Ds. de Kluis verleide boeiend over belevenissen in Indonesië «Oud-Schagen en definitief Omstreken» thans opgericht -Een blijde dag voor Dirkshorn- Yernieuwde openbare school geopend Organisatie van het amateur-toneel Band Nederland - Indonesië Dinsdagavond organiseerde de afd. Schagen van de Band Nederland—In donesië een bijeenkomst in zaal Hui berts, waarop de Hoofdlegerprcdikant ds de Kluis sprak over zijn belevenis sen temidden van onze jongens in de Oost. Ds de Kluis bleek een buitenge woon vlot en boeiend spreker te zijn, die de talrijke aanwezigen anderhall uur lang aangenaam heeft bezig gehou den met zijn, vaak humoristische, bele venissen. Daarna werd een tweetal films getoond, eerst een over het troe pentransport van Rotterdam naar Tand jong Priok en daarna een door de spr zelf opgenomen over Indonesië en de jongens daar. De heer de Jager opende de avond met woorden van welkom, speciaal tot ds de Kluis en burgemeester Wognum Hij herdacht in enkele bewoordingen de gevallenen in 1949 en verzocht om n minuut stilte. Daarna gaf hij het woord aan ds de Kluis, die enkele keren in de Oost is geweest om rapport uit te brengen aan de minister van Oorlog. Hij had daar drie moeilijkheden te over winnen, tw. de grote afstanden, de be volking en de jongens zelf. De grote afstanden werden duidelijk gemaakt met enkele krasse voorbeelden. De moeilijk heid bij de bevolking zit hem hierin, dat de mensen daar zo beleefd zijn, dfat ze soms liegen uit beleefdheid. Het is heel moeilijk er achter te komen, wat ze eigenlijk denken. Men moet jaren lang in Indonesië hebben vertoefd, an ders begrijp je het volk niet. Bij de jongens zitten in het begin ook moei Iijkheden. Zij worden niet direct vertrou welijk. Maar dat was natuurlijk te over winnen. Sp. vertelde, dat de jongens met hun hele hart aan huis hangen, in tegenstel ling tot de -planters, die in Indonesië ecu tweede vaderland hebben gevon den. Spr. vertelde uitvoerig over leven en werken van de jongens daar. Hij ontkende ten stelligste, dat bet moreel van de troepen zou zakken, dat de jongens gedegenereerd zouden zijn. In tegendeel. Het zijn knapen geworden, waar men op aan kan. Hij drukte de ouders en verloofden op het hart, brie ven te schrijven aan de jongens, die voor hen een riem onder het hart zou den zijn. Dus geen 'roddelpraatjes, want aar interesseren zij zich niet voor. Ds de Kluis zeide tenslotte, dat de belang stelling voor de jongens nog ni.t afge lopen moet zijn. ook al zijn zij straks allen terug. Er liggen er nog velen in sanatoria, ziekenhuizen enz., die geho! pen moeten worden. Wij moeten hen nog steeds een stukje Nederland blijven grven. Tot besluit sprak ds de Kluis nog over het v/erk van de veldpredi kers en aalmoezeniers, die uitstekend met elkaar samenwerken. Er zijn in Indonesië ook Z veldpredikers en 2 aal moezeniers gesneuveld, terwijl zij met de jongens optrokken. Het is moeilijk en ruig werk. maar we houden er van aldus ds de Kluis- Zijn met vele voor beelden uit het leven daar en talrijke humoristische voorvallen doorspekte toe spraak werd onder grote aandacht aan gehoord. Na de pauze worden de films gedraaid, die zeer in de smaak vielen De film, die ds de Kluis zelf had opge nomen, was zeer goed, speciaal de laatste opnamen van Bali in de natuur lijke kleuren. Voor een amateur zeet goed werk! Theater Royal Een zeer spannend filmwerk met een drietal filmsterren, die zich beroemd hebben gemaakt in dit soort, t-w. John Hall, Maria Montez (die een dubbelrol speelt) en Sabuu. De film is geregis seerd door één van 's werelds grootste regisseurs, Robert Siodmak. Het spannende verhaal speelt zich af op een geheimzinnig Zuidzee eiland waar men de cobra vereert. Het volk zucht onder de tyrannie van de wrede hogepriesters, die mensenoffers vragen en op een gegeven moment liefst 200 man in de vulkaan laten storten. Het gelukt de drie helden van het verhaal deze dictatuur in elkaar te. dom stor ten (wat met heftige gevechen gepaard gaat) en het land een zonnige toekomst te schenken. Een Universal-film, welke oegankelijk is boven 14 jaar. Maakten we Dinsdagmorgen reeds melding, dat 's avonds in Hotel Igesz een vereniging „Oud-Schagen en Om streken" zou worden opgericht Dinsdagavond is de stichting van deze vereniging inderdaad een feit geworden. Een negental leden was daarbij aanwezig: terwijl van enkele belangstellenden bericht van verhin dering was ontvangen. De besprekin gen werden ingeleid door de heer G. Nobel uit Lutjewinkel, voorzitter van het voorlopig bestuur. In het kort zette hij het doel van de vereniging uiteen en had voorts een zeer ver heugende mededeling: de voormalige Commissie voor Heemkunde .heeft "p bedrag van ruim f 240,aan de nieuwe vereniging overgedragen. De vereniging zal als werkterrein hebben elf gemeenten: Wieringer- meer. Oude Niedorp, N. Niedorp, Winkel, Barsingerhorn, Harenkarspel Zijpe, Schagen, Callantsoog, Wierin- gerwaard en Anna Paulowna. De sta tuten werden vastgesteld en vervol gens werd overgegaan tot het samen stellen van een definitief bestuur. Gekozen werden de heren G. Nobel (voorzitter), Fr. Kruit .(secretaris), H. A. Veuger (penningmeester) en K. Beunder, J. L. Lutjeharms, C. Ay en Jos. 'Overtoom, leden. De heer Lutjeharms zal het eerste jaar als archivaris optreden. Naast het be stuur zal een Commissie van Bij stand woeden geformeerd, waarvoor de burgemeesters van de gemeenten in het werkgebied van de vereniging aangezocht zullen worden. Zo krijgt men dan in elke gemeente een con tactpunt. Zeer binnenkort zullen de dagbla den een propaganda-actie voeren ten behoeve van deze nuttige vereniging. Men hoopt op deze wijze een flink aantal leden te werven, zodat het vele te verrichten werk op een zo goed mogelijke wijze kan worden aangepakt. En.,., er is hier in deze omgeving nog heel veel te doen! De heer Lutjeharms vertelde het één en ander over de plannen, die ook reeds in de dagbladen naar voren i'jn ge bracht. Besloten werd, dat het be stuur binnenkort bijeen zal komen om een en ander uitvoerig te bespre ken en aan het gemeentebestuur van Schagen te vragen of men voorlopig een der slottorens mag gebruiken om tot museum in te richten. Op de sta tuten zal Koninklijke Goedkeuring worden aangevraagd, waardoor het ook mogelijk zal worden, dat het 'muse«m door de minister van O.K. en W. erkend wordt. 'lot zover het verslag van de bij eenkomst. We twijfelen er niet aan of velen zullen zich gaarne aanslui- l"n bij de nieuwe vereniging. Het I d.-.iaatschap kost slechts f 2.per jaar en omdat velen een verdere op wekking niet nodig zullen hebben, ge*, er» we hier de adressen van de bestuursleden, bij wie men zich kan opgeven: secr. F. Kruit, „De Schouw" L3^gziide, Schagen en penningmees ter H. A. Veuger, Corn. Bokstraat C 115 i, Schagen. Postdirecteur benoemd Tot directeur van het Post- en Te legraafkantoor te Schagen is benoemd de heer Dikker uit Amsterdam. ST. MAARTENSVLOTBRUG Biiiartlcampioen Onze plaatsgenoot C. Wey won de biljartwedstrijd voor de voorronde voor het persoonlijk kampioenschap. Gebr. Ter Haar, in samenwerkinmet de heren K'stemaker, Stet, van d~r Werf en Erkamp maakten er onder leiding van op zichter Dekker iets moois van Het was gisteren een blijde dag voor Dirkshorn. In de plaats van de oude school, dié ge op bijgaande tekening afgebeeld vindt, is een school tot stand gekomen, die in alle opzichten met een nieuwe school kan wedijveren. Al is het misschien aan de buitenkant niet te zien- Velen van onze lezers zullen zich nog de reportage in ons blad herinneren die we enkele jaren geleden van deze school hebben gemaakt. Het was, om de woorden van inspecteur Feringa te gebruiken, een van de slechtste scholen uit Noordholland. Schrijvende lezers Aan die toestand is nu een einde ge komen. De school is totaal veranderd en gisteren vond de officiële opening plaats. Daar waren verschillend? personen in het gebouw aanwezig. Allereerst het voltallige onderwijzend personeel, burge meester Nolet, de wethouders Dekker en Burger, het raadslid Paarlberg, de inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Feringa, de districtsschoöla'/ts. dr Sikkema, het oud hoofd der school, de heer van der Laan, vertegenwoordigers dei oudercommissie, de inspecteur Liclia melijke Oefening, de heer van Drunep de aannemers, gebroeders Ter Haar, de gemeenteopzichter, de heer Dekker en nog verschi:.e.-}de andere genodigden en belangstellenden, alsmede personen, die aan de verbouw hebben medege werkt. Het gezelschap had zich in een der lokalen, die door de oudercommissie feestelijk waren versierd met bloemen en planten, verzameld en daar voerde als eerst burgemeester Nolet het woord Honderd jaar geleden is deze school hier door onze voorouders met de bes te bedoelingen gezet en ze dachten dat het een gebouw voor eeuwen zou zijn. Met de tijden veranderden echter de eisen en reeds een dertigtal jaren gele den moest worden geconstateerd, dat de school niet meer aan de eisen vol deed In die dertig jaren hebben we echter twee wereldoorlogen en een we reldcrisis gehad en er kwamen tijden, dat het voor de gemeente een probleem was, een volslagen onmogelijkheid, om tot verbouw over te gaan. Desalniettemin bleef het gemeentebe stuur paraat en xtoen na de inval der Duiste horden de bevrijding kwam, was nog slechts het wachten oP een verrui ming van de materiaalpositie. Het is spreker een vreugde, dat het nu zo ver gekomen is. Tal van de aanwezigen zullen in de oude school hun opleiding hebben ge had en ik maak me sterk, dut ze het gebouw nu niet meer zullen herkennen Het vorige gebouw was zo geplaatst, dat alle zonnestralen angstvallig ge weerd werden. En nu kan de zon aan alle kanten binnenkomen. Een woord van dank bracht spreker aan de inspec teur van 't Lager Onderwijs, de school arts, de gemeenteopzichter, de heer Dekker en de aannemers, gebroeders Ter Haar, die door de verbouwing van de school iets hebben gemaakt, dat voor een nieuwe school niet onderdoet. Moge Gods zegen rusten op dit ge bouw en op het onderwijs, dat er in gegeven wordt- Met deze woorden verklaarde burge meester Nolet de nieuwe school voor geopend. DE INSPECTEUR AAN 'T WOORD Het is mij een grote vreugde, aldus de heer Feringa, dat wij dit gebeuren Hor HNK biljartte lste klasse cadre Peetoom 250 2,50 16 15.62 Sprenkel ing 170 97 16 6.06 Roggeveen 185 185 18 10-27 Stam iires 120 99 18 5.50 Pater 185 185 22 840 Peetoom 250 176 22 8.00 2e klasse libre Oosterkamp 105 105 16 6.56 Dissel 120 62 16 3.87 Bakker 90 90 17 5.29 Selhörst 80 57 17 3.25 Bakker 90 90 19 4.73 van Eekcren 105 34 19 1.78 3de klasse Iibre v, d. Ben 60 60 13 4.61 Pool 60 47 13 3.61 Pool 60 60 13 4.61 Jongebloed 75 27 13 2.07 Jongebloed 75 75 27 2.77 Prins 70 70 27 2.59 Balk 70 70 28 2.50 Gorter 75 65 28 2.32 v. d. Ben 60 60 30 2.00 Gorter 75 60 30 2,00 4e klasse libré Otten 55 55 17 3.23 Huijsman 40 27 17 1.58 Huijsman 40 40 18 2.22 V.ermëul n 40 21 18 1.16 Langedijk 55 55 25 2.20 Huijsman 40 34 25 1.36 Langedijk 55 55 31 1.77 Vermeulen 40 36 31 1.16 De getallen betekenen achtereenvol gens te maken caramboles, gemaakte caramboles, beurten en gemiddelden. Platte landsvrouwen waren bijeen Maandagmiddag waren de leden van de plattelandsvrouwenbond, afdeling Zuid Zijpe in café Homan bijeen. Na dat mevr. de BoerOtter allen welkom had geheten en de vreugde uitsprak over de goede opkomst (alleen het op $jd komen kon nog beter!), gaf zij het woord aan ds Leistra, die een bespre Jcjng hield over het boek „De paarden >jan Holst" van Gerard van Eckeren. Ze deed dit op buitengewoon mooie en boeiende wijze en er werd met zeer grote aandacht naar geluisterd. Voor de handwerkwedstrijd was geen animo 4at ging dus niet door. Tot slot dankte gievr. de Boer ds Leistra hartelijk voor de mooie lezing. Een ieder keerde vol daan huiswaarts. mogen meemaken. De toestand van de oude school was slecht. Het was inder daad een van de slechtste scholen. Hij is het gemeentebestuur zeer dankbaar dat het zo volledig heeft willen mede werken. Wel is het niet zo, dat de toestand van de school overheersend is Allereerst is nodig dat het onderwijzend personeel zich voor de volle honderd percent geeft. Dat is nummer een, maar vergeet niet, dat men zich veel gemak lijker kan geven in een goed geoutilleerd gebouw dan in een krot. Bij een bijzon dere school wordt de school overgedra gen aan het schoolbestuur. Deze blijft eigendom van de gemeente. Nodig is echter een zo nauw mogelijk samenwerking tussen een vertegenwoor diging der ouders en de school. Hij be veelt voor deze samenwerking de Ouder commissie ten zeerste aan. Oudercommissie en onderwijzend per soneel hebben de taak deze samenwer king levend te doen zijn. Zich tot de heer Broersma wendende, zeide de Inspecteur dat voor hem en zijn onderwijzend personeel de taak is weggelegd de school te doen zijn een centrum van gemeenschapsleven. Laat dit centrum zo sterk mogelijk zijn. Er zal nog wel een en ander moeten ge beuren, o.a. aan het materiaal, maar spreker wil -eindigen met uitvoerders en gemeentebestuur te complimenteren met het nu voortreffelijke schoolgebouw Dezer dagen trof mij in een to neelrecensie in uw blad de verzuch ting dat het amateurtoneel in het al gemeen genoegen moet nemen met de mindere kwaliteit stukken. De recensie was gunstig gestemd en dus zal de recensent er aan gedacht hebben dat alle zorg en moeite toch beter aan een goed stuk zou zijn besteed. Graag wil ik van de mij aangeboden gastvrijheid in uw blad gebruik maken om van mijn instem ming met het laatste te doen blijken. Bij het eerste, de verzuchting, teken ik aan dat er gelukkig talrijke uit zonderingen zijn. Het doel van dit artikeltje is om een weg te wijzen, die er toe kan leiden, dat de uitzon deringen regel zullen worden. De culturele betekenis van het amateur-toneel wordt maar al te veel onderschat. Begrijpen we goed wat het betekent als een groepje toneel liefhebbers geregeld, van soms ver afgelegen uitgangspunten, bijeenkomt om, onder zo goed mogelijke leiding, één van de voortbrengselen van de toneelliteratuur degelijk in te stu deren. Een studie die vele avonden in beslag neemt, veel opoffering vraagt en thuis wordt voortgezet met het leren van de rol. Tot slot volgt dan de uitvoering die de bevolking kennis doet nemen van het stuk cn van de prestaties van de spelers. Dat alles gebeurt in zes a zevenduizend van die groepjes, over het gehele land verspreid, tot zelfs in de verst- afgelegen dorpen en gehuchten. Het amateur-toneel telt zijn beoefenaars in duizenden, zijn bewonderaars in millioenen, alleen al in ons land. Bij de uitvoering van deze vrij willig op ons genomen taak doen zich vele en velerlei problemen voor. Te rugkerend tot mijn uitgangspunt, al lereerst het stuk, de kern van al hel werk. Dan de leiding, de scholing van de spelers, de financiën^ de to neel-inrichting, de smaak van het pu bliek en nog veel meer. Problemen die elke vereniging voor zich slechts ten dele kan oplossen. Problemen die we tesamen moeten aanpakken en dan dicht tot de oplossing kunnen brengen. Dat tesamen aanpakken betekent „organisatie". En dan organisatie in zo sterk mogelijke zin. Ik wil hier wijzen op het bestaan van de Neder landse Amateur Toneel Unie (NATU) de landelijke organisatie van toneel verenigingen en op wat zij voor het amateur-toneel kan betekenen. Deze unie vraagt thans de aandacht van de toneelverenigingen in Schagen en Omstreken. Zondag a.s. houdt ze een propaganda-vergadering te Schagen waarover een advertentie in dit blad u meer vertelt. De NATU bestaat thans bijna 10 jaren, waarvan ze vier jaren is on dergedoken geweest. Ze is algemeen en omvat verenigingen van allerlei richting en instelling. Ze heeft een flinke bibliotheek opgebouwd, op de puinhopen van de geroofde, die thans reeds de verenigingen keus DR SIKKEMA De districtsschoolarts betoogde d. in dit gebouw tal van moderne ideec:i zijn verwezenlijkt. Hij wees o.m. op'dc verschillende kleur de? drie lokalen wat van groot psychologisch belang i> voor de leerlingen, die het idee krijgen Nu gaan we naar het andere. Wat is de kunstverlichting, die in overleg met Philips Adviesbureau is aangöbracht, net voortreffelijk. Wat is er niet een zorg besteed aan de sanitaire inrichting Speciaal noemde spreke? ook de verwar ming, een gecombineede centrale en gas verwarming. Hij wenste ouders en kin deren geluk met deze school. De heer Wink getuigde namens de Oudercommissie van hun grote voldoe nfeag. Als bewijs daarvan waren de lo kalen met bloemen versierd, waarvoor burgemeester Nolet zijn hartelijke dank betuigde. De heer Broersma, het hoofd der school, bracht namens het onderwijzend personeel dank aan allen, die hebbpn meegewerkt om deze gedaanteverwisse ling tot stand te brengen. Het gemeen tebestuur heeft onder leiding van de burgemeester alles gedaan wat mogelijk was. Daarvoor zijn we buitengewoon erkentelijk. Dankbaar zijn we ook de gemeenteopzichters, de heren Ter Haar en Kistemaker en het electrisoh bureau Stet. Op een oudercommissievergaderng geeft uit meer dan 600 alleen goedt toneelwerken, waarvan vele met vol doende boekjes voor het instuderen. De NATU behoedt de verenigingen voor onrechtmatige amateursrecht- heffing en geeft een belangrijke re ductie op die rechten. Ze zorgt voor scholing van spelers en regisseurs en heeft daartoe een bekend acteur, de heer Arend Hauer, in haar dienst. Er zijn wedstrijden, uitvoeringen van centrale gezelschappen, toneelkam pen, week-end-cursussen en nog veel meer. Ze geeft opdrachten tot het schrijven van stukken aan de be kwaamste auteurs en geeft die zelf uit. Er is internationaal contact met gelijke organisaties in bijna alle lan den van Europa en in Amerika. Org kort te gaan, er is bijna alles wat in onderling overleg ten voordele van het amateur-toneel wordt aangemerkt En mocht er nog iets goeds niet zijn dan zal het er zeker komen. Er zijn in het land bijna 500 ver enigingen in NATU-verband bijeen, waaronder ruim 50 in Westfriesland. Daar behoort Schagen en omstreken zéker bij. Nieuwe Niedorp. ^W. Bakker. AARTSWOUD Oude munten gevonden Bij het afgraven van een perceel grond van de heer Koorn te Aarts woud, waarop in die toekomst een fruit (celtbcdrijf zal worden gevestigd, stuit te men 14 da^cn geleden op een potje, waarin en 30-tal oude munten werd aan getroffen. Het spreekt vanzelf, dat de vinders nieuwsgierig waren ho« groot de waarde van hun vondst was en het laat zich ook denken, dat zij bij het verder graven hun ogen terdege de kost gaven. Er werd echter niets meer gevonden. Door enkele deskundigen uit de om geving werden de munten onderzocht, doch men slaagde er niet in ze onmid dellijk thuis te brengen. Genoemd wordt dat men te doen heeft met geldstukken uit de 13e of 14e eeuw, doch er zullei specialisten aan te pas moeten komen om een definitief oordeel te vellen. Vast staat echter wel, dat de waarde niet bijzonder groot zal zijn. De munten zijn n.1. zeer dun en het gewicht is uiterst klein. Niettemin bestaat natuur lijk de kans. dat de munten een bepaal de historische waarde bezitten. Met deze vondst is het echter niet helemaal goed gegaan. De vinders heb ben ze n.1- onderling verdeeld en dat is niet toegestaan. Zij zullen dan ook eer daags wel het verzoek ontvangen de muntstukken bij de overheid in te leve ren. •eft de heer Ter Haar eens gezegd, ies te zullen doen wat mogelijk was, jin het werk te krijgen, omdat ze er zin in hadden iets moois te maken- Ze hebben iets moois tot stand gebracht. De inspecteur verzekerde de heer Broersma, dat hij wat de samenwerking met de Oudercommissie gerust kon zijn die is prima. Mogen we van deze school in de ockomst nog veel plezier hébben. De heer Jan ter Haar, sprekende na mens allen, die aan de verbouw hebben meegewerkt, zei dat ze grote vreugde aan het werk hebben beleefd, omdat hier iets werd gesticht, waarin genera ties kinderen een belangrijk deel van hun leven zullen moeten doorbrengen.t En waara ze tot mensen zullen moeten worden opgevord. AANGRIJPEND OGENBLIK. Het was een min of meer aangrijpend ogenblik toen het oud-hoofd van de school, de heer van der Laan er van gewaagde, dat hij dertig jaar in de oude school had les gegeven. Wat heb ben we wel niet gestreden om verbete ring te krijgen en wat heeft het er soms goed voorgestaan- Het was teleurstellend dat we niet slaagden, maar nu we dit zien, moeten we bijna blij zijn, dat we er niet in geslaagd zijn. want veel van wat we nu hebben, zouden we anders hebben moeten missen. Nu is het goed, aldus de heer van der Laan. Burgemeester Nolet dankte voor de vele prettige woorden en zo was de officiële plechtigheid afgelopen en ver enigde het gezelschap zich in de zaal van de heer Super, waar men nog ge ruime tijd gezellig bijeen bleef. Intussen hebben wij de nieuwe inrich ting eens bewonderd en ook wij kunnen niet nalaten de heren Ter Haar, Kiste maker, Stet en het bureau Erkamp uit Alkmaar onze hulde te brengen. Wat ziet alles er keurig en verzorgd uit. We hadden het niet mogelijk ge acht, dat in dit gebouw zulk een mo derne school kon worden geschapen. Dirkshorn kan tevreden zijn. En we kunnen de bewoners aanraden om a.s. Zondag gebruik te maken van de gele genheid om de school te gaan bezichtl gen. De school is daatoe geopend van 10 tot 12 en van 2—5. En daarna zul len de kinderen de noodlokalen kunnen verlaten en in de moderne school hua plaats innemen. ~v. „V<-«S5ï|. Vl,.. De school van Dirkshorn, zoals ze zich voorheen aan de bezoeker van de plaais voordeed.

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 4