HAAR KONINKRIJK Opvallende prestaties van De Goede Marius Strijbis vierde in het algemeen klassement l'^Sj^i'opï^mhïër Kongsvingen: drie beste plaatsen voor de Nederlanders! Een nieuwe NIWlN-actie van 24 Februari tot 13 Maart Nationale wedstrijden in St. Pancras Begunstigd door mooi winterweer «o onder zeer grote belangstelling werden Woensdag in St. Pancras de eerste nationale schaatswedstrijden in Noordhollands Noorderkwartier ge reden. De organisatoren boekten een groot succes met deze wedstrijd. De baan lag er schitterend bij en naar wij van insiders vernamen is zulk een wedstrijdbaan sporadisch in ons land te vinden. De resultaten wa ren dan ook dienovereenkomstig en verheugend was het dat een 36-ta! rijders aan de start verscheen. De wedstrijden kregen een bijzonder ca chet door de aanwezigheid van de op komende ster aan de schaatsenrij derswereld Luc de Goede uit Amster dam. die op deze baan op de 500 me ter de beste prestatie van het jaar leverde met zijn tijd van 4S.3 sec. bleef hij beneden alle gemaakte tij den en evenaarde de prestatie van Kees Broekman. Alweer volgens in 8'ders is deze 19-jarige de Goede de opkomende ster, die reeds volgend Jaar rijn plaats naast Broekman zal gaan innemen. Er werden wedstrijden verreden op 600. 1500 en 3000 meter. In vlot tem po kwamen de rijders 2 aan 2 aan de start. Er waren- zeer veel nieuwe lingen. wier gemaakte tijden ver bo ven het normaal lagen. Nu en dan verscheen er cracks aan de start en dan waren wij getuigen'van bijzonder soannende duels. Wij noemen bijv de strijd tussen Strijbis uit Harenkar spel en Roosendaal uit Warmenhul- ren. welke dooi- Strijbis in de tijd van 51.gewonnen werd. Theo Eko! schot uit Amsterdam won in de tijd van 51.3 seconden terwijl de Am sterdammer Bre'd «.ijn rivaal van de Po- sk>eq tn de tijd van 51.4 seconden. De Amsterdammer was 2 seconden- in-mr dan de Hilversummer. Ten laatste de strijd tussen de Goe de en Scheer. Belden voortreffelijke Jonge rijders, die elkaar goed partij gaven. De Coedo met zijn fraaie stijl en uitmuntend bochtenwerk overwon In de prachtige tijd van 48.3 sec. ter wHl scheer 50.4 noteerde. Tenslotte verloor Reek uit Helloo eervol van Stigter uit Amsterdam De laatste won in de tijd van 51,4' sec. Wanneer wij nu bedenken dat Kees Broekman in Nederland op de 500 m een tijd noteert van ong. 47.5 sec dan is de piestatie van de Goede als buitengewoon te beschouwen. In een onderhoud dat wij met Luc do Goede hadden vernamen wij. dat h'j dezelfde onsympathieke beleve- n'ssen heeft meagemaakt als destijds Marfnns Strijbis. De-ze 19-jarige rij der is in begin December vrijwillig naar Noorwegen gegaan om daar te trainen voor de komende wereldkam pioenschappen. Maar aangezien de Goede zelf niet in da officiële uitge- Eondeu ploeg opgenomen was werd Vrijdag 21 Januari 1950 Hilversum 1 7.00 en 8.00 Nws en gr.pl.; 9.15 Voor de zieken; 11 00 Zang recital; 12.00 Strijkorkest; 12.33 Me- tropole-orkest; 13 00 Nws; 13.15 Vrij en Blij; 13.45 Kamermuziek; 1500 Kamerorkest; 1600 Kamerkwertet; 16.30 Lichte muziek; 17.05 Kamermu ziek; 18.00 Geestelijke liederen; 18.30 Strijdkrachten; 19 00 en 20 00 Nws: 2015 Radio-Philhartnonisch orkest; 21.35 Sans Soucci; 22.15 Orgelconcert 23.00 Nws Hilversum II 7.00 en 8 00 Nws en gr.pl.; 9.00 Symph.orkest; 10 45 Pianorecital; 11.35 Acc.muziek; 12 00 Gram pi.; 13 00 Nws; 13 15 Avrolians; 14 00 Voor de vrouw; 14 20 Prom ork 15 00 Boekenschouw; 15 20 Kamermuz 16 00 Pilmnrogr.; 16 30 Jengduitz.; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nws; 18.15 Lichte ktaHcen; 19 30 Cursus; 2000 Nws; 2010 Orgelconc. 2030 Mensen aan het werk; 21 00 Verzoek progr.; 21.25 Aetberfon-m: 2210 Pen- nies from heaven; 23 00 Nws. hem verboden in Noorwegen aan de start te verschijnen. Dit was te be- rreuron, temeer daar deze rijder die dit jaar voor het eerst aan wedstrij den deelneemt, betere prestaties le vert dan uitgezonden rijders, als Jan Laugendijk c.s. M;.ar de Goede hoewel in de hoek gedrukt, zal tonen een van de beste rijders van ons land te zijn, en dat heeft hij da.i Woensdag in St. Pan cras ook gedaan. Op de 1500 meter kwam Luc de Goede uit tegen de Amsterdammer Scheer en in deze afdeling boekte hij wederom een groot succes, in de tijd van 2 min. 39.1 sec. overwon hij glansrijk. Ook zijn rivaal* Scheer plaatste zich met een tijd van 2 min 41 sec op de eervolle tweede plaats. De strijd tussen Ekelschot en Stigler was eveneens bijzonder spannend. Hetwas Stig'er, die zijn rivaal met 2 sec sloeg. Hij noteerde een tijd van 2,42.2 en veroverde z.d. de derde plaats. Minimis Strijbis moest de strijd aan binden met Breed en won in de tijd van 2 min 44.3 sec. De 3000 kon de Goede niet win nen. Het was de forse Aalsmeerder Stichter, die deze afstand voor zijn reke ning nam ia 5 min. 40,2. De Goede werd tweede. Enerverend was hier de strijd tussen Marius Strijbis en van der Pol, welke tenslotte door de uurrecord houder werd gewonnen. De uitslagen waren: 500 meter: 1L. de ocde (Ams'erdara) 48,3 sec. 2 Scheet (Amsterdam) 50,4 sec; 3 Ekelschot (Amsterdam) 51.3 s. 4. C. de Stigter (Aalsmeer), 51.4 s'c. 5. M. S'rijbis (Harenkarspel) 51.6 sec. 1500 meten 1 de Goede, 2 min. 39.1; 2 Scheer 2 min. 41; 3 Stigt'r 2 mia. 42.2 4 Strijbis 2 min. 44.3; 5 Ekelschot 2 min. 44.4 sec. 3000 meter: 1 Stigter 5 min. 40.2; 2. De Goede 5 min. 42.4; 3 Strijbis 5 m 41.6 sec.; 4 Van de Pol 5 min- 47.8 s~c. 5 Scheer 5 min." 48.9 Eindklassement: 1 De Goede 158.39 Punt; 2 Stigt r 162-17 p_t 3 Schee- '67.22 pnt4 Strijbis 163.80 pa. 5 Ekel S"hot 165.49 pnt. N'euwe successen Btoekman klasse apart op 5000 meter 10. De maat volgde de orders van Kappie op en hij bleef langzaam niet de Kraak vooruit varen. Signor Ri- valdi werd hier zó woedend om, dat hij het net begon in te halen. „Stop!" riep Kappie toen naar de maat Signor Rivaldi trok hijgend van krachtsinspanning het net op, en terwijl hij dat deed. sprongen er tot zijn grote woede allerlei kleine visjes in zijn gelaat. Hij legde het net op het dek neer en dit zat vol met schelpen en visjes. De maat was vlug de brug afgehold om te kijken, en hij stond nu achter Kappie, die nog steeds boos op Signor Rivaldi was. en dus onverschillig stond toe te kij ken. „Carambissimo con pua"! riep signor Rivaldi opgewonden, '.welk 'n bende-voorraad zeeschelpen!" ..Zijn er ook zang schel pen bij?" vroeg de maat „Die vind ik zo mooi."* „Zaag- zeeschelpen!" riep Signor Rivaldi spottend. „Ziekijk eens daar! een wit te strafzeeschelp! Zeer bijzonder-on- gewoon! Een buiten-bijzonder exem plaar-stuk voor mijn kijk-museum. Allegro con brio grosso!" „Niks aan" vond de maat. „Geef mij maar kleine zaagschelpjes". „Maak hun laatste loodjes lichter" De Nederlandse schaatsenrijdei s hebben opnieuw enkele fraaie suc cessen in Noorwegen behaald. Won Kees Broekman het afgelopen week einde te Oslo en W-im van der Voort te Sandefjord, de wedstrijden vau Dinsdagavond te Kongsviuger werd gewonnen door Kees Broekman, die een klasse apert vormde op de 5000 meter, ondanks de zeer sterke deel neming. Op de 500 meter werd de A- merikaanse sprinter Ken Henry, e- venals Zaterdag te Os'o eerste iu 43.8 sec. met Farstad en Werket als twee de in precies 44 sec. Het ijs was iets kleverig, het weer zacht en er stond een lichte wind met 1 graad vorst. Na Werket kwam lJimb met 44.8 se conden en Hugue Pettersen met 45.8 sec. Kees Bioektnan noteerde de goe de tijd van 45.9 sec en eindigde als zesde. De tijden van de andere Ne derlanders waren 46.7 sec. van Ge- rard Maarse 47.5 sec van Huiskes 48 sec. precies van van der Voort en 49.5 s. van Cor Heus. die een fout in een der bochten maakte, waardoor zijn slechte tijd verklaard werd. Op de 5000 meter werd Kees Broek man eerste in 8 min 32,4 sec. Van der Voort en Huiskes r.edeu teg?n elkaar en hoewel zij het aanvankelijk wat kalm aandeden ontspon zich toch een aardig duel. waaruit de West lander a!s winnaar te voorschtjn kwam. Met 8 min 4G.2 voor vander Voort en 8 min. 46.5 voor Huiskes he zetten de beide Nederlanders de 2e en 3e plaats op deze afstand. De le drie plaatsen voor onze jongens, het was wel een daverend succes, het- Langedijk niet naar Helsinki Naar wij vernemen heeft het best. van de Kon. Ned. schaatsenrijders- bond, in overleg met de technische commissie en de heer Klaas Schenk besloten de volgende rijders naar de Europese kampioenschappen, die op 4 en 5 Februari a.s. in Finland wor den gehouden, uit te zeuden: Kees Broekman, Wim van der Voort. An- ton Hniskes en Cor Heus. Leider van de ploeg is de heer Klaas Schenk. Wij vernemen voorts, dat Lange dijk nog steeds gehandicapt is door PÖn in de rug. Zoals men weet is de uitzending van de Nederlandse schaatsenrijders mogelijk gemaakt door financiële steun van het Olympisch Stadion, en kele voetbalclubs en een aantal par ticulieren. welk te Kongsvinger grote indruk maakte. Hugne Pettersen werd Tier de met 4.48.4, Ken Menry vijfde in 8 min. 58 sec. rond en Cor Heus zesde met 8.58,2. Tenslotte werd voor Maar se 9 min 7 sec genoteerd en voor Lan gedijk 8 min. 12,4 sec.. In het alge meen klassement bezette Kees Broek man de eerste plaats. Ned. Kampioenschappen op 4 en 5 Februari Het bestuur van de KNSB heeft li overleg met de betreffende vereni gingen besloten, alle provinciale kaïn pioenschappen te laten verrijden op 28 en 29 Januari a.s. of op een van dè eerste dagen van de volgende week. Doo.- deze regeling zijn voor de Ne- landse langebaan kampioenschappen voor amateurs de data 4 en 5 Febr. vrijgehouden. Op ai deze kampioenschappen, die ts Zutphen worden gehouden, kunnen dan naast andere rHdera de Inmld*-^ de's bekend geworden provinciale kampioenen starten. Weds'rijdproqramma voor komende daqen Aan het wedstrijdprogvainma van de schaatsen rijders voor de komende dagen zijn de volgende wedstrijden toegevoegd, die onder auspiciën van de KNSB worden gehouden: «- Vrijdag 27 Januari: Kollum, Fries 1-nd 500. 1500 en 3000 meter. Oud Beyerland: proef wedstrijden over 500, 1500 en 300 meter (deze wedstrIJ den waren oorspronkelijk voor Za terdag vastgesteld). Zaterdag 28 Januari: Kralingen. Rorteraam: provinciaal kampioen schap van Zuid Holland over 500, 1500 en 5000 meter. Zaterdag 2$ Januari'. Aalsmeer wed strijden over 500, 1500 en 3000 meter Amersfoort: kortebaankainploen schappen van provincie Utrecth. Zaterdag 28 Januari: Kwintsheul: kampioenschap van Zuid-Holl. Schoonrijden, dames, heren en paren. Zondag 29 Januari: provinciaal kam pioenschap van Friesland op de langebaan te Heerenveen. Dinsdag 31 Januri: Steenwijk: Pro- cinciaal kampioenschap Overij- sel op de langebaan. Onder hef inofto ..maak hnn laat ste kuwl'cs lichter" zal de Niwin hi de periode van ?4 Febmarl tot 13 Maart voor de laatste maal een be- roep doen op het Nederlandse volfc om geld bijeen te brengen voor onze mflft-<lrv-n overzee f500 (WH moet In ge»*tn',,d om het Niwln-proe-ammn voor 1950 te kannen uitvoeren. Op een persconferentie, gistermid dag in Den Haag gehouden, heeft d? directenr van bet Centraal Bureau N' wit». Jhr. mr. P. Th. Six, over deze plannen gesproken en verklaard, dat zij voor het welzijn van de Nederland se soldaten overze noodzakelijk zijn Waarom? Omdat onze soldaten, zo zij verstoken zouden zijn van ontspan ning en amusement, een jaa» lang in ledigheid zouden moeten doorbrengen Immers, nu de Nederlandse regering heet beken'* gemaakt, dat in de loop van 1950 ongeveer 80.000 militairen uit Indonesië naar Nederland zullen terugkeren, zijn de troepen aldaar In verscbFlende centra samengetrokken In en om Batavia liggen bijv. 30.000 man. In verhand met de beschikha- re «"-heepsrulmte kunnen er echter per maand gemiddeld slechte 700 re patriëren. De achterblijvers dienen dus te wachten. Zij zijn onderge bracht in verzamelplaatsen, die ver re van ideaal zijn. In de regentijd zijn het ware modderpoelen. De re creatiemogelijkheden zijn gering. Laat men de soldaten in deze om standigheden aan hun lot over, dan Ko»nel Paior noq uit vo»m ICornel Pa por, die het afgelopen weekeinde sLerk tegenviel tijdens de internationale wedstrijden te Oslo bracht het er Dinsdagavond niet zo veel beter af. Op de 500 meter werd htj zevende met een tijd van 48.4 sec. terwiil zijn landgenoot Kilisn als 5s eindigde in 47.3 sec. De wedstrijd is gewonnen door de Olympische kam poen Finn Helgeseu met 45.7 sec. Maimsten. Zweden werd tweede en Johnny Cronshey derde. Op de 3000 meter eindigde de Brit als eerste in 5 min. 5.6 sec en Pajor kwam op de tweede plvats met 5 min. 6.4 sec. MOLENTOCHT IN ZÜIDHOLLAND Het H<*Jlaudse Merendistrict ge west Zuid-Hollaud vau de KNSB or ganiseert Zaterdag 28 en Zondag 29 Januari een Mo'entocht groot 50 km. geheel geprojecteerd over polderwa ter. Om 10 uur wordt gestart te Lei den. hotel Bellevue. Steenstraat te Oude-Wetering bij Paviljoen de Bra sem. Wanneer Zondag de meren kun nen worden ingeschakeld, wordt met de merentochten begonnen. bestaat er. aldus jhr. mr. Six. een ern stig gevaar, dat zil niet opgewassen blijken te zijn tegen demoraliseren de invloed van het eeuwige wachten Dat gevaar te voorkomen is het doel van het Niwin-programma voor 1950 Dit programma omvat een tiental punten, allereerst wil men de ont- spanningsgelegenheden in de mili taire centra verbeteren. Stoelen en tafels, verlichting wandversiering en radio's moeten de sfeer vormen waarin de militairen zich een ogen blik kunnen losmaken van de moeilü ke omstandigheden waaronder zij ie ven. In deze verbeterde recreatieza len zullen dan. meer nog dan voor been, goede films vertoond worden Ook de kleinkunst zal de soldalen weer ontspanning brengen. Verder zullen gezelschapsspelen, lectuur en sportmateriaal gezonden worden. Nieuw zijn voor de militairen de radio- en andere prijsvragen, waar aan vele prijzen als solexrijwielen en radio's verhonden zijn. De Niwin heeft voorts een serie cursussen la ten ontwerpen, die de soldaten voor bereiden op hun terugkeer in de Ne derlandse burgermaatschappij. Be lastingen. rergnnningen. solliciteren zijn enkele van de onderwerpen, die in prettige vorm met de militairen besproken zullen worden. Jhr. Mr. Six sprak <U* hoop uit. dal het Nederlandse volk, nu de Niwin ieor de laa'ste man! een beroep doel op zijn offervaardigheid, de moei lijkheden van de jongens overzee zal begrijpen. Door deze Niwln-campacne te steunen, zo zei hij, sollen de jon gens geeslollfk en Hebametflk gezond in Nederland terugkeren. Worden zH aan hun lot overgelaten, den bestaat het gevaar, dat zit a's „reclassering* gevallen" repatriëren. Desgevraagd verklaarde jhr. Mr Six nog. dat de door de Niwin naar Indonesië gezonden goederen na de repatriëring van alle Neder lauclse troepen weer naar Nederland zullen terugkomen. Zij zullen in geen geval aan de T.N.L worden overgedragen. NOODWEER IN ZFTD-lTALIë Te Catanzora in Zuid-Italië zijn 300 gezinnen dakloos geworden, doordat een zware storm, gepaard gaande met regen- en hagelbuien, hun huizen totaal vernield* of zwaar beschadig de. Vele dieren zijn omgekomen, en aan te velde staande gewassen is gro de schade toegebracht De schade langs de gehele zuidkust wordt op 400 millioen lire geschat. Ten zuiden van Cantanzaro is spoorlijn over 'n afstand van acht km. weggespoeld Als gevolg van de koude van de afgelopen week zijn in Italië zes men sen overledsn. Chinese communisten erkennen Vietminh De communistische regering in China heeft officieel de republiek Vietminh erkend, zo meldt radio- Vietmmh. Dit is het nationalistische regiem in Indo-China. waarvan lei der !s de cnmmnnist Ho Tsji Minh. Volgens een door de radio omge roepen telegram heeft Tjoe en-Lal premier en minister van buitenlandse zaken der communistische regering m China, verklaard, dat zijn rege ring de Vietminh- beschouwt als de wettige regering van Vietminh. De Chln^ge communisten, aldus het tele gram willen ambassadeurs uitwis selen om de betrekkingen te verstevi gen en de vriendsfhappe'iike samen werking tussen beide landen te be vorderen. Volgens radio Vietminh is het aanknopen van diplomatieke be trekkingen „een klap in bet gezicht van de Franse imperiaüsteu en hun lakeien. Droevig ijsongeval in Haarlem De Haarlemse politie heeft een drin gende waarschuwing gericht aan de ouders om hun kinderen weg te hou den van het ijs op vaarten en sloten in verband roet het feit. dat enkele kinderen door het ijs. dat nog als zeer onhetrouwbbar moet worden be schouwd, zijn gezakt. Een van deze gevallen heeft het leven gekost van de 11-jarig scholier P. Kiekens die door het ijs zakte en ondanks de moedige reddingspogingen van een 50 jarige heer niet kon worden gered. Deze sprong op het ijs en zakte er zelf door, maar wist toch de drenke ling te grijpen Hij werd echter door de konde bevangen en moest de knaa; losTateu. Twre agenten slaag der er later In de jongen op te halen Deze bleek echter te zijn overleden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK OP DE RIJKSWEG TE DES HAAG .Gisteren 20 min. na middernacht is een persen*"*o. komende uit de richting Rotterdam, op de brug van de Rijswijkse zij de Broekslootkade te Den Haag. met grote snelheid op een vrachtwagen uit de tegenoverge stelde richting e*red*n. De 70,-jarige B. nit Den Haag, is hierbij om het leven gekomen de 21-jarige O. werd met een zware schedelbasisfractunr iu het militair hosuitaal opgenomen, terwijl v. O te Delft met een zware schedelbasisfractunr in het zieken huis la opgenomen. Beiden waren in zit lenden van de personenauto. Da chauffeur van de vrachtauto de 38- jarige S. liep geen letsel op. De politie te Luebeck heeft beslag gelegd op ongeveer. 200 etsen, waar onder sommige van Rembrandt wo Durer, en een brief vnn koningin Vic toria, die waarschijnlijk uft het ste delijk mnsenra aldaar gestolen zijn De student, in wiens kamer dit ge- ronden werd. Is gearresteerd. Roman naar hei Engels door Ida Boyd 18. Maar als de oude mrs. Builing ham op Oastwood was, ging het niet zo gemakkelijk. Als ze haar in Cret- ton Street ertt •c-ette, zou dat tot on- aangenai itv-Jen Kanleiding kunnen govr -i, En Ui éeo gelegenheid, toen Wanda n<g nei aan een ontmoeting had kunnen ontkomen, was ze er helemaal i ict zeker van geweest, of ze aan de ha- IkfMikk'-n van de ka- men'c: Klu-t cl de chauffeur Hale ontmant ika Dat de oude mrs Bullinghara haar aanwezigheid in Cretton Street zou toeschrijven aan „liefdadigheid" zoals ze dit bij Linda gedaan had was natuurlijk onmogelijk. Maar het gevaar gaf voor Wanda een nog ver hoogde prikkel aan het avontuur. Linda ging gedurende enige tijd niet meer naar Arthur en Loutje. Haar hart was zwaar in die dagen. De uren kropen traag voorbij. Ze vcloor alle hoep. Toen ze eindelijk weer eens op bezoek kwam, zag ze •r slecht en moe uit. Arthur was ook gedeprimeerd in die tijd. Hij was, evenals Loutje ge- v/ocn geraakt aan het straatleven en bij nadere beschouwing voelde hij eigenlijk bitter weinig voor een vrrte betrekking. Alleen zijn liefde vcor Linda maakte de gedachte draaglijk voor hem. Maar hü haatte het vooruitzicht van gebondenheid en hij had moeilijke ogenblikken doorgemaakt met Loutje, toen hij ovei het idee gesproken had. Loutje va? in tranen uitgebarsten. Arthur had uitgelegd, getroost ge argumenteerd. Hij zou er niet aan denken, hem in de steek te laten, als het niet om het meisje was het meisje, van wie hij was gaan houden. „Ja dat is het. Die vrouwen, die vrouwen", snikte Loutje. „Zich in dringen tussen een m-4? en zijn vriend. En wat geeft het? Met 'rtrou wen kun je toch niet" „Niet met haar trouwen?" vroeg Arthur verbaasd. „Ja ze is toch al getrouwd met een rijke meneer?" En Arthur begreep, dat Loutje Wanda bedoelde. „Het is mrs Bullingham niet. idoot" zei hij. „Het is Linda haar zuster. Hoe kun je zo dom zijn?" „Die?" riep Loutje, zijn verdriet vergetend in zijn verbazing. „Die? Dat kan toch niet?" Arthur legde hem uit, dat het in derdaad die was. Loutje's verbaring was komisch om aan te zien. Dat iemand Linda kon verkiezen boven de godin van de bovenste plank, was hem totaal ^begriioeliik maar 't was in zoverre gelukkig, dat het de spanning brak. Mr. France beloofde nog niets, maar opende hooovolle verschieten. Hij was streng en een beetie uit de hoogte en z«in houding prikkelde Ar thur. Maar Wanda's bescherming gaf hem zoiets als 'n aureool. Mr. France was geheel door haar ingepalmd, waarbij nog kwam. dat zii de vrouw was van een rijk en succesvol rechts geleerde en hij zette ziin beste beentje vóór voor haar bescherme ling meer dan hij voor een ander zou hebben gedaan. Maar in die tijd kwam Linda niet naar Cretton Strutts en Arthur m;"4« haar erg. Hij verlangde er naar haar te vertellen, haar gezichtje te zien opklaren, haar alles te zeggen, wat er in hem omging. En toen zij eindelijk kwam, kon hij bijna niet wachten tot Loutje weg was en toen Loutje eindelijk gegaan was zocht hij minutenlang tevergeefs naar woorden. „Je ziet er niet goed uit", zei hij eindelijk, „wat is er met je, kind?" Ze kleurde. Als hij het eens wist. Wat een domme gans zou hü haar vinden. „Wat is het, Linda? Zeg het me" Zijn stem was zacht Hij legde zijn arm om haar schouders en zijn zelfbeheersing vrV'et hem. „Geef je een beetje om mii?" vroeg hii telkens weer. „Na al die Jbren Wat een idioot bon ik geweest Wat een mislukkeling. Houdt Je een beetje van me?" Haar wang was even zacht en warm als die van Wanda, al was ze bleker. Hij drukte de zijne er tegen aan, dankbaar, dat ze het toeliet dat ze een schuchtere arm om zijn hals sloeg en niet toestond, dat hU ziin hoofd terugtrok om haar aan te kijken. En Linda kreeg op dat ogenblik haar grote inspiratie. Arthur zou nooit te weten komen, dat zij, pre cies als nu. al van hem gehouden had in die dagen, lang geleden, toen hij alleen maar oog had voor Wanda. Als hij hel le weten kwam, zou dat het n u bederven. Hij zou denken, dat ze uit medelijdon bij hem geko men was. Neen hij moest de trots kennen van het gevoel, dat zij hem had liefgekregen in zijn ellende, in zijn hoedanigheid als straatmuzikant wonend op een zolderkamer in Cret ton Strutts. En dat geschiedde. Hij geloofde het en dat geloof gaf hem min of meer zijn zelfrespect en zijn levensvreugde terug. En toen moest hij haar alles uit leggen. Hij liet haar Wanda's brief zien en vertelde haar van mr. Fran ce en van Loutje's wanhoop. En toen was het Linda, die in tranen uitbarstte. „Het het zou precies hetzelfde geweest zijn", zei ze. „Ik zou met je meegegaan ziin met de clarinet als je t gewild had". Hij sloeg zijn armen om haar heen en dwong haar. hem aan te küken. Ziin ogen straal den in de hare. Z(jn handen hielden haar met een greep, die haar pijn deed. En terwijl zij in zijn armen lag. met een gevoel van zaligheid, zoals ze nooit gedroomd had te zullen be zitten ging de deur zachtjes ooen en verscheen Wanda met een sluw, verleidelijk glimlachje op haar lip pen, op de dremped en keek naar binnen. Het glimlachje verdween en maak te plaats voor een vreemde uitdruk king van bijna dierlijke haat HOOFDSTUK Vin. Weer was het voorjaar. In de stra ten van Londen was het druk. „Iedereen" was in de stad en ont moette iedereen. Fred Bullingham had in de voor- winter zijn eerste grote proces ge wonnen. Zijn naam was gevestigd en hij zette zijn eerste schrede! op de weg der politiek. Men was al bezig een kiesdistrict voor hem te ken. En er zou zeker een plaats voor hem openkomen bij de rechterlijke macht procureur-generaal allicht De oude mrs Bullingham was buiten zichzelf van trots en verrukking. Zij zag in die dagen haar schoon dochter maar zelden. Zij had nóg eens ruzie met haar gehad over Freds bekingen en daarna waren zij elkaar zoveel mogelijk uit de weg gegaan. blaar de oude vtouw had opge merkt dat Fred niet meer zo toege vend was als hij geweest was. Het leek wel. alsof hij do teugels vaster ter hand wilde nemen en dat stemde zijn moeder Zeer tevreden. Het Kerstfeest, dat Wanda zich zelf beloofd had. had de anderen "n licht op doen gaan over haar karak ter en pleziertjes. Zij was tot de uiterste grens gegaan: en Lenda was woedend geworden. Jack verontwaar digd en Fred werkelijk bang. Het was angstwekkend, dat zijn vrouw er naar verlangde, zich op die maaier te amuseren. Wat voor voldoening kon zulk soort pret geven aan een beschaafde vrouw? vroeg Fred zich af. in zielige onwetendheid van het feit, dat hij niet met een beschaafde vrouw getrouwd was. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1950 | | pagina 3