KAPPIE EN HET MYSTERIE VAN DE IJSZEE Regering draagt Prins Bernhard voor als regent Meningsverschillen in Kominform? HAAR KONINKRIJK Natuur en Landschap Straks voordelige credieten voor emigranten in Canada? Bij de Tweede Kamer zijn twee wetsontwerpen ingediend betreffende de benoeming van een regent voor het geval van erfopvolging en voor de re geling van de troonopvolging tijdens de regering van een minderjarige opvolger. Ook de voogdij over de minderjarige koning wordt iu deze we.a ontwerpen geregeld. Het is de bedo.ling. dat deze wetsontwerpen behan deld zullen worden door de Verenigde vergadering van de Staten-geueraal De grondwet schrijft voor. dat nogbij het leven van de regerende vorst bepaald wordt wie het regentschap zal bekleden. Tengevolge van de jongste troonwtaseling doet deze omstandigheid zich thans voor. Volgens artikel 1 van het eerste wetsontwerp wordt Prins Bernhard voorgedragen als regent als vader van de minderjarige vermoedelijke troonopvolger. De regering vertrouwt, dat in de gegeven omstandigheden omtrent de- se benoeming geen verschil van me ping en gevoelen zal bestaan en dat, indien de prius der Nederlanden on verhoopt als regent zou moeten op treden, het Nederlandse volk de prins ook sis zodanig zal doen delen in de trouw, welke het steeds betoond heeft aan het vorstenhuis. De regering ver klaart dan, dat de prins herhaaldelijk heeft getoond, hoe dierbaar hem het volk van Nederland la geworden en dat hij ook in de oorlog menige func tie onder uiterst moeilijke omstandig h&dern heeft vervuld. De mogelijkheid van een later hu- wslijk mag niet uit het oog verloren worden. Doet zich dit geval voor, dan zal bij de wet moeten worden be slist of in het regentschap vervol gens al dan niet op een andere dan hier voorgestelde wijze zal worden verzien. Toen In 1947 een dergelijk wetsont- Mr. van Maarseveen gaat weer naar Indonesië Van officiële zijde wordt het vol gende medegedeeld: I11 verband met een uitnodiging van de minister-president van de re publiek van de Ver. Staten van Indo nesië. drs. Hatta. om op korte ter mijn een bezoek aan Indonesië te brengen, zullen minister van Maar seveen en dr. Prinsen, destijds secr.- gener. van de Rondetafelconferentie vergezeld van mr. van der Valk, raadadviseur van het ministerie voor uniezaken en overzeese rijksdelen, op 14 Januari a s. naar Djakarta ver trekken. Deze reis, waardoor de goede be trekkingen tussen beide uniepartners opnieuw zullen worden versterkt, zaj gelegenheid bieden de nieuwe rege ring van Indonesië in eigen land te iMznekeu. Besprekingen zullen wor den gevoerd over verschillende vraag stukken, verband houdende met de plaats gevonden souverelniteitsovev- dracht. Onderraeer zullen de instel ling van het Unie-hof, de werkwijze van het Uniesecretariaat en de voor ber*:dlng van de eerete ministercon ferentie ter sprake komen. Jeugdige brandstichter gegrepen Op 21 December werd iu Zwanen burg in de Haarlemmermeerpolder eeu begin van brand ontdekt. Het on der/osk van de potitie wees uit dat hier van oraudstichtlng sprake was, maar ecm dader was niet te vinden. De vorige week werd.de rijkspolitie in de Haarlemmermeer gewaar schuwd, dat er een man was gezien in een huis, waarvan de bewoners niet aanwezig waren. De politie ruk te onmiddellijk uit en arresteerde daar oen 24-jarige jongeman, die een bus petroleum bij zich had. Boven dien had hij enkele voorwerpen in het buis gestolen. Na een langdurig ver hoor bekeude de Jongeman een po ging tot brandstichting in het huis te hebban willen doen en een klein bedrag aan geld te hebben gestolen Nar- de politie verklaart, heeft hij tu Den Haag. waar hij oorspronkelijk vandaan komt een achttal van der gelijke feiten gepleegd. Vier circusleeuwen te Parijs wa ren des nachts in een te kleine ruim- te opgesloten geweest en door gebrek aan zuurstof bewusteloos geraakt. Brandweerlieden pasten kiuistmati- te ademhaling toe en gaven penici- llne-Injecties. Na geruime tijd kwa men twee leeuwen weer bij. De an dere stierven. werp nodig bleek omdat koniugin Wilhelmina tijdelijk rust moest ne men en prinses Juliana met het re gentschap werd belast., heeft de in diening ook plaats gehad bij de Twee de Kamer ,,ter fine van behandeling in de Verenigde Vergadering der Sta ten Generaal. De grondwet schrijft immers voor, dat wetsontwerpen, waarbij de benoeming van een regent of voogd wordt voorgesteld, door de Verenigde Vergadering moeten wor den behandeld. In dergelijke geval len gaat een schriftelijk onderzoek vooraf, waarbij de Kamer zeven af- deliugen vormen. Droevig ongeluk bij debarkatie Op het terrein van de stoomvaart maatschappij „Nederland" heeft zich Maandagmiddag een ernstig ongeluk voorgedaan. Tijdens de ontscheping van het troepenschip ..Grote Beer" heeft een 19-jarige jongen met een vrachtauto een troepje militairen aan gereden waarbij een kapitein van het leger, die juist gezend en wel gede- barkeerd was. tegen de grond werd geslingerd. De kapitein kreeg ernsti ge verwondingen aan het hoofd en verkeert in levensgevaar. De voetrem van de vrachtwageu bleek niet in orde te zijn en de jon gen die voor zijn vader een karwei tje in orde moest maken, was niet in het bezit van een rijbewijs. De wa gen is in beslag genomen en de jon gen gearresteerd. Nieuwe acties aan de Goudkust Arbeiders te Accra, de hoofdstad van de Goudkust, zijn een campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid begonnen door winkels te sluiten en bussen aan te houden. De campagne die deel uitmaakt van een beweging om dominion-status voor de Goud kust te verkrijgen, wordt ook onder steund door stakingen waarbij men thuis-blijft-zitten en andere mildere vormen van boycot. De post, eleclrici- teit. spoorwegen en regeringsbureau* functioneren echter normaal. Een algemene staking ter onder steuning van de eis tot weder ln dienst neming van 61 ontslagen re- geringsemploye's, die Zondag begon zou heden aflopen. Zaterdag ging personeel van de gronddienst van de Boac te Accra in staking. Paul Sebestyen, secretaris van de Hongaarse legatie te Londen, die naar Hongarije was teruggeroepen, is afgetreden en heeft politiek asyl in Engeland gevraagd. NOTA INZAKE VLIEG- EN LAN- DINGSYERBOD VOOR NEDER LANDSE VLIEGTUIGEN Ingevolge zijn toezegging, gedaan tijdens de mondelinge behandeling der Rijksbegroting voor het dienst jaar 1950, heeft de minister van ver keer en waterstaat ter vertrouwelij.- ke kennisneming vau de leden der Tweede Kamer de vrz. een nota doen toekomen, waarin zijn vervat de o- verwegingen, welke de regering er toe hebben geleld af te zien van het indienen van een eis tot schadever goeding in verband met het door som mige landen langs de Amsterdara-Ba- tavla-route ingestelde vlieg- en lan dingsverbod voor Nederlandse lucht vaartuigen. Dit stuk is nedergelegd ter griffie ter vertrouwelijke kennismaking door de leden. Communislische parfij in Italië zou helft van de leden verloren hebben Curt Riess schrijft hi het Zwitserse blad „Die Weltwoche', dat een ge heime zitting van de Kominform. die tussen Kesrtmis en Nieuwjaar iu de buurt van Warschau gehouden zou worden, op het laatste moment, is af gelast. Volgens verklaring van de se cretaris-generaal van de Kominform Soeslof zou deze zitting overbodig geweest zijn daar o.p de laatste bij eenkomst ten aanzien van alle kwes ties eenstemmigheid geheerst had. Volgens Curt Riess zou deze eenstem migheid echter alleen bestaan heb ben in bezorgdheid over het Noord- Atlantisch pact. Over de andere a- gendapunten van de Korainformver- gadering van 18 tot 24 November, in de Hongaarse stad Debrecen gehou den, zouden heftige debatten gevoerd zijn. Volgens Riess zou het duidelijk geworden zijn, dat Soeslof vau het politieke bureau de opdracht ontvan gen heeft met alle kracht tegen het Titoisme op te treden. Ook zou de Paus ervan beschuldigd zijn. pogingen tot het veroorzaken van tweespalt in het communistische kamp ondernomen te hebben. Over de vraag, hoe men het beste tegen de excomraunicatiemaatregel van het V'aiicaau zou kunnen optreden, zon grote meningsverdeeldheid aan de Pilote vestigde nieuw record Naar van de zijde van de National Aeronautic Associations of USA ver nomen wordt hoeft mej. Jacquline Cochran op 29 December 1949 een snelheidsrecord op het gebied van de luchtvaart gevestigd. Zij heeft U.L boven de centrale Californische woes tijn over 500 km. een suelheld bereikt van 703 km. per unr. Zij gebruikte hierbij een North American F51 toe stel, een schroefvliegtuig dat bekend staat onder de naam mustang. dag zijn getreden. Duclos en Togliat ti zouden verklaard hebben, dat zij tengevolge van de maatregel van het Vaticaan grote aantallen leden ver loren hadden, wat de Italiaanse partij betreft ongeveer de helft. Voorts zou grote onenigheid geble ken zijn ten aanzien van de Oost-Duit se volksdemocratie, waarvan drie waarnemers op de Komlnformbijeeo komst aanwezig waren, aldus RiesS. De andere gedelegeerden zouden uit drukkelijk vastgesteld hebben, dat zÓ de Duitsers niet hadden uitgenodigd. Soeslof zou daarop verklaard heb ben, dat de uitnodiging vau de Sow jet-Unie was uitgegaan. Eb speelde Zierikree's j>randweer parten Maandagmiddag brak brand uit la eer. opslagplaats van landbouwmarhi nes te Zierlkzee De brand liet zich ernstig aanzien, daar de bebouwing in deze omgeving zeer dicht is. Ver schillende belendende percelen wer den dan ook uit voorzorg ontruimd, terwijl uit de mach ine werkplaats der firma de aanwezige landbouwmachi nes werden verwijderd. De brandweer moest vau de water leiding gebruik maken, daar er voor de slangen van de autobrandspuit geen water in de niet veraf gelegeè tijhaven aanwezig was, doordat de eb was ingetreden. Te Geneve sUn deskundigen va® de wereldorganisatie voor de volks gezondheid bijeengekomen, die be last zijn met hét verstrekken van ad- vlezen over verschillende problemen betreffende de toxicomanie. Zij zul len naar controlemiddelen zoeken voor de nieuwe synthetische produc ten, waarvan het aantal steeds toe neemt en in het bijzonder het pro bleem van morphinederivaten bestu deren. Roman naar hei Engels door Ida Boyd „Dag, Linda, zei hij zonder ent housiasme. Linda kon haar tranen bijna niet be dwingen. Linda had er zich met moeite toe gekregen, Arthur op te zoeken op het adres dat bij haar, na sterk aan dringen, gegeven had. Het avontuur was vol bitterheid voor haar. Cretton Street was erger dan zij vermoed had. Die buurt had onge twijfeld betere dagen egkend, maar het v/as moeilijk aan te nemen, dat *e ooit nog slechtere zou kennen. Toen ze over het smalle trottoir liep •n haar weg zocht tussen de smerige bleke bewoners, kromp haar hart in nen van pijn. De slagerswinkel was afschuwelijk en verspreidde een weeë lucht, de viswinkel rook op Verre afstand naar de ln olie gebak ken bot en bokking. Sombere win keltjes van tweedehands kleren, uit dragershuizen, kroegen het was allemaal even troosteloos en lelijk. Een huis. cat er wat beter uitzag, met een soort tuintje er naast, was het kinderhome, waarvoor de oude mrs Bullingham zich interesseerde. Er was nog een tweede huis dat afstak bij de andere, namelijk dat van een aan lager wal geraakte ad vocaat, die zich hier gevestigd had en zijn rechtskundige bijstand ver leende aan het misdadige deel der bewoners van de buurt, wanneer ze ter berechting werden gebracht voor de groene tafel van mr. France. Mr. France was een man met een rood gezicht en een sarcastisch, heerszuchtig karakter. Hij was poli tierechter en zetelde in de linker vleugel van het politiegebouw, dat de hoek met de eerste zijstraat vorm de. Hij placht te zeggen, dat geen andere rechter in Londen zoveel ge vallen van dronkenschap, ordeversto ring, enz., enz., behandelde als hij en daar had hij gelijk In. Een bijnA ontelbare menigte van ongelukkige „klanten" hing in en om het gebouw rond op de zittingsuren. Tegenover het politiebureau be vond zich een even berucht en even druk etablissement het voornaam» ste café van de straat. Dat had oor spronkelijk „De Rode Terrier" gehe ten, maar iedereen noemde het „De Rode Terreur". Hoe het mogelijk was dat aan deze kroeg nooit de vergun ning van sterke dranken ontnomen werd, was een van die mysteries, die men overal ter wereld hier en daar aantreft en die onopgelost blijven. Het is mogelijk, dat de politie er een zekere bescherming aan gaf. omdat zij er een goede „val" in zag, waarin lieden, die zij zocht mogelijk te van gen waren. „De Rode Terreur" zelf echter hield 'n even waakzaam oog geves tigd op het huls aan de overkant. Om de hoek, rechts van „De Rode Terreur", bevond zich een soort van pleintje, dat de naam droeg van Cretton Strutts. t Derde huis rechts op dat pleintje had een donkete In gang, die bijna alt<jd openstond en waarboven het nummer 19 prijkte. Door die ingang kwam men in eca rechte gang, aan welker einde eea binnenplaats te zien was, waar meest al stukken groezelig wasgoed te dro gen hingen. Van de gang uit gingen twee trappen omhoog en verloren zich in inktzwarte duisternis. Hoewel die gang aan Linda min of meer een toevlucht verleend» voor de herrie. \1'\\_J/ |g|\ 1 §1 32 De Kraak had enige mijlen afge Ie'gd, en volgens Kappie bestand er nu geen gevaar mee.-, dat ze door de Schot en zijn handlangers zouden worden ach tcrvolgd- „Jullie raden nooit aan wie je dat te danken hebt!", zei Kappie „Aan mi), natuurlijk!" zei de maat. „Dat komt omdat ik dit schip zo goed bestuur!" „Als het van jou af moest hangen, zat je nu nog in die barak, klont!" zei Kappie boos. „Wat een verbeelding! Tjong! Nee. we hebben dit te danken aan Oet. de eskimo, die slimmer was als wij dachten. Hij heeft die kerels vast en zeker de verkeerde richting uit laten zoeken!" „Wei), wel!" zei de maat nadenkend. „Zou dat komen omdat hij zoveel lever traan dronk? Ik ga ook van die traan drinken, dan word ik misschien ver schrikkelijk slim!" „Dat hoef jij niet te proberen!" zei KaKppie. „Je wordt nu eenmaal slim ge boren of Je wordt als klant geboren... zo is het nu eenmaal in de wereld!" Het walvissen vangen idee kon Ba ron Bracsandt toch nog niet helemaal loslaten, vooral nadat Kappie hem eigen lijk bespot had. Daarom tuurde hij met z'n verrekijker de horizon af. tot zijn ogen er pijn van deden. „Ik zie niet één zon snertbest!" mompelde hij ontevre den- „Ze doer. het er om! Ze weten, dat ik hier sta te kijken, en dat Ik zo veel van ze afweet. Bah!" Vluchtelingenpartij in West Duitsland opgericht Een uitgeweken Oost-Duitser, Wal demar Kraft, heeft een Duitse vluch telingenpartij opgericht, waarvan de bedoeling is, dat zij „de enige poli tieke partij voor alle vluchtelingen in West-Duitsland zal worden". De partij streeft o.a. naar het spoe dig sluiten van een vredesverdrag met Duitsland, het recht van zelfbeschik king voor Duitsland, toepassing van de bepalingen van het Atlantisch ver drag op Duitsland, het stichten van een vrij en verenigd Duitsland, terug gave van de vroegere Oost-Duitse provincies, die thans door Polen be stuurd worden en terugzending naar Duitsland van alle Duitse krijgsge vangenen en burgers, die nog in het buitenland worden vastgehouden. De nieuwe partij is nog niet door de Britse autoriteit erkend. Hel probleem der Duitse vluchtelingen Volgens een rapport van het Ameri kaanse Hoge Commissariaat in Duits land bevinden zich thans in West- Duitsland ongeveer 7500.000 vluchte lingen, het heeft reeds honderden mil Boenen marken gekost om hen te hel pen. Elke maand vluchten ongeveer 25.000 Duitsers over de Sowjetrussi- sche zonegrens. Ongeveer de helft rau hen tracht in West-Duitsland te blijven. Doch er mogen per maand niet meer dan 6000 Oost-Duitsers in West-Duitsland worden toegelaten, zo dat ongeveer aan de helft van hen, die willen blijven, verblijfsvergun ning moet worden geweigerd. De voe ding, kleding en huisvesting van de vluchtelingen brengt zeer grote moei üjkheden met zich mee. 3Ü een brand, welke Zonilagavoud het dorp El Dificll. nabij de petro- leamvelden op 420 km. ten noord westen van Bogota heeft geteisterd, zijn 300 huizen vernield. Er is voor 1 millioen peso schade aangericht en 2000 personen zijn dakloos. Er zijn twee personen gewond. Reeds enkele malen hebben wij het genoegen gehad een aflevering te ontvangen van het tijdschrift „Natuur en landschap", een orgaan van de contactcommissie voor Na- tuur- en Landschapsbescherming De indruk, die we van dit tijd schrift hebben gekregen is uitste kend. Niet alleen dat volle aandacht wordt geschonken aan het landschap in NeNderland. Ook het buitenland wordt er in behandeld. In het laat ste nummer vinden we o.m. een prachtige beschrijving van vogelko- looies in Engeland. Een abonnement op dit tijdschrift kunnen wij u van harte aanbevelen. De Nederlandse Bank heeft zich in principe accoord verklaard met de oprichting van een Nederlandse „Cre diet- en Trustmaatschappij" ten be hoeve van landgenoten, die naar Ca nada emigreren, aldus verneemt het ANP. De fondsen zullen eventueel geput worden uit de liquidatie van de Ver. Transatlantische Hypotheekbank. Uit deze liquidatie zaj ongeveer 3 mil lloen aaa Canadese dotlars overblij ven. Nederlandse rechthebbenden worden in guldens betaald. Het plan Is om van de drie millioen dollars een half millioen voor de be vordering van de Nederlandse export te besteden. Twee er. een half mill. zouden beschikbaar komen voor Ne derlanders iu Canada, die daar be wijzen zich een bestaan te kannen veroveren. De Nederlandse afdeling van de op te richten m'aatsclxappij zou bezit van emigranten in deposito moeten krij gen, Op hiervoor te ontvangen bewij zen zou dan de emigrant ln Canada, die zich na verloop van tijd crediet- waardig toont (men deukt aan ter mijnen van 1 tot 2 jaar) credieten kunnen krijgen Wjva iu de vorm van eerste en tweede hypotheken en le ningen op onderpand van inventaris en vee. De voorwaarden voor deze credieten zouden gunstig zijn, onder meer door lage rentevoet. Rente en aflossingen zouden in Ca nadese dollars moeten worden be taald. In dezelfde mate als de aflos singen geschieden zouden in Neder land guldens worden vrijgegeven. Bij la-tere convertabiliteit zou de Ne derlandse emigrant dus weer de vol le beschikking over zijn bezit hier te lande kunnen krijgen, doch hier van tijdens de onmogelijkheid tot in wisseling toch profijt kunnen trek ken als onderpand voor credieten. Bij pogingen om de ..Crediet- en Trustmaatschappij" op te richten zijn de centrale stichting landbouw emigratie, het Canada-instituut, de bij de afwikkeling der zaken van de Trans-Atlantische betrokken Banken en de Nederlandse Bank tennauwste betrokken. Definitieve voorstellen aan de Nederlandse Bank zjjn op dit ogenblik nog niet gedaan, mede. om dat men eerst de uitslag enner eaque- te. die thans onder geëmlgreerden en adspirant-emigranten wordt ge houden, wil afwachten. De centrale stichting landbouwe- migratie is inmiddels optimistisch o- rer de verwezenlijking van dit plan gestemd. Of een dergelijk systeem ook voor emigratie naar andere lan den zal worden opgezet is nog niet te zeggen, hoewel men zich voordoen de kansen daartoe te zijner tijd hoopt aan te grijpen. Over het algemeen zijn de resultaten met Nederlandse e migranten lu Canada gustig. Nog niet een procent keert naar het va derland terug, doorgaans om rede nen, die samenhangen met heimwee speciaal onder de moeders der te rugkerende gezinnen. TRIJDAG 13 JANUARI 1950. HILT ER.SUM I 901.5 nieter 7.00 34.00 NCRV. 7.00 Nieuws T.15 Een woord voor de dag 7.30 Sluiting 8.30 Nieuws 8.40 Ge wijde muziek 9.00 Weerberichten 9.03 Gramofoonmuziek 9 15 Voor de zie ken 9.30 Gramofoonmuziek 10.30 Mor gendienst 11.00 Alt en piano 11.30 gra mofoonmtiziek 20.15 Strijkorkest 12.-30 Mededelingen 12.33 Metropol» orkes: 13.00 Nieuws 13 15 Mandoline muziek 13.45 Gramofoonmuziek 14.40 Voordracht 15.00 Gramofoonmuziek - 15.10 Concertgebouwkwintet 15.40 Voordracht 16.00 Kanierkwartet 16.30 Sluiting 17.30 Friese voordracht 17.45 Causerie in het Esperanto 18.00 Gees telijke liederen 18.15 Het Begin cau serie 18.30 Voor de strijdkrachten 19.00 Nieuws 19.15 Regeringsuitzen ding 19.35 Gramofoonmuziek 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws 20.05 Gra mofoonmuziek 20.15 Stljrkorkest 20.45 Een protestantse landbonwkolo nie iu Brazilië, cnuserie, 21.15 Gra mofoonmuziek 21.30 Gemengd koor Arnhemse orkestvereniging en solis ten 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws 2S 1524.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM 2 416 meter 7.00 VA RA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.80 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.0021.00 VARA. 7 00 Nieuws 7 18 Gramofoonmuziek 7.30 Sluiting 8.30 Nieuws 8.43 Gramo foonmuziek 8.50 Voor de vrouw 9.00 Weerberichten 9.03 Gramofooumuziek 9.30—9 35 Waterstanden 10.00 Thuis causerie 10.05 Morgen wijding 10 20 Gramofoonmuziek 10.30 Voor de zie ken 11.00 Voor de vrouw 11.1" Orgel spel 11.40 Voordracht 12.00 Lichte muziek 12.30 Mededelingen 12.33 Sportpraatje 12.45 Gramofooumuziek 13.00 Nieuws 13.15 Populair toneer* 13.45 Gramofoonmuziek 14.60 Voor de vrouw 14.20 Sopraan en piano li 00 Voordracht 15 20 Kamerorkest «6 op Filmprogramma 16.30 Sluiting 17 30 Muzikale causerie 18.00 Nieuws 18 15 Felicitaties IS.45 Kwartet 19.00 Deuk om de bocht 1915 Gramofoonmuziek 19.80 Gelovige mensen causerie 19.50 Tien voor acht 20.00 Nieuws 20 08 Boekbespreking 20 10 Gramofoonmu ziek 20.30 Mensen aan het werk eau serie 21.00 Verzoek program ma 21.25 Actherflorum. 21 55 Buitenlands over zicht 22.10 Lichte muziek 22.40 Van daag causerie 22 15 Avondwijding 23.00 Nieuws 23 15—24 00 Gramofoon muziek. die bij „De Rode Terreur" heerste, kreeg zij toch een gevoel van felle angst in haar duisternis. Een ogen blik aarzelde ze. maar slechts een ogenblik; toen liet ze zich door de vrouw met de schelle stem, die van de binnenplaats de gang was ingeko men, de weg wijzen. Arthurs begroeting was niet be paald een aanmoediging. Ze begreep wel, dat hij verlegen moest worden van dit bezoek; maar ze vond toch dat hij begrijpen moest, dat ze on mogelijk had kunnen wegblijven. Hij moest het haar wat gemakkelijker maken, dacht ze ongelukkig en tege lijkertijd voe'.de ze maar al te dui delijk, hoe moeHIjk dat voor hem was. De enig», die geen ver! .c^hjid voelde, was llu.'e Loutje. „Wil de ji'ffr-uw niet b-nnenko? r«en?" vroeg n.j vrolijk en de juf frouw werd binnengeloodst en aan iera voorgemeld. _-.--.tje r 1* me aangenaam, juffrouw", schoof voor Linda een wankele rieten leun stoel bij en vroeg of ze mee deed aan een kopje thee. Arthur stak zijn sneetje brood weer aan de vork en hervatte zijn werk bij 't vuur. Linda ging zitten, trok haar handschoenen uit en kc- eens rond. In tegenstelling met de afschuwe lijkheid beneden, was dit zolderka mertje een oord van vrede en veilig heid. Voor alles was het er schoon en ordelijk en er was licht. De gasvlam brandde onbeschermd en dus ongezellig, maar ze verlichtte 't eerste zindelijke toneeltje, dat ze in die buurt gezien had. De tafel, waarop de simpele thee boel stond (op een opengespreide krant, om vlekken te voorkomen), was helder wit geschuurd. De vloer was bedekt met vele stukken lino leum, pasgesneden en aan elkaar ge voegd als een staalkaart en dat lino leum was netjes geboend. De venster ruiten waren helder schoon; 't Ijzer werk van de haard netjes gepotlood. De ketel was glimmend gepoetst evenals de eenvoudige vorken en le peltjes. Maar de leunstoel had grote be hoefte aan de stoelenmatter; het veldbed tegen de muur. op welks voeteinde Arthur zat terwijl hij het brood roosterde, was armelijk en caduque. Achter het bed stond de kleine militaire ladcnkast van Ar thur, welke koperen handvatten in het licht blonken. Een oude boeken kast met versleten boeken en een klerenkast, waarvan de deur scheef zat. stonden ter weerszijden de deur. Op de schoorsteenmantel la gen pijpen, aangebroken pakjes tabak en dooejee sigaretten. Aen de wan den hingen kleurige reclameplaten en een paar foto's van revue-artistcn. Het haardkleedje bestond uit een dubbelgeslagen en vastgenaaide sol datendeken. De gordijnen waren sol d arendekens en een matras, waar over nog meer soldatendekens hin- gen stond op haar kant tegen de muur. Naast het ladenkastjc stond een kist voor brandstoffen. Ze was vol met steenkolen, vuurmakers en oude houtblokjes van opgebroken houtplaveisel Loutje nam enige houtblokjes en stapelde ze met kundige hand op 't vuur. Ze vatten spoedig vlam en het vuur laaide gezellig op. „Die mist niemand", zei Loutje. naar de blokjes kijkend. „En we kenne er nog meer halen van de v/erf. Daar legge ze maar te rotten". Linda keek hem min of meer ver schrikt aan en hij vervolgde zonder de minste schaamte: „Ja eigenlijk gappe we ze". Zou dat met de soldatendekens ook het geval zijn geweest? was de gedachte, die bii Linda opkwam. Ar thurs gezicht was zonder enige uit drukking. Ze vroeg zich af. in hoe verre hij deel had gehad aan dcx* aanwinsten voor het huishouden. t Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3