lltmaaivlei' .N.-HOLLANDSE 'PERS 194S Chinese communisten leggen beslag op consultaten Westelijke landen Nederland, Frankrijk en de Ver Staten de dupe ,Girl Jean" maakte eenzame reis van 200 mijl over Noordzee Ramp van „Truculent" kostte 64 mensen het leven de Telex tikt.. Winstmarge kt JAAK«;AN<; NUMMER 1795 MAANDAG 1« JANUARI I9» ra i Uitfar* Stichting „De Vrije Alkmaarder"' Exploitatie N.T. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0.30 per week f 1.25 per maand f 3.65 per kwart bij vooruitbet. Advertenties 14 ct. p. mm., familieberichten 10 cent. Bij contract aanzienlijke korting Verantvr. redacteur» J. v. Zoonen I Bureau» Ridderstraat, hoek OudeQKicht Tel» K 220&1971 Het Amerikaanse departement vanbnitenlandse zaken heeft gisteravond laat medegedeeld, dat de Chinese communisten de Amerikaanse en Ne- derlandse consulaire eigendommen in Peking in beslag hebben geno men. Ook Franse diplomatieke eigendommen werden in beslag genomen. J)e oostelijke vleugel van de vroegere Nederlandse ambassade Is bezet. Tan de zijde van de Nederlandse regering werd vernomen, dat onze re-, gering nog niets wist van dergelijke communistische stappen. Hit optre den van de Chinezen is overigens zonder incidenten verlopen cn de Amerikaanse regering verklaart dat de communisten zeer hoffelijk optre den. In Washington neemt men de kwestie zeer ernstig op en nlterst. fel is geprotesteerd. In een communiqué werd dan ook medegedeeld, dat dit optreden een flagrante schending van de bij verdrag vastgelegde rechten Is. Amerika overweegt nu al het Amerikaanse personeel uit het door de Chinese communisten bezette China terug te trekken. Intussen heeft de Britse regering de Nederlandse en Franse regering aangeboden om ten behoeve van haar stappen ln Peking te ondernemen. Engeland heeft echter nog geen antwoord nlt Parijs en den Huag ont vangen. In Londen gelooft men dat di Chinese commnnlsten niet bereid zijn nest raai te blijven tegenover landen die haar niet willen erkennen. Het Is een krachtige repressaille tegen die landen, die het meeste be laag In het Verre Oosten hebben. steld wordt met bet doel de toe stand in Zuld-Oost-Azie te verbete ren. De eerste bijeenkomst vindt plaats in Australië. Schuman sprak met Adenauer DUITSLAND. Robert Scuhman is op bezoek geweest bij kanselier Adenauer. Zij spraken onder vier ogen in het Duits en wel over de kwestie van bet Saargebied. Hel bezoek is overigens op een fiasco nitgelopen en het heeft er alle schijn van dat de Saarkwestie een gloei ende twistappel zal worden in de toekomst. Terwijl Schmnan aan de - gastmaaltijd zut, deelde Adenauer achter zijn rug de wereld mede, dat Frankrijk niets te maken heeft met het Saargebied. Dat. was ko len op het vuur der Saarhewoners.. waar de anti-Franse stemming een ongekende hoogte heeft bereikt. Na vier jaren wederom een botsing tussen fanatieke Duitsers en harts tochtelijke Fransen. Dat voorspelt niet veel goeds voor de toekomst. FINLAND. Vandaag en morgen gaan de Finse kiezers ter stem bus om een president te kiezen. Al gemeen overheerst de mening, dal de huidige president Passikivj her kozen zal worden. ITALIË. *De Italiaanse president heeft de cfftisten-democratische lei der De Gasperi verzocht een nieu we coalitieregering te vormen. COLOMBO. In het slotcomunique na de conferentie te Colombo van het Britse gemeenebest, wordt ver klaard, dat een commissie inge- Lewns werken redden zelfmoordenaar Voor de rechtbank te Dortmund stond Vrijdag terecht een zekere Mc Kwar, van wie beweerd werd dat hij bij de jaarwisseling zich had bedro® ken en vervolgens de volledige wer ken van Lenin uit het bureau van de communistische partij te Luenen te hebben gestolen. Direct na de dief stal kwam hij een man tegen, die hem vertelde, dat hij zich van kant wilde maken door zich voor een trein (e gooien. Mackwar stelde voor hem passages voor te lezen uit Lenins ge schriften terwijl hij op de trein wacht te. Zo geschiedde het, dat beiden in een hooglopende woordenstrijd ge wikkeld raaklen over hot communis me. Ecu agent kreeg hen in de ga ten en arresteerde het tweetal. De rechtbank veroordeelde Maelt- war tot 4 weken gevangenisstraf we gens ordeverstoring. De would-bé zolf-moordenaar leeft nog Schepen varen spoedig door atoom.nergie Ovor twee tot vier jaar zullen de oorlogsschepen met atoomenergie wor den voortbewogen en over een twin tigtal jaren zal zulks ook het geval zijn voor koopvaardijschepen, zo ver klaarde professor John Ray Dunning van de Columbia Univeriteit in een lezing over de atoomenergie. Dun ning heeft er aan toegevoegd, dat de Amerikaanse regering atoomenergie opslaat evenals kolen en dat de A- merikaanse luchtmacht het. benutten van de kernenergie voor het voort bewegen van zware vliegetuxzeao. bewegen van :'.ware vliegtuigen be proeft. weerbericht IETS KOUDER "Wisselende bewolking met plaatselijk tnkcle buien. Matige» later tijdelijke krachtig* Noord westelijke wind. Iets koude.. OOST-DUITSLAND. Op 17 De cember 1949 is in het Kremlin een Vriendschapsverdrag gesloten tus sen Rusland en Oost. Duitsland. Het verdrag is voor drie jaar ge sloten en garandeert Oost Duitsland volledige bijstand bij een eventuele agressie. Op 20 Januari zal het pact officieel bekend worden ge maakt. LAKE SUCCESS. Nu Malik voor de tweede maal de Veiligheidsraad verlaten heeft, geloven waarnemers dat hij pas terug keert, indien nog twee leden de communistische re gering in China erkend zullen heb ben. Dan zou er namelijk kans be staan op aanvaarding van een nieuw voorstel tot uitsluiting van de Chinees-nationalistische afge vaardigde dr. Tsiang. Zover ech ter is het ikog lang niet. Wanneer de kwestie -echter niet spoedig op- Franse sneltrein ontspoorde Zondagmorgen vroeg 1h de sneltrein Parijs—Straatsburg bij de plaats Co olus ontspoord. Een pasagier werd er ernstig gewond en twee licht. Van de zijde der Franse staats-spoor wegen wordt verklaard, dat het on geluk vermoedelijk aan sabotage te wijten is. Een woordvoerder van de spoor wegen beeft meegedeeld, dat over een afstand van -24 meter de spoor- bouten waren verwijderd. De trein, die uit Straatsburg kwam reed met een snelheid van bijna honderd kilo meter per uur. De stationschef van Coolus noemde het een wonder, dat er niet meer slachtoffers onder de passagiers zijn gevallen, daar ver scheidene wagons zijn gekanteld. Te Hannover werd een twee unrs koppelrace gehouden. De uitslag is: 1 RigoniTerruzzi Italië 91.560 kilo meter 2 SchwartzerHoffmann Duitsland. Vierde werd het Neder landse koppel LakemanBakkeT. gelost wordt, zal Rusland ook wei geren zich te vertonen in de zit tingen van de diverse commissies van de V. N. DUITSLAND. Heinz Reiner, de Duitse generaal-majoor die in 1944 de samenzwering tegen Hitier ver ijdelde, heeft in een geheime bijeen komst vroegere officieren toege sproken. Alleen zij. die zich in de „de jaien van de Duitse ellende op recht Duitsers hebben betoond" hadden toegang. De vergadering was een getrouwe copie van die uit het Hitleriaanse tijdperk. „Dodenschip" na 5 jaar gelicht Duizenden lijken van voormalige ge vangenen nit Hitiers concentratlekam pen, die vijf jaar hebben genist in de romp van een gezonken schip in de baai van Neustadt. zullen binnen kort hun laatste rustplaats vinden op een Duitse begraafplaats. Speciaal uitgeruste Duitse schepen zijn er deze week in geslaagd het 2650 ton metende schip Thielbeck. dat met duizenden gevangenen „uit con centratiekampen aan boord in de laat ste dagen van de oorlog door Engelse bommenwerpers tot zinken werd ge bracht, te lichten. De Thielbeck wordt nu langzaam naar de knst gesleept, waar de romp zal worden leeggepompt om de ber ging der lijken mogelijk te maken. John Gufhrie verieli Fantastische ontvangst van 14-jarige avonturier in Aberdeen Aan boord van de „Girl Jean" is de 14-jarige John Guthrie die drie dagen met deze vissersboot op de Noordzee heeft rondgezwalkt, te A- berdeen aangekomen. De boten toeterden en de sirenes loeiden ter ver welkoming, terwijl schijnwerpers en liet magnesiumlicht van camera's het toneel verlichtten. De .samengestroomde mensenmassa werd door versperringen op een afstand gehouden. Heer dan 100 verslaggevers, fotografen filmers van het Journaal en technici van de BBC. wachtten de jongen op. te, doch ik kon er niets mee uit richten. Ik trachtte de boot in zijn koers te houden, maar ik was zo zeeziek, dat ik telkens moest gaan liggen. Tenslot te ben ik naar beneden gegaan en op de plaats gaan liggen, waar de gevangen vis wordt bewaard. Ik ge voelde mij ellendig en ik dacht dat het afgelopen was. Toen hoorde Ik voetstappen aan dek Het uitstapje heeft een goede tien duizend pond sterling onkosten ver nerxuakt. De 140 vissers van Ar- brouth schatten namelijk hun verlies tutu gederfde visvangst door het a^mren naar de Girl Jean op onge veer tweeduizend pond terwijl de an torltelten ongeveer drlednizend pond por dag aan het geval ten koste heb bai moeten leggen voor de vier boni men werpers, die de zee hebben af gezocht, en de sehepen die op de nit kijk waren. Kosten.- tienduizend pond sterling Johnny naar wie vliegtuigen én bo ten twee dagen hebben gezocht, het geen volgens een schatting van de Daily Herald ruim 10.000 pond ster ling onkosten veroorzaakt heeft, ver klaarde volgens een lid van de beman ning van de Reptonlau, die de Girl Jean vond, dat hij aan boord van ile Girl Jean was gegaan om wat te slapen en zich bij het ontwaken op zee bevond. Johnny verklaarde dat htj «p weg was om een Noorse vriend te bezoe ken, die als kok vaart op een Neder lands schip dat de haven van zijn woonplaats had bezocht. Hij maakte hiertoe gedurende drie dagen een eenzame reis van 200 mijl over de Noordzee, die gisteravond een einde nam in het hoofdbureau van politie te Aberdeen, Johnny Gu- trie werd later naar een tehuis van de kinderpolitie te Aberdeen overge bracht. Naar verluidt zal hij van daag op een speciale zitting van de kinderrechter moeten verschijnen. Uit bet verhaal van ztjn wedervaren dat de veertienjarige jongen op het Aberdeense hoofdbureau van politie deed,, blijkt dat het zeeziekte is ge weest die hem bijna deed verongeluk ken. ,.Ik had helemaal geen moeite om de Girl Jean uit de haven te krijgen. Eenmaal buitengaats geko men, heb ik haar roer vastgezet, na het kompas op een bepaalde koers te hebben gesteld. Ik ben toen naar be rieden gegaan om iets te gaan eten. Daardoor ben ik zeeziek geworden en tot het einde toe gebleven. Ik bleef zolang mogelijk aan dek, doch toen de duisternis inviel werd de zee al ruwer. Uiteindelijk moest ik wel naar beneden gaan. De nacht was ver schrikkelijk. Ik werd wanhopig en ik poogde met de radio van de Girl Jean noodseinen uit te zenden. Ik dacht, dat ik wist hoe de radio werk Prinses V/ilhelmina kreeg geschenk uit Indonesië Kinderdroom werd werkelijkheid Toen Leonie Simonz ver van Ne derlands duinen in Solo met haar pop pen speelde, leefde reeds in haar de wens, Koningin Wilhelmlna te zien Van haar vader, die militair was en uit België afkomstig, bad zij over deze koningin veel gehoord, terwijl ook haar Indische moeder veel over deze vorstin vertelde. Na de Invasie van de Japanse troepen, moest Leo nie het ouderlijk huis verwisselen met het gevangenenkamp en daar kreeg ze vijftig stokslagen omdat zede foto van Koningin Wilhel mina boven haar bed had hangen. Na de oorlog leerde ze ln Soerabaja de Nederlandse sergeant Dirk Kap uit Barneveld kennen. Na alle gro te gedwongen veranderingen kwam er eindelijk een verandering, waarop Leonie niets tegen had: ze werd op 29 Jannarl 1948 mevrouw Kap. In 1949 werd de reis naar Nederland aanvaard, met het plan na enige tijd temg te keren naar het land van Leonie. Ondertussen had ze de ge legenheid te bedenken, dat ze nu wal heel dicht bij de Koningin, die on dertussen Prinses Wilhelmlna ge worden was. zou komen. Eenmaal in de pluimveestad leek haar echter de afstand groter dan ooit tevoren. Een lang gekoesterde wens geeft men echter niet eentwee drie op. Leonie deed het ook niet en vertelde op een avond, dat zij nog een cadeau tje achtergehouden had, dat ze graag aan de prinses brengen zou. Ér werd een brief aan de prinses geschre ven en wat Leonie, nu ze volwassen was. eigenlijk niet meer had durven hopen, gebeurde De Prinses schreef terug dat Leonie haar in Januari be zoeken kon. Deze week was bet eindelijk zover en met haar man toog Leonie naar het paleis op de Dam, waar ze bei den hartelijk door Hare Koninklijke Hoogheid werden ontvangen. Leonie overhandigde haar geschenk: een Id disch doosje, waarin een geluksvogel was gesneden. De Prinses begreep meteen de betekenis van de vogel en seide: „dat iemand nit Indonesië zo aan mij denkt stel ik zeer op prijs." Er volgde nog een gezellig half uur tje op, waarop vooral gesproken werd over Indonesië. Zo werd een kinderdroom werkelijk held. Bergingswerk kan maanden duren De ramp met de „Truculent" heeft in totaal 64 slachtoffers geëist. Het is gebleken dat een der leden Tan de bemanning met verlof was in ver band met het afleggen van een rouw bezoek. Functionarissen van de Brit se Admiraliteit hebben verklaard, dat h"t bergingswerk nog wel maanden sou kunnen duren. Duikers, die naar de „Truculent" afdaalden hebben geconstateerd, dat het met de machinekamer in verbin ding staande seintoestel in de obser vatietoren op „halt" stond, zo werd Zondag vernomen. Dit zon erop wij zen datde duikboot gepoogd zou heb Een Binaasappelkist op de overloop van twee hoog ergens in Amsterdam heeft Zaterdagavond een poging tot doodslag en Zondagmorgen de ver zoening gebracht. De familie van drie hoog kwam om 12 uur thuis en strui kelde op twee hoog over de kist. Een stevige schop deed het ding tegen de deur van twee hoog belanden. Vrij wel onmiddellijk werd deze openge rukt en kwam twee boog zelf naar buitcif. De kist vloog terug de gaug op. Vau bet schoppen kwamen woor den en vaude woorden klappen. Toen greep drie hoog de vuilnisemmer en schillenemmer en deponeerde de in houd over het hoofd van twee hoog. Maar deze greep een bijl cn gaf een klap maar gelukkig was de bijl stomp doch drie hoog was buiten gevecht. Gevolg: twee hoog naar politiebu reau en drie hoog naai' ziekenhuis. Zondagmorgen kwam drie hoog even wel ook naar politiebureau, een groot verband om het hoofd, maar vol ver zoening. Samen in volle vrede de stad in. cv— Zaterdagavond brak brand uit in een brandspuitenfabriek in Rotterdam. Alle brandspuiten gin gen verloren. o— De Limburgse scheermesjesmaniak is weer actief. Op een voetbalveld _en in een waren huis vernielde hij 'met een scheer mesje weer twee damesmantels. Tijdens de ontscheping van de Water man raakte een militair motorrijder ln aanraking met een lorrie en werd ernstig gewond. oSchoolkinderen in een Frans dorp zijn in staking gé gaan, omdat de gemeenteraad een vrouw als hoofdonderwijzeresheeft benoemd, inplaats van de held der kinderen, een vroegere politieke ge vangene der Duitsers oEen klein zoon van de Duitse keizer gaat naar Zuid Afrika om zich met schapen fokkerij bezig te houden. oDon derdag houdt New York de derde waterloze dag. Geen bad, geen .auto's wassen en niet scheren. oHet Oppergerechtshof te Praag heeft het vonnis van de Zweed Hjelm bevestigd oEen blanke predikant in Ame rika werd half dood geslagen omdat hij voor negers gepreekt had. o— In Luxemburg is een landbouwtractor op een mijn gereden. Twee personen werden ernstig gewond. oEen 72 jarige wielrijder te Maassluis raakte onder een vrachtauto en werd op slag gedood. o— Een auto reed een wiel rijder in Amsterdam aan. Wielrijder .werd levensgevaarlijk gewond. De chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt en reed tegen een tram mast. Gevolg: bestuurder en passa gier eveneens ernstig gewond. Fiets en auto beschadigd. oIn Wage- ningen botste een trailer tegen een autobus met 20 inzittenden. Acht. in zittende arbeiders ernstig gewond. oIn Haarlem is een vierjarig meisje spelenderwijs onder 'n vracht auto geraakt en op slag gedood. o En in Utrecht een roofoverval. Een 30-jarige vrouw werd overvallen door twee individuen, die haar bewuste loos stompten en toen de benen na men met 700 gulden. o— Tengevol ge van hevige sneeuwstormen in A merika zijn 18 personen om het le ven gekomen. Op sommige plaatsen ligt 45 cm. sneeuw. Bomen en tele graafpalen woeien om en tal van wo ningen liepen schade op. Meer dan 1000 auto's zitten op de hoofdwegen vast. Vele steden zijn geïsoleerd. De scholen zijn gesloten. Autobussen en treinverkeer liggen stil. De zwaarste sneeuwstormen sinds 50 jaren. o— De Finse politieke partijen doen aan handel in kruidenierswaren om de verkiezingskas te spekken. Alle par tijen hebben schaarse goederen mo gen importeren en die tegen hoge prij zen zonder bon verkocht. o— Vol gens de Engelse geheime dienst heerst in de westelijke grensgebieden van Rusland grote onrust. Er wordt druk gesaboteerd, vooral in de Oe kraïne. oln de hoofdstad van Bolivia is de staat van beleg voor de zoveelste maal afgekondigd we gens ontdekking van een complot vau samenzweerders tegen de regering. oGroepen gewapende Albanezen zijn in Joegoslavische uniformen hot land van Ti'o binnengekomen om to spionneren en te saboteren. ben te stoppen, nadat het Zweedse 6chip Divina werd gesignaleerd, ten einde de aanvaring te voorkomen. Volgens de Sunday Express hebben deskundigen voorgesteld, dat van of ficiële zijde opheldering zal worden verstrekt omtrent de volgende pun ten: 1 Waarom heeft de Zweedse tank boot Divina geen S.O.S.seincn uitge zonden nadat zij in botsing was geko men met de „Truculent" als gevolg waarvan de onderzeeër is gezonken 2 Hoe is het mogelijk dat vele man nen die erin slaagden nit de gezon ken onderzeeboot te komen, bij glad de zee en op een afstand van slecht6 vijf mijl uit de kust, niet zijn opge pikt? 3 Hoe komt het dat de Britse Ad miraliteit het bericht omtrent de ramp van de „Truculent" eerst tacb tig minuten na de aanvaring opving? 4 Waarom droegen de overlevenden van de ramp, die er in slaagden nlt de onderzeeboot te komen geen rode herkenningsllchten op hun Davis-ont snappingsapparaten, die er JuiBt. voor dienen om hen in het duister te doen opvallen Brandweer redde het leven van leeuwinnen Tengevolge van de slechte ventilatie inhun kooi. geraakten vier leeuwen van een Parijs circus bedwelmd door de ontwikkeling van ammoniekgas- sen in het stalsiroo. Toen de oppasser» dit bemerkten waren twee dieren reeds bezweken. Ten einde raad hoe d« levensgeesten van de beide andere diereu weer op te wekken, riep de circusdirectie de hulp vande brandweer in daar deze speciaal bekeud ie met het bijbren gen van drenkelingen, geëlectrocu- teerde mensen en*. N acht en veertig uren lang alle mogelijke pogingen te hebben aange wend, slaagde men er in om da bei de leeuwinnen builen gevaar te bre» gen. Dc politie *an Calcntta heeft Zon dag vier bommen van groot kaliber ia de uflljneid van bet pa-kterreln opgegraven He» uitgestrekte park verö nduwVvur'.g ondenoebt met he; oog op openbare vergedcring. die Zei. uugi vonc gehoudes en low gcKprok-a wdoot VallabbaJ Paté' vlee-premiev var Inéin. Misschien herinnert zich de lezer van onze artikelen, dat wij ongeveer eer» jaar terug 'n artikel schreven over de winsten van de Unilever. Het ia even goed mogelijk, dat men het zich niet herinnert. Het artikel was in het geheel niet opzienbarend. Ten minste niet in onze ogen. AJ bepleitten we er ook enigszins radicale maatregelen in, om dat de winst van de Unilever aan de hoge kant was naar onze smaak. Na3r aanleiding van dat artikel kregen we destijds bezoek van een vertegen wóoe diger der Unilever, die ons aan het verstand trachtte te brengen, dat we hadden misgeg.-epen en dat de winst die in Nederland op de producten van de Unilever gemaakt werd geenszins zo hoog waren. Tenslotte is grote winst slechts een begrip. Wat de een fabelachtig noemt, betitelt de ander met het woord normaal. We dachten echter deze week on willekeurig weer aan dat artikel en aan de bewering, dat de winst niet abnor maal zoo zijn, toen we jn een krant lazen, dat de minister van landbouw had medegedeeld, dat de fabrikanten op elk half pond margarine vier en 'a halve cent verdienen. We kunnen de juistheid van deze rij fers niet beoordelen. Maar we zouden zeggen, dat we voldoende vertrouwpn in de mededelingen van een departe ment mogen hebben, om aan te nemen, dat ze er niet zo heel ver naast zijn. En dan moet ons de verzuchting van het hart. dat we toch vorig jaar niet zo heel ver hebben misgetast, toen we beweerden, dat de Unilever winsten maaJcte, die niet normaal meer zijn. Al wordt dan ook door deskundigen aan de hand van statistieken en balan sen aangetoond, dat die winst niet bo ven het normale uitgaat- Vier en een halve cent op een half pond margarine als winst voor de fa brikant is naar onze mening een absur diteit We zijn van de winst, die de winkelier maakt niet zo precies op de hoogte, maar we geloven toch, dat we de plank niet ver misslaan als w-e be weren, dat deze aan die winst niet zal toekomen. Laten we echter aanne men dat de winstmarge van de w-injce lier even groot is als die van de fabri kant Dan is het een kleine kunst om aan te tonen, dat hier een wantoestand heerst, die niet geduld kan worden; Want bij de winkelier rollen slechts enkele pakjes per dag de winkel uit, terwijl het bij de fabrikanten een on onderbroken stroom is. Een stroom, die dag en nacht doorgaat en de fabrikan ten en de aandeelhouders schatten op levert Het is nu bij de margarine aan het licht gekomen, maar we maken ons sterk, dat er tal van artikelen zijn, waarbij de winstmarge veel te hoog is. En daarbij heeft u dan meteen een ge deeltelljke verklaring van het te dure leven. Uit het antwoord van de minister blijkt dat er geen vastgestelde fabri kantenmarge is. Noch door de 'regering noch door het bedrijfschap is tenminste een regeling gepubliceerd. We willen niet verhelen, dat dit ons ten zeerste verwondert Want uit deze gegevens blijkt wel duidelijk, dat het niet vol doende Is, als er in het land een be paalde dividendstop is. Dat kan zijn nut hebben om oP dat gebied uitwassen te voorkomen. Dringend nodig, in ver band met de loonstop, is het echter, dat er ook een winststop komt. Vooral Jn het belang van hen. die niet gebaat zijn bij een loonsverhoging.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 1