden) één, Kotala nul. Rijvergunning voor vrachtauto's blijft noodzakelijk Met Ingang van 1 Jan. 1960 is de wet van 11 Dec. 1947 houdende tijde lijke regeling voor personenvervoer met motorrijtuigen niet meer ver lengd, zodat rijvergunningen voor personenauto's niet in gebruik voor beroepspersonenvervoer thans niet meer worden verstrekt en de in om loop zijnde rijvergunningen voor hier bedoelde personenauto's zijn komen te vervallen. Publicatie van deze regeling schijnt verwarring te hebben gesticht, al thans komt. het de laatste dagen re gelmatig voor, dat houders van an dere motorrijtuigen dan genoemde personenauto's in de mening verke ren. dat alle rijvergunningen zijn af geschaft, waardoor bij controle door politieambtenaren e.d. ernstige moei lijkheden ontstaan. Met nadruk wordt er daarom op ge wezen, dat o.m. de rijvergunningen voor alle bestel- en vrachtauto's nog steeds geldig zijn. ongeacht of deze bestel- en vrachtauto's in gebruik zijn voor eigen vervoer of voor be roepsvervoer. Er wordt niet verwacht, dat laatst genoemde rijvergunningen binnen af zienbars tijd worden afgeschaft. Russische medici contra vreemde woorden Vreemde medische termen zoals, tumor, palpitatie en resorptie, welke ongewijzigd aan de buitenlandse li teratuur aijn ontleend, zullen vol gens de literaire Gazette nl't de Rus sische medische terminologie ver wijderd worden. Profesor Moltsjanof, hoofd ran 'it speciale commissie van de academie voor medische wetenschappen, heeft vc-klaard. dat duizenden vreemde woorden in de Russische medische li teratuur zHn opgenomen en dat de ze gewijzigd dienen te worden om de prioriteit der Russische geleerden op medisch gebied te herstellen. Moord In Bandunq In een kampong aan de Zuidelijke stadsgrens van Bandung is een voor malig soldaat van het KNIL ver moord gevonden in een put bii een verlaten woning. Het slachtoffer was, na 3 jaar dienst, sedert 2 we ken woonachtig in de kamnong Tjld- jerah Het lijk drceg de Bporen van worging. Omtrent de identiteit van de moordenaars en de beweegreden tot de moord tast de politie nog ln het duister. Stsklnqsdreiqing in Amerika De vakbond van arbeiders ln de communicatiebedrijven ln de VS heeft heden gedreigd een telefoon- staking in het gebelc land uit te roe pen, hetzij tegemoet wordt gekomen aan de volgende eisen: een aanzien lijke loonsverhoging, de tijd, gedu rende welke men als le'-'lng wordt beschouwd, moet korter worden vt een C 5-urige werkweek

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1