n Haar Koninkrijk Kolentekort in Europa aanzienlijk minder Prof. Schermerhom sprak te Middenmeer over Indonesë Rijkswerkplaatsen doen goed werk voor omscholing Ons nieuwe feuilleton Van twee kwade zaken het minst kwade kiezen gaan introduceren, dit ongetwijfeld tot schade van ons zelf is. Wij ia Europa zijn echter eerst twee oorlogen gaan voet-en, waar Amerika van geprofiteerd heeft. Dat is nu het punt van hoge druk geworden. Amerika investeert nu kapi taal op dezelfde wijze als Europa het eerst deed. E.- is een zuivere koloniale verhouding ontstaan. Het is kortzich tig geweest om te zeggen, dat wat nu in Indonesië is gebeurd, de rest van de wereld niet aangaat. De ve.-schuivingen die in de wereld plaats hebben, hebben wij te aanvaarden. Misschien zou het anders gegaan zijn als geen oorlog was geweest. Maar er is wél oorlog geweest. Hat-ta heeft niet voor niets in Rotter dam gestudeerd, en Sjahrir las niet voor niets de Nieuwe Rolterdamsche Cou rant. ook tijdens zijn gevangenschap. Zij hebben onze kunstjes geleerd. Men zou kunnen zeggen als de oorlog in Europa een half jaar eerder was ge ëindigd en ia de Paefic een half jaar later, zou het andrrs zijn gelopen. Spr. begrijpt de wrok van hen. die in de Jappenkampen hebben gezeten, die daarna de revolutie doormaakten en nu het resultaat zien van dat alles. Menselijk kan spr. dit aanvoelen, doch het gaat dwars tegen het gigantisch pro ces in. Revolutie moet tenslotte overgaan in het legale, langs de weg van het over leg. Anderen stonden op het standpunt, dat eerst rust en orde geschapen moes ten worden. Met militaire middelen was dit echter niet op te lossen. Je had tenslotte wél de hele zaak van tafel kunnen sahuiven. Er was tenslotte de een of de andere weg. De socialisten kwamen spoediger tot het besluit: over leg. Twee politionele acties hebben wij gevorrd. Natuurlijk steekt er in ons socialisten ook wel iets wat het gehele volk voelt. Wij zijn misschien iets min der con ervatief, we konden iets ge- makkrlijker loslaten. Maar het is niet alles zo. dat we nu alleen maar kun nen juichen. Het idee. dat we uu, wan neer we in Indonesië komen, niet meer op eigen bodem komen, is n'et zo gc- raakk lijk te verwerken. Spr. gaat vervolgens dan nog in oP de slechte voorlichting, die er was van uit Batavia, de geruchten over moord partijen. Toen het accoord van Van Royen-Rum tot stand kwam heeft men 30.000 mensen de stuipen op het lijf gejaagd, die hals over kop Djokja heb ben verlaten. Alles kolder gebleken zegt spr. De intocht van Sukarno is in de volmaaktste orde verlopen- Is nu alles koek en ei? Spr. is niet ZO .vreselijk optimistisch. Wie naar fci- dotvsië gaat zal de Indonesische taal moeten leren. Het Nederlands heeft er gèln kans meer. Men mo t daar onder hoper geplaatste Indonesiërs willen en 'kunrjtn werken- Alles moet zijn tijd hebben in de we reld- Veel sppanningen en pijn zijn aan hfi samengaan van twee volken voor afgegaan. Het zal aan onze houding liföjen. of er een duurzame samenwer king uit voorkomt. Na de lezing van prof. Schermer- horn volgde nog een inter ssante ge dachtewisseling over de meest uiteen- löpende zaken. Ten aanzien van het communisme, waarovrr de heer Log gers een vraag stelde, merkte -pr- op. dat wij in ons land geen moeite heb ben Paul de Groot is voor ons geen probleem, doch trgen internationaal communisme (Stalin) kijken wij anders OfJ. $pr. is van mening, dat men in In donesië het binnenlandse communisme wel aan kan. Internationaal betekent 't nog altijd een gevaar. Hoofdzaak is. dat men h t niveau weet op te trek ken vcor de gewone man, zodat deze ook ziet, dat er inderdaad iets veran derd is. Vakverenigingswerk kan hier y^el goeds verrichten. Hijt zou ons te ver voeren om op al dg; vragen uitvoerig in te gaan. aan gezien de beantwoording evenveel tijd, zo niet m er, in beslag nam als de hele lezing. Kosten betalen zichzelf Zoals reeds van verschillende zijde is betoogd, heeft de huidige vraag naar arbeidskrachten allereerst be trekking op geschoolde arbeiders. Wanneer men over geschoolde ar beidskraehten spreekt, denkt men als regel aan hen, die in hun jeugd na het aflopen van de lagere school de ambachtschool, bedrijfsschool of an deren sooitgelijke inrichtingen heb ben bezocht. Toch is dit niet de enige bron, waaruit het bedrijfsleven zijn ge Mais geteeld in de Wieringer...eer •Woensdagmorgen is op de beurs te Middenmeer de eerste mais, geteeld in de Wierragermeer, verhandeld. Teler was de heer J. A. Bergmans, voor re kening van de Z.W.M. Dc firma H. D. Tel uit Zaandam werd koper van de partij. Naar ons werd medegedeeld zullen meerdere landbouwers over gaan tot 't telen van mais. Voor voerdoeleinden werd wel eens meer een hoekje geteeld. Boekbespreking „Wessels -serie in nieuw gewaad Vijf verhalen voor de jeugd ZEER VELEN zullen zc nog niet vergeten zijn. de boeken van de Wes sels serie. In alle schoolbibliotheken immers waren ze te vinden. deze ver halen uit de Boerenoorlog en zolang ze niet versleten waren heeft de jeugd ze gevraagd: „De leeuw van Modder spruit", „De held van spionkop". ..De verkenner van Christiaan de Wet", ,,De overwinnaar van Nooitgedacht" en ten slotte „De kolonist van Zuid West-A- frika. Nu de titels zo voorgelepeld worden zal het ook voor hen aan wie de aan duiding „Wesselserieniet zoveel zegt b. ginnen te dagen. Want het eerste deel van de Serie („De leeuw van Modder spruit") vercheen al in de dagen van de Boerenoorlog en wie in die tijd de boeken van Penning gelezen heeft zou ze wel eens vergeten kunnen zijn. Tijdelijk dan, want op iedere Neder lander heeft de dappere strijd van de Boeren tegen de ..Rooinekken" tot op deze dag diepe indruk gemaakt. Nu. een halve eeuw na deze strijd in Zuid Afrika (1899-1812) heeft de uit- gevcrsmaatschaPpy La Riviére en Voor hoeve in Zwolle het oude bekende vijf tal opnieuw uitgegeven t gen een prijs, die in ieders bereik ligt. (ingenaaid f 2,00, gebonden f 2.90 per deeltje) En men behoeft niet juist alle delen gelijk aan te schaffen, want stuk voor stuk vormen ze een apart verhaal, een span nende epitode in een geest, die velen nog zullen verstaan. De herdruk van de serie werd ver zorgd door een zoon en een kleinzoon van „Oubaas" Penning en is, althans wat betreft de taal, aangepast aan de tegenwoordige tijd- Dat maakt 't lezen aanmerkelijk gemakkelijker, al is er nog heel veel van de stijl (die ons ni.'t zo bijster goed „ligt") overgebleven. Toch is het prettig, dat deze boeken nog eens in ni:uw gewaad door ons land zullen gaan. En dat de jeugd van 1950 er evenzeer van zal „smullen" als hun vaders staat wel vast! Druk en uitvoering zijn uitstekend verzorgd. schoolde arbeidskrachten put. Im mers naast de ambachtschool be staat sinds enige jaren het instituut van de rijkswerkplaatsen, welke on der het Rijksarbeidsbureau ressor teren. Arbeiders, die om de een of andere reden in hun jeugd kans tot scholing misten, kunnen thans nog op latere leeftijd op rijkskosten ge legenheid krijgen volgens een speciaal hiertoe ontwikkelde methode op ééa der 35 over het gehele land verspre! de rijkswerkplaatsen geschoold te worden tot bouwvakarbeider of me taal bewerker. Velen maakten reeds van deze gelegenheid tot scholing ge bruik. Zo werden sinds het tweede halfjaar 1946 tot medio December 1949 ruim 15.000 personen opgeleid waarvan circa 7500 tot bouwvakar beider ong. 7000 tot honwvakar- ker. De overigen werden tot andere beroepen opgeleid. Van de 7500 tot bouwvakarbeider geschoolde mannen volgden er ongeveer 3500 de oplei ding tot timmerman, 3200 tot metse laar, 650 tot schilder en 200 tot stu- cador. Van de 7W)0, die tot metaal bewerker werden opgeleid, werden er 3800 bankwerker, 300 draaier 1200 electricien en 1250 lasser. Dit een door het Rijksarbeidsbureau inge steld 'onderzoek is voorts gebleken, dat ong. 65 pCt van het aantal ge schoolde krachten in het opgeleide beroep in het bedrijfsleven werkzaam is..De overige 15 pCt zijn in een an der dan het opgeleide beroep werk zaam. De betekenis van de opleiding aan d vijkswerkplaalsen wordt nog dui delijker, wanneer men bedenkt, dat de opgeleide personen vrijwel allen geseleeteerd zijn uit ongeschoolde of landarbeiders, die werkloos wer den. Wanneer zij d<ze mogelijkheid tot scholing niet hadden aangegre pen, hadden zij of alt. gestennde werk lozen ingeschreven gestaan of wa- "ï'W-objecirn tewerkgesteld. De besparingen, welke door deze scholingsmogelijkhPden worden be reikt zijn zeer aanzienlijk, daar vol gens de huïlige regeling aan over- bruggingsnitkering f31 en aan socia le bijstand f24 gemiddeld per wepk per man wordt uitgekeerd, terwijl de gemiddelde PUW-lor.en f38 per week b dragen. Afgezien van de arbeids vreugde. welke aan de betrokkenen wordt verschaft en dc mogelijkheid tot aantrekking van geschoolde krach ten, die voor de industrie wordt ge opend. wordt op deze wijzen voor het Rijk een besparing bereikt tof een bedrag van circa 3.5 ton per week. dat anders aan steun of DUW-loon moest worden uitbetaald. Tevens blijkt de belangrijke betekenis van deze mogelijkheid tot. scholing, uit het feit. dat gezien de huidige ver houdingen In hef bouwbedrijf door de opgeleide 7500 bouwvakarbeiders de houw van 5300 woningen in 1 1nar mogelijk is geworden. rOmtiiö Zouday 8 Januari IV 50 HILV. 1 301 me ,<r. ^8.00 Nws. 8-30 Hoogm:s, 9-30 Nws. 10.00 Kerkdienst, 1130 Psalmen. 12-40 Lunchconcert. 1300 Nws, 13.20 Volksconcert, 14.40 Hoorspel," 15-40 Strijkkwartet, 16.30 Vespers, 17.00 Kerkdienst, 18.30 Str. krachten, 19.00 Bach-koor. 19.30 Nws. 19.52 Boekb.spr-, 20.12 Uit en Thuis, 23.00 Nws. HILV. II 415 m. - 8.00 Nws. 8.45 gr. platen. 9 15 Verz. proyr., 10-00 Trio, 10.50 Jonge Flierefluiters, 11.15 Tri angel, 12.00 Gev. Progr., 13.00 Nws., 13-20 Musettctork. H-05 Boekb .-pr., .14.30 Symph. conc-, 16-30 Sport, 17.30 Ome Keesje. 18-15 Nws., 18.30 Kerk dienst, 20.00 Nws., 20.05 AVRO-ork., 20-50 Hersengymnastiek, 21-50 Wal sen, 22.25 Gev. progr., 2300 Nws. Duitsland houdt zich goed De economische commissie voor Europa van de Ver. Naties raamt volgens de alhier gepubliceerde cij fers dat het Europese tekort aan harde kolen in het eerste kwartaal van 1950 nog slechts 1,6 millioen ton zal bedragen of 6S pCt minder dan het tekort van 5.3 millioen ton een jaar geleden. In het laatste kwar taal van 1949 bedroeg het tekort 3,4 millioen ton. Deze belangrijke vordering in de richting van het punt, waarop Euro pa in eigen behoeften zal kunnen voorzien, betekent een grote besparing van dollars, daar het grootste gedeel te van het Europese kolentekort aan gevuld wordt door de Ver. Staten. De verkleining van het tekort komt tevens voor een groot gedeelte voor rekening van de VVestduitse productie De Duitse export naar de andere Eu ropese landen zal in het eerste kwar taal van 1950 ongeveer 4.2 millioen ton bedragen, tegen 3.8 millioen ton het vorig jaar. Men verwacht, dat de Poolse leve ranties aan de 17 importerende lan den. waartoe niet de Sowjet-Unie be hoort, zullen dalen tot 3.7 millioen ton tegen een totaal van ongeveer 4.4 milioen ton voor liet eerste kwartaal van 1949. Voorts zal Engeland naar verwacht wordt ongeveer 3.2 millioen ton le veren van de 13.5 millioen ton Euro pese kolen, welke de continentale lm porteurs in de eerste drie maanden van 1950 zullen invoeren. Dit bete kent, dat Engeland ongeveer een kwart gedeelte zal bijdragen, tegen eenzesde gedeelte ln de overeenkom stige periode van het vorig jaar. Het betekent, dat Engeland 1 millioen ton kolen meer aan het Continent zal leveren. De commissie raamt de Britse kolenuitvoer naar de voor naamste Europese afnemers als volgt: Denemarken 750.000 ton. Ier land 456.500 ton, Italië 455.000 ton en Zweden 415.000 ton. Als grootste continentale impor teurs van Europese kolen in het eer ste kwartaal van 1950 noemt de com missie Frankrijk met naar raming 2 9 millioen ton. Italië met 2.1 mil lioen ton. Zweden met 1.6 millioen ton. Denemarken met 1.3 millioen ton en Nederland met 1,2 millioen ton In het eerste kwartaal van het vori ge jaar voerde Italië slechts onge- Joodse bewoners van de kolonie Wllhelmlna" !n Palestiri op weg naar hun w?rk. 1). Lenda Lasceiles kwam de hoek van Bourden House om en liep het trottoir van Berkeley Square op. Ze bleef plotseling staan en keek met een ontzette blik naar iets, dat on verwacht haar aandacht had getrok ken. Het was een mooie, heldere dag met een sprankel vorst in de lucht en met een klare wintex-zon, die ook eigenlijk de oorzaak was geweest, dat Lenda te voet was uitgegaan en niet de auto had genomen. Ze was op weg naar haar twee 7.isters en mr. Bullingham, die haar op rit- lunch had genodigd in het LVkcley Hotel. liet had juist één uur geslagen. Op het trottoir aan de overkant stonu een man zonder hoed op een klem straatorgeltje te spelen, terwijl zijn kameraad die een beetje mank liep, met zijn pet in dc hand de voorbijgangers, om een kleine gift vroeg. Eigenlijk een heel gewoon ge- v non gezicht in een stad. Niets om iemand plotseling te doen stil staan «f ze een spook zag. En toch werkte het zó op Lenda Lescelles. Doch het duurde slechts even. Toen liep zc snel voort in de richting van Berkeley Street. Doch ook de straat muzikanten staken nu het plein over en liepen in de richting van Picca- éilly. Lenda keek niet om, hoev.cl zij voelde, dat ze haar volgden. Zij had het gezicht van de ene man goed gezien en het zonder enige twij fel herkend. Doch zij vroeg zich teer 1 millioen ton in. liet totale Europese tekort vau 1.6 millioen tou is grotendeels het ge- \o!g van het ontbreken van stoom kolen en athraciet. De commissie deelt mede, dat in het nieuwe jaar alle Europese landen voldoende huis brand zullen hebben en voldoende cokes voor de ijzer- en staalindus trie. Van de totale hoeveelheid kolen vau 13.5 millifpn ton. welke in het eerste kwartaal van 1950 zal worden gedis tribueerd, zullen naar verwacht wordt S.99 millioen ton worden ge leverd in het kader van handels overeenkomsten of 1 millioen ton meer dan het vorige jaar. De eco nomische commissie doet ieder kwar taal aanbevelingen naar welke lau den de rest van de Europese kolen- reserves moeten worden gezonden. Het totale distributiecijfer van 13.5 millioen tou is 1.1 millioen ton gro ter dan het cijfer, dat werd aanbe volen voor de overeenkomstige perio de van 1949 en 400.000 ton groter dan liet totaal voor het laatste kwartaal van 1949. In de bijna geheel gevulde kleine beurszaal van hotel „Smit' te Midden meer heeft Woensdagavond prof. Sch merhora een inleiding gehoudèn voor de leden van de afd. Wie.-ingerm:er van de Partij van de Arbeid en andere be langstellenden. De heer Holl, voorzitter van de af daling opende met het uitspreken van dc beste wensen voor ons volk en de we reld in 1950. Het jaa.- dat achter ons ligt is vol van spanningen geweest, na tionaal en internationaal, zijn er staat kundige verhoudingen veranderd, die zich drie en halve eeuw hebben ge handhaafd. Langzaam, zeer langzaam heeft de ontwikkeling van de opvoe dende taak, die wij in Indonesië heb ben, zoals de jonge koningin Wil- helmina dit in 1903 aankondigde in een troonrede, bat si gebroken. Spr. heet prof. Schermerhom, die dicht bij het vuur heeft mogen zitten, van harte welkom. Prof. Schermerhom, die hierop on middellijk het woord verkrijgt, zegt, dat op de dag. dat d Eerste Kamer n*: wvKpntwerp aannam op de souve- angstig af of hij haar ook herkend had. Mrs. Lasceiles was de jongste van de drie mooie zusters Rellace en was al twee jaar getrouwd. Haar huwe lijk had haar vrijwel alles gebracht wat zij maar wensen kon en, in af wijking van veel rijke vrouwen, was ze daar voldaan over, voldaan met een zekere hooghartige zelfingeno menheid. Ze was lang en slank, bijna mager; haar uiterlijk had een \veldadi£e zui verheid; haar optreden was zeker en een beetje arrogant, haar kleren zeer modieus en zeer smaakvol. Ze keek om zich heen of de straat zo n beetje haar" eigendom was. Jack Lasceiles' geld gaf zo met volle handen uit en als ornament kon men zeggen, dat ze haar prijs waard was. Of ze dat ook waard was als echtgenote, was uitsluitend Jack Las ceiles' zaak. Voor het hotel ontmoette zij haar zusters,- die er eenvoudiger uitzagen dan zij. Ze wierp een blik in de rich ting, waar dc straatmuzikanten met hun orgeltje liepen. „Laten we binnengaanzei ze scherp en deed een stap naar de in gang van het gebouw. „Daar is mr. Bullingham". riep haar zuster Wanda. „O, dat is zeker zijn nieuwe wagen". Mr. Bullingham stopte voor het hotel. Er volgden begroetingen, uit roepen. Het groepje vormde een ob stakel op het trottoir; en intussen Nieuwe methode bij trommelzucht Bij trommelzucht van een koe dient snel ingegrepen te worden anders gaat het beest onherroepelijk dood. Meestal hebben dc veehouders zelf een instru ment bij de hand, waarmede het dier in de pens een punctie wordt gegeven. Ook gebruikt men wel eens een slang van de waterleiding, die dan door de bek wordt gevoerd naar de pens. Een van onze veehouders in de pol- de.* die machinaal melkt kwam op het idee om de melkmachine hiervoor te be zigen. De koe kreeg om 8-30 uur des morgens trommelzucht en men had de methode van dc waterslang eerst ge probeerd. toen men het met de slang van de melkmachine probeerde. Bin nen twee seconden toen de slang de klep van' de pens was binnengedron gen liep de koe „leeg". Doordat het vacuura van de melkmachine meepe.-ste werd er dubbel werk verricht.. Om half elf, dus twee uur nadat hij dik we.-d, stond de koe weer slank tussen haar zusters in. reiniteitsove.'dracht, hij werd gefelici teerd door iemand van Rijkseenheid onder de opmerking: „Jij heb nu je zin gekregen waar je zo voor geijverd hebt". De rol van het socialisme, aldus spr., is echter maar bescheiden geweest. In pers en door bepaalde politieke partijen is steeds gepropageerd, dat, indien Van Mook. Logenu.:i en Schermerhom nooit geboren waren, het nimmer zover zou zijn gekomen. Dit is totaal onjuist, zegt spr.. want wanneer men bijv. het boek van Pandid Nehru leest, dan staat daar in dat er weinig verschil bestaat tus sen Labour en Conservatieven. Zo den ken velen in Indonesië ook over ons. Logeman heeft eens gezegd: Wie er ook op deze stoel komt tc zitten, zij zullen allen gaan doen wat gedaan moet worden. De woorden van Logeman zijn uitgekomen. Het waren geen socialisti sche ministers, doch het waren Stikker en Van Maarseveen, die hebben gedaan wat gedaan moest worden. De 'rol van het socialisme is in/het gehele gebeuren bescheiden geweest. Er was' echter bi) ons wat meer ber.id- heid, wij zijn er dichter bij geweest. Wat hier gebeurd is was ooontkoom- 1 baar. Spr. gaat dan terug tot de laatste eeuw en zegt, dat men tussen 1890 en 1914 in Nederland zich zedelijk bewust is geworden van de verantwoordelijk heid voor N.d. Indië, waarbij hij de troonrede van koningin Wühelmina aanhaalt. Hier rijst de vraag: Was dit de vrucht van een kwaad geweten' Doih er was beweging in de gehele wereld. Een begin werd gemaakt met de sociali.'tischt strijd. Het was toen een tijd van hoge druk- Europa stond aan de spits van het tech nisch en economisch kunnen. Investering van kapitaal was onvermijdelijk. Toen was de situatie dezelfde als nu in Ame rika. De blanke wereld in de rest van de wereld lieten wij onaangeta.:t. Ausba- lia, Canada enz., die zich vrij gevoch ten hadden. Doch de bruine wereld be schouwden wij als van ons. Wij waren bijv. in het begin van deze eeuw zelfs nog bezig met het vechten in Athjc. te; bevestiging van ons koloniaal bewind De rest van de wereld hebben wij onze kunstjes geleerd. Spr. wijst met voorbeelden aan, dat, wanneer wij een bepaalde industrie in een ander land kwamen de straatmuzikanten steeds dichterbij. Lenda begon rood te wor den in haar gezicht. „Zullen we naar binnen gaan? drong ze aan en er was iets beve lends in haar toon, dat haar oudste zuster prikkelde. „Waarom zo'n haast?" riep Wanda met die kinderlijk vragende toon in haar slem, die het hart van mr. Bul- lingham veroverd had. De derde zus ter zei niets, maar op haar gezicht was te zien, dat zij de stille strijd tussen de beide anderen had opge merkt en onaangenaam vond. Mr. Bullingham was gevallen voor WandAs bekoorlijkheden. Ze was daar heel tevreden mee. Als ze hem trouwde zou ze nog rijker zijn dan Lenda. Jack Lasceiles was van goede familie, had daardoor een belangrij ke positie maar mr. Bullingham zou een beroemdheid worden. Lenda veranderde van tactiek. Ze wist precies wat er omging in wat Wanda haar geest noemde. „Maak, dat Linda (dat was de derde zuster) in het hotel komt", fluisterde ze. Onmiddellijk was Wanda's nieuws gierigheid wakker. Ze wierp 'n snel le blik om zich heen om te zien wat de reden kon zijn, dat Linda weg moest. De straatmuzikanten waren nu dichtbij. En het bloed schoot naar haar wangen. Ze kon haar ogen niet geloven, maar het was genoeg. Ze wist het drietal snel in het hotel te krijgen. „Kom we gaan naar binnen", zei ze tegen mr. Bullingham. ..De wind is koud hier. „Je wagen is een prachtstuk"'. Mr. Bullingham glimlachte. Lenda stak haar hand door Linda's arm en bracht haar buiten gevaar. „Kom mee, kind", zei ze en er was itis rd-unloos in haar stem, dat Lin da opmerkte, terwijl' ze gehoorzaam de. In de lounge, terwijl ze op mr Buliingham's moeder wachtte, barst te Wanda - uit: „Was het werkelijk Arthur Manners?" „Arthur?" Linda keek verschrikt op. ..Waar?" „Heb je hem niet gezien? Met dat orgeltje? Afschuwelijk'*. Lenda trapte haar op haar voet. maar het was te laat. „Arthur?" herhaalde Linda. „En je zei niets? Waar tvas hij?" Ze keek van de een naar de ander, maar kreeg geen antwoord. Ze greep haar handschoenen en liep naar de deur. „Wees in 's hemelsnaam niet zo dwaas!" riep Wanda. ontzet over het gevolg van haar uitroep. Lenda greep Linda's arm, maar deze rukte zich los. .Wat denkt ze in vredesnaam te kunnen doen?" riep Wandtt klagend „Ze kan hem toch niet meer vinden". „Idioot! Hoe heb je zoiets kunnen zeggen]" snauwde Lenda, maar ze zweeg, want mr. Bullingham kwam met zijn moeder de lounge binnen. Mrs. Bullingham was 'n statige vrouw. Haar verschijning en optre den haddën iets dictatoriaals en het was duidelijk te zien aan haar zoon, dat hij haar op haar wenken gehoor zaamde. „Waar is de derde zuster?" vroeg te met neerbuigende belangstelling in wezens, die geen Bollinghams wa ren. „Ze spreekt met iemand'", ant woordde Whnda snel. „Ze zal zo wel terugkomen u behoeft niet op haar tè wachten". Zij gingen naar de eetzaal en na men plaats aan een ronde tafel, waar de majestueuze dame haar het ge voel gaf of ze schoolkinderen waren. Linda zag in de verte een straat muzikant met zijn orgeltje langs het parkhek lopen. Maar dat was Arthur Manners niet. Verwonderd zocht ze verder met haar ogen en zag zijn kameraad, die achtergebleven was en hom op dat ogenblik inhaalde. Hij was lichtelijk mank. Ja dat was Arthur Manners! In de provinciestad, waar ze waren opgegroeid voordat mr. Rellace naar een filiaal van zijn bank in Londen was overgeplaatst, had Arthur Man ners met de drie zusters gespeeld en gekibbeld en uitstapjes gemaakt. Zijn moeder was toon al dood en zijn vader, die dominee was, was een stil en in zichzelf gekeerd man. Na drie jaar werken in een handelszaak in Qonstantinopel een positie, die hij door mr. Rellace's invloed gekregen had was Arthur naar huis terug gekomen en verliefd geworden op Wanda. Wanda had zeidén aan hun kinder spelen meegedaan,' ze was niet in bomen geklommen en had geen op- deugende streken meer uitgehaald. Linda en Lenda waren altijd zijn ka meraadjes geweest, maar 'het was op Wanda dat hij verliefd werd. Juist liaar eigenschappen, die zij bespot hadden als pedanterie, werden voor hem een grote attractie.' IWordt vervolgd) Roman naar het Enqels door Ida Boyd

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 4